Eeuwviering I universiteit j kost vijf ton Sint-Nicolaas komt zaterdag in Leiden Leiden als artikel 12 gemeente 'n lapmiddel Intocht per praalwagen Ook Alph en heeft nu promenade Yeense winkels „pakken uit in St.-Nicolaasactie OOK Wat u moet weten 9"; - ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 len, tl LEIDEN De viering van 400 Jaar Leidse Universiteit in 1973 gaat volgens de ontwerp-opzet, die thans bekend is, ruim een half miljoen gulden kosten. De Commissie Eeuwfeest heeft dit neergelegd in een rapport, dat in bespreking komt in de verga- Ti dering van de Universiteitsraad van 20 november. kaal De commissie Eeuwfeest is er 20] blijkens het ontwerp voorstander 22I van, dat het Universitaire feest -eg| aansluit op en waar mogelijk ;uv2 gecoördineer verloopt met de üw< plannen van de Leidse 3 Octo ber Vereniging, die in 1947 400 Jaar Leidens Ontzet gaat vieren met een hele feestweek. Uni versiteit en 3 October Vereeni- "i ging zullen samen ook de PTT benaderen om een speciale her- id~l denkings-postzegel te laten uit- geven. lusj De Universitaire viering, waarbij ■wej ook de burgerij betrokken uSl wordt, zal als thema "Praesi- Op« dium Libertatis" "Behoeder van de Vrijheid" krijgen. In 13.! colleges en werkgroepen zal 1 K men proberen dit thema cen- "(ji, traal te stellen evenals in een 14» groot congres, dat geheel gewijd "JH zal zijn aan vrijheid en onvrij- izlc» heid op alle mogelijke gebieden, !j™J zoals de economie, de gezins- ngsj vorming, het milieu, de studie, *>l de techniek, de medische we- ba| tenschap enz. 19-j De gedachten gaan voorts uit naar een openlucht lustrumspel 3) waarin de aktiviteiten van Wil- atet lem van Oranje en de achter- la, gronden worden belicht. >ati»De gezamenlijke uitgifte met de 3 October Vereeniging van een gedenkboekje over de historie ojj1! en de betekenis van de gebeur tenissen, die zich rond 1574 rond Leiden afspeelden, ziet de uni versitaire commissie niet zo erg. "Schrijvers, die het verle den prijzen hebben in het huidi ge daglicht nogal eens met on- willende kritiek te kampen", al dus de commissie. Een van de markantste punten in de viering zal tenslotte het verlenen van niet minder dan 18 eredoctora ten zijn, waarvan 8 aan buiten landers. LEIDEN Het drijvende plaats kaartenbureau van de Rederij ..Avifauna" aan de Beestenmarkt dreigde gistermorgen te zinken. De ponton bleek lek vlak boven de waterlijn. Door de harde wind was er zoveel opslaand water bin nen gekomen dat de toestand kritiek werd. De brandweer pompte het ding leeg, waarna het personeel van de heer Har- land het lek kon dichten. STOMPWIJK Gisteren is de leidster van de jeugdbeweging Kwis. j pels", mej. M. Luiten, in het huwelijk getreden met de heer J. Ra- aali mekers uit Maastricht. De Kwispelsvormden een erehaag. Daar het hard regende moesten zij dit echter in de kerk doen. Op de 'i i3.q KVP-Kamerlid Gardeniers op forumavond: LEIDEN „Het is een lapmiddel om Leiden als een artikel 12 ge meente te behandelen. Wat Lei den nodig heeft, is een behoor lijke financiële steun." Dit zei mevrouw Gardeniers-Berendsen op een forumavond, waarin de PvdA-ers Rozemond en In 't Veld debatteerden met de Twee de Kamerleden Van Eisen en Gardeniers van de KVP. Behalve de PvdA-ers vielen ook enkele aanwezigen in de zaal de KVP ernstig aan op hun twee slachtige houding ten opzichte van hun toekomstige regerings partners. Waarop mevrouw Gardeniers antwoordde dat zij het een erezaak vond loyaal te blijven tegenover de huidige re geringspartners: ,,De eis van de PvdA om geen enkele bespre king met de WD, de CHU en de AR te voeren was voor ons dan ook onaanvaardbaar". De heer Rozemond noemde hierop de eis van de KVP om het ..progressief" beleid van Bies heuvel te blijven volgen in een eventuele coalitie met de PvdA een „stinker". Naar aanleiding van het Christen Democratisch manifest dat tijdens het forum werd uitgereikt, vroeg de heer In 't Veld zich af of „er wel staat wat er staat". „Gezien de resultaten van de afgelopen ja ren, valt dit te betwijfelen. Ik hoef alleen maar de ongelukki ge behandeling van de 1000 gld.