Beste Nederlandse aanvaller van nu is Rob Rensenbrink WEER NAAR HEL VAN DEURNE ER IS OOK EENS „WE GAAN NAAR ROME" GEWEEST TUSSEN EN s REEKS VAN 102 De inzet v toernooi om het we reldkampioenschap, de Coupe Jules Ri- met. Op 7 april 1968 eindigde een reeks interlands, waarvan men nau welijks had kunnen denken dat er ooit mee gestopt zou worden. Honderd en twee keer hadden Nederland en België de degens ge kruist. Toen was het afgelopen. De belangstelling was zo gedaald dat het geen zin meer had de jaarlijkse recks van eenmaal thuis en een koer uit voort te zetten. Er waren belangrijker duels ont staan: voor Europa Cups, Europees landenkampioenschap, wereld titel. Bovendien was de agenda van beide landen zo overladen dat er geen geschikte data meer gevonden konden worden. Aan een reeks wedstrijden die hoogtepunten in de interlandgeschiedenis van beide landen waren geweest, was een eind gekomen. En wellicht zou NederlandBelgië nooit meer zijn gespeeld als de landen voor het toernooi om de wereldtitel 1974 niet in een poule voor de voor ronde waren ingedeeld. Op 19 november is wat vroeger de ,,Hel van Deurne" werd genoemd weer de arena waarin België en Ne derland strijd leveren in het duel dat al beslissend kan zijn voor de plaatsing in het eindtoernooi. Nederland is na de grote zege op Noorwegen favoriet. Jef Mermans, de Belgische middenvoor die een onvergetelijke indruk heeft achtergelaten in de jaren waarin hij duelleerde met de Nederlandse Henny Möring en Rinus Ter louw, Iaat zijn gedachten gaan vroeger en nu. JEF MERMANS, DE BOMBARDIER VAN ANDERLECHT: Rob Rensenbrink wordt in de Belgische competitie meestal door twee verdedigers bewaakt. Toch blijft de rechtsbuiten de favoriet van het publiek. 1 Abe Lenstra DEURNE In de galerij van groten in het Europees voetbal figureert Jef Mermans, door gaans in België en Nederland Jefke of „de bombardier van Anderlecht" genoemd. Hij was de constante uitblinker en een van de sterkste spelers van het Belgische team in de jaren 1945 waarin hij zestien jaar en 9 maanden oud in 1939 debuteerde toen hij zijn eerste interland tegen Nederland speelde „Ik weet het nog allemaal, Faas Wilkes scoorde driemaal en de Koninklijke familie zat op de tri bune" en 1956 toen hij voor hei laatst de Belgische kleuren verdedigde, tegen ,Icn*,arije. Jef Mermans, in het dagelijks leven werkzaam op de afdeling belas tingen en kadaster in het hyper moderne, onopvallend gelegen gemeentehuis van Deurne, volgt nog steeds alles wat met voet ballen heeft te maken, niet eens zozeer uit intense belangstelling „maar omdat ik nu eenmaal ge makkelijk iets onthoud". Hij heeft een formidabel geheugen, waardoor hij moeiteloos de film van zijn actieve periode terug draait, en .interesseert zich ,,we zijn hier voor een groot deel ingesteld op Nederland" voor alle facetten van het Ne derlandse leven. Hij leest elke dag een Nederlandse krant, vc'gt de diverse actualiteitenru brieken en sportuitzendingen op de Nederlandse televisie „die actueler en beter is dan de onze" cn kan zich daardoor ook een oordeel toemeten over het geen in ons land op sportgebied wordt gepresteerd. Hii kan dan ook vergelijkingen trekken tussen vroeger en nu. „Er ziin me geen speciale wed strijden bijgebleven tegen Ne derland. Ze blijven je allemaal bi'. De wedstrijd met die straf schop in het Olympisch stadion in 1949. We stonden met 3-2 ach ter en kregen in de laatste se