EUROPESE BEKER VOOR VIJF- EN TIENKAMPERS Delta Lloyd trok zich niets van „perikelen" aan TWIJFELS VERDWIJNEN BIJ PROFSCHAATSERS Beste badmintonjeugd in Den losch Jezek in lastig SMASBANKi parket in Praag Koolmees verloor SPORTBIJLAGE MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 A 4 BOEDAPEST De Europe se atletiekkampioenschap- pen zullen in 1974 van 3 tot en met 8 september in Rome worden gehouden. De Nederlander Ir. Ad Paulen, voorzitter van de Europese commissie van de IAAF, maakte dit nieuws zaterdagavond tij dens een persconferentie in Boedapest bekend. Hij zei voorts, dat de finale van de Europa Cup is toe gewezen aan Edingburgh en is vastgesteld van 7 tot en met 9 september 1973. Nieuw is dat de Europese com missie een Europa cup vijf- en tienkamp zal organiseren. De voorwedstrijden worden in au gustus van het volgend jaar ge houden. In Reykjavik ontmoeten de atleten van IJsland, België, Denemarken, Ierland, Frank rijk, Engeland en Nederland el kaar. In Innsbruck die van Oos tenrijk, Finland, West-Duits- land, Italië, Hongarije, Spanje, Zweden en Zwitserland en in Sofia die van Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Oost-Duitsland, Po len, Roemenië, de Sowjet-Unie en Joego-Slavië. De finales wor den op 22 en 23 september in Bonn verwerkt. De Europese jeugdkampioen schappen zijn vastgesteld van 24 tot en met 26 augustus 1973 in Duisburg. De Europese jeugdkampioenschappen zijn in 1975 toegewezen aan Athene. De Europese commissie besloot voorts vóór 1975 geen interconti nentale ontmoeting vast te stel len. Het volgende congres van de commissie zal op 4 en 5 mei PRAAG Het gaat niet goed met het Tsjechoslowaakse voet bal. Vorige week woensdag ver loor het favoriete Tsjechische elftal van het een stuk minder sterk geachte Oostduitse natio nale team. Na twee maal drie kwartier spelen verlieten de Tsjechen met gebogen hoofd met een nederlaag van maar liefst 3—1 het veld. De tiendui zenden toeschouwers lieten het verlies van hun team niet zo maar over zich heengaan. In de kleedkamers drong het strie mende fluitconcert nog tot de getergde spelers en bondscoach Vaclav Jezek door. De perscommentaren waren de volgende dag in een woord ver nietigend te noemen. „Laten we onzelf op dit moment alsjeblieft niets wijsmaken" aldus een ar tikel in de Rude Pravo, de grootste krant van het land. Op pessimistische toon gaat men verder: „Het is niet alleen ons nationale elftal, dat op het ogen blik een zware crisis door maakt. Maar de hele voetbal sport in Tsjechoslowakije be leeft een dieptepunt". Een trainer, die zijn naam om niet nader genoemde redenen niet vermeld wilde zien, zegt in het blad Svobodne Slovo: „Ik heb zo'n idee dat het nog min stens tien jaar zal duren voor we deze klap te boven zijn. Ik heb het gevoel dat wij ons ge woon niet kunnen voorstellen hoe ver wij gezakt zijn", sprak hij pessimistisch. De prestaties van het Tsjechische elftal zijn inderdaad niet erg goed. De laatste keer dat men redelijk voor de dag kwam was in 1962, toen men in Chili door drong tot de finale voor het we reldkampioenschap. Daarna ging het snel bergafwaarts, on danks het feit, dat men steeds weer nieuwe trainers aanstelde, om de dreigende ramp af te wenden. Jezek is in tien jaar de vierde trainer waar men zijn hoop op heeft gevestigd. De deskundigen zien wel perspec tief in „de leeuwtjes" het Tsje chische elftal voor spelers onder de 