-regeling te noemen. Ook de bepaling dat de schoolad viesdienst in Leiden niet mag worden uitgebreid, geeft vooral de bewoners van de andere stadswijken minder ontwikke lingskansen. Terwijl het mani fest juist het tegendeel beoogt". Hier sprong de heer Vervoorn op in toen hij zijn betoog hield voor de actie Onderste Boven. Hij wees er op dat Leiden al honderd jaar, onder welke rege ring dan ook, zijn wijken heeft laten verkrotten en dat de be woners daar de dupe van zijn geworden. Als alternatief gaf de heer Vervoorn een verminde ring van de sociale en bijstands uitkeringen, waardoor er geld vrij zou komen om voor de stress-wijken meer leerkrachten aan te trekken. „Dit betaalt zichzelf", aldus de heer Ver voorn. „Aangezien er dan na verloop van tijd minder geld no dig is voor die uitkeringen". „De heer Vervoorn trekt zijn con sequenties verkeert, wanneer hij een actie als Onderste Bo ven opzet", betoogde de heer In 't Veld. „Het enige wat hij hoef^ te doen, is er voor een andere regering stemmen." Mevrouw Gardeniers benadrukte nogmaals het gratis kleuteron derwijs, hetgeen uniek is in de wereld. Bovendien wordt er ge werkt aan een wetsontwerp om ook de kinderspeelzalen vrij te geven. „Hiermee zijn vooral kinderen uit de oude wijken ge holpen, aangezien je niet vroeg genoeg met onderwijs kunt be ginnen wanneer je de grote taalachterstand wilt wegwer ken." Tot slot ging generaal b.d. Van Eisen in op de aanval van de heer Rozemond op de heer Luns. De vroegere minister van buitenlandse zaken wenste afge lopen dinsdag president Nixon „namens alle Europeanen" ge luk met diens herverkiezing. De generaal zei de kritiek van de heer Rozemond gerechtvaardigd te vinden. LEIDEN Sint-Nicolaas heeft het bestuur van het Leidse City Centrum laten weten, dat hij graag zal ingaan op de uitnodi ging om op zaterdag, 18 novem ber a.s. zijn intocht in Leiden te maken. Hij heeft alvast zijn ex cuses gemaakt voor het feit, dat de politie uit een oogpunt van openbare veiligheid verzocht heeft, bij de intocht op straat geen snoepgoed te strooien. Om dat gemis te vergoeden heeft hij een gezellige kindermiddag in de Stadsgehoorzaal in het voor uitzicht gesteld. Want het Leids City Centrum voor Sin-Nicolaas zorgvuldig geheim gehouden heeft, is dat voor hem een intocht is georganiseerd, zoals hij in Leiden nog niet ge maakt heeft. De afspraak is, dat Sint-Nicolaas om twee uur per stoomboot zal aankomen in de Haven. Het vo rig jaar is gebleken dat het op- stomen naar de binnenstad te veel hinder ondervindt van bruggen die door ongebruik wat stram zijn geworden in hun be wegende delen. En waar de Goedheiligman ook op rekenen kan. is dat hij bij zijn aankomst wordt opgewacht door de burgemeester. Om ie dereen zo goed mogelijk van de feestelijke aankomst te laten ge nieten, heeft het Leidse City Centrum met de politie afge sproken, dat de hele Haven van Zijlpoort tot Herengracht vrij van gemotoriseerd verkeer ge houden wordt. Op dit verkeers vrije straatgedeelte zal zich de stoet opstellen, die de Sint ver gezelt op zijn tocht door de stad. De stoet wordt voorafge gaan door „Werkmans Wils kracht". Daarna volgen leerlin gen van de sportschool Luiten en (misschien) een aantal Har- ley Davidsons, die Zwarte Pie ten een lift geven. Volgende „nummer" is een pakjeswagen, ontworpen door het reclamebu reau Ziegelaar Visser. Hoewel de stoet geen uitgesproken re clamekarakter zal dragen, zul len de winkelbedrijven, die de intocht mogelijk maken, gele genheid hebben, hun naam op de labels aan de meegevoerde geschenken te presenteren. Het tweede muziekkorps is de „Franciscusband". Het wordt gevolgd door acht paarden, be reden door Spaanse edelen met hun dames, en door tien ponies met zwarte Pietjes. Het hart van