BROKAMP ZAAIDE ANGST IN DE ,KUIP' Chaotisch Den Haag volkomen ontluisterd Loffelijk streven Den Bosch kostte negen doelpunten KARELl KARELl MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 A 1 <M°rPaS?-Oon wel zo geraffineerd Colombain springt wel hoog maar kan de bal toch niet meer wegkoppen. Peter Ressel deinst van schrik achteruit en doelman Korver kan ingrijpen VELSEN Het was een ontluisterd groepje dat zich gis termiddag uit een nat en droefgeestig Schoonenberg naar de bus spoedde. Weinig 'was er over van de zelf verzekerdheid waarmee dezelfde spelers twee uur eer der de grasmat hadden betreden. De slag was hard aangekomen. Op een onthutsende manier was topclub FC Den Haag door het laaggeplaatste Telstar naar ver lies gedreven. Maar schokkender dan de uitslag van 41 was de wijze waarop de ploeg van Evert Teunis- sen naar deze forse nederlaag was gevoerd. Al na zes minuten bracht Telstar de zwakte van de Haagse verde diging aan het licht. Deze linie, waarin ter elfder ure Aad Kila door hoge koorts zijn plaats had moeten afstaan aan Cees Wei- mar, toonde een onrustbarend gebrek aan organisatie. Al onmiddellijk na het begin werd Weimar op pijnlijke manier en kele keren voorbijgelopen. Het zou tekenend blijken voor het verdere verloop. Juist aan de rechter kant van het Haagse ver- dedigingsblok vielen ongelooflijke, gaten. Simon van Vliet schoot te kort in zijn verdedigende taak en dat leidde al na een handvol minuten tot de eerste treffer van Telstar. Middenvelder Klaas Bijl kon ongestoord oprukken en vervolgens een als voorzet be doeld schot in de richting van het Haagse doel loslaten. Ieder een, Ton Thie incluis, verwachtte dat de" volkomen vrijstaande Kees van Kooten de bal nog zou beroeren, maar deze kon de bal niet bereiken. Thie richtte zijn aandacht echter op Van Kooten, zodat de bal in de rechterbovenhoek verdween:1—0. Losgebroken FC Den Haagf verloor op slag elke vorm van zelfdiscipline. Als een kudde losgebroken paarden rende iedereen naar het doel van Telstar. Aad Mansveld leefde zich geheel uit in zijn offensieve acties, de organisatie van zijn verdediging aan anderen overla tend. „Iedereen ging toen geweldig zijn best doen om de gelijkmaker te bewerkstelligen", concludeerde Piet de Zoete later. „Maar daar door ging achter alles fout". Keer op keer faalde de buitenspelval van FC Den Haag. Kortom er klopte niets. Telstar kon vrijwel moeiteloos het middenveld voor zich opeisen, omdat er van alleen Harald Berg niet vol doende kon uitgaan. „Berg moest meespelen ondanks zijn blessu re", lichtte Teunissen na afloop toe. „Hij is ten slotte op dit mo ment onze enige spelmaker". FC Den Haag werd in het eerste half uur dolgedraaid. Telstar had geen enkele moeite tot Thie door te dringen en de druk op het Haagse doel werd steeds groter. Eén keer slechts waren de Ha genaars dicht bij een treffer. Mansveld zette een een-twee met Harald Berg op, maar faalde zelf in de afwerking. Niemand keek verbaasd op dat Telstar na ruim twintig minuten nog meer afstand nam. Een lukrake trap van Fred André bracht de ditmaal zeer actieve Dick Bond in actie, die de bal laag voor trok. De hele Haagse defensie kon er geen voet tussen krijgen, waarvan Van Kooten laag en hard profiteerde: 2—0. Zeer verrassend was het dan ook dat FC Den Haag tien minuten voor de rust toch een treffer liet aantekenen. Tor Fuglset rondde een hoekschop van de onopvallende Bres beheerst af. „Op dat moment", vertelde De Zoete, „dachten we dat er nog een omme keer kon komen. Als we daarna wat beheerster waren gaan spe len had er nog iets ingezeten". Genadeklap Voor FC Den Haag zou er niets meer inzitten. De bij Telstar ge vreesde terugval bleef uit. De Velsenaren wentelden eenvoudig de massale, maar