DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 WEGWIJS onder redactie van Guido Halleen In het bedaagde tempo van een oude heer die nog lang van zijn pensioen wil profiteren, sukkelt de Eend door zijn versnellingen. Een luidspreker kraakt links bo ven: twee stemmen verbonden aan onzichtbare lijven houden een dialoog, die abrupt wordt beëindigd. H. J. Koeslag, al vanaf half ze ven op pad, ziet een verlaten vrachtwagen staan. Hij tuurt ge spannen, en zwenkt dan zijn geelzwarte voertuig naar rechts in de luwte van het wegkasteel. Het is negen uur. En het is nog erg rustig geweest voor wegen wachter Koeslag. Hij stapt uit, werpt een blik, velt in dezelfde seconde een oordeel: kapot voor- wiellagcr. Geen moeilijk, maar wel een langdurig karwei. Koeslag duikt in z'n Eendje, grijpt de mobilo foon-telefoon en krijgt contact met zijn hoofdkwartier: het We genwachtstation. Hij moet even wachten, want het hoofdkwartier moet de vrachtauto-baas bellen. Dan kraakt de luidspreker weer en Koeslag krijgt te horen dat de eigenaar van de vrachtwagen zelf al maatregelen heeft geno men en op weg is met een twee de vehikel om de lading over te nemen. De mannen van de Wegen wacht noemen een dag slecht, als ze weinig te doen hebben ge kregen; en een dag goed als ze liggend in een vreemde kronkel onder andermans wagen, de hele dag naar hartelust kunnen sleutelen- Elke wegenwachter heeft de roe ping van een soort mobiele Flo rence Nightingale. Hij voelt zich dienstbaar en beschouwt zijn werk daarnaast als de be vrediging van een hobby. Gemiddeld rijdt een wegenwach ter 200 kilometer per dag. tel kens maar dezelfde route. Het is een moeilijk vak. Elke wegen wachter moet minstens zijn di ploma tweede monteur hebben en zes jaar garage-ervaring. Daarnaast krijgen ze een EH- BO-opleiding, want ze moeten ook bij ongevallen eerste hulp verlenen. Elke wagen heeft dan ook bloedvervangend plasma aan boord. Als er een moeilijk geval is, dan kan de wegen wachter aan een collega hier of elders rijdend advies vragen. ,,Als iemand geen lid is, kan hij het worden direct al bij de we genwachter. In negen van de tien gevallen krijgen we zo onze WEGEN WACHT soort mobiele Florence Nightingale leden. De reparaties zijn gra- ties. Wij doen alleen kleine re paraties om de gestrande chauf feur weer op weg te helpen. Wij worden ook voor andere za ken dan pech ingeschakeld. Ie mand wordt bijvoorbeeld ver mist. Onze wegenwachters krij gen het nummer van zo'n wagen en houden dan zo'n wagen aan. Ook kan het zijn dat iemand die op weg is, onmiddellijk naar huis moet komen, bijvoorbeeld bij ploteelinge ziekte, en dan worden wij ook ingeschakeld. Het gebeurt ook dat een auto gestolen wordt en ook dan kan men dit aan ons melden. Als een wegenwachter die gestolen auto ziet. belt hij de politie. In geen geval gaat hij er zelf op af. Stel dat er een ongeluk gebeurd is. En de dokter wil advies van een chirurg. Hij kan dan via onze mobilofoon-telefoon met de specialist praten". De techni sche kennis van de wegenwacht wordt op actueel peil gehouden door herhalingscursussen in Den Haag waar de nieuwste snufjes worden toegelicht. De praktijk. Een dagje mee met de Wegenwacht. Koeslag, routi nier in het vak, schuift zijn met 350 kg beladen wagentje de weg op. Daar, staat een gestrande chauffeur. Een steen heeft zijn voorruit versplinterd en de man plukt onhandig wat scherven weg. Koeslag zet de wagen aan de kant, haalt een bezem en een doek te voorschijn. Met routineuze gebaren maakt hij de voorruit schoon, veegt het glas aan de kant, en helpt de chauffeur weer het verkeer in. Geen moeilijk werkje. Geen technische uitdaging. Maar be ter dan alsmaar rondkarren, vindt Koeslag die nog geen vijf minuten later stopt voor een NSU. Hij heeft stille benen voor de kap gezien en dit wekt zijn wegenwacht-instinct. „Ze gaan wel eens als ze onwel worden voor de auto zitten „licht hij toe. Maar het is loos alarm. Het zijn twee meisjes die koffie drinken. Koeslag: „We gaan altijd kijken als er een wa gen langs de kant staat. Je hebt wel eens suikerzieke patiënten die onwel geworden zijn". Koeslag: ,,er wordt ook wel eens misbruik van ons gemaakt. Dan kom je bij iemand die ge beld heelt dat hij pech met zijn uitlaat heeft en dan blijkt, dat hij een nieuwe uitlaat heeft ge kocht in een supermarkt of zo. en of wij hem er maar even gratis onder willen zetten. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Als we onderweg in een restau rant een hapje eten, kan dat ook niet rustig gebeuren. Dan stapt er een chauffeur op je af terwijl je bezig bent en zegt „hé wegen wacht, mijn motor doet raar. Kom je even kijken". En dan ga je, want daar ben je per slot voor. De luidspreker kraakt aan: of hij een lekke band van een be stelwagen wil fiksen. Koeslag slaat een tussenweg in, laat het Eendje opknorren tot ongeveer 90 kilometer en bereikt zijn nieuwste klus: een vleeswagen die met zijn buik bijna op de keien staat. De wagen is 300 kilo te zwaar belast. De man heeft zelf de band wil len verwisselen, maar zijn krik je was niet bestand tegen het overgewicht. Koeslag zet rode kegels uit trekt bedaard een stofjas aan, verricht enkele han delingen met een superkrik en in no time staat de wagen weer horizontaal. Hij acht het tijd voor een hapje eten, maar wordt van zijn voor nemen afgehaald door een in de flank geraakte Eend, die een vrachtwagen wilde tegenhouden. Niemand gewond. Het Eendje kan nog rijden, maar de spat borden zwieperen gevaarlijk los. Koeslag treedt weer vakbe kwaam op. Hij demonteert hel spatbord, gaat snel na of de wa gen nog enigszins rijvaardig is, geeft de chauffeur de tip om niet te hard te rijden en helpt hem de weg op. SKODA'S GEWIJZIGD EN DUURDER De eerste 1973-versies van Skoda- personenauto's (de typen S 100, S 100 L, S 110 L en S 110 LS) zijn dezer dagen in ons land aangekomen. De constructeurs van dit Tsjechische automerk hebben op de nieuwe modellen een aantal detailwijzigingen toe gepast, zowel aan het in- als ex terieur. De 73-modellen zijn ook duurder geworden. Importeur Englebert te Voorschoten heeft een prijs aanpassing van circa 4 procent moeten doorvoeren. Het dashboard van de tvpen S 100 L. S 110 L en S 110 LS werd gewijzigd. Hier zijn nu ventila- tieschuiven aangebracht. Het sys teem van luchtverversing en -verwarming heeft volgens de fabriek aan kwaliteit gewonnen door de tweetraps ventilator. Het instrumentenpaneel van de S 100 bleef ongewijzigd. Uiterlijk kreeg de carrosserie een enigs zins ander aanzicht door de ge- styleerde grille. Met ingang van 1 januari zullen de typen S 110 LS en de Skoda coupé (S 110 R) worden uitge rust met vier schijnwerpers, waarvan de middelste twee met halogeenlampen. De Skoda S 100 kost nu 6.247 gulden, voor de duurste uitvoe ring (Skoda S 110 R coupé) moet 8.094 gulden worden be taald. Kristalheldere autoruit dankzij nieuw spuitmiddel De aanslag op autoruiten, die vooral bij het rijden in donker hinderlijke schittering van te genliggerkoplampen veroor zaakt, noemt men roadfilm Die aanslag bestaat uit restan ten van insekten, van het weg dek opgespat vuil en stof (zoals olie e.d.) en is erg moeilijk te verwijderen. Autohulpmiddelen- fabrikant Holt heeft daar wat op gevonden. ..Chrystal Clear" heet het en het wordt sinds kort in spuitbussen (inhoud 215 grm f3,95) geleverd.De werkwijze is uiterst simpel. Een beetje chrys tal clear op de ruit spuiten, even met een zachte doek of pa pieren zakdoek gelijkmatig ver delen en als het is opgedroogd met een schone zachte doek of papieren zakdoek afnemen. Het spuitmiddel kan natuurlijk ook voor andere glazen toestanden als vensters, spiegels, vitrines en toonbankbeglazing gebruikt worden. Eenrichtingverkeer kan veiligheid verhogen Eenrichtingverkeer wordt in de binnensteden steeds meer inge voerd. Aanvankelijk gebeurde dat om bepaalde knelpunten in het verkeer te ontlasten, hetgeen