- Vestigingswet-1972 :zet in Rijnland 250 ondernemers klem Hogeschool- barok van De Klerk en Krebbers Veel belangstelling voor 2e koffieconcert Markt berichten F orumdiscussie van KVP en PvdA Justus Carelhuis DE LEIDSE HOFJES (33) LEIDSE COURANT LEIDEN Naar schat ting twee- tot driehon derd ondernemers in Leiden en omgeving hangt sinds woensdag j.l. een vage maar toch serieuze dreiging boven het hoofd. Ze lo pen minstens het risi co van een bekeuring wegens het onbevoegd uitoefenen van de de tailhandel, maar en dat hangt af van de toepassing van de nieuwe Vestigingswet sluiting van hun be drijf hoort niet tot de onmogelijkheden. De dreiging is het gevolg van het feit, dat zij hebben nagelaten om de vestigingsvergun ning aan te vragen die bij het in werking treden van de nieuwe Vestigingswet per 1 augustus van dit jaar noodzakelijk werd. Der tig andere onderne mers delen in hun lot doordat ze verzuim den, een ontheffing aan te vragen. Waarom was een wijzi ging van de vestigings wet nodig? Niet iedereen kan zo maar een winkeltje be ginnen. Daarvoor is nodig, dat de detail- handelaar-in-spé zich voorziet van een mid denstands- en een vak diploma. Op grond daarvan kon men, krachtens de Vesti- gingswet-1954 een ves tigingsvergunning krij gen voor één bepaalde branche. Deze wet kende vestigingsbeslui- ten voor 41 branches of groepen van artike len. Onder druk van de voortschrijdende branche-vervaging werden de besluiten enigszins gewijzigd maar de wijzigingen bleven achter bij de ontwikkeling. Diploma's be nieuwe wet houdt zich niet langer bezig met de branches maar met de detailhandel als geheel: iedereen die zijn diploma's heeft, kan een winkel beginnen in willekeuri ge artikelen met uit zondering van vuurwa pens, drank en drogis terijartikelen. De nieu we wet komt dus dui delijk tegemoet aan I het streven naar j schaalvergroting. Hij werd per 1 augustus van kracht en wie voor een vergunning in 1 aanmerking wilde ko- men, diende zich, on der aanbieding van zijn „geloofsbrieven", voor 1 november bij de Kamers van Koop handel te melden. Het gebied van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland telt on geveer 4000 onderne mers in de detailhan del. Een groot deel van hen voldoet zonder meer aan de eisen die de nieuwe wet stelt. Doordat de nieuwe vesti gingswet werd afge kondigd toen de ene helft van Nederland voor twee werkte om dat de andere helft op vakantievoeten ging, was er in de maand augustus geen hausse te bemerken in het aantal aanvragen voor een vergunning. Inlichtingen „Daarna zo vertelt de heer Th. B. van der Dat Zande, chef Vesti- i de detailhandel. gingswet van de KvK Maar waar ligt dan de te Leiden werd geveer 3750 keer tele fonisch inlichtingen verstrekt over de nieu we wet en werden cir ca 4000 keer bezoekers ontvangen, die over de nieuwe spelregels wil den praten. De top drukte viel wel in de laatste weken van ok tober: de geachte cliëntèle moest toen, staande op de trap, grens voor een „war me bakker", die door gaans zelf zijn brood verkoopt of voor een schoenmaker, die te vens in schoenen han delt? Of voor een naai machinehandelaar, wiens omzet op histori sche gronden zwaarder weegt dan het am bachtelijke aspect van 't repareren van naai machines? haar beurt afwachten. De wet zegt daarover Die verhoogde activiteit resulteerde in de aan vraag van 603 vesti gingsvergunningen c.a. Verwacht werd, dat 857 vergunningen aangevraagd gouden worden. ,,De verwaehting is dus, dat twee- tot driehon derd ondernemers in ning. Zij kregen de ge legenheid, een „Bege leidingsvergunning" aan te vragen, evenals degenen, die tussen 