weinig overtuigende aanvalsacties af. Veertien minuten na de hervatting kwam de definitieve genadeklap voor de ploeg van Teunissen. Ausputzer Jaap Zwaan kon voor de zo veelste keer door de Haagse linies wandelen en de ver uit zijn doel gekomen Thie was machteloos: 31. „Bij die stand waren we verslagen", oordeelde Teunissen. Daarna geloofde niemand De pogingen van FC Den Haag werden zo mogelijk nog chaoti scher. „Slechts Advocaat en Mansveld hebben een voldoende be haald". zei de trainer van FC Den Haag later. „De rest was on voldoende". Dat Mansveld nog een buitenspeldoelpunt produceer de en Zwaan's treffer wel, de goedkeuring van Frans Derks ver kreeg was niet meer belangrijk. „Het leven houdt niet op bij een nederlaag", probeerde Evert Teunissen de kater nog te verdoe zelen. Het was een grapje waarom de coach van FC Den Haag ook zélf nauwelijks kon glimlachen. Seoreverloop10. Bijl 1—0. 20. Van Kooten 2—0. 39. Fuglset 2—L67. Zwaan 3—1, 75. Zwaan 4—1. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 4000. TELSTAR: Van der Meeren: Van Essen. André. Zwaan en Blschot; De Wit (Driesen). Bijl en Van Egmond: Bond. Van Kooten en Stout. FC DEN HAAG: Thie: Korevaar. Mansveld. De Zoete en Weimar; Van Vliet, Berg en Advocaat; Bregman (Pas). Fuglset en Bres. ROTTERDAM „Godde lijk", „Fenomenaal'' en somtijds „Ongelooflijk" waren enkele van de aanduidingen, die later door de ruim veertigdui zend toeschouwers in het Feyenoordstadion over Willy Brokamp werden gebezigd. De „Cruyff van het Zuiden" bezat gisteren het ver mogen om vrijwel alles, zelfs in de meest hache lijke situaties, meer dan voortreffelijk te doen. Het kon zodoende voor komen dat ondanks de vrijwel permanente druk van Feyenoord de beste kansen van de wedstrijd toch eigenlijk voor MVV waren. Toen* de Rotterdamse doelman Treytel vlak voor rust hands maakte bij het uittrappen, deponeerde de „Ongrijpbare uit Maastricht" de bal uit een vrije trap laconiek in het net. Een sensatie leek zeer wel tot de mogelijkheden te behoren. Maar zoals vaker gebeurt, de tweede beslissen de treffer van MVV kwam er niet, al scheelde het een keer een haar, toen Bonfre- re na magnifiek voorberei dend werk van Brokamp de bal te ver voor zich uitspeel de. Het geschrokken maar niet aangeslagen Feyenoord leefde langzaam weer op. De winnende doelpunten (van Schneider en Ressel) konden later in de kuip de herinne ring niet wegvagen dat „Wat Cruyff is voor Ajax, is Bro kamp momenteel voor MVV". De uitbundige bewondering van de „Kuip" voor Bro kamp kon MVV nauwelijks vrolijk stemmen. Goed, er was fraai werk afgeleverd, maar het veroveren van een punt was wéér net niet ge lukt. Misschien was het daarom verstandig, dat trai ner Knobel later niet meer kwijt wilde dan „Ik heb niets te zeggen" want anders had hij zijn teleurstelling wellicht teveel laten meespreken. Ernst Happel, de opgeluchte, maakte MVV het compli ment dat het verdiende. „Ik had een heel moeilijke wed strijd verwacht. Do rappor ten van PSV—MVV wezen daar al op. Vergeleken met het vorige jaar geloof ik dan ook dat het elftal sterk is ge groeid. Het zit achter tac tisch zeer degelijk in elkaar, het middenveld is gesloten maar wel beweeglijk, en de voorhoede is een constant gevaar. Vooral in het combi natiespel muntten de Maas trichtse spitsen uit". Opmars Tot die ontdekking kwam de Feyenoord-verdediging al snel. Want toen de Rotter damse aanval zich opmaakte voor de veertiendaagse op mars naar het vijandelijke doel, merkte de „Kuip" dat MW zich niet bij voorbaat wilde ingraven. Integendeel. Steriel Omdat Feyenoord In die perio de veel te steriel en door zichtig speelde, kon het voor komen dat MVV toch de bes te kansen kreeg. Bonfrere, verrassend in de aanzet, maar minder