Henk de By brengt kunst in huiskamer Welvaart betekent niet altijd welzijn Residentie-Orkest en de Rijksoverheid Hou het scherm in 't oog Ti-ta-tovenaar tien min. vroeger op Ned. I Adèle valt in voor zieke Johnny f PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 Een tv-kunstrubriek met een lange adem en nog lucht voor vele jaren wordt sedert een jaar of tien in leven gehouden door Henk de By van de VARA. Onder de titel Signalement seint hij twaalf maal per jaar beelden over naar de kijker die zich in postuur heeft gezet om de kunst te verkennen en de mens in de kunstenaar te monsteren, omdat de vorm niet los is te maken van de vent. Ais dit laatste al geldt voor de kunst, dan ook voor deze kunstrubriek, waarin de avant- garde-van-nu heeft moeten wij ken voor de voorlopers van de moderne kunst? Erik Satie in plaats van Ton Bruynèl, Paul van Östayen als wegbereider voor Johnny the Selfkicker en Picasso als voorbeeld voor contemporaine kladschilders met toekomst? Henk de By (56): „Kunst is en blijft een moeilijke zaak. Velen huldigen het standpunt: kunst kan mij gestolen worden. En de tv is het zelfde als de wa terleiding: er moet de vloeistof uit komen, die men verwacht. Anders krijg je moeilijkheden. Met echt avant-gardisme op het massamedium maak je de mensen kopschuw. Maak de mensen nu eens wijs waar het kunstenaarschap schuilt van de man, die zand in vormen uitstrooit op een houten vloer. Ik heb eens een uitzending ge wijd aan de pop-art en de op- art. Gevolg duizenden brieven. Moeten wij daar ons kijkgeld voor betalen? Misschien had den die mensen wel gelijk. We hebben ze allemaal een gave postzegel van twee cent ge stuurd als vergoeding voor ge derfd kijkgeld, want dat waren toen ongeveer de kosten per uur. Ik heb daarom bewust ge zocht naar een tussengebied. Een van de overwegingen bij de keuze van de onderwerpen voor Signalement is dat de tv mogelijkheden biedt voor die uitingen van de kunst en voor die kunstenaars, bij wie een nieuw kunstbesef is ontstaan en die hebben gefungeerd en zijn geaccepteerd als baanbre kers, van wie de taal nieuw maar verstaanbaar is, omdat ze binding hebben met het ver leden". Eigen werk Het laatst uitgezonden Signale 1 buiten- ment was gewijd aan Erik Sa tie, een tijdgenoot van Debus sy, maar in veel opzichten met sterkere verwijzingen naar een nieuw muziekbesef. Het was weliswaar een programma van Franse makelij, maar voor ons land geschikt gemaakt, o.a. door Reinbert de Leeuw, die in uiterlijk iets weg heeft van Sa tie, diens composities te laten spelen. In de afgelopen negen jaar had hij voorts landse programma's o.m. op het scherm modern Ameri kaans toneel, Kokoschka, Klee, Dali, Fellini, Lorca, Miro, Joy ce. Nono etc. Voor het meren deel kwam hij echter met ei gen werk: Danzi-kwintet, Heyermans, Nescio, Peter Weiss, Ed Hoornik, Mary Dor- na, Werkman, Rauschenberg, Melle, Koornstra enz. Het is duidelijk, dat muziek een belangrijke rol speelt in deze kunstserie. Uiteindelijk heeft Henk de By een conser vatorium achter de rug en was hij tien jaar muziekrecensent voor hij via de presentatie van de VARA-kunstrubriek Spiegel der Kunsten chef werd van zijn eigen rubriek Signalement. Hij is dan ook heel diep inge gaan op het verschijnsel Mat- theus-Passie, zelfs op de com merciële kant ervan, zo o.a. van de zangeressen die aan een reeks optredens een auto- tje overhouden. De kunst moet bij het volk komen. De kunst heeft ook een menselijke kant. Breng die menselijke kant dan bij het volk, zo luidt ongeveer het adagium van de mensen die het Signalement uitzenden in de hoop gehoord te worden. Henk de By: „Ik had een keer de moderne Amerikaanse pop artman Rauschenberg op het scherm in het typische decor van het Amsterdamse Katten burg in afbraak. Dit zal de mensen aanspreken, dacht ik. De volgende dag één brief, zegge en schrijve één brief van een dame