„Moduul 4.20": andere visie op bouwplan voor Herengracht e.o. Irenestraat wordt meer „woonstraat' 4-^-4 Van show naar doe-cursus D. Feenstra gehuldigd Mr, Waal signaleert: Illegale vaten- spoelerij aan Rooseveltstraat ft ff EHBO veertig jaar Politiek aan de tand gevoeld in Tingel Wat u ook moet weten DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De „Werkgroep van Leidse Architecten" heeft gis teravond een ideeënschets ge lanceerd voor de her-bebouwing van het gebied tussen Heren gracht en Zijlsingel. De schets, „Moduul 4,20", is een antwoord op het concept-ontwerpplan, dat ir. H. Klarenbeek voor het ge bied gemaakt had. De heer R. van Straten Mzn., architect BNA en voorzitter van de werk groep, bracht de schets ter tafel in een vergadering van de com missie Stadsontwikkeling en van de voorzitters en rapporteurs van de planologisch-economische sector van de Adviesraad voor de Binnenstad. Wethouder Kret zegde toe, zich op de schets te beraden en hem op 14 novem ber a.s. in de commissie Stads ontwikkeling in behandeling te nemen. De heer Van Straten motiveerde de schets van de Leidse archi tecten met de opmerking dat de laatste tekening van het Plan- Klarenbeek nog geen recht deed aan de opvattingen die de Ad viesraad voor de Binnenstad na kennisname van eerdere va rianten van Klarenbeeks plan huldigt. Ir. Klarenbeek zal zeg gen aldus architect Van Stra ten „Maar dèt en dèt kan he lemaal niet"; „Modual 4,20" is een illustratie van ons idee, dat het plan wèl anders kan. Het is een illustratie, zoals ook Klaren beek had kunnen maken." „Moduli 4,20" dat duidt de naam aan is gebaseerd op de maat van de 17de eeuwse grondkabels. Ze omvat de bouw van een wijk met circa 500 wooneenheden, berustend op middeleeuwse vormen. Dat aan tal is zeer flexibel maar als er een „woonheuvel" gebouwd zou worden nabij de meelfabriek, dan zou ze 100 wooneenheden méér kunnen bevatten. De wijk zou „parkeervrij" moe ten worden met een parkeerga rage, te exploiteren door een autohandelaar. Maar het meest opvallende punt van verschil met het concept-plan van ir. Klarenbeek is wel dat zowel Oranjegracht als Waardgracht in „Moduul 4,20" behouden blij ven. En dat punt wrong al vanaf het begin van de bijeenkomst. Het standpunt van het Leidse ge meentebestuur is: „Al moet de onderste steen boven komen: het gebied tussen Herensingel en Zijlsingel zal herbouwd wor den." Dat standpunt aldus wethouder Kret is het in de gesprekken met de minister van Volkshuisvesting geen duim breed geweken. „Men moet niet alleen praten over de bouw van de wijk maar ook over de eco nomische uitvoerbaarheid. En dat is nog iets anders dan „kos- tendekkend-zijn", aldus de heer Kret, die in herinnering bracht, dat de geraamde exploitatiekos ten voor de gemeente toch al 6,8 miljoen zouden belopen. Ten departemente werd het her stel van de bruggen, wallekan ten en rioleringen op 5 miljoen gulden becijferd. Het behoud van de Waardgracht was voor Volkshuisvesting derhalve on aanvaardbaar; het behoud van de Oranjegracht bijna ook. Men voert er als argument aan, dat de structuur van de wijk be paald wordt door de gevelwand van de gracht; als die wand er niet meer is, kan de gracht nooit structureel onmisbaar Hoewel Volkshuisvesting in het gesprek zeer bereidwillig bleek, is het nog maar de vraag of Binnenlandse Zaken akkoord gaat. De situatie zal voorts nog afhangen van de vraag of het ministerie van onderwijs geld beschikbaar