1 augustus en 1 novem ber van dit jaar zo'n vergunning aanvroe gen en die nog geen bedrijf uitoefenden. Maar dan moesten ze wel kunnen aantonen, dat ze studerend zijn. Met een begeleidings vergunning is geen vakdiploma nodig maar de geldigheid er van blijft gebonden aan de ondernemer, die haar aanvroeg en de bedrijfsleider die op genoemd wordt, is, ten tijde van zo vele fusies en be drijfssluitingen een nogal wankele basis. Daarom raadt de heer Van der Zande de hou ders van een begelei dingsvergunning wel aan, de vereiste diplo ma's alsnog te halen. Wie na 1 april 1971 de detailhandel zonder vergunning uitoefende, komt niet voor een be geleidingsvergunning in aanmerking. Maar er was tot 1 novem ber de gelegenheid, een ontheffing aan te vragen ondanks het feit dat het bedrijf on rechtmatig werd uit geoefend. Na 1 novem ber 1972 moet een ont heffing geweigerd wor den, als de onderne mer de bedrijfsuitoefe ning reeds is begon- In het rayon van de KvK voor Rijnland vroegen 61 onderne mers een ontheffing aan; geschat wordt, dat er 90 voor in aan merking kwamen. detailhandel dagtaak moet zijn en dat 25 der bedrij vigheid of méér een bedrijf ambachtelijk doet zijn. Blijft men daaronder, dan wordt het bedrijf als detail- vergunning handel beschouwd. Die Op grond van plotselinge mag overigens verandering Voorlopige het gebied van de Ka mer nog niet goed zit ten", stelt de heer Van der Zande vast. Hoewel de nieuwe wet Voor een beperkt aantal zich alleen richt op de ondernemers berekend worden omzet, dan wel naar arbeidstijd. Veilig stellen detailhandel, is hij ook van invloed op de am bachtelijke bedrijven. De wetgever heeft na melijk willen voorko men dat alléén een vakdiploma voldoende is voor het uitoefenen kans, hun be drijf voor de ministe riële dreiging veilig te stellen. Dat waren de genen, die voor 1 april 1971 een detailhandel dreven zonder de ver eiste vestigingsvergun- tuatie in het bedrijf kan voorts een voorlo pige vergunning wor den verstrekt. Dat geldt bijvoorbeeld bij het overlijden van de vader, die de vergun ning op zijn naam heeft en een zoon het bedrijf moet voortzet ten terwijl hij geen di ploma's bezit. De voorlopige vergunning geeft de belanghebben den dan de kans, het bedrijf zes maanden rechtmatig voort te zetten. In die tijd is de zoon in staat, een be drijfsleider aan te trekken, dan wel zelf zijn diploma's te ha len. LEIDEN Bij het VVV-kantoor ging zaterdag om 10 uur de molentocht van start. Vele deelnemers trot, seerden het slechte weer om langs de Leidse molens te wandelen. Voor wandelaars, die niet hebben kun nen deelnemen aan de tocht is er 15 december de mogelijkheid alsnog deze tocht te maken. Ook voor deze tocht kan er ingeschreven worden bij het VVV-kantoor en de heer Van der Poel, Irislaan 171, Oegst-| 7lu*c^ OEGSTGEEST De serie zondagmiddagconcerten van K O-afdeling Oegstgeest, slaat aan. Het tweede concert in de reeks, gistermiddag gegeven in het Groene Kerkje, wees ondubbelzinnig in die richting. De entourage werkte al helemaal mee: een heerlijk interieur, bui ten de regenachtige herfst die tot gezelligheid noodt, en twee con certgevers die bijzonder hoog genoteerd staan. Enkele honderden be zoekers hebben er een welbestede middag aan overgehouden; het muzikaal genot was optimaal. Het De heer Th. B. van der Zande (chef Vestigingswet bij de KvK): ..Vereiste diploma's moeten alsnog gehaald worden". departement van Economische Zaken heeft streng toezicht op het naleven van de nieuwe vestigingswet in het vooruitzicht ge steld „en ook de rech terlijke macht zal er iets aan doen", aldus mr. H. A. C. Brander