die schreef: „De heer Rauschenberg had zo'n leuke trui aan. Kunt u mij aan het patroontje helpen?" Wat dat betreft heb ik niet zo heel veel illusies. Ik ben al te vreden als ik een zeker effect aereik. Na de uitzending over Nescio werden zijn boekjes "oed verkocht. Ook ontstond er belangstelling voor het werk van Willem Gehrels na een uit zending over hem. Helaas hecht de Ned. t.v. niet aan tra ditie. Telkens schijnt na vrij korte tijd een bepaald pro gramma uitgediend. Dan moet er weer iets anders komen. Kijk maar naar de kunstru brieken van de andere omroe pen. Allemaal verdwenen, ter wijl ze toch goed waren. Ik vind dat jammer. Ik kan ook Henk de By in gesprek met Cathy Berberian, een zange res die o.a. moderne compo sities van de Italiaanse avant- garde-componist Berio uit voerde in een uitzending van Signalement. niet alles doen en het leukste zou zijn om met collega's van andere omroepen de voorhan den onderwerpen te verdelen. De kijkers en de kunst zouden er de vruchten van kunnen plukken". Het geheim Bij Signalement is momenteel in voorbereiding een program ma gewijd aan de Groningse expositie Het geheim, waar Duitse schilderkunst wordt ge toond van allegorie en symbo liek. Een heel bijzonder onder werp moet worden het Amster damse café Eylders waar in de oorlog het kunstenaarsver zet huisde. Bertus Aafjes schreef er o.m. gedichten in het gastenboek, die als ongepu bliceerd werk op de tv zullen .komen. Waarschijnlijk op 7 de cember al. Op de lijst staat voorts een film gemaakt in de Hengelose nieuwbouwwijk de Kasbah, ontworpen door archi tect Piet Blom. Het bijzondere van deze volkswoningbouw is dat de gemeenschapszin in deze wijk wordt gestimuleerd door de concentratie van de gemeenschappelijke voorzienin gen op de begane grond onder woningen, die op palen zijn ge plaatst. En dan volgt Jan Ilanlo voor wiens Ote Boe een bijzondere vorm is gevonden. Want dat is steeds weer de vraag. De kij ker moet leren zien, maar daarvoor moet hij de kans krijgen zijn kijken om te zet ten in zien. Daarvoor moet de tv-maker hem de mogelijkheid aanreiken. En dat is altijd weer het moeilijkste van tv maken: de vorm. Nu is het ge dicht Ote Boe tot zelfs in de Kamer punt van discussie ge weest. Op de tv geeft men een Kamerdebat weer, dat verzeilt in dermate onzin, dat wanneer op zeker moment het gekra keel overgaat in de declamatie van Ote Boe iedereen tenmin ste dit vers als zinnig zal erva ren. Henk de By: „Als tv-maker moet je het van de anekdote hebben of van typisch mense lijke accentjes. Satie woonde in een huis zonder water en gas. Hij legde zichzelf deze ar moe op. Hieruit kan men de strenge vorm van zijn muziek verklaren. Zo kan men ook uit de levenswijze van Hanlo het wezen van zijp werk terugvin den. En dit alles dan in een pakkende vorm, die groeit ter wijl je er aan bezig bent. Zo breng je de kunst in de huiska- TON OLIEMULLER TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal 19.05 uur Kinderkrant 19.30 uur Peter Conlan !0.00 uur Journaal 10.21 uur Van school gestuurd (documentaire) 11.20 uur En nu mijn ver zoek 11.50 uur Nader bekeken 12.10 uur Israël '72 12.40 uur Spel met verleden 13.15 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal VPRO 19.05 uur Beertje Colargol 19.20 uur Zwijgen is goud 19.45 uur Popeye 1 20.00 uur Journaal 1 20.21 uur All in the family 1 21.00 uur Zip code (documen taire) 21.45 uur Millhouse, een witte comedie 23.15 uur Den Haag vandaag 1 23.25 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur School-tv 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Piste 20.00 uur Journaal 20.21 uur Citroentje met suiker 21.10 uur Brandpunt 22.00 uur Messa da Requiem 23.30 uur Journaal Van onze muziekredactie DEN HAAG De tournee van het Residentie-Orkest door 's- Gravenhage en omstreken, waarbij dit ensemble zich splitste in twee delen, die elk een zelfstandige