GROOTSCHEEPSE JACHT OP KRUIDENDOKTER-MILJONAIR £eidoc(2ouAant ^Protest tegen promotie van Hiltermann Zes KVP'ers eisen vergadering over kabinetsformatie Steeds minder misdrijven worden opgelost Hij stuurde bloemen aan minister van Agt NS-Minitrips naar het buitenland Nederland wil D.D.R. erkennen NS-Minitrips in eigen land Veel bezwaren tegen puinafvoerplan provincie ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers BLADEL De jacht op de 46-jarige Brabantse kruiden dokter W. van Moosdijk en zijn 51-jarige broer Frans, die gisteren op opzienbarende en gewelddadige wijze met een bedrag van een miljoen gulden verdwenen, is in volle gang. Interpol is gewaarschuwd en met name de politiekorpsen in België en Frankrijk. Alle grensover gangen worden streng gecontroleerd en ook op tal van wegen zowel in als buiten Nederland dordt scherp naar de mannen uitgekeken. Tevens zijn vliegvelden in Bel gië en Duitsland gealarmeerd. Ook de woning van de kruidendokter en mogelijke Nederlandse onderduika dressen worden in de gaten gehouden. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Hulieman, heeft gisteren op een persconferentie de ver dwijning uit de doeken ge daan. Mr. Huieman, in het verleden steeds belast met het onderzoek naar „kruidenza ken" van Van Moosdijk, ver klaarde dat hij altijd bang is geweest dat de kruidendokter de benen zou nemen. „Het ge weld dat er nu aan te pas is gekomen, had ik evenwel niet voorzien'. Van Moosdijk had woensdag j.L naar het grenswisselkantoor in Eindhoven gebeld en gevraagd of er vandaag (vrijdag) ie mand naar zijn huis kon ko men. Hij wilde 14* miljoen Bel gische francs (een miljoen gulden en wat Duits geld in wisselen. Gistermorgen om ne gen uur ariveerde de chef van het wisselkantoor, de 44-jarige Th. de Lange, met zijn schoonvader, A. Horvers met het geld bij de woning van de kruidendokter in Casteren. Slaappil Volgens de officier van justitie gaat wat dit betreft de heer De Lange niet geheel vrijuit. Er is namelijk bepaald dat een grenswisselkantoor slechts maximaal 600.000 bij een cliënt thuis mag omwisselen. Dit moet dan geschieden in aanwezigheid van twee em- ployées. Het omwisselen van valuta van Van Moosdijk was overigens al vaker gebeurd en het verzoek van woensdag j.l. was bij het grenswisselkantoor ook geen verrassing geweest. Het drietal heeft eerst nog thee bij Van Moosdijk thuis gedron- De Brabantse kruidendokter Van de Moosdijk, die met een miljoen ken. Volgens verklaringen zou gulden gevlucht is, nadat hij een employé van een grenswisselkan- de kruidendokter zijn vrouw toor bij zich thuis had neergeslagen. kort voor het bezoek uit Eind hoven thee met een slaappil op bed hebben gebracht. Op een gegeven moment sloeg Van Moosdijk de employé met een rubber hamer op het hoofd. Deze wist hevig bloe dend naar buiten te strompe len om zijn intussen naar bui ten gegane schoonvader te waarschuwen. Op dat moment verscheen Frans van Moosdijk ten tonele. De heer De Lange riep zijn schoonvader toe met zijn auto de uitrit te versper ren en strompelde toen naar een adres vlakbij om de poli tie te waarschuwen. Van Moosdijk pakte vliegens vlug het koffertje met geld en stapte samen met zijn broer in de lila-roze auto. Frans starte de motor, reed weg en drukte daarbij de wagen van de employées van de uitrit. Met vol gas is het tweetal toen in de richting van het dorp Casteren verdwenen. Naar Spanje De politie meent dat er alle kans bestaat dat de voort- vluchtigen naar Belgë of Frankrijk zijn uitgeweken. Met name in België Casteren ligt enkele kilometers van de grens heeft de kruiden dokter veel contacten, hoewel hij hier in het verleden talrij ke slachtoffers heeft gemaakt met zijn oplichterspraktijken. Er zijn echter ook aanwijzin gen dat het tweetal naar Span je wilde gaan. Bij huiszoeking vond men namelijk in de prul- lebak een briefje, waarop in het Spaans gebruiksaanwijzin gen voor zijn kruiden stonden gekrabbeld. Mevrouw Van Moosdijk was na het gebeurde totaal overstuur. Ze begreep niet wat het motief voor de daad van haar man kan zijn geweest. Wel vond ze het gedrag van haar man de laatste tijd wat gespannen. In de nacht van donderdag op vrijdag had hij enkele flessen cognac gedronken, vertelde zij. Broer Frans is overigens ook een goede bekende van de politie. Hij