Postjesbuurt leeft weer „Ik zou de rand verschijnselen in de sport willen belichten Marga van Arnhem: TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Jaarcijfers NOS voor ieder ter inzage RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 SOEST Uit huize Kamlag aan de Prinses Beatrixlaan 16 te Soest klinkt de wat hese stem van de Nederlands-Zweedse zanger Cornelis Vreeswijk. Na een forse druk op de bei ebt de weemoe dige muziek langzaam weg alvorens de deur met een weids ge baar geopend wordt. Eenmaal goed en wel geïnstalleerd op de comfortabele sofa, met een geurig bakje koffie binnen handbe reik, steekt Marga van Arnhem bekend van radio en tv (journaal en Studio Sport) direct van wal. „Ik begrijp eigenlijk niet hele maal waarom je juist mij hebt gekozen voor een interview. Ik heb echt niets nieuws te vertellen". Marga Kamlag-Van Arnhem (32), bijna vier jaar gehuwd met de speelgoedfabrikant Jan Kamlag, die overigens beter bekend is als tennis- en atle- tiek-verslaggever, haalde voor de eerste maal de kranteko lommen na haar plotselinge vertrek bij het journaal. Alhoe wel ze liever niet meer over deze periode praat wil ze wel aan ons kwijt dat ze achteraf geen spijt van haar stap heeft. „Ik heb een zeer leerzame tijd gehad bij Hans v. d. Werf. 't Is daarom zo jammer dat de pers er zo'n hele toestand van heeft gemaakt. Men heeft hierdoor 'n nogal scheve indruk van de hele zaak en van mij gekre gen. Alles is nu vergeven en vergeten al blijf ik van mening dat een vrouw bij het journaal Droom Toen Frans van Dusschoten op een goede dag aan Marga vroeg of ze zin had wat voor Studio Sport te presenteren ging er onverwacht een lang gekoesterde wens in vervul ling. „Sport is een heel oude liefde van me", zegt Marga, „al op de middelbare school stond het voor me vast dat ik iets in de sport moest gaan doen. Van daar dat ik altijd naar de Rot terdamse, mijn geboorteplaats, sportacademie heb gewild. Door allerlei omstandigheden werd dit droombeeld steeds verstoord en uiteindelijk is het me zoals je ziet nooit gelukt er op te komen. Eerst moest ik mijn vader op zijn kantoor hel pen. Daarna kwam ik via Minjon, de bakermat van veel tv-talent, bij de radio terecht. Minjon was een soort radio club voor jonge mensen. Lek ker amateuristisch knoeien met een mok voedzame choco lade in de hand. Heel wat ra dio- en tv-mensen, die nu een zekere bekendheid genieten zijn daar vandaan gekomen. Om maar iemand te noemen: Koos Postema, iemand die ik erg bewonder. Na Minjon dus geen sportacademie, maar een aanstelling als omroepster en daarna het grote werk. Bij de NCRV deed ik jaren lang de bonte donderdagavond en een programma voor militairen. Erg leuk hoor. Dagen zwierf ik door het land op zoek naar geschikte zalen en nieuw ta lent. Soms verlang ik terug naar die heel aparte sfeer. Ie dere uitzending was een onge compliceerde happening. Een studio vol joelende lieden die zich niet door het spiedende oog van de camera hoefden in te houden. Het lawaai was af en toe gelijk aan dat van een zwembad vol juichende men sen tijdens een zwemwedstrijd met Hansje yan Bunschoten op weg naar een wereldtitel. Tij dens een solo-act viel er dan weer een stilte die je tegen woordig alleen nog maar bij biljartwedstrijden tegenkomt. Mijn radiocarrière eindigde bij het radio-journaal". Randverschijnselen Marga's aandeel bij Studio Sport is zuiver redactioneel. Ze presenteert enkel en houdt zich verre van het becommentarië ren. „De zuivere sportverslag- geverij trekt me niet zo aan. Het is echt niet dat ik niet zou durven. Bij het journaal heb ik toch ook wel bewezen dat ik in staat ben 'n goede reportage te maken. Een uitzondering wat mijn vorige uitspraak betreft zou ik willen maken voor ten nis en volley, mijn lievelings- sporten. Ik spreek over deze zaken natuurlijk voor mezelf. Het staat voor mij vast dat we niet buiten een Herman Kuip hof en consorten kunnen. Het liefst zou ik reportages over de randverschijnselen van de sport maken. De sociale ach tergronden van een club of van een speler die van de ene op de andere dag de top be reikt. Ik zou, om maar wat te noe men, het sfeertje rond een be langrijk tournooi willen belich ten. Of een maandje met het tenniscircus van de heer Hunt meegaan, om dan juist des avonds tijdens de feestjes of 's morgens vroeg wanneer de helden met een nog slaperig hoofd net tussen de warme la kens uit op de koude vloer zijn gegleden, te praten. Met zo'n programma zou je ook de min der bekende sporten als cricket en golfen uit het slop kunnen halen. Ik zou best een uurtje, b.v. op donderdagmiddag, wil len vullen met sportmogelijk heden voor ouden van dagen of gehandicapten. Ik geloof dat een vrouw deze problemen van een heel andera kant bekijkt dan een man. NEDERLAND i Arnhem: „Voor mij hoeven al die feesten niet" 18.35 uur 18.55 uur VARA 19.05 uur -19.25 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.10 uur 21.40 uur 22.20 uur i 22.45 uur i 22.50 uur De stratenmaker op zee-show Daar komen de schutters Journaal De Onedin-lijn Koning Klant 2 voor 12 Wijk 62 Journaal Teleac 20.21 uur Jantje Beton 20.30 uur Het meisje met de blauwe hoed 21.10 uur Hendrik VII 22.00 uur Hier en Nu 22.40 uur Dagsluiting 22.45 uur Den Haag vandaag 22.55 uur Zendtijd CHU 23.05 uur Journaal BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur Tweekamp 19.30 uur Beter samen 20.00 uur Journaal 14.00 u ir School-t.v. 17.00 u ïr School-t.v. 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 u ur Skippy 18.30 u ir Tienerklanken 19.05 u ïr Kijk kook 19.35 ui ir Hier spreekt men Ne. derlands 19.43 u ar Nieuws 20.10 uur Wachtwoord 20.40 u ir Oh, Wat is de oorlog mooi 22.50 u ir Nieuws NEDERLAND I 11.35 uur 17.00 uur 18.35 uur 18.40 uur 18.55 uur AVRO: 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.25 uur 21.40 uur 22.55 uur 23.05 uur School-t.v. Nog wiedus TiHa tovenaar Zendtijd PSP Journaal Proftennis Stichting Socutera Journaal Openbaar kunstbezit Columbo Proftennis Den Haag vandaag Journaal 20.00 uur Journaal KRO: 20.21 uur Studio vrij 22.05 uur Het leerhuis 22.50 uur Zendtijd RPN 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac i kleur. BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal 19.05 uur Piste 17.30 uur Jevanjong 19.14 uur De Fabeltjeskrant 19.19 uur Keurig Frans 19.25 uur Politieke tribune 19.40 uur Mededelingen en weerbericht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Piste 21.00 uur Dubbeldekkers 21.15 uur Bcdat 22.10 uur Horen en zien 22.30 uur Nieuws Vindt Marga dat er in Hilver sum gediscrimineerd wordt? „Slechts eenmaal heb ik aan den lijve ondervonden dat ik als vrouw minder verdiende voor een bepaalde arbeid dan een man", zegt Marga. „Wat betreft aantstellingen heb ik nooit moeilijkheden ondervon den. Toch geloof ik wel dat er bij enkele takken van het ra dio- en tv-bedrijf sprake is van een zekere achterstelling van de vrouw. Ik ben niet zo'n dol le Mina. Omdat ik free-lance ben kan ik zelf mijn eisen stel len en raken mij dergelijke praktijken niet. Eerlijk gezegd weet ik van deze hele materie niet veel af. Mijn bemoeienis sen met wat men noemt het Gooise leven als dat tenminste bestaat, zijn minimaal. Mijn man en ik hoeven niet zo no dig in het roze licht van de glamour te schitteren. We doen ons werk met veel plezier, en verder kunnen alle nieuwjaars kerst- en paasparty's ons gesto len worden. Ik vermaak me zonder die uitspattingen ook best. 