kan stellen om de Maquette van Moduul 4,20": 1-2) Oosterkerkstraat van Weversbrug naar Kerkpleinbrug), 3) Zuidsingel, 4) Oudeliedenhuis, 5) Meelfabriek „De Sleutels", 6) Begraafplaats, 7) Waardgracht, 8) Oranjegracht en 9) Parkeergarage. Leidse Analystenschool thans gevestigd in de noodgebouwen van de LOI naar Leiderdorp te krijgen. Nu de laatste huuro vereenkomst is verstreken, kan Leiden het gebouw rechtens van de school opvorderen. Garage Kempeneers heeft op grond van de onteigeningsvoorwaarden recht op de gronden en kan onmiddellijk aan de Lange- straat gaan bouwen. Maar de directie wil vooralsnog in de ontwikkeling meespreken en af wachten. Eén ding staat volgens de wethouder vast: „Als we bei de grachten willen handhaven, dan gaat de nieuwbouw van de wijk niet door." Een tweede kenlpunt, dat aanlei ding werd tot het presenteren van de ideeënschets „Moduul 4,20", was de verhouding van de gemeente tot ir. Klarenbeek. De heer Oosterman drukte het zo uit: „Als de gemeente Leiden Klarenbeek geen opdracht gege ven heeft, is hij even goed als elke andere architect. Waarom dan geen open competitie?", waarbij hij een pleidooi hield voor de Leidse architecten en aannemers. In feite is het concept-bestem mingsplan ontworpen door ir. Klarenbeek, in samenwerking met de „Maatschappij tot ont wikkeling van Bouwprojecten N.V. „Project 5" te Utrecht, op basis van „no cure, no pay". Dat wil zeggen: „Project 5" laat het plan ontwerpen, in de hoop dat als het bevalt Leiden met hem in zee gaat. Bevalt het plan niet, dan draagt „Project 5" de kosten van het ontwerp. Die basis maakte voor de Werk groep van Leidse Architecten gezien het feit dat de ver schillende sectoren van de ad viesraad nauwelijks iets van hun aanbevelingen in Klaren beeks ontwerp hadden terugge vonden de weg vrij om zijn alternatieve ideeënschets te pre senteren. Het uitwerken ervan zal zeker nog een half jaar vergen en ook een kostenraming is op korte termijn niet te geven. De wet houder zegde toe, de schets in overweging te nemen. Maar hij bracht wel onder aandacht, dat de tijd gaat nijpen. De termijn] van één jaar, die voor het voor- bereidingsbesluit geldt en waar- i binnen het bestemmingsplan klaar moet zijn, loopt in decem ber af. LEIDEN De heer Waal lid van de PvdA-fractie in de Leid se gemeenteraad wacht nog steeds op antwoord. In mei in formeerde hij naar het auto kerkhof dat zich clandestien ontwikkelt aan de Roosevelt straat; op 6 augustus herhaalde hij die vragen schriftelijk; op 6 augustus lieten b. en w. hem weten dat integrale beantwoor ding zo spoedig mogelijk zou volgen. Inmiddels zijn de ge wraakte werkzaamheden uitge breid inet het schoonmaken van vaten, waarin vernis heeft geze-; ten. De heer Waal wil nu van b. en w. weten, waar die vaten vandaan komen en wie ze aanvoert. De achtergrond van zijn vragen is duidelijk de bezorgdheid voor het milieu: Als de vaten (o.a.) met water worden gereinigd, gebeurt dat dan in de Trekvliet en welke omvang heeft de ver ontreiniging van de Trekxliet in dat geval aangenomen door de resten vernis; in hoeverre is ook de bodem ter plaatse verontrei nigd, vraagt de heer Waal. Hij wil daarom van het college weten of gehandeld wordt in strijd met het vigerend uitbrei dingsplan; of een hinderwetver gunning is afgegeven; of de be drijfsuitoefening geschiedt zon der toestemming van de eige naar van de grond (de gemeen te Leiden) en of zijn vermoeden juist is, dat op het