taak op zich namen, doet ons denken aan de CRM-begroting 1973 en wat daar ver meld staat omtrent de funkties, die de minister in de naaste toekomst de gesubsidieerde symfonieorkesten heeft toebe dacht. Vooreerst de subsidiepost 1973: die is voor alle orkesten geza menlijk gesteld op 21.958.000,-, zijnde een stijging van ruim 11% t.o.v. 1972 6% dienen voor „salarismaatregelen", de res terende 5% hebben betrekking op „verdere kosten". Belangrijker nog dan deze mededeling achten we de opvatting van de bewindsman omtrent de taak der orkesten. Het orkes- tenbestel moet gezien worden als een onderdeel van de gehele muziekpraktijk, die in de toekomst een grotere beweeglijk heid zal moeten vertonen. Het muzikale aanbod zal sterker gedifferentieerd moeten zijn, zodat ook de orkesten een ruimere taak zullen moeten aan- vaardei De minister handhaaft het beginsel van de geografische sprei ding, maar is van mening, dat de sociale spreiding thans bij zondere aandacht verdient. De muziekpraktijk zal in het alge meen een grotere flexibiliteit te zien moeten geven. Het is denkbaar dat dit een zekere herstrukturering met zich zal meebrengen, waar het de werkzaamheden der musici zelf be treft. Kort samengevat zullen de uitgangspunten van het toe komstig beleid moeten zijn: „Een grotere flexibiliteit in de algemene organistie van het mu ziekleven en een ruimer gedifferentieerd aanbod, waarbij de eisen van continuïteit en verandering voorop staan". Deze door ons vetgedrukte uitspraak: we moesten ze in ver band brengen met de muziekpolitiek door de artistieke en za kelijke leiding van het Residentie-Orkest gevoerd. De jongste tournee is een aanduiding, hoe zij bewust rekening houdt m de veranderende opvattingen ten departemente. Terecht ons inziens. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze radio- en tv-redactie ïILVERSUM In de periode van donderdag 9 november tot zondag 6 november zal het kleuterprogramma van de NOS, Ti-ta-tovenaar, •roeger worden uitgezonden en wel om 18.35 uur, althans op Ned. Op Ned. II blijft het normale tijdstip van 18.45 gehandhaafd. >it hangt samen met het toewijzen van extra zendtijd aan de politië le partijen in de tijd voor de verkiezingen op 29 november. Zoals wij ,1 meldden krijgt iedere partij of groepering twee radio- en twee tele visie-uitzendingen van elk tien minuten, namelijk een radio-uitzending .p Hilversum I van 19.20 tot 19.30 uur en een op Hilversum II van 6 19 tot 18.29 uur: voorts televisie-uitzendingen via Nederland I van B 40 tot 18.50 en via Nederland II steeds vóór het late journaal. In een uur durende dokumentaire laat de VPRO zien dat welvaart niet altijd welzijn betekent. Was vroeger het ideaal om twee auto's in de garage te hebben staan, te genwoordig gaat het om nog meer. Voor dit altijd meer moet een harde strijd geleverd worden die vaak frustrerend werkt. Als bij voorbeeld heeft men een Ameri kaanse familie genomen die vol gens buitenstaanders het ideaal al een heel eind heeft bereikt. De vader verdient een tóp-salaris, het gezin woont in een dure buurt en de kinderen hebben nooit anders dan luxe gekend. Ned. II 21.00 uur. Peter Conlan Dé Engelse zanger Peter Conlan zingt omringd door vele fans op de Noordzeepier in Wijk aan Zee. Ned. I 19.30 uur Israël '72 s het Stedelijk Museum te Am sterdam worden nieuwe tentoon stellingen gehouden: tekeningen van Jan van Herwijnen (11 nov.-17 dec.), schilderijen van Ger Lataster (11 nov.-7 jan.), werk van Jan Dibbets (17 nov.- 14 jan.). Ons lieve leven - 100 jaar persfotografie in Nederland - 25 nov.