's Zomers tennis ik veel en wroet ik uren in de tuin. 's Winters rommel ik wat in 't huis en lees het een en ander. Jan maakt zijn speelgoed en Op het ogenblik denken we er ook aan om een kind te ne- 1 men. We zijn allebei niet zo g gek jong meer en als we het J nu niet doen komt het er niet 1 meer van. Nee, ik stop dan j niet met werken. Tegen die m tijd zullen er wel nog meer j§ crèches zijn dan op het ogen- j§ blik. Voorlopig zie ik mezelf §j nog wel enige jaren bij de tv p zitten. Of het nu sport is of so- jj ciaal gerichte documentaires jj dat doet er niet toe". ROELFIEN SANT. 1 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiniiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII In Amsterdam-West tussen de Postjeskade en de Kostverloren- kade ligt de Postjesbuurt. Het is zo te zien een gewone buurt. De huizen zijn netjes, de gordijntjes kraakhelder en aan de buitenkant zou je zeggen dat de bewoners van wijk 62, de officiële betiteling voor de Postjesbuurt, gelukkig zijn. Alles bleek slechts uiterlijk schijn. De huisarts Sommer merkte, dat achter de gordijntjes de zorgen en de eenzaamheid angstvallig verborgen werden ge- Hou 't scherm in het oog Engerd is stout en zelfs de deftige dame. Ned. I 19.05 uur. Onedin-lijn James Onedin heef' een nieuwe clipper gekocht. Trots vaart hij naar de thuishaven Liverpool. Hij verwacht Anne aan de kade. Maar ze staat er niet. Een vroe gere minnaar is komen opdagen. Het is Michael Adams die haar vier jaar geleden ten huwelijk vroeg. Elizabeth heeft ook nog een levensgroot probleem. Ze is weliswaar met haar geliefde Al- bert Frazer getrouwd maar ze heeft hem nog steeds niet onthuld wie de vader is van het kind dat zij verwacht. Ned. I 20.21 uur. Peter Gilmore als James Onedin en Philip Bond als Albert Frazer i de Onedin-lijn. HILVERSUM (ANP) De jaarrekening van de NOS over 1971 Is on voorwaardelijk door de accountants goedgekeurd. Wel wordt in het accountantsrapport een aantal kritische opmerkingen gemaakt t.a.v. personeelsbezetting en organisatiestructuur. Het rapport ligt voor ie der ter Inzage. In het rapport wordt een vooruitgang geconstateerd t.a.v. in het ver leden gesignaleerde tekortkomingen, met name voor wat betreft cos* municatiestoornissen, het streven naar onafhankelijkheid van bedrijfs onderdelen en vertragingen in de informatiestroom. Er is volgens de accountantsverklaring in 1971 meer aandacht be steed aan begrotingsbewaking. Gezien het feit, dat de huidige situatie echter nog niet in alle opzichten bevredigend is, blijft voortdurende aandacht Voor op verbetering gerichte maatregelen terzake van struc turen en procedures geboden, aldus het rapport. In het bijzonder wordt aandacht gevraagd voor het besluitvormings proces en de communicatie tussen de verschillende NOS-diensten. De situatie t.a.v. de bemanning van de financiële administratie van de NOS vervult de accountants met zorg. Voor een goede taakvervulling zullen diensten en bedrijfsonderdelen volgens het rapport regelmatig moeten worden doorgelicht. Het werk zal meer moeten worden afge stemd op de automatisering. In het rapport wordt verder gesteld, dat de interne accountantsdienst onvoldoende functioneert, mede als ge volg van onderbezetting bij deze dienst. Een aantal taken kon daar door niet worden uitgevoerd. houden. Opvallend veel van zijn patiënten hadden psychosomati sche klachten. Dokter Sommer is er met een aantal sociale werkers en buurtbewoners in geslaagd de Postjesbuurt uit zijn isolement te halen. Nu na een jaar hard wer ken heeft wijk 62 een hulpdienst, een eigen krant en een gemeen schapshuis. Ned. I 22.20 uur. De stratemaker op zee-show De stratemaker op zeeshow gaat deze maal over stout zijn. Eric de Beter samen In dit programma laat de hand van voorbeelden mensen elkaar kunnen helpen. Hierop aansluitend zal een radio programma over hetzelfde onder werp worden uitgezonden. Ned. II. Meisje met de blauwe hoed Daan verkoopt zijn buitenmodelle tje voor het pittige bedrag van vijftien gulden. Daarvoor koopt hij bloemen, schoenen, en een hoedje. Allemaal voor Betsy, die hij in de ouderlijke woning gaat HILVERSUM I (S) Zin In i nzlek: 1S.