terrein straf bare feiten worden gepleegd. Is daarvan proces verbaal opge maakt, zo nee: waarom niet? Hoe lang, vraagt de heer Waal tenslotte, denkt het college de activiteiten op het bedoelde ter rein te gedogen? de Irenestract zoals die nu is De Irenestraat spoedig een veiliger straat LEIDEN Binnenkort is de Ire nestraat nogal wat auto's bljge- bestrating. De slechte onder grond heeft nogal wat verzak kingen in het wegdek veroor zaakt. De herbestrating is voor de Dienst Gemeentewerken aan leiding geweest om voor de straat een ander profiel te ont werpen, dat haar meer tot een „woonstraat" zal maken. De laatste jaren zijn er in de Ire nestraat nogal wat zuto's bijge komen. Ze staan vaak aan bei de zijden van de rijbaan gepar keerd. Doordat de weg maar vijf meter breed is, moeten de auto's op het trottoir geplaatst worden om de doorgang voor andere vrij te laten. Daardoor wordt het lopen over het trottoir belemmerd. Aan de kant van de oneven huisnummers wordt in het ontwerp van Gemeente werken het trottoir opgehe ven. Op die plaats kan dan een auto voor de huizen staan. Voor Om de veiligheid van de voetgan gers te garanderen, zullen, ter hoogte van de brandgangen, aan beide kanten van de straat verkeersdrempels in de straat gelegd werden. De stoep aan de kant van de even huisnummers wordt voorzien van een ver hoogde strook, zoals nu aan de Julianakade te zien is. waar door de voetgangers niet meer zo dicht langs de ramen lopen. Wanneer de bewoners daar prijs op stellen, kunnen ze in die strook een bloembak krij gen. In verband met de aanwe zige leidingen kan die bak niet te breed zijn. De bewoners van de Irenestraat, die n.a.v. dit plan vragen ideeën en opmer kingen naar voren willen bren gen, kunnen contact opnemen met de heer J. Piret van de Dienst Gemeentewerken, Bree- straat 117, tel. 45344, toestel 215. 5? LEIDEN De Leidse Schouwburg is ook dit jaar, ondanks de za- lennood, wederom het theater dat zoveel cabaret in zijn pro gramma doet. Ruim dertig procent van de voorstellingen die ge durende het hele seizoen in Leiden plaats vinden, wordt gegeven door cabaretiers als Wim Kan, Fons Jansen en Paul van Vliet of groepen als „Don Quishocking" en „Neerlands Hoop". De kop van deze reeks is gisteravond in het Rijnlands Lyceum afgebe ten door Sieto Hoving met zijn „Cabaret Tingel Tangel", waarin hij dit jaar behalve door zijn vrouw Marijke Hoving ook door Rob de Nijs geassisteerd wordt. In zijn nieuwe programma „Waartoe? Waarheen?" toont Sieto Ho ving nog eens ten overvloede aan dat hij met name op politiek gebied een satiricus van het eerste plan is. In ijzersterke confé rences geeft hij een haarfijne analyse van het Nederlandse poli tieke leven waarbij hij de kool noch de geit spaart. Niet alleen de politici (met voorop „Blue-Bell-Boy Barend Biesheuvel") moeten het bij hem ontgelden, maar ook het grote kiezersvolk krijgt menigmaal een fikse veeg uit de pan. Iedere aanval naar welke kant ook weet hij daarna weer meesterlijk te relativeren, bijv. met een opmerking over de min of meer almachtige positie van van het kapitaal („Hoe de kiezer weegt of wikt, 't is Jelle Zijlstra die beschikt"). Zijn grote conférence over de meer algemene onderwerpen kwam iets minder sprankelend op gang, maar gelukkig was deze aarze ling maar van korte duur. Zonder meer knap was het sneeuw balleneffect dat hij wist te geven aan een onderwerp als „dip saus" en de veelzijdige samenhang die hij