Leidschendam moet en inspraak geven Dienstencentrum Lijtweg bewees in eerste vijf jaar zijn bestaansrecht OOK Wat u moet i r Goede uitvoering koor „Ex Animo" VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Commentaar PAK en D'66 op begroting: t1 001' LEIDSCHENDAM PAK en D'66 vragen B. en W. in de schriftelijke Algemene Beschou wingen bij de begroting „het goede voorbeeld van Rijswijk" te volgen en het publiek vóór of na de raadsvergaderingen in de gelegenheid te stellen vragen tot het gemeentebestuur te richten. Zij betreuren het terugbrengen van de kosten van voorlichting van 22.000 tot 10.000 gulden, ook omdat de bijeenkomst van de gemeenteraad met experts op dit gebied in februari van dit jaar andere verwachtingen wet tigde. Naast de aanstelling van een voorlichtingsambtenaar wil len zij eigen voorlichting van het gemeentebestuur. De ver antwoordelijkheid voor de in houd zou bij de voorlichtings ambtenaar moeten liggen daar in bijgestaa raad, waari ting kunnen hebben. De twee fracties pleiten verder voor het houden van enquêtes, bijv. over onderhoud van groen door burgers, het afsluiten van woonstraten eiv de aanleg van een centraal antenne-systeem. Hierdoor zou de burger kunnen meedenken over verschillende zaken. Ook het uitbrengen van een jaarverslag achten zij ge wenst omdat niemand meer weet wat er in het afgelopen jaar is besloten en gedaan. In~het Dorpshuis van Stompwijk zou verder een hulp-secretarie moeten komen, die enkele uren van de week geopend zou moe ten zijn. De bezetting zou wei nig extra kosten vragen. In de Hulpsecretarie in Stompwijk 28 pagina's Algemene Beschou wingen bepleitten het PAK en D'66 voorts aanpassing van ge bouwen aan rolstoelgebruikers, jumelage met een buitenlandse gemeente, instelling van wijk raden, veiligheidsmaatregelen, starten met GGD, subsidiever hoging voor kraamcentra en kruisverenigingen. overzicht- kaarten, logopedische hulp voor het onderwijs, uitbreiding en verbetering van het subsidiebe-, leid voor jeugd- en jongeren werk en cultuur het oprichten van geschikte onderkomens hiervoor en aanstelling van een speciale jeugdfunctionaris. financiering hierva volgende mogelijkheden verhoging van de belastingen tot aan de minimum-normen waardoor 150.000 gulden be schikbaar komt, scherper begro ten van posten die niet nauw keurig vooraf zijn té berekenen daarbij het risico nemend dat een beroep op de saldi-reserve moet worden gedaan, bijv. op de 300.000 gulden die het batig saldo over 1971 vormden, verho ging voor de reclameborden en de wegwijzers en verhoging van de pachtsommen. Verdere be zuinigingen zijn volgens hen mogelijk door de presentiegel den niet aan te passen, de uit gaven voor de politie terug te brengen tot de overheidsvergoe- ding en geen versnaperingen meer te verstrekken bij school sport en Koninginnedag. Dit laatste onder het motto: snoe pen is slecht voor de gezond heid. Over de door B. en W. voorgestel de verhoging van de zwembad tarieven bestaat bij de fracties de nodige twijfel omdat zij me nen dat deze niet zullen leiden tot het beoogde doel, vergroting van de inkomsten. Zij vrezen dat het zwembad bij een verho ging van alle tarieven met 10% een luxevoorziening gaat wor den. PAK en D'66 willen een ta riefstelling die het frequent be zoek aanmoedigt. V er keer sco ntrole ivees uit: Ook bij mist. te hoge snelheden NOORDWIJK Automobilisten rijden ook bij dichte mist veel tï hard. Tot deze conclusie k=am de Noordwijkse politie gistermorgen, na een verkeers controle op de Nieuwe Offem- weg, waar een maximum-snel heid geldt van 50 km. Hoewel het zicht hooguit vijftig meter bedroeg en zich op het betrokken weggedeelte van cir ca 250 meter drie kruispunten bevinden, werden er in een tijdsverloop van nog geen twee uur een twintigtal bestuurders geverbaliseerd. Daarbij werden snelheden gemeten van ruim 60 tot meer dan 70 km per uur. Eén automobilist waagde zich zelfs met een geheel onverlichte wagen op de weg. LEIDSCHENDAM Het aanpas- ,sen van de erfpachtcanon aan het tegenwoordige prijspeil mag volgens de fracties van PAK en D'66 ook wel eens gebeuren. Zij wijzen daarbij op het geval, dat voor 126 m2 gemeentegrond nog altijd slechts een kwartje be taald moet worden. Op zijn min3t zou het redelijk zijn, dat de opbrengsten van kleine stuk jes grond de kosten dekken, die gemaakt worden voor de admi nistratieve verwerking. B. en W. staan defensief voor goal sluitende begroting LEIDSCHENDAM - Volgens de fracties van PAK en D'66 heeft het college van b. en w. in de begroting voor 1973 geen voorstellen gedaan met betrekking tot het beleid m 1973 en volgende jaren. Er zijn geen mogelijkheden aangegeven voor uitbreiding van bestaande of het treffen van nieuwe voorzieningen. „Men is in defensieve hou ding voor de goal gaan staan om de voorsprong van een sluitende begroting te verde digen", aldus de twee frac ties. Zij zijn van mening, dat deze houding de verhouding tussen het college en de raad niet ten goede zal komen, want er moet met de raad gezocht worden naar een op timaal beleid. Dat optimale beleid zou volgens de frac ties van PAK en D'66 ook al te* verwezenlijken zijn door bepaalde beleidsombuigin gen. die niet tot financiële consequenties leiden. Want met b. en w. willen ook PAK en D'66 de activiteiten blijven afstemmen op een sluitende begroting. VOORHOUT De bouw van het nieuwe gezondheidscentrum in Voorhout verloopt tot nu toe voorspoedig. Men hoopt dft nieuwe centrum half april volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. De bomen rondom 1 het bouwterrein zullen gespaard blijven. De redenering is: het gebouw is dan direct bij oplevering hele- maal aangekleed. Het gebouw zal door de beide Voorhoutse kruisverenigingen gebruikt worden. Zo zal het magazijn er in worden ondergebracht en zal de wijkzuster er haar intrek innemen. In het gezondheids- centrum komt een consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters en een kamer voor de diëtisten. Fysio- i therapeutische behandelingen, sportkeuring en bejaardengymnastiek zal er ook plaatshebben. ALPHEN De heer H. J. A. Riele. president van de Raad van Elf van de Alphense carnavalsvereniging De Cascarvieten heeft gister avond in de ..residentie" van deze leutvereniging Restaurant Markx het startschot gegeven voor het carnavalsseiloen, dat eigenlijk pas volgende week zaterdag (de llde van de 11de begint. De Cascarvieten hebben voor de komende maanden een groots pro gramma opgesteld. De bejaarden en de jeugd nemen in dat pro gramma een voorname plaats in. De president van de Raad van Elf sprak er gisteravond zijn teleurstelling over uit. dat de Cascarvieten door de gemeente min of meer gedwongen wordt binnenshuis te fees ten. Uit oogpunt van verkeersveiligheid zijn de carnavalsvereniging nog al wat beperkingen opgelegd. Feesten op de openbare weg zal er dit jaar dan ook bijna niet aan te pas komen. Chr. Knook secretaris „Wilhelmina'1'' Feestmiddag voor eerste lustrum OEGSTGEEST - Er gaat bij zonder veel aktiviteit van het centrum uit, men kan maal tijden thuis bezorgd krijgen, maar ook ter plaatse nutti gen, er bestaat gelegenheid om zich te baden en door een pedicure te laten behan delen. Men organiseert het zwemmen en het geven van gymnastieklessen. Er bestaat een ouderenkoor, er is iedere week dansles. Men kan deel nemen aan de hobbyclub, naailes of conversatie mo derne talen...! (De weekpro- gramma's vermelden vele aantrekkelijkheden, zoals ontspanningsmiddagen, lezin gen over de meest uiteenlo pende onderwerpen en...op treden van de eigen toneel club. De sociëteit kent een bloeiend bestaan. Er zijn filmmiddagen, enfin het „en zovoorts, enzovoorts" is hier volledig op z'n plaats. Het doel dat de Stichting zich vijf jaar geleden stelde is be reikt. Dat geeft alle reden tot grote dankbaarheid. Za terdag 18 november a.s. wil men het eerste lustrum op bescheiden wijze herdenken. Op die datum zijn vanaf twee uur in de middag alle ouderen, vrijwilligers(sters), alle oud- en huidige bestuurders, leiders (sters) en degenen die het dienstver leningscentrum een goed hart toedragen van harte welkom. De feestmiddag wordt „versierd" met een spelletje bingo, er zal worden gezongen en leerlingen van de balletschool „Etude" uit Den Haag zullen een paar dansen uitvoeren. LEIDEN De Christelijke Oratorium Vereniging „Ex Animo" heeft donderdagavond in zoverre de wind niet mee gehad, omdat hier kort tevoren al een groot werk van Mendelssohn is uitge voerd, hetgeen nu resulteerde In een matige belangstelling. Maar afgezien daarvan vragen wij ons af, of de keuze van „Paulus" nu wel zo geslaagd was, ook al heeft men die verbonden aan een Mendelssohn-herdenking omdat de componist op 4 november 1847 is overleden. Wij zijn ons bewust dat het een trieste opmerking is na de zorg vuldige voorbereiding door het koor. Want in zijn geheel geno men is het geen groot, geen evenwichtig werk vooral. Het heeft kwaliteiten in dramatische delen, in de goed uitgewerkte fuga's en in sommige mooie koralen. Maar het kent evenveel passages van een wat verflenste romantiek. Het gevaar voor een groot koor als „Ex Animo" dreigt ook dat de interpretatie te massief wordt en weinig toegeeft aan de lyriek. Eii een groter gevaar iuist in dit werk, is een manco aan goede tenoren, dat zich pijn lijk deed gevoelen bij de inzetten door het mannenkoor alleen. En toch is „Ex Animo" een mooi, goed gedisciplineerd koor, dat muzikaal en intelligent reageert op de intenties van dirigent Her man de Wolff. Van de vier solisten verdient de bas Max van Egmond een eerste plaats voor zijn dramatische vormgeving aan zijn partijen, die hem daartoe ook het meest gelegenheid boden. Marius van Alte- na, soms nog wat onzeker, is een tenor met grote kwaliteiten, die van zijn veelzijdig kunnen wist te overtuigen. Ditzelfde kun nen wij niet zeggen van de sopraan Ank Reinders. Haar. stem heeft in technisch opzicht niet meer de hechte basis, waarop zij zich muzikaal kan ontplooien. Haar inzetten waren dikwijls onze ker en onzuiver. Ook haar volume heeft aan kracht en glans ver loren. De alt Elisabeth Coovmans had hier een bescheiden taak. waarvan zij zich heel muzikaal heeft gekweten. De instrumenta le begeleidirtg was toevertrouwd aan het Utraechts Symphonie Or kest. Ofschoon de toewijding aanwezig was, leken er