Prij sbeschikking direct van kracht In ieder huis ontvangtoestel voor waarschuwen en afluisteren I®- - Europese aanpak inflatiebestrijding teleurstellend 'Vervuiler betaalt' ook Europees standpunt Minder scholen in aanbouw door bezuiniging Doorlopend geld achter de hand. i Daar voel ik wel voor. Algemene Bank Nederland WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 PAGINA 7 Amerikaans plan onthuld Het moet een sadistisch ge noegen zijn voor tegen standers van de Britse pre mier Edward Heath om de regeringsleider te kunnen doen wegsmelten. Er zijn in Engeland namelijk kaarsjes te koop in de vorm van de ,,kop" van Heath. Een vlammetje in zijn kruin, en weldra rol len de eerste wassen tra nen over zijn wangetjes. En na één of een paar uur is er dan geen Heath mger. Dan heeft hij intussen wel zijn nut bewezen: hij heeft licht gebracht, en dat kon wel weer eens heel erg welkom zijn in Engeland, waar stakingen in de ener gievoorziening zoals in de vorige winter ook nu niet onmogelijk zijn. Heath lacht nog, totdat ook die lach gesmolten zal zijn. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse congreslid William Moorhead heeft een geheim rapport van het Witte Huis gepubliceerd over plannen om in ieder Amerikaans huis, auto en schip een ontvanginstallatie aan te brengen die is aangesloten op een onder con trole van de regering staand centraal communicatie systeem. Dit landelijk communicatienetwerk zou door de regering gebruikt kunnen worden als rampenwaar schuwingssysteem. voor het verstrekken van inlichtin gen en voor andere diensten. Het rapport bevat vol gens Moorhead echter ook een ontwerp voor een pro paganda- en spionagesysteem dat door de regering gebruikt kan worden. Moorhead heeft president Nixon gevraagd het Amerikaanse volk op de hoogte te bren gen van de bedoelingen. De grondslag van het rampen-waarschuwingssysteem, zoals dat in het rapport wordt besproken, is de ver plichte installatie van een speciaal ontvangapparaat in ieder radio- en televisietoestel en in iedere auto en boot die in de Verenigde Staten wordt verkocht. Deze speciale ontvangers zouden door de regering inge schakeld kunnen worden voor de uitzending van waarschuwingen en adviezen in het geval van ram- De opstellers maken slechts één keer, en dan nog zeer in 't kort, melding van mogelijke oppositie tegen deze inbreuk op privacy der Amerikaanse burgers door de regering. Moorhead zei dat het voorgestelde systeem, hoe goed het eventueel gebruikt zou kunnen worden, zoveel mo gelijkheden voor misbruik biedt dat het zeer uitge breid in het congres zou moeten worden besproken voordat stappen worden genomen om het ten uitvoer te leggen. „Dit is een blauwdruk voor het Big Brother propagan da- en spionagesysteem waarvoor George Orwell in zijn roman "1984" heeft gewaarschuwd", aldus Moor head, „maar de plannen van de regering zouden dit nog veel eerder werkelijkheid kunnen maken". De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler. deelde mee dat hem niets over een dergelijk rapport bekend was. „Ik ben er zeker van dat deze regering zoiets niet eens zal voorstellen.". Een ander rapport, van een commissie uit het Huis van Afgevaardigden, meldt de installatie van afluisterap paratuur in het hoofdkwartier van de demokratlsche partij door aanhangers van Nixon. Een ex-FBI-agent' heeft verklaard, gesprekken te hebben afgeluisterd over de te volgen politieke strategie van de democra ten. maar eveneens om bijzonderheden te vernemen over liefdesaffaires, als democraten over hun liefdes leven spraken of als een democraat sprak mét een vrouw die niet zijn echtgenote was. Eindelijk uitkering slachtoffers Softenon BONN (AP) De Westduitse mi nister van Justitie Gerhard Jahn heeft bekendgemaakt, dat honderden kinderen in West- Duitsland. die slachtoffer van het Softenon-kalmeringsmiddel zijn geworden, binnenkort voor het earst compensatie zullen ontvangen nadat de uitbetaling jarenlang is opgehouden door juridische problemen. Jahn zei dat een wet die in de cember van het vorig jaar werd aangenomen, onmiddellijk van kracht zal worden, waardoor een speciaal fonds in het leven wordt geroepen voor hulp aan ongeveer 2.500 gehandicapte kinderen, voornamelijk slachtof fers van Softenon. Het fonds zal voor een bedrag van 200 miljoen mark uitkerin gen kunnen doen. De helft daar van wordt opgebracht door fa brikant Chemie Grünthal. De overige 100 miljoen mark wordt door het rijk betaald. Aanslag in Tel Aviv TELAVIV (UPI) Bij een ont ploffing in één van Israëls hoog ste gebouwen in Tel Aviv zijn dinsdag drie mensen 'gewond. Volgens de politie betrof het een bomaanslag. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Vandaag reeds is de aangekondigde beschikking in werking ge treden, die het verplicht maakt prijsverhogingen te melden bij het ministerie van Economische Zaken. Gisteren werd de beschik king bekend gemaakt. Tot deze maatregel is over gegaan, omdat de beteuge ling van de inflatie het no dig maakt zo nauwkeurig en zo tijdig mogelijk geïn formeerd te zijn over de ontwikkeling van de prij zen en over de motieven, die tot prijsverhogingen aanleiding geven. Juist ook omdat voor het binnen de perken houden van de prijsontwikkeling in 1973 het prijsverloop in het res terende gedeelte van 1972 van groot belang is, heeft de minister van Economi sche Zaken besloten om de plicht tot prijsmelding ter stond te doen ingaan. Blijkens de beschikking moeten prijsverhogingen beperkt blijven tot doorberekening van het sal do van kostenstijgingen en -da lingen per eenheid produkt. In gevallen waarin de toekomstige prijsverhogingen de kostenstij gingen per eenheid produkt niet te boven gaan, moet een gemo tiveerde melding binnen een week na doorvoering van de prijsverhogingen geschieden. Is het echter vanwege de continuï teit of een aanzienlijk dalende rentabiliteit van een bedrijf noodzakelijk een prijsverhoging toe te passen groter dan over eenkomt met de kostenwijzi- ging, dan moet het voornemen hiertoe gemotiveerd worden ge-1 meld en mag de prijsverhoging j pas worden doorgevoerd één maand na melding. Vrijstelling van de meldingsplicht maar dan alleen als de prijs- j verhoging de kostenstijging niet te boven gaat bestaat voor goederenleverende ondernemin gen met een omzet op de bin- nenlandse markt van minder j dan 2 miljoen gulden in 1971 en j voer dienstverlenende onderne mingen met een omzet van min der dan één miljoen gulden. De prijsmeldingsplicht is voorts niet van toepassing op prijzen die op veilingen, beurzen of markten tot stand komen. Ten slotte behoeft een handelaar ook niet een prijsverhoging te mel den, die is vastgesteld in een voorafgaande schakel van de bedrijfskolom, zoals het geval is bij verticale prijsbinding. Het blijft leuk: meneer er ligt een bom onder de brug Op een boot van de rijkspolitie te water controleerden poli tiemannen en bom- experts gister avond de onderzij de van de brug over de Sloterkade in de Zeilstraat in Amsterdam. De po litie had een telefo nische melding ont vangen, dat daar een bom was ge. plaatst. Ook nu weer was het een „grapje". Carel Hugo en Irene uit ziekenhuis Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Prinses Irene en prins Carel Hugo hebben giste ren het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen verlaten. Zij na men. geheel hersteld, afscheid van de medische staf en de ver pleegsters. Voorlopig zal het prinselijk paar nog in Neder land blijven, tot ook hun twee ling mee mag naar huis. Ver moedelijk mag het jongetje, Jai me, over drie weken uit de cou veuse. Het meisje Marguarlta, dat kleiner is, zal nog wat lan ger moeten blijven. Hel prinse lijk paar toonde bij het verlaten van het ziekenhuis ve>l bewon dering voor de capac:teitcn van het personeel. Bus verongelukt: 7 doden ATHENE (Reuter) Een bus met Amerikaanse toeristen is gisteren in hevige stortregens verongelukt tussen Athene en Corinthië. Zes Amerikaanse vrouwen en de gids kwamen om het leven. DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de bezuinigingspoltiek van het rijk zullen er minder scho len of afdelingen daarvan in aanbouw worden genomen. Op het scholenplan voor de ko mende drie jaren, dat staatsse cretaris Schelfhout (Onderwijs) ■bekend heeft gemaakt, staan 331 nieuwe scholen of afdelingen van bestaande scholen. Voor 128 ervan is 1973 als aanvangsjaar genoemd voor de financiering. Dit percentage (38 procent) is minder dan in de drie voor gaande scholenplannen het ge val was (41. 68 en 53 procent). Uit het gepubliceerde scholenplan blijkt dat het aantal aanvragen 879 is geweest. Van de 331 die geplaatst zijn waren er 197 nieu we verzoeken en 134 plaatsingen van vorige plannen van scholen. Een plan van scholen voor een periode van drie jaar wordt elk jaar gemaakt. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een'cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor, die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige ig, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1 per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! I Graag ontvang ik van u nadere informatie en een aanvraagformulier voor I I een ABN Plan-Krediet N™ Adres WoonplaatsTel Ik heb-^^rekening bij de Algemene Bank Nederland. j Inwoners van Moskou kijken naar broden in een vitrine in een zelfbedieningsbroodwinkel, onder een aanplakbiljet dat een korenschoof toont. De tekst erop luidt: Redt ons dure brood. Een landelijke campagne vraagt de Russen wat voorzichtig aan te doen met het brood, omdat de graanoogsten dit jaar aan de magere kant waren. De Sovjet-Unie heeft daarom voor vele miljoenen guldens buitenlands graan moeten kopen. I- BONN (AP/RTR) De ministers van de negen EEG-landen die belast zijn met de milieube scherming hebben gisteren hun eerste milieuconferentie beslo ten. De bewindslieden, die over „een flinke stap voorwaarts" spreken, zijn er vanuit gegaan, dat men niet langer alleen op nationaal niveau maatregelen kan treffen. Uitgangspunt op de besprekingen was ook, dat de vervuiler betaalt. Voor de naaste toekomst pleiten de mi nisters voor de ontwikkeling van methoden voor ontdekking, meting en controle van vervuil de stoffen. Een uit acht punten bestaande lijst van grondbeginselen in het slotcommuniqué stelde onder meer: activiteiten in een land dienen het milieu in een ander land niet te beschadigen; —de gemeenschap dient de mi- lieupolitiek te coördineren zon der daarbij het reeds bereikte in de individuele landen teniet te doen; —het gebruik van natuurlijke hulpbronnen dat belangrijke schude aan het milieu zou ver oorzaken dient vermeden te worden; —schade aan het leefmilieu dient zo mogelijk voorkomen te worden, zodat deze schade niet achteraf dient te worden her steld; —degene die de vervuiling ver oorzaakt dient te betalen voor het vermijden der vervuiling of het verwijderen ervan. Hardnekkige fosforbrand in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Een fos forbrand op een containerop slagplaats aan de Waalhaven in Rotterdam heeft de brandweer gisteren handen vol werk be zorgd. Volgens de politie waren de gaswolken waarmee de brand gepaard ging, niet zo gif tig- De moeilijkheden begonnen om half twee 's middags, toen bij werkzaamheden op het terrein een container met vaten fosfor werd omgestoten. Door de schok sprongen enkele vaten open. Er trad onmiddellijk rook ontwikkeling op. Uit veiligheids overwegingen versleepte men de container naar een open plek, waar hij werd geopend. Door de chemische reactie met zuurstof vloog hierna de lading in brand. Brandweerlieden die het vuur tot in de nacht bestreden met soda, hadden gisteravond laat een groot deel van de fosfor overge laden in grotere vaten. Goedkoop rokertje ging niet door MIDDELBURG (ANP) De douanerecherche in Zeeland heeft gistermor gen op de veerpont Krui- ningen Perkpolder twee mannen aangehouden die in het bezit waren van 400.000 niet-gebanderol- leerde sigaretten met een handelswaarde van 13 tot 14.000 gulden. De man nen. uit Rotterdam en Schiedam, hebben ver klaard dat de sigaretten afkomstig zijn uit Antwer pen. De douanerecherche zegt deze verklaring niet geloofwaardig te vinden. LUXEMBURG (ANP) De mi nisters van Financiën en van Economie van de EEG zijn er na twee dagen vergaderen in Luxemburg niet in geslaagd een verstrekkend inflatiebestrij- dingsprogrammu voor Europa van de grond te krijgen. Van de beloften die men op de Parijse topconferentie gedaan heeft is, behalve de goede wil, niet veel overgebleven, zo waardeerde dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de Europese Commissie, het resultaat. „Wat bereikt is betekent hooguit een start". De Nederlandse minister Langman was ook niet enthousiast. Van de concrete maatregelen zoals de Europese commissie die had voorgesteld is, wat het handelspolitiek terrein betreft, helemaal niets overgeblevn. De voorgestelde verlaging met 15 procent van de importstarieven op industriële en landbouwpro- dukten is uit de aangenomen re solutie verdwenen. De belangrijkste punten van het in Luxemburg goedgekeurde programma zijn: de stijging der consumptieprijzen moer in 1973 tot 4 procent beperkt blijven; de stijging van de geldhoeveel- heid moet beperkt worden tot de reële groei van het bruto na tionaal produkt; de stijging van overheidsuitgaven moet ook tot die groei worden teruggebracht; de EEG-tarieven voor vers vlees en rundvlees zullen wor den gehalveerd. Ook de nieuwe EEG-landen Engeland, Ierland en Denemarken hebben inge stemd met de resolutