LOZENDE SCHIPPERS WORDEN IN DUITSLAND STRENG AANGEPAKT Eindelijk Rijnverv&iiling dcor schepen in zicht ZATERDAG II NOVEMBER 1972 Plotseling klinkt er een stem uit de lucht Maar terug naar de scheep vaart, terwijl de ministers ver der praten. De heren Koop en Kupsch hebben er alle vertrou wen in dat binnen afzienbare tijd de vervuiling van de Rijn door de scheepvaart tot het ver leden behoort. De scheepvaart wil meewerken en ze onder steunt iedere maatregel die de politie moet nemen om de scheepvaart „zuiver" te maken. „Gezamenlijk zijn we van me ning dat de vervuiling door de schepen in korte tijd tot het ver leden kan behoren". Ook een kleinere vervuiling door de scheepvaart, namelijk de ge woonte om het huishoudelijk af val gewoon over boord te zetten, zal binnenkort tot het verleden kunnen behoren. Op de meeste plaatsen waar veel schepen aan leggen staan grote containers waar het huisvuil kan worden ingeleverd. Natuurlijk hebben ook de Neder landse autoriteiten, die overi gens regelmatig contact over deze zaken hebben met de oos terburen, dit controlesysteem bekeken. De hoge kosten die dit systeem met zich meebrengt zijn de voornaamste oorzaak dat het niet op eenzelfde schaal wordt toegepast in Nederland. Wel wordt er ook in ons land bo ven de Rijn gepatrouilleerd met vliegtuigen, namelijk die van de rijkspolitie, maar dat zijn mo torvliegtuigen, die wel enige na delen hebben ten opzichte van de helikopters. Ook de varende dumpstations voor afgewerkte olie zijn in Ne derland niet te vinden. Wel zijn hier vaste waladressen waar de afvalolie kan worden ingeleverd. Het bezwaar hiertegen is dat er weinig controle is of er wel of niet wordt ingeleverd en of het toch niet stilletjes in de rivier wordt gepompt. Het gevaar is dan ook zeer reëel dat de schip pers wachten tot ze in Neder land zijn, waar dan de olie zon der al te veel moeite kan wor den geloosd. Ook de tijdfactor is in Nederland in het nadeel van de schippers. De heer Koop geeft als voor beeld: „Het aantal schepen van de Rijnvloot is in totaal mis schien wel achteruitgegaan, maar de schepen zijn sneller ge worden en groter. Er zijn al veel schepen die varen met twee bemanningen. Over een afstand DuisburgRotterdam doen ze dan 48 uur. Ieder uur oponthoud is verlies". ndio-Het overgrote deel van de ver- uderfvuiling van de Rijn wordt ver oorzaakt door de industrie, ,maar ook die kan niet ontsnap- pen aan de spiedende ogen van- J uit de politiehelikopters. Deze n enhelikopters die aan de waterpoli- ^itie worden uitgeleend door de 'jlandpolitie, vliegen gemiddeld "Jptwee keer per maand, vertelt de 1 .heer Koop. Alleen het feit al dat vliegen heeft een-zeer gunsti- e invloed op het aantal illegale S£P«ing.n. n d(Sinds april worden de controle- illuivluchten gemaakt en er zijn in vak-totaal 11 vluchten geweest. ,,Ik Meiflteb alleen nog maar de cijfers ilingtot 2 oktober", verontschuldigt de heer Koop zich. „In die elf 'vluchten werden 20 overtredin gen vastgesteld en achttien van deze gevallen hebben we kunnen (oplossen, dat wil zeggen de da der achterhalen. In twaalf ge- Vallen ging het om een olielo- izing door een schipper, zes ge vallen waren illegale lozingen aak|door de industrie". oneijHoe Saat d'e controle per heli- .Tkopter in zijn werk? „Wanneer Idide helikopters opstijgen, met 'een bemanning van de landpoli- ttie, gaat er altijd iemand van de v ]Waterpo!itie mee. Die geeft ook moet gebeuren. De itrouilleboten liggen dan alle- I positie. De helikopters de Rijn en wanneer de bemanning wat verdachts vaststeld, dan wordt er meteen een foto gemaakt met een Pola roid-camera". Koker Daarna worden ook opnamen gemaakt met de speciale came ra's die aan de helikopters ge monteerd zijn. De kant en klaar foto uit de Polaroidcamera wordt in een koker gedaan en de dichtsbijzijnde patrouilleboot wordt opgeroepen. De koker wordt op het dek van de pa trouilleboot gegooid en de boot vaart direct naar de overtreder toe en legt hem de foto voor. Meestal geeft men dan ook met- ,,De bemanning van de snelle boten neemt ondertussen meteen proeven van het oppervlaktewa ter dat vervuild is en van de In houd van de kiel van de boot waar het om gaat en deze wor den opgestuurd naar een labora torium en ze worden vergeleken. Er is dan geen ontkomen meer Maar alleen met opsporen en straffen