Meer geld voor aanleg en onderhoud wegen Akkoord met Hanoi wordt voorlopig niet getekend Singapore: straf op grote gezinnen 47 miljoen voor werkende jongeren Minister stelt Kamer gerust 'Kom bij de guerrilla' RAND- KRANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Voor een jaar koningin De Britse koningin Elisabeth is officieel ook koningin over Australië. Maar ieder jaar kiezen de Australiërs toch ook hun eigen koninginnetje: miss Australië. Dit jaar, d.w.z. voor 1973, werd dat de 20-jarige btonde Michelle Dowes, freelance model, vroeger danskampioene en werkzaam in een laboratorium. Zij werd getooid met een mantel, een scepter en een wat wankele kroon; want volgend jaar is haar rijk immers weer ten einde. In Amerika baby's met verslavings verschijnselen NEW YORK (DPA) In New York zijn in 1971 ten minste 550 en misschien zelfs wel 2.000 kinderen geboren die verschijnse len vertoonden van ver slaving aan verdovende middelen. Dit staat in een rapport van een parlemen taire commissie van on derzoek dat gisteren is ge publiceerd. De betrokken baby's ver toonden dezelfde sympto- nen als mensen die niet meer de narcotica krijgen waaraan zij gewend zijn. De moeders bleken ver slaafd te zijn aan heroine of methadon. Uit het on derzoek is gebleken dat de kinderen gewoonlijk de ontwenningsverschijnse len niet vertoonden als hun moeder een week voor de geboorte geen nar cotica had gebruikt. Als de ontwenningsverschijn selen niet worden behan deld, is het sterftepercen tage onder de zieke kin deren 50 tot 90, aldus het rapport. SINGAPORE (RTR) De regering van Singapore heeft de oorlog verklaard aan echtparen die van plan zijn grote gezinnen te vormen. De regering verwijt hun anti-sociaal gedrag en stelt fikse straffen in het vooruitzicht om het geboortecijfer te doen dalen. Strijd tegen kapers Westduitse bewakers op vliegvelden in buitenland KEULEN (RTR) Leden van de Westduitse paramilitaire grens politie zullen gestationeerd wor- 2 den op buitenlandse luchthavens om mee te helpen aan de be strijding van vliegtuigkapingen, zo heeft de Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa i donderdag bekend gemaakt. Le- den van de grensbewaking zijn, in uniformen van de Lufthansa, reeds sinds midden-oktober in verscheidene landen als contro leurs op vliegvelden werkzaam. Een woordvoerder van de Luf- thansa heeft geweigerd de na- men van de betrokken eenen veertig vliegvelden te noemen. Hij heeft wel gezegd, dat deze vliegvelden in hoofdzaak in het midden- en verre oosten zijn ge legen. De mogèlijkheid West duitse veiligheidsambtenaren met vliegtuigen mee te laten •reizen is uitgesloten omdat men hierin een gevaar ziet voor de reizigers. Zij handelt met dezelfde vastbe slotenheid gjs waarmee zij de oorlog verklaarde aan het be vuilen van de stad en de cor ruptie en genadeloos optrad te gen de misdaad, het dragen van lang haar en het. gebruik van verdovende middelen, en belas-1 ting hier die rokers en drinkers van hun gewoonte moest afbren- gen. De regering zegt dat twee kinde- I ren voldoende is voor elk gezin j en dat de ouders heel wat zullen moeten betalen, wannéér zij er i meer willen hebben, terwijl zij j dan bovendien beschouwd wor den als zelfzuchtige leden van i de gemeenschap. „Voor Singapore is het derde kind in de jaren zeventig een luxe. Het vierde en vijfde betekenen een anti-sociale daad", aldus het ministerie van volksgezond heid. Met 2,1 miljoen inwoners heeft de stad een bevolkingsdichtheid van 3500 per vierkante kilome ter. De regering wil er voor wa ken, dat de welvaart te sterk wordt verdund door het voeden van teveel monden en het bou wen van veel scholen en het scheppen van werkgelegenheid voor jonge mensen. „In het geïndustrialiseerde en verstede lijkte Singapore betekent een groot gezin een tragedie voor de kinderen, een zware last voor de ouders en een blok aan het been van de hele gemeen schap", aldus minister Chua van Volksgezondheid. DEN HAAG Minister Udink van Verkeer heeft in de Tweede Kamer ontkend, dat volgend jaar minder geld beschikbaar is voor de i aanleg en het onderhoud van wegen. In 1973 is voor de aanleg 700 miljoen gul-1 den beschikbar (in 1972: 698 miljoen) en voor het onderhoud 210 miljoen (in 1972: 180 miljoen). Er is dus in totaal 32 miljoen meer beschikbaar. De mi- j nister vreest ook geen te- i ruggang in hoeveelheid j werk. Tot dusver zijn dit j jaar de aanbestedingssom- men niet gestegen en als de tendens blif-In vaok tj de tendens blijft kan vol- gend jaar evenveel worden gedaan als thans het geval is. De minister deed deze mededeling bij de behandeling van de ver hoging van wegenbelasting per 1 januari, welke verhoging met andere elementen in het rijks wegenfonds terechtkomt. Het is zijn bedoeling, de kentekenregi stratie, de heffing van wegenbe lasting en de w.a.-verzekeringen te integreren om de ontduikin gen op al deze terreinen te be perken. Staatssecretaris Schol ten stelde de Kamer gerust, dat de fraude overigens niet zo groot is. Het voorstel van de progressieve drie om de wegenbelasting min der sterk te verhogen en de ac cijns op benzine wat meer („het rijden moet worden belast en niet het hebben van een auto") werd door de Kamer verworpen nadat staatssecretaris Scholten er nog eens op had gewezen, dat de benzine dan erg duur wordt waardoor de kans groot wordt, dat mensen in de Duitse grensstreek in Duitsland goed koper gaan tanken. Dat gaat dan ten koste van de pomphou ders, maar ook van de staats kas. Begin dit jaar was er ook een aanzienlijk prijsverschil, al dus de bewindsman, en dat had tot gevolg dat aan Nederlandse zijde van de grens 19 20 mil joen liter benzine minder werd getankt in twee maanden. In een jaar zou dat 120 miljoen li ter zijn. Daarom adviseerde de bewindsman de Kamer, de ver hoging van de benzineaccijns te beperken tot 2,24 cent per liter (wat aan de pomp neerkomt op 2,5 cent in verband met de btw.) Met zijn lange, breed en puntig toelopende neus staat op de autoshow in Turijn de ..Alfetta" te kijk. Een nieuw model van Alfa Romeo. Het is een lage 2- deurs en 2-persoons 1750 cc coupé. Een ontwerp van meester Pininfarina. Als .lokkertje" bij deze opval lende sportieve wagen nu eens,geen dames in spaar zame kledij, maar gewoon (nou ja, gewoon) in een bontjas. Voor wie de Al fetta" alvast wat nader wil bekijken: de autosalon in Turijn duurt tot 12 novem ber. Nixon: „Misverstanden opruimen palingen in de overeenkomst die opgehelderd moeten worden op dat alle dubbelzinnigheden uit de weg worden geruimd. Ik heb Aanslag op Russische handelsmissie kostte 8 ton WASHINGTON (Reuter-AFP) President Nixon heeft gister avond verklaard dat eerst alle „dubbelzinnigheden" uit de weg moeten worden geruimd voordat Amerika overgaat tot onderte kening van de bestands- en vre desovereenkomst met Noord- Vietnam. In en televisietoe spraak zei hij dat alle misver standen uit de wereld moet wor den geholpen om te voorkomen dat de voorgestelde regeling in het honderd loopt en de oorlog wordt hervat. Volgens Amerikaanse regerings kringen kan een bestandsover eenkomst wegens de huidige im passe niet langer binnen de ko-1 mende weken worden verwacht, j Nixon verklaarde: „Wij zullen de overeenkomst tekenen wanneer zij goed is, geen dag eerder; „en