^Iftf fe li Toekomst voor zinloze zuilen? „Onmenselijke oorlog wordt al normaal'' Huiirharmonisatie-1973 ;Wat zijn gevolgen voor Leiden' De Schoolstraat gonst van bouw activiteit Vietnamavond in KS Zr, Odrada kwart eeuw in Leiden Wat u ook moet weten Met een been in het water Vluchtwegen Spoor tegen Schoenen Over de tong Waarheid Met 1 beide benen op de grond VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Nog zijn de huuraan- passingen van 1 april 1972 niet definitief afgewikkeld of de mi nister van Volkshuisvesting zendt een circulaire rond over de huurharmonisatie-1973. Daar in bepaalt hij dat opnieuw een geheel nieuw harmonisatieplan voor de huren per 1 april 1973 moet worden opgesteld. Dat is voor mevrouw C. A. Kerling lid van de PAK-fractie in de Leidse gemeenteraad aanlei ding geweest om b. en w. te vragen wat naar hun mening de consequenties van de nieuwe maatregel zullen zijn voor de huurharmonisatie in Leiden. Wat is de mening van de woning bouwcorporaties voor zover b. en w. van die mening op de hoogte zijn en, wil mevrouw Kerling van het college weten, „acht u het mogelijk, het nieu we plan in de raadsvergadering van 20 november aan de orde te stellen". (20 november is name lijk de laatste vergaderdatum voor 1 december, wanneer het nieuwe harmonisatieplan inge zonden dient te zijn) Voorts vraagt mevrouw Kerling wat b. en w. gedaan hebben om het raadsbesluit van 18 septem ber jl. uit te voeren. In dat be sluit werd b. en w. verzocht: ,,a) al het mogelijke in samen werking met de woningbouwver enigingen maximale publiciteit te verzorgen teneinde aan de bevolking alle ontheffingsmoge lijkheden van de huurharmoni satie duidelijk te maken, en b) aan alle fracties in de Tweede Kamer te verzoeken om huurharmonisatie volgens huidige opzet stop te zetten terug te draaien". Tot slot van haar vragenlijst informeert mevr. Kerling of b. en w. van het ministerie al antwoord ont vangen hebben op hun verzoek om in Leiden de huurharmoni- satie-1972 niet per 1 april maar per 1 oktober te mogen laten in gaan waardoor de besturen van woningbouwverenigingen en de gemeentelijke woningstich ting geen huurverhogingen met terugwerkende kracht behoeven in te vorderen. «i'14'üm Kifl-imit, 'JdaasMBWüK?-"- De la Keystraat wil doorgaand verkeer kwijt LEIDEN De bewoners van de De la Reystraat in het Mors- kwartier hebben wethouder Kret verzocht, hun straat voor het doorgaand verkeer af te sluiten. In antwoord op dat verzoek heeft de wethouder hen uitgeno digd voor een gesprek op don derdag 9 november, om half ne gen 's avonds in „Het Mieren nest" aan de Morsweg. De heer Kret heeft de bewoners laten weten dat er tegen de voorgestelde afsluiting een aan tal bezwaren zijn. Dat zijn: hin der'voor het bedienend verkeer (bakker, melkboer, vuilnisauto) en het gevaar dat achteruitrij dende auto's als de straat aan een kant is afgesloten, kan men haar ook maar aan één kant verlaten zullen veroor- ,Wel heb ik begrip voor uw argu menten tegen het openhouden van de straat voor doorgaand verkeer", aldus de wethouder, „en daarom zoek ik een oplos sing om in ieder geval de straat zo moeilijk mogelijk toeganke lijk te maken. De beste oplos sing kan naar mijn mening tot stand komen door deze zaak sa men met u door te praten." LEIDEN Het zal niet lang meer duren, of Leiden heeft zijn nieuwe invalsweg: Van Holiday Inn naar het Plesman-viaduct. Rond de aansluiting op de Haagse Schouwweg heerst de chaos van een wereld in wor ding. Maar te midden van de ogenschijnlijke