Bestuur industriebond is niet eenstemmig Tunesiër verdacht van 8 overvallen Heikal vraagt meer spanning in M.-Oosten Anne Vondeling op ver kiezings tournee £cidóc@otnatit Buit ruim f270.000 „Kraken" is voortaan 'n overtreding Dorp in VS voor gepensioneerde Nederlandse immigranten ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 In Rome is gisteren een drie da- - gen durende bijeenkomst begon-] nen van de „7 november-bewe- ging", een groep van ca 400 links- gerichte Italiaanse theologen, I priesters, oud-priesters en leken. Op de foto een zestal priesters I achter de voorzitterstafel bij de i opening van de bijeenkomst. De beweging streeft naar een „evan gelische opstand" en spreekt dit weekeinde ondermeer over het stichten van radikale kerkge meenschappen en het aan de kaak stellen van de relatie tus sen de kerkelijke hiërarchie en politieke en economische macht. Zij pleit voorts voor een ondub belzinnige keuze voor de klasse der uitgebuiten en verdrukten". Het Vaticaan is bepaald niet ge lukkig met deze groepering. Jongenslijuis gaat dicht AMERSFOORT (ANP) Het be stuur van het W. A. Ortthuis van de orthopedagogische maat schappij Zandbergen te Amers foort heeft besloten het huis te sluiten. Het Ortthuis is een te huis voor moeilijk opvoedbare jongens. Het besluit zal volgens het bestuur uitgevoerd worden met inachtneming van de belan gen van de jongens om hun zo weinig mogelijk nadeel te be rokkenen. l)e zeventien jongens, die het Ortthuis sinds woensdag bezet houden, hadden gevolg gegeven aan de eis van het bestuur de bezetting voor vrijdag 12.00 uur op te heffen. Het bestuur heeft nu aan de bezetters meegedeeld dat het geen politiehulp zal in roepen, als zij tenminste de vier geschorste leiders niet tot het huis toelaten en zij zich „netjes blijven gedragen". Verder heeft het bestuur de bezet ters verzocht ouders en plaatse lijke instanties toe te laten en jongens met hun ouders even tueel te laten vertrekken. De jongens wachten gedisciplineerd af wat er gaat gebeuren. Zij hebben tientallen adhesiebetui gingen in ontvangst genomen. Namens het ontslagen hoofd J. van Neuren wordt een kort geding aangespannen, waarin wordt geëist dat een commissie in het conflict bemiddelt en dat het huis weer open gaat. Fabrikanten voelen niet voor aangeven schadelijkheid van sigaretten DEN HAAG (ANP) De andere sigarettenfabrikanten in ons land zullen niet ingaan op het voorstel van de Groninger firma Theodoras Niemeyer om het ge- j halte teer en nicotine op de si- j garettenverpakking aan te ge ven. De voorzitter-secretaris van de Stichting Sigarettenin dustrie, drs. P. M. Pauw, heeft dit meegedeeld. Daar Niemeyer er ook niets voor voelt om alléén tot het aange ven van de mate van schade lijkheid op de sigarettenpakjes over e gaan, zal in Nederland dus alles wel bij het oude blij- I ven. De andere fabrikanten in j Nederland zien ook niets in het voorstel van Niemeyer om de overheid te verzoeken op teer- 1 en nicotinearme sogaretten een I lagere accijns te heffen dan op i sigaretten die schadelijker voor de gezondheid zijn. l)e collega-fabrikanten van Nie meyer vinden dat het oude prin cipe van kracht moet blijven, namelijk dat het gezondheidsas pect noch direct noch indirect in de publiciteit rond tabaksarti kelen moet worden betrokken. AMSTERDAM De Nederland- sche Bank heeft besloten met ingang van aanstaande maan dag al haar tarieven met éèn procent te verhogen. Hiermee is het disconto weer terug op het niveau van voor 8 september. De verhoging moet volgens de Bank gezien worden tegen de achtergrond van de belangrijke rentestijging op de binnen- en buitenlandse markten in de I Tegenstanders van de politiek van Willy Brandt in West-Duits- land hebben een portret van Winston Churchill in de verkie zingsstrijd geworpen. Naast de overleden staatsman staat zijn uitspraak: ..Socialisme is de filosofie van de