1,55 Regering wil hulp Vietnam stimuleren Bij AR veel animo voor één christelijke partij met KVP en CHU HP Rozebottel ~u Groenevelt, Zwarte Piet en heilsoldaat dHJflENE hom-termu niet onze geschiedenis Geen steun voor verhoging van benzine-accijns c O Jö DE NIEUWE UNIE Amerikaanse attaché: confiture DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft de Eer- ste-Kamerleden de verzekering gegeven dat de regering alles zal doen om de hulpverlening voor de wederopbouw van Vietnam te stimuleren. De regering heeft het plan, om via de Verenigde Naties en contacten met andere lan den de hulpverlening op gang te brengen. Premier Bies heuvel zei dat gistermiddag in zijn antwoord bij de alge mene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Wat de NAVO betreft was de pre mier het eens met de socialist Broeksz, dat de handelwijze van Portugal en Griekenland niet in overeenstemming is met de uit gangspunten van de NAVO. De Conducteur- loze trein voorlopig op dood spoor UTRECHT (ANP) De proef die de Nederlandse Spoorwegen wil de gaan nemen met een conduc- teurloze trein, is uitgesteld, i Eerst wil de bedrijfsleiding, die j daarover met een commissie uit i de ondernemingsraad heeft ge sproken, „een aantal interne en externe aspecten, met name ook in het psychologische vlak, ver der bestuderen, alvorens met de proef kan worden gestart", zo zegt NS. De proef zou vanaf 21 november worden genomen op het baan vak Gouda-Alphen aan den Rijn. Tegen de proef is fel ge protesteerd door de vakorgani saties van spoorwegpersoneel en ook door de personeelsraad van NS. De ondernemingsraad zal aan de nadere studie deelnemen, zo is nog van NS-zijde meegedeeld. heer Biesheuvel vond echter dat een discussie over deze kwestie niet in de NAVO gevoerd zou moeten worden, omdat het ef fect averechts zou zijn. De pre mier liet er geen twijfel over bestaan, dat de Nederlandse re gering de NAVO nog lange tijd wil houden voor het handhaven van de vrijheid. Hij zei het ver trouwen te hebben, „dat de meerderheid van het Nederland se volk zo'n gezonde kijk heeft, dat zij er niet anders over denkt". In alle weekbladen figureert deze week uiteraard uitvoerig Arie Groenevelt als zwarte piet of als heilsoldaat, dit al naar ge lang de politieke kleur van het betrokken blad. „Wanneer zelfs eigen N.V.V.-col- lega's hem een niets ontziende doordrijver noemen, dan moet er iets grondig mis zijn met Arie-barricade-Groenevelt", be sluit bijvoorbeeld Elsevier een artikel van niet minder dan acht pagina's ever „de agitator van het N.V.V.". Het blad ont hult voorts hoe Nederland op Schiphol de Algerijnse „diplo maat" met koffers vol explosie ven heeft laten lopen na ge chanteerd te zijn met het drei gement „dat er anders wel eens onschuldige Nederlanders in een KLM-toestel zouden kunnen worden gekidnapt". Burgemeester Marijnen zegt, geïnterviewd over de dreigende verloedering van de Residentie: „Na de spreiding van de rijks diensten wordt Den Haag een probleemgebied." Hij voorziet een uittocht van 120.000 tot 160.000 Hagenezen uit zijn stad. O +- <D <D O schappelijk onderzoek opge maakt, waaruit deze hoopvolle gedachte: „Misschien komt het nog ooit zover dat het gewoon is wanneer scheikundigen hun diensten aan actiegroepen aan bieden en dat industriële onder zoekers zich aansluiten bij de industriebond N.V.V.", Bibeb had een interview met de win naar van de zilveren griffel voor jeugdboeken, de Engels man Roald Dahl. Over zijn kostschooljeugd: ,De aartsbis schop van Canterbury, die nu dood is, die de koningin heeft gekroonddie sloeg, sloeg, sloeg. Daarna