NELISSEN DREIGDE MET AFTREDEN CcidócSommit Liberalenjacht in Joegoslavië Welzijnsbeleid centraal thema in manifest van KYP, AR en CHU Na overleg sociaal contract: Nepbon i in Rotterdam Jongenstehuis met sluiting bedreigd VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van officiële zijde onthoudt men zich van commentaar op de berichten, dat minister Nelissen van Financiën eind vorige week het voornemen zou hebben gehad af te treden uit onvrede met het ontwerp-centraal akkoord tussen werkgevers en vakbeweging. De bewindsman zou volgens deze berichten de overeengekomen loon- en prijsstijging te hoog hebben gevonden, omdat op deze basis zo meende hij nog nauwelijks iets terecht komt van Inflatiebestrlj- ding. vakbeweging op andere gronden dan die van het kabinet niet ge lukkig is met de centrale over eenkomst tussen haar en de werkgevers. Nadat gisteren be kend gemaakt was. dat de breuk binnen het N.V.V hersteld was, werd tevens beklemtoond, dat de gezamenlijke vakcentra les het nieuwe kabinet een pak ket eisen zal overhandigen voor het sluiten van een werkelijk so ciaal contract. Deze eisen zulen zeker verder gaan, dan vervat is in de thans bereikte centrale overeenkomst. Mr. Nelissen zat met de kosten van de concessies van regerings zijde om het akkoord van de grond te krijgen. Omstreeks 150 miljoen gulden zijn ongedekt ge bleven. Dit bedrag zal aan de kapitaalmarkt onttrokken moe ten worden. Mannequin Tanje Trijbels was gisteren even stewardess' toen zij het ontwerp van Frans Molenaar voor het nieuwe Transavia uniform toonde. Deze luchtvaartmaatschappij zal voortaan in modieus pakje de passagiers tegemoet laten treden. Rechts op de foto het oude uniform. De Transavia-dames zullen geen pet meer dragen. BELGRADO (UPI) Redacteu ren verliezen hun baantjes. Za kenlieden vluchten het land uit. Landeigenaren ontslaan pach ters en leden van de communis tische partij worden bij tiental len uitgestoten. De liga van communisten met haar 1 mil joen leden is bezig haar greep op Joegoslavië te versterken. Minister van Buitenlandse Zaken Mirko Tepavac en de vooraan staande Servische politicus Koca Popovic werden de laatste slachtoffers van de landelijke zuivering, toen zij respectieve lijk woensdag en gisteren het bijltje erbij neerlegden. „De partij heeft de controle over zo wel de economie als het politie ke leven verloren. De zaken worden nu krachtdadiger aange- paK5. Niet meer liberalisme", zei een hoge communistische partij-funktionaris onlangs. President Tito zelf (80) heeft het initiatief genomen tot het cen traliseren van de partij, het verwijderen van dissidenten en het verkrijgen van een directe communistische greep op de Joegoslavische ondernemingen die tot nu toe een betrekkelijke vrijheid hebben genoten in het kader van 's lands unieke sy steem van arbeiderszelfbestuur. „Er is absoluut geen ruimte voor liberalisme of toegeeflijk heid. Zij zijn erg gevaarlijk en wij moeten meedogenloos zijn", zei Tito tegen een verslaggever van een blad in Zagreb. 