oo SS 9 fianen Bisschoppen: pastoraal overleg betrekken in overwegingen „Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier": zwartboek over tragische helden KORTE METTEN De Koster en Nelissen in Voorschoten VOORSCHOTEN - In Voorscho- ten wordt op 17 november een politiek café gehouden in het restaurant van de sporthal „De Vliethorst". Aanwezig zijn de ministers De Koster en Nelis sen, verder de heren Stemer- dink (p.v.d.a.), Wilbers (D*66) en Prof. Dr. Van der Wilde (ARP). Politiek café is geen politieke avond, w^ar vele toehoorders moeten luisteren naar sprekers. Er wordt gepraat onder een pilsje en het gaat allemaal heel informeel. Politiek café gaat open om 20 uur. IADVERTENTIE) Hi-Fi platenspeler Thorens-T.D. 150 compleet met voet, kap en ORTOFONE-element Van ƒ599,- voor ƒ477, 6 jaar garantie. FOTO/FILM/FONO lekker. gebek vanwgiifDdam DE SPECIAALZAAK IN BONT 't Bonthuis J. VAN EGMOND R. van den BERG FIETSEN BROMFIETSEN ZIJLSINGEL 83-91 PIERROT KLASSIEKE MODERNE GESCHENKEN LEWENSTEIN NAAIMACHINES Maarsmansteeg 8 LEIDEN Telefoon (01710) - 20695 ELNA en PASSAP L. Westerduin ROOSEN OPTIEK Kort galgenwater 1 Leiden ALLE BRILLEN 2 JAAR GRATIS VERZEKERD Motorrijwielen - Br.f. Rijwielen H. SCHOUW - LEIDEN Telefoon 25191 CARAVANS Nu nog enkele 1972-modellen met vele honderden guldens korting en gratis winterstalling. HAAST U en PROFITEER I CHRISPIJN CARAVANBEDRIJF Rijndijk 123 - Leiden Telefoon 01710-32884 JOOP CRAMA BLOEMSIERKUNST NOORDEINDE 54 hoek Kort Rapenburg TEL. 32284 - LEIDEN Specialiteit in droogbloemstukjes Rijschool DEN HAAN Biedt u goede rijlessen aan. Een rij-opleiding van kwaliteit kost u met MAZDA weinig Voor uw lunch, borreluurtje, kopje koffie of dagschotel „SAM'S" Café - Petit Restaurant Vrouwenkerkkoorsfraat 7 Leiden. - Gezellige sfeer - - Billijke prijzen - TEL. 01726-2541 KERkSTRAAT 2-28; BFZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE MED0 en EDEK Voorbeeld U koopt een bankstel v. 1600,— U spaarde aan MEDO-kwitanties 250,— U betaalt slechts 1350, Vraag inlichtingen bij: MCV\f\ CHEMISCH fVltUU REINIGEN Leiden MEUBELFABRIEK EDEK Merelstraat 1 A - Leiden Telefoon 01710-50772 LEIDEN Het Amerikaanse volk steekt radi caal de hand in eigen boezem. „Terwijl er tien jaar geleden nog geen mensen over praatten, liggen nu plotseling de boekwinkels vol met nieuwe aanklachten, die breeduit duidelijk ma ken hoeveel kwaad de blanken de Indianen hebben aangedaan. De verheerlijking van hun slachtoffers gaat daarmee gepaard, er is een evidente renaissance van de edele wilde aan de gang", zo schreef onlangs, vanuit de Ver. Sta ten, prof. dr. J. VV. Schulte Nordholt. De Boli viaanse film „Blood of the condor" wijst regel recht op de uitroeiing van de Boliviaanse Que- chua-Indianen. De blanke Is nu zonder meer slecht geworden, vooral de Amerikanen, en aan de andere kant in de nieuwe geschied schrijving staat de goede gekleurde mens. In de crisis van het huidige Amerika haast men zich van het ene onrecht naar het andere en wordt een nieuwe mythe gemaakt met helden en schurken. Misschien maakte, in het kader van schuld en boete, het 23-jarige Engelse meisje Vivan Rice uit Bristol een paar weken geleden wel haar eigen pelgrimage. Zij trouwde in Canada met een 74-jarlge Indiaan en heet sindsdien Rode Vlerk. Vivian was hopeloos verliefd ge worden op de oude Louie, toen ze zijn foto op de hoes van een grammofoonplaat met authentieke liederen van Louies stam zag. De openbare biecht van een deel van het Amerikaanse volk heeft iet» modieus, maar de commercie vaart wel bij de vernietiging van het tradi tionele beeld van het „Wilde Westen" met z'n mythen en legenden. In een drang naar eerlijkheid schijnt Dee Brown zijn nu al beroemde boek ..Burry My Heart At Wounded schappelijke betrekkingen met de Indianen onderhielden. Een officier die met de rode i Knee" te hebben geschreven. Het is het grootste verhaal hon beter zijn ontslag nemen uit de dienst. Voor blanken die opkwamen voor de rechten van verovering van het Amerikaanse Westen, zoals toekomst uiterst onzeker. de slachtoffers, die erva ren hebben, een rijk gedo cumenteerd „zwartboek" over de ondergang van dc Indianen in Noord-Ameri- ka. „Geen plezierig boek", zegt Brown zelf, „maar de geschiedenis drukt zijn stempel op het heden en hopelijk zullen de lezers de Indiaan van nu beter kunnen begrijpen, als zij weten hoe hij vroeger was". Dee Brown's boek is thans binnen het bereik van een groot Nederlands publiek gekomen in de vertaling van Jos Knip- scheer onder de titel „Be graaf mijn hart bij de bocht van de rivier". i een toelichtend voor woord bij deze Nederland se uitgave, die deze week ten doop is gehouden, schrijft dr. P. H. Pott, di recteur van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden, dat men bij het kennisnemen van zoveel vormen van bedrog en geweld, deze voorvallen wel moet zien tegen de achtergrond van de om standigheden van dit tijd, o.a. het vrijwel voortdu rende gezagsvacuüm in vele van de nieuw ver worven gebieden, de ge volgen van de Burgeroor log van 1861 tot 1865 en de goudvondsten in Cali- fornië in 1869. „Juist het samenvallen van deze oorzaken heeft geleid tot de groeistuipen van de huidige Verenigde Staten in die periode en tot de rampzalige gevolgen voor de nomadische Indianen bevolking binnen het wes telijk deel van dit gebied. Het lot van de Indiaanse bevolkingsgroepen is ui termate tragisch geweest. Telkens weer treft men in de verhalen, die de au teur in dit boek bijeenge bracht heeft, voorbeelden aan van Indiaanse hoof den die voorzagen, dat hun lot onafwendbaar Cochise (1871): „Toen God de wereld schiep gaf hij een deel aan de blanke man en een deel aan de Apache. God heeft ons niet gemaakt zoals u. Wij werden geboren als dieren, in het droge gras, niet in bedden zoals u. Dat is waarom wij doen als de dieren, 's nachts rondzwerven en roven en stelen. Als ik had wat u bezit zou ik niet zo handelen als ik doe". spraken behoren de ver slagen van de onderhan delingen met verdrags commissies en andere burgerlijke en militaire vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. Hoewel de Indianen, die de ondergang van hun be schaving aan den lijven hebben ondervonden, van de aardbodem zijn ver dwenen. zijn miljoenen van hun woorden in die verslagen bewaard geble ven. Uit die bronnen van bijna vergeten mondelinge ge schiedschrijving heeft Brown getracht het ver haal samen te stellen van de verovering van het Westen door de blanken, het verdrijven van eens machtige stammen door hebzucht en bruut geweld. En dat alles werd geca moufleerd door een recht geaarde Europese over tuiging, dat deze mensen moesten worden aangezet „tot het verrichten van de noodzakelijke arbeid en het aannemen van onze levenswijze". Dit zei Columbus reeds in 1492 „Zittende Stier" werd op 15 december 1890 door Indiaan se politiemannen, die hem kwamen ophalen, doodgescho ten. Toen de schoten vielen begon het oude circuspaard, dat het opperhoofd der Sioux van Buffalo Bill had gekre gen, zijn kunstjes op te voeren. Het dier ging zitten en tilde zijn hoef op. Het schieten hield even op. want ieder een dacht, dat het paard de Dans van de Geesten danste. was. Maar voor een vreedzame assimilatie met het leven van de blanke kolonist was ruim te noch vertrouwen, en daarin gingen de grote Indiaanse gemeenschap pen te gronde", aldus dr. Pott. De Indiaanse stemmen wer den in het verleden zel den of nooit gehoord, om dat men vpi was over de verhalen rcnd pelshande laars, woudlopers, stoom- bootkapiteins, goudzoe kers, gokkers, cowboys, snollen, zendelingen, schooljuffrouwen en kolo nisten. De stemmen van de „roodhuiden" beginnen pas in onze dagen op te klinken en dat is voor een zeer groot deel te danken aan de jarenlange inspan ningen van auteur Dee Brown, die authentieke Indiaanse verslagen van historische gebeurtenissen en andere documenten bijeen heeft gebracht. Tot de rijkste bronnen van authentieke Indiaanse uit en dat zei men nog steeds, toen in 1890 de laatste resten zelfstandig Indiaans leven werden op geruimd: „de regering geeft uw kinderen voed sel, kleren en onderwijs en wil u leren de land bouw te beoefenen en u beschaving bij brengen, zodat u als de blanken wordt". De Spanjaarden hadden binnen tien jaar na Co lumbus' komst al hele stammen vernietigd, hon derdduizenden mensen. De Engelsen begonnen, toen zijn in 1607 in Virgi nia arriveerden, de zaak iets subtieler aan te pak ken: neem de Indianen niet direct tegen je in. Zij zetten een kroon op het hoofd van Wahunsona- cook, maar na diens dood wilden de Powhatans de Engelsen terugdrijven in de zee, waar zij vandaan waren gekomen. Ze on derschatten de kracht van de Engelse wapens: korte tijd later waren er van de 8000 Powhatans nog am per 1000 over. Meer dan twee volle eeuwen lang volgden dergelijke ge beurtenissen elkaar in snel tempo op. De Euro pese kolonisten drongen inmiddels verder het land in, door de bergpassen van de Alleghenies. en in westelijke richting lang® de rivieren naar de Mis- sissiple en de Missouri en dit ging zo door. In het be gin van de zestiger jaren in de vorige eeuw raakten de blanke mannen van de Verenigde Stalen met el kaar in oorlog. De Blauw- jassen (het Noorden) te gen de Grijsjassen (het Zuiden), de grote Burger oorlog. In 1860 waren vermoedelijk nog 300.000 Indianen in de V.S. en de Territoria, die grotendeels ten westen van de Missis sippi leefden. Als deze In dianen gedacht mochten hebben, dat de Burgeroor log voor hen enige ont spanning zou betekenen, dan wachtte hen een spoedige desillusie. Dee Brown voert in zijn do cument zo mogen wij „Begraaf mijn hart..." toch wel zien een hele rij stamhoofden aan, voormannen, die op de eerste plaats hun volken voor de slachtbank trachtten te behoeden en vaak alles in het werk stelden om in elk geval de ramp zo beperkt mo gelijk te houden. Het wa ren (en zijn nu weer) grote namen: Manuelito, Geronimo. Cochise, Zit tende Stier (Sitting Bull), Staande Beer. Kromme Neus en Vlekstaart, Klei ne Kraai en de Jonge- Man-Die-Bang-Is-voor- Zijn-Paarden. maar ook een Ely Parker, of Done- hogawa, die een vriend was van Grote Vader pre sident Grant en als Com missaris voor Indiaanse aangelegenheden een hoge post in het leger be kleedde van waaruit hij geruime tijd invloed kon uitoefenen op de regering, totdat echter zijn blanke tegenstanders terrein be gonnen te winnen. In 1968 kwam aan de omzwervin gen van de Navaho's een einde. Generaal Sherman een voorbeeld voor vele van zijn collega's liet de resten van de stam naar hun dorpen terugke- Dee Brown schrijft zwarte bladzijden in zijn zwart boek. De kaart van het Amerikaanse Westen van 1860 tot 1890 is niet alleen bezaaid met forten, maar niet minder met kruisjes, die de plaatsen van sla gen en bloedbaden aange ven. En dat allemaal, omdat er voor rood en wit op één plek geen ruimte was. De Indianen zeiden: „U hebt ons weg gejaagd, maar wij willen hier blijven". Ze voelden zich als verschoppelingen tegenover dieven en leu genaars. Zo worden de verhoudingen in het Ame rikaanse Westen van de vorige eeuw ten voeten uit getekend in dit niets verhelende boek van Brown. De ene stam na de andere, eens trots en vri), werd gedevalueerd, geëlimineerd of als „be smetten" afgezonderd van de „anderen" de meer waardige blanken. Ze zijn allen verdwenen, de Mo- docs, de Arapaho's. Cheyennes. Kiowa's. Apa chen en Commanches, die als rode Don Quichottes streden tegen de Ijzeren Paarden der vooruitgang die door hun prairies stoomden. De tragische helden hebben hun rol uitgespeeld. Brown, die werkelijk een boek heeft geschreven met bloed en tranen, ver onderstelt dat deze India nen nu, een eeuw later, in een tijd zonder helden, wellicht de meest heldhal- tigen van aller Amerika nen zijn. TON PIETERS Alle eenentachtig leden, die al en gekozen voor de lande lijke pastorale raad, hebben kardinaal Alfrink een uit