bracht hij een bakje water om je bloedende wonden te wassen. En dat worden hooggeplaatsten zo iets maakt je wel een beetje cynisch hoor". De Haagse Post laat licht schij nen op Henry Kissinger, de grij ze eminentie van Nixon. Vrede in Vietnam is „in ieder geval niet het hoogtepunt van zijn carrière. Want de moorddadige oorlog, die de Verenigde Staten sinds 1961 in Vietnam en aan grenzende gebieden voeren, is voor Nixons onaantastbare advi seur in nationale veiligheidsza ken een randprobleem. Ze hin dert hem. in ernstige mate zelfs, bij het ven-uilen van wat hij ziet als zijn grote missie: het ordenen van de wereld op basis van een evenwicht tussen de grote machten, het beheer van de gang van zaken in de wereld dcor twee (Verenigde Staten en Sovjet-Unie) of vijf (de grote twee plus China, Ja pan en West-Europa) grote mo gendheden met zijn 135 andere onafhankelijke staten als ge hoorzame kinderen". Het blad tekent voorts een portret van het Centraal Actiecomité Rijn mond. De Groene hekelt „de triomf van de karakterloosheid in omroep land. „Een combinatie van ver heerlijkte tradities en geen in- spanningvergend. clichématig amusement, gelardeerd met sensationele incidenten vormt de basis voor de succesformule van AVRO en TROS. De vrees daarbij de aansluiting te verlie zen, jaagt andere omroepvereni gingen het drijfzand in, van KRO tot VARA. En ondertussen wordt de kans gemist om aan sluiting te krijgen bij zaken waarbij brede lagen van de be volking reëel zijn betrokken: de aanhoudende woningnood, de loonstrijd, het gevecht om de medezeggenschap in buurt en bedrijf, de nieuwe bewustwor ding" In Accent beantwoordt ditmaal Den Uyl vragen van lezers aan de lijsttrekkers. Op de vraag of hij niet bang is speelbal te wor den van de vakbeweging: „Nee. Kijk, elke regering die dit niet doet, dwaas. De vakbeweging hoeft me overigens helemaal niet de wet voor te schrijven. Ik heb mijn opvattingen. Op som mige punten komen die sterk overeen met wat de vakbewe ging wil, op andere punten ver schillen ze". Voorts bracht een redactielid een dag door in de Pompe-kliniek in Nijmegen met zijn „vrijheid blijheid-therapie". Sfeerbeeld: „Slenterend door de gangen valt het op, dat behalve veel ruiten ook deuren kapot zijn. Ock de Nieuwe Linie heeft aan dacht voor psychiatrische in richtingen en bezocht een aan tal. Een psychiater: „Het ellen dige is, dat juist omdat er in de psychiatrie wetenschappelijk nauwelijks iets vast staat, psy chiaters mystificaties en verhul lingen nodig hebben die ze het beste beschermen door te zeg gen, dat de psychiatrie voor de leek niet te begrijpen is". Het zangduo de Sissies, bij progres sief en artistiek Amsterdam /eer in trek. gaat (gecoachd door Wim Sonneveld nota bene) de provincie in, en vormt aanlei ding tot een interview. Hier de geloofsbelijdenis van Gerrie: Nou. ik b»n niet zo vrese lijk. ik bedoel dolle mina Mannen zijn mannen en vrou wen zijn vrouwen Ik ben erg blij om dat verschil. Maar emancipatieJe blijft toch een vrouw". Zo progressief is nu artistiek Amsterdam. Bevriezing kinderbijslag DEN HAAG (ANP) De bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste kind zal voor 1973 een egatief verschil opleveren van ?>,48 gulden. Voor de jaren 1974 -ti 1975 wordt een verschil becijferd van resp. 123,,24 en 202,80 gulden. Minster Boersma (sociale Zaken) heeft de Twee de Kamer een rekenvoorbeeld gezonden, uitgaande van een stijging van de kinderbijslag voor het eerste kind bij niet-be- vriezing van telkens 5 procent in de komende jaren. Het kin derbijslagbedrag voor een eer ste kind zou dan de volgende ontwikkeling te zien geven: 1 januari 1973: 173,16, 1 juli 1973 181.74. 