Voorhout: belastingen omhoog om het tekort te dekken Wijkvereniging zet groot verkeers- en milieuproject op Raiffeisenbank maakte in 71 70 mille winst vwSS&Bt Welfare in Leidschendam 3 Family life Deze week in de Leidse bioscopen Hoe vang ik een man? Antiekbeurs een succes Leidse agenda KATWIJK Wijkvereniging Hoornes begint 26 november een groots opgezet verkeers- en mi lieuproject. Een erg idealistisch plan, maar, stelt het bestuur, als door deze inspanning en moeite één kinderleven wordt gered, of éèn boompje blijft ge spaard dan is het toch niet voor niets geweest. Het doel is meer ledig: Men wil waarborgen trachten te scheppen zodat de kinderen uit de wijk zich zo vei lig mogelijk door de Hoornes kunnen bewegen. Men wil er naar streven dat de jeugd speelt op de daarvoor bestemde plaat sen. Eventueel bevorderen dat die speelruimte waar nodig wordt uitgebreid. En het voor komen van ongevallen, balda digheid en vernielingen. Om het beoogde project tot uit voering te brengen was de me dewerking van de basisscholen se afdeling van Veilig Verkeer in de Hoornes, van de Katwijk- Nederland en van de gemeente politie onontbeerlijk. Die is di rect gekomen. Ook de wethou ders H. Haasnoot en C. v.d. Plas toonden zich enthousiast over het plan. Het is de bedoe ling dat de leerlingen tijdens de lessen op school worden geat tendeerd op de specifieke situa ties en problemen in hun wijk. Het project is onderverdeeld in een zestal fasen. Tijdens elke periode zal één fase op de scho len worden behandéld. Wanneer het voorlichtende gedeelte is af gesloten zal er op het gedrag van de leerlingen gerichte con trole worden uitgeoefend. In sa menwerking met VVN en de po litie zijn een aantal zaken aan gewezen die voor behandeling in de school in aanmerking komen. De scholen dragen zorg voor de juiste weergave van die onder werpen, terwijl de politie in sa menwerking met de wijkvereni ging controle en toezicht zal uit oefenen. De eerste fase behelst een controle op de fietsen. Na aan de kinderen zal de politie een voorafgaande waarschuwing alle fietsen van de leerlingen controleren op gebreken. Vooral de verlichting, rem, bel en stuur inrichting zullen worden geïn specteerd. Door middel van een stencil worden de ouders op de hoogte gesteld van de aard van de gebreken aan die fietsen. De fiets die gebreken vertoonde moet daarna nogmaals op het politiebureau worden gekeurd. Fase twee schenkt aandacht aan winkelcentrum Hoornesplein. Men mag daar niet fietsen of brommen. Ook het neerzetten van een rijwiel voor de winkels is taboe, omdat er een „par keerverbod" geldt voor fietsen en brommers. Ze moeten ge stald worden in de fietsenrek ken aan de beide zijden van het plein. Aan deze regels wordt bar slecht de hand gehouden. Streng optreden van de politie, zelfs in burger, had nog geen optimaal resultaat. Men hoopt dat de schoolbijdrage effect zal hebben, omdat er op het plein al heel wat mensen door fiet sers zijn omver gereden. Tij dens de derde fase worden de kinderen geattendeerd op het park Kanaaldijk. De aanleg van dit openbare park bedroeg maar liefst een half miljoen gul den. „Jammer, dat nu is geble ken dat er in dit park vernielin gen zijn aangericht. Veel boompjes zijn moedwillig afge knakt. Op meerdere plaatsen wordt door de beplanting ge fietst met als resultaat dat veel jonge heesters sterven staat in het stencil dat de kinde ren op school zullen ontvangen. „Daarom heeft de wethouder van Openbare Werken dan ook terecht gedreigd, dat wanneer de vernielingen in het park niet verminderen, het park voor in ieder geval twee jaar zal wor den afgesloten. Moet het zo ver komen???? Ieder kind kan en mag in het park fijn spelen. Maar dan wel zonder fiets en in geen geval in de