nodiging ontvangen voor het landelijk pastoraal overleg, dat op 26, 27 en 28 januari zal wor den gehouden en waarover wij gisteren hebben bericht. De kardinaal schrijft daarin onder meer, dat de bisschop een advies hebben overge nomen van de bisschoppelijke beheers- en beleidscommissie r de wijze waarop het over leg zou kunnen geschieden zon der de kerkrechterlijke struc- die voorzien was voor de landelijke pastorale raad. De voorbereiding van het lpo in handen gelegd van de subcommissie van de beheers- beleidscommissie, die ook de Ipr heeft voorbereid. Deze sub-commissie bestaat uit mej. dr. M. Klompé, de vicaris-ge neraal van het bisdom Gronin gen mgr. C. Grasveld en de vi- is-generaal van het bisdom Breda, mgr. A. Theeuwes. Op de agenda van het over'eg staat de bespreking van het document van de vorig iaar gehouden bissrhonnensv-ode in Rome „de rechtvaardigheid in de were'd". Om dit document bespreekbaar te maken, heeft commissie onder leiding van dr. G. A. Zuidberg een rapport samengesteld. Dit rap port zal in de diocesen op een door de diocesane pastorale raden te bepalen manier wor den besproken. Op een vergadering op een van de laatste dagen van de cember zal dan onder meer de rapporteur worden aangewe zen, die op 27 januari namens alle diocesen zal rapporteren Dver het hoofdthema. Ook zal dan de prioriteitenlijst van de Nederlandse pastorale proble men worden opgesteld. Wat de gang van zaken tijdens het landelijk pastoraal overleg in Noordwijkerhout zelf be treft: op vrijdagavond 26 ja nuari zal kardinaal Alfrink de opening verrichten. De volgen de dag is het hoofdthema van de rechtvaardigheid aan de orde, evenals op de zondag daarop. De zaterdagmiddag is gereserveerd voor de eigen pastorale problemen van de Nederlandse kerk. In hun brief aan de gelovigen in het weekeinde van 11 en 12 november zullen de bisschop pen nog laten uitkomen, dat zij a?-beve'irgen, die uit het lan delijk overleg naar voren zul len komen, vanzelfsprekend in hun overwegingen zullen be trekken. Vrouw bij studie ver achter man „Het grootste gevaar dat vrou wen bedreigt die een zekere positie in de maatschappij heb ben veroverd, is te vergeten dat de grote meerderheid van de vrouwen hen nog niet volgt". Aldus mevrouw A. Groensmit- Van der Kallen, Tweede Ka merlid voor de KVP. op het congres van de Europese afde ling van de Wereldunie van Katholieke Vrouwenorganisa ties. dat tot vandaag is gehou den in het centrum „Kapeller- put" te Heeze. De deelname van vrouwen aan hoger onderwijs en met name aan universitaire studies blijft nog altijd ver achter bij de mannen. Bovendien zijn de vrouwen over het algemeen slechter op de hoogte en zijn ze achtergesteld, omdat er geen algemene maatregelen worden getroffen om hnr- unk te verlichten, zoals regelmati ge schooltijden, betere ope ningstijden van zaken en in stanties en kindercrèches. I In Oostenrijk worden op dit moment twee parochies door kloosterzusters geleid. De zus ters zijn door de bisschop van Graz-Scckau, mgr. J. Weber, ingezet vanwege het grote priesterlekort in zijn bisdom. De zusters houden zich met alle zielzorgelijke activiteiten bezig. De parochies worden al leen door een priester bezocht voor de eucharistieviering en de toediening van sacramen ten. De Britse evangelist David Hathaway is in Praag tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. omdat hij heeft gepro beerd heimelijk godsdienstige boeken en geschriften, die als anti-Tsjechisch werden be schouwd, in Tsjecho-Slowakije in te vceren. Volgens het par tijblad „Pravda"/Pilsen heeft Hataway gezegd de „provoce rende geschriften" in Würz- bu"g gekregen te hebben van de christelijke Oost-missie. In de algemene vergadering van dc Unie van Baptisten, die in Snoek is gehouden, is met bijna algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de gemeenten worden aange spoord minimaal een gulden per lid per week bijeen te brengen voor de leniging van de nood waar ook ter wereld. In