23 jaar. Men hoopt dat deze 1973 in Lyon worden gehouden. Fit-atleet Geutjes heeft gisteren in Hilversum de jaarlijkse Maple Leafloop bij de heren gewonnen. Hij legde de zes kilometer af in 20 minuten en 46,5 seconden. Tweede werd de Amsterdam mer Van Zijtveld op bijna 20 se conden. Bij de dames zegevier de Hila Dicks van Hellas- Utrecht. Zij had voor de twee kilometer een tijd van 8 minuten en 8,9 seconden nodig. De uit slagen zijn: Heren (6 km): 1. Geutjes (Fit) 20.46.5; 2. Van Zijtveld (AV'23) 21.05,0; 3. Hen driks (Ciko) 21.20,7; 4. v. Willi- genburg (Fit) 21.32,9; 5. Klep per (Noordkop) 21.38,8. Dames (2 km): 1. Hilda Dicks (Hellas) 8.08,9; 2. Ineke de Groot. (Hellas) 8.15,7; 3. Ineke v.d. Graaf (GAC) 8.20,9. Johan Kijne van Shell Rotterdam heeft gisteren in Dordrecht veldloop gewonnen over 6500 meter. Hij legde de afstand af in 22 minuten en 38,6 sec. De uitslag is: Johan Kijne (Shell Rotterdam) 22.38,6; 2. Rob van Kasteren (Metro) 22.47,4; 3. Wim Hol (Hercules) 23.27,4; 4. Rod Desmet (AV Gouda) 23.55,2; 5. H. Jansen (Thor) 24.26,4 Nol Opdenoordt van Kimbria en Tilly van der Made van hebben gisteren bij de heren en de dames de negende t.v.-toren- loop in Tegelen gewonnen. De uitslagen zijn: heren (ca 10 ki lometer) 1. Opdenoordt (Kim bria) 33 minuten 35 sec.; 2. Ve nus (AV Tegelen) 33.59; 3. Macmillian (AV Tegelen) 34.23. Dames (2000 meter) 1. Tilly van der Made (PAC) 8 minuten 08,2 sec.; 2. Anneloes Dirks (De Keien) 8.40.0 Marinus van der Hoogen van de atletiekvereniging HAC uit Hel mond heeft in Vught de 30e Lu netten-cross gewonnen. Bij de dames ging de zege naar Greet Steenbakkers van Fortuna '67 uit Sint Oedenrode. De uitslagen zijn: heren (6440 me ter): 1. v.d. Hoogen (HAC) 20 minuten 22,4 seconden; 2. Bap tist (Sprint) 20.360; 3. Vriends (PSV) 21.00,0; 4. Smit (Trias) 21.06.0; 5. Van Rooy (Lommei, België 21.15,0; 6. Van Ge- mert (Generaal Michaelis) 21.28.0. Dames (1700 meter): 1. Greet Steenbakkers (Fortuna, 67) 6 minuten 00,2 seconden; 2. Thea Martens (Sprint) 6.00.6; 3. Joke v. d. Eisen (de Keien) 6.20,0; 4. Joke Verboord (PH) 6.34.0; 5. Dini Klomp (PH) 6.35.0; 6. Netty van Hedel (PH) 6.50.0 jongeren in staat zullen zijn om In de strijd om het wereldkanv door „modern en aanvallend pioenschap 1974 komt Tsjecho- voetbal" het algemene peil op Slowakije uit tegen Denemarken te voeren. en Schotland. PARIJS Onder vreemde omstandigheden heeft landskampioen bij de heren Delta Lloyd zaterdagavond in Parijs de tweede ronde bereikt van het toernooi om de Eu ropa Cup tafeltennis. De Amsterdamse formatie versloeg de Franse kampioen SCA Charenton met 52. Voor deze zege tot stand was gekomen, moesten er heel wat problemen worden overwonnen. In de sporthal waren op het moment waarop de tafel tenniswedstrijd zou beginnen ook volleybal- en schermwedstrijden aan de gang. Non-playing captain Anton Zwiebel eiste dat deze ontmoetin gen gestaakt zouden worden. Twee langdurige te lefoongesprekken met het bureau van de Europe se tafeltennisfederatie in Duitsland waren nodig om de organiserende vereniging ervan te overtui gen dat Delta Lloyd met deze eis in zijn recht stond. Hierna moest ook nog de kwestie van het inspelen reglementair hebben de spelers daarvoor een uur lang de tijd geregeld worden, aangezien slechts een tiental minuten werd toegewezen. Dank zij de neutrale en zeer reglement-vaste Franse scheidsrechter werd ook dit euvel u