horst, secretaris van de Kamer van Koop handel. Hij voegt er aan toe: „Als iets een maal wet is, zijn wij loyaal. De Kamer voert de wetten uit vor de overheid. Maar ze is geen opsporingsap paraat. Dat is strijdig met de vertrouwenspo sitie. die ze tegenover bedrijfsleven en over heid inneemt. Inmid dels kunnen we wel met alle geëigende middelen op adequate wijze proberen, wat er in de praktijk aan te wijzen is." LEIDEN Opvallend veel be langstelling ook voor dit tweede koffieconcert op de zondagocn- tend, waar het Nederlands Saxofoonkwartet en accordeo nist Harry Mooten op gelijk waardig artistiek niveau hebben geconcerteerd. Verrassend voor al Harry Mooten, die zijn accor deon deed klinken op een wijze zoals men weinig zal horen. Hij is een ras-artiest, een pleitbe zorger voor zijn instrument. Al leen al de drie Sonates van Scarlatti, ragfijn en stilistisch onvolprezen uitgevoerd, zouden een reden kunnen zijn om elk vooroordeel als zou de accor- deon een instrument van het tweede plan zijn, weg te vagen. Het Nederlands Saxofoonkwartet heeft zijn faam bevestigd. Vier werken voerden zij uit, waarvan wij in de eerste plaats het gees tig géschreven „Petit quatuor" van Jean Frangaix noemen. Een lachstuk van het begin tot het eind, met de kwasi-zwaar- wichtige Cantilène als apotheo- Eveneens, maar op een ander ni veau, met veel esprit geschre ven, was het kwartet voor saxo foon van Wim Petersma, waar van de ritmisch moeilijke struk- tuur voor het Nederlands Saxo foonkwartet geen problemen op leverde. Het was trouwens de exacte en le vendige speeltrant van dit Ne derlands Saxofoonkwartet, dat de spanning gedurende dit hele concert gevangen hield. We zou den willen zeggen zelfs in het Blitz overspeelde Ariston na rust VOORSCHOTEN De Voorscho- tense basketbal Blitz heeft pas in de tweede helft van de wed strijd tegen Ariston de volle winst kunnen grijpen: 6013. Aanvankelijk lag het initiatief ge heel bij de Delftse studenten (na 10 minuten spelen was het 610 voor Arsiton), maar de Voorschotense ploeg trok de stand nog voor rust recht. Na de hervatting kwamen de Delf tenaren er niet meer aan te pas. De dames van Blitz wonnen met 30—35 van B.C. Utrecht. Nel v. Eijk had een groot aandeel in de zege. neel, maar overgoten met een modern harmonisch sausje wat zwaarwichtig aandeed. Meer waardering konden we opbren gen voor „Thème et variations sur une ronde populaire" van Pierné. Gewoon een leuk stuk, programma heeft het Ne derlands Saxofoonkwartet een indruk gegeven van zijn muzi kale veelzijdigheid, waarvoor het hier een warm onthaal heeft gevonden. B. Rijnders. de uitvoering was het zeer fraaie kabinetorgel van Zwitserse makelij, dat vorige week een plaats in het koor kreeg. Met zijn vijf stemmen biedt het mogelijkheid tot een feest met fluisterende, jubelende en versluierde facetten. Grootmeester Albert de Klerk uit Haarlem heeft al die nuanceringen er rijkelijk uitge haald. „Het is een heel fijn instrument", vertelde hij me; „wel wat jong nog, maar die rijpheid komt er straks wel uit. Het klavier is licht van toets. Dat is gevaarlijk. Want één drukje en de lucht vliégt eruit". Met top-violist Herman Krebbers (wat laat deze kunstenaar zijn in strument juichen heeft De Klerk een zeer evenwichig program ma ten gehore gebracht. Vóór de pauze hogeschool-barok met onder onsjes van Stanley, diens vriend Handel, de grote Johann Seb. Bach en Bachs neef Joh. Gottfried Walther. Delicieus mengwerk uit pijpen en snaren. Na het kwartiertje vertreden, werd de schatka mer van het luchtiger werk opengezet: een Spaanse Paso van Casa- noves (een speels