als de overeenkomst goed is tekenen wij zonder ook maar een dag te wachten". In een be taalde politieke uitzending als onderdeel van de campagne voor zijn herverkiezing zei de president dat wezenlijke overeen stemming was bereikt over het grootste deel van een regeling, die zijn fundamentele doelein den zou verwezenlijken: de te rugkeer van de Amerikaanse krijgsgevangenen, een bestand in Indo-China, en waarborging van het recht van het Zuidviet- 1 namese volk zijn toekomst vast i De eerste Chinese ambassadeur in te stellen zonder dat het tegen Nederland, de heer Hao Te-Ching. zijn wil een communistische of die gisteren in ons land aan- er nadrukkelijk op aangedron gen dat deze geregeld worden voor wij de definitieve overeen komst ondertekenen". Eerste Chinese ambassadeur aangekomen SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gisteren, minzaam lachend naar de fotografen, de eerste ambassadeur van de Chinese volksrepubliek in Nederland aangekomen, de heer Hao Te- Chin. Ambassadepersoneel ter begroeting op het vliegveld aanwezig. In een toespraak sprak Hao Te-Chin over de „banden van vrienschap tussen China er. Nederland". De Chine zen zier. de Nederlanders als een hoog ontwikkeld intelligent volk, zei hij. „Ik ben gekomen om van de Nederlanders te le ren". De heer Hao is de laatste achttien jaar ambassadeur ge weest in Korea. Hongarije, en Noorwegen. De eersle Nederlandse ambassa deur in China. dr. J. Vixsebox- se, heeft kort geleden geloofs brieven overhandigd. Nederland en China waren tot nu toe door zaakgelastigden in eikaars hoofdsteden vertegenwoordigd. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Onderwijs-minister Van Veen heeft volgend jaar 47 miljoen gulden beschikbaar voor gedeeltelijke in voering van de verplichte tweede onderwijsdag per week voor 15-jarige werkende jongeren. Van Veen heeft dit meegedeeld in een gesprek met de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. Het beschikbare geld is genoeg voor invoering van de maatre gel voor de helft van de 15-jari- gen. Volledige invoering zou per jaar 85 miljoen kosten. De mi nister komt als volgt aan zijn miljoenen: 24 miljoen uit het extra potje van 30 miljoen dat minister Nelissen aan onderwijs heeft toegekend vanwege het „centraal akkoord" met het be drijfsleven, 20 miljoen die hij dit jaar overhoudt uit de bouw- pot voor vormingsinstituten voor werkende jongeren, en 3 miljoen die al op de begroting '73 stonden voor de tweede on derwijsdag. Minister Van Veen heeft de lande lijke organisaties, betrokken bij onderwijs voor werkende jon geren, uitgenodigd voor een ge sprek deze maand over de ge deeltelijke invoering van de tweede onderwijsdag. Financieel is het geen probleem meer, maar er rijzen allerlei andere moeilijkheden. Onderzocht moet ondermeer worden hoeveel insti tuten volgend jaar augustus klaar zijn om de extra stroom jongeren op te vangen. Er zijn onderwijsprogramma's en loka liteiten nodig. Geweld hield toeristen niet uit Israël weg JERUZAL- (ANP) - In dc eerste negen maanden van 1972 hebben 15.619 Nederlanders Is raël bezocht, hetgeen een toe neming betekent van 22,9 pro cent in vergelijking met de over eenkomstige periode van vorig jaar. Hieruit blijkt dat aanslagen door Palestijnse guerrillastrij ders op Israëlische en andere vliegtuigen en de golf van bom brieven van de laatste tijd geen nadelige invloed hebben gehad op het toeristenverkeer van derland naar Israël. In totaal brachten in 1971 17.011 Nederlanders een bezoek Israël. Verwacht wordt dat het toeristenverkeer uit Nederland volgend jaar opnieuw aanzien lijk zal toenemen in verband met