wereld geholpen. Daarna kon eindelijk worden begonnen. Opnieuw kwamen er echter proble men. De boven de sporthal gelegen kunstijsbaan was oorzaak van een lekkage precies in het cen- tre-court. Een nieuw oponthoud was het gevolg. Een emmertje dat aan het plafond werd gehan gen en verplaatsing van het centre-court losten deze moeilijkheden op. Bert Schoofs, die drie maal won, en Karei Deken, die goed was voor twee overwinningen, hadden vervolgens geen enkele consideratie met Fransen. Robby Meier, die de plaats heeft inge nomen van de met tafeltennis gestopte Frans Schoofs, speelde een goede wedstrijd maar kwam toch duidelijk internationale routine te kort. De gedetailleerde uitslag is: n'Guyon (Fr)—Deken 19—21 11—21 Lager (Fr)—Meier 22—20 21—9; Evrard (Fr)Schoofs 16—21 1921; LagerDe ken 19—21 14—14; n'Guyon—Scoofs 16—221, 13— 21; Evrard—Meier 21—13 21—18; Lager— Schoofs 14—21 12—21. BREDA Zaterdagavond zijn in Breda nationale amateurboks wedstrijden gehouden. De uit slagen van de partijen in de a- klasse waren: Zwaarweltergewicht: Magielsen (Standaard Buiten) onbeslist met Bleus (Maastricht) na me dische interventie in de tweede ronde. Raymakers (Dordrecht) won na medische interventie in de tweede ronde van Koolmees (Den Haag). Lichtgewicht: Wes terbeek (Dordrecht) won door k.o. in de eerste ronde van Van Brienen (Swalmen). Halfzwaargewicht: Terlinden (Maastricht) won door k.o. in de eerste ronde van Van Vliet (Vlissingen). Ard Schenk heft het glas op de goede afloop van zijn profavontuur. „De onzekerheid is over" lijkt hij te zeggen. DEN HAAG Direkt nadat de schaatsprofs zich als zodanig had den gepresenteerd zei Ard Schenk, de grote vedette van de inter national speed skating league: „Het zou best kunnen, dat het bij de schaatsprofs allemaal precies gaat zoals in dertijd bij het begin van het prof-voetbal in Nederland, Een woeli ge periode eerst en daarna het begrip dat dingen als deze toch moeten gebeuren". Het eerste gedeelte van Schenks prognose is volledig uitgekomen. Het is een woelige pe riode geworden voor de scjiaatsprofs. Nog voor dat er een „betaalde" schaats op het ijs werd gezet, werd 't betstaans- recht van de profliga al hevig aangevochten. Vooral de publiciteits media grepen de de sertie van all-rounder Goeran Claesson en de sprinters Per Bjorang en Johan Granath aan om een zeer kritische houding ten opzichte van de liga aan te ne men. £n de golf van angstige geruchten vrat tenslot te ook aan het vertrou wen, dat de Neder landse profschaatsers zelf in de profleague hadden. m Bols zegt daarover eerlijk: ,,Ik kreeg echt wel twijfels. Vooral na al die negatieve be richten in de kranten. Toen dacht ik ook wel: Waar moet dat naar toe. Onlangs hebben we echter een bijeen komst in de flat van Ard Schenk gehouden waarbij ook de Ameri kaanse financier Ed gar Neely aanwezig was. Maar alles bleek rond te zitten. Sinds die tijd heb ik ook geen twijfels meer over mijn prof-status". Twijfels die ook niet le ven bij Eddy Ver- heyen. Al werd dat wel gesuggereerd in diverse kranten, die ondermeer schreven, dat Eddy Verheyen door het nog niet ver zilveren van de cheque van de profliga een slag om de arm wilde houden. Eddy Ver heyen, net terugge keerd van een privé- trainingskamp, samen met echtgenote Riene- ke Verheyen-Demming in Insell geprikkeld: „Dat al of niet verzil veren van die cheque is een zuivere privé- aangelegenheid. Het is