- Plan gereed voor de j verbouwing van drie zalen in Lakenhal Installatie past Nijman in Voorhout Bevolking Lisse moet in '73 meer belasting betalen Inspraak mag realisering plan-Stompwijk niet ophouden Zilver voor mr. Begeer Uitgaven van Boskoop binnen 4 jaar verdubbeld Stemmen in de raad van Leidschendam Wat u ook moet weten Diamanten leden NKGB ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Het college van B. en W en een aantal raadsleden hebben gisteravond daadwerke lijk belangstelling getoond voor de problemen en ongemakken waarmee het stedelijk museum De Lakenhal reeds sinds ge ruime tijd te kampen heeft. Na een jarenlange voorgeschie denis heeft de raad begin van het jaar besloten tot een ingrij pende modernisering en condi tionering van het museum in vijf fasen. Het schetsplan voor de eerste fase, van de hand van het architectenbureau B. van Kasteel te Amsterdam, is in middels gereed. Het voorziet in een grondige verbouwing van de Harteveltzaal, de Lucas van Leydenzaal en de Van Mieris zaal. Het resultaat zal zijn een sterk verbeterde indeling en toegankelijkheid en een volledig verantwoorde licht- en luchttoe voer. De raad zal binnenkort gevraagd worden voor dit doel een kredit van 1.320.000 gulden beschikbaar te stellen. Tussen de Lucas van Leydenzaal en de Van Mieriszaal zal verder een kunstlichtruimte worden ge schapen, welke zal kunnen die nen als prentenkabinet. De kli- matisering van de zalen zal kunnen geschieden via kanalen waardoor met een ..bepaalde snelheid lucht kan worden inge blazen. Deze lucht is op een be paalde temperatuur gebracht, zodat de voor de schilderijen juiste relatieve vochtigheids graad wordt gehandhaafd. In de tuin van het museum zal een nieuwe kelder worden gebouwd, ten dele voor het opstellen van de apparatuur voor de centrale luchtbehandeling en voor een deel als bergruimte ten behoeve van het museum. De leden van het gemeentebe stuur werden gisteravond voor gelicht door de directeur van De Lakenhal, drs. Wurfbain, de voorzitter van de „kleine com missie" die zich met Lakenhal aangelegenheden bezighoudt, de heer Herfst, en architect Van Kasteel. Zo werd o.a. verteld, dat de eerste fase van het tien tallen jaren durende werk di rect verschillende „vliegen in één klap" slaat in de drie sphil- derijenzalen, waarin stukken hangen voor een gezamenlijke waarde van tegen de 15 miljoen Conditionering dringende eis gulden. Met name het beroemde drieluik van Lucas van Leyden, „Het Laatse Oordeel" baart vooral de laatste 18 maanden zorgen wat de toestand van het kunstwerk betreft. Deskundigen stellen het drieluik in culturele waardering op gelijke hoogte met Rembrandts Nachtwacht waar het gaat om een hoogte punt in de schilderkunst der 16e eeuw. Het is zonder meer nood zakelijk - wil het luik voor de toe komst bespaard blijven - dat Het Laatste Oordeel in een gecondi tioneerde omgeving komt. De gemeente Leiden voelt dit als een ereschuld, omdat het unie ke schilderstuk vier eeuwen heeft overleefd en thans in een deplorabele toestand is geraakt. LEIDEN Bij de busonderneming NZH was het gisteren feest. Een aantal werknemers (de heren Ham. Lepelaar, De Ridder, Hoek, v. d. Lans, v. d, Sluys. Rijling, Karstens, Jonge jan, Heeren, Moeiliker en Zirkzee), waren meer dan 25 jaar bij het bedrijf werkzaam. De heer M. Raasveldt zelfs veertig jaar. Alle reden voor het jubileumfonds van de NZH de jubilarissen en het personeel een feestavond aan te bieden in de Stadsgehoorzaal. De NZH-Harmoniekapel haalde de jubilarissen in. STOMPWIJK/LEIDSCHEN- DAM— In het sociologisch rap port over Stompwijk van de chris ten-democraten in de Leldschen- damse raad wordt een samen vattende conclusie gemist. In de LEIDEN De Leidse mondaccordeonvereniging .Crescendo" gaf gisteravond in het Antoniusclubhuis haar jaarconcert. Uitgevoerd werd de operette van de Gravin Mariza. Medewerking verleenden hierbij het dameskoor en de solisten mevrouw R. Viele (sopraan), C. Siebert, mevrouw Van Dorp en de heer Teske. Na afloop van het concert bracht Hans Bukayian een gezellige show. getiteld „Een avond in de malle molen". In een stampvolle St. Bartholo- meuskerk vond gisteravond de plechtige installatie plaats van pastoor Nijman. Na een wel komstwoord door een vertegen woordiger van het parochiebe stuur werd door deken K. Ter- vooren de benoemingsbrief van de nieuwe pastoor en kapelaan F. Gerritsma voorgelezen. Tijdens de installatie van „kape laan" Nijman zei deken Ter- vooren onder meer: „Mag ik de verantwoordelijkheid symbolisch uitdrukken in de overhandiging van de sleutels van deze kerk. Maar meer nog als de deuren moge U de harten ontsluiten". In de toespraak liet de deken ook zijn bijzondere gelukwensen uit gaan naar de nieuw benoem de pastoor, kapelaan, parochie bestuur en parochieanen en de familieleden van pastoor Nij- Na de plechtige Eucharistievie ring sprak als eerste de domi nee van Voorhout als collega zijn gelukwensen uit. Ook sprak burgemeester Stolwijk: „Het is niet moeilijk om u te leren ken nen, want iedereen kent u al. persoonlijk heb ik u vroeger al eens met succes als collectant zien optreden, toen zag ik al dat u rijp was om pastoor te wor den". Tot slot dankte pastoor Nijman alle aanwezigen. Hij was ont roerd door de geweldige be langstelling. Speciaal de paters uit Rotterdam, aan wie hij zul ke dierbare herinneringen heeft „geweldig, dat u hier bent". Zelf had hij nooit verwacht pas toor te worden hoewel hij het altijd graag had gewild. Maar dan niet op zo'n manier zoals dat helaas nu door het overlij den van pastoor Buys is ge beurd. Tijdens de receptie in het Paro chiehuis was er een enorme be langstelling, welke door St. Cea- cilia opgeluisterd werd door vrolijke marsmuziek. algemene beschouwingen op de gemeente-begroting 1973 schrij ven ze te hopen dut de Inspraak de totstandkoming van een be stemmingsplan niet te lang zal ophouden. In het bestemmings plan moet behalve aan woning bouw en werkgelegenheid, ook aandacht worden geschonken aan de recreatieve functie die Stompwijk in de Haagse agglo meratie kan vervullen. Nu de grote investeringen een de finitieve oplossing voor de Dr. van Noortstraat en de Stomp- wijkseweg verhinderen vragen de fracties de wegen regelmatig te onderhouden en de slraatver- lichting 's nachts op volle sterk te te houden. De christen-demo cratische fracties vragen ook aandacht voor het eventueel vormen van een „pool" voor het schoonhouden van schoolge bouwen voor het openbaar en het bijzonder onderwijs samen. Misschien zouden de kosten daardoor gedrukt kunnen wor den. In de beschouwingen wordt verder gezegd dat het noodzake lijk is dat Leidschendam gaat beschikken over een .trim baan". die dan in het park aan de Houtduiflaan zou moeten ko men. en een motorcrossbaan, die op de voormalige vuilstort plaats aan de Veenweg zou kun nen komen. Als de bromfiets- crossende jeugd de baan dan ook nog zou mogen gebruiken zou dit voor de jongelui een mooie gelegenheid zijn af te ko men van een teveel aan ener- g'«- Hoewel de fracties van mening zijn dat de huisvesting van be jaarden in Leidschendam goed is vragen zij aandacht voor de suggestie in plan-zuid enkele kleine bungalows of aangepaste benedenwoningen voor bejaar den in te voegen. In Stompwijk zou In het „oude dorp" een dienstenpost voor bejaarden moeten worden ingericht. LEIDEN De commissie voor Bedrijven houdt op woensdag 8. november een extra vergadering in de kof fiekamer van het stadhuis, aanvang 15.30 uur. Op de agenda staan o.s. een be spreking van de rekening 1970 van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electri- citeifc en een bespreking van de rekening 1970 van de Groenoordhal. LEIDEN The Lord's Folks zullen vanavond hun muzikale medewerking verle nen aan een eucharistievie ring t.g.v. het 25-jarige hu welijksfeest van de heer en mevrouw Stolwijk. Het thema van de viering, die om 19.00 uur begint is „Samen Onderweg". De vie ring heeft plaats in de Jozef kerk. OUDE WETERING De toneelvereniging St Theó- dulfus uit Oude Wetering brengt haar najaarsuitvoe ring op 4 en 5 november. Ge speeld zal worden de een-ac- ter „Nog vele jaren" en de klucht „Het blondje uit het Kurhotel". Plaats waar dit alles zich afspeelt is zaal van de Werf en de aanvang is om 19.40 uur. J. Tromp voorzitter bedrijfschap voor export-van boom- Wekerijprodukten IOSKOOP— De heer J. B. B. Tromp uit Alpen is benoemd tot voorzitter van het bedrijfscchap voor export van boonkwekerij- produkten. Hij is de opvolger van de heer J. Venema, die on langs is overleden. Het bedrijf schap heeft tot doel een algeme ne begeleiding van de export. •e heer Tromp is een vrij bekend man in Boskoop. Hij bekleedt tal van functies in de boomkwe kerswereld. Zo is hij penning meester van de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Cul turen, vice-voorzitter van de Bond van Plantenhandelaren en lid van de werkgroep Boomkwe kerij voor de EEG. LISSE De begroting van de ge meente Lisse, zoals het college van B. en W. dezer dagen aan de raad heeft aangeboden, is sluitend. Sluitend weliswaar als de raad zich accoord verklaart met een pakket belastingverho gingen, die samen ruim een kwart miljoen gulden in de ge meentelijke schatkist zullen doen vloeien. De verschillende verhogingen wil men op 1 januari al laten in gaan. Het gaat daarbij om de volgende plaatselijke belastin gen: 17 straatbelasting 25% van de belastbare op brengst op gebouwd: meerop brengst ƒ92.000,-; —rioolbelasting van 15 naar 25% van de belastbare opbrengst ge bouwd: meeropbrengst ƒ102.000,-; reinigingsrechten van ƒ24,— per gebruiker/perceel of zelf standig gezin naar 30,--; meer opbrengst 30.000,-; opcenten personele belasting van 200 naar 300: meerop brengst ƒ41.000,-; Op de begroting is wel een post onvoorziene uitgaven opgeno men van ƒ179.131,15. B. en W. vinden deze post van een ver antwoorde omvang en beslist niet te hoog. In de aanbiedingsbrief bij de be groting merken B. en W. nog op, dat de begroting van de commissie Sport en Recreatie deze begroting is opgenomen in de gemeentebegroting een tekort vertoont van ƒ329.394,81. Dat is ƒ36.500,-. St.-Olaf gaat zich opheffen Een middenstands- vereniging in Sassenlieim SASSENHEIM Op een vergade ring van de r.k. middenstands vereniging St. Olaf is van de week besloten te gaan ijveren voor de oprichting van een plaatselijke middenstandsvereni ging- Om de zaken te vereenvoudigen trad het bestuur af en werd er een nieuw tijdelijk bestuur ge vormd dat de lopende zaken van St. Olaf gaat handelen. In dit bestuur hebben zitting de he ren Brouwer, Meiman, Post en Wagner. Voorzitter is de heer Meiman. Op korte termijn zei onderzocht worden of de nieuwe vereniging uit een geheel zal be staan of dat er bijvoorbeeld sec ties gevormd zullen worde". Te vens zal een nieuv/e naam geko zen moeten worden. Besloten werd dat de nieuwe vereniging zich zal verplichten bij een lan delijke organisatie aan te slui ten. LISSERBROEK Ondanks het karig aantal ijsdagen vorige winter heeft de IJsclub Lisser- broek in financieel opzicht niet slecht gedraaid. Op de jaarvergadering gister avond meldde penningmeester van Breugel dat het bezit van de vereniging was toegenomen met ruim 1850 gulden. Het tota le bezit van de ijsclub bedraagt nu ruim 6000 gulden. Het bestuur kreeg desondanks machtiging van de vergadering om in 1973 de contributie met 1 gulden te verhogen. De bestuursleden werden allemaal bij acclamatie herkozen. De heer W. Rands- dorp van de IJsclub Lisse vroeg IJsclub Lisse wil lenen van Lisserbroek aaan het bestuur van de IJsclub Lisserbroek om een bedrag van 1000 gulden als obligatatielening te plaatsen, waar tegenover hij een aanbod deed om de licht masten van de oude baan te Lisse gratis over te doen aan Lisserbroek. Het voorstel werd in beraad genomen. Het bestuur kreeg machtiging van de verga dering om in deze zaak een be slissing te nemen. VOORSCHOTEN In de Marotzaal van het kasteel Duivenvoorde te Voorschoten had gisteren het slot plaats van de festiviteiten rondom het zilveren jubileum van mr. S. A. C. Begeer, president-directeur van de NV Koninklijke Van Kempen en Begeer. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie ontving mr. Begeer de ..zilveren speld" uit handen van de voorzitter van de Federatie Goud en Zilver. Deze onder scheiding wordt steeds aan ieder personeelslid uitgereikt bij een zilveren jubileum en omdat de presi dent-directeur ook op de loonstaat voorkomt, is deze onderscheiding passend. De voorzitter van de Fede ratie prees de technische en commerciële inzichten van de jubilerende president-directeurdie een ar tistiek vak gekozen heeft en kans heeft gezien om in de tijd dat ijskasten en auto's door iedereen als het hoogste goed gezien werden, toch artikelen te scheppen waarmee de mensen blij te maken waren. In zijn dankwoord roemde mr. Begeer de goede verstandhouding in de Federatie Goud en Zilver en dank te voor de onderscheiding. Twee uur lang vormde zich een lange rij om de heer Begeer en zijn echt' genote te feliciteren. De geschenken stapelden zich op. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester J. van der Haar van Voorschoten, de voltallige Voorschotense gemeenteraad, bestuursleden van de Leidse Industriële Vereniging, mr. J. Klaasesz (oud-commissaris der Koninginen tal van zakenrelaties uit het gehele land. LEIDEN De afdeling Leiden van de Ned. Kath. Grafische Bond heeft gisteravond drie grafii gehuldigd omdat zij meer dan 60 jaar lid van de bond zi<n. Dat 7 -i de heren Fr. Klein, H. Stuifzand en J. van der Veer. De drie diamanten bondsleden, maar ook de andere jubilaris sen, die ..slechts" 50, 40 en 25 jaar lid zijn, werden gehuldigd door afdelingsvoorzitter G. Stra- ver en hoofdbestuurder A. Dou- zeé. Van het hoofdbestuur kwa men er cadeaus en de afdeling zei het met bloemen voor de da mes en een envelop met inhoud. Vijftig jaar waren lid de heren C. P. J. de Winter en H. C, Uljee. De heer B. J. W. van Beieren Bergen Henegouwen steunde de organisatie 40 jaar en de