ZELF DOEN WEGWIJS HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Plafondtegels van polystyreenschuim zijn er tegenwoordig In allerlei fraaie struktureringen. Als ze enigszins vochtig zijn wanneer ze verwerkt worden, treedt naderhand krimp op. Laat ze dus voor de zekerheid eerst een paar dagen binnenshuis staan. Let erop dat de juiste lijm wordt ge bruikt: de verpakking moet duidelijk ver melden dat de lijm voor polystyreenschuim geschikt is. Een houten plafond staat bijzonder fraai. En het aanbrengen is niet zo moei lijk. Het kan met schroten of met gefineer de triplex-panelen. En in de meeste geval len kunnen ze met eenzijdige neopreenlijm worden gelijmd. Het plafond behangen is in ons land niet erg bekend in tegenstelling tot Engeland, waar dat heel normaal is. Sinds we echter het z.g. Rauhfaser-behang weer ontdekt hebben, is behang op het plafond niet zo gek. Het nogal sprekend gestruktureerde oppervlak geeft het effect van een heel zorgculdig afgewerkt gestuct plafond, zeker wanneer zo zorgvuldig is geplakt dat de na den (stotend tegen elkaar) onzichtbaar zijn. Boven het hoofd werken is een beetje moei lijk, maar als men de ingelijmde baan har- monica-gewijs opvouwt, en die op de trap leer meevoert op een stuk hardboard, lukt het wel. Als een na vele witbeurten te dik gewor den laag van een plafond afgestoken moet worden, is een heel ouderwets, maar nog atijd doeltreffend middeltje bekend om te voorkomen dat men met een afgrijselijke stuifboel komt te zitten. Smeer het plafond in met aangemaakt ouderwetse stijfsel (niet helemaal tegelijk, stukken van ca. 1 vierkante meter) laat dat aandrogen gedu rende 15 k 20 minuten, breng daar nog een laag stijsel overheen, wacht tot die begint te barsten, en steek dan de hele ingeweekte laag met een breed plamuurmes af. Een gedeeltelijk verlaagd plafond is ook wel zelf te maken, zelfs als men weinig er varing heeft. Een stukje verlaagd plafond in een gang of hal, met daarin ingebouwde sfeerverlichting, kon b.v. met schrootjes worden gemaakt. Zet aan beide zijden van de gang een stevige lat tegen de muur. (Boren, pluggen en schroeven of makke lijker eenzijdige neopreenlijm en een paar stalen nagels). Schroef aan de onder zijde daarvan verbindingslatten, waar de schrootjes tegen aan gespijkerd kunnen worden. Wie verlichting inbouwt, moet eerst bedrading in orde maken. Houten plafonds in oudere huizen geven veel gehorigheidsoverlast. Een redelijke isolering kan alleen verkregen worden als men het euvel aan beide zijden bestrijdt: boven en onder. Boven b.v. een laag zacht- board erop, waar overheen een laag hard board, en tenslotte zo dik mogelijke vloer bedekking, zoals nylon met pvc-rug. Bene den eveneens een bekleding met zacht- board, maar dan met een tussenruimte (door latten) en daarop polystyreenschuim plafondtegels. Als een plafond op den duur zo lelijk is geworden en zoveel scheuren vertoont, dat er geen beginnen meer aan is, en men wil toch geen plafondtegels aanbrengen, dan is een bekleding met een vinylprodukt de op lossing- Er is een plafondbekledingsprodukt dat een dun rugje van polystyreenschuim heeft, waarop een decoratieve toplaag van vinyl. Een plafond schilderen gaat het handigst met een verfroller. Spatten is moeilijk te voorkomen, maar een groot stukkarton met een gat erin waar het handvat van de roller doorheen steekt, vangt het meeste op. 9 Ideaal plafondsbekledingsmateriaal is het z.g. gipsboard. Het zijn platen, bestaan