het 25-jarig bestaan van de staat Israël. Bevriezing kinderhij slag aangenomen DEN HAAG (ANP) Alleen dc fracties van dc PPR, CPN en BP hebben In de afgelopen nacht in de Tweede Kamer ge stemd tegen het regeringsvoor stel om ingaande volgend jaar de kinderbijslag voor het eerste kind te bevriezen. Dc gelden, die door deze bevrie zing vrij komen, zullen in een fonds gestort worden. Voorlopig zullen de gelden van dit fonds ge bruikt worden voor sociale woningbouw. Op langere termijn zullen zij bestemd worden voor de pensio'envoorzlning Dc kamer verwierp dc motie-Van Lier (PvdA), waarin werd ge vraagd het minimumloon met 5 procent extra te verhoven als compensatie voor het bevriezen van de kinderbijslag voor het eerste kind. Aanvankelijk had de regering voorgesteld ook dc kinderbijslag voor het tweede kind in te trek ken. Dit voorstel werd ingetrok ken om het klimaat tijdens dc besprekingen over het centraal akkoord te zuiveren. Britse ambassadeur DEN HAAG (ANP) Dc nieuwe Engelse ambassadeur E. J. W, Barnes, is donderdag in Neder land aangekomen. Hij volgt sir Edward Tomkins op. die tot ambassadeur in Parijs li noemd. )en HAAG (ANP) De aanslag op het gebouw van de Russische handelsmissie, op 15 april vorig jaar in Amsterdam, is Neder land op ruim 800.000 gulden ko men te staan. Minister Schmel- I^er heeft de Tweede Kamer ge vraagd. de begroting 1971 van "zijn ministerie met 820.000 gul- den te mogen verhogen voor het betalen van schadevergoeding. Jij deze aanslag werd het gebouw ;van de handelsmissie aan het Een groene suède poncho-rok ."Museumplein, eigendom van de draagt deze mannequin en daar Russische staat, zwaar bescha- boven een bloot middenrif. Dat digd en liepen leden van de mis- is de creatie van de New Yorksc sie verwondingen op. Degenen, mode-ontwerpster Bonny Cashin, die de vrij zware springlading I die dit gedacht had voor een va. hebben geplaatst, zijn nooit ge- j kantietje of een leven ,,op het vonden. land". Deze week aankomst in New York, met de beroemde Skyline. Haal de gratis 3-d foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreis- y-v album. TEL AVIV (RTR) Lybië adverteert openlijk voor aansluiting bij Arabische guerrillabewegingen voor de strijd tegen Israël en leidt sollicitanten voor terroristische activiteit op, aldus verklaarden gis teren kringen in het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Behalve Lybië zijn het volgens deze kringen Syrië, Egypte en Algerije die de activiteit der terroristen actief steunen. Ze voeren als bewijs voor hun stelling aan de recente aanhouding van een „Jordaniër met een Algerijns diplomatiek paspoort" en bombrieven, wapens en explosieven in zijn bagage. Ze wijzen voorts op de hartelijke ontvangst die de kapers var lijnvliegtuig van Lufthansa kregen in Lybië nadat ze de vrijlating van drie Palestijnen in Westduitse gevangenschap afgeperst hadden, Morele schade Er zijn vermoedelijk nogal wat mensen in de wereld - en hun aantal zal wel groeien - die graag betaald worden om niet te werken, vooral als het niet opvalt. Maar er zijn ook anderen en hoog op die lijst prijkt de heer Ulde- rico Morando uit Rome, die in dienst is van de staats- elektriciteitsmaatschappij. Morando werd in 1962 aange nomen om mensen oo te lei den voor banen, die er even wel na enige tijd niet meer waren. Hij was daar druk mee bezig geweest tot 1971 en toe verviel zijn eigen junctie, maar hij bleef in dienst en ontving elke maand zijn geld en soms nog een bonus ook. Dit nu ver driet de man. Hij neemt het niet langer. Hij heeft de maatschappij thans aange sproken voor schadevergoe ding wegens door hem gele