80 kleine woonwagen kampen in slechte staat DEN BOSCH (ANP) Van de 144 kleine woonwagenkampen in ons land voldoen er 117 (80 pro cent) niet aan de eisen. In deze kleine kampen met hoogstens 40 woonwagens, woont bijna een derde van de woonwagenbevol king. De conclusie van het Landelijk Katholiek Woonwagenwerk in Den Bosch, dat een onderzoek naar de voorzieningen in deze kampen heeft ingesteld, luidt: „veel woonwagengezinnen ver blijven in kampen die menson waardig zijn". Baskische aanslag op Franse consul SARAGOSSA (UPI/AFP) De Franse ereconsul in de Spaanse stad Saragossa is donderdag bij eën bomaanslag door Baskische nationalisten zeer ernstig ge wond. De 62-jarige consul, Ro ger Tur, liep brandwonden aan gezicht, handen en borst op. De bomaanslag was waarschijnlijk een wraakoefening voor het re cente optreden van de Franse politie tegen in Frankrijk wo nende Baskische extremisten. De drie plegers van de aanslag dwongen een portier," een secre taresse en de consul op de grond te gaan liggen, waarna het drietal vertrok met achter lating van een tijdbom. Deze ontplofte korte tijd later en ver oorzaakte een brand. De secre taresse wist zich na de ontplof fing van haar boeien te bevrij den. Ze probeerde de vlammen te doven waarin Tur gewikkeld was. Zij. liep door rondvliegend glas snijwonden op. De portier kreeg lichte brandwonden. Con sul Tur is opgenomen in een kli niek. Lunchpakket voor KLM- passagiers SCHIPHOL (ANP) Passagiers op korte KLM-vluchten krijgen voortaan voor het begin van hun vlucht een lunchpakketje uitgereikt. Daarin zullen crac kers, leverpastei en kaas zitten. De KLM is tot wijziging van de culinaire service overgegaan, zodat de stewardessen niet haast-je-rep-je tijdens de korte vlucht de passagiers een voor een van een serveerblad met sand wiches en broodjes hoeven te voorzien. Tijdens de vlucht hoeven zij nu nog alleen koffie en thee te schenken. Verdronken Zwitser blijkt dader Warmondse inbraak SASSENHEIM De in de nacht van woensdag op donderdag verdronken 23-jarige Zwitser, blijkt een van de daders te zijn van de inbraak op maandag avond aan de Dorpsstraat in Warmond. Dit bleek toen de passagiers van de Zwitsers, twee Algerijnen en een Tunesiër verhoord werden nadat zij gehouden waren na een wilde achtervolging over de Hillegom- merdijk in Beinsdorp. Het kwartet had argwaan gewekt bij de politie toen het met grote snelheid wegreed. De auto bleek gestolen te zijn in Bussum. Ook de overige daders van de War mondse inbraak zijn op één na opgespoord. Het zijn twee Fransen tussen 18 en 23 jaar. Explosie op tanker TAIPEH (AFP) Bij een ont ploffing op een Amerikaanse tankboot, de 20.000 ton metende „Brittannia", in de haven Keeloeng, op Taiwan, zijn tien arbeiders ongekomen en 42 ge wond. at mr. Nelissen tenslotte toch is aangebleven geschiedde volgens de berichten omdat binnen vier weken het hele kabinet toch af treedt, zodat tussentijds vertrek niet zo zinvol zou zijn. Uit de desbetreffende officiële stukken is wel gebleken, dat het hele ka binet grote moeite heeft gehad met het aanvaarden van de door de vakbeweging in feite af gedwongen regeringsconcessies. Het kabinet zelf vindt dat het tot het alleruiterste is gegaan in zijn toegeeflijkheid. Intussen is gebleken, dat ook de Militairen in Chileense SANTIAGO (AP) President Salvador Allende heeft een nieuw uit vijftien ministers be staand kabinet benoemd, waar van ook militairen deel uitma ken. Een van de militairen is de 57-ja- rige Carlos Prats, die de post van minister van binnenlandse zaken kreeg. Prats is door deze benoeming de plaatsvervanger van Alende geworden. Met het benoemen van militairen in zijn regering hoopt Allende de on rust in zijn land enigermate te bezweren. De bomen en het bos van onze open-brief-sch rij vers VTRIJ scherp neemt Het Parool stelling tegen de open brief aan Westduitse politieke partijen waarin .,22 bekende Nederlanders" bijzondere aandacht vragen voor een Europese vredespolitiek waar van bondskanselier Brandt's Ost-politik in feit ,a!s deugdelijke