los je geen prob'emen op. Dat heeft men in Duitsland goed gezien en gelijktijdig met de verscherpte controle is er voor de schippers een mogelijk heid in het leven geroepen om i hun afvalolie af te komen. Men heeft daarvoor een vloot van zes gele boten ter beschikking en deze boten worden met een typisch Duits woord „Bilgenentöler- boote" genoemd. Zoals gezegd verzamelt zich de afgewerkte olie van de schepen in de kiel en vermengt zich daar met water. Tot voor enkele ja ren werd deze afgewerkte o ie gewoon in het water gepomp maar sine's 1973 zijn c'e schip pers verplicht er een o'iecontro- leboek op ra te l ouden, waarin precies staat hoevee! o'ie, benzi ne of aadere o"chou 'erde brandstoffen gebruikt worden. Voor die tijd konden de schip pers deze afgewerkte olie uit hun schip laten pompen bij vas te adressen aan de wal. Zo ge beurt het op het ogenblik nog in Nederland, waar een groot aan tal waladressen zijn. Veel animo is daar niet voor bij de schip pers. Met de invoering van het verplichte o'iecontroleboek voor de gehe'e internationale Rijn vaart is in Duitsland tevens de mogelijkheid geschapen de olie uit de kiel (Bilge in het Duits) te laten pompen door één van de zes ge'e boten. Er is dan geen oponthoud en het gebeurt zonder kosten voor de schippers. vliegen ?rgi« eddtj Een van de snelle boten van de waterpolitie in actie op de Riji Directeur Heinz Koop van de Wasserschufzpolizei Nord Rhein-West-Falen: goede re sultaten met helikopter-contro le. Voorheen bleken de schippers namelijk geen tijd te willen uit trekken voor het afgeven van de olie aan de waladressen. Tijd is geld. Dat het niet aan de onwil van de schipprs ligt blijkt uit de resu'taten die behaalt zijn met deze „gele vloot". Meewerken tïirecteur Koop: „De scheep vaart wil best meewerken, per slot van rekening zijn zij dege nen die dag en nacht op die vie ze Rijn moeten leven en ze zien dus de noodzaak van het zo schoon mogelijk houden van het wachtetn echt wel in. Ook al om dat het geen tijd en geen geld kost om de olie af te geven en omdat er een goede contro'e wordt uitgeoefend hebben we prima resultaten behaald. In de maanden januari tot juli 1972 is er 4.6 miljoen liter afvalolie of o iehoudend afvalwater van de zhepen overgenomen door de gele vloot. In dezelfde maanden van 1971 was dit ongeveer 3.5 mi'joen liter, zodat er dus een stijging van de hoeveelheid inge leverde afvalprodukten van meer dan een miljoen liter is geweest. Om precies te zijn een stijging van 32,3 procent. „Nu is er wel eens gezegd". g;cft de heer Koop toe", dat de scherpe controle de vervuiling van de clag naar de nacht zou verp"artsen, 's Nachts is de op sporing inderdaad moeilijker. De he ikopters kunnen dan niet v'iegen, maar ook daar hebben we wel v;at op gevonden. In de - zkorïst ku-nen ze misschien c! de lucht in, maar nu al heb- ;n we c'e beschikking over in fra- nod apparatuur en meestal !:un e een o cvervui'ing ruiken. ":-el succes hebben we met blik- rrsr.el de sc'ii'nwerpnr aan '*cn wanneer we vermoeden dat rcVpner i'legaal o'ie in de Tjn ccn he pompen is. De ver- -ssi"g is dan meestal com- p'eet". „Maar u moet nu niet denken dat het 's nachts een drukte van belang is van allemaal schippers die hun olie stiekem wegpom pen. Als dat zo zou zijn dan zou den we de dag erna grote vlek ken moeten kunnen zien. Dat zou dan ook het geval moeten zijn wanneer er mist geweest is, maar de praktijk bewijst het te gendeel. Het is beslist niet waar dat er dan met man en macht gepompt wordt om de olie kwijt te raken". Afschrikwekkend Dat het systeem van de olie-op- haal-dienst met de gele boten zulke goede resultaten heeft wijt de heer Koop voornamelijk aan de afschrikwekkende werking van de helikoptercontrole. En natuurlijk aan de medewerking van de georganiseerde scheep vaart. „Wanneer je met die heli kopters laag over de Rijn vliegt, dan zie je die schippers wel kij ken, zo van wat heb ik nou aan m'n pet hangen. Maar voorko men is beter dan genezen". Het goed functioneren van de helikoptercontrole is er ook de oorzaak van dat er relatief wei nig vluchten gemaakt behoeven te worden, alhoewel de beman ningen van de landpolitie ook de opdracht hebben om wanneer ze de lucht ingaan, om bijvoorbeeld het verkeer te regelen op de au tobahn, minstens één keer ook de Rijn mee te pakken. Al