HET OLIJKE KRUID WOEKERT VERDER ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 Van 11 november tot - bij leven en welzijn 7 maart van het volgend jaar, zijn de hekken weer van de dam. Op de elfde van de elfde (en als je erg ver antwoord te werk wilt gaan: 's avonds om elf minuten over elf) komen de eerste schapen met hoempa's en veel alaafs die be faamde dam over. Dat gaat dan zo'n paar maanden door. Op ge zette tijden, weliswaar, maar de leut verslapt niet. Nu sinds ja ren het vasten is ingebonden in de kerkelijke geschiedenisboek jes en alleen het askrulsje straks het besef van het vergan kelijke levendig tracht te hou den, herkent nauwelijks iemand nog de herkomst van het carna val. dat zich als een olievlek over de lage landen aan het uit breiden. is. Carnaval: carnele- vare - vlees opruimencame vale - vlees, vaarwel! Het inte resseert onze georganiseerde hossers en feestneuzen geen zier. Hooguit denkt men daarbij aan de grof vuilophaaldienst. Ons carnaval is zijn basis ont groeid. We hoeven niet meer uit de band te springen, omdat 40 dagen leven op water en brood in het verschiet liggen. De helle straffen, bij het verzaken aan de vastenverplichting, liggen in het waas der mythologie, waar ook trollen en kabouters voor eeuwig rondwaren. Carnavall Ooit een heidens ritueel, dat bedoelde de natuurkrachten in de lente tot nieuw leven te wekken. Het mocht wat. De magie van mom bakkesen en zotsplunjes kan ons gestolen worden. De Raden van Elf hebben wel andere zaken aan hun hoofd, eer ze zich daar druk over zouden maken. Carna val is nog steeds het roemruchte tijdperk van de onverholen pret, van de boog die niet altijd ge spannen kan zijn. van het laat- maar-waaien. Maar het „later zien we wel weer verder", de zuidelijke, zonnige zorgeloosheid, is er niet meer bij. Dat is uit de statuten gehaald. Carnaval is geëvolueerd tot een serieuze zaak, waarbij men graag op de sociale toer gaat. Carnaval in Zwammerdam is geen Carnaval in Rio, dat som mige Engelsen drieduizend mijl reizen waard is. Als men zich in Noordwijkerhout, Alphen a.d. Rijn, Delft of Wateringen in de polonaise stort, zullen er - zoals in Brazilië - geen vrouwelijke politieagenten aan gewaagd wor den om toezicht te houden en daarbij het risico te lopen voor gecostumeerde meisjes te wor den aangezien. Maar om nou te zeggen, dat de Randstad minder los komt dan Maastricht, Ber gen op Zoom of Den Bosch, is gewoon niet juist. In dit opzicht zijn de grote rivieren sinds een jaar of tien drooggelegd. De scheiding tussen Noord en Zuid is een achterhaalde kwestie. Dat zeggen tenminste vele presi denten van Raden van Elf en tal van Prinsen, die het door hun contacten over en weer kunnen weten. Noord en Zuid zitten nu ook weer niet bij elkaar op schoot, maar sinds na de laatste wereldoorlog meer Limburgers en Brabanders in het westen kwamen werken kreeg de inte gratie van de verschillende be volkingsgroepen een kans. Het carnaval kon aan de doorbraak beginnen en vestigde zich voor goed in het Westland, de Rijn streek en tussen de bollen en De elfde van de elfde 's avonds elf ever elf duinen. En het olijke kruid woe kert verder; zelfs in Lelystad en Dronten kan men ervan meepra ten. De verhollandste Prinsen kunnen na zo'n jaar of tien met de rechterhand links aan de op getogen kap en met de andere hand op het hart getuigen, dat carnaval tussen de erfgenamen van Willem van Oranje. Lumey en de Dordtse Synode een lang leven beschoren is. Als je het maar goed opzet, gedegen orga niseert en er de juiste medewer kers voor weet te vinden. Zelfs de voorzichtlgen en geïnstitutionaliseerde cultuurbe schermers zijn overstag gegaan. Zo is, te elfder ure, maar nog net op tijd, deze week in Voor schoten een nieuwe scheut ge vormd'aan de dikker wordende carnavalsboom. De „Forse Ca ters" gaan hier proberen enige furore te maken. Nota bene op initiatief van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die het risico van een forse