de uit een tussen twee papierlagen ingeslo ten gipslaag. Gipsboard kan ook gelijmd worden. Als het plafond een totale vernieuwing ondergaat, probeer dan eens hoe het staat als u het centrale lichtpunt doodgewoon weg laat. Een moderne kamer heeft meestal voldoende andere verlichting. Onder redaktie van Guido Halleen RENAULT 5 LT HEEFT VEEL GOEDE KWALITEITEN Vermakelijk. Dat was het rijden in de Re cruit 5 TL, een auto waartegen men eigen lijk maar twee bezwaren kan inbrengen. Ten eerste is de 5 TL met 7750 gulden erg fors geprijsd. Ten tweede maakte de motor bij snelheden hoger dan 100 km/u erg veel lawaai. Voor de rest is de R 5 TL een goed doordachte auto, waarmee men niet alleen in het stadsverkeer uitstekend kan manoeu vreren maar eveneens op de grote weg. Prestaties, ruimte en vering zijn ruim vol doende om er lange(re) trajecten mee af te leggen. De R 5 rijdt al een half jaartje in Frankrijk. Daar kijkt men niet meer op of om als de qua carrosserie zeer eigentijdse wagen voorbij komt. In ons land is dat an ders. Een dag voordat de deqlers hun eer ste exemplaren in de showroom hadden staan, reden wij met een fel gekleurde R 5 TL. Men keek gewoon op als de wagen voorbij kwam. De een bleef een tijdje naast ons rijden, een ander vloog ons met een reuzevaart voorbij. Net of wilde hij to nen dat zijn wagen toch veel sneller was dan dat nieuwe ding. Dat was inderdaad een feit want onder de motorkap van een Audi 100 LS liggen heel wat meer pk's dan de 44 waarmee de R 5 TL het moet doen. De rijeigenschappen van de R 5 TL zijn zonder meer voortreffelijk. De besturing is direct, en zeer precies. In de bochten wei nig stuurreacties. De besturing is ondanks de voorwielaandrijving zeer soepel. De prestaties, wij kwamen tot een topsnel heid van 136 km/u liggen voor deze wagen op hoog niveau. Zeker als men daarin ook de acceleratietijd 19 seconden van 0 op 100 km/u in betrekt. De motor is soepel met in de lage toerentallen ruim voldoende trekkracht. In de vier kan men rustig in de stad rijden. Jammer is alleen dat de motor zo veel-lawaai maakt als men de 100 km grens passeert. Een normaal gesprek kan dan alleen nog maar met stemverheffing worden gevoerd. Het interieur ziet er verzorgd uit. Geen overdadige opsmuk. De stoelen zitten voor treffelijk en geven ook zijdelings voldoende steun. De versnellingshandel zit midden op het dashboard. Het is voor een niet R 4 of R 6-rijder even wennen, maar de volledige gesynchroniseerde Vierbak laat zich middels de knop moeiteloos schakelen. Achterin is er plaats voor twee volwasse nen die, ook als de stoelen in de achterste stand staan nog voldoende been- en hoofd ruimte overhouden. De bedieningsorganen liggen goed onder handbereik. De instap van deze tweedeurs wagen is ruim voldoen de. De stoelen klappen zo ver naar voren dat zonder moeite de achterbank kan wor den bereikt. Zeer fraai is de bekleding van het dak. Het is van een soort eierdop-kunststof ge maakt. Geluiddempend en fraai om naar te kijken. De R5 TL is vanwege zijn voorwiel- aandrijving heel gemakkelijk ,,op koers" te houden. Van zijwindgevoeligheid heeft de wagen dan ook geen last. De kofferruimte is voldoende groot. Rijdt men slechts met KUNSTMATIGE GLIMWORM VOOR NOOD GEVALLEN OP DE WEG Niet iedereen zal de kunstmatige glimworm enkele weken geleden in de Vuist van Willem Duys gezien hebben (Willem heeft altijd al een week hart voor beestjes gehad). Daarom komen we er nog maar eens op