beplanting". Spelen na schooltijd is het thema van fase vier. In i stijl wordt de kinderen een tal plaatsen aangewezen waar ze kunnen ravotten. Ook wordt de kinderen gewezen op een aantal plaatsen waar het erg gevaarlijk is om te spelen. Kin deren die nog andere speelgele- genheden weten wordt gevraagd dit op een briefje te zetten voor de wijkvereniging. Iedere inzen der krijgt antwoord. Tijdens fase vijf wordt het gedrag in het verkeer met de kinderen be handeld. Speciale aandacht krij gen: rechts van de weg rijden, richting aangeven en het over steken op zebra's. Fase zes ten slotte is een stuk milieu opvoe ding. Jong geleerd is oud ge daan vindt de wijkvereniging. Afval op straat en in plantsoe nen en het kliederen op flats en trottoirs krijgen ruime aan dacht. NOORDWIJKERHOUT De le den van de Coöp. Raiffeisenbank Noordwijkerhout hebben zij het nogal Iaat dit jaar hun traditionele uitnodiging tot bij woning van de jaarvergadering in huis gekregen. Deze is op vrijdag, 17 november a.s. te 20.00 uur in hotel van der Geest. De agenda vermeldt de verkiezing van zich herkiesbaar stellende bestuursleden, de verloting van mooie planten en goed tuinders- materiaal en uiteraard de vaststelling van de financiële jaarstukken. In 1971 is een winst berekend van bijna 70.000,-. Voorgesteld wordt deze winst toe te voegen aan de Algemene Reserve, wel ke in het boekjaar met onge veer 15% is aangegroeid tot een kleine acht ton. Van de ruim IV/x miljoen bij de Spaarbank gedeponeerde gelden is niet minder dan 11,7 miljoen gulden direct opvraagbaar. De kantoorgebouwen staan voor ruim een half miljoen gulden op de balans. Bij een gelijk blij vende afschrijving zullen zij in ongeveer 25 jaar zijn afgeschre ven. Daarnaast is wegens in vroegere jaren te veel ten laste van de winst gepleegde afschrij vingen een bedrag geactiveerd van ruim 400.000,-. Van de geldmiddelen van de Bank is bijna 10 miljoen gulden in re kening-courant gegeven bij de Centrale Bank, een machtige in stantie, die zelfs dispensatie kan geven van statutaire verplich tingen. Door de hulp van die zelfde Centrale Bank komt de 7 miljoen gulden op tafel, die no dig zijn om de Stichting Huis vesting bejaarden de flats voor bejaarden en het dienstencen trum te laten bouwen. Sint per parachute BODEGRAVEN De Goedhcllig- man daalt op 18 november uit de hoge hemel neer met een pa rachute op het grasveld van het Gemeentehuis. Als het te hard waalt, zeilt hij af naar de proef tuin van Turkenburg. Laag bij de grond zal hij begroet worden door het bestuur van de Bodegraafse winkelierscombina tie, die de Sint het gemeente huis binnenleidt waar het ge meentebestuur de hoge gast of ficieel ontvangt. Vervolgens mag de Jeugd de kin dervriend de hand drukken en snoepjes halen bij Pieterbaas. Wanneer Welfare-werk aan het daglicht komt, blijkt pas goed, hoe groot''de werkzaamheid is in vele gezinnen, volledig of on- Dat bleek ook gisteren volledig; dan blijkt, dat het het Kruisgebouw aan de Delf- anüiacht met naald landstraat in Leidsckendam anders, groot. waar de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode- Kruis een verkooptentoonstelling hield van Welfare-werk. De be langstelling was, hoe kan het VOORHOUT Om de begroting voor het komende jaar sluitend te krijgen is het gemeentebe- stuur van Voorhout van plan voor sommige posten minder geld uit te trekken en de plaat selijke belastingen te verhogen. Door verhoging van straatbelas ting, rioolbelasting, reinigings rechten en de personele belas ting hoopt men 60 mille extra in het gemeentelijke laatje te krij gen. In een pre-advies op de ontwerp begroting 1973 is het college van B. en W. niet al te optimistisch over de financiële toestand van de gemeente in de komende ja ren. „Het tekort voor 1973 is niet toevallig ontstaan, er kan terecht gesprokeo worden van een structureel tekort", aldus het college. In het pre-advies is het college vrij optimistisch over het tot standkomen van samenwerking met andere bollenstreekgemeen- ten. Enkele andere punten uit het pre-advies: O het gemeentebestuur wil aan het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten opdracht geven om in het reconstructieplan Nagel- brug een verkeerslichtinstallatie op te nemen. het initiatief van de stichting tot bevordering van het zwem- onderricht om te komen tot de stichting van een openlucht zwembad in Voorhout wordt door B. en W. van harte toege juicht; volgend jaar wordt in Voorhout begennen met de bouw van 117 woningwetwoningen, 71 premie koopwoningen en 36 woningen in de vrije sector; er wordt een rioolgemaal aan gelegd waardoor in de toekomst lozing op het open water van de Leidse Vaart niet meer nodig is. Er komt een persleiding van dat gemaal naar de zuiverings installatie in Noordwijk; de voorbereiding voor de bouw van het overlaadstation ten be hoeve van de regionale vuilaf voer is thans zover gereed, dat binnenkort de aanbesteding kan worden gehouden; over de urgentie voor de bouw van een openbare school hebben B. en W. nog niets van G.S. vernomen. lU-rA, <l> Baume&Mercier Vorlijndo komblnntio van élAganca en Wo zijn er trol* op dit kwaliteitsmerk in huls te hobben. Begeer, Van Kempen&Vos N.V. Ploot» 2 Róttordam Lijnbaan 77 Studio Als een meisje van 19 zegt, dat haar oppassende en goedwil lende moeder een moordenares is, is er al iets onherstelbaar kapot gemaakt. De val van een jong mensenleven is anderhalf uur in beelden omgezet door een formidabel knappe regie van de Engels man Ken Loach, die in de film „Family Life" een titel, waarvan de treffende eenvoud wordt verdrongen door het Nederlandse „Ge scheurd leven"— een verbijsterende documentaire heeft geleverd over het verloop van een geestesziekte. Geen spoor van sensatie bij het volgen van het meisje Janice Baildon, dat in gezinsverband en later door een verkeerde opvang van medische zijde tot een geeste lijk wrak wordt. In enkele maanden tijds. Ken Loach behandelt een gevcf schizofrenie. In welke mate de ziekte in aanleg aanwezig kon zijn geweest, wordt in het midden ge laten. Janice is een wat onevenwichtige, besluitloze dochter van middelmatig denkende ouders, wier bekrompenheid en onbegrip in de film groeien naar een karakter, dat evenzeer ziek genoemd mag worden. Normale' pubergedragingen worden veroordeeld tot slecht gedrag. Als Alice bekent, dat zij een baby verwacht die ze wil hou den, beslist haar moeder tot abortus. Alice zegt later tegen haar vriend Tim: „Mijn moeder heeft mijn zoon vermoord. Ze wil ook mij doodmaken". Haar gëestelijke balans is zodanig verstoord, dat zij moet worden opgenomen in een psychiatrische kliniek. Een jonge psychiater past hier een nieuwe methode toe, waarbij de patiënten in een soort klinische commune bij elkaar zijn. Het ortho doxe ziekenhuisbestuur kan zich niet met de methode verenigen en ontslaat de psychiater, die inmiddels al resultaten bij Janice had bereikt. Hoe het probleem onoplosbaar wordt, is om koud van te worden. Iedereen bedoelt het goed, maar alles wordt verkeerd ge daan. Dat is een tragiek die ontelbare slachtoffers maakt. Janice eindigt in Loach's verhaal als een studieobject in een collegezaal: ongeneeslijk en mensonwaardig. De authenticiteit van de spelers (met name Janice en haar moeder) is onthutsend en volkomen rea- jes gaan branden in een tijd, waarin mentaliteitverandering aan de listisch. Het is goed, deze film te gaan zien. Er kunnen rode lamp orde van de dag is. Toegang 18 jaar. EIDEN Deze week zijn er weer drie prolongaties in