met al imposante maatrege len om maar een klein beetje Duisburg Wie zou niet enorm schrikken wanneer er een heli- kopter tien meter boven je hoofd blijft hangen en er via luidspre kers allerlei instructies worden gegeven. We hebben eens „ge- ishowd" hoe dat aanhouden per thelikopter gaat. Plotseling die stem uit de lucht en die draaien- -«de rotor van de helikopter. Ik kan u verzekeren dat je dan gek staat te kijken". zienHeinz Koop, directeur van- de Wasserschutzpolizei Nord Rhein-Westfalen in Duisburg, ge- ~^met nog zichtbaar na van de speciale voorstelling waarbij werd getoond hoe de Duitse wa terpolitie schepen en fabrieken die illegaal stoffen lozen in de Rijn opspoort met behulp van hefschroefvliegtuigen... Overi gens maar één van de metho den, maar wel de meest specta culaire. Ook zijn rechterhand, Helmut Kupsch, hoofdcommissaris van de waterpolitie te Duisburg, grinnikt nog bij de gedachte. En beiden zijn het er roerend over eens dat de afschrikwekkende werking die uitgaat van de con- trolevluchten boven de Rijn per helikopter zeer effectief is. Sinds enkele jaren pakt de wa terpolitie in Duitsland de vervui ling van de Rijn daadwerkelijk aan. Voor de deelstaad Nord Rhein-Westfalen is de verscherp te controle in handen van de he ren Koop en Kupsch en hun me dewerkers. Ze hebben een stuk Rijn van ongeveer 225 kilometer in de gaten te houden. Daarvoor wordt sinds april van dit jaar 2 keer per maand gebruik ge maakt van helikopters en dag en nacht zijn er 14 grote pa trouilleboten op de Rijn in de weer. Gelet wordt op het illegaal lozen van schadelijke afvalstoffen, door de scheepvaart en de indus trie. Ook is er in Duitsland een regeling gemaakt waarbij de schippers hun afgewerkte olie niet illegaal hoeven te lozen, maar deze kostenloos en zonder oponthoud kunnen afgeven aan de zogenaamde „gele vloot". Stiekem Directeur Heinz Koop: „De ver vuiling door de scheepvaart, die stiekem de afgewerkte olie, die zich in de kiel van het schip verzameld heeft, in het water pompt, is niet zo heel erg groot vergeleken met de totale vervui ling van de Rijn. Misschien maar 5 procent, maar het is wel een heel vervelende veryuiling. Vooral de drinkwaterbedrijven die Rijnwater gebruiken hebben er veel last van. vervuiling tegen te gaan, name lijk de 5 procent van de scheep vaart. De verscherpte controle is evenwel niet alleen bedoeld voor de scheepvaart. Ook de in dustrie die loost in de Rijn, wordt door de Duitse waterpoli tie gecontroleerd. ,,De industrie moet een vergunning hebben om een bepaa'de hoeveelheid van bepaalde afvalstoffen te mogen lozen. Wanneer wij vaststellen door middel van watermonsters dat er een overtreding is be gaan, met andere woorden dat er te veel of dat er verkeerde stoffen zijn geloosd dan toege staan is, dan maken we proces verbaal op. Eigenlijk zou er voor de industrie ook de moge lijkheid moeten zijn van het kos tenloos kunnen afgeven van af valstoffen. Zover is het echter nog niet". „Bij de schippers is dat wel het geval. Wanneer een schipper toch in het water loost, doet hij dat met opzet, begaat hij moed willig een overtreding". Vertrouwen De maatregelen die genomen moeten worden om de vervuiling door de industrie tegen te gaan zijn met in eerste aanleg ter vaststelling aan de waterpolitie. Deze controleert alleen. Wel werd er onlangs in Den Huag druk overlegd tussen de minis ters van de Rijn-oeverstaten om maatregelen te nemen teneinde deze vervuiling stevig aan te pakken, iets waar overigens alle Over de hoge kosten van het Duitse controlesysteem zegt de heer Kupsch: „De afvalolie die wordt ingeleverd wordt weer verwerkt en verkocht, dat is een bron van inkomsten. Wanneer er nu veel olie ingeleverd wordt zijn er meer inkomsten. Op het ogenblik kan het systeem van de Bilgenentölerboote zichzelf niet bedruipen, maar in de toekomst misschien wel. Men probeert in ieder geval self-supporting te worden. Eén ding is duidelijk, wanneer er met man en macht gewerkt wordt aan dat levensgrote pro bleem van de Rijnvervuiling dan worden er oplossingen gevonden. BERT TIGCHELAAR Een schip van de Gele vloot, een Bilgenentöler (de kieloliezuiger) heeft hier vastgemaakt aan een Rijnschip en de afvalolie wordt uit de kiel gepompt. Gratis en zonder tijdverlies.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11