Croupier-cursus nergens welkom Opzoek naarh°ge rente? Oud-premier De Jong ziet heil meer herstel coalitie m CeidócSouAOttt Verwarring na verkiezingen in Canada mmr Crisis in Chili is verscherpt Einde van Trudeau? Regering treedt af LESSEN GAAN DOOR U krijgt tot 61% bij de postspaarbank „Uitgebreide EEG voordelig voor wereld" amropiersonfund' WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 In de nacht van dinsdag op woensdag is een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia in de buurt van Bari neergestort. Vijfefitwintig personen kwamen om het leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier De Jong (KVP) heeft gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Ka mer gepleit voor herstel van het vijf partijenkabinet van drie confessionele partijen, VVD en DS'70. Ook mr. Van Van RieI Groenevelt van de NVV-indus- triebond en Ter Heide voor de laatste te kiezen „en niet alleen omdat hij een oud-leerling van mij is". Riel, de liberale fractievoorzitter in de Eerste Kamer, be pleitte herstel van de coalitie met DS'70. Hij liet de moge lijkheid open dat het kabinet dan onder nieuwe leiding komt te staan, waarbij hij onder meer de namen van oud-premier De Jong en minister Nelissen liet vallen. Dr. De Gaay Fortman, fractie- gressieve partijen kunnen leg- voorziter van de AR. nam het gen. idee van zip» zoon Bas, radicaal verscheidene senatoren brachten lid van de Tweede Kamer, over, waarin de voorkeur wordt uitge sproken voor de vorming van een extra-parlementair kabinet na de verkiezingen. „Zo'n extra parlementair kabinet spreekt me wel aan", zei dr. De Gaay Fortman, via zo'n kabinet zou een overgangsfase naar een nieuwe regeringscombinatie kunnen worden overbrugd. Ook de radicaal Tonnaer zag wel wat in een extra-parlementair kabinet dat niet sterk is gebon den aan afspraken met de frac tievoorzitters in de Tweede Ka mer. Via een overgangskabinet zouden de confessionele partijen de nieuwe vertrouwensbasis voor samenwerking met de pro- dat i uiterst het sociaal contract ter sprake. Het aftreden van NVV-voorzit- ter Ter Heide werd sterk be treurd. De liberaal Van Riel noemde de afgetreden voorzitter „verstandig". De Gaay Fort man zei in het conflict tussen gevaarlijke weg opgaan wan neer de radicale Groenevelts, die de macht van hun ledental misbruiken, om de maatschap pij in marxistische richting te willen ombuigen, het NW gaan beheersen". Weinig waardering kon mr. Van Riel ervoor hebben dat Den Uyl in het conflict tus sen Ter Heide en Groenevelt niet heeft willen kiezen. Het is ditzelfde gemis aan besluitvaar digheid dat Den Uyl in de ban van Nieuw Links bracht en waardoor hij zich onaanvaard baar toont voor het Catshuis, al dus Van Riel. Franse zangeres in ons land Dalida de Franse zangeres van Italiaanse ouders die in Egypte het eerste levenslicht aan schouwde verblijft enkele dagen in ons land. Gisteren maakte zij opnamen voor de Johnny en Rijk-show die 19 november uit gezonden zal worden. Lachen net kiespijn ¥N haar waardering voor de tussen regering, werkgevers en een groot deel der vakbeweging gesloten loon- en prijsovereenkomst, wekt de politieke oppositie de indruk van de boer die glimlacht tij» dens een acute aanval van kiespijn. Ook dinsdag in de Tweede Kamer, waar oppositieleider Den Uyl. nu hij het kabinet-Biesheuvel niet op het punt van het loon- en prijsak- koord met zwaar geschut kon attaqueren, het over de boeg van het uithollen van de democratie gooide. Immers Biesheuvel c.s. hebben het bedrijfsleven de concessies ge daan. welke in het parlement niet gedaan te krijgen bleken. Komen de weken zal links dus ongetwijfeld als nieuw argument voor steun aan Den Uyl gaan hanteren: „Confessionelen en rechts proberen de parlementaire democratie naar de knoppen te helpen". Verziekt TIET klinkt indrukwekkend, maar de redenering loopt op krukken. "Want het klimaat in en de opstelling van ons parlement bij de alge mene beschouwingen was begin oktober geen open strijd tussen re gering (al dan niet gesecondeerd door haar welgezinde fracties) en de oppositie. Door de eigen beleidslijn van de oppositiepartijen, waar in drs. Den Uyl zelf een beetje verstrikt is geraakt, was de verhou ding in onze volksvertegenwoordiging in de minder goede betekenis van het woord „verpolitiekt"; verziekt, zou men evengoed kunnen zeggen. In normale omstandigheden had het kabinet inderdaad de beslissing in het parlement moeten nemen. Maar de omstandigheden hebben Biesheuvel c.s., tactisch en zakelijk, gedwongen het laatste woord in de Kamer over loon- en prijsakkoord te laten spreken na overleg waarvan het zwaartepunt bij het contact met het bedrijfsleven kwam te liggen. Den Uyl had de slag voor het bedrijfsleven op hot Binnenhof willen winnen; het kabinet heeft zijn eigen peultjes gedopt. In de gegeven omstandigheden nog niet zo'n beroerd resultaat. (Van onze correspondent) OTTAWA De grote teruggang van liberaal Pierre Trudeau in de federale verkiezingen van maandag, heeft grote verwar ring bij de meeste Canadezen veroorzaakt. Het zal enige tijd duren voor nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden in zes gebieden waar de uitslagen el kaar geëvenaard hebben, maar hoe de uitslag ook uitvalt; het is niet zeker dat Trudeau nog veel langer minister-president zal blijven. De conservatieven hebben nu 109 en de liberalen 108 zetels gewonnen. In 1968 verkreeg Trudeau met zijn liberale partij een meerder heid van 153 zetels in het parle ment, dat 165 leden telt. Sommige politici in het Canadese kabinet zijn van mening dat Trudeau in twee gedeelten ver slagen wordt. Zijn minderheids regering zal geen stand houden en zij verwachten binnen een jaar een nieuwe verkiezing, waarin de conservatieven zullen winnen. Gevolg van de huidige toestand is de polarisatie tussen het libera le bolwerk Quebec en de conser vatieven en de nieuw-democrati- sche machten die over andere delen van het land verspreid zijn. Het gevaar is duidelijk dat regionale blokken min of meer vaste instellingen gaan worden. De seperatistische leider, René Levesque, moet nu het gevoel hebben dat de tijd hem mee zit. Meer dan de helft van de liberale parlementsleden 56 van de 108 komen uit Quebec, en vier van hun tien zetels in de Atlantische provincies wprden bezet door frans gezinde departe mentsleden in de Nieuwschotse delen van Nieuw Brunswijk. Li beralen in W.-Ontario bezitten nu slechts zeven van de 70 ze tels, terwijl hun steun in Onta rio zelf terugviel van 64 zetels vier jaar geleden naar 35 thans. IDAJUSTtBPlT .u&miast •cofmmms •'!t« 11AK v^Opttri T- WMfOATtPOSÊSSlOK I dcwepötowin I .iy Een Canadese makelaar heeft als bijdrage aan de verkiezingen die in Canade werden gehouden een bordje geplaatst waarop staat dat het parlementsgebouw te koop is. Op deze wijze wilde hij zich niet expliciet voor de liberale of conservatieve partij uitspreken. Maleisië Vijftien bombrieven onderschept KOEALA LOEMPOER (UPI) De Maleisische posterijen hebben bekend gemaakt dat ze gisteren vijftien bombrieven heb ben onderschept die voor steden in Europa waren bestemd. De namen van de steden zijn niet genoemd, maar wel deelden de posterijen mee dat twee adressen in Italië en Engeland waren. Het Maleisische leger heeft de explosieve ladin gen, die de vorm van si garetten hadden, onscha delijk gemaakt. De politie van Koeala Loempoer verklaarde over concrete aanwijzingen te beschik ken en spoedig arrestaties te kunnen verrichten. Vrouw voorzitter V-raad NEW YORK (UPI) De 46-jari- ge mevrouw Jeanne Cisse, moe der van zes kinderen en ambas sadeur van Guinée bij de V.N. sinds 7 augustus, is de eerste vrouwelijke voorzitter van de Veiligheidsraad uit zijn 27-jarige geschiedenis geworden. Me vrouw Cisse bekleedt de functie gedurende de maand november. BELFAST (Reuter-UPI) Bij een bomontploffing in een café in een katholieke wijk van Bel fast is gisteravond een meisje van zes jaar om het leven geko men. Tien personen werden ge wond. Kinderbijslag werkende jongeren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren accoord gegaan met het regeringsvoorstel om kin derbijslag toe te kennen aan ou ders of verzorgers van werken de jongeren die vorming ont vangen. Het eerste en tweede werkende kind van zelfstandi gen wordt hiervan uitgesloten. De Kamer aanvaardde een motie waarin de regering gevraagd wordt maatregelen te treffen voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen. De Kamer heeft ook de structure le verhoging van de AOW/AWW met 4 procent ingaande 1 janua ri aangenomen. Koningin Elizabeth op weg naar het Parlementsgebouw wa de troonrede zal uitspreken. SANTIAGO (AFP) De regering van president Salvador Allende van Chili is afgetreden. Eerder hadden al twee ministers hun portefeuille ter beschikking ge steld, kennelijk om zich kandi daat te stellen voor een zetel in de senaat bij de in maart te houden verkiezingen. In het door de oppositie beheerste congres dreigde een motie van afkeuring tegen deze twee kabi netsleden te worden aangeno men omdat zij de grondwet zou den hebben geschonden tijdens altijd safe de reeds drie weken durende staking van wegvervoerders, die gesteund wordt door winkeliers, artsen, monteurs en anderen. Twee andere ministers hing een dergelijke motie boven het hoofd. De regering bestond uit vijf socialisten, vier communis ten, drie radicalen, een partij loze. een lid van de linkse chris ten-democraten en een lid van de MAPU, de actiebeweging voor volkseenheid, een al eerder van de christen-democraten af gesplitste groep. President Al- lende voerde na het aftreden van het kabinet besprekingen met leiders van de coalitiepar tijen over de vorming van een nieuwe regering. OVER VERANDERING Christelijke ondernemers con.gresseren in Argentinië BUENOS AIRES (KNP) Onder leiding van de Nijmeegse fabri kant R. A. H. M. Dobbelman is vandaag in Buenos Aires een vierdaags congres begonnen van het Wereldverbond van christe lijke ondernemers Unipac over het thema „de ondernemer in een veranderende wereld". Het congres telt ruim zeshonderd deelnemers, afkomstig uit negen entwintig nationale organisa ties. Het Nederlandse Christe lijk Werkgeversverbond is in Argentinië vertegenwoordigd door tweeëntwintig afgevaardig den, onder wie de algemeen se cretaris drs. A. J. v. d. Meer, het Eerste Kamerlid mr. F. Terwindt en de voorzitter van de katholieke vereniging van werkgevers in de metaalindus trie, drs. R. Lubbers. In Buenos Aires stellen de chris telijke ondernemers zichzelf de vraag of zij stuwende elementen zijn van de verandering, rem mende machten of evenwichts- krachten. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - „Wat er ook ge beurt, de lessen gaan door". Dat stelt de Groninger Piet Smit voorop als hij praat over de moeilijkheden die hij onder vindt hii het organiseren van croupiercursussen. Twee hore- ca-bedriiven in Rijswijk en Den Haag verleenden in eerste in stantie onderdak, maar voelden er na één les niets meer voor. Reden daarvan is volgens de heer Smit de voor hem onverteerba re bemoeienis die de politie met de cursus heeft. Voor de derde les van aanstaande vrijdag heeft hij weer een bedrijf bereid gevonden een zaal aan hem af te staan. „Dat is in Rijswijk, maar ik zeg niet waar", aldus de heer Smit. De Groninger croupier heeft over de cursussen een corresponden tie gevoerd met de minister van Justitie. Deze zag geen kwaad in de organisatie zolang het het geld- of andere prijzen ging. De minister zei dat de heer Smit wel de plaatselijke politie op de hoogte moest stellen van het feit dat de cursus gegeven werd. „Dat heb ik gedaan en het enige dat ik krijg is narig heid". De Rijswijkse politie zal door de heer Smit wel op de hoogte gebracht worden van de les van aanstaande vrijdag, maar niet van de plaats waar die gegeven wordt. ,Ik kan het me van de eigenaars van hotel Leeuwendaal in Rijs wijk en hotel Terminus in Den Haag wel voorstellen. Die willen Volgens Koitsji Sakaoewe om hun hotel en wat krij gen ze? De hele dag politie om zich heen". De heer Smit is erg verontwaardigd over de intimi derende houding van de politie. Pres. Tliieu: „Zuid-Vietnam uitgeleverd SAIGON (Reuter). President Nguyen Van Thieu van Zuid- Vietnam heeft het ontwerp- vredesverdrag tussen Noord» Vietnam en de V.S. gehekeld als 'n „overgave van Zuid-Vietnam" I en „uitlevering Vietnamese volk nisten". In zijn krachtigste stellingname tegen het ontwerp tot nu toe zei Van Thieu: „Er is niet één Nguyen Van Thieu die in de weg van het akkoord staat: er zijn er zeventieneneenhalf miljoen". Op een Zuidvietnamese officiers- school op acht kilometer ten noordoosten van Saigon zijn twee Noordvietnamese raketten te recht gekomen. Er zijn drie doden en zeven gewonden. Japanners zien yeti KATMANDOE (Reuter) Twee leden van een Japanse Himala- ja-expeditie die gisteren in de Nepalese hoofdstad Katmandoe eindigde, hebben verteld dat ze tijdens hun tocht een „yeti" of „verschrikkelijke hebben gezien. de kleine verschijning die door een sneeuw- en rotsland schap liep. Een Amerikaans ex peditielid, James Pritchard, verklaarde dat verscheidene Sjerpa's (Nepalese gidsen) de yeti op 20 september op de Poe- tha Hinoetsjoeli-berg hadden waargenomen. Pritchard zelf heeft de sneeuwman niet gezien, maar hij vond wel voetafdruk ken van een niet thuis te bren gen dier. n een lange menselijke keten trok de plaatselijke pressiegroep 'stop de kindermoord' gisteren in Am sterdam de straat op. De groep bezette een kruispunt in de hoofd stad om op die manier te pro testeren tegen de gevaarlijke sitpatie voor overstekende kin deren (geen zebra's, geen ver keerslichten). Het Haagse afscheid van Bep Nooy in ,,Op Hoop van Zegen" van Heijermans is bepaald op vrijdag 17 november in het Scheveningse Circustheater. Bep Nooy ontving onlangs de Albert van Dalsumprijs. Britse troonrede LONDEN (REUTER) Koningin Elizabeth heeft in haar troonre de bij de opening van het nieu we Britse parlementaire jaar gezegd dat als gevolg van de Britse toetreding tot de EEG de invloed van de tot negen leden uitgebreide Europese gemeen schap zal toenemen „In het voordcel van de hele wereld". De Britse regering zal zich beijve ren voor vrede in het Midden- Oosten en Indo-China en samen werken met andere landen bij de bestrijding van het interna tionale terrorisme. Er zal een wet worden ingediend ter effec tuering van de conventie van Montreal van 1971 tegen het ka pen van vliegtuigen. „Zodra de omstandigheden dit toelaten" zal het pond sterling terugkeren binnen de marges rond een vastgestelde pariteit. Christelijke partij trekt vijftig procent Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Van 1060 door het NIPO ondervraagde Nederlan ders is de helft voor voortgaand overleg tussen KVP, ARP en CHU, over de vorming van een grote christelijke partij, 31 pro cent Is tegen en 19 procent heeft geen oordeel. Van de gereformeerden onder de ondervraagden is 69 procent voor één grote christelijke par tij, 60 procent van de katholie ken is daarvoor en 49 procent van de hervormden. Van de niet-kerkelijkcn wil 36 procent dat er één grote christelijke partij komt. Onder de ARP-stemmers is de wens naar één grote christelijke partij het grootst, namelijk 84 procent. Onder de KVP- en CHU-stemmers ligt het percen tage gelijk, namelijk 74 procent. Limburg geen „typekamer" DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft ontkend dat er overleg gaande is tussen het ministerie van bin nenlandse zaken en enig ander ministerie over de vestiging van typekamers in Limburg door de overheid. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op vra gen van de P.v.d.A. vrouwelijke werknemers in Limburg. ADVERTENTIEi Loos bomalarm hij Bonaventura Van een onzer verslaggeefsters, het Zuid- j AMSTERDAM Voor de tweede keer in een paar dagen tijds is bij de uitgeversmaatschappij Bonaventure NV in Amsterdam (uitgever van onder meer Elsc- vier's Weekblad en Haagse Post) vanmorgen een bommel ding binnengekomen. Ook deze keer was het een vals alarm. Om kwart voor negen werden alle werknemers naar buiten ge stuurd en het hele gebouw door zocht. Er werd echter niets ge vonden. Na een half uur kon ie dereen weer aan het werk. Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. soüdc vermogensbeheer 'Het huisfonds van de Am sterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9