ontreddering blijven de betonnen staketsels herinneringen aan andere, nooit volvoerde wegenplannen onwrikbaar overeind. Ze lijken trotseren als de zuilen van Car- nac. Sterker nog. Ze flankeren nu een verbindingsweg-in-aanleg waarlangs men. komend van de Haagse Schouw, rechtsaf naar Leiden terug kan. Of deze verbinding in de toekomst, wan neer de Haagse Schouwweg sterk in betekenis zal afnemen, nog nodig blijft moet de prak tijk leren. Maar omdat het on mogelijk is. vanaf de Haagse Schouw de Rijksweg op te rij den in de richting Amsterdam zal er voor verkeer uit deze richting toch ook een mogelijk heid moeten zijn om zonder eerst naar het Plesman viaduct om te rijden, vanaf de Haagse Schouwweg linksaf te gaan. Misschien is er in dat verband nog een toekomst voor de zinlo- j ze zuilengangen van nu. VOORSCHOTEN De winkel straat bij uitstek in Voorscho ten, de Schoolstraat, ondervindt thans enige hinder van de bouw activiteiten van het grote win kelpand op de voormalige nood- parkeerplaats tegenover de Dorpskerk. Het Centraal Financierings Insti tuut bouwt een winkelpand met een nuttige ruimte op de begane grond van ongeveer 750 m2 en daarboven twee lagen woningen. Door het wegvallen van de noodparkeerplaats, die in de loop van de laatste drie jaar steeds de overtollige auto's kon opvangen, moet het winkelend publiek thans gebruik gaan ma ken van andere parkeerplaat- Na de eerste schrik blijkt dat de automobilist de andere parkeer plaatsen in de Treubstraat en naast Albert Heijn thans gevon den heeft. De bouw van het win kelpand van het Centraal Finan cieringsinstituut heeft een nieu we bouwstraat doen ontstaan. Omdat de Schoolstraat onmoge lijk de zware wagen voor de aanvoer van bouwstoffen kan verwerken, is een doorbraak ge maakt naar de Koningin Julia- nalaan. De bouwstraat komt uit in het midden van de autobus halte. De Schoolstraat krijgt er binne- kort nog een groot winkelpand bij met een nuttige verkoop ruimte van ruim 800 m2. Dit winkelpand zal gebouwd worden op de plaats van de oude tand artsenwoning met tuin op de hoek van de Schoolstraat e: Koningin Julianalaan. Grote borden kondigen de bouw reeds aan. Het is echter nog niet be kend wanneer met de bouw be gonnen kan worden. LEIDEN „Dat bejaarden zo goed zouden aarden tussen jonge gezinnen, wordt niet onderschreven door de bejaarden zelf.'" Dit is een van de kernachtige uitspraken die mejuffrouw A. J. van Nienes deed haar afscheidsrede, gistermiddag in „Rijn en Vliet". Voor een volle zaal gaf zij een overzicht van de bejaardenzorg in de laatste tien jaar in Leiden. Juist „Rijn en Vliettien jaar bestaat (en niet 18 jaar. zoals gisteren per ongeluk stond vermeldverlaat zij de post als directrice, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als dank voor haar goede zorgen ontving zij vele cadeau's. waaronder een rode fauteuil van het bestuur. Verschillende sprekers roemden haar goede leiderschap en inzicht in de situatie van oude mensen en wenste haar opvolgster mej. Van Buel, veel succes. LEIDEN Het is feest vandaag in de Margaretha van Cortona- stichting aan de Haagweg. In de vertrouwde kring van zusters, helpsters en bewoonsters wordt het feit herdacht, dat zuster Odrada van der Meer van de Zusters Franciscanessen van Breda vijfentwintig jaar ge leden in het Leidse tehuis kwam werken. Toch is er geen sprake van een zilveren jubileum. Want zuster Odrada moest haar werkzaam heden ongeveer een jaar onder breken om zich, respectievelijk in Noordwijk en in Doesburg te wijden aan de bejaardenzorg. Na ruim een jaar keerde ze terug naar Leiden, waar ze de leiding heeft over hei pedagogische werk dat de kinderen van één tot vier jaar voorbereidt op school of op hun terugkeer naar huis. LEIDEN Een tamelijk volle filmzaal van het Kreatief Sen trum heeft gisterenavond weer eens kunnen horen, hoe vernieti gend en onherstelbaar de oorlog in Vietnam is. Bram van der Lek, (milieudeskundige), Wim Meulman (socio-geograaf), prof. Quispel (bioloog) en Jurie Rei- ding (chemicus en CPN-er) licht ten dat, elk op hun eigen manier toe. Wim Meulman deed dat met een serie duidelijke, dia's die een beeld gaven van de tactiek van de verdronken aarde, zoals die toegepast wordt in de Tonkin delta. Alle vier de sprekers stelden cen traal. dat de wetenschap en technologie, vaak zo geprezen, in deze hele oorlog is aange wend tegen de mensen, voor de vernietiging. De vrees, dat het arsenaal wa pens dat in deze oorlog gebruikt wordt (met name de biologi sche. chemische en electroni- sche) „normaal" gaat worden in alle andere komende oorlo gen, was eveneens algemeen. De lijnen die de sprekers zou den trekken naar hetgeen wij in Nederland doen aan de verbete ring van het milieu, waren he laas niet zo duidelijk. Wel we zen Bram van der Lek en prof. Quispel erop, dat terwijl wij moeite doen, om het gebruik van onkruidverdelgende midde len zo min mogelijk toe te pas sen dezelfde middelen door de Amerikanen gebruikt worden als wapen niet tegen onkruid, maar tegen de hele natuur, ook de mensen. De omroep die alle vier de spre kers deden om in elk geval niet op te houden met Vietnam mee te „vechten", kreeg gestalte door het aannemen van een re solutie. Het was een open brief van de voorzitters van de ste den in de democratische repu bliek Vietnam aan de gehele wereldbevolking over het voort durend bombarderen van dij ken. burgerwijken, historische monumenten e.d. Deze zal als ingezonden brief gestuurd wor den aan het college van b. en Aan het begin van de avond was een Kenmerk-film gedraaid over het onlangs gehouden tri bunaal in Kopenhagen, toege licht door Ton van dér Valk. af gevaardigde naar het tribunaal. De belangstelling voor de Poolse bluesgroep in de benedenzaal was opvallend klein. Degradatie dreigt voor Samen Sterk HAZERSWOUDE De dammers van het Hazerswoudse „Samen Sterk" hebben in eigen huis een 812 nederlaag geleden tegen het tweede tiental van RDG uit Den Haag. Dit betekent, dat Albert Huisman c.s. op een puntentotaal van vier bleef na de nu acht ge speelde wedstrijden in de pro vinciale hoofdklasse. Met ook nog één wedstrijd voor de boeg boekte Hendrik Ido Ambacht eenzelfde resultaat en sluit CDR de rij met twee winstpunten, vergaard in zeven ontmoetin gen. Degradatie voor Samen Sterk uit de provinciale hoofd klasse naar de Leidse Districts Dam Bond zal behalve van de laatste competitiewedstrijd af hankelijk zijn van het totaal aantal teams, dat uit de regio nale klas degradeert. Samen Sterk zal ontegenzeglijk het „haasje" zijn, indien er vier „regionalen" moeten afda len. ALPHEN AAN DEN RIJN Een week gevangenisstraf en een boete van 100 gulden vonniste de Haagse politie rechter tegen een 24-jarige koopman. Verdachte was op heterdaad betrapt bij een po ging tot diefstal in de Raad huisstraat in Alphen aan den Rijn en had zich tevens schuldig gemaakt aan i handeling op het Gouwsluis- plein. VALKENBURG De bejaar den van Valkenburg hebben er weer 'n geslaagde ontspan ningsmiddag opzitten. In het Dorpshuis kon men genieten van een kleurrijke dia-show over de tuin van Fabiola in het Belgische Laken. De heer De Schipper uit Noord- wijk zorgde voor de begelei dende uitleg. Op deze mid dag werd ook nog uit volle borst gezongen onder leiding van mevr. J. Mizee-Blok. ALPHEN AAN DEN RIJN „Dat was goed fout me", zo verontschuldigde zich een 23-jarige chauffeur uit Alphen aan den Rijn toen hij zich moest verantwoor den voor regelmatige diefstal van drank bij een bedrijf i Bodegraven. Het vonnis va de rechter viel mild uit; 150 gulden boete. OUD ADE— In café ,,'t Lage Land" worden a.s. vrijdag kruis- en klaverjaswedstrij- den gehouden. De opbrengst is voor handbalvereniging long Ade. Aanvang 20.00 u. NOORDWIJK —De Nederland se natuurvorser Jan Strijbos vertoonde voor leden van verenigingen Vogellust Natuurbescherming Noord- wijk een film over het duin gebied. Een volle zaal vogel en natuurliefhebbers volgde met belangstelling de kleu renbeelden van de heer Strij bos, •LISSE Op 6 november zal in het Gastenhuis „Welkom", Bondstraat. en cvangelisa- tiedienst gehouden worden, aanvang 8 uur. Hierin zal voorgaan ds. J. Gravendeel van de „Aktie Kruistochten Nederland." Hij zal spreken over het onderwerp „Wat kan in de weg staa n om Gods kinderen te worden?" LISSE Woensdag wordt 's morgens graf huisvuil opge haald in wijk 2 (Poelpolder) en 's middags in wijk 1 (het niet in de Poelpolder gelegen deel van de Maandagwijk. •LISSE - De afdeling Lisse van de Algemene bejaarden- bond houdt dinsdagmiddag een culturele middag. De heer P. C. Balkenende zal dan in „Welkom" een film draaien. De middag begint om 13.45 uur. •LISSE Dinsdagavond wordt in het Gastenhuis „Welkom" een ouderavond gehouden van de R. K. Kleu terschool, aanvang 20.00 uur. •LISSE Uit de groentewa gens van P. Opdam achter het pand Heereweg werden een partij blikgroenten bananen ontvreemd voor t waarde van ƒ350. •HOOGMADE Zondagmid dag speelt MMO. na een reeks uitwedstrijden in band met de nieuwbouw, haar eerste thuiswedstrijd in de competitie. Oranje-Groen is de tegenstander, aanvang 14.30 uur. De algehele open stelling van de nieuwbouw zal binnenkort plaats hebben. Een architect, die wordt aange zocht voor een bepaald project, komt doorgaans na verloop van tijd zijn zienswijze bij de op drachtgevers aanpraten. Zo ook Onno Greiner, architect BNA, uit Amsterdam die op verzoek van de gemeente Leiden reno vatieplannen voor de Leidse Schouwburg maakt. Een moei lijke opdracht, want zei Grei ner vorige week „het begrip cultuur is voor velen nog altijd verdraaid. Daardoor komen ze maar moeilijk over le drempel van een schouwburg. Je moet het de mensen dus zo makkelijk mogelijk maken". Waarna de heer Greiner langdurig aan dacht wijdde aan de vele vluchtwegen, waarlangs men in ••v«] van nood veilig (en zo ge- naar Academisch Ziekenhuis. Ze kozen hun route via Rhijnzicht- brug en Morsweg. Onder aan drang van de sirenes maakte het verkeer zoveel mogelijk de weg vrij. Ook een grote trek- ker-met-aanhang, die zojuist de bocht over de overweg naar de Morsweg had ingezet. De chauf feur maakte gedienstig de bocht wat groter. Te groot. En opeens zat alles vast. Het kostte kost bare minuten voordat de ambu lance via het trottoir langs de gedienstige hindernis was ge loodst, gevolgd door de politie auto waarvan de inzittenden zich niet konden bekommeren om de zelfbedieningschaos van verkeersdeelnemers, die alle maal „de ziekte" hadden aan de spoorwegen. makkelijk mogelijk) het gebouw kan verlaten. Rees de vraag: Meent de heer Greitner dat de vernieuwingen, door hem aan de Schouwburg aangebracht, zo veel mensen over de drempel zullen helpen dat het daarbin nen dringen wordt? Of verwacht hij dat de programma's over een jaar of vijf zo slecht zullen zijn, dat de bezoekers een ge makkelijke vluchtweg van node hebben? Je hoeft als Leidenaar nog niet eens ONDER de trein te liggen om je niet helemaal lekker te voelen met de Nederlandse Spoorwegen. Zo waren woens dagmorgen ambulance en poli- tie-auto met de gebruikelijke spoed onderweg van Zuidwest Mocht u toevallig gedurende de afgelopen week iemand hebben gezien die met helblauwe sok ken aan en op enorme houten sandalen door Leiden strompel de, dan was dat Hans van Dam, de onvolprezen directeur van onze Leidse Schouwburg. Tij dens de Vietnam-avond afgelo pen zondag had deze volijverige dienaar van cultuur en overheid namelijk een geweldig drukke taak op zijn schouders geno men. Voortdurend zag men hem heen en weer vliegen van de ene hoek van het gebouw naar de andere. Helaas had de heer Van Dam zich niet gerealiseerd dat zijn nieuwe schoenen mis schien niet op deze bezigheden berekend zouden zijn. Het ge volg.was dan ook dat hij maan- ca°. helemaal g:en schoi" meer aankon zodat hij zich bij iedere min of meer officiële ge legenheid moest erontschuldi- gen voor zijn niet bepaald mo dieuze schoeisel. Wij wensen hem sterkte en hopen dat hij nu niet meteen op zijn laatste be- O Bommen, je hoort er geen klap meer van. „De Eendracht", tweespalt. Denkfout: Omdat de Amerikanen zo aardig zijn geweest ons te be vrijden, mag de oorlog in Vietnam blijven voortduren. Arm Leiden:: Vis wordt duur betaald. Raadslid Oosterman: „Home, home, home-made home". Er zal op 29 november in ieder geval op grote schaal vals gestemd worden. Als de Industriebond NVV wil staken, moeten ze voortaan eerst 008 draaien. Die Noorse doelman zag ze vliegen. Zullen de vredesonderhandelingen in Vietnam net zo lang duren als de verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten? Wint de Hollandse Leeuw, kust Fadrhonc een konijn. Als het aan de VVD ligt, dan bevriest het kabinet ook zichzelf. Groenevelt: sociale contractbreuk. de Noordwijkerhoutse Kannine- Er zijn een aantal Leidse krach ten die we regelmatig mee zien lopen met actiegroepen. Meestal voorop en de mond vol over de „Waarheid", het rooie boekje in de hand. W j' hadden altijd eni ge bev/ond°r ng voor deze men- 1 dr ieid zelf le!:< te zi n. Gebleken is echter dat ook zij de waarheid schuwen, als ze daarmee in het gezicht geslagen worden. Uiteraard wa ren zij voltallig aanwezig in de Stadsgehoorzaal, zaterdag bij de Vietnamdemonstratie. Als enige niet-partijganger sprak daar prof. dr. Berkhof (wel eens de rooie dominee genoemd). Vrij van elk politiek belang, durfde hij te zeggen, dat wij het eigen lijk in ons hart wel eens zijn met Amerika, dpt wij voelen, dat USA strijdt voor onze be langen: kapitaal en macht. Hij durfde ook te zeggen, dat het overgrote deel van de bevolking („de massa" genoemd door Berkhof) apathisch blijft in de strijd voor Vietnam. In de dood stille zaal klonk een „boeoe". zij het zwqk. van een „Waar- heidslievende" meeloper. Als hi de rooie dominee te eerlijk vindt, kan hij beter thuis blij ven. om het rooie boekje te le zen. En wat die massa betreft: de Stadsgehoorzaal zat nage noeg vol. maar I eiden heelt 100.000 inwoners en het aantal zitplaatsen in de Gehoorzaal is daar nog altijd maar een fractie flB 11%

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3