ontdekte tussen ge boortebeperking, onderwijs en buitenlandse gastarbeiders. Als voornaamste onderwerp na de pauze (en zelfs in het hele pro gramma) fungeerde de dood, waarschijnlijk een voor Hoving erg aantrekkelijk onderwerp vanwege het taboe dat er nog omheen hangt. Dat „Waartoe? Waarheen?" als geheel niet honderd procent be vredigend is uitgevallen ligt duidelijk aan andere factoren: het vrij zwakke aandeel van Marijke Hoving, gebrek aan feeling voor cabaret bij Rob de Nijs en blijvend is het feit dat ook de teksten van de liedjes niet altiid even sterk waren, al zaten er aan de andere kant ook juweeltjes tussen als de Bach-cantate. een beproefd recept maar meescerl jk uitgewerkt. Mocht u het jammer vinden dat u er niet bij geweest bent, dan kunt u vol gende week zaterdag, wederom in het Rijnlands Lyceum, uw schade inhalen. PAUL KORENHOF NOORDWIJK Gisteren was het op de dag af 25 jaar geleden, dat de heer D. Feenstra be noemd werd tot hoofd van de Wilhelminaschool te Noordwijk. Ter gelegenheid van dit jubileum bood het schoolbestuur hem een receptie aan in het „Hof van Holland", waar een schier einde- i ioze rij autoriteiten, plaatselijke notabelen, collega's, oud-colle ga's vrienden, bekenden, ouders en oud-leerlingen de heer en mevrouw Feenstra kwamen ge- een aan de receptie vooraf gaande bijeenkomst met geno digden sprak de heer A. Boo gaard, inseepteur van het basis onderwijs. „U bent een werker met opgestroopte mouwen en liefst open boord voor de klas". De heer Boogaard prees de heer Feenstra om zijn liefde voor het kind en zijn wijze van lesgeven. Het is voor het hoofd van een school eenvoudig om na een jaar of vijf te vertrekken en el ders opn;euw te beginnen. „U oent vijfentwintig jaar geble ven en hebt in deze periode alle veranderingen, welke zich op het gebied van het onderwijs aandienden, zien binnenkomen, dat heeft u zorgen gegeven en ik weet, dat u die nog hebt". De heer Van Dijk voerde het woord namens het personeel. Hij klapte uit de „koffiekeuken" en daarbij bleek van een ge moedelijke en toch stipte sfeer op de sr'-jol. Wat de hobbies van de heer Feenstra betreft: „Wij kunnen u moeilijk een klas kinderen aanbieden", aldus de heer van Dijk en daarom over handigde hij namens de mede werkers aan de school reisattri- Names het schoolbestuur bood dc heer Hegeman een geschenk on der couvert aan. 's Morgens was er in Lido feest gevierd met de jeugd. Er was een leuk filmprogramma ver toond en op hun beurt boden de kinderen de jubilaris een fiets en andere geschenken aan. LEIDEN Op 12 november 1931 staken enkele leden van de Leidse reddingsbrigade de kop pen bij elkaar en werd de aan zet gegeven voor de oprichting van dc Eerste Leidse EHBO- brgade. Een jaar later was dat een feit. Zaterdag wordt de veertigste verjaardag gevierd met een receptie in hotel-restau rant „Nieuw Minerva", Vrou- wensteeg 11, van 16 tot 18 uur. De ruim 300 leden gaan op 18 november in het Antonius Club huis deze officiële viering op in formele wijze voortzetten. Wat de EHBO betreft liep Leiden j tamelijk voorop in Nederland. I De heer H. Treur, lid vanaf de I oprichting en gedurende 35 jaar bestuurder van de brigade, ver telt over de prilste periode van de EHBO: „In Katwijk had de reddingsbri gade in die tijd ook een cursus EHBO. In Leiden was dat an ders. Daar wisten we wel hoe we iemand uit het water op de kant moesten brengen, maar wat we dan moesten doen om hem in leven te houden