'cfinnr Hoogmadese LTB in verzet tegen vuil- plan in Bospolder ruin aan Frisodreef als alternatief van monotone perken Avondmaal-Eucharistie was inzet van scherpe discussie op gemeente avond in Oegstgeest Tiimüsisis Politie!* se bijeenkomst Veiling van Philatelica was succes Bibliobus komt naar Hazerswoude Del eidsehofies (32) PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 )jv Enige tijd geleden verscheen te Oegstgeest een uitvoerig schrij ven over het onderwerp „Eu- charistie-Avondmaal" ais studie op de vraag of gezamelijke vie ringen tot de mogelijkheid beho ren. Dinsdagavond waren enke le honderden leden van de Her vormde, Gereformeerde en Rooms Katholieke Kerk naar de grote zaal van het gemeentecen trum aan de Lijtweg gekomen om over de laatste ontwikkelin gen te discussiëren. Deze gezamenlijke gemeenteavond werd ingeleid door prof. dr. J. G. Bomhoff, die nader inging op visies omtrent „Eucharistie-A- vondmaal", de gemeenschappe lijke maaltijd - de maaltijd van brood en wijn - het uitzicht op Jezus Kruisdood en verrijzenis- de dienst der dankbaarheid (Eucharistie). Eén der vraag punten: Een gezamelijke eucha- ristie-avondmaalsviering is drin gend nodig en geoorloofd. Andere vraagpunten waren: Hoe moeten wij Jezus aanwezigheid verstaan? Wie mag het woord bedienen en hoe? Het weigeren van tafelgemeenschap op grond waarvan? Na de inleiding van prof. Bomhoff gaf de voorzitter, ds. J. E. Ver donk, de aanwezigen gelegen heid tot kringgesprek om het onderwerp verder uit te diepen, eikaars mening te peilen maar wordt: het kan niet...! Spreker gewaagde van Paulus waar deze schrijft over een conflict te Rome tussen sterken en zwak ken. Ook nu hebben wij de in druk dat de progressieven de achterban een beetje verachten, en de achterban de progressie ven wantrouwt Maar wij moe ten uitdrukkelijk naar elkaar blijven luisteren. Ook Paulus waarschuwde tegen de verkla ring van de standpunten (polari satie). Pastoor Kooijman: ,,Het is be kend dat er bezwaren zijn in de parochie tegen een gezamenlij ke Eucharistie-Avondmaalsvie- ring. Het zijn serieuze bezwa ren. Spreker deelde de bezorgd heid van de bisschop maar was het niet eens met de argumen tatie. In Oegstgeest is geen sprake van forceren, maar een langzaam vooruit gaan. Wij moeten de eenheid nastreven. Ik deel in de ernstige bezwaren, maar ik geloof dat de veront rusten de verdraagzaamheid moeten nastreven." Ook van Gereformeerde zijde be staat een duidelijk bezwaar, maar helaas kwamen zij niet voldoende aan het woord. Overi gens was het een vruchtbare discussie, die echter té fel door de R.K. verontrusten werd be heerst. Op het gevoelen van de aanwezigen om het onderwerp op een aantal volgende bijeen komsten verder uit te diepen werd door de voorzitter Ds. Verdonk, voorzichtig gerea geerd. ZOETERWOUDE Met het oog op de Tweede-Kamer-verkiezin- gen organiseert Babel vrijdag een politieke avond in Ons Huis aan de Dorpsstraat. De eigen home in de Zuidbuurt zal dan gesloten zijn. Op deze avond zullen de Tweede Kamerleden Ne! Barendrecht (PvdA) en Theo Hazekamp (K.V.P.) aan wezig zijn. Zij zullen beiden voor de pauze 'n korte inleiding houden waarbij mej. Barendrecht over de tot standkoming van de regering zal spreken en de heer Haze kamp zijn verwachtingen over de nieuwe regering zal proberen over te brengen. Er zal ruime gelegenheid zijn tot vragenstel len en discussie waarbij een ie der om 8 uur welkom is. Zater dagavond is er een optreden van een gitarist in Babel. Zon dagavond is er koffiebar, kreati- viteit en schaakcafé. Het gelijkmaken Verontrusten - kap. Hilgersom - verwijten schijneenheid vooral ook om elkanders stand punten te beluisteren. Vragen welke aan de kringen werden voorgelegd: Verlangt u ernaai interkerkelijk Eucharistie-A- vondmaal te vieren? Ziet U hieraan eventuele bezwaren of gevaren verbonden? In iedere kring was een rapportrice aan wezig die conclusies overbracht aan een forum dat bestond uit dr. W.E. Verdonk, de inleider prof. dr. J. G. Bomhoff, pastoor J. A. A. van Well, ds. K. Vegter en pastoor H. Kooijman. De algemene discussie die daarop volgde verliep soms nogal hef tig, maar gedurende de toege meten tijd gaf ds. Verdonk de genen die wilden spreken volle dig gelegenheid hun visie uit te spreken. De heer Hilgersom (r.k. priester) baarde enig op zien door te verklaren, dat hij als afgezant van mgr. Simonis optrad en namens hem bezorgd heid overbracht over de ontwik keling te Oegstgeest. Met hem waren een groep katholieken aanwezig, die men „bezwaar den" zou kunnen noemen. ,,Mgr. Simonis heeft bezwaren tegen een Oecumenische dienst, de eenheid kun je niet simule ren. De leer van de Eucharistie is de bron van het geloof". Spreker ontmoette echter bezwa ren. vooral het „in een kwalijk daglicht stellen van Oecumene als een simuleren van de een heid" werd hem kwalijk geno men. Ook de gedachtengang van pastoor Kooijman werd in de hierop ontstane discussie be trokken. De parochieherder van de Willibrordkerk gaf echter een eerlijk antwoord. 5s. K. Vegter: De interne span ningen binnen de kerken geven merkwaardige kanten te zien. Er zijn twee groepen: de ene groep hunkert naar eenheid, probeert een weg te vinden en ervaart het als schokkend en be nauwend als het niet kan. Een tweede groep is er, die blij is als van hogerhand gezegd OUDE WETERING Op de VGA-informatie-avond in het Wapen van Alkemade is ten behoeve van de inwoners van Oude Wetering uiteraard het nodige gezegd over de beschoeiing langs de Kerkstraat. Als GS toestemming geven wil de gemeente volgend jaar het karwei in uitvoering laten nemen. Interessant was op de VGA-vergadering de discussie over de vraag wat er met de Kerkstraat moet gaan gebeuren als de beschoeiing gemaakt is. Er waren nogal wat voorstanders om de voet- en rijwielpaden veel breder te maken dan is gepland. Dat zou dan wel ten koste moeten gaan van het wegdek voor het gemotoriseerd verkeer, maar de oplossing ziet men dan in eenrichtingverkeer. HOOGMADE De LTB-afdeling van Hoogmade zal een bezwaar schrift indienen tegen de vuii- stortplannen van de N.V. Ka- gerzoom i.o. in de Bospolder. Op het land van veehouder Rij- kelijkhuizen (langs de prov. weg aan de grens van Leider dorp) zal, als de plannen ten uitvoer mogen worden gebracht grofvuil gestort worden tot een hoogte van 9 meter. De Hoogmadese LTB-ers, die dinsdag vergaderden brachten in felle bewoordingen hun be zwaren naar voren. Men vreest aantasting van het weideland schap en men is ook bezorgd, dat het sorten van het vuil het milieu zal verontreinigen. De nodige kritiek werd er ook gele verd op het feit, dat er slechts tien dagen zijn om bezwaar schriften in te dienen. Het streekplan Plassengebied ont moette ook de nodige bezwaren. De heer J. B. Hoogeveen bracht de vele zorgen en offers in her innering. die het kadewater schap Ade zich heeft getroost om de dijken in orde te bren gen. „Het is mogelijk, dat dat door het „Plassengebied" alle maal weer teniet wordt