mislukking, het credo van de onwetendheid en de geloofsbekentenis van de af gunst". „We moeten verhinderen dat de radikale socialisten een eind maken aan 23 jaar goed gelopen „soziale Marktwirt- schaft". Anonieme nachtschilders hebben de hoofden van vier CDU. leiders van wat toevoeginkjes voorzien. En dat allemaal in verband met de Wes'tduitse verkiezingen van 19 november. Franz Josef Strauss, links, werd „vereerd" met de snor en lok van Hitler, Rainer Barrel bekijkt het nu wat zwarter door een zonnebril, op het voorhoofd van Gerhard Schroder werd een hakenkruis geprent, en Hans K'atzer, sociaal deskundige van de CDU. kreeg een Dayan-look. DEN HAAG Binnen de bondsraad van de indu striebond NVV heerst geen eenstemmigheid over de te volgen weg na de overeen komst van donderdag in de verbondsraad van het NVV. Het bondsbestuur kreeg wel machtiging van de industriebond, zij het met 31 stemmen voor, 9 te gen en 11 onthoudingen. De discussie van de bondsraad gisteren in Den Haag, was noodzakelijk om na te gaan hoe de overeenkomst van donderdag werd beoordeeld. Die overeen komst heeft de eenheid in het NVV hersteld die op 27 oktober verbroken was. Volgens industriebondvoorzitter A. Groenevelt was de bondsraads vergadering enigszins beducht over hetgeen donderdag in de vorm van een principeovereen komst op papier is gezet. Herin nerd werd aan de gezamenlijke nota van de vakcentrales over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1973 van mei j.l., die onder tafel is verdwenen. „Welke garantie is er dat dit nu wel zal worden uitgevoerd?" De heer Groenevelt verwacht, dat er een grote groep leden is, die het nu voorgestelde beleid op basis van de principe-overeen komst niet kunnen aanvaarden. Het bondsbestuur van de indu striebond wacht de standpuntbe paling van de leden „niet gela ten, maar wel in spanning af". Een van de gevolgen van de overeenkomst is dat ledenverga deringen moeten worden gehou den waarin men zich daarover moet uitspreken. Als de leden hun mening hebben gegeven, zal de bondsraad de resultaten van die vergaderingen moeten wegen. „Als het merendeel nee zegt, dan ontstaat er weer een nieuwe situatie", aldus de heer Groenevelt. Welpijn en democratisering 'T'WEE punten domineren in het manifest der drie confessionele par- tijen: welzijn en democratisering. Twee begrippen die gerekend moeten worden tot de pijlers van structuurwijzigingen die de maat- schappij-van-morgen moet ondergaan om „bij" te blijven en beter te worden. Maar ook twee begrippen die qua diepte en reikwijdte zo rekbaar zijn als kauwgom. Welzijn bijvoorbeeld wordt door geen enkele politieke partij in Nederland niet begeerd; maar het scheelt toch wel een slok op de borrel of we het hebben over de welzijnsinterpretatie van tie C.P.N, of die van de Staatkundig-Gereformeerden. En democrati sering is ook al zo'n verzamelnaam voor vogels van diverse pluima ge. 17"OMENDE weken zal het christen-democratische manifest nog al eens gekritiseerd worden, omdat het meer aanduidt dan duide lijk maakt; die kritiek zal niet helemaal onjuist zijn. Want in een manifest, ook al heet het „actieprogram op hoofdpunten", lopen uit spraken en standbepalingen nu eenmaal altijd het risico als kreet over te komein. De geest die uit dit actie-program spreekt is goed, maar lang niet alle kiezers gebruiken die geest als hun voornaam ste oriëntatiepunt. Hoewel... de ervaring met partijen die zo verbazend concreet proclame ren wat ze willen en zullen gaan doen, leert ook dat de meeste kie zers die zo iets geloven hun stem en steun tot één verkiezingsronde beperken; omdat zij spoedig inzien dat in zulke gevolgen de „kreto logie" hoogtij viert; de Boerenpartij is terzake de jongste en duide lijkste ervaring. /"YVERIGENS blijkt uit heümanifest, dat de drie confessionele partijen niet van plan zijn elkaar los te laten; recente cijfers uit een opinie-onderzoek