KILA TEGEN TELSTAR WEER VAN DE PARTIJ Commissie Tennisbond speltechniek nam ontslag Ik ben de trainer van WAO-boys" Stouthamer door rechtbank in het ongelijk gesteld KNLTB WIJZIGT COMPETITIE IN HOOFDKLASSE Pool Sadek zïoekt nog Overath en Vogts weer in selectie Trainer van Roda JC overleden Meespelen Berg vraagteken Het ivrange grapje van Piet Dubbelman Sportwereld VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT DEN HAAG Mr. J. H. C. Slotemaker, president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding dat de vader van de renamateur H. C. M. Stouthamer namens zijn zoon had aangespannen tegen de vier bestuursleden van de Neder landse amatrices- en amateurrijders vereniging. Mr. Slotemaker wees de eisen af en veroordeelde Stouthamer in de kosten. Stouthamer was van mening dat hij als amateurkampioen 1971 dit jaar te weinig had mogen deelnemen aan buitenlandse rennen voor het internationale amateurrijderskampioen- schap. Hij eiste daarom dat hij voor de dit jaar nog te houden rennen uitsluitend hij en niet de internationaal meer bekende drs. N. H. Smit zou worden uit gezonden. Reeds tijdens het kort geding was komen vast te staan dat van uitzending geen sprake was om dat aan de rennen amateurs slechts op uitnodiging van het organiserende land kunnen deel nemen. De eiser had daarom toegevoegd de subsidiaire eis dat het bestuur van de NAV aan de organiserende landen een brief zou zenden waarin wordt meegedeeld dat de ver- Noorse pers vol lof over Nederlanders OSLO De Noorse pers prees gistermorgen de Nederlandse voetballers wegens hun grote overwinning op de Noorse ploeg. „Een schitterend Nederlands voetbalvertoon.De Noren had den niets in te brengen", aldus de Arbeidersbladet. „De tweede helft was een nacht merrie voor Noorwegen. Er hadden gemakkelijk nog meer dan negen doelpunten gemaakt kunnen worden", aldus diezelfde krant, die de wedstrijd betitelt als „de miserabelste van welk Noorse voetbalseizoen ook". 1 november 1972 zullen wij nooit vergeten, aldus de krant, „want dit was de dag dat men in het Feyenoordstadion ons wegspeel de, ons aan alle kanten te vlug' af was, en ons weglachte". i (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Pool Jirzy Sadek, die in Nederland op zoek is naar een profcontract, gaat definitief niet naar FC Utrecht. Op het laatste moment werden de onderhandelingen afgebroken. Wel tonen Feyenoord en Sparta grote interesse. Bij Feyenoord speelde Sadek woensdag een dag nadat hij met FC Utrecht had meegespeeld een oefen wedstrijd. Hij maakte toen eer goede indruk. Lex Schoenmaker: „Een technisch zeer bekwame speler, die Feyenoord best kan gebruiken". FRANKFURT Helmut Schöri heeft zijn selectie van 18 spe lers, waaruit het Duitse elftal gekozen wordt dat op 15 novem ber a.s. in Düsseldorf zal aan treden tegen Zwitserland, be kendgemaakt. Sinds lange tijd zijn daarin terug gekeerd Wolfgang Overath van 1 FC Köln en Berti Vogts van Borussia Mönchengladbach. Twee nieuwelingen, doelman Franke (Eintracht Braunschweig) en rechtsbuiten Rainer Greye (For- tuna Düsseldorf) zijn aan de ploeg, die in juni in Brussel het Europees kampioenschap voor landenploegen won, toegevoegd. KERKRADE Gistermiddag is de trainer van de eerste divisie vereniging Roda JC, Jacques Koole tijdens de training aan een hartaanval overleden. Jac ques Koole was 34 jaar. lïij speelde enige jaren voor DOS en werd daarna trainer van de zaterdagvereniging VVOG en hulptrainer bij PSV. In 1971 kwam