gedaan. Wat het Plassengebied betreft kwam ook secretaris Van der Laan onder zware kritiek te staan. De heer Van der Laan is ook wethouder van Woubrugge. De heer Hoogeveen zei daarom, dat dj van de heer Van der Laan en van de gemeente Wou brugge een duidelijk „nee" hoort tegen het in voorbereiding zijnde streekplan Plassengebied. Men begon zelfs ook de vraag op te werpen of het raadslid maatschap gecombineerd kan worden met een LTB-functie. De heer Van der Laan, wiens me ning en verwachtingen over het eventueel dempen van de Zuid- zijdervaart ook al zwaar waren aangevochten, verdedigde zich met de stelling, dat, het ene lid maatschap het andere niet be hoeft uit te sluiten. Als gemeen tebestuurder zag hij zich niet verplicht om het altijd met de agrarische gedachten eens te zijn. De afdeling besloot verder nog bij het Kringbestuur te protesteren (en eventueel actie te laten on dernemen) tegen het voorstel van het kamerlid Verwoerd. Dat kamerlid wil van de 178 miljoen, die bestemd zijn voor cultuur- technische en water- schapswerken, 10 miljoen beste den voor de aankoop van na tuurgebieden. Gediscussieerd werd tenslotte nog over de uit betaling naar het percentage vetgehalte, de olieprijzen en de overlast van honden. De feesta vond werd vastgesteld voor fe bruari en 14 november is er een kwaartavond. NOORDWIJK De speciale vei lingavond van Philatelica Noordwijk is in alle opzichten een succes geworden. Reeds voor het begin verdrongen rijen belangstellenden zich in het Verenigingsgebouw om de ka vels te bezichtigen. Van heinde en ver waren de gegadigden ge komen, o.m. uit 's-Gravenzande, Den Haag, Hillegom, Katwijk, en tal van andere plaatsen uit de omgeving. Nog nooit tevoren werd er zo druk geboden en toen veiling meester S. A. van den Oever vco- laats.e n al de hamer liet vallen, was 90% van de in gebrachte zegels in andere han den overgegaan. De opbrengst is bestemd voor de uitbreiding van de outillage van de vereni ging met een telmachine. KATWIJK Achter de Friso- dreefflat, bij de scholengemeen schap in Cleyn Duin, wordt door een aantal flatbewoners gewerkt aan een alternatieve tuin. „Het idee om zo'n tuin aan te leggen is geboren uit het verlangen verandering te brengen in de monotonie van rechthoekige grasperkjes, zonder fantasie omringd door rozenstruikjes", zegt drs. H. Y. van Popta. Hij coördineert de werkzaamheden van de flatbewoners. Het initia tief tot de aanleg van de tuin is indertijd genomen door de heer J. de Nooyer. De bedoeling was de tuin aan te leggen met een natuurlijk ka rakter, waarin bespuiting taboe is. Vorig jaar werden al wat heesters geplant. Veertien da gen geleden is men begonnen met het egaliseren van het ter rein. De grond die hierbij over bleef is benut als wal om een groot deel van de tuin heen. Men wil namelijk een ruimte in richten waarin het voor moe ders met kinderen prettig ver blijven is. In de door de wal beschutte zitkuil is daartoe gele genheid. De aanleg is particu lier initiatief, dat kan slagen dankzij de bereidwillige mede werking van de dienst Openbare Werken van de gemeente, de woningbouwvereniging Britten burg, en de Cnr. Scholenge meenschap voor Atheneum-HA- VO. Het gezegde „Het is beter om te streven naar begroeiing die geen bespuiting nodig heeft, dan geld uit te geven voor bespui ting die een onnatuurlijke be groeiing in stand moet houden" probeert men in de tuin te ver werkelijken. „Bespuiten is een traditie die best ter zijde kan worden geschoven", vindt de