conden een strafschop omdat Piet Steenbergen hands maakte. Niemand wilde hem nemen en toen deed ik het maar als aan voerder. Dat ben ik tien jaar ge weest. Hij ging erin en het was 3-3. Piet Kraak stond in het doel. Ik herinner me de been breuk van Piet Schrijvenaar in De Kuip in Rotterdam en spe lers als Rijvers, Terlouw, Mö ring, Wilkes, Lenstra. Weet je, De vedetten van vroeger, Kees Rijvers, Bart Carlier en Faas Wil kes, bij elkaar. Toen al waren zij een gewild object voor jonge voetbalsupporters, die handtekeningen verzamelden. I Deurne „De grootste vijand van een superieur elftal is de zekerheid. Daarom moet Nederland oppassen want die wed- strijd tegen België is nog niet in kannen en kruiken. Inhoud en kwaliteit van het Nederlands elftal zijn groter maar dat moet je wel op het veld bewijzen. Er is ook eens „we gaan naar Rome" geweest i maar dat sterke Nederlands elftal ging niet". Jef Mermans (50), zou geen moeite heb- !>en met de samenstelling van het Neder- lands elftal. „Neem Ajax zonder de uit stekende Blankenburg en je hebt het sterkste Nederlands elftal. Ook als Swart meedoet want die maakt meestal wel een doelpunt. Nederland is momenteel echter te rijk aan talent". Over hef verschil tussen „toen en nu": „Vroeger leek het voetbal me meer ont spannen hoewel het tussen Nederland en België en tegen Engelse clubs erg hard kon zijn. Tussen 1955 en nu is er wat dat betreft niet zo erg veel verschil. Maar het tegenwoordige voetbal Is niet meer ro mantisch, alleen koel, keihard en zake lijk. Vroeger had voetbal een aantrekkelij ker „karakter", nu kan het wel spannen der. meer spectaculair zijn door de belan gen die erachter steken. Neem de Europa Cupwedstrijden. Al zijn ze van slecht ge halte, dan trekken ze nog veel publiek vanwege de sensatie. Maar wie kan dan het antwoord geven waarom er vroeger zeventigduizend naar BelgiëNederland kwamen kijken? Er is echter geen plaats en tijd meer voor die wedstrijden en Ne derland en België zouden nooit meer te gen elkaar zijn gekomen als die loting niet zo was geweest. Nederland maakt toch een grote kans op de eindronden. Ik denk niet dat België gaat aanvallen. Noorwegen verdedigde ook en met de rust stond het pas 1-0. Jawel, ze zijn inge stort maar het zijn amateurs. Het zou niet eens zo gek zijn als Nederland, juist omdat het zo sterk favoriet is, zich laat verrassen". Lenstra er Rijvers dronken nooit wat en ik was verwonderd dat Wilkes het wel deed. Maar een grote voetballer. We zaten dan bij elkaar na de wedstrijd. Vroeger waren we vrienden van elkaar en al was de wedstrijd fors geweest, daarna verbroe derden we. Nu zijn het hoog stens collega's van elkaar. Dat zal wel komen omdat het voet bal professioneler is geworden maar in die tijd waren wij in België ook al semiprof". Jef Mermans, het prototype van de middenvoor die sterk in de lucht was, in beide benen een schot had en kon steunen op techniek en taktisch inzicht, was een gewild object voor buiten landse clubs. Real Madrid bood hem een miljoen franse per jaar, Rome niet veel minder en voor het spelen in Arsenal had hij zelfs al een werkvergunning, en dat v/il wat zeggen in Enge land. Maar bet ging niet door. Anderlecht, en de Belgische bond, lieten hem niet gaan. Voor het eerst en voor het laatst zegt Jef Mermans bij de gedachte aan die gemiste buitenlandse carrière iets over zichzelf: „Als ik bij Anderlecht was wegge gaan. zou de ploeg