Leiden. In LUXOR gaat „The Godfather" zijn zesde week in. De bioscoopbe- j zoeker wordt geconfronteerd met vijf New Yorkse maffia-families, die met elkaar in oorlog raken. De al jaren oude „Lawrence of Arabië" gaat in het REX-theater zijn tweede week in. Terwijl de j lachfilm, „Zeg maar ja tegen het leger" ook nog een jaartje in TRIANON blijft. Het is een film over e:n greepje van vi iongens die de gekste dingen doen om maar afgekeurd te worden voor dienst. AMERA start deze week met een serie van vier Cms. d-e a"en in min of meerdere mate gebaseerd r.iin op Criel.se trrged cs. Het „Edipo Re". „Teorema", „Porcile" en „MeJea Vc r de jeugd i draait er deze week in het theater „Aladin en de wonder'amp" j „De afgrijselijke dokter j Het verhaal is als volgt. Graaf leven te dos manieren moeten de meisjes zich ook trainen in het verleiden de graaf en i van de grref gued begin jci ag! door al i r hij heeft aai Hij word. -an'telijk al- VOORSCHOTEN De in het Cul tureel Centrum te Voorschoten gehouden antiekbeurs is een groot succes geworden. Ruim Kapeldienst van ELIM HILLEGOM Morgen verzorgt de liturgische werkgroep Elim in de Bisschoppelijke Nijver- heidsschool te Voorhout weer een kapeldienst. Het inzingen begint om 19 uur, de dienst om 19.30 uur. Als thema wordt gebruikt de tekst uit het evangelie van Lucas: „Het Schriftwoord dat gij zo juist gehoord hebt, is thans in vervulling gegaan". De volgende voorbereidingsavond in de MAVO aan de Oranjelaan te Lisse is op 17 november, aan vang 20 uur. Wijkgebomv in Nieuwveen NIEUWVEEN De Vereniging Gezondheidszorg Nieuwveen en omstreken heeft van het Kinder postzegelcomité afd Uithoorn 10.000 gulden gekregen. Het be drag is bestemd voor het inrich ten van het kinderhygiënische gedeelte van het wijkgebouw dat onlangs in Nieuwveen is ge opend. 3000 bezoekers hebben zich ge durende drie dagen voor de stands verdrongen, e 21 antiekhandelaren deden goede zaken en noemde deze beurs de beste van de laatste jaren. Ook de stand van de Nutsladen, die hun eigen antiek aan de man brachten, had veel belangstelling. Het duurste stuk dat hier verkocht werd was een schilderij van Troost. Het ging voor 5700 gulden weg. maanden voor flessentrekkerij LEIDEN Een 46-jarige schilder uit Leiden heeft vijf maanden gevangenisstraf gekregen voor flessentrekkerij. .De verdachte had een partij brommers, t.v.-toestellen, ra dio's en een tweede hands auto gekocht zonder te betalen. In to taal liepen de koopjes tot een waarde van 17.000 gulden. Ver dachte had gebruik gemaakt van ongedekte betaalchèqucs. Medewerkers van de Leidse Courant Vijf Harry Verlreke in Hot House Leiden Op 10 november speelt op jazz-zolder Hot House het Harry Verbeke kwartet, met Verbeke zelf op tenorsax. Rob Franken, electrische piano, Frank Noya, basgitaar en Louis de Lussanet, drums. Aanvang 22 uur. Enige weken geleden heeft dit kwartet met groot succes ge speeld in café-sociëteit „De twee Spieghels", tijdens een zondagmiddag-concert. Tel. 01722-5912. ALPHEN T. Viiruo, Do Smcthitraat 1. HOOGMADE, W. Bank, Noordelndo 4. Tel. 01713-363. KATWIJK S. Hofstrn, NnordwIJkerweg 64, Tel. 01718-12096. K. v. Kenteren, WassonnurNowoK 0. Tel. 01718-14631. KOUDEKERK K. Ketel. Dr. Vlannde- DE KWAKEI G. I. Tel. 02076-1311. IS8E K. Sleenwlnkol. Hecreweg 249*. I Tel. 02521-3489. NIEUWKOOP Th. Theunlfscn. Dorps- ■trout 20. Tel. 01725 12»4. VOORSCHOTEN J. Peters. Lcldicweg 139. Tel. 01717-2421. VRIJDAG 3 NOVEVEE Tienhoven. Dr. i 24. Tel. 01729 262. II.K H. Turnhout. SL Jacobs- i 38. Tel. 02520-17459. 'ATERDAG 4 NOVEMBER. OuRDWlJKERHOUT B. Schuilt». VVV Knnf.or ni lc:il ht <1" r Lel-, ,i:r. Wcil rwoudUaan 18. T.L 02523- den; aanvang in.ro en 11.uur. 203'.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5