gemakkelijk kon. omdat het omlig gende stratennet de extra belasting, die er het gevolg van was, ge makkelijk kon opvangen. Tegenwoordig is de verkeersintensiteit zo groot, dat het invoeren van eenrichtingver! r ingevoerd dient te worden in samenhang met een groot aanta aanvullende verkeers maatregelen. Eenrichtingverkeer heeft als voordeel, dat het aantal conflictsitua ties op kruispunten en wegvakken drastisch wordt verminderd. Doorgaans wordt de capaciteit van de betreffende wegen ook aan zienlijk vergroot: het verkeer kan sneller worden verwerkt. Volgens verkeersdeskundige ir. B. Volbeda moet die verkregen ex tra capaciteit niet alleen maar gebruikt worden om nog meer au to's op de wegen toe te laten. Beter kunnen volgens hem banen of stroken vrijgemaakt worden voor het inrichten van voetgangersge bieden, het instellen van aparte routes voor fietsers, het aanleggen van vrije banen voor het openbaar vervoer en taxi's en het aan leggen van parkeerplaatsen. Een probleem bij het instellen van eenrichtingverkeer is de hogere snelheid van het verkeer, die vooral gevaren met zich brengt voor overige verkeersdeelnemers. Op tal van plaatsen kan die hogere snelheid op eenrichtingverkeerswegen worden waargenomen. Een voorbeeld hiervan is de Haagse Javastraat tussen Nassau- plein en Koninginnegracht. Auto's, motoren en bromfietsen razen over dit weggedeelte, omdat ze niet hoeven te letten op tegemoet komend verkeer, of verkeer uit zijstraten. Het gevolg is een le vensgevaarlijke toestand voor overstekende voetgangers. Het voor deel van een snellere doorstroming van het verkeer wordt teniet gedaan door een toename van het aantal ernstige ongevallen met voetgangers. Wordt bij eenrichtingverkeer de veiligheid van het rijdende ver keer bevorderd, omdat zich minder opstoppingen voordoen en de verkeersstroom meer gelijkmatig is, de veiligheid van voetgangers wordt allerminst verhoogd. In zulke gevallen zijn aanvullende maatregelen meer dan gewenst. Worden die genomen, dan draagt eenrichtingverkeer bij tot een verhoogde veiligheid. In de woonwijken wordt eenrichtingverkeer ook steeds vaker toe gepast. Daar zal men de straten niet verbreden, eerder versmal len, om het rijdende verkeer niet in de verleiding te brengen de snelheid - dus de onveiligheid - op te voeren. Op sommige plaatsen wordt op eenrichtingwegen wel tegenoverge steld fietsverkeer op aparte banen toegelaten. De ervaringen hier mee zijn niet zo gunstig, omdat dit op de kruispunten tot verwar ring kan leiden. Aparte fietsbanen in dezelfde richting worden ui teraard van harte toegejuicht. IN VERKEER: In 1971 iwee miljard economische schade De economische schade als ge volg van verkeersongevallen Is zeer hoog: vorig jaar ongeveer twee miljard gulden. Uit een onderzoek is gebleken, dat langs enkele gedeelten van autosnelwegen het „van de weg raken" tussen 20 en 40 procent van het totaal aantal ongevallen uitmaakt. Uit de ongevalsgege- vens blijkt verder, dat landelijk minstens 14 pet. van het aantal verkeersdoden een gevolg is van rechtstreekse botsing met een vast voorwerp. Gedurende de laatste tien jaren is het aantal doden en gewonden ten gevolge van dergelijke onge vallen per jaar gemiddeld met elf procent gestegen. Criteria ter bepaling van gevaarlijke obsta kels en eventuele effectieve maatregelen worden ontwikkeld, maar er is op dit gebied nog meer onderzoek nodig. Rijkswaterstaat heeft in samen werking met de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid onderzoeken verricht naar de obstakelwerking van lichtmasten en praatpalen. De toepassing van aluminium licht masten, vooral die met een licht- hoogte van tien meter, verdient in vele situaties uit veiligheidso verwegingen de voorkeur boven toepassing van stalen lichtmas ten. Aluminium lichtmasten zijn, zo is uit de proeven gebleken, be slist geen star obstakel en be hoeven dan ook niet met een be veiligingsconstructie te worden afgeschermd. SUBARU KOMT VOLGENDE MAAND Deze maand nog zullen vier typen van de Japanse Subaru personenwagens in Nederland leverbaar worden. Het betreft een 2- en een 4-deurs sedan, een sportcoupé en een 5-deurs com binatiewagen. De wagens zijn uitgerust met een 4-cilinder boxermotor met een inhoud van 1361 cc, voorzien van waterkoeling, die de voor wielen aandrijft. De motoren van de sedans en de combinatie wagen leveren 80 pk bij 6400 omw.