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Van Europees strijdperk tot Euro pees tijdperk: De EEG en de ont wikkelingshulp. 18.40 (S) The swin ging sound of British Background music, bestemd voor film, televisie en radio. Vcrklezlngsultzendingen 19.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Demokratle. AVRO: 19.30 (S) Vanavond: muziek, vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat: actueel programma met lichte muziek; 23.55-24.00 Nieuws. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 uit een dodenhuis, opera van Janaoek, uitgevoerd door Radlophilharmo- nlsch Orkest. Nederlands Operakoor en solisten. In de pauze: 21.00 Minl-Babel. 22.50 Overweging. 23.00 Echo. waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 (S) Binnenkijken: literair programma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III HILVERSUM II 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.19 Verkiezingsuitzending van D'66. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Programma-voorbeschouwing. 19.00 NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost de Draayer Show. VARA 19.00 Nws. 19.02 "Popsmuk. 20.00 Nws. 20.02 Pop- rekonstruktie. 21.00 Nws. 21.02 Jazz Blues. 22.00 Nws. 22.02 De Eddy Becker Show. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nws. 23.02 Wachten op midder nacht. 24.00 Nws. 0.02 Tom BlOB 0.55-1.00 Nieuws. Aart Staartjes in de „Stratenmaker-op-zee-show" opzoeken. Een rustige kennisma king wordt het niet met de uitge breide familie, want na een poos je komt Toon met vrijwel de ge hele compagnie aanzetten om het „Verlovingsfeestje" te vieren. Na tuurlijk loopt het hele festijn uit de hand. Betsy's vader jaagt het Nederlandse leger (Daan inbegre pen) het huis uit. In de kazerne wordt het feest in de vorm van een fikse knokpartij tuss.en Daan en Toon voortgezet. Ned. II 20.30 uur. Hendrik VII Hendrik VII is nu meer dan tien jaar aan het bewind, maar toch zijn er nog fanatieke Yorkisten die hem van de troon willen sto ten. Ned. II 21.10 uur. Nogal wiedus In dit nieuwe programma voor de kleintjes treffen we naast twee oude bekende Peppi en Kokki (de 2 Kamé's), ook het Rotterdams Kindertheater o.l.v. Louis Lemai- Woensdag Ned. I 17.00 uur. HILVERSUM I de voorpagina vi-icu: i.oi dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag. 8.23 <S) Dag woensdag - vervolg (8.35 Van alle markten thuis). 9.00 (S) Radioweekblad: ge varieerd programma met om 9.15 9.35 Waterstanden: 10.45 Voor de kle ters en om n.00 Nws. 12.00 Brugf - Centraal: gesprekken. 13.00 Nw.. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Mu ziek van gisteren: lichte platen. 13,45 Gesproken portret. 14.00 (S) HILVERSUM III pastoraal gesprek. NOS: 14.10 Vonken onder de as:-progrr~ ma over Nederl. volksverhalen volksgebruiken. 14.30 (S) Aspeklen de sprekende minderheid, 17.0 Jazz uit het historisch archief. 17.20 NCRV: 17.32 Hier 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II 7 02 """J"8.80 Nws. en •8.45 Gymn. v.d. hulsvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Nws. Voor de vrouw. 11.30 Aktua. AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Steevast. Nws: 8.02-8.05 Radiojournaal) 9 00 Nws. 9.03 De Negen-uur-show. 10.00 Nws. 10.03 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekplatenprogr(11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.03 Radiojournaal. 