echter uit de lucht ge grepen, dat ik weer amateur zou willen worden". Eddy Verheyen, die zijn baan als onderwijzer heeft opgegeven en momenteel in Den Haag, waar hij ook woonachtig is, physio- therapie studeert, be kent echter wel: „Het is momenteel een moeilijke periode voor de schaatsprofs. Al zijn de meeste onze kerheden voor ons zelf toch wel weggewerkt. Toch blijkt, dat het een moeilijke periode is. Maar ja, alle begin is dat. Misschien voor mij wel het meest. Dit kost allemaal extra tijd en inzet, die ik momenteel nodig heb voor mijn studie. Dat heb ik zelf gewild. En ik had trouwens al mijn baan opgezegd voordat de profschaat sers bij me kwamen. Ze kwamen pas bij me in juni. Ik was de laat ste van de Nederlan ders die werd bena derd". GARANTIE Vult Kees Verkerk, die vandaag na een ziekte periode zijn ijstraining hervat heeft, aan: „Wij als schaatsprofs zaten op een gegeven moment in over het garantiebedrag dat ons was toegezegd. Maar dat is in orde. Dat kunnen we elk mo ment incasseren. Al leen zitten we nog met wat belastingtechni sche zaken. Onder meer de vergoeding van de trainingskam pen, hoe die verzekerd worden. Dat komt ook wel goed. Want echt, de zaken staan goed op poten. Er is een pensioenregeling en ook een ziekteverzeke ring. Daardoor is het dus mogelijk, als je door ziekte een slecht seizoen rijdt, je toch 17.000 krijgt. En dat is wel erg belangrijk. Je moet toch om later denken". En Kees Verkerk, de man die geen blad voor zijn mond neemt, zegt er fel achteraan: „Kijk, de Zweedse rijders die weer als amateur zijn gaan rijden, zullen echt wel geld ontvan gen hebben. Bewijzen kun je het natuurlijk nooit. Maar alles wijst er wel op. Claesson heeft bovendien open lijk in de krant ver klaard. dat hij niet al leen loonderving kreeg van de Zweedse schaatsbond, maar dat hij bovendien nog een bedrag van 3500 kon vangen voor zoge naamd extra voeding. En dat is nogal wat. Vergelijk dat eens met de 15 die wij van de KNSB hebben ontvan gen. Overigens wil ik daar niets ten kwade van de KNSB mee zeggen. Ik heb ze een bedankbrief geschre ven waarin ik heb ge steld, dat ze vreselijk veel en goed werk voor ons hebben ge- da-.n. Maar ja, je moet wel gek zijn om zo'n profcontract te weigeren, waarbij je al zeker bent van 17.000. Daarom stel ik, al hoewel het nooit exact te bewijzen is, nog eens, dat de Zweedse bond bij Claesson en Björing echt wel over de brug is gekomen". ZORGEN Alleen Kees Verkerk heeft, zoals bijna elk jaar weer, tegenslag in de opbouw van zijn seizoen ondervonden. De kleine schaatsenrij der uit Puttershoek, die enkele dagen gele den zijn 30ste verjaar dag heeft gevierd, zegt dan ook wat mistroos tig: „Ik heb een lichte bronchitus gehad, die me een dag of tien van het ijs heeft ge houden. Maar ik moet er direct bij zeggen, dat ik nog niet hele maal fit ben. Weer pech dus. Nou ja, wat doe je er aan. Het is elk jaar hetzelfde. Het zit steeds in neus en keel. Vorig jaar heb ik me daarvoor nog laten behandelen. De enige reden zou misschien kunnen zijn, dat mijn amandelen er nog niet uit zijn. Ik heb nu in elk geval rustig uit kunnen zieken. Vorig jaar kreeg ik het twee dagen voor het wereld kampioenschap. Nu heb ik nog tijd genoeg om in vorm te komen. En dus nog mee te kunnen gaan draaien als een der kansheb bers". Het is duidelijk. De schaatsprofs hebben de trainingen even ambitieus aangepakt als andere jaren. Steu