-min. met een topsnelheid van 160 km-uur. De motor van de coupé levert 93 pk en heeft een top van 170 km-uur. De cou pé heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter, de se dans en de combinatiewagen De prijzen zijn: 2-deurs sedan f 9690. 4-deurs sedan 9990, sportcoupé 11.990 en 5-deurs combi ƒ10.990 ZELF DOEN Dubbel-glas syste men zijn veelal erg duur. Een goedkope, maar al te simpele doe-het-zelf oplossing geeft vaak nauwelijks enig resultaat. Onder de goed betaalbare, maar zeer redelijke sys temen die als dhz-pak- ket worden geleverd, is een Frans produkt dat bestaat uit een ingenieus geprofileerde rubber strip, die uitgeklapt kan worden. Met nageltjes zet men de strip in het raamkozijn vast. Dan gaat de tweede ruit in de nu ontstane rubber sponning en het profiel wordt dicht geklapt. In het moderne inte rieur bevestigt men graag de gordijnrails tegen het plafond. Wie dat zelf wil doen ont moet daarbij wel eens moeilijkheden. Deze methode is safe: schroef nylon gordijn rails tegen een houten lat van b.v. 4x2 cm (even lang als de ka mer breed is, dat is het mooist) en lijm daarna die lat met een speciale lijm tegen het plafond. Dat lijmen gaat met de splinternieuwe zg. „eenzijdige neopreen- lijmen" die enkele fa brikanten in de handel brengen. Om de 50 cm een dot van die lijm op de lat, de lat aanbren gen, stevig drukken (bij neiging tot loslaten nogmaals aandrukken of gedurende een paar uur ondersteunen met schuinsweg geplaatste latten tussen vloer en plafond) en de zaak zit muurvast. In de nieuwbouw is men droevig zuinig met vensterbanken. Het zijn meestal uiterst smalle plankjes. In de dhz-win- kel zijn speciale dhz- vensterbankprofielen te koop, helemaal afge werkt. De meest doeltref fende zonwering is nog altijd het zonnescherm. Dat zijn dure installa ties, die moeilijk hele maal zelf te maken zijn. Maar ook voor dit doel bestaan intussen bouwpakketten: stalen pijp waarvan men een scherm naar de beno digde breedte kan ma ken. Voor het doek moet men zelf zorgen. Gordijnrails worden door corrosie, stof enz. op den duur stroef. Een beetje schoonmaken en met wat was insmeren is een veelgebruikte methode, die echter er ger is dan de kwaal: de was trekt snel nieuw vuil aan, en de metalen runners lopen weer (steeds lawaaieriger) vast. Moderne oplos sing: rail schoonmaken, en licht bespuiten met een teflon-preparaat in spuitbus. Het spul heet Emralon (glijlak). Waterplassen in het raamkozijn worden vaak veroorzaakt door verstopte condensgaOt- jes in de aluminium sponning. Houd die gaatjes altijd open. Oude stopverf gaat brokkelen. Blijf niet met dit achterhaalde produkt aan het bijwer ken. Steek die oude boel weg en breng nette hou ten glaslatjes aan, die eerst in de menie zijn gezet, en daarna met een plastische kit wor den „ingeweld". Een niet door het vocht aantastbare tochtstrip is de soort die er voor de leek het minst betrouwbaar uit ziet: gewoon een dun reepje doorzichtige kunststof, in een soort V-profiel als men het uitvouwt. Het moet met de scherpe kant van die V naar binnen toe wor den aangebracht. Hoe harder de wind buiten blaast, hoe verder de strip uit elkaar wordt gedrukt, en hoe beter hij dus afsluit. Houtwerk van ramen en deuren gaat vaak rotten omdat bij de bouw verzuimd is de boven- en onderkanten mee te schilderen. Alle maal onder motto: dat zie je toch niet. Kijk eens hoe die plaatsen van het houtwerk er uitzien, en geef ze een serieus kwastje.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13