heer Van Popta. „Bespuiten ge beurde omdat men één zelfde beplanting had". In zulke mo noculturen is het gevaar van vernieling door natuurlijke vij anden erg groot. Dat maakt be spuiten noodzakelijk. In de al ternatieve tuin probeert men door veelzijdigheid van beplan ting dit gevaar te ondervangen. Men wil zo veel mogelijk plan ten gebruiken van Nederlandse origine. Uitgekweekte planten soorten zullen het in een moei lijk millieu als het Katwijkse slecht doen. Er is redelijk veel belangstelling voor het initiatief. Vooral van kinderen. Die heb ben het gevoel dat er iets voor hen wordt gedaan. De heer De Nooyer, die door lang durige afwezigheid het werk niet kon voortzetten, wilde het accent sterk op het ecologische leggen. Hij werd daarbij vooral geïnspireerde door de ideeën van tekenleraar Leroy, die een in ternationale faam geniet op het gebied van het aanleggen van alternatieve tuinen. De bedoe ling was niet hem te imiteren, maar iets van zijn ideeën wor den wel geprojecteerd in de plannen voor een tuin. Volgens de normen van Leroy is de op pervlakte van de tuin ook veel te klein. Voor een ecologische tuin is minstens een oppervlakte van één hectare nodig. De tuin aan de Frisodreef heeft slechts èén vijfde van die oppervlakte. Daarom wordt er nu gestreefd naar een efficiëntere aanleg. Dat komt ondermeer tot uidruk- king in de hogere begroeiing die tussen de tuin en het schoolge bouw wordt gecreëerd. Het geeft de mensen beschutting en het bespaart de leerlingen in de leslokalen heel wat afleiding. Als men de natuur de vrije loop laat staat binnen de kortste ke ren het onkruid huizenhoog. Ook bestaat het gevaar dat de nieu we gepote planten niet zullen aarden. In het geval zal men moeten overgaan op kweekhees- ters. Nog drie weken denkt men werk te hebben met het metse len van een muurtje, waardoor de nu gekozen vorm een blij vend karakter zal krijgen. Daarna is het nog een kwestie van aanbod van planten. Na tuurlijke planten zijn namelijk niet te koop. Zij worden verkre gen door planten te rooien op die plaatsen waar ze moeten verdwijnen. Eén van de bewo ners van de Frisodreefflat heeft een bestelbusje beschikbaar ge steld voor het vervoer van plan ten die vrijwel altijd plotseling worden aangeboden. „We hopen de natuur binnen de directe be levingswereld te houden. Uitein delijk behoort de mens ook een stuk natuur te zijn." 700 gulden gestolen uit winkels ALPHEN Bij drogisterij en Fotohandel Laros in de Van Mandersloostraat is afgelopen nacht ingebroken. Men ver schafte zich toegang door via een plat dak aan de achterzijde te komen. Op dezelfde wijze kwam men in de sporthandel Van Eyk binnen. In beide winkels werd tezamen een bedrag van 700, wisselgeld meegenomen. Op een aantal andere plaatsen werden kasten opengebroken r..aar er wordt niets vermist. HAZERSWOUDE De bibliobus van de Stichting Verenigde Pro vinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland gaat vanaf woensdag 8 november de ge meente Hazerswoude aandoen. Het gemeentebestuur heeft met genoemde stichting afgesproken, dat de activiteiten eerst een „voorlopig" karakter zullen dra gen, voordat in februari 1973 kan worden besloten tot een „vast" bezoek van de bibliobus aan Rijndijk en Dorp. Een en ander is afhankelijk van de be langstelling voor het lenen van de boeken. De bibliobus doet op woensdag 8 november de Rijndijk aan (par keerterrein gemeentehuis, 18.30-19.30 uur), om daarna elke week op woensdag hier weer po sitie in te nemen. De