Uitlevering van drugbende geëist W edu wenpensioen niet belastingvrij Postduivenvlees in worstjes en kroketten Ceidóc Sou/toni McGovern vol vertrouwen op overwinning Actie UDA in Ierland Hoofd van Franse inlichtingendienst overgeplaatst Brazilië OPVOEDINGS TEHUIS BEZET DOOR JONGENS Ook binnenlandse problemen op agenda landelijk pastoraal overleg Oranje telefoon favoriet Onlusten in India en Pakistan DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 bomexplosie gisteren in een bar in de Noordierse hoofd stad Belfast werden twee kinderen gedood die in de nabijheid speelden. Elf bezoekers van de bar raakten gewond. katholieke guerrillastrijders zou worden gefrequenteerd. De Ulster Defensie organisatie (UDA) verklaarde dat haar invasie-eenheid de mensen in het café had bevolen naar buiten te gaan en toen hand granaten naar binnen had géworpen. De politie van het dorp St.-Johnston, waar de aanslag plaats vond, zei dat het café slechts „betrekke lijk weinig schade" had op gelopen. BELFAST (AP) Een groep militante protestanten is gis teren uit Noord-Ierland de grens overgestoken naar de Ierse republiek en heeft daar een café opgeblazen dat door PARUS (REUTER) - Het hoofd van de Franse contra-spionage- dienrt, Jean Rochet, is overge plaatst naar een plaatselijke be stuursfunctie. Volgens waarne mers gaat het waarschijnlijk om het laatste bedrijf van een al lang slepende vete tussen het Franse ministerie van Buiten landse Zaken en Rochet, die be kend staat als iemand die geen blad voor de mond neemt. De 51-jarige Rochet, die sinds 1967 hoofd van de contra-spionage dienst was, heeft met het minis- j terie van Buitenlandse Zaken overhoop gelegen sinds hij vorig jaar voor de televisie verklaar de dat de helft van de leden van de Oost-Europese diploma tieke vertegenwoordiging in Pa rijs zich met spionage bezig houdt. Kort daarop, toen Frankrijk net moeilijke olie-onderhandelingen voerde met Algerije liet Rochet de privé-secretaris van het hoofd van de afdeling economi sche zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken arreste ren omdat hij voor Algerije zou spioneren. De secretaris zit nog steeds gevangen. Later consta teerde de dienst dat twee func tionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken contac ten onderhielden met buiten landse inlichtingendiensten. BARNEVELD (ANP) Op de Nederlandse pluimveemarkten wor den ettelijke duizenden duiven verhandeld, die volgens de postduiven- organisaties bestemd zijn voor menselijke consumptie. De dui ven, waarvan een niet te verwaarlozen per centage volgens de postduivenorganisa- ties ziek of zelfs dood doorverkocht wordt, zou men ondermeer verwerken in kroket ten en borrelworstjes. Alleen al op de pluim- veemarkt te Barneveld worden volgens de Ne derlandse postduiven- houders enkele duizen den duiven per week verhandeld. Het zit de postduivenor- ganisaties hoog dat de Nederlandse wet de ei genaren van postdui ven geen enkele be scherming biedt tegen deze praktijken. De gewraakte duiven handel vormt volgens de postduivenorganisa- ties ook een gevaar voor de volksgezond heid. De verhandelde duiven kunnen aan al lerlei vogelziekten lij den, zoals paratyfus. Volgens de organisaties is het gevaar niet denkbeeldig dat er op deze manier duiven voor consumptie ver werkt worden, die het geneesmiddel tylan toegediend hebben ge kregen. Dit voor de gezondheid van de mens schadelijke pro- dukt wordt door veel duivenliefhebbers aan het voer van hun die ren toegevoegd. Hotel „Bond Zonder Naam' in Spanje