ook weg zijn geweest. Maar ik heb toen an derhalf miljoen verloren". Die gedachte schudt hij onmid dellijk van zich af met een licht schouderophalen. Het is niet an ders en dan moet er niet meer gezeurd worden. Jef Mermans schakelt pardoes over naar het heden. „Wat me altijd opvalt, is dat gepraat over systemen. Ik heb in mijn tijd nooit anders dan tegen twee spelers gespeeld. Wat is dan het verschil met voorstopper en ausputzer van te genwoordig". ,.Wat zijn systemen? Is Johan Neeskens een middenvelder, is Arie Haan geen aanvaller? Dick Schneider is misschien een van de beste aanvallers van Feyen- oord. Het elftal met de grootste mobiliteit is altijd het beste en dat zal over vijftig jaar nog zo zijn, systeem of niet". Ik vind Ajax een fijne ploeg, de beste van de wereld, maar speelt Ajax dan zo'n speciaal sys teem?" „Piet Keizer bewonder ik, Theo Pahlplatz ook maar de beste Ne derlandse aanvaller van dit mo ment is Rob Rensenbrink. „Ik weet het. hij is een pinge laar maar hij pingelt met ver stand. Ik heb de samenvatting van Nederland—Noorwegen ge zien. Dat is het prettigste wat je kunt hebben want dan zie je de slechte momenten niet. Het is algemeen bekend dat Nederland een uitstekende ploeg heeft maar er zouden toch twee an dere buitenspelers in moeten staan. Een aanval met Rensen brink, Cruyf en Mulder zou for midabel zijn. Let wel, met alle respect voor Keizer en Pahlplatz maar ze passen niet in de opzet die het Nederlands elftal thans speelt. Het is voor mij ook altijd een raadsel geweest waarom een speler als Charly Bosveld niet in het Nederlands elftal staat. Hij is een van de beste van jullie land. Jammer, dat Sparta Kristensen heeft ver kocht. Dat scheelt heel veel voor die ploeg. Soms verkopen ze in Nederland een speler die ze had den moeten houden en soms ko pen ze er een die ze niet nodig hebben. Neem PSV. dat Tohan De Vrindt kocht. Dat i3 de re den geweest dat Willy van der Kuijlen, en die kon toch wat, de berg af is gegaan. Bij Feyen- oord hebben ze gedacht dat het minder is gegaan omdat Kind- vall naar zijn land terugging. Het is Coen Moulijn geweest, die ophield met spelen. Opvallend dat Nederland zo weinig links buitens heeft terwijl er keepers genoeg zijn. Jan van Beveren staat wel in het Nederlands elf tal maar ik vind Piet Schrijvers zeker zo goed. En dan zijn er nog meer: Pim Doesburg en Stuy en Thie en Treytel, noem maar op. Wel niet allemaal van de hoogste klasse maar goed en betrouwbaar. Enige jaren gele den. toen was Van Beveren in derdaad de beste". Jef Mermans thans: „Ik weet ook wel dat Rensenbrink een pingelaar is maar hij pingelt met verstand". Jef Mermans springt over van heden naar toekomst en naar verleden. „Ik herinner me op eens het eerste contact na de oorlog. Acht dagen na de bevrij ding van Nederland speelden wc al weer, met een Brusselse ploeg tegen Amsterdam. De Ne derlanders waren zo mager als een plank. Wij waren al een paar maanden bevrijd. Ik weet nog dat we bij Schiller op het Rembrandtsplein waren. Ik, en nog een paar Belgen, hebben ons eten to*n weggegeven aan hongerige Nederlanders. Ik had ook bijna de laatste wedstrijd voor het uitbreken van de oorlog gespeeld. Voor 10 mei 1940 stond Zwaluwen—Rode Duivels in Rot terdam op het programma. Ging natuurlijk niet door. Ik stond als linksbuiten opgesteld, naast Raymond Braine als linksbin- Jef Mermans heeft in zijn tijd alle groten ter wereld meege