12 06 Zet 'm op. (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.03 De hit-visser: een top-pop- programma. 15.00 Nws. 15 03 Cees v. Zijtveld. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: verzoekplatenprogramma. Het is eerder gebeurd. In een VARA-uitzending hebben ooit studenten aan pedagogische aca demies geprobeerd een recht streekse t.v.-uitzending in het honderd te schoppen. Dat lukte toen wonderwel. Gisteren werd zo'n poging ge daan door een honderdtal wer kende jongeren in een KRO-uit- zending over de komende Twee de Kamerverkiezingen. Er wa ren geafficheerde en ge schreeuwde leuzen die de uitzen ding weliswaar een ander karak ter gaven dan was voorzien. Maar het wonderlijke was dat het programma toch overeind bleef. Brandpunt gaf interessan te resultaten van een enquête door en verbond daar commen taar aan van politici Van Some- ren-Downer, Andriessen en Van Mierlo, benevens commentaren uit de zaal. De uitzending werd doorspekt door vrijmoedige liedjes van Ju les de Corte, Gerard Cox en Frits Lambrechts. En de „orde verstoringen" van jeugdige wer kenden maakten de uitzending eigenlijk alleen maar levendi ger. dus attractiever. Attractie die overigens door ons als uitermate bezwarend erva ren werd. Uit de enquête zou men de conclusie kunnen trek ken dat de jonge kiezer politiek ongeschoold is en derhalve moeite heeft met het voorrecht dat hij als goed democraat mee kan bepalen hoe ons land gere geerd wordt. In de uitzending werd de indruk gevestigd dat de jonge kiezer een soort van hardschreeuwende idioot is, een voorbeeld van poli tiek onbenul, die er alleen maar op uit is om herrie te schoppen. We geloven dat van de jonge kiezer een onjuist beeld werd vertoond. Dat bij de selectie van de aanwezigen in de studio van verkeerde maatstaven werd uit gegaan, dit terwllle van een „lek ker effect". Enquête-bewuste Brandpunt-re dactie zou geen moeite hebben gehad om een echt-representa- tieve groep te confronteren met de drie politici. Een groep vari honderd die tegenspel had kun nen bieden in een programma dat bedoeld was om miljoenen informatie te bieden. We kregen de Indruk dat bewust gekozen was voor „de troep" die lekkerder t.v. bood, maar geen echte politieke informatie gaf. Daarmee werd de uitzen ding verlaagd tot een soort amu sementsprogramma waarin wer kende jongeren tot een soort van collectieve Domme August wer den verklaard. V.g. Daan maakt kennis met zijn aanstaande schoonfamilie. V.l.n.r. Daan (Huib Rooymans), Betsy Jenny Arean), de broer van Betsy (Rudi Falkenhage) en de zuster (Ineke Cohen). DEN HAAG (ANP) De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten VNG) vreest, dat de ontwikke ling van de regionale omroep in de kiem wordt gesmoord als nog langer de zeer beperkte mogelijk heden zeer beperkt gebruikt wor den. De vereniging heeft in een brief aan minister Engels van CRM aangedrongen op verrui ming van het beleid, zodat aan de regionale omroep rëële kansen worden geboden voor een ontwik keling tot een nuttig en waardevol Ned. Gemeenten willen meer armslag voor regionale tv instituut in de lokale samenleving op gemeentelijk en gewestelijk nl- Hiertoe is volgens de VNG ver eist, dat de algemene maatregel van bestuur tot stand komt om niet alleen de NOS, maar ook bij voorbeeld regionale instellingen zendtijd toe te wijzen voor regio nale programma's via de ether.' Verder dient spoedig beslist te worden op aanvragen om zend vergunning of aanwijzing als ex perimenterende 1-abelomroepstich- ting. Voorts moet do toegezegd! nota over de regionale omroep spoeaig bij de Stattn-Generaal worden ingediend, vindt de VNG.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2