—14 jan.). Galerie Krikhaar, Spuistraat 330 Amsterdam, exposeert tot eind december grafiek van Chagall, Miro, Picasso en Zcdkine. Dc tentoonstelling Van 'aar tot Timmerman, 300 jaar Russische kunst, die (gratis) te bezichti gen is in het tentoonstellingsge bouw N.Z. Voorburgwal 345 Am sterdam, is verlengd t/m 15 ja nuari. In deze aflevering van Israël '72 maken we kennis met Shlomo Go- ren. opperrabijn van Tel Aviv, professor Benyaniin Mazar een r" wereldberoemde archeoloog die op het ogenblik bezig is met de opgravingen van de in het jaar '70 verwceste te ipel. en de oud- premier van het land David Ben Goericn. Ned. I 22.10 uur. Zwijgen is goud In deze derde aflevering worden de eigenaardigheden van de dr legendarische figuren van d stomme film Charlie Chaplin Harrv Langdon en Buster Keaton 1 bekeken. Ned. II 19.20 uur. All in the family Eenmaal in de drie weken zendt de VPRO de amerikaanse comedy serie All in the Family uit. Van avond de tweede aflevering met de titel „Edith de rechter". Ar chie Bunker krijgt het aan de stok met de wasserette baas Joe „Syrian" Girgis. Beide heren voe len zich door de ander benadeeld. Daarom moet, zo stelt Joe voor, zijn beste klant voor scheidsrech ter spelen. Tot Archies verrassing blijkt dat zijn eigen vrouw Edith te zijn. Ned. II 20.35 uur. Millhouse Millhouse, een witte komedie, is een satirische dokumentaire over de politieke loopbaan van Richard Nixori. We zien allerlei oude film en tv-opnamen reklamespotjes, toespraken, interviews en verkla ringen van en met de president van Amerika. Deze film baarde destijds in Amerika veel opzien. Ned. II 21.45 uur. llllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll NEDERLAND II 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Calimero 1 19.10 uur Flipper 19.30 uur Zorro 20.00 uur Journaal 1 20.21 uur Op losse groeven 1 21.25 uur De FBI 1 22.15 uur Rita Reys zingt Michel Legrand 22.40 uur Uit de kunst 22.50 uur Eigentiids 23.20 uur Journ RADIO U-tij. IKOK: 18.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving NCRV: 19.00 Bij de tijd: serie uitzendingen over het ou der worden (li. 19.20 De kerk van. daag: nieuws en commentaar 19.55 Kunst- en vliegwerk: informatie :1e tentoonstellingen 20.00 gde gewijde i te' (Si V. 20.37 (S) De laars hoorspel (dl. 5) i de nek. serie- Regio-Recht- 1 programma Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Adèle Bloemendaal zal in de Johnny en Rijk-show, die 16 november op het scherm te zien is, de plaats innemen van Johnny, die momenteel in het ziekenhuis ligt. Adèle, een groot vriendin van Johnny Kraaijkamp. die door een onge- lukkige val door een venster enkele pezen beschadigde, was direct be- I reid de vrijgekomen plaats op te vullen. Overigens zal Johnny zelf ook te zien zijn. Een gedeelte van de show was voor het ongeluk al opgenomen en verder worden er opnamen gemaakt in het ziekenhuis waar Johnny ligt. Ook heeft men oude sketches van het Paar Apart, die zich in een ziekenhuis afspelen, op gezocht. Wanneer Johnny Kraaijkamp het ziekenhuis mag verlaten is nog niet bekend. llilll!llllllflfllllllllllllllllllll!l!IIIIII!IIIII!lil|llllllllllftIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|l|||||||M CHARLIE CHAPLIN BELGIE-NED. De Fabeltjeskrant Calvin en de kolonel Jonger d'an je denkt Mijn land, uit vuur en ijs geboden (doe.). Hier spreekt men Nederlands uur Mededelingen uur Journaal De brave soldaat Schweijk (t.v.-sprl) Verover de aarde (documen a re) Première (films) Journaal Woensdag is op t.v. de avond van de speelfilm en dat maakt deze avond tot iets ondankbaars voor i uw t.v.-criticus. Over die (oude) speelfilm heeft hij uiteraard niets meer te berichten. Het tweede net pleegt te berusten in het feit dat dc kijkdichtheid mi- nimaal zal zijn. Op dat tweede net derhalve meest al in het buitenland gekochte programma's, dan wel uitzen dingen die zich bewust tot een beperkte groep van kijkers rich ten. Als commentator voel je je een beetje op dood spoor geran geerd. Neem gisteren. We vonden „De laatste der Mohikanen" al te gruwelijk op dit vroege tijdstip, we vonden het in Dennis Potters „Papieren rozen" onvriendelijk dat de auteur een t.v.