volgeboekt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De belangstelling voor logeren in het hotel van de Bond zonder Naam in Spanje, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, is zo groot, dat het hotel voor het komende sei zoen reeds is uitverkocht. Het apartementen-hotel is be stemd voor bejaarden en min- der-validen. De capaciteit is 800 personen per jaar. Velen heeft men moeten teleurstellen. De bouw van een tweede vleugel is nu eigenlijk al noodzakelijk. Maar daarvoor heeft de bond (nog) geen geld. Als Eugenia dicht gaat Kleine kliniek in Davos (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Met de voorgeno men sluiting van de Nederland se astmakliniek Eugenia in Da- vos in het vooruitzicht, bezint men zich op de mogelijkheden tot exploitatie van een kleinere Nederlandse inrichting in Da- vos, omdat het voor bepaalde astmalijders noodzakelijk is in het hooggebergte verpleegd en behandeld te worden. Voor dit doel is binnen de vereni ging tot behartiging van de be langen van Nederlandse longlij ders en het Nederlands astma fonds een werkgroep opgericht. BRASILIA (AFP) De VS heb- - ben Brazilië om de uitlevering 1 gevraagd van twee Franse mis- j dadigers die onlangs zijn aange- houden wegens handel in verdo vende middelen. Het gaat om de 42-jarige Chris tian David, bijgenaamd ,,de mooie Serge" en Michel Nicoli. David is één van de meest ge zochte misdadigers in Frankrijk sinds hij in 1966 bij een ont snapping uit een gevangenis in Parijs een politiecommissaris doodschoot en twee bewakers verwondde. Nicoli werd in 1964 in Frankrijk bij verstek wegens moord ter dood veroordeeld. Volgens Braziliaanse politiekrin gen stond David aan het hoofd van de Zuidamerikaanse afde ling van een internationale ben de handelaars in narcotica die in Argentinië, Uruguay en Bra zilië opereerde en heroïne ver zond naar de V.S. Deze organisa tie zou nu onschadelijk zijn ge maakt. Bij het onderzoek zou voorts zijn gebleken dat David als huur moordenaar in 1965 betrokken was bij de ontvoering van en moord op de Marokkaanse op positieleider Ben Barka in Frankrijk. Daarna zou hij zijn toevlucht hebben gezocht in Ma rokko waar hij gegevens ver raadde over de Franse geheime dienst waarvoor hij vroeger had gewerkt. Staking Chili SANTIAGO. (RTR). De sta kingsleiders in Chili hebben gis teren plotseling de onderhande lingen met president Allende af gebroken en meegedeeld dat de stakingen worden voortgezet. Er is geen reden voor de misluk king opgegeven. Italiaanse fabriek Benelli brengt een wereldprimeur op de groeiende markt van motorfiet. sen. Het is deze eerste standaard 750 cc 6-cilinder ter wereld voor normaal gebruik op de weg. AMERSFOORT (ANP) Een aantal bewoners van de orthopedagogische maatschappij Zandbergen, een opvoedingsinstelling in Amersfoort, heeft een van de tehuizen van de instel ling gistermiddag bezet. De jongens, in leeftijd va riërend van 12 tot 19 jaar, zijn het niet eens met het ontslag van de directeur van de afdeling en een aan tal leiders. Bovendien wil len zij zekerheid omtrent de toekomst van het tehuis en verbetering van het leefklimaat. Het hoofd van de afdeling, de heer J. Neuren is enkele maan den geleden ontslagen. Als re den hiervan werd opgegeven dat hij vertrouwelijke stukken openbaar maakte en „vanwege zijn gedragingen ten opzichte van een vrouwelijk personeels lid". Ook was de leiding van Zandbergen het niet eens met de wijze waarop hij de jongens be handelde. Na dit ontslag meldden zeven van de acht leiders zich ziek, waar van er vier inmiddels weer te