maakt. Ook Ernst Happel. „Heb ik verscheidene malen tegen ge speeld". Maar In de opstellingen van Europese elftallen ontbreekt de naam Mermans. Hij diept uit zijn memoires op; „In 1949 was ik gekozen. Ik had tussen Pus kas en Kocsis moeten staan maar ik was verhinderd". Hoe groot Jef Mermans in die periode was, blijkt uit de uitver kiezing als beste voorhoedespe ler door het Franse sportblad France Football in 1950, 1951 en 1952. Mermans stond in die tijd niet in het Europees elftal, wel Gunnar Nordahl, de Zweed die in France Football tot nummer twee was uitgeroepen. Het doet, en deed, Jef Mermans niet zo veel. Hij kan terugzien op een geweldige carrière: acht envijftig interlands voor België, veertien jaar topscorer van zijn land, tien jaar aanvoerder van de nationale ploeg, een inter landloopbaan van 1939 tot 1956, met Anderlecht zeven maal kampioen van België, de gouden speld van de KNVB toen hij zijn 35e interland speelde, de gouden speld van Hongarije. Jef Mer mans kende en kent het voetbal in Europa als zijn broekzak. „Ik had gedacht dat, met dit materiaal, Rinus Michels wel zou zijn teruggekomen om bondscoach te worden. Maar die krijgen ze natuurlijk niet onder de ton". HERMAN VAN BERGEM 1905 v 1968 Van de honderd en twee wedstrijden die België en Nederland tegen elkaar speelden van 30 april 1905 (eerste wedstrijd) tot 7 april 1968 (laatste duel) won Nederland er 46. wer den er 21 gelijk gespeeld en 35 verloren. De eerste wedstrijd, in Antwerpen in 1905. werd met 4—1 ge wonnen. De laatste, in Amsterdam, «jnet-21 ver loren. Dat waS niet zo vreemd want \in die tijd had België verreweg de sterkste ploeg. De Belgi sche zegereeks l^egon op 12 november 1961 i.net een overwinning van 4—0 in Amsterdam. Daarna, volg den deze uitslagen: \3— 1, 2-0, 1-0, 1—1, 0—0, 0. zege van 3—1 voor Neder land, 1—0, 2—1. MaA,r vóór die periode van Bel gisch overwicht was er een bijna ongeloofwaardi ge reeks Nederlandse suc cessen geweest in een tijdsbestek dat zfch uil- strekte van 1956 tot 1961, Daarin de memorabele overwinningen van 52, 7—2, 6—2 en 9—1 (4 okto ber 1959 in Rotterdam). Wat grote overwinningen betreft heeft Nederland in de lange reeks aan de kop gestaan. Nog enige schut- tersfestijnen: 70. op 10 4—1910 in Haarlem; 9—3 op 11—3—1934 in Amster dam; 8—0 op 29—3—1936 in Amsterdam: 7—2 op 2721938 in Rotterdam. De grootste Belgische overwinningen: 6—0 op 2941906 in Antwerpen; 7—1 op 17-3-1940 in Antwer pen; 7—2 op 12-11-1950 in Antwerpen. Merkwaardig ste uitslag, de Belgische overwinning van 76 op 25-ll-'51 in Rotterdam. De meeste duels in Nederland werden in Amsterdam ge speeld. In de grijze oudheid geno ten ook Haarlem. Dor drecht en Zwolle de eer de prestigestrijd binnen de muren te hebben. Want het waren louter prestige- wedstrijden. In die hele reeks van 102 wedstrijden „ging het slechts driemaal er«ens om". Dat was in 1920 toen in het Olympisch toernooi werd gespeeld, in 1934 voor het wereldkam pioenschap en in 1938 voor hetzelfde toernooi. De rest waren, zoals de Belgen dat noemen, „vriendenwed strijden". Daarvoor werd de belangstelling gaande weg zo gering dat er een toernooi om de wereldbe ker aan te pas moest ko men om België en Neder land weer tegen elkaar in het veld te zetten. Rinus Terlouw, de „rofi" meeste moeilijkheden op met het Nederlands elftal, loste de flair, die er niet om loog.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9