1 januari 1974 190,32, 1 juli 1974 200,46. 1 januari 1975 209,82. 1 juli 1975 220.74 gul den. telkens per kwartaal. Bij de bevriezing zal het kinderbij slagbedrag voor een eerste kind op onveranderd 164,58 gulden per kwartaal worden gehand haafd. Een op tien volwassenen hove bloeddruk GENEVE (Reuter) Van elke tien volwassenen heeft er één hoge bloeddruk. Slechts een klein deel van de mensen die hiervoor behandeld zouden moe ten worden, wordt ook werkelijk behandeld, en van hen krijgt nog slechts een klein deel de juiste behandeling. Dit staat in het jongste nummer van het maandblad van de we reldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève. Volgens het artikel van de Joe goslaaf Thomas Strasser is hoge bloeddruk zowel in geïndustriali seerde als in ontwikkelingslan den een „wijdverbreide epide mie". Directe en indirecte ge volgen van hoge bloeddruk zoals beroertes, hartaanvallen, nier aandoeningen en netvliesbloe dingen zouden vaak voorkomen kunnen worden door het inne men van de juiste, betrekkelijk onschuldige medicijnen die nu in de handel zijn, aldus Stras- Referendum over toekomst Noord-Ierland L/e Druse regering heeft gisteravond de tekst gepu- j bliceerd van de wet voor een Noordierse volksraadpleging i over de grens tussen Ierland en I Noord-Ierland, die dateert uit 1920. In het referendum zal aan j de 1.031.000 kiesgerechtigden een dubbele vraag worden voor- I gelegd: moet Noord-Ierland een j deel van het Verenigd Konink rijk blijven of wenst u dat Noord-Ierland bij de Ierse repu bliek gevoegd wordt?, buiten het Verenigd Koninkrijk? Men verwacht, dat het referen- dum, wegens technische rede nen niet vóór eind januari ge houden zal kunnen worden. Het 1 is niet uitgesloten, dat de Ierse 1 republiek gelijktijdig een refe rendum over dezelfde vraag zal uitschrijven. Overigens wordt niet getwijfeld aan de uitslag van het referen dum in Noord-Ierland. De pro testantse meerderheid staat er borg voor, dat de provincie deel zal blijven uitmaken van Groot- 1 Brittannië en geen deel zal wor den van de katholieke Ierse re- publiek. Tijdelijk twee grappige stickers van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom is het nu extra fijn om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - /-n beter voor uw kind. nutbici* Honderden Londense taxi chauffeurs in hun klassie ke maar gemakkelijke zwarte taxi's, hebben gis teren het verkeer in het centrum van Londen een tijd lang ernstig ontwricht met een demonstratie. Toe terend en met de lichten knipperend kropen de au to's rond Piccadilly Circus en door de aangrenzende straten, waardoor kilome. ters lange opstoppingen ontstonden. Het protest was bedoeld tegen een btw- maatregel die pas in april 1973 van kracht wordt. De chauffeurs vrezen een da ling van kun inkomsten. Door dit ,,drive-in-protest" kwam de Engelse koningin tien minuten te laat voor de opening van de tentoon stelling „50 jaar BBC". DEN HAAG AR-voorzitter dr. Veerman is niet verrast over de uitkomst van een Nipo-enquéte, volgens wel ke 84 procent van de AR- kiezers voorstander is van een grote christelijke par tij met KVP en CHU. Dat percentage ligt bij de AR zelfs hoger dan bij de KVP- en CHU-kiezers, waar het 74 bedraagt. De christelijke grondslag van zo'n nieuwe partij hoeft volgens dr. Veerman overigens niet in de naamgeving van die partij tot uitdrukking te komen. Maar het moet ook zonder dat wel volko men duidelijk zijn dat het om een christelijk gefundeerde par tij