secuur in de balcontrole, zag Brokamp na een kwartier al de diepte in duiken. De Maastrichtenaar kwam doelman Treytel wel voorbij maar vond met schieten nog niet de goede richting. Dat was het sein voor Feyen oord om op te passen. Aan voerder Schneider: „Vanaf dat ogenblik was ik ervan overtuigd met een elftal te doen te hebben, dat gevaar lijker was dan ik verwacht had". Het gevolg was dat Feyenoord Brokamp geen se conde meer uit het oog ver loor. Maar toch bleef hij frank en vrij jongleren alsof het hem allemaal niets deed. Uiteindelijk resulteerde deze ontwikkeling in een doelpunt voor MVV. Een minuut voor de rust dacht doelman Trey tel even niet aan zijn be perkt territorium en ging net iets te ver toen hij de bal uit de hand moest schoppen. Hands, besliste arbiter Kei zer op aanwijzen van grens rechter Stam. Brokamp plaatste zich achter de bal en gaf met de rechterkant van zijn wreef zoveel effect aan het schot mee, dat doel man Treytel kansloos was. Happel later: „Treytel is een geroutineerde keeper, die zo'n fout niet meer mag ma ken". Aanvallen Feyenoord, dat in de eerste helft negen hoekschoppen mocht nemen tegen MVV nul en in de tweede helft tien te gennul, raakte er niet door van de kook. Het bleef sterk aanvallen maar zonder écht kansen te scheppen. En het was wéér MVV. dat vanuit die positie de beste kans kreeg. Bij een snelle uitval schoof Brokamp de bal tussen Schneider en Jan sen door naar Bonfrere, die helemaal alleen op Treytel afging; Het was dat de bal van zijn schoen sprong, an ders had de wedstrijd vrij wel zeker een sensationeel verloop gehad. Nadat Ladinsky (scheenbeen blessure. Happel: „Hij kan woensdag in Belgrado echter spelen") was vervangen door Schoenmaker kwam er meer verrassing in het aanvalspel van Feyenoord. Dat nam niet weg dat de doelpunten, die in de drieëndertigste mi nuut van de tweede helft vie len, zeer fortuinlijk waren. Het schot van Schneider na een bekeken kopbal van Van Hanegem werd van richting veranderd door Lacrois en Ressel maakte direct daarna handig gebruik van het enige misverstand in dit duel van Klingen en Lacrois: 2-1. Feyenoord had de zege binnen, maar het Rotterdamse pu bliek had het meest genoten van Willy Brokamp. HANS DE BRUYN AMSTERDAM FC Den Bosch heeft Ajax niets in de weg gelegd tijdens de laatste training van de landskampioenen voor het ver trek naar Sofia. De Brabanders wilden wel de verdedigende stel lingen betrekken, maar weigerden de „over-mijn-lljk-speclwijze" toe te passen. De acht of negen Bosschenaars die in de buurt van het eigen strafschopgebied waren geposteerd, bekommerden zich meer om het welzijn van de Ajacieden (een loffelijk stre ven) dan om de dekking. Ciric bleef een beetje in de buurt van Cruijff en verder werd posi tiedekking toegepast. Maar Den Bosch zag de sleutelposities over het hoofd en daardoor kreeg Ajax vrij baan, vooral over de flanken, waar Krol en Suurbier geregeld tot aan de vijandelijke doellijn in de combinaties werden betrokken. Den Bosch speelde zonder aanval, gaf het middenveld prijs en ver dedigde als een beginneling. Doordat doelman Van der Pluym niet de gebruikelijke allure van een doelverdediger van een zwakke ploeg demonstreerde, moest de score wel hoog oplopen. Ger Mühren maakte het meest efficiente gebruik van de vrijheid met drie treffers. Na de rust kwamen Schilcher en Arnold Müh ren in de ploeg als vervangers van Blankenburg en Keizer. Stefan Kovacs vond het een aantrekkelijke oefenwedstrijd. „Voor ons waren drie dingen belangrijk: wij moesten blessures voorko men. de ploeg laten samenwerken en wat looptraining doen. Zou de wedstrijd van woensdag tegen Noorwegen onze eigen trainin gen niet hebben onderbroken, dan had ik eerder spelers vervan gen. Ik