-criticus in bouwde die als een verzuurde man werd voorgesteld die alleen in eilelté dacht en we vonden de Zweedse balletfilm „Rode wijn in een groen glas" een nogal povcre dnns-nangelegc"held. I maar bewonderen dc boeiende t.v.-trucages. Al die constateringen leidden tot niets overigens. Die dingen zijn gekocht, uitgezonden en daar mee basta. Eigen programma's: de NOS zette „Kijken naar kin deren" voort, serie die we in 8.00 (S) Tijd vrij voor muziek In vrije tijd 18.30 Nieuws 18.41 (S) Le ger des Heilsmuzlek 1S.js Zojuist verschenen: boekbespreking. AVRO: 19.00 (S) O: Jongerenprogramma 19.30 Trefpunt: actueel programma NOS: 19.50 Den Haag vandaag AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Radio journaal 20.10 (Si Radlophilharmo- nisch Orkest met solist: klassieke en moderne muziek 21.05 Kruisweg, hoorspel. AansluitendInterview 21.41 (S) Sopraan en piano: klassie ke liederen 22.05 (Sl Muziek zonder podium: een serie uitzendingen over elektronische muziek 22.35 (S) Dat zit goed fout: een korte ludleke-cul- 1 happening 22.55 Muze zonder Tropicana: Su muziek: 19.31 geweest: de Diamonds Dick Schal lies: 20.00 het vorige seizoen uit en te na geprezen hebben, en Televizier supplement bracht een derde extra lange) reportage van Marcel de Groot uit roerig Chili. Voorts konden we kijken naar het nummer prijsschieten in de Kuip waar Nederland 90 scoorde tegen Noorwegen. We zagen uit gebreide flitsen van de bekende NOS-beeldkwaliteit, begeleid door het bekende Kuiphof-commen taar. We zien het, als criticus, niet meer zitten op de woensdagavond. Reden om bijzondere omstan digheden voorbehouden onszelf op deze avond het zwijgen op te leggen. Als regel zult u derhalve op donderdag de „Terugblik" moeten missen. We stellen ons voor dat te compenseren door wèl actief te zijn op de vrijdag avond. Dan gebeuren op t.v.-ge- bied t-c'-mrviiker dingen die wr clonr tc'-ni-ehe o-":f "v,>'-eder een tlrd| ng onbesproken moes ten laten. (le ien de reactie* - prijs wordt gesteld dan die ovei de woensdagavond. We willen v j prompt bedienen. mretteketet; 22.00 P MORGEN hilversum 1 AVRO: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 (S< Dag met een gaatje met om 8.00 Nieuws 8.11 Radiojour naal en 8.30 Dc Groenteman 9.00 (S) Pianorecital: moderne muziek (opn). NOS: 9.20 Wat heeft dat kind'.': pedagogische rubriek AVRO: 9.35 Waterstanden 9.40 (S> Arbeids liederen uit het verleden (III): een causerie met grammofoonplaten 10.00 (S) Voor de kleuters 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.) (11.00 Nws 11.03 Radiojournaal) 11.30 (S) Fluit, viool en klavecimbel: moderne mu- landbouw NOS: 12.40 (S) Licht or kest (gr.) 12.50 Rechl en slecht, praatje 13.00 Nieuws VARA: 13.11 Dingen van de dag. NOS: 13.25 Toe rismetoeristische Informatie uit binnen- en buitenland 13.50 Van Ta ta tot totale taal: een rubriek over :-t leven in de taal. 14.00 Muziek 1 de Middeleeuwen en Renaissance 4.35 Spiecel van België: mu- de Middeleeuwen en Re- 15.00 (S) Zoeklicht op analy! prog politieke achter :lek formatie en telefonische reaktles. HILVERSUM 2 KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het lovend woord 7.07 iS) Badinerte: klasslel muziek (gr.) 7.30 Nieuws 7.41 Ecl 7.50 IS» Badinerie: klassieke mu: (gr.) 8 24 Overweging 8.30 Nieuws 8.36 GymnasUek voor de huisvrouw 8.45 Moeders wil is wet 9.40 School ram.. io.no si Aubade: klassieke en moderne muziek (gr.) 11.00 Voor de zieken 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd pr-gramma (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws 12.41—12.50 Echo; 13.00—13.05 Raden manr. 14.nn Schoolradio 14.30 (S) Interlo- knn' op vrijdag: licht platcnpro- TAO Nieuws 7.02 Gospelsc s 8 o2 Tussen thee en k. Nieuws 14.03 Felix Meurders. n.a. Europees Ponparloment AV 15.00 Nieuws 15.03 Pop-Globe: "l-ldb.pp.-l

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2