orgelalbum-blad), een plezierige Sonate van Va- lentini, erg knap door beide musici vertolkt, en tenslotte de kostelij ke grapjes van Haydn in zijn Vier Flötenuhrstllcke; grappige, twin kelende muziekjes die helemaal in overeenstemming zijn met het gevoel voor humor van Albert de Klerk. Het hoor- en zichtbaar vol dane concertpubliek kreeg het allegro uit de eerste sonate van Bach als toegift van een onovertroffen klasse. „Herman, tot ziens en wel bedankt. Dit moeten we mèèr doen", zei De Klerk na afloop in de consistoriekamer tegen Krebbers. AR vraagt geld aan leden voor verkiezingen HAZERSWOUDE In de verga- De grote kosten die verbonden zijn dering van de AR kiesvereni ging besprak men de aktie die men wil houden voor de komen de verkiezingen. Geslaagde uitvoering De Liscli bloem llSSE Het jeugd- en kinder koor De Lischbloem, onder lei ding van W. Visser, heeft afge lopen weekeind in Rehoboth een j zeer geslaagde uitvoering gege ven. Er werden o.m. werken gezongen j van Bob Dylan, Frans Léhar en Joh. S. Bach. Groot succes be haalde het koor op de opvoering van de operette De Sneeuwman netjes. aan het houden van een verkie zingscampagne wil men oplossen door leden te verzoeken een be drag beschikbaar te stellen. Hier door denkt men zoveel bijeen te kunnen brengen dat een gun stig verkiezingsfonds kan wor den gevormd. Tevens werd een afvaardiging benoemd voor bezoek aan de regionale vergade ring die wordt gehouden op maandag 20 november in Avi fauna. waar zal spreken minis ter president Biesheuvel. De le den die ook deze vergadering willen bezoeken, kunnen voor eventueel vervoer zie hin ver binding stellen met de secretaris der kiesvereniging de heer P. D. v. Rijswijk. P. Breughelstraat 52, Hazerswoude dorp. Tevens wil men uiting geven aan zijn ver bondenheid met zowel de CHU als de KVP door het gezamenlijk plaatsen van een advertentie in het plaatselijk blad. Velling Katwijk a. d. Waspecn p. kist: A I 4.00—5.10 A II 2.60—4.60 B I 2.90—7.50 B II 2.70— 3.70 C II 3.303.80: Bloemkolen: 56-83 6 II 21—38 8 I 34—52 8 II 24—29 12 I 23—25: Spitsk. renknol 30—33; Groene Rode Kool 16; Bospecn II 36—56. Bloemkol 3000 Middenstandsbond houdt bijeenkomst LEIDEN De interdiocesane ka tholieke middenstandsbond houdt op maandag 13 november een bijeenkomst in de foyer van het Sint Antonius Clubhuis. Een lezing zal worden gehouden door de heer J. van de Vijve Het onderwerp van bespreking is de fiscale en juridische aspec ten rond de juiste onderne mingsvorm". Zo zullen ter spra ke komen o.a. de omzetting van een eenmanszaak of firma in een N.V./B.V., de opvolging in het bedrijf/firma met echtgenote en/of in de zaak werkende kin deren en belastingbesparing: direct bij overdracht omzetting of verkoop. Voorts staat op het winterpro- gramma van de bond: 21 janua ri een sociale zondagmorgen met een plechtige Hoogmis om 9.00 u. opgedragen door mgr. A, Simon is, LEIDEN In restaurant Nieuw Minerva" hield de eerste Leidse EHBO-brigade een receptie ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de brigade. Veel leden en oud-leden grepen de receptie aan om het bestuur hun gelukwensen over te brengen. Comité Open Be jaarden werk viert in 1973 eerste lustrum LEIDEN— Het Interkerkelijk Co mité Open Bejaardenwerk in Leiden z-o gaat volgen jaar zijn eerste lustrum geestelijk vieren. Dit werd meegedeeld op de onlangs gehouden negende bijeenkomst met de medewerk sters. Nadat mevrouw Nienhuis van het Dienstencentrum iets had ver teld over de opzet van „Tafeltje dek je" deden alle aanwezigen mee met de gymnastiek voor bejaarden. Mevrouw Meyer, de gymnastieklerares had eerder