is talrijke malen veroordeeld wegens oplichtin gen. Bang voor cel Zoals bekend heeft het gerechts hof in Den Bosch de kruiden dokter in hoger beroep vorige week veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. Dat hij thans nog vrij rond liep is mo gelijk te danken aan het feit, dat er in het Huis van Bewa ring nog geen plaats was. Volgens de officier van justitie was Van Moosdijk erg bang zijn celstraf te moeten uitzit ten. Hij had minister Van Agt van Justitie verscheidene ma len brieven en zelfs bloemen gestuurd en aangedrongen op clementie. Geen denkbeeldig gevaar Y^AN tijd tot tijd wordt de Nederlandse gemeenschap opgeschrikt door een bericht dat een of ander bedrijf soms zelfs een mid delgroot concern overgenomen is door een buitenlandse onderne ming. Het internationaal worden van bedrijven is weliswaar geen nieuwe ontdekking, maar de burgers in het algemeen en in het bij zonder de werknemers zijn er in de zeventiger jaren een beetje hui verig van geworden omdat zulke fusies vroeg of laat gepaard gaan met rationalisatie, ontslagen en in enkele gevallen zelfs aan het ge vaar van totale opheffing. Sprekend voorbeeld: ENKA. Kortgeleden is ook een eerste teken aan de horizon verschenen dat de ..integratie" op publiciteitsgebied een nieuwe weg inslaat. Ongeveer gelijktijdig met Engeland's toetreden tot de E.E.G. kwam het be richt dat er zeer nauwe liaisons zijn aangeknoopt tussen een Neder landse uitgeverij en een Brits concern wa arde veelbesproken krantenmagnaat Thompson iets te maken zou hebben. Ons lijkt het gevaar niet denkbeeldig dat het fusieproces bij de com municatiemedia dat in eigen land al veel beroering heeft gewekt, zich op veel grotere schaal gaat uitbreiden. En dan kan de Neder landse burgers wel „dag met zijn handje zeggen" tegen de eigen identiteit van zijn communicatie-media en tegen voldoende ruimte om breed-gespreid publieke opinie te vormen en te laten groeien. Medezeggenschap f\T> het eerste gezicht zullen sommigen misschien denken, dat het in ternationaliseren van een groot deel van ons bedrijfsleven volko men past in het patroon van de Europese integratie. Maar zij ver geten, dat deze integratie tot nog toe veel te sterk een overwegend economisch karakter heeft. Over de kans dat de Europese integratie in een technocratie gaat ont aarden, wordt gelukkig ook in het politieke vlak meer en meer ge sproken. De integratie zal meer moeten worden toegespitst op het behartigen van sociale en algemeen-maatschappelijke belangen, wil de burger met een gerust hart het kapitaal zijn gang kunnen laten gaan met afspraken over fusies of andere nauwe vormen van sa menwerking. In eerste instantie zal zeker hard gewerkt moeten worden aan in spraak op nationaal ni«eau, waarvoor de meest geschikte manier is het ontplooien van echte medezeggenschap in de bedrijven zelf'en als veiligheidsklep moeten er zeker meer aandacht en bevoegdhe den bij de eigen overheid komen om te kunnen ingrijpen, wanneer internationale afspraken tussen parUculiere bedrijven S- maakt die de toekomst van Nederlandse bedrijven of bedriJfstakKen op het spel zetten. Aan de EEG kan men dit zeker niet overlaten; Brussel is in dit op zicht zeker reeds te veel technocratie. België krimpt leger i m BRUSSEL (AP) In weerwil van het verzoek van de hoogste geallieerde commandant in Eu ropa, de strijdkrachten daar op peil te houden, heeft de Belgi sche minister van Defensie, Paul van den Boeynants, toe stemming der regering verkre gen de Belgische strijdkrachten tegen 1975 in te krimpen met 10 k 15 pet. In NAVO-kringen heeft men zich over het Belgische voorstel nog niet uitgelaten behalve dat men liet doorschemeren te vrezen dat het „aanstekelijk" zou kun nen zijn. De bekende televisiecommentator voor politieke zaken, mr. G. Hilter- man is gisteren aan de rijksuniversiteit van Utrecht gepromoveerd tot doctor in de letteren. De nieuwe doctor, met de bul in zijn hand, S poseerde na afloop met zijn vrouw en de twee paranymfen mr. G. p Bergsma (links) en mr. B. Steikel. tie. UTRECHT (ANP) - Geschiede nisstudenten aan de universiteit v' van Utrecht hebben gisteren ge protesteerd tegen de promotie aan die universiteit van mr. G. B. J. Hiltermann op het proef schrift „Oost-Europa en de Duitse deling". Drie studentenor ganisaties