enkele mis verstanden te bestaaan met de dirigent, waardoor niet alles vlekke'oos verliep. Ondanks deze opmerkingen was het een goe de uitvoering van het koor zelf, dat zich gedegen had voorbereid en dat daarvoor ook een dankbaar applaus in ontvangst kon ne men aan het slot. B. Rljnders. LISSE De heer Chr. Knook is op de jaarvergadering van buurtvereniging Wilhelmina gisteravond in gebouw Salvatori benoemd tot secretaris. Hij heeft deze post de afgelopen maanden al waargenomen. Hij zal voortaan worden bijgestaan door de heer Th. Hoogkamer. Wilhelmina heeft in het afgelopen jaar goed gedraaid, zö bleek uit de diverse jaarverslagen. Pen ningmeester Buisman stelde de dat dit geen nadelige invloed heeft gehad op de financiële po sitie van de vereniging. Er is bijna 700 gulden in kas. Vrijdag 17 november organiseert de ver eniging weer een feestavond. De jeugd krijgt op 9 december een St. Nicolaasfeest aangeboden in Salvatori. Voor de oudere jeugd komt er een aparte kienavond. Nieuwe kleuren voor VVSB NOORDWIJKERHOUT Met in gang van het volgend voetbal seizoen gaat VVSB in nieuwe kleuren gekleed. Het vertrouwde rood-wit moet wel iets anders worden, omdat te veel verenigingen deze kleuren dragen. De kleurmakers hebben iets heel aparts bedacht. De shirts worden paars met gele manchetten, de broek is geel en de paarse kousen hebben gele boorden. j Dit seizoen wordt geleidelijk aan op de nieuwe kleuren overge- j schakeld. Vanaf half november i is de nieuwe uitmonstering bii de fa. J. A. Broekhof aan de Havendwarsstraat verkrijgbaar. Long Tall Ernie Livin' Blues LEIDEN Zaterdagavond zou Llvin' Blues een concert geven in de Stadsgehoorzaal. In ver band met een plaatopname in Engeland kan dat echter niet doorgaan. Als vervanger komt de groep „Long Tall Ernie and the Shakers". Het concert, waaraan verder meewerken So lution en Hobo Siring Band, be gint om 20 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Long Tall Ernie and the Shakers teren maakt, de goeie ouwe is een groep die muziek van gis- rock. Hij bestaat uit Alfie Mus cles (lead guitar). Hank the Knife (bass guitar). Tenderfoot Mc. Farlane (drums) en Jum ping Johnny (piano). De lange smalle Ernie zingt. Verschillende platen, waaronderi „Kiss me baby" en ..Motor-1 man" zijn in grote snelheid de platenwinkels uitgegaan. De groep heeft de titelsong bij de film „Struggle for Life" (pre mière in Nederland: januari 1973) verzorgd. Het optreden van de groep gaat op de echte, ouderwetse roek-toer. met veel geswing en keiharde muziek. Bij de aanvang van het concert zal mevrouw Oberg. manager van „Livin* Blues" persoonlijk komen uitleggen waarom deze groep niet in Leiden kon zijn voor het concert. OEGSTGEEST - Het werk van de Stichting Dienstverlenings centrum is te Oegstgeest en het daarbij aansluitende gedeel te van de gemeente Lelden (tot aan de spoorbaan) na vijf suk- ;esvolle iaren niet meer weg te denken. Van de 1600 zelfstandig wonende ouderen in genoemd rayon waren er in 1971 maar liefst 1100, die deelnamen aan de aktiviteiten van het centrum. In hetzelfde jaar waren er circa 340 vrijwilligers(sters) bij de arbeid van het centrum aan de Lijtweg betrokken. Ook nu nog komen velen van bulten om de opzet en werkwijze te bestude ren. Reeds vóórdat er te Oegstgeest een dienstencentrum bestond was er al jaren sprake van een goede samenwerking tussen de kerken op het terrein van ge zinsverzorging en huishoudelij ke hulp, in een nóg bredere kring werd samengewerkt voor de instandhouding van een be jaardensociëteit en de organisa tie van vakantieritten voor ou deren. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters had een „tafeltje dekje"-dienst georganiseerd, er waren culturele bijeenkomsten. Toen kwamen de plannen ter tafel van de Hervormde Gemeente om een gemeentecentrum te bouwen en het voorstel een ge deelte van dit gebouw geschikt te maken voor een dienstencen trum, werd door de Kerkeraad direkt overgenomen. Er' kwam een voorbereidingscommissie waarin de drie Kerkgemeen schappen en een vertegenwoor diger voor buitenkerkelijken zit ting hadden. Er was oen grote enquête waarin duidelijk tot ui ting kwam de grote behoefte om tot elkaar te komen. De ge meente Oegstgeest en het Minis terie van CRM waren verheugd over de brede opzet van het plan. Alle organisaties die zich met enige zorg ten behoeve van zelfstandig wonende ouderen en gehandicapten bezig hielden wa ren In het bestuur van de Stich ting, welke inmiddels was opge richt. verenigd.. 18 november werd het dienstverleningscen trum officieel geopend. Aldus enkele punten uit een artikel van drs. B. Cox in het Lustrum nummer van het Kontaktblad. De schrijver noemt de geweldi ge medewerking van do Oegst- geester bevolking ronduit ver rassend. „De concentratie van alle ten behoeve van het oude renwerk en in het centrum wer kende instellingen voor maat schappelijke dienstverlening in hetzelfde gebouw, dat geheel beantwoordt aan de moderne be hoeften, is van onschatbare betekenis gebleken. Het cen trum is een pluats geworden waar men bereidheid vindt om voor de ander wat over te heb ben". WARMOND De nierstich ting houdt a.s. zaterdag m Warmond een collecte. De collectanten, die vanaf 10.00 uur zullen beginnen, worden begeleid door de Warmondse ZOETERWOUDE —De heer M. L. Opdam, die 27 jaar was ver bonden aan de Aloysiusschool, heeft op medisch advies ziekte verlof gekregen en het onder wijs verlaten. .Jdoewel men wist dat dit kon ge beuren was het onderwijsteam van de school toch verrast door H. L. Opdam verlaat de Zoeterwoudse Aloysiusschool ke collega. Er werd met zijn leerlingen van de vierde klas snel een „voorlopig afscheid" georganiseerd waarbij attenties werden aangeboden en hartelij ke woorden gesproken om de heer Opdam te bedanken voor alles wat hij gedurende een lan- Be reeks van jaren voor het on derwijs heeft gedaan. Men wil nog dit schooljaar een definitief afscheidsfeest organiseren met het bestuur, kinderen, ouders en oud-collega's. ichter hie e nu 60-jarige heer Opdam, vol gend jaar veertig Jaar in het onderwijs werkzaam, is ook als laraar verbonden aan de Leidse muziekschool. Bovendien gaf hij privé pianoles heer Van Diest, is het plastic zeil over de gehele lengte opengesneden. LISSE In de grote zaal van het bejaardencentrum „Rustoord" aan de Achter weg kwam de Christelijke Ouderbond bijeen. Spreker was de heer N. Laarman uit Den Haag, secretaris van de bond tegen het vloeken. Hij zette uiteen dat deze bond een tweeledig doel heeft: het vloeken bestrijden en het prijzen van God bevorderen. Hij wees het publiek erop. vrijmoedig over God te spre ken. HOOGMADE Degenen die op 29 november gebruik willen maken van stemmen bij volmacht, kunnen de hiervoor benodigde formulie ren verkrijgen op het ge meentehuis te Woubrugge op zal binnenkort plaatshebben, uur. •WASSENAAR De carna valsvereniging ,.De