ba sis wordt aangemerkt. Voor Het Parool is het bezwaar dat op die manier Nederlandse pro fprof. Tinbergen, ir. De Zeeuw, procureur-generaal Lan- gemeijer en dr. Schermerhorn zijn enkele van de 22) zich gaan mengen in de Westduitse verkiezingscampagne: bovendien zou dat dan nog gebeuren op een slecht predikantentoontje. De argumenten van Het Parool spreken ons niet zo aan. Wij hebben een ander bezwaar: voor de gemiddelde.Nederlander is als commu nicatiemiddel de open brief zo iets geworden als één van de te vele bomen die het bos onzichtbaar maken. We beschikken in Nederland over een paar honderd „notabelen" uit de kerken, de politiek, het bedrijfsleven en het hoger onderwijs, die periodiek beschikbaar zijn om hun handtekening te zetten onder oproepen van uiteenlopende aard, maar steeds met de ondertoon van een appèl op het geweten. Het is allemaal goed bedoeld, maar als bijdrage tot opinievorming is het door een te frequent gebruik een stomp wapen aan het worden. Alleen als naslagwerk kan „het verzameld oeuvre van onze open- brief-schrijvers" komende dissertieschrijvers nog wel eens aan een stelling helpen. Wie won en verloor) I)INNEN het NVV-huis is de vrede hersteld; wat kan betekenen. INNEN het NW-huis is de vrede hersteld; wat kan betekenen, dat ook het ergste gevaar verdwenen is voor stagnatie in de samen werking der drie vakcentrales. Op zichzelf een reden tot opluchting. En dan niet alleen voor de vakbeweging. Vandaag valt overigens moeilijk te concluderen, wie er gewonnen en wie er verloren heeft. Is het een erg onjuiste veronderstelling, dat de Industriebond van Groenevelt formeel evenveel concessies heeft gedaan als ze materieel van anderen heeft los gekregen? De weg om te beginnen met onderhandelingen volgens het vorige week met medewerking van het kabinet-Biesheuvel tot stand geko men akkoord, is niet geblokkeerd. Maar voor wie wachten wil tot er een nieuw kabinet in het zadel zit. staat het sein ook goed. Gaat de Industriebond straks tegen het akkoord in. dan kan iedereen boven dien hollen om weer met Groenevelt c.s. in de pas te komen. Aan de geloofwaardigheid van de politiek wordt dikwijls getwijfeld. Maar de vakbeweging zit als gevolg van het Industriebond-incident ook met een flinke deuk. Al wordt van diverse kanten geprobeerd die te camoufleren. Vooraanstaand Gaullist overgelopen PARIJS (AFP-Reuter) Jean- Marcel Jeanneney, een van pre sident Charles de Gaulles naas te medewerkers In de laatste dagen van zijn presidentschap, heeft bekendgemaakt dat hij zich aansluit bij de „reformisti sche beweging" van Jean Leca- nuet en Jean-Jacques Servan- Schreiber. Jeanneney, minister van staat in 1968 en 1969, verklaarde dat hij de aan het bewind zijnde coali tie van president Georges Pom pidou de rug had toegekeerd „omdat ze verantwoordelijk is voor dubbelzinnigheid in buiten landse zaken en haar bureau cratische greep op de natie". De democratische presidentskandidaat George McGovern heeft in New York een enthousiast onthaal gekregen, dat hem toch nog hoop heeft gebracht op een goede uitslag bij de verkiezin gen van dinsdag. Vanuit een auto schudden hij en zijn vrouw Eleanor de handen van supporters. Hoe groot de menigte was laat de andere foto zien. waar de auto's van de senator en zijn gevolg nauwelijks opvallen tussen de mensen. Protest Kruis verenigingen tegen kleinere subsidies UTRECHT (ANP) De stichting samenwerkende landelijke kruisverenigingen heeft bij de minister van volksgezondheid en Milieuhygiëne geprotesteerd te gen de bezuinigingen