hebben verklaard de promotie te zien als „een poging van mr. Hiltermann zijn publi caties en radiopraatjes een schijn van wetenschappelijkheid te geven". De studenten zien Hiltermanns „objectieve commentaren" op het wereldgebeuren als „niets meer dan geschiedvervalsing en verdraaien van feiten", reden waarom zij vermoeden dat ook zijn proefschrift van „eenzelfde bevooroordeeldheid en beperkt inzicht blijk zal geven", liltermann zegt in zijn proef schrift dat Stalin in zijn contac ten met het westen steeds in vloed in de buurlanden heeft be dongen. en dat dit leidde tot een vinnige twist, die weer een voor alle partijen aanvaardbare op lossing bemoeilijkte. Daarvan was het gevolg dat de als tijde lijk ontworpen demarcatielijn verstijfde tot onderdeel van nieuwe Europese grens. Niet de Duitse deling heeft geleid tot opdeling van Europa in de be kende blokken „Oost" en „West", maar juist het tegen overgestelde is het geval. Nu kan de meest recente ontwikke ling worden beschouwd als een normalisering van de deling. Promotor was prof. dr. Z. R. Dittrich. Genootschap van Franse critici op letterkundig gebied is voor de derde maal toegekend André Wurmse, ditmaal voor zijn 'Conseils de revision'. Een schilderij van Willem Koek koek, een straattoneel in Hol land voorstellende, is bij Sothe- by in Londen geveild voor het recordbedrag van ruim 175.000 gulden. DEN HAAG (ANP) De zelfmoorden nemen in ons land toe, evenals de misdaden, terwijl het percentage, dat op gehelderd wordt, steeds meer daalt. Deze gegevens zijn ontleend aan het statistisch zakboek 1972 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1971 kwamen 307.690 misdrij ven ter kennis van de politie. Dat was ongeveer 42.000 meer dan in 1970 en ruim tweemaal zoveel als acht jaar eerder, in 1963, toen ruim 148.000 misdrij ven ter kennis van de politie kwamen. Vergeleken met 1970 zijn vooral de vermogensmisdrijven (dief stal verduistering, oplichting enz) sterk toegenomen, name lijk met ongeveer 38.000 tot ruim 227.000 (in 1963 ongeveer 101.000). De zedenmisdrijven, die ter kennis van de politie ko men, nemen de laatste jaren af. In 1971 waren het er 8.425 tegen 8.752 in 1970 en bijna 10.000 in 1968. Ook de misdrijven tegen het leven en persoon, het ge weld dus, nemen af. In 1971 kwamen 10.881 gevallen ter ken nis van de politie tegen 11.060 in 1970 en 11.258 in 1969. In 1968 waren het er 10.900 en in 1963 8.085. Wat in 1971 nog steeds bleek toe te nemen, was het rij den onder invloed. In 1971 werd iets meer dan een derde van de misdrijven (37,6%) opgehelderd. In 1970 was dat 41,1% en in 1963 53,7%. Verscherping verordehing nlassengebied DFN HAAG Binnenkort zal door Provinciale Staten van Zuid-Holland nog formeel beslo ten worden om de plassenveror- dening Zuid-Holland nog aan zienlijk te verscherpen met het oog op het beschermen vooral van rietkragen en andere aan tastingen van oevers. De Statencommissie voor recrea tie en natuurbescherming hecht te gisteren unaniem haar goed keuring reeds aan het nieuwe ontwerp ter bescherming van de Zuidhollandse watergebieden. Voortaan zal het dan ook verbo den zijn om in de aangewezen watergebieden te maken of te hebben: optrekjes, bergruimte, onderkomens of windschermen, hoe dan ook. (ADVERTENTIE) 2 dgn. Brussel v.a. f 57.- 3 dgn. Hamburg v.a. f 99.- 4 dgn. Gotenburg v.a. f 110.- 4 dgn. Londen v.a. f 135.- 5 dgn. Parijs v.a. f 139.- Alle informatie in de brochureToeren met NS" op het station. voordelig uit met NS Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Zes leden van de partijraad van de KVP hebben op grond van het algemeen reglement telegrafisch het partijbestuur van de KVP verzocht vóór of uiterlijk op zaterdag 9 december de partijraad in een buitengewo ne vergadering bijeen te roepen voor een bespreking over de kabinetstormatie. Het verzoek is een gevolg van het feit, dat de KVP-partijraad zaterdag jl. een resolutie verwierp waarin om een dergelijke buitengewone verga dering gevraagd werd. achter minister Boersma staan. Dit zei AR-fractievoorzitter Aantjes gisteravond in Steen- wijk als antwoord op de uitla ting van ex-minister De Brauw, dat DS'70 niet in een nieuw ka binet wil zitten met minister Boersma. Overigens had juist minister Boersma als eerste ge zegd, dat hij niet in een kabinet met DS '70 zou plaatsnemen. ondergrondse bunker van het luchtmachtcentrum in Nw.