het bijzonder werd hierbij ge dacht aan de ontwikkelingslan den en aan landen die door oorlogshandelingen zijn geteis terd. Groepen katholieke werken de jcngcren uit het Duitse bis dom Rottenburg hebben per Flcurop zo'n zeventig bossen bloemen gestuurd naar de d-'ietnamese ambassadeur n Bonn met het verzoek deze •men te geven aan katholie- werkende jongeren die in jo gevangen zitten. Tot nu toe heeft de ambassadeur de KW.! steeds laten weten, dat hij niets voor de gevangenen kon doen. canen, pater Constantino Ko- ser, bestaat er geen belemme ring voor een nauwe samen werking tussen christenen en marxisten. Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de orde in Latijns-Amerikaanse landen wees de overste erop dat de kerk bij het zoeken naar maatschappelijke struc tuurveranderingen in het socia lisme waardevolle dingen kan vinden. D- leider van de afdeling gezondheidszorg van de Duitse Caritas, pater Bernhard Rü- thcr, heeft in het tijdschrift voor katholieke DuiLse zieken huizen het voorstel gedaan om kerkelijke ziekenhuizen te stichten waarbinnen alle spe- cialismcs een plaats zouden moeten krijgen, waar niet lan ger sprake is van klasse-inde lingen tn waar men geen uit zonderingen maakt voor parti culiere patiënten. Omstreden Franse katechesecursus krijgt kans van bisschoppen Vrijwel alle Franse kranten prijzen het document over christendom en politiek, dat de Franse bisschoppen hebben aanvaard op hun jaarvergade ring in Lourdcs. Het rapport „voor een christelijke praktijk van de politiek" oogst met name waardering, omdat de kerk van de ene kont geen be paalde politieke keuze aan praat of afkeurt en van de an dere kant toch heel duidelijk de evangelische eisen aangeeft voor een politiek engagement, want zo zeggen de bisschop pen— „het evangelie is niet neutraal". Het communistische dogblad „L'Humanité" noemt de bis schoppelijke verklaring een gunstige ontwikkeling. Hoewel het blad het betreurt dat de kerk kiest voor een soort der de weg tussen puur kapitalis me en zuiver socialisme, spreekt het toch van „een nieuwe situatie van samenwer king tussen communisten en "h istenen". Het tweede hoofdthi ia ven de Franse bisscho— ling, het priestern -b.. is ir Ier uit de verf gc!:r - He. Franse episcopaat cli 'c rog geen radicale mort-i- ie nemen om het pastorale kader van de kerk te vernieuwer. Er zijn hoopvolle tekenen. Naast dc 2840 grootseminaris ten (de helft van tien jaar ge leden) zijn er 270 jongeren die priester willen worden, zonder dat zij daarvoor hun normale milieu een tijdlang moeten verlaten. Dit experiment werd in 1968 goedgekeurd. De voor mannen van de ACO (de Fran se 'katholieke actie van de ar beiders willen nog een stap verder gaan. Zij zouden het normaal vinden, wanneer dc gemeenschap zelf iemand uit zijn midden tot pastoor zou kiezen, maar dit verlangen bleek in Lourdes niet haal baar. Bijna als hamerstuk werd de katechese behandeld. Het door behoudende groepen, zoals „de zwijgende kerk", fel gekritj- seerde nieuwe handboek voor de tweede klas van de middel bare school, werd door de bis schoppen goedgekeurd, zij het als experiment. Enkele bis schoppen deelden bepaalde be zwaren tegen de onvolledige leer, maar iedereen waardeer de dc pedagogische aanpak, waardoor het kind tot een ge loofshouding kan komen. Ook de Romeinse congregatie voor de geestelijkheid (waar onder de katechese valt) vond dat leerstukken als de verlos sing. de rol van de heilige Ma ria en de erfzonde, onvoldoen de zijn belicht. Ondanks deze bezwaren heeft de Romeinse congregatie echter onlangs de Franse katecheten aangemoe digd om verder te gaan met het ontwikkelen van hun nieu we methode, die overigens veel li'kt op de katechese van ka nunnik Joseph Colomb. die in 1°57 -• erd nfnel-eurd ('oor het Heilig Officie. Met deze afkeu ring hegon een ir-passe in het Franse godsdienstonderricht, die eerst de laatste jaren werd doorbroken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11