op de rijksbegroting die betrekking hebben op het werk van de kruisorganisaties. De bezuinigingen in deze sector belopen in totaal vijf h zes mil joen gulden. Daarbij komt dan nog de doorwerking van bezuinn gingen in de gemeentelijk® sfeer, namelijk daar waar do subsidies van de gemeente zijn gekoppeld aan de rijkssubsidie. De kruisverenigingen hebben vooral bezwaar aangetekend te gen de intrekking van de subsi diëring in de kosten van ver vanging tijdens de vakanties van wijkverpleegsters en zie kenverzorgenden. Tip: s Duindigt Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Voor de ama teurs op de sulky is morgenmid dag op Duindigt de NAC-prijs een belangrijke koers. Voor de winnaar ligt vierduizend gulden klaar. De onlangs ingevoerde Amerikaan Gallant Prince heeft met A. Schoonderwoerd wel een redelij ke kans als hij doordraaft. Zo niet dan is Joke, de enige bela ger van Jojo Buitenzorg de laat- ste weken, vrij zeker wel gene-i Ethel Kennedy, vrouw gen om toe te slaan. Om een uur is de eerste start. Het programma: Gallant Wavprljs (206 m.. autostart, niet trio): Koly B—Janny Volann- Keizerln Myrla. Outsider: Jouri Bui tenzorg. MacKlnleyprlJs (2100 m.. autostart) Khan du Coq d'Or—Januska O—Ju lia B. Fokkerljprijs (ren. 1900 m.. met trio;: GallvBe My LoveMiranda. Flamingo Sixprijs (2000 m. auto start): Kitty G—Gretti Thelma—Ju- Mijnrampen in Roemenië en Japan BOEKAREST (DPA) Tenmin ste 36 mensen zijn om het leven gekomen bij een mijnongeluk te Uricani in de Roemeense pro vincie Hundedoara. Gevreesd wordt dat 31 Japanse mijnwerkers in een kolenmijn zijn ingesloten nadat zich daar gisteren een ontploffing had voorgedaan, aldus de Japanse politie. Het contact met de mijnwerkers is verbroken en de ingang van de mijn is met rook gevuld. De mijn ligt te Naie ten noordoosten van Sapporo. wijlen senator Robert Kennedy, heeft WlepkePanta Rel—Rebel Mnnts. Carlos Lutoprljs (1600 m.. autc met trio): Jako S—Ilona—Icec Outsider: Joyce. Fokkerljprijs (tweede atd. iM Konlngsarem Fernandelprljs Bols—Jackey ROTTERDAM De Rotterdamse politie is gisteravond voor de vierde keer in 2% weeke tijd uit gerukt ter „bestrijding" van een bom. Het bleek echter een nepbom. Een blik van de des kundige was voldoende om tot die conclusie te komen. Een vertegenwoordiger van El- Fatah in Koealaloempoer heeft veertig bombrieven gevonden, die in zijn flat waren neerge legd. Kamer keurt spaarloon goed Trudeau blijft OTTAWA (AFP) De Canadese j premier Trudeau treedt ondanks I de zware nederlaag van zijn li berale partij bij de parlements verkiezingen van maandag niet af. Hij gaat door met een min derheidsregering. Trudeau deel de dit gisteravond op een persconferentie in Ottawa mee. Kort tevoren waren de liberalen in zetelverdeling precies gelijk gekomen met de progressieve conservatieven (109). Bij hertel- j ling van de stemmen bleek na- j melijk dat Trudeau's minister I van handel in industrie, Jean Luc Pepin, in het district Drum mond toch gewonnen had van de kandidaat van de sociale kredietpartij. Zijn voorsprong bedroeg zegge en schrijve vijf stemmen. (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG (ANP) De meer derheid van de Tweede Kamer heeft in de afgelopen nacht in gestemd met de invoering van het spaarloon voor werknemers. ALKMAAR (^NP) De 24-jarige chauffeur F. E. uit Hecrhugo- Chauffefur bekent moord Als ook de Eerste Kamer met deze invoering akkoord gaat, dan zal het mogelijk worden jaarlijks 2 procent van het pre mieplichtig loon te sparen tot een maximum