de stoet wordt uiteraard ge vormd door Sinterklaas: op een wagen van twaalf meter lengte is onder een baldakijn een troon geplaatst waarop de Grote Kin dervriend plaats zal nemen. Op en rond de wagen krijgt hij as sistentie van een aantal van zijn zwarte vertrouwelingen. Acht Leidse banketbakkers, hof leveranciers van de Sint heb ben een volgwagen gerequireerd die het water in de mond van de toeschouwers zal brengen. De stoet wordt besloten door de R.K. Harmoniekapel. De route, die de optocht volgt: is: Haarlemmerstraat, Prinsesseka- de. Kort Rapenburg, Breestraat, Gangetje. Marktenroute. Prinse sekade, Turfmarkt, Schutters veld en Rijnsburgerweg waar de stoet bij de NZH-remise wordt ontbonden. Maar daarmee is het feest niet afgelopen want op woensdag, 22 november biedt het Leids City Centrum alle kinderen van Lei den van vijf tot tien jaar na mens de Sint een gezellige kin dermiddag aan, met een pro gramma met goochelen, snelte- kenen, spelletjes, clowns etc. Omdat de capaciteit van de zaai maar ca, 1.000 kinderen toe staat, hebben de organisatoren als rem op een te grote toeloop een entreeprijs van anderhalve gulden geheven wordt. Kaartjes zijn zaterdag 18 november van 14.00 tot 16.30 te koop aan de 2 gewonden bij botsing in Hoogmade HOOGMADE In de Vlletpolder nabij het MMO-terrein zijn een servicewagen uit Leiden., be stuurd door een 40-jarige inwoner van Hoogmade, en een personenauto, bestuurd door de heer v.d. B. uit Roelofarends- veen, frontaal met elkaar in botsing geraakt. De inwoner van Hoogmade kreeg een zware hersenschudding en ontvellingen. Hij kon naar zijn woning worden vervoerd. De andere bestuurder, wiens auto in de beim kantelde, werd met ernstige hoofdwonden en inwen dige kneuzingen naar een Leids ziekenhuis gebracht. De politie zoekt getuigen. LANGERAAR De jeugd van Langeraar en met nam basisschool heeft gisteren voor de twintigste maal ee meiactie gehouden. Ditmaal is de opbrengst bestemd a Sweers die sinds kort in zijn geboorteplaats is teruggekeerd uit de binnenlanden van Indonesië. Op de foto eün glunderende pater Sweers temidden van de schooljeugd. Op de achtergrond enkele vrachtwagens vol afgedankte kledingstukken. ALPHEN AAN DEN RIJN In de stromende regen, maar niet temin in aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden heeft burgemeester mr. R. M. Gallas gistermiddag om precies vier uur Alphens eerste grote Winkelpromenade op uitnodiging van de voorzitter van de Mid denstandsfederatie de heer C. J. Winninghoff geopend. Daarvoor moest Alphens eerste burger een kleine verhoging be treden om vervolgens met een enorme betonschaar een schrik- lint door te knippen (foto), waarmee hij onder applaus van de talrijke belangstellenden de ceremoniële handeling voor de opening van deze winkelprome nade waarin de Van Manders- loostraat thans is omgetoverd voor geopend verklaarde. Vervolgens maakte het gezelschap een tocht door de promenade waarna in hotel Centraal op de grens HooftstraatVan Man- dersloostraat verfrissingen wer den aangeboden en o.m. burge meester Galas alle middenstan ders in deze promenade felici teerde met deze opening. Dit moet gezien worden als de eer ste aanzet tot het grote winkel centrum, dat in het hart van Al phen zal komen te verrijzen. Na een moedig gedragen lijden, getuigend van een groot geloof, werd plotseling uit ons midden weggenomen, nog voorzien van het Sacrament der Zieken, mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder ELISABETH QUIRINA OOSTDAM echtgenote van ADAM PANCRATIUS ADRIANUS VAN DER PLAS op de leeftijd van 49 jaar. A. P. A. VAN DER PLAS ANGELINE HANS ELLES SASSENHEIM, 10 november 1972. Menneweg 93. De plechtige gezongen H. Requiemmis zal aan God worden opgedragen op dinsdag 14 no\ember a.s. om 10 uur in de parochiekerk van St. Pancratius te Sassenheim, waarna de begrafenis in het familiegraf op het r.-k. kerkhof aldaar, kerkhof aldaar. Avondwake voor de MARKTEN ROELOFARENDSVEEN. 