bus staat op vrijdag 10 november, tussen 15.30 en 16.30 uur, op het par keerterrein naast de r.k. kerk te Hazerswoude-dorp en eveneens op de andere vrijdagen van deze maand. In december neemt de bus standplaats op het parkeerterrein bij de Neder lands Hervormde Kerk. Verkoop van kinderpost zegels in Hazerswoude HAZERSWOUDE In de periode 7 november-16 december zal men in de gemeente Hazerswou de op verschillende plaatsen kinderpostzegels en kaarten kunnen kopen. Burgemeester J. ten Heuvelhof krijgt op dinsdag 7 november, om 10.00 uur, in het PTT-kantoor aan de Potgie terlaan de eerste-dag-enveloppen en kinderpostzegels te koop aan geboden door mevrouw E. G. Verlare-Meeusen, lid van het kin derpostzegelcomité. Mevrouw J. E. ten Heuvelhof- Claus probeert op diezelfde da tum, om 8.45 uur. in de Raiffei- senbank aan het Raadhuisplein eerste-dag-enveloppen en kin derpostzegels te verkopen aan wethouder P. A. Th. v.d. Werf. Het kindêTpostzegelcomité zal in de periode 7 novembere16 december de stands op verschil lende data „bemannen" in PTT-kantoor aan de Potgieter laan. Raiffeisenbank aan de Rijndijk en Raiffeisenbank aan het Raadhuisplein. Parkeerplaatsen voor invaliden in Leidsenhage LE1DSCHENDAM Op de par keerterreinen van het winkel centrum „Leidsenhage" zullen bij Berberis 18, (Vroom en Dreesmann) zeven parkeer plaatsen worden gereserveerd voor auto's van invaliden. De parkeerplaatsen mogen gebruikt worden door automobilisten die in het bezit zijn van een par- keerkaart, die op vertoon van een medische verklaring, door de politie wordt afgegeven. Wie voor zo'n parkeerkaart in aanmerking wil komen moet zich bij de gemeentepolitie, Nieuwstraat 10, melden. De parkeerplaatsen mogen ook gebruikt worden door invaliden uit andere gemeenten mits zij in het bezit zijn van een kaart uit hun gemeente. Cathrijn Jacobser- hofje LEIDEN Denk nu niet, dat we onze rondgang langs de Leidse hofjes onderbraken omdat niet alle hofjes zó ba- langwekkend zijn, dat ze een plaatsje in de krant waard zijn. Inderdaad zijn drie van de vier hofjes, die ons nog resten, niet bijzonder mar kant. Het zijn ook de jongste. Nu mag de ouderdom een hofje zoals een mens, een boom, een beeld een zeke re eerbiedwaardigheid geven maar ouderdom alléén is niet bepalend voor de aan trekkelijkheid en het eigen karakter van een hofje. De aantrekkelijkheid ervan, en daarop hebben we in deze serie al meer de nadruk ge legd, wordt in hoofdzaak be paald door de bedoelingen van de stichter en door de wijze, waarop die hedoelingen werden uitgevoerd. In dat opzicht nu, zijn de laat ste drie van de vier hofjes in de rij van vijfendertig toch minder interessant. Leiden, na zijn vette jaren zuchtend onder financiële en creatieve magerte, was nog wel liefda dig. Maar het leek niet lan ger in staat om van die lief dadigheid op royale schaal te getuigen. Een voorbeeld: het Cathriin Jacobsdochterhofje aan de Kaarsenmakerstraat 1. Het werd in 1758 gesticht aan de Zegersteeg. Kennelijk door een dame, wier naam het draagt en van wie weinig méér bekend is. Het was niet bijzonder oorspronkelijk van conceptie en zelfs nogal in verval. Daarom werd de on dergrond in 1939 door de dia conie der hervormde kerk verkocht aan een fabriek. De „opstallen" werden van de opbrengst verplaatst naar de Kaarsenmakerstraat, waar tr h i.er 'n redelijk ge zellig sai.ienlevinkje voor be jaarden tot stand kwam. dat ook nu nog het aanzien waard is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4