van 613. Na ze ven jaar wordt het spaarloon gedeblokkeerd. waard heeft gisteravond bekend de 25-jarige Maria Timmer uit Alkmaar te hebben vermoord. Over het motief wilde de politie geen mededelingen doen. Ver- j moedelijk heeft de chauffeur het slachtoffer oppervlakkig gekend. DEN HAAG „Als het moet zijn wij ook bereid vanuit een min derheidspositie onze verantwoor delijkheid te aanvaarden". Dat zeggen KVP, AR en CHU in een gezamenlijk verkiezingsmani fest. Het omvat acht hootdpun- ten van beleid. Er staat in dat het welzijnsbeleid het centrale thema moet zijn van een nieuw regeringsbeleid. De drie partijen stellen voorop, dat een degelijke parlementairet meerderheid een belangrijke voorwaarde is om noodzakelijke structurele veranderingen tot stand te brengen. Ze zijn daar om tot samenwerking bereid, „maar niet ten koste van alles, niet ten koste van onze princi piële opvattingen over onze sa menleving en de daarin nodige veranderingen". Het manifest stelt vast. dat het aantal mogelijkheden om een regering te vormen, die geleide lijk hervormingen wil doorvoe ren, steeds geringer wordt. Daarom zijn KVP, AR en CHU bereid desnoods een minder heidskabinet te vormen. Vanuit het thema welzijnsbeleid wordt als eerste punt genoemd de democratisering in onder wijs, vorming, cultuur, bestuur en onderneming. Bepleit wordt in dit verband onder meer gelei delijke invoering van gratis on derwijs gedurende de leerplich tige leeftijd en hoge prioriteit voor de vorming van de wer kende jeugd. Ook spreekt het manifest zich uit voor een recht van beroep van de ondernemingsraad tegen ken nelijk onredelijke beslissingen van de werkgever. De drie partijen zeggen een jaar lijkse stijging van de belasting druk van maximaal 0,5 pet. te willen accepteren en een ver zwaring van de premies voor de sociale verzekering van maxi maal 3/4 pet. In het hoofdstuk „kwesties van le ven en dood" stellen de drie partijen voorop, dat de ethiek meester moet blijven van de medische macht. Er moeten wettelijke regelingen komen ter zake sterilisatie, euthanasie en orgaantransplantatie. Abortus is in beginsel alleen aanvaardbaar wanneer volgens medische so ciale indicatie het lichamelijk of geestelijk welzijn van de vrouw wordt bedreigd. Het manifest, dat in de plaats komt van het afgewezen ont werp verkiezingsprogram, be pleit ook nog de invoering van een beperkt districtenstelsel. AMERSFOORT (ANP) Het door 19 jongens bezette W. A. Ortthuis van de orthopedagogische maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort zal door het bestuur worden gesloten, als de bezetting niet wordt opgeheven. Dit heeft het bestuur vanmorgen in een door directeur J. A. van Venrooy aan de jongens overhandigde brief meegedeeld. Het aantal bewoners van het Ortthuis zal in ieder geval tot zeven worden teruggebracht, zo heeft het bestuur laten weten. Van de gedragingen van deze zeven jongens zal het volgens de brief in belangrijke mate afhangen, wat er in de nabije toekomst met het Ortthuis gaat gebeuren. Inmiddels zijn twee jongens op verzoek van hun ouders reeds naar elders overgeplaatst. De resterende 19 pupillen vinden het een on juiste zaak, dat de beslissing over het voortbestaan van het Ortthuis door het bestuur in feite in hun handen is gelegd. De bewoners van het Orthuis vrezen, dat zij er op korte termijn door de sterke arm zullen wrden uitgezet. Naar de mening van directeur A. J. Venrooy blijven de bezetters zich niettemin voorbeeldig ge dragen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13