staven de juistheid van dit voornemen wat betreft de opvatting in de eigen achterban, waarbij het meest verrassende nu wel weer is, dat met name de anti-revolutionaire meer voor in tegratie der christen-democratische partijen voelen dan Biesheuvel en Veerman denken. Een aanzet tot concrete duidelijkheid is verder, dat K.V.P., A.R.P. en C.H.U. voor hun welzijnspolitiek aan een jaarlijkse lastenverzwa ring van ruim één procent denken: een half procent belastingen en drie-kwart procent voor de sociale verzekeringen. Ze denken van zelfsprekend aan zulke lastenverzwaringen voor een bepaalde perio de; ten eerste omdat de conjunctuur een onzekere factor blijft en ten tweede omdat men op een gegeven moment toch een grens zal bereiken; zowel wat betreft de mogelijkheden als wat betreft de re delijke verhouding tussen collectieve sfeer en de individuele rech ten. CAIRO (UPI) De Arabieren moeten ervoor zorgen dat de si tuatie in het Midden-Oosten zich toespitst, willen zij voorkomen dat de Verenigde Staten de cri sis oplossen buiten het raam van de resolutie die de Veilig heidsraad heeft aangenomen. Dit schrijft de hoofdredacteur van het gezaghebbende blad Al Ach- ram, Heikal, een naaste mede werker van president Sadat. „Het conflict in het Midden-Oos ten moet van de huidige koele situatie naar een gespannen toe stand overgaan". Heikal zegt te verwachten dat Washington zal pogen een rege ling tot stand te brengen buiten de resolutie van november 1967 om. Deze vroeg om een Israëli sche terugtrekking uit alle be zette Arabische gebieden. „Het enige alternatief is het conflict op te voeren. Dit zou kunnen geschieden door bedreiging van Amerikaanse belangen in de Arabische landen, krachtiger guerrilla-activiteit en bewapen de actie". Volgens Heikal behoeft dit niet een volledige breuk in de con tacten tussen de Arabieren en de VS te betekenen. „Er is be hoefte aan één of ander contact tussen ons en de VS". Heikal zegt dat de herverkiezing van Nixon een definitieve uit werking op de situatie in het Midden-Oosten zou kunnen heb ben. Mogelijk zal de minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, niet in een nieuwe regering-Nixon terugkeren. „Al dus zouden de VS zich kunnen losmaken van het plan-Rogers" (het plan-Rogers vroeg even eens om terugtrekking van Is raël uit de bezette Arabische gebieden). .Sommige Arabische sjeiks heb ben onlangs grote sommen geld gegven voor het fonds tot her verkiezing van Nixon. Deze mensen zijn naïef. Zij schiji te hebben vergeten dat invloed niet slechts kan worden uitgeoe fend door een paar miljoen dol lar in de verkiezingskas te stor ten". AMSTERDAM (ANP) Een 33- jarige Tunesier, die dezer dagen in samenwerking met de Amsterdamse recherche in Parijs werd aangehouden, wordt er van verdacht be trokken te zijn geweest bij de volgende roofovervallen in ons land: 5 februari 1971 boerenleen bank Jan Evertsenstraat Amsterdam, buit 70.000. 28 mei 1971 Algemene Bank Nederland Schiedam, buit 25.00(1,- 8 juli 1971 Hollandse Banku- nie Rotterdam, ''uit 72.000.- 29 maart 1972 Amrobank Burg. de Vlugtlaan Amster dam, buit 25.000,- 21 april 1972 Amrobank Scheldestraat Amsterdam, buit 30.000 —2 juni 1972 dezelfde bank, buit 14.000 4 juli Spaarbank Stad Am sterdam middenweg, buit 16.000 —13 oktober 1972 een aanne merskantoor in Beek (L) buit 50.000. Volgens de politie is C., bijge naamd „Robert", aan de hand van foto's door ver schillende getuigen herkend als een van de daders. Zijn ui levering is inmiddels ge vraagd. De recherche te Amsterdam kwam op het spoor van ver dachte door een huiszoeking in de woning van een 24-jari- ge Joegoslavische monteur. Deze en zijn Nederlandse vrouw werden verdacht van diefstal van 73 bontmantels ter waarde van 183.000,-. Die op 2 augustus waren ont vreemd uit een bontzaak in Amsterdam. Niet alleen wer den in de woning 41 van deze bontmantels aangetrof fen