nend voorlopig op hun routine, aan hun voor bereiding, met binnen enkele weken trai ningskampen in Alk maar en in Noorwe gen, zal het niet liggen als het profcircus eventueel geen succes zal worden. „De grote vraag is alleen wat het publiek gaat doen", zegt Kees Ver kerk reëel. „Zullen wij bij het pu bliek aanslaan. Ik denk van wel. Omdat de mensen altijd naar het beste willen gaan kijken. En echt, er zal bij ons eerlijke strijd te zien zijn. Misschien nog eerlijker dan in de amateurtijd. Toen had den wij als Nederlan ders dikwijls het voor deel, dat we voor een kampioenschap uit Da- vos kwamen. Nu heb ben alle schaatsprofs deze mogelijkheden. Dat i i de i denen geweest waar om we ook zelf aange nomen hebben om do pingcontrole bij de drie grote wedstrijden. Wij willen tenslotte el kaar niet vermoorden. En er kan er altijd een bijzitten die via doping zijn prestaties omhoog zal willen schroeven. Dat willen we gewoon voorko- H16 BERT VOSKUIL UTRECHT Bij de jeugdbadmintonkampioenschappen, dit weekeinde in Utrecht, zijn van de zestien beschikbare bekers er tien naar de BCH Den Bosch gegaan. Alleen de enkelspeltitels ontgingen de opkomende zuidelijke club. Het heren-enkelspel werd gewonnen door de 17-jarige j Fred Jacobs uit Arnhem en het dames enkelspel door de 16-jarige Sylvia Robbe, dochter van de veelvoudige oud- kampioene Els Robbe (Duinwijck). In deze categorie onder de 18 jaar werd voor het eerst in de geschie- denis van de badmintonsport het traditioneel sterke westen over- v-. vleugeld door het oosten en zuiden. Landskampioen Duinwijck bij- j. voorbeeld had slechts één vertegenwoordiger bij de laatste acht van het heren enkelspel. In de halve finales van het heren enkelspel deed zich een ongeluk voor. Bij een achterstand van 1—8 in de derde game tegen de latere kampioen Fred Jacobs scheurde de Limburger Bennie Jan sen zijn achillespees. Hij werd opgenomen in een Utrechts zieken- r f"v Mg. •■MMMf huis en vandaag vervoerd naar het ziekenhuis in Heerlen. Uitslagen: heren enkelspel finale: Fred Jacobs (Arnhem)—Robbie Roeters (Den Bosch) 15—12 156; halve finales: JacobsBennie Jansen (Hoensbroek) 1510 14—8 8—1 (gestaakt); Roeters—Ruud Snijders (Den Bosch) 815 15—3 155; kwartfinales: JacobsNij- hof (Assen) 1511 153; JansenPeter Beyen (Den Bosch) 15—8 154; Roeters—Pierre Swerts (Hoensbroek) 15—7 156; Snijders— Wim Hackenitz (Haarlem) 15-13 16-18 15—6. Dames enkelspel: Finale: Sylvia Robbe (Haarlem)Els van Eeuwijk I (Den Bosch) 11—7 811 11—8; halve finales: Sylvia RobbeJo Au- L M gustijn (Velsen) 114 11—2; Els van Eeuwijk—Inge Ro^cmeyer H (Velsen) 113 114; kwartfinales: Sylvia RobbeBlomrmert (Den •- I Haag) 118 115; Els van EeuwijkVera van Mill (Croningen) 5—11 11—1 12—10; Inge Rozemeyer—Ria Buys (Haarlem) 114 11 I —0; Jo Augustijn—Tilly Hanssen (Hoensbroek) 3—11 12—11 11—2. /V 4 Heren dubbelspel: finale: Ruud Snijders/Peter Beyen (Den Bosch)— j Nijhoff/Bakker (Assen) 15—8 15—1. I Dames dubbelspel: finale: Annelies de Jong/Els van Eeuwijk (Den I Bosch)Sylvia Robbe/Inge Robbe (Haarlem) 1714 1115 15—12. Derek Bell wuift na zijn zege in de „Twee uur van Jarama" met een bloemenpakket Gemengd dubbelspel: finale: Annelies de Jong/Rob Roeters (Den Hij wordt geflankeerd door de Italiaan Nani Galli en de Spanjaard Mario Juncadella.\ Bosch)—Els van Eeuwijk/Ruud Snijders (Den Bosch) 15—11 15—JL

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18