heren R. J. Goldenberg, A. Gordijn, P. J. de Groot, J. W. van Leeu wen, H. T. de Lincel en M. Zandvliet herdachten hun 25-ja- rig lidmaatschap. Het NKV, af.'c.ing Leiden was ver tegenwoordigd door de heer La Rivière. Ook zij dankte de ju bilarissen voor hun trouw in het bondswerk. De avond werd ver der doorgebracht met bingospel. zodat tenslotte ook vele niet-ju- bilarissen met de armen vol huiswaarts konden gaan. BOSKOOP In een tijdsbestek van nog geen vier jaar zijn de uitgaven van de gemeente Bos koop meer dan verdubbeld. De begroting voor 1973 geeft een uit bedrag te zien van ruim 11 miljoen gulden. In 1969 was dat In aanbiedingsbrief bij de begro- ruim 5,5 miljoen. De begroting ting schrijft het gemeentebe- die het gemeentebestuur aan de stuur dat de krotopruimings- en raad heeft aangeboden is overi gens sluitend. Om dit te berei ken heeft men zich wel genood zaakt gezien enkele plaatselijke belastingen te verhogen. doorstromingsregeling komend jaar weer goede diensten zal kunnen bewijzen. De woning bouw In Snijdelwijk maakt im mers goede voortgang. Door het uitstellen van de Gouwe-verbrei- ding door de provincie moeten voor eventuele sanering van de dorpskern nieuwe uitgangspun ten worden vastgesteld. De leges voor bouwvergunningen zal worden verhoogd in 1973. Er wordt gewerkt aan een voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de r.-!.. M?vo in Snijdelwijk. Er zijn ook plannen voor uitbrei ding van de sportaccommodatie. Op de begroting staat ook 20.000 voor het recreatieschap Bos- park. Men hoopt de eerste fase m 1973 te verwezenlijken. De post onvoorziene uitgaven van 100.563 biedt behalve voor inci dentele uitgaven ook ruimte voor dekkingen van een aantal investeringen die in 1973 moeten gebeuren. Ruïne Dever wordt tegen verder verval beschermd LISSE De eerste fase van de restauratie van de Ruine van Dever mag worden aanbesteed en gegund, zo heelt de Stichting „Vrienden van Dever" van het gemeentebestuur te horen ge kregen. De eerste fase is vooral gericht op conservering van de karakte ristieke steenklomp langs de Heereweg. Om de ruïne tegen verder verval te behouden wordt al het metselwerk ver nieuwd, wordt er een nooddak tegen het inwateren aange- brucht en worden deur- en raamopeningen provisorisch ge dicht. Het terug brengen in de oude vorm wordt uiteindelijk een zaak van vele jaren. Breuk in regering was ook voor CHU-Kanierlid onduidelijke zaak OF.GSTGEEST „lk geloof dat het nog steeds de wens is van een deel van de PvdA-fractie om tot politieke samenwerking met de confessionelen te ko men". Dit zei gisteravond de heer C. A. Bos. lid van de Tweede Kamer voor de CHU, op een verkiezingsbijeenkomst in Oegstgeest. Over de samenwerking tussen de drie confessionele partijen was de heer Bos overigens niet ge heel tevreden. Hij vond dat met name de AR te veel een remmende invloed uitoefent. De heer Bos zei verder o.m. dat het ook hem nooit duidelijk is geworden hoe de breuk in de re gering was ontstaan. Hij sprak de wens uit dat er na de verkie zingen een meerderheidskabinet komt zonder PvdA. ,,Die heeft de deur dichtgegooid", aldus de heer Bos die zich ook een tegen stander toonde van afspraken tussen partijen voor de verkie zingen. LEIDERDORP Maandag wordt een begin gemaakt met de nieuwe bestrating en de aanleg van nieuwe leidin gen aan de Hoogmadeseweg tot aun de Kastanjelaan. Men verwacht dat de werkzaam heden ongeveer twee weken In beslag zullen nemen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3