vond het nu echter nodig de ploeg weer eens helemaal bij elkaar te hebben, want al voetballen mensen al jaren met el- „Gaan jullie je gang maar", zei lief Den Bosch tegen Ajax, dat hiervan profiteerde met negen doelpunten. Het eerste vliegt op deze foto kaar, als de helft van de selectie een halve week weg is, is het langs doelman v. d. Pluym. Krol kopte in en Haan zorgde voor de rugdekking die Den Bosch helemaal niet had. Tussen doelman en Krol nodig dat er weer eens samen wordt gewerkt en wordt samenge- de Bosschenaar Schrievers. werkt". Ongematteerd Dat doet u weer denken aan de goeie ouwe tijd. Bovenal wat de prijs betreft. Haast u naar uw sigarenwinkelier voor die kloeke, natuurgedroogde, ongematteerde Karei I senoritas. Hij weet wat ie kost. EXPORT cAütuuraedfOoacb er is maar een GRENOBLE De Franse combi natie Alain van Lancker-Cyrille Guimard is winnaar geworden van de Zesdaagse van Grenoble. Het Nederlands-Franse koppel Pijnen-Grosskost werd tweede. Slecht De Delftse basketbalver eniging Punch speelt morgen voor het toer nooi om de Europa Cup. Zaterdagavond trad Punch, dat in de compe titie nog ongeslagen was, aan tegen concur rent Fiat Stars. In voet balkringen is het gebrui kelijk dat in zo'n geval om uitstel van de com petitiewedstrijd wordt verzocht. Punch heeft deze mogelijkheid niet gegrepen. Het verkoos in vier dagen twee zwa re duels te spelen. Het achterwege laten van een verzoek om uitstel past slecht in het profes sionele kader, waarbin nen Punch pretendeert sinds het wordt gespon sord zich te bewegen. Voorbeeld Situaties zoals Delta Lloyd in Parijs meemaakte, moeten door de Europe se tafeltennisfederatie zwaar aangepakt wor den. Als clubs, die voor de Europa Cup inschrij ven, niet over de ge schikte accommodatie kunnen beschikken, moeten ze van deelne men afzien, want anders 'kan de sport niet in de sfeer beleefd worden, die andere, serieuze ploegen nodig hebben. In het geval Delta Lloyd past de ETTU maar één maatregel: op de een of andere manier moet er een voorbeeld, in welke vorm van straf dan ook, gesteld worden. Begrip FC Den Haag—B is perio de-kampioen geworden. In de strijd om de Pelli- kaanbeker levert dit re sultaat vierduizend gul den op. Er bestaat nu onder de spelers onte vredenheid over de ver deelsleutel. Driekwart komt de reserve-forma tie ten goede, een kwart is voor de club. Men vindt dat niet eerlijk en maakt aanspraak op het volle pond. Maar dat was nooit de bedoeling van de prijs, die ter sti mulering van de jeugd werd ingesteld. De spe lers moeten daar óók be grip voor hebben. Kwetsbaar De commissie speltech niek van de tennisbond heeft het voorbeeld van Bé Lijsen gevolgd. Hier mee heeft dit college metterdaad blijk gege ven het beleid van het bondsbestuur af te keu ren. Deze commissie, die zich bezighoudt met het aanwijzen van di verse vertegenwoordi gende ploegen, het sa menstellen van ranglij sten en de opleiding is derhalve een belangrijk lichaam in de bond. De KNLTB ziet zich na de geruchtmakende affaire met de topspelers nu ge plaatst voor een kader probleem, dat niet een voudig zal zijn op te los sen. Het weinig flexibele bondsbestuur zal veel moeite hebben om voor de opengevallen plaat sen nieuwe mensen aan te trekken. Geruime tijd geleden schoof de bond de heer Thung sr., ken ner van tennis techniek en taktiek bij uitstek, aan de kant omdat zijn ideeën niet strookten met de opvattingen van het bestuur. Na Thung is er eigenlijk nooit meer iemand geweest die de sport een belang rijke impuls gaf. Nu ook de commissie speltech niek naar huis is ge gaan, is de opleiding op nieuw in een kwetsbaar stadium gekomen. En daar zal men waar schijnlijk niet snel uit komen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13