werd niet geleerd. De heren Van der Mark en Van Ingen Schenau (van de stadsgehoorzaal) heb ben daarom, na enig overleg een docent gevraagd, een ad vertentie gezet en zo startte de eerste cursus EHBO onder lei ding van dokter Renaud met dik veertig mensen. Ik geloof dat er daarvan 36 geslaagd zijn voor het examen. Na dat eerste begin, groeide het enorm. De bedrijven moesten op last van de regering tenminste 1 EHBO- er hebben op 25 man personeel. Die opleiding hebben wij ook verzorgd. De oude cursus telde 28 lessen, maar de bedrijfscur- sus 12 lessen. Verder hebben we tot 1 juli 1972 de volledige EH- BO-opIeiding van de brandweer verzorgd. We werden ingescha keld in de oorlogsjaren bij de hthe; ling aan de Rijkspolitie, de PTT, j IvinJerij enzovoort. De samenwerking met de red dingsbrigade is nog steeds uit stekend. al werken beide groe pen nu apart. Er is wel het een en ander veranderd in die veer tig jaar. De heer Immink, huidi ge secretaris van de brigade: „Het is nu een doe-cursus ge worden. Niet meer zuiver het Oranjc-Kruisboekje uit je hoofd leren, maar direct bezig zijn in de praktijk. Daardoor kon de cursus ook teruggebracht wor den tot 12 lessen". Dit aantal is bepaald door de Oranje-Kruis vereniging in Den Haag (over koepelende organisatie) en wordt door sommigen aan de wat al te lage kant geacht. De j heer Treur verzucht. Ja, vroe-1 ger was er meer show in de EHBO. Voor een deel is de taak van de EHBO-ers, zoals die vroeger was, overgenomen door de goed geoutilleerde en snelle genees kundige dienst. Hoewel er daar om geen alarmsysteem meer bestaat onder een aantal leden van de brigade om eerste hulp te verlenen bij ernstige ongeval len (branden, verkeersongeluk ken e.d.) is er nog wel een aparte hulpverleningsgroep met ervaren en doortastende mensen die in noodsituaties opgeroepen kunnen worden. Zo'n 2000 mensen hebben in de af gelopen veertig jaar de cursus sen gevolgd, vroeger in het ge bouw van 't Nut van 't Alge meen aan de Steenschuur, later in de Bevrijdingskerk. En al is er nu snelle en vakkundige hulpverlening van de genees kundige dienst, politie en brand weer, toch blijkt telkens weer dut een EHBO-diploma niet nut teloos is. „Er is veel te doen nu met al die verkeersongevallen, we geven les agn mensen die met gevaar lijke stoffen werken, we assiste ren bij sportwedstrijden en gro te openluchtfeesten en in elk geval ben je als EHBO-er altijd in staat slachtoffers uit hun eer ste nood te helpen". Het bestuur van de F.HBO-brlgad- acht het overigens bijzonder noodzakelijk dut, ook bij de kleinere sportclubs, een aantal mensen een EHBO-dlnloma heb ben. Ook zou een EIIBO-cursus wettelijk gekoppeld moeten zijn aan het halen van het rijbewijs. Plannen voor de toekomst? „Ja, doorgaan, er Is nog zoveel te doen". BODEGRAVEN Tot drie weken gevangenisstraf werd een 25-jurige onderaannemer uit Bodegraven veroordeeld omdat hij voor de zoveelste maal zonder een geldig rij bewijs achter het stuur gesnapt. „Met deze strafzaak maakte verdachte het dozijni vol. In 1970 was hem het rij bewijs ontnomen wegens ge vaarlijk rijden. •HAZERSWOUDE Tafel tennisvereniging „Avanti" gaat a.s. zaterdag oud papier inzamelen in Rhynenburch en Zuid. De opbrengst is be stemd voor het nog te bou wen clubgebouw. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse IJs Club gaat in cassokosten opleggen, s neer het bestuur de contribu tie moet komen ophalen. Ge legenheid tot het betalen van contributie is er op 4 ei november in de garage van de heer Ooms aan de Voor weg. De club houdt woens dag 15 november zijn jaar vergadering in het Neder lands Hervormd Verenigings gebouw, aanvang 19.45 ui LEIDEN In het Lak-thea- ter is men gestart met tentoonstelling. Exposant Bep van Rijn heeft eerder haar poppen tentoongesteld in het Toneelmuseum in Am sterdam. •LISSE De dames van Land- en Tuinbouw Vrouwen organisatie beleefden gister avond weer één van de hoog tepunten uit hun program ma. Ditmaal werd een be zoek gebracht aan wijnhan del Bergers waar het gezel schap alles kreeg te horen over dit geestrijke vocht. Natuurlijk ontbrak op deze avond ook niet het proeven van de diverse wijnsoorten. LISSE - „Phdutelica" houdt op 30 december een grote postzegelruildag. werd besloten op de vorige ledenvergadering. LISSE In het Poelpolder- centrum wordt donderdag 2 november een avond gehou den voor de ouders van kin deren uit de peuterspeelzaal „De I'nddepoel". Mevrouw Ter Haar-Romeny zal spre ken over de medisch opvoed kundige aspecten van de peuter. Aanvang 20.15 uur. LISSE Het Jeugd- Kinderkoor „De Lischbloem" geeft a.s. vrijdag een uitvoe ring. De kinderen zullen o.a. de operette „De Sneeuwman netjes" opvoeren. De uitvoe ring vindt plaats in „Rcho- both" en begint om 19.30 uur. •LISSE De jaarlijkse koopdag voor „Rustoord" heelt 5200,- opgebracht. Het geld wordt o.a. besteed i verfraaiing van de tuin 1.1SSERBROEK Bij dc collecte van het steunfonds Nieuwe Unicum voor de li chamelijk gehandicapten en langdurige zieken is een bi drag van 645,- opgehaald. OUD ADE De afgelopen weekend gehouden fancy- fair heeft 7.500,opge bracht. De omzet van de fancy-fuir was 13.000 gulden. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van de klaverjas- we-Jstrijden ten bate van het jeugdwerk was: L P. Stock man; 2. N. van Egmond; 3. K. Rietbroek; 4. mevr Van der Meer 5. B. Volwater sr. RIJPWETERING Half november wordt de biblio theek in het dorpshuis geslo ten. De nog aanwezige boe ken worden voor 15 cent per stuk verkocht. De laatste openingsuren zijn donderdag 2 november van 14.00 16.01) u. en van 19.00—20.30 u.; dinsdag 7 november van 19.00 20.30 u. en donder dag 9 november van 14.00 16.00 en van 19.00—20.30 uur. RIJPWETERING In het Dorpshuis wordt a.s. vrijdag vanaf 19.00 u. een lapjes- markt gehouden. De brengst is voor het tamboer en trompetterskorps „Nomé- ro". RIJPWETERING - Leden van de RKSV „Rijpwete- ring" gaan a.s. zaterdag weer oud papier inzamelen. De opbrengst is voor de kas van het jeugdvoetbal. VOORSCHOTEN - De dr.e confessionele partijen houden maandugavond een openbare :i !i i—nkomst „De Werf". Over enkele i tuele politieke onderwerpen zal gediscussieerd worden I f I' .zekamp (KVP), J. de Jong (ARP) en mevrouw De Ruiter (CHU). De bijeen komst begint om 20.00 uur. WOUBRUGGE Het fanfa rekorps „Harmonie" heeft de eerste prijs behaald op ern in Utrecht gehouden mu ziekconcours. De drumband kreeg eveneens de eerste prijs met 318 punten. ZOETERWOUDE Tafel- tennisvereniging P.I.T. houdt zaterdag weer een oud pa pier inzameling. Er wordt gestart om 9.30 u. Voor de vl iff gang van zaken wordt di bew mere gevraagd het pak t jdig buit»n te zetten. ZOETERWOUDE Dc K.O.J. houdt morgenavond i te kaartwedstrijden. Ook de afdelingen Hazers- woudc Alphen en Aar'ander- vn-n zijn lii 'cn.digd. Dc eerste prijs is een fototoe stel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3