kater in de heerlijke gedachte incalculeerde. Wéér een verantwoorde vereni ging erbij. Want positief is ons carnaval beslist. Er wordt niet met de pet naar gegooid. Onze westerse carnavalisten zijn een ernstig soort lolbroeken, die best een biertje of wat lusten, maar daarbij de Nierstichting, de be jaarden en kindertehuizen, de zieken en gehandicapte zwem mers niet vergeten en royaal in de vréugde betrekken. De elfde van de elfde geeft ook nu weer entree aan straat- en zaalcarnaval. Het zuiden gaat de straat op en zuigt de hatse- kiedeeërs uit het Noorden die er ooit aan geproefd hebben voor een paar dagen mee. Wie liever in Den Haag, Delft, Lei den, Alphen, Noordwijkerhout of waar dan ook in de soppige dre ven bij moeder thuis wil blijven, hoeft niets tekort te komen. We hebben alles gebundeld voor u klaar liggen: optochten met in het zuiden gekochte, gehuurde of zelf gemaakte wagens, hofkapel len, hossen en springen met de stoelen aan de kant en dan als apotheose de goede doelen. Dat misschien eens hier en daar een stichtingsdirecteur de deur voor het carnavalsfruit gesloten heeft, omdat hij net zat te knies oren, mag de pret niet druk ken. Dat is onze instelling niet. Zoals een (gepensioneerde) Prins ons zei: Alleen onszelf laten vollopen? O nee...!II TON PIETERS Randstad niet minder „los" dan het zuiden Een ingewikkelde rechtstreekse uitzending in 1922 op de renbaan van Brooklands. Een direct verslag was er evenwel niet bij. Winston Churchill ii juni 1942. zijn luchtbeschermingskostuum voor de BBC-microfoon in Koningin Elisabeth leest in 1957 haar kerstboodschap voor in het kasteel van Sandringham. Dat jaar kwam de koninklijke kersttoespraak voor het eerst op de tv. Van onze correspondent LONDEN Het kwam knetterend, piepend en flui- j tend door de primitieve koptelefoons en zonderlinge luidsprekers, die de vorm hadden van een zwane- I hals, met aan het uiteinde een enorme hoorn. Van ctoringvrije frequentie modulatie of high fidelity was nog geen sprake. Maar de harten van de luisterende radio-amateurs begonnen toch sneller te kloppen toen boven het gekraak een nasale mannenstem te horen was, die zei: „This is 2 LO calling. Ladies en gentlemen, wij lezen nu het nieuws". Het nieuws werd voorgelezen door Arthur Burrows, I die praatte in het mondstuk van een antieke tele- foon, verbonden met een zender voor draadloze tele- l fonie. In Londen wezen de klokken zes uur aan. Het I was de avond van 14 november 1922, de dag waarop I de BBC geboren werd. De C in BBC stond toen nog voor „company" nu I voor „co. lo.ction" maar het was een maatschap- I Pij. opgericht voor het a.gemeen nut. Directeur-gene- l raai John Reith, een 34-jarige Schot, legde beginse- i len vust over vrijheid en onpartijdigheid, die de BBC I trouw bieef door dik en dun, ook al moest zij er I vaak hard voor vechten. I Da lartste tijd wordt steeds meer het verwijt ge- I 1 1 - ;terst-!inkse elementen een leiden de rol spelen in de BBC. De Labourpartij is van oor deel dat de BBC steun geeft aan de conservatieven, terwijl juist dezen de BBC verdenken van overdre ven sympathie voor de socialisten. Een andere vorm van kritiek is dat sommige tv-programma's het ze denbederf in de hand werken. Nieuw speelgoed Na de eerste wereldoorlog al werden experimentele radiouitzendingen gemaakt. In 1920 zong de Australi sche sopraan Nellie Melba voor een geïmproviseerde microfoon, opgesteld in de experimentele studio van de radiofirma Marconi in Chelmsford bij Londen. Haar stem werd opgevangen in vrijwel alle delen van het land, en zelfs hier en daar in het buitenland. De volgende dagen stonden de Britse kranten er vol van. Het was een gebeurtenis die de verbeelding van het grote publiek prikkelde. Van toen af wilde iedere Brit kennismaken met het nieuwe speelgoed. Miljoenen bouwden zelf een radio-ontvanger, ook toen de kristalapparaten plaats begonnen te maken voor toestellen met lampen. Het was toen een hele toer om je radio precies