terug. Temeer omdat de glimwor men (staafjes „koud licht") nu ook in ons land te koop zijn. Het is een revolutionaire manier om te ver lichten en is dan ook ontwikkeld, dank zij de ruimtevaart. Het „koude licht" zit in een plastic huls van 15 cm. lengte. Je hoeft de met vloeistof gevulde plastic noodkaars maar tussen beide handen te nemen en een brekende beweging te maken tot binnenin een glazen ampul knakt. Even licht schud den en men heeft een vier uur „branden de" lamp in handen. Het straalt een geelgroenig licht uit (4,5 lu men, voor de geïnteresseerde), waarbij ge makkelijk in het donker een krant gelezen kan worden. Na vier uur zwakt het licht af en schijnt het nog urenlang door. Het is niet vuurgevaarlijk. Mocht de vloeistof onverhoopt buiten de huls terechtkomen, dan levert dat geen ge vaar op; het blijft wel licht geven. Het is ideaal als noodsignaal langs de weg, het verrichten van reparaties en het snel licht scheppen na kortsluiting. Autopech- lampen hebben nogal eens de neiging op kritieke momenten te weigeren, terwijl zak lantaarns hetzelfde doen als gevolg van roestvorming. In hotels, bioscopen, tehuizen en ziekenhuizen kan bij de calamiteiten pa niek voorkomen worden, omdat men direkt licht bij de hand kan hebben. Het koude licht kan niet alleen van belang zijn voor automobilisten, die onderweg pech hebben, maar ook voor kampeerders, zeilers en sportvissers. Het koude licht (Coolite) kost 3.95 per stuk en is in Den Haag te koop bij Geubels (Plein 3) en in Rijswijk bij Van Willigen (In de bogaard). De Renault 5 TL twee personen dan kan de achterbank in zijn geheel worden neergeklapt waardoor een „zee" van ruimte ontstaat. De vering as ondanks de korte wielbasis, 2 meter 40, zeer behoorlijk. Ook de remmen nopen niet tot kritiek, waarbij dient te worden opge merkt dat de R 5 L, de prijs daarvan is 7150 gulden, geen schijfremmen voor heeft, zoals bij de R 5 TL wel het geval is. Renault heeft de R 5-modelIen voorzien van kunststoffen bumpers. Ze zitten vlak tegen de carrosserie. Voordeel er van is dat ze nimmer roesten. Er behoeft ook niet ge poetst te worden. Ze steken bovendien niet uit, hetgeen bij parkeren alleen maar een 'voordeel is. CONCLUSIE: Voordat men een oordeel velt over de R 5 TL, de prijs zal in deze een belangrijke rol spelen, dient men eerst met de wagen te hebben gereden. Tien te gen één dat men zijn oordeel dan herziet. Slaagt Renault er in de huidige prijs te handhaven dan zal deze auto de komende jaren zonder enige twijfel meer liefhebbers trekken. De R 5 TL overtuigt, vanwege zijn prestaties, zijn comfort en mogelijkheden. Bezwaar nu, de prijs en de zeer rumoerige motor bij hoge snelheden. Ter vergelijking enkele Renault-prijzen: Renault 4 Export 6590 gulden, Renault 5 L 7150 gulden, Renault 6 L 7290 gulden, Re nault 6 TL 7490 gulden, Renault 5 TL 7750 gulden, Renault 6 TL met 1100 cc motor 8070 gulden, Renault 12 L 8980 gulden. Lancia Beta Tijdens de autotentoonstelling te Turijn is dit nieuwe model van Lancia geëxposeerd. De auto krijgt een dwar6geplaatste lijnmo tor, te leveren In drie uitvoeringen name lijk 1400 cc, 1600 cc en 1800 cc. Het is de eerste maal dat Lancia, dochter van Fiat, met een dergelijke motor komt. Tot nog toe werden steeds boxer- en V-motoren ge bruikt. Begin volgend jaar komt de Lan- cla-Beta in Nederland. AUTOVERKOPEN BLIJVEN IN DE LIFT (Van i verslaggevers) DEN HAAG De verkopen van nieuwe personenauto's in het derde kwartaal van dit jaar bevestigen onze voorspelling aun het eind van het tweede kwartaal gednun, dat de verkopen aan het eind van dit jaar wel eens hoger zouden kunnen zijn, dan die in het recordjaar 1970. In het derde kwartaal werden 9.438 auto's meer verkocht dan in het derde kwartaal van vorig jaar; sinds januari zijn er 333.620 auto's Verkocht. De hogere lasten op het autorijden hebben niet voor een terugslag in de verkopen ge zorgd. Men verwacht ook niet dat de voor 1 januari aangekondigde lastenverzwaringen aan het eind van dit jaar voor een koopgolf zullen zorgen. In de ranglijst van meest verkochte auto's kwam weinig verandering. Opel bleef op kop met een marktaandeel vun 13.6 (was vorig jaar 13.7): Fiat bleef tweede met 11.8 (10.9); Ford derde met 9.7 (12.2); Slmca vierde met 9.5 (8.3); Renuult zesde met 7.6 (7.7); Volkswagen zevende met 6.1 (7.2); Daf achtste met 5.9 (6.0); Peugeot negende met 5.6 (5.0) en Toyota tiende met 3.9 (2.9). De meest populaire wagen bleef de Opel Kadett met 22.663 exemplaren, gevolgd door de Fiat 127 (15.558) en de Simca 1100 (12.389). In vergelijking met vorig jaar noteerden we opvallend hogere verkopen voor Simca, Fiat en Toyota, terwijl Ford, Volkswagen en Citroën minder verkochten. AANDACHT VOOR DE FIETS De Stichting Flets die er voor ijvert de fiets (nog) meer in de belangstelling te brengen meent dat de voorzieningen welke er voor de fietsers zijn achterblijven bij de feitelijke ontwikkelingen. De Stichting Fiets heeft nu een boekje uit gegeven waarin 27 stellingen zijn opgeno men. De belangrijkste daarvan zijn de vol gende: 1. Uitbreiding van het aantal fietspaden binnen bebouwde kommen en langs aan- voerwegen is dringend gewenst. 2. Het steeds in goede staat houden van fietspaden verdient meer aandacht. 3. Op fietspaden dient sneeuw en gladheid effectief te worden bestreden. 4. Het instellen van speciale fietsroutes in steden en dorpen is een noodzakelijke voor ziening ten behoeve van zowel een vlotte doorstroming van het verkeer als voor de veiligheid in het algemeen. 5. Betere geleiding van het fietsverkeer is van betekenis voor de verkeersveiligheid. 6. Bij de aanleg van tunnels, bruggen en dergelijke kunstwerken moet met de be langen van de fietsers rekening worden ge houden. 7. Meer dan tot nu toe zal bij planning en bouw van woningen, openbare gebouwen, winkelcentra e.d. rekening moeten worden gehouden met parkeer- en stallingsmoge lijkheden voor fietsen. 8. De aanwezigheid van een fietsenstalling is een dringende eis bij bejaardencentra, verzorgingsflats en verzorgingshuizen. 9. De mogelijkheden tot het huren van fiet sen dienen te worden uitgebreid. 10. Meer toeristische fietspaden zijn nodig voor het bereiken en ontsluiten van recrea tiegebieden. Het aanleggen van fietspaden en het uitzetten van toeristische fietsroutes in natuurgebieden en doorkruisen van deze gebieden. 11. Het openbaar vervoer dient faciliteiten te bieden voor het meenemen van fietsen. Tot de wensen behoren verder effectieve bestrijding van fietsendiefstal, het tot stand komen van een populaire fietsverzekering, periodieke fietskeuringon en meer op de fiets gericht verkccrsonderricht op de scho len. MOGELIJK SUPERNOVA IN STERRENBEELD DE ZWAAN Een supernova is 'n plotseling ontplofte ster, die bij dat proces een helderheid tentoon spreidt, die het miljardvoudlge Is van de oorspronkelijke helderheid. Voor zover men de zaken kan overzien is een supernova een zeldzaam verschijnsel in ons melkweg stelsel. Sommigen menen, dat de ster van Bethlehem de eerste geregisteerde superno vauitbarsting is. Chinese astronomen merkten er een op 4 juli 1054 op; de befaamde Krabnevel in de Stier is er het restant van en de weggesto- ten gasschillen van deze supernova stor men nog steeds met onvoorstelbare snelhe den (1100 km per seconde) van 't middelpunt weg. De Deense astronoom Tycho Brahe had het geluk in 1572 een supernova waar te nemen en hetzelfde overkwam zijn Duit se confrère, Johannes Kepler, in 1604. Dat waren er, welgeteld, vier. Sedertdien is nooit meer een supernova (wel nova's) in ons melkwegstelsel geobserveerd. Dat is wel het geval geweest in het naburige An- dromedastelsel. Maar nu is het toch mogelijk dat, voorop gesteld dat de waarnemingen en berekenin gen juist zijn, de vijfde supernova is ont dekt en wel begin september. Gesproken wordt van een supernova in het sterrebeeld de Zwaan (Cygnus X-3) wiens intensiteit in weinige dagen tijds met twee orden van grootte is toegenomen. Bovendien ontving men op 2,8 cm golflengte een buitengewoon krachtig signaal; vijftig maal krachtiger dan welk ander vorig signaal ook. De Brit se astronoom Lovell meent dat dit duidt op de geboorte van een supernova. Steedse ijsberen Om een wat grotere spreiding van ijsberen te verkrijgen heeft men onlangs een aantal van deze dieren uit de omgeving van de Canadese stad Churchill naar een eenzame streek 500 km verder oostwaarts wegge voerd. Men hoopt zo, dit met uitsterven be dreigde dier als soort te kunnen behouden in een nieuwe omgeving. Twee weken na het transport kwam evenwel een ijsberen- paar terug. Dit betekent dat het tweetal een gemiddelde van 30 km per dag had af gelegd, wat knap veel is voor een dier dat het normaal met acht km doet. Blijkbaar wilden de dieren terug naar de vette afval- potten van de stedelijke omgeving. Zelfs ijsberen kunnen van trekdier standdier worden. Men wacht met spanning op de rest Devoons voetspoor Geleerden van de Monashuniversiteit te Melbourne zijn onlangs bij een speurtocht door Zuidoost-Australië gestoten op waar schijnlijk de oudste voetsporen van een ge werveld dier. De aanwijzingen duiden op een ouderdom van 350 miljoen jaar. De voetsporen moeten afkomstig zijn van de eerste visachtige amfibieën, de ichthyoste- giden. Het devoon is voor de ontwikkeling van het leven op aarde een zeer belang wekkende periode geweest. In dat tijdsge wricht had de overgang van de gewervelde dieren van water- naar landleven plaats. Tezelfdertijd verliet ook de plantenwereld het water om de korst van onze planeet op te sieren en te bedekken met de bossen die in het latere carboon de steenkolenlagen vormden. Uit de voetsporen meent men te kunnen opmaken dat het betrokken dier verwant moet zijn aan de ichthyostega eigi- li, waarvan men ooit een versteende sche del in Oost-Groenland gevonden heeft. Deze schedel heeft een merkwaardigheid: een opening voor een derde oog midden in het schedeldak. Het was een gewerveld zoetwaterdier van ongeveer een meter lengte, voorzien van kieuwen, een stompe kop, lange dunne staart en met vier of vijf tenen aan elke voet. Uit hoofde van beide vondsten heeft men de vraag opge worpen of voor of tijdens het devoon Au stralië mogelijk verbonden zou kunnen zijn geweest met de noordelijke landmassa's. De Krabnevel in het sterrenbeeld de Stier; restant van de supernova

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17