hij in dienst bij Roda JC, dat in de tweede divisie speelde. Momenteel is Roda JC koploper in de eerste divisie. Deze veran dering ten goede is voor een iniet gering deel het werk ge weest van Jacques Koole die in Limburg zeer geliefd was. eniging er de voorkeur aan gaf dat Stouthamer zou worden uit genodigd. Het voor de rennen om het internationale kampioen schap bestaande reglement schrijft echter voor dat ieder land aan het begin van het sei zoen de namen van twee of drie amateurrijders moet opgeven die voor de rennen in aanmer king komen. Het uitnodigende land is evenwel volkomen vrij een keus te maken uit de opge geven rijders. Drs. Nico Smit heeft tot dusver zo goed gereden dat hij met nog slechts twee van de vijfentwin tig meetellende rennen de lei ding heeft in het klassement. (Van onze sportredactie.) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat zondag veel wij ziging zal ontstaan in de rangschikking, want het valt niet aan te nemen dat Ajax en Feyenoord zullen struikelen. Beide staan twee punten voor op FC Den Haag dat bij Telstar op bezoek moet. Feyenoord krijgt in de Kuip te maken met MVV, maar ook met Willy Brokamp. Ook Ajax speelt thuis en wel tegen het niet bijster sterke FC Den Bosch, dat dicht tegen de voorlaatste plaats aan leunt. I herstelde Aad Kila zal zondag Elke wedstrijd blijft even moei lijk, wunt dat heeft de praktijk allang uitgewezen. Met zekere schroom zal FC Den Haag dan ook richting Velsen gaan om de equipe van trainer Jan Rab (Telstar) tegemoet te treden. De gastheren hebben tot nu toe 9 punten verzameld uit 11 wed strijden. In deze reeks werden 11 doelpunten geproduceerd en DEN HAAG De commissie speltechniek van de Ko- ninkijke Nederlandse Lawn Tennis Bond heeft met onmiddellijke ingang zijn ontslag genomen, met uit zondering van de voorzitter, ir. Th. J. Tienstra. Het ontslag is door het bestuur aanvaard. De Commissie bestond uit mevr. Nel van der Storm, mevr. Thung, Hans van Dalsum en Geert Keyzer. De secretaris van de commissie, drs. A. C. Lijsen, had enkele weken geleden al bedankt om dezelfde reden als nu door de overige leden wordt aange voerd: de controverse tussen het bondsbestuur en een zestal spelers: Hordijk, Thung, Fleury, Hajer, Laudin en Hemmes. i van de leden van de speltechnische commissie, Op de voorjaarsvergadering van de KNLTB zal een nieu we commissie moeten wor den benoemd. „We voelden ons gepasseerd", was het commentaar van mevr. Thung, „we hadden al vaker het gevoel gehad dat er za ken buiten ons om werden beslist en die afgelasting van de koning Gustaaf-bekerwed- strijd tegen Engeland was een mooie aanleiding. Wij hoorden het pas toen het telegram al weg was. Het lijkt wel of je on der curatele staat en ner gens zeggenschap in hebt. Wat de voorzitter van onze commissie, de heer Tienstra betreft, die is lid van het bondsbestuur en stond, naar wij aannemen, achter de be slissing om niet tegen Enge land te spelen. We hebben hem dan ook gewoon per brief ingelicht. Daar komt nog bij dat de heer Tienstra door zijn werk veel in het buitenland is, wat de samen werking en het contact ook niet bevordert. Maar verder is het wel een goede voorzit ter". ,Er komt nog bij", aldus mevr. Thung, „dat het voor enkele leden van de commis sie steeds moeilijker werd naar behoren te werken. Ik was bijvoorbeeld zelf de laatste tijd niet gelukkig met mijn positie omdat mijn zoon Rolf nu meedraait in de na tionale top en ik weet van Hans van Dalsum dat hij het eigenlijk ook te druk heeft om dit nog te blijven doen. Maar binnen de bond is de commissie speltechniek toch wel belangrijk. 