cp de avond een kleine toelich ting gegeven over het hoe en waarom van de bejaardengym- nastiek. „All American Night" in Minerva LEIDEN In het kader van de I" de Grote van Democraten en Republikei nen, Er zullen films worden vertoond o.a. „Come home America". al is om 21.00 i Amerikaanse presidentsverkie zingen organiseert het Leidse Studenten Corps een All Ameri can Night op 7 november in so ciëteit Minerva, aanvan 18 uur. Aanwezig In Minerva zijn onder meer een delgeatie van de Ame rikaanse ambassade en stands forum. Een en ander zal worden opgeluisterd met een „Amerikaanse" maaltijd terwijl de tap de gehele avond open is. Na afloop van het forum is er gelegenheid tot discussie tot het volgen van het TV programma dat gewijd is aan de Ameri kaanse verkiezingen. LEIDEN De afdeling Leiden van de KVP organiseert 11 november ip de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal een forumdiscussie tus sen KVP-Kamerleden en PvdA-prominenten. Voor de KVP zitten in het forum mevr. Gardeniers-Berendsen en ge- neraal-majoor b.d. Van Eisen, beiden lid van de Tweede Kamer en resp. specialist CRM en Defensie. De PvdA-standpunten zullen wor- j den vertolkt door mr. R. J. in 't Veld, de Leidse PAK-fractievoorzit-1 ter, die ook kandidaat voor de Tweede Kamer is, en mr. S. Roze- mond. Deze laatste is CRM en Buitenland-specialist en medewerker van het Instituut voor Vredesvraagstukken. LEIDEN Na de vele mage re jaren die de hofjes, vooral sedert de tiërcering van de staatsschuld doormaakten, schijnen zich aan het begin van deze eeuw toch weer perspectieven geopend te hebben voor verschillende hofjes in Leiden. In dat verband is, terugkijkend over deze serie, een over zichtje van de verbouwingen en verplaatsingen van hofjes in die tijd binnen Leiden op zijn plaats. Daar gaan we: Bethlehemshofje. verbouwd in 1897; St. Jans- of Van der Laanhofje, „in het begin van deze eeuw'; Jeruzalemhofje, verbouwd in dezelfde tijd; Joostenpoort en Bethaniën- hofje beide verbouwd in 1907; Cathrijne Maarterisdr. hof, verplaatst in 1910; Cor nells Spronghshof (na ver plaatsing in 1851) vernieuwd in 1920 en 1926; Groot Sion, verbouwd in 1913; Cathrijn Jacobsdr. hof, verplaatst in 1939; Barend van Namens hofje. vernieuwd in 1915. Zelfs kwam er nog een to taal nieuw hofje bij in Lei den. dat in 1901 voltooid werd. (Maar daarover de volgende keer weinig meer). Nu bepalen we ons tot het „Justus Carelhuis" aan de Witte Rozenstraat. Anders dan het Cathrijn Jacobsdoch- terhofje, welks regenten in 1939 de grond waarop het hun toevertrouwde erfdeel stond aan de industrie ver kochten om met het zo ver kregen geld een nieuwe hof te kunnen bouwen, was het ..Justus Carel-huis", een hof je dat in de nieuwe tijd naar oude trant ontstond. Fundators waren de rijke en zeer weldoende gebroeders Justus en Carel Pape. De laatste had zitting in het re gentencollege van het Ba rend van Namenhofje aan de Hoefstraat, dat hij in 1915 liet opknappen. Eenentwintig jaar later ver bonden zij hun (voor-) na men aan een modern maar gezellig hofje. Het werd ge bouwd in de buurt Vreewijk, welks statigheid begon te ta nen. Het was een vredige wijk geweest, met parkachti ge tuinen en buitenhuizen, in de tijd dat het de handel goed en de hofjes slecht ging, was dat een wijk ge weest waar „vrede" heerste in de parkachtige tuinen en rijke buitenhuizen. Daardoor was er, toen de grote huizen in onbruik raakten en de gronden een andere bestem ming kregen, opnieuw ruim te om er een hofje te vesti gen. Pardon: geen hofje, maar een rij gezellige huis jes.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3