maar voorts verbor gen op zolder 2 revolvers, enkele maskers en een leeg geldkistje. Dit geldkistje bleek afkomstig van de overval in Beek. Het verdere onderzoek bracht aan het licht dat het echt paar regelmatig werd be zocht door de Tunesiër ..Ro bert" Zijn handel en wan del werd nagegaan waarbij kwam vast te staan dat hij samen met enkele andere nog onbekende buitenlanders de verschillende overvallen had gepleegd. Onder handeling met kapers ging tot het einde BONN (AFP)— De Westduitse au toriteiten hebben tot de grens van het onmogelijke met de ka pers onderhandeld, aldus een rapport over de omstandigheden waaronder vorige week zondag een lijnvliegtuig van de Luft hansa werd gekaapt. De ka pers wisten In ruil voor passa giers en bemanning van het toe stel de „drie van München" vrij te krijgen. Volgens het rapport dat in op dracht van de Westduitse minis ter van verkeer is opgesteld zijn de autoriteiten tegenover de ka pers zover gegaan als mogelijk was om het leven van de inzit tenden van het vliegtuig niet in gevaar te brengen. Óver de om standigheden waaronder de ka pers met wapens aan boord van het vliegtuig zijn gekomen, geeft het rapport geen ophelde ring. In Libanon zijn passagiers en bagage zorgvuldig gecontro leerd en in Syrië, waar een tus senlanding gemaakt werd, zijn geen passagiers of vracht aan boord gekomen. Stilzwijgend wordt president-di recteur Culmann van de Luft hansa vrijgepleit, die tegen de instructies van de regering in het vliegtuig naar het buiten land liet vertrekken. Volgens het rapport is door Culmanns beslissing het gevaar voor ma chine en inzittenden vermin derd, omdat de onderhande lingsmogelijkheden toen uitge put waren. Op het strand van het Bel gische Retranchement is PvdA-er Anne Vondeling gistermorgen begonnen aan een gecombineerde fiets en wandeltocht. De heer Vondeling legde een traject in Zeeland af per fiets samen met de PvdA- voorzitter van het gewest Zeeland, de heer Schouwe- naar. Bij het begin van de wande ling kreeg de heer Vonde ling in Retranchement een mandje vis aangeboden. Of dat voldoende mondkost is voor de tocht via de Afsluitdijk naar Nieuwer- schans betwijfelen we. Duizelig door de duidelijkheid 17" AMERFRACTIES en de hoofdbesturen van alle politieke partijen in Nederland hebben van de Stichting Vrije Recreatie een semi-ulti- I matum in de bus gekregen: voor 11 november moeten ze meedelen j wat er in hun verkiezingsprogram staat over de wenselijkheid van uitgebreider mogelijkheden voor het „kamperen bij de boer" en wat, als er niets in het program staat, de zienswijze is wat er op korte termijn gebeuren moet. Het stellen van de vraag en het verzoeken om antwoord wordt op de volgende manier gemotiveerd: „In verband met de duidelijkheid waarom de kiezers vragenWie weet komt de Stichting Vrije Recreatie vóór de Kamerverkiezingen van de 29ste met een stemad vies: stem op Kamerleden of partijen wie het wel en wee van vrije kampeerders ter harte gaat. Niemand mag de Stichting Vrije Recreatie kwalijk nemen dat ze dit initiatief in petto heeft; maar of op die manier voor de kiezers de duidelijkheid bevorderd wordt? Het worden allemaal deelduidelijk- heidjes en omdat die zeer wel met elkaar in strijd kunnen komen, gaat de kiezer duizelig worden van de duidelijkheid die hem van alle kanten voorgehouden of gesuggereerd wordt. Tureluurs JE ztflt bijvoorbeeld een benzinepomp in de buurt van de Duitse grens hebben, dan komt misschien de volgende conflictsituatie In het verschiet. Links stemmen betekent in je eigen vlees sntjden; want de linkse partijen willen de benzineprijs zo hoog maken, dat iedereen er graag tien kilometer voor over heeft om over de grens te gaan tan ken. Dan denk je aan de V.V.D., maar omdat je tussen de regels van Wiegels program heen leest en er toch wel een luchtje van ka pitalisme opsnuift, is dat voor Jou ook niet je ware. Dan de