10 nov. Anjers Sim Ros/. Anne Marie. Lena 2026. Sim Rood. Ketter. Arthur. Es- perenee. Carnaval 21—31. Charmeur 6863; Rozen: Garnette, Carol. Pa bonte 14—20. Znrlna. Tawny Gold. luk - te. Mot 28. Bel Esther -1.15. Irl Elite. LltUe America. Wim Lange. BrigitUi 27-3-8. Red Rollnda. Muy- tord, Shoesmlth. Balcnmbe. Perfec tion. Silver Rose 41—36 p. si. Tros- chry santen 70IS,. id-m Jaariond 1.70—2.20, Trosanjers 1.4n1 SC mnnen 40-65. Frcs sen 1.33—1.85 per bos. KATWIJK A/D RIJN, 10 nov Waspeen p. klsl A est 6.40, A I 3.40—5.S0, A II B e\tra 7.408.00. B I 2.2C II 2.IH--2.80. CI:' 1 96—31. 12 II 23 Andijvie 27 5.00—'6.90. seldé: ieIC-1'.'. peU-r 23. bospeen 31—61. groene kool 31. rode kool 12—29. hoerenkot —42. koolrapen 10, spitskool 57. •u.» Grote dag voor jeugd R'aveen ROELOFARENDSVEEN Na veel omzwervingen in diverse lokaliteiten hebben leidsters en jeugdbeweging nu een definitie ve en goede ruimte gevonden in twee lokalen van de voormalige huishoudschool aan het Noord einde. De afgelopen zomer is er hard ge werkt om alles een schilder beurt te geven en leuk in te richten. Morgen zo dag zal op feestelijke wijze het nieuwe clubhuis in gebruik genomen worden. Burgemeester P. M. F. Smolders zal om 12 uur de ope ning verrichten ten aanschouwe van kabouters, rakkers, gidsen, leidsters en oud-leidsters alsook de ouders. Hierna zal het club huis geopend zijn om het te kunnen bezichtigen. ROELOFARENDSVEEN In de periode van zaterdag 11 nov. t/m dinsdag 5 december organi seert de plaatselijke midden stand aangeslagen bij de MICO een St. Nicolaas aktie MICO 1972. Dit houdt o.m. in dat de bij de aankopen gebruikelijke ver strekte zegels een dubbele waarde zullen hebben. Bij inle vering van de volgeplakte bon boekjes kan men deelnemen aan een prijsvraag met 20 prachtige prijzen o.a. als hoofd prijs een 8-daagse vliegreis voor 2 personen geheel verzorgd naar Mallorca en als 2e prijs een geheel verzorgde 3-daagse vliegreis voor 2 personen naar Parijs of Londen. Voorts zullen 15 dagen lang in totaal 225 ex tra prijzen beschikbaar worden gesteld in de vorm van boterlet ters of vleesprijzen. De deeLne- mende winkeliers kan men o.m. herkennen aan de aangebrachte feestelijke verlichting aan de buitenzijde van de winkels. Voorts zullen deze winkels van af maandag 27 nov. t/m vrijdag 1 dec. alsr He nrnndsg 4 dec. tot 's avonds 21.00 uur geopend zijn. ROELOFARENDSVEEN Even als voorgaand jaar organiseert de jeugdsociëteit „Our House" weer de mogelijkheid om op za terdag 2 dec. na 7 uur, zondag 3 dec. na 3 uur, en maandag 4 en dinsdag 5 dec. na 7 uur Sinter klaas thuis op bezoek te kunnen krijgen. Men kan zich hiervoor voor 25 nov. schriftelijk opgeven bij Hoogenboom, Essen weg 4 onder vermelding welk bedrag men hiervoor over heeft. De op brengst zal besteed worden voor de bejaarden, dus mag dit een tweeledig sympathiek doel ge noemd worden. Zwaar gewond na voorrangsfoiit HAZERSWOUDE De heer L. K. uit Hazerswoude is gister morgen met ernstig hersenletsel naar het Academisch ziekenhuis te Lelden vervoerd, nadat zijn personenauto op de kruising Ge- menewegRijndijk in botsing was gekomen met een vracht wagen. De Hazerswoudenaar had geen voorrang verleend aan de I vrachtwagen toen hij de Rijn dijk in de richting Leiden wilde oprijden. De bestuurder van de vrachtauto, die in de richting Alphen reed, kon een botsing niet meer voorkomen. Gemeente is La Reystraat ter wille LEIDEN In het Mierennest aan de Morsweg hebben bewo ners van de La Reystraat die hun straat hadden opgebroken om hun kinderen voor het ver keer te beschermen met de I Dienst van Stadsontwikkeling I gesproken. Resultaat: De ge meente zegde toe, binnen voer-1 tien dagen te laten horen of het1 mogelijk Is, de straat definitief af te sluiten. Daarna wordt de straat weer net- j jes dichtgemaakt en wordt de slechte verlichting verbeterd, j Maar daarmee zijn voor de ver ontruste bewoners de