den ..morele schade". Ontnuchteren Ontnuchtering van stomdron ken personen kan door injec tie met druivensuiker - en ook wel met mondelinge toe diening - met 25 procent wor den versneld. Tot deze slot som zijn drie Britse artsen gekomen, die de resultaten van hun experimenten heb ben gepubliceerd in het jong ste nummer van het medisch weekblad The Lancet. Het bloedalcohol wordt met be hulp van druivensuiker aan merkelijk sneller afgebroken dan onder normale omstan digheden. Ook na een te gro te dosis verdovende midde len, bij hoofdwonden en bij andere medische crisissitua ties kan druivensuiker heil zaam werken, aldus de art- Wraak Zo gaat dat in Brazilië. Twee ongehuwde moeders zijn in alle eer en deugd schoonzus ters geworden dankzij een ,,wraak-zwangerschap". De zaak ging aan het rollen toen dc 19-jarige Rosa tegen haar broer opbiechtte dat ze in verwachting was. Grote broer ging verhaal halen bij de aanstaande vader, die evenwel te verstaan gaf dat hij geen zin had in een hu welijk. De broer trof geen halve tegenmaatregelen: hij verleidde prompt uit wraak de zuster van de onwillige bruidegom en liet weten dat hij haar niet zou trouwen wanneer haar broer niet met zijn zuster naar het stadhuis ging. Dc onwillige broer ging. Drie dagen later volg de het huwelijk van zijn zus ter met de broer van zijn vrouw. Pesterij De stille strijd tussen de Sow- jet Unie en China zit vol kleine pesterijtjes. Het laat ste voorbeeld: op 6 novem ber herdenkt men in de Sow- jet Unie de dag van de okto- ber-revolutie. Daartoe zal men ook in dc Russiche am bassade te Peking zoals ie der jaar, een grote ontvangst geven. De uitnodigingen wa ren al verzonden. Ineens maakte de Chinese regering hekend. dat men een beioek aan het binnenland gaat or ganiseren. waartoe nagenoeg alle ambassadeurs en hoof den van buitenlandse diplo matieke missies in Peking zijn uitgenodigd. De excursie eindigt op 6 november laat op de avond en het ligt dus voor de hand dat de deelne mers dan niet meer naar de Russische receptie kunnen gaan. Zodra dit bekend werd hebben de Russen aangekon digd dat hun ontvangst pre cies een dag is uitgesteld. De stand is 1—1. Nu moet China weer aftrappen. Milieu (1) Naar aanleiding van het door de Duitse wetenschapsmen sen uitgesproken oordeel dat werkt, heeft directeur ir. II fenol kankersttmulerend werkt, heeft directeur ir. H. Schram van een chemisch bedrijf dat onlangs werd be trapt op het lozen van fenol in de Nieuwe Waterweg in een interview verklaard: a. onze bedrijfsartsen hebben nooit geweten dat fenol kan- kerstimulerend is, b. zo'n willekeurige Duitse pro fessor kan van alles vertel len. Vragen van een leek: a. zijn de artsen in het bedrijf van ir. Schram wel voldoende deskundig op het gebied van' milieuverontreiniging?b. blijkt uit de tweede uitlating van ir. Schram niet een mentaliteit van luchtig weg wuiven en bagatelliseren van hetgeen door weten schapsmensen geconstateerd wordt? Milieu (2) Meer milieubewust is dan de Spar. De eerste tienduizend gulden, opbrengst van door huisvrouwen bi/ de Spar te ruggebrachte statie geldloze flessen en glazen potten, zijn door het levensmiddclenbe- drijf aangeboden aan dc ver eniging tot behoud van de Waddenzee. De Spar hoopt in totaal f 50.000 aan de vereni ging te kunnen overdragen. Per poot In een fles framhozensap uit inkel in Tel Aviv werd een klant een duizend- aangetroffen. Hij ermee dc rechter. Deze legde de winkelier een boete op. berekend per poot. Gelukkig voor de winkelier noemt men die beestjes daar geen dui zend- maar honderdpoot. door poot

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9