af te stellen, en radio-ama teurs die oscilleerden, maakten zich erg impopulair, want zij hinderden de pogingen van hun buren om ook iets op te vangen. De eerste vier jaar kreeg de radio af te rekenen met zoveel problemen, dat hij ze nauwelijks overleefde. Er waren beperkingen in overvloed: wat de beschik bare golflengten betrof, de sterkte van de zenders en de zendtijd. De BBC mocht een paar uur per dag in de ether komen, namelijk 's-middags en 's-avonds. Theaterdirecteuren waren gekant tegen de radio, omdat zij lege zalen vreesden. Talrijke artiesten kregen het verbod om deel te nemen aan uitzendin gen. De minister van PTT verbood de radio iets te doen dat de belangen van de pers zou kunnen scha den. En om te voorkomen dat de verkoop van avondkranten zou dalen, werd besloten geen nieuws berichten uit te zenden vóór 7 uur 's-avonds. Nieuws Ook de geestelijke overheid stond vol wantrouwen tegenover de miraculeuze draadloze apparaten van de jaren twintig. In 1923 weigerde de deken van Westminster zijn toestemming te geven om de huwe- lijksdienst van de hertog van York in Westminster Abbey uit te zenden. „Een dergelijke uitzending", zei hij, „zou door een groot aantal personen ontvan gen kunne worden op een oneerbiedige manier. Het zou zelfs mogelijk zijn dat mensen, die zich in een pub bevinden en hun hoed of hun pet ophebben, haar beluisteren, en dat wil ik niet". Tot in 1927 werden rechtstreekse uitzendingen alleen toegestaan als zij niet vergezeld gingen van com mentaar of ooggetuige-verslagen. Zelfs een uitzen ding van de jaarlijkse Derby bracht over deze grote paardenwedren geen verslag. Maar het nieuws heeft altijd een belangrijke rol ge speeld op de Britse radio. Na de eerste hinderlijke beperkingen kwam in 1926 de grote doorbraak op in formatiegebied. Het was het jaar van de nationale stakingen, die ook al de kranten van het land platleg den. Toen werden meteen al de beperkingen inzake inhoud en tijd van radioberichtgeving opgeheven. Mensen die nog nooit naar de radio geluisterd had den, volgden nu met grote belangstelling de nieuws bulletins van de BBC. Deftige Londense clubs schaf ten zich voor het eerst een radiotoestel aan. In het parlement werden afschriften van het BBC- nieuws doorgegeven. Ook in de etalages van grote winkels verscheen de inhoud van de nieuwsbulletins. John Relth was toen niet alleen directeur-generaal, maar ook chef van de nieuwsdienst. Hij zorgde er voor dat de BBC volkomen objectief en onafhanke lijk bleef. In sommige politieke kringen werd aange drongen op staatscontrole over de BBC, maar Reith wist dit te verhinderen. Nadien werd de BBC geprezen, omdat zij tijdens de nationale staking ertoe bijgedragen had om de pols slag van de natie kalm en gezond te houden door ge loofwaardig nieuws uit te zenden en te zorgen voor vlugge logenstraffing van valse geruchten. De BBC was een stichtend voorbeeld geweest voor al de ra dio-omroepen van de wereld. Victorie De wereldoorlog was de tijd vun radio Nederland vanuit Bush House, waar in juni 1941 de V van Vic torie, in morse gespeeld op een dof klinkende grote trom, gelanceerd werd. Later volgde op dit morse signaal het aanvangsthema van lieethovens vijfde symfonie. Het oude getrommelde V-signaal dat na de oorlog in gebruik bleef in de buitenlandse uitzen dingen van de BBC, werd pas onlangs vervangen door een scherper klinkend electronisch signaal. Vandaag de dag zijn in Groot-Brittannië 1 miljoen kleuren-t.v.'s en tenminste 15,3 miljoen zwnrt-wit toestellen in gebruik. Ruim de helft van de 55 mil joen Britten kijkt iedere dag naar een of meer pro gramma's van de BBC. Het aantal kljkvergunningen bedraagt 10 miljoen en het aantal radio's is niet te schatten. Het zijn duizel ngwekkende cijfers, tot stand gebracht in 50 jaar. de tijd waarin be L'BC is uitgegroeid tot een reus, die iedere andere radio- en televisieomroep van de wereld in de schaduw stelt. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13