problemen nog niet opgelost. Aan de Morsweg wordt over enke le weken een vrijgezellenflat op-1 geleverd. Ze bevat 35 woningen en een showroom. Waar de be woners hun auto's zuilen parke ren, weet nog niemand. Het zal er wel op neerkomen, dat er in de omliggende straatjes nog meer auto's langs de stoep ge plaatst zullen worden De bewo ners willen nu, dat er paaltjes ge zet zullen worden die de straat afsluiten voor doorgaand verkeer Er is geen speelruimte voor hun kinderen. De straatverlichting is erg slecht en ook de drukke Morsweg en de ophoping voor de spoorwegovergang worden steeds grotere problemen. De gemeentelijke gesprekspartners waren niet ongevoelig voor de argumenten en deden bovenge melde toezeggingen. Een groep je bewoners gaat zich nu bera den op de mogelijkheid om een speelgelegenheid te creëren. LEIDEN Op uitnodiging van de schoolvereniging van de Rembrandt-scholenge- meenschap treedt de groep „Neerlands hoop in Bange Dagen" op 23 november op in de Stadsgehoorzaal. Het optreden begint om 20.00 u. LEIDEN Maandag a.s. organiseert het COVS, afd. Leiden (bond van scheids rechters) een forumavond met Leidse sportverslagge vers. Deze avond wordt ge houden in het clubgebouw van de voetbalvereniging VTL aan de Vliet. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN De jongeren groep „'.he Lord's folks" zal vanavond in de Lodewijks- kerk enkele liederen ten ge hore brengen. Daarna zal zij haar medewerking verlenen aan de eucharistieviering, die om 19.00 uur begint. Het thema van de viering is ..Verder kijken dan je neus lang is". LEIDEN In de grote znal van De Burcht is vrijdag 17 november de prijsuitrei king van de bakkanactie „Geef uw gevel een corsa ge". Voorts houdt de heer Oudshoorn een causerie met dia's over het onderwerp „Daktuin tjes en bnlcontuin- tjes. Aanvang 19.45 uur. LEIDERDORP Winkel centrum Santhorst organi seert een Sinterklaasactie op maandag 13 november. Naast de winkel van West geest aan de Laan van Ou derzorg kan de jeugd gratis een kaart afhalen, die ge kleurd moet worden. De bes te kleurders krijgen op 2 de cember van de Sint zelf een prijs, als hij op het plein voor Santhorst „zitting" houdt. ALPHEN a.d. RIJN In hotel Toor is gistermiddag mej. Van den Zwart gehul digd i.v.m. haar zilveren ju bileum bij het Alg. Zieken fonds Alphen en Omstreken. Tevens werd afscheid geno men van de heer W. Geerlof, die wegens zijn leeftijd (70) moest bedanken als be stuurslid. Mej. v. d. Zwart kreeg het geschenk onder couvert, een zilveren bestek en een boeket. Voor de heer Geerlof was er en zwaar verzilverde legpenning van het fonds, zijn vrouw ontving een zilveren broche en bloe men. Bovendien kreeg het echtpaar Geerlof namens alle personeelsleden een op gemaakte mand met levens middelen. NOORDWIJK De collecte ten bate van de geestelijk gehandicapten heeft in Noordwijk 2823,12 opge bracht. Het comité is zeer erkentelijk voor dit prachtige bedrag. NOORDWIJK Op zijn verkiezingstoer deed dr. Anne Vondeling van de PvdA-Kamerfractie ook Noordwijk aan. In de regen, die hij manmoedig trotseer de, trof hij weinig belang stellenden aan. Toch discus sieerde de heer Vondeling nog onder de luifel van het winkelcentrum op het Rede rijkersplein nog met wat Proletarisch linkse jongeren. ROELOFARENDSVEEN Dinsdag a.s. grote klaverjas- avond in de Alkeburcht om lekkere vleesprijzen. Aan vang te 8 uur. De baten zijn voor de eigen Veense jeugd. ALKEMADE Het bestuur van de bibliotheek Alkema de-Oost komt weer de aan dacht vragen voor de uit leen-bibliotheek. Aan de gro te verzameling van boeken is weer een serie van de nieuw ste boeken toegevoegd. De bibliotheek is gevestigd In een lokaliteit vin het dorps huis „De Alkeburcht" en is voor volwassenen geopend op dinsdagavond van 7—8 uur en op zaterdagmiddag van 4.30 tot j.30 u ir. Voor de jeugd is de openingstijd za terdagmiddag van 34.15

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3