ruggekeerd zijn. Dinsdag heeft de directie een be spreking gehad met de groeps leiders en hen een aantal voor waarden gesteld. Een daarvan was dat de leiders de jongens niet zouden beïnvloeden. Boven dien zullen zij een nieuw hoofd moeten aanvaarden. Drie lei ders hebben zich daarmee niet kunnen verenigen. VERSTANDIG MIDDEL ¥~)E vandaag verschenen ontwerp-begroting 1973 van de gemeente Den Haag toont twee opvallende kenmerken. Ten eerste, een nog niet eerder vertoond laag begrotingstekort. Ten tweede het ele ment van onzekerheden op tal van gebieden. De toename van begrotingstekorten is niet alleen een Haagse zaak. Tal van gemeenten kampen ermee. De begroting wordt dan veelal doorspekt met kreten, dat de rijksoverheid met méér geld over de brug moet komen. Voor Den Haag zou dat dan 50 miljoen gulden moeten zijn. Nederland heeft evenwel 25 keer zoveel inwoners dan Den Haag. Uitgesmeerd over alle gemeenten zou het rijk dan met zo circa,1'/$ miljard gulden naar de gemeenten moeten stappen. En waar móet dat geld vandaan komen? Uit verhoogde belastingen van de steeds zwaarder belaste Nederlandse burger óf uit leengelden? Bij het eerste moet de buikriem van de belastingbetaler nog strakker aangehaald worden en bij het tweede krijgt de inflatie weer een nieuwe impuls. Doelmatig en verstandig bezuinigen is wellicht nog een beter middel. |~)EN HAAG verkeert in onzekerheden. Voor een groot deel is wij- ten aan het rijk, dat de werkgelegenheid van Den Haag is gaan aantasten maar voor een ander deel ook door het gemeentelijk be leid, dat steeds aan wisselingen en soms aan opportunisme onderhe vig is. „Verbeter de wereld maar begin met uzelf" is misschien een hard maar mogelijk toch een verstandig middel om tot zekerheden te komen. KURIIAUS 'T'OEN de wedstrijd Zwolsman-Gemeente in de patstelling terecht dreigde te komen, hebben wij ons hier bereid verklaard af scheid te nemen van het Kurhaus, zij het met betraande ogen. Zo onder het motto van: wat oudere generaties dierbaar is, blijkt mor gen door anderen helemaal niet te worden gemist. In het volgende bedrijf - bereidverklaring van C.R.M. om het oude centrum van Scheveningen's vertier op de monumentenlijst te zet ten - dachten we hardop: „Dit zou zinvol zijn mits er dan maar voor het Kurhaus een nieuwe functie geschapen kan worden". Onge veer eensluidend is de conclusie van de Haagse gemeenteraad, zij het dat die aan het begrip functie de voorwaarde „economisch ver antwoord" heeft gekoppeld. Er zijn al een paar instanties - onder meer het Residentie-Orkest - die suggesties voor een zinvolle aanpak hebben gedaan. Maar al die suggesties kosten voorlopig meer geld dan ze op korte termijn zullen opbrengen. Blijft dus de vraag wat precies de economisch verantwoorde functie is. Op het achterplan fluisteren verschillende geïnteresseerden: „Vergeet de mogelijkheden van een Scheveningens casino niet". Misschien ook voor C.R.M. een interessant nevenmiddel om het Kurhaus als monument nieuwe toekomst te verzekeren. Er is ter wereld al zoveel cultuur die dank zijn commercie en a-mu sisch gewin op de been gehouden wordt. Over extreemgesproken FEN deel van Nijmegens universitaire bevolking blijft opponeren tegen de benoeming van prof. Duynstee tot nieuwe rector-mag- nificus. Een benoeming waaraan een belangrijk deel van de opposi tie mede debet is, omdat ze door het boycotten van de universitaire verkiezingen hun representatie in vertegenwoordigende organen ver zwakt hebben. In zoverre is het luidruchtige protest dus zo iets, als een aantal