- Milligen is gisteren een nieuw luchtbeveiligings- en verkeers controlesysteem officieel In ge bruik genomen. Het systeem is het modernste van West-Europa en staat zowel het militaire als het burgerluchtverkeer ten dienste. 20 jaar cel voor bedreiging Elisabeth NEW YORK (R.T.R.) De 48-ja- rige schoenmaker Joseph Landl- si uit het Amerikaanse stadje Beacon is door een federale rechter in New York veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De man had in mei van dit Jaar meer dan een miljoen gulden pogen te verkrijgen met het dreigement dat hij het -Britse passagiersschip de Queen Elisa beth II zou opblazen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Nederland is van plan de D.D.R. te erkennen. Op korte termijn zal hierover over leg worden gepleegd met de Bondsrepubliek Duitsland en met andere bondgenoten. Pre mier Blesheuvel heeft gisteren zijn vreugde uitgesproken over de overeenstemming tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. voor een regeling van de weder zijdse betrekkingen. De premier voorzag een verdere toenadering tussen de Duitse staten en daar mee nieuwe mogelijkheden voor duurzame ontspanning, vrede en veiligheid in Europa. Volledig verzorgd, dus incl. reis vun leder station, logies en maalt U den. Vertrok dagelijks. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.- Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.-' 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.- Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn v.a. f 56.- v.a. f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.- v.a. f 64.- v.a. f 71.. v.a. f 73.- v.a. f 71b- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f102.- Ameland v.a. f 105.- Allo Informatie ln de brochure.ToerenmetNS" op het station. De Comédie Fran^aise het be faamde theater in Parijs, wordt op 15 november voor onbepaal de tijd gesloten. Het besluit is genomen omdat het theater sinds half oktober te lijden heeft gehad van stakingen van het technisch personeel. Kunstzaal 't Venster, Gouverne- straat 129 Rotterdam, exposeert van 11 november tot 1 decem ber schilderijen en tekeningen van P. J. Gootjes. In de Galerie-bibliotheek aan de Luifelbaan te Wassenaar expo seren Mien Frowijn (schilderij en en tekeningen) en Jenny Da lenoord (tekeningen uit Meyen- dell en illustraties voor jeugd boeken) van 11 november t/m 2 december. De KVP-Kam er leden W. Du Cha- tinier en P. Zelissen en het CH'Kamerlid J. Huysen hebben vanmiddag op een bijeenkomst van de federatie van chr-demo- cratische jongerenorganisaties zich afgezet tegen een eventueel herstel na de verkiezingen van de regeringscoalitie met VVD en DS'70. Minister Lardinois zei gisteren op een politieke discussieavond in Oostburg dat, als na de verkie zingen blijkt dat de VVD en de confessionele partijen in zetel aantal gelijk blijven of iets vooruitgaan, „wij zeker zullen proberen een nieuwe regering te vormen". Het leek de minister zeer onwaarschijnlijk, dat DS'70 bij de vorming van zo'n rege ring zou worden betrokken. De gehele AR zal als één man DEN HAAG Zeer grote reser ves zijn bij de Statencommissie voor recreatie en natuurbe scherming aan de dag getreden toen gisteren In de commissie een eerste (verkennende) be spreking plaatsvond over het onlangs gepubliceerde Zuidhol landse puinstortplan, dat voor ziet in de berging van 40 mil joen m3 puin op 400 hectare in voornamelijk recreatieve gebie den om mede te dienen voor heuvelvormingen en dergelijk. Over een half jaar zal andermaal over deze kwestie gediscus sieerd worden. Zoals bekend zouden de Kagerzoom, de Al pher Zoom, Midden-Delfland, Rottemeren en de Reeuwijkse Plassen in aanmerking komen. De volgende opmerkingen werden geplaatst- is dit eigenlijk geen rijkszaak?, ontstaan er geen zeer grote moeilijkheden met de gemeenten (ook in de bestem mingsplannen)?, waarom geen alternatieven gezocht? land schappelijk niet juist, wie gaal beslissen, onvoldoende infon matie, nadere studies zullei noodzakelijk zijn. Veel vuil water /al van het pui» afstromen en dit is een grot) gevaar in vooral veengebieden Vooral voor de polderlandschap pen werd dit een hachelijki zaak genoemd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7