gaat. Op de vraag waarom de drie par tijen in de verkiezingsstrijd niet met één lijst uitkomen en daar na één fractie gaan vormen, luidt het antwoord: „Daar zijn we op dit moment nog niet aan toe. Als je dat wel doet, moet je immers nu al zeker weten dat er dan één partij komt." Het ontbreken van een gezamen lijk nieuw verkiezingsprogram ma van de drie partijen is vol gens dr. Veerman het gevolg van een procedure-kwestie. Over zo'n nieuw program zou den de honderden kiesverenigin gen zich hebben moeten kunnen uitspreken en daar is thans geen gelegenheid meer voor. Wel komt er een gemeenschappe lijk urgentieprogram met KVP en CHU voor de jaren 1971- 1975. Daarnaast komt er nog een kort gezamenlijk manifest van 8 punten. Min. Tepavac afgetreden BELGRADO (Reuter) De Joe goslavische minister van buiten landse zaken Mirko Tepavac Is afgetreden. Dit is In Belgrado bekendgemaakt. Ook de Engelse mode-ont werpster Mary Quant heeft maar weer eens terugge grepen op het verleden. Ditmaal de jaren van de eerste wereldoorlog. Dit ontwerp voor haar lente- en zomercollectie 1973 is een lange plooirok gewor den van zachtblauwe de nim, met een jasje in de zelfde stof. De lange strife is van een lichtblauwe de nim blouse. Kortom, een Engels meisje met de blau we hoed. Heel anders dan dit pakje uit de dagen van loopgraven en tweedekkers zijn de strand-ensembles die Ferrara in Rome toon de. De badstof jurkjes zijn uitgevoerd in Chinees- blauw en oranje flinks) en in paars, afgezet met oran je. Voor de warme dagen in de volgende niet i de herfstbladeren in het gras kijken) raadt Mary Quant de rechtse combinatie aan. Het strapless bovenstukje is van zijdeachtige denim. Er schijnt echter wel een lange pantalon bij te ho ren. En het lopen op hoog. dravende hakken is bijna te omschrijven als „stelt- Tijdelijk van L72 voor stilte rond 'Ondergang Indianen beveiliging - 1 1 9 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regeringspartijen zullen een voorstel van de progressieve drie in de Tweede Kamer om de benzine accijns nog verder te verhogen en daarbij af te zien van verhoging van de wegenbelasting, niet steunen. Het voor stel werd gedaan met het motief, dat niet het bezitten maar het gebruiken van een auto zwaarder moet worden belast. De woordvoerders van de regeringspartijen von den de suggestie op zichzelf sympathiek, maar vreesden moeilijkheden voor pomphouders in de buurt van de Duit se grens, omdat de Nederlandse benzineprijs dan veel ho ger zou worden dan de Duitse. De verhoging van benzine-accijns en van de wegenbelasting hield zowel verband met de unificatie van de accijnzen in Benelux- verband als met het dekkings plan. Om meer geld beschik baar te krijgen voor het wegen fonds moest de wegenbelasting omhoog. De benzine-accijns moest echter omlaag om op het zelfde peil als België te komen. De Belgen gingen echter opeens DEN HAAG (ANP) - Minister van Agt (Justitie) geeft dc Tweede Kamer geen informatie over de gegevens, verkregen uit het onderzoek na de aanhouding van de Algerijnse diplomaat op Schiphol en die relevant zijn voor de beveiliging tegen bom- In antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Berkhouwer en Geurtsen zegt de minister dat ook na langdurig verhoor niet anders kon worden vastge steld dan dat de betrokkene wist dat hij in een der koffers vijf pistolen vervoerde. Niet kon j worden vastgesteld dat hij wist welke de inhoud van de andere (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Dit is niet ónze geschiede nis. Degenen die voor de huidige nasleep verantwoordelijk zijn, zijn