chris ten-democratie? Daar voel je je mogelijk ideologisch niet mee ver want, ondanks het op diverse punten aantrekkelijk program. Dan ga je denken aan een der kleinere partijen en maakt een keuze; totdat daarna de trieste ontdekking komt, dat die niet warm loopt voor het actiepunt van de Stichting Vrije Recreatie, terwijl Je zelf een vurig voorstander bent van het „vrij kamperen bij de boer". Nog een paar van zulke teleurstellingen en je bent mentaal rijp om dan maar helemaal niet te gaan stemmen. Zelfs drs. Den Uyl heeft erkend, dat In Nederland de praktische ver schillen in de beleidamogelijkheden van de éne partij en die van de andere niet bijster groot zijn. Maar of het nu een politiek-zinvolle bezigheid is om te gaan bevorderen dat dan kwesties als „vrij kam peren", „het toelaten van casino's", „vrijheid voor Radio-Veronica" of „het mogelijk maken van naakt-strandjes" bij iemands 6tembe- sluit doorslag gaan geven? Nee, er rijn naar onze mening toch belangrijker zaken aan de orde! Max. 200 gulden Van parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) zal voorstellen tot wij ziging van het wetboek van strafrecht indienen, waarbij het „kraken" van woningen als overtreding wordt aangemerkt. Op het kraken zal een maxi mum boete van 200 gulden wor den gesteld. Krakers zullen geen aantekening in het strafre gister krijgen, zodat kraken niet van invloed is op hun loopbaan. Uit de hoogte van de strafbepa ling blijkt mede dat voor het kraken begrip wordt getoond, zo liet minister-president Biesheu vel gisteren na afloop van de ministerraad weten. Het is de bedoeling dat woningen niet on nodig lang blijven leegstaan. Gemeentewoningen die voor af braak zijn bestemd kunnen nog tijdelijk als woonruimte worden verhuurd. Tevens zullen ge meentebesturen een woonruim tevordering in elk geval in over weging behoren te nemen, wan neer een huis langer dan een half jaar heeft leeg gestaan, LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaans-Nederlandse club Avio in Los Angeles heeft voor een vijftigtal bestuursleden van andere Nederlandse clubs in Zuid-Californië een eerste voor bezichtiging gehouden van een dorp vcor gepensioneerde Ne derlandse immigranten, dat op ongeveer 50 kilometer ten zui doosten van Los Angeles zal worden gebouwd. Het terrein voor het dorp, 200.000 vierkante meter is door een Ne derlandse zakenman geschon ken. Er zullen 408 twee-onder- één-kap-woningen gebouwd wor den. De woningen hebben een woonkamer, twee slaapkamers, badkamer en keuken. Het dorp zal ook als toeritische trekpleis ter fungeren, want er zal de Zaanse Schans worden nage bouwd, ei komt een polder met dijken, een sluis en een veer pont. de belangstelling voor het plan is groot; er zal al 170 aanvragen binnengekomen zijn. De huur prijs zal tussen 130 en 140 dollar liggen. Men begint met de bouw als 80 procent volgeboekt is. Ar chitect is de emigrant Jan van Gaale uit Haarlem, die zelf in het dorp een restaurant wil be ginnen. Over drie jaar kan het plan gerealiseerd zijn. Drukkerij van valse dollars opgerold MÜNCHEN (DPA)—In een al leenstaande boerderij In Frle- densholm In Beleren heeft de politie een grote valsemunterij ontdekt waar voor meer dan 500.000 dollar aan vals geld werd gedrukt. Na dagenlang on derzoek greep de politie in, toen twee Duitsers, 31 on 25 jaar, In nachtelijke uren ijverig met hun drukpers bezig waren. Beide amateurs hadden In het af gelegen pand een complete drukkerij ingericht. Enige we ken geleden begonnen zij reis- chcqucs (e vervalsen. Daarna gingen zij over tot de beter uit gevallen biljetten van vijftig dollar. Bovendien werden pas ge drukte rijbewijzen aangetroffen. Ook een 25-jarige man die de drukkerij met echt geld gefinan cierd had, kon in hechtenis wor den genomen. De politie noem de de bankbiljetten van „gemid deld* kwaliteit".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7