frac ties dat de Kamer verlaat en dan klaagt dat de achtergebleven volksvertegenwoordigers beslissingen nemen die weglopers niet leuk vinden. Maar er is nog iets dat ons bevreemdt: een bezwaar van de proteste rende studenten en stafleden is dat Duynstee zo „extreem rechts" is. Een klacht die overigens weer niet duidelijk overkomt omdat de éne zegsman voor de radio verklaart dat iemand van zo'n politieke richting als Duynstee belijdt in Nijmegen niet aan de top behoort te staan terwijl een ander weer betoogt dat het niet tegen Duynstee zelf gaat, maar tegen het verschijnsel dat personen die de democra tisering van het hoger onderwijs niet zo zien als de actiegroepen, geen handen hebben om er teugels in te leggen. Wat de opposanten In feite willen is op alle Nijmeegse bestuurszetels personen die onder meer bereid zijn zoveel mogelijk tegen het be leid van de overheid in te gaan. Maar dan moeten deze opposanten zeker oppassen Duynstee „extreem" 'e noemen, omdat hij niet de mocratisch gezind zou zijn. De afgelopen maanden zijn er in de stu dentenwereld zelf verschijnselen geweest die getuigen van merk waardige opvattingen over grondregels of toepassing van de demo cratie. Nog even en een axioma bij instructie, vorming en opvoeding wordt, dat discipelen alleen maar baat hebben bij docenten van wie bij voorbaat vast staat dat ze denken en praten als hun gehoor. En op die manier zouden nieuwe generaties dan kritisch gevormd moeten worden. Kettingbrieven onderschept DEN HELDER (ANP) Er zijn sinds enige tijd in ons land ket tingbrieven afkomstig uit Zwe den in omloop. Uit een onder zoek dat de politie van Den Hel der naar de nieuwe soort ket tingbrieven, die worden ver kocht als aandelen van de „New Mathematical Investment System" heeft ingesteld, is geble ken dat achter deze zaak de 31- Jarlge in Zweden verblijvende H.H.W. uit Den Helder schuil gaat. e in beslag genomen postwissels van ƒ7,50 de eerste inzet voor het nieuwe kansspel wa ren volgens de politie geadres seerd aan gefingeerde personen in de Zweedse stad Uppsala, achter wie de heer W. zich bleek te verbergen. UTRECHT (KNP) Ook de eigen pastorale problemen van de Nederlandse Kerk zullen ter sprake kunnen komen op het landelijk pastoraal overleg, dat nu voor 26, 27 en 28 januari is vastgesteld in Noordwijkerhout. Dit overleg komt, zoals bekend, in de plaats van de lundelijke pastorale raad. Hoofdthema zal zijn „dc rechtvaardigheid in de wereld". Het landelijk pastoraal overleg wordt gehou den onder verantwoordelijkheid en leiding van de Nederlandse bisschoppen. Deze roe pen het overleg bijeen en stellen de agen da vast. De leiding van de vergadering de legeren zij aan twee gespreksleiders, te weten mr. dr. L. Schneider uit Arnhem en prof. mr. J. V.D. Ven uit Bilthoven. Het karakter van het landelijk pastoraal overleg is uitsluitend consultatief. De aan bevelingen, die via een schriftelijke gehei me stemming worden aangenomen, worden aan de bisschoppen voorgelegd. De bis schoppen zullen actief aan de discussie deelnemen. Zij zullen zich echter van stemming onthouden. Het spreken over de eigen pastorale proble men van de Nederlandse kerkprovincie zal gebeuren binnen door de bisschoppen te bepalen grenzen. Deze punten worden geïn ventariseerd in een vooroverleg in dc ver schillende diocesen, waaraan de bisschop zoveel mogelijk zelf zal deelnemen. In het weekeinde van 11 en 12 november zal in alle katholieke kerken van Nederland een korte brief van de bisschoppen over het landelijk pastoraal overleg worden voorgelezen. ARNHEM (ANP) Een op dc tien nieuwe telefoonabonnees wil graag een gekleurd teletoon- tocstel, waarbij de bijzondere voorkeur uitgaat naar een oran jetoestel. Dit is gebleken in het telcfoondlstrict Arnhem, waar de PTT bij wijze van proef is begonnen met dc verkoop van gekleurde toestellen. Ook groen, ivoor en rood liggen volgens de PTT goed in dc markt. Voor het blauwe toestel is duidelijk minder animo. NEW DELHI (Reuter) Bij on lusten in de Indiase staat As sam om een taaiconflict zijn ze ker vier mensen om het leven gekomen. In de hoofdstad Sjil- long werd op grote schaal brand gesticht en geplunderd. Er deden zich ook veel steekpar tijen voor. Het leger is tussen beide gekomen en voor ver- j scheidene wijken is een uit gaansverbod afgekondigd. Ook in het buurland Pakistan kwam het leger in acite. Dat gebeurde nadat in de havenstad Karatsji bij een botsing tussen politie en arbeiders een burger was gedood en tien politieman nen waren gewond. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De fractie van de P. v.d. A. in de Tweede Kamer speelt met de gedachte een ini tiatief-wetsvoorstel in te dienen om te bereiken, dat weduwen met kinderen, die slechts een aww-uitkering genieten, na 1 ja nuari geen belasting behoeven te betalen. Zij is op deze ge dachten gekomen nadat staats secretaris Scholten van Finan ciën heeft laten blijken, zelf niet dit initiatief te zullen nemen. Na 1 januari blijven wel de aow- uitkeringen (dus voor 65-plus- sers) belastinvrij als men geen andere inkomsten heeft, maar zal de aww-uitkering voor wedu wen met kinderen onder bepaal de omstandigheden wel belast worden. In het nieuwe systeem worden weduwen met kinderen gere kend tot de rubriek „onvolledige gezinnen," waartoe ook weduw naars met kinderen, gescheiden echtelieden met kinderen en on gehuwde moeders behoren. De staatssecretaris van Financiën ziet geen aanleiding, voor deze categorie nog een extr verdeling te maken naar de aard van de inkomsten. Het inkomen is be palend, niet de bron. Thans wordt een weduwe in fis caal opzicht nog behandeld als een gehuwde, maar die regeling wil men juist verlaten. Volgens de aww-bepalingen krijgt een weduwe met kinderen evenwel een uitkering gelijk aan de aow-uitkering voor gehuwden. Waarschijnlijk zal deze uitke ring op 1 januari 693 gulden per maand bedragen. Een weduwe met 1 kind betaalt dan 18.90 gulden per maand aan belas ting, een weduwe met 2 kinde-1 ren 7.80 gulden en met meer kinderen geen belasting. 1 In de haven van Hongkong is een begin gemaakt met de berging van het voormalige schip Queen Elizabeth dat in januari geheel vernield werd door een brand. Van onze correspondent NEW YORK „We geven ver domd vel om McGovern de Watergate affaire Is Nixon's Waterloo naar de bliksem met dc opiniepeilingen stem voor het volk". Dit zijn dc on stuimige en vastberaden teksten op de spandoeken in de enthou siaste menigte bij de democrati sche bijeenkomstn gedurende de laatste paar dagen voor de pre sidentsverkiezingen. McGovern en zijn medewerkers blaken meer dan ooit van vertrouwen. De bijeenkomst in New York was één van de grootste en meest enthousiaste van de hele cam pagne. McGovern merkte op dot iedere werkende man die voor Richard Nixon stemde, zichzelf de keel doorsneed. Hij deed dit beroep op alle werkende Ameri kanen om voor hun eigen econo» mische belangen te stemmen, omdat grote aantallen geschool de arbeiders, die volgens tradi' tie democratisch stemden, nu overlopen aaar de republikei nen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9