de doden in dit boek". Dit zei gisteren de Amerikaan se culturele attaché in Nederland, dr. Phi lip Benson, bij de aanbieding van de Ne derlandse uitgave van het boek „Bury my heart at wounded knee". Het boek, in het Nederlands „Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier", beschrijft de onder gang van de Indianen in Noord-Amerika, van 1860 tot 1890. Dr. P. Pott, directeur van het Leidse museum voor volkenkunde waar het boek ten doop werd gehou den, zei te hopen, dat dc lezer wat meer waarde ring krijgt voor de werkelijke slachtoffers van de Indiaanse tragedie in de vorige en deze eeuw. Hij stelde ook, dat in die afgelopen periode proble men zijn geschapen die „vrijwel niet zijn op te lossen". De heer Benson noemde de half miljoen Indianen de meest geïsoleerde minderheidsgroep in de Verenigde Staten. Vragen over mogelijke parallellen met Vietnam (waarbij immers ook Amerikanen betrokken zijn) werden als irrelevant afgedaan omdat deze /aken buiten het kader van Browns boek vielen. Men had willen vragen of de historische onder gang van de Indianen de huidige Amerikaanse regering dan niets had geleerd. Dr. Pott meen de, dat men bij het lezen van dit boek niet ont komt aan een onduidelijk schuldgevoel, dat door een niet te stuiten historische ontwikkeling hele bevolkingsgroepen in zodanige verdrukking zijn geraakt, dat er slechts uiterst weinig mogelijkhe den voor hen zijn overgebleven om een eigen le ven en een eigen cultuur in stand te houden. Ook al heeft het z.g. pan-indianisme in de 20ste eeuw een eigen aspect gekregen en trachten Indiaanse groepen de eigen identiteit te behouden. ,Drie München' betuigen spijt CAIRO/TRIPOLI (DPA—AP) De drie nog in leven zijnde da ders van het bloedbad van MUn- chen tijdens de Olympische Spe len hebben tijdens een perscon ferentie in Tripoli spijt betuigd dat hun actie mensenlevens heeft gekost. „Wij zijn geen terroristen en do den is ons doel niet", aldus het drietal dat in het weekeinde on der pressie met een gekaapt Lufthansavliegtulg door de Duit se autoriteiten werd vrijgelaten. Zij voegden hieraan toe: „Wij zouden liever zonder bloedver gieten tot resultaten zijn geko men. Ons doel was de vrijlating te bewerkstelligen van onze in Israëlische gevangenissen zitten de kameraden". Lybië heeft verklaard, dat alle verzoeken om uitlevering van de drie afge wogen zullen worden. over tot accijnsverhoging en nu moest Nederland vanwege de overeenkomst wel mee. De ho gere opbrengst kon weer tot ge volg hebben, dat de wegenbelas ting minder sterk behoefde te stijgen. De fractie van DS'70 wilde van geen verhoging van de wegen belasting weten, zoals zij ook vermindering van de uitgaven voor wegenaanleg onaanvaard baar vond. Vanwege die ver mindering was dr. Drees im mers uit het kabinet getreden. Vandaag zal het kabinet unt- woorden. Geen afvloeiing journalisten LD HEERLEN (ANP)— Geen der re- dacteuren van het Limburgs Dagblad zal in aanmerking ko men voor de afvloeiingsregeling die de c.a.o. kent voor journalis ten die zich in geweten be zwaard voelen te blijven werken bij een onderneming waar zich een ingrifpende structuurwijzi ging he^ft plaatsgevonden. Twintig journalisten hadden om deze regeling gevraagd. Aan vankelijk had hoofdredacteur Huyskens meegedeeld dat enke le er wel voor in aanmerking kwamen, maar na overleg met functionarissen van de Tele graaf werden alle verzoeken tot niet ontvankelijk verklaard „omdat geen sprake is van een structuurwijziging waardoor de werksituatie ingrijpend is ver anderd".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7