Deyl- knotscn" organiseert aan staande zondag een puzzelrit over ca. 60 km. Start v.a. 13 uur bij „Bellevue" (hoek Rijksstraatweg en Papeweg). De opbrengst is bestemd voor het jaarlijkse carna valsfeest. De prijsuitreiking is zondagavond in „Belle vue", aanvang 22.00 uur. •SASSENHEIM De huis- aan-huis-collecte ten bate van de geestelijk gehandi capten vorige week heeft ƒ3.973,70 opgebracht. Hier mee wordt het bedrag van vorig jaar in ruime mate overtroffen. •NOORDWIJKERHOUT De Oudercommissie Peuter speelzalen organiseert een speelgoedbeurs in de Wasse rette Schoolstraat. Op 14 no vember kan men van 19.30 tot 20.30 uur speelgoed, kin derboeken e.d. aanbieden. De verkoop is op 15 novem ber van 9.30 tot 11 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. De halve opbrengst is bestemd voor het peuterspeelzaal- werk. •NOORDWIJKERHOUT - Op 19 november worden in de zaal van „De Zwaan". Dorpsstraat, de jaarlijkse Noordwijkerhoutse tafelten niskampioenschappen geor ganiseerd. Er wordt gespeeld in de groepen: heren- en da messenioren, junioren, pupil len en beginners, in de twee de klas en hoger, derde en vierde klas. Voor niet-geoe- fenden is er een groep nlet- NTTB-leden. Inschrijvingen voor 11 november op Nieuwe Duinstraat 18. Kerkstraat 84 en Cioudenregenstraat 6. •NOORDWIJKERHOUT - De jeugdafdeling van VVSB organiseert op 14 december een kerstveiling en -verloting in „De Zwaan". Dorpsstraat. Er zijn aanbiedingen van kippen, konijnen, kazen, pa ling. dranken, bloemen en zovoorts. Een catalogus wordt nog aan huis be zorgd. De opbrengst is voor uitbreiding van trainingsver- lirhting op „De Boekhorst" aanschaf van spel- en tral- ningsmateriaal. uitbreiding van accommodatie voor atle tiek en wielersport. NOORDWIJK De kerk- velling ten bate van de paro chie St. Jeroen heeft ƒ17.800 opgebracht. De velling had plaats in café Flora ten overstaan van notaris Hoek stra en onder leiding van de directie van do HBG te Lis- se. Pastoor Van den Bosch sprak een dankwoord. •NOORDWIJK Het accor deonorkest DSVP uit Sassen- heim onder leiding van de heer G. de Zwart verzorgde een uitstekende muziekavond voor de Algemene Bejaar- denbond, afdeling Noordwljk. DSVP speelde een geva rieerd propgramma, met na de pauze lichtere muziek. Er werd dapper meegezongen. Verder trad een muzikale clown op. •ZOETERWOUDE De sup portersclub van SJZ organi seert morgen' een bingo avond in het clubhuis. Er zijn fraaie prijzen. De op brengst van de avond, die om 20 uur begint, is voor de investeringen die de suppor tersclub heeft gedaan (over dekte tribune en geluidsin stallatie) en voor de huur van de reclame-ruimte op Haasbroek. •ZOETERWOUDE Morgen zal het oud-papier alleen op gehaald worden in de Zwei- poort, Zuidbuurt met Zonne- i rd Zuidhof en het Water tje. Het overige deel var dorp volgt later. Mededeling hiervan wordt nog gedaan. •BODEGRAVEN De afge lopen week vonden vier in braken plaats in de model woningen op Broekvelden. Uit een der woningen werd een teevee ontvreemd. Ook de kaashandelaren zijn onge rust over het toenetmende aantal kaasdiefstallen. •BODEGRAVEN Op november zullen de drie sa- i menwerkende confessionele partijen een propagandu- uvond beleggen in het Anker, i aanvang 20 uur. Sprekers zijn mr. T. Brouwer (KVP), j die reeds nu getipt wordt als j toekomstig landbouwminis- 'ter, minister Boertien (ARP)! en drs. Leyenhorst (CHU).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7