19 keer verdween de bal In het Velser-net. Het aantal gemaakte doelpunten valt wel wat tegen, mede omdat de lange bonkige spits Kees van Kooten zijn draai nog niet heeft kunnen vin den. Ook de oud-Volendammer Dick Bond speelt als rechter spits te wisselvallig, evenals de van Volewijckers overgekomen Ko Stout. De verdediging zit de laatste weken beter in elkaar en vooral de centrumverdedigers Fred Bischot zich goed aanpas- zijn moeilijk te omzeilen, of schoon Frans van Essen en Fred Bischot zie hgoed aanpas sen als flankverdedigers. Meest al is aanvoerder Paul van Eg- mond de meest opvallende en nuttigste middenvelder en tussen de paler blijft Paul van der Meeren de spectaculaire doel man. In zijn laatste wedstrijd, uit tegen FC Den Bosch, zege vierde Telstar met 1—0 en dat zal de Haagse trainer/coach, Evert leunissen, wel niet zijn ontgaan. Bij FC Den Haag is een wijziging in de opstelling doorgevoerd, want de weer geheel fitte Aad Kila verdrong Kees Weimar naar de wissel bank. I.eo de Caluwé, Hans van Eeden, Thijs Wijngaarde, Bo Augustsscn, Henny Ardesch en Rob Monnee komen op de lijst van geblesseerden voor. Ook Harald Berg sukkelt met een kuitblessure, zodat zijn meespe len een vraagteken blijft. Het B-elftal speelt morgenmiddag om half drie in het Zuiderpark tegen de reservisten van PSV. De Eindhovenaars zijn een gro te concurrent, want de achter stand bedraagt slechts drie pun ten. Opstellingen FC Den Haag (uit tegen Telstar): Thie Kila, de Zoete, Mans veld en Korevaar Advocaat, Berg en Van Vliet Breg- man, Fuglset en Bres. FC Den Haag/B (morgen thuis te gen PSV-B): Louwerens v.d.Burch, Ouwehand, de Jong en Jansen v.d.Wulp, de Graaf en Lochtenbergh Rood nat, Looye en Van Hijkoop. WISSELSPELERS: Bij het le elf tal zijn doelman Louwerens, Kees Weimar en René Pas wis selspelers. DEN HAAG De competitie in de hoogste klasse van de KNLTB zal in 1973 worden gewijzigd. Op voorstel van de Haagse vereniging Lei- monias worden de hoofd klassen A en B samenge voegd in één hoofdklasse van twee afdelingen van gelijke sterkte. De strijd om het Nederlands kam pioenschap zal worden be- VOLENDAM Sinds 1968 toen hij werd af gekeurd als voetbaltrainer antwoordt Piet Dubbelman (62) altijd met een stereotiep grapje als hem naar zijn huidige bezighe den wordt gevraagd. „Ik ben trainer van de W.A.O.-boys", zegt hij dan wat wrang, doelend op de uitkering die hij via deze wet ontvangt. Piet Dubbelman staat dus de laatste jaren aan de zijlijn van het voetbalgebeuren. Hetgeen hem niet ver hindert dikwijls erg reële kanttekeningen te plaatsen bij het Nederlandse voetbal spektakel. De werkeloosheid van een fors aantal van zijn ou dere collega-voetbaltrainers bijvoorbeeld gaat hem zeer aan het hart. Zegt Dubbelman: „Ik realiseer me best dat als ik niet was afgekeurd voor die knie de kans heel groot was geweest dat ik ook werkeloos aan de kant zat. Dat is wel er gens logisch ook. Als trainer ben je op een be paald moment af. Het is gewoon een onmogelijke zaak om tot je 65e door te gaan als trainer, wat hier in Nederland in feite moet. Dat is toch waanzin om nog na je vijftigste door te moeten gaan. Daardoor krijg je ook van die gevallen als Bas Pauw die nu werkeloos is. Een man die toch zeer zeker zijn vak verstond en voldoende capacitei ten had. Die grote verdiensten ook had voor de bond. Ik vind dat een triest geval. Erg schrij nend. En dan zeg ik: de KNVB is een machtig lichaam, dat zou zo'n man gewoon moeten hel pen. In Engeland of Duitsland laten ze hun grote sport sterren niet zo gauw zakken als hier. Daar is zo'n man voor zijn leven binnen. Die krijgt wel ergens een baan als administateur op een bonds- bureau of iets dergelijks. Nog beter zou gewoon zijn dat nog van de capaci teiten van een dergelijke geroutineerde mensen gebruik zou worden gemaakt. Ik verwijs dan al leen maar even naar Engeland, waar naast de trainer, in feite de werkman, een manager staat. Maar daar is men hier nog nauwelijks aan toe om managers, die net zoals in Engeland uit de voetballerij afkomstig zijn, aan te stellen. Nog sterker; we hebben niet eens hier in Nederland een goede managerscursus, die ik persoonlijk graag zou hebben afgelopen. En meer oudere trainers zouden daar geknipt voor zijn. Nu gaat dat gewoon moeilijk, omdat zij veel al de ondergrond missen. En dat is bij de jonge- Piet Dubbelman: „Veel van mijn ideeën zijn al door trainer Hans Croon (foto) in een rapport beschre- re trainers ook zo. Dat vind ik echt een manco aan de overigens zeer goede trainersopleidingen hier in Nederland. De trainer is de vent die in feite overal voor moet zorgen. En een hoop trainers sneuvelen hier om dat ze te veel moeten doen. Dat is in feite onte recht. Want wat hebben die trainers geleerd over financiering, over reclame („het vinden van sponsors blijkt toch maar erg belangrijk") en wat weten ze van het. omgaan bijvoorbeeld met de pers. Dat is toch ook een belangrijk onderdeel die een club veel goede, of als het niet goed is veel slechte publiciteit kan bezorgen." Dubbelman, ome Piet voor veel Volendammers, zegt het recht uit zijn hart. Niet met de pretentie om oorspronkelijk te zijn. „O jee nee. Veel van deze ideeën zijn al goed beschreven in het rap port Croon." Nee Dubbelman zegt het meer om dat, hoe relativerend hij als persoon ook is, hij toch begaan is met het wel en wee in de Neder landse voetballerij. Vooral met het lot dat vele oudere trainers trof. Dubbelman weer: „Ik begrijp best dat het in Ne derland nog niet zo een twee drie mogelijk is om veel oudere trainers als manager aan te stellen. Daarvoor is dikwijls ook het geld niet beschikbaar. Al zet ik daarbij wel eens kritische aante keningen, omdat de clubs die dat zeggen dikwijls wel onverantwoord investeren in spelers. En ik noem maar een voorbeeld: voor 40.000 koop je echt geen goede speler. Maar voor datzelfde be drag kun je wel een verrekt goede organisator aanstellen. En juist een goede organisatie is de grondslag voor de successen Clubs met een slechte organisatie bereiken nooit wat. In een goede organisatie pas sen ook naar mijn mening ervaren scouts. En daar zijn de oudere trainers juist enorm geknipt voor. Dan kunnen ze bovendien nog een hoop geld verdienen ook voor de clubs. Want wat denk je dat er verdiend wordt als zo'n jongetje als Hoogesteger uit de amateurs gepikt wordt. Of zoals bij Volendam een Nico Mol of een Kees Kok. Echt er loopt veel meer talent rond bij de amateurs. En daarvan gaat veel verloren. Ja, absolute toppers als een Cruyff en een Keizer, een Lenstra of een Wilkes, die breken te allen tijde wel door. Maar het talent dat daar onder zit wil nog wel eens wegvallen. Daarom pleit ik niet alleen voor het invoeren van de betaalde jeugdcompetities, met spelertjes van veertien tot twintig in verschillende leeftijdsgroepen, maar ook voor de instelling van KNVB-districtstrai- ners. In elk district zo'n man. Dan zijn niet al leen een stel oudere trainers weer onder de pan nen, maar kunnen ook een heel stel jonge talen tjes meer kansen krijgen om zich te ontwikkelen. „Ja," zegt Dubbelman hoofdschuddend: „Er zijn bij dat grote apparaat van de KNVB toch zoveel mogelijkheden. Ga dat maar eens vergelijken met Engeland. Daar zwermen de trainers over de hele wereld rond. In veel ontwikkelingslanden doceren zij voetbal en geven daardoor een voor treffelijk visitékaartje voor hun land af. Ik vraag me ook af of dat in Nederland niet mogelijk ls. Want denk erom, de soep voor de trainers hier wordt wel dun. Er komen verrekt veel jonge trai ners bij. En ik moet eerlijk zeggen dat de jonge re generatie het voortreffelijk doet. Er zijn uit muntende vakmensen bij. Die gewoon op de ou dere trainers voor hebben dat ze vaak met een betere ondergrond starten. Lenstra (foto) ko- Maar daarom moet je niet die oudere trainers la ten vallen. Er moeten mogelijkheden worden ge creëerd. Piet Dubbelman kan nog lang doorgaan over de voetballerij. Hij is er uls speler (twee jaar bij DFC en veertien jaar bij Xerxes) en 25 jaar als trainer te lang bij betrokken geweest. Al beseft hij vooral nu hij gedwongen is door zijn afgekeurde knie aan de kant le blijven staan meer dan wie ook de relativiteit van het voetbal- gebeuren. Piet Dubbelman verwoordt dat haar- zuiver met zijn slotopmerking: „Toen ik bij Cambuur promoveerde ben ik tussen het publiek gaan staan. Ik hoefde niet zo nodig op de schou ders. Ik dacht alleen maar: volgend jaar glij je er weer net zo hard van af. Och, alles is zo be trekkelijk." slist in afzonderlijke wed strijden tussen de num mers één en twee van de beide afdelingen. Nadat op 23 oktober de verenigingen uit de hoofdklasse A zich in principe met het nieuwe systeem akkoord hadden verklaard, hebben thans ook de verenigingen in de hoofdklasse B zich hiermee in beginsel verenigd. Op korte termijn zullen tus sen verenigingen uit de hoofdklassen A en B en de „commissie competitie en toernooien" enkele details uit de nieuwe opzet worden besproken. Bart Nijland gekozen in sectiebestuur DEN HAAG Bart Mijland, voorzitter betaald voctbnl van de eerste divisieclubs Vccndam, is bij enkele kandidaatstelling gekozen tot lid van het sectiebe stuur betaald vootbul van de KNVB. De heer Nijland, bestuurslid van de Nederlandse Federatie van Betaald Voetbal Organisaties, werd gekozen in de vacature ontstaan door de benoeming van mr. J. Hogewoning tot voorzit ter van de profsectie. De ver enigingen FC Den Haag, HVC, Telstar, FC Utrecht, Veendam en Wageningen haddcrl hem kandidaat gesteld. SITTARD De Internationale Handbalfcdcratie heeft de rc- turnwedstrljd voor de eerste ronde van de Europese beker voor heren tussen Sittardia en de Spaanse kampioen Granol- lers vastgesteld op 15 november u.s. in Barcelona. De verenigingen konden het niet met elkaar eens worden over een geschikte datum. De eerste wedstrijd, die zaterdag J.l. in Sittard plaatsvond, werd met 1712 door de Nederlandse he ren gewonnen. AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Boks Bond (NBB) heeft Harry Hofmeester, de directeur van het sportpaleis Ahov in Rotterdam, per 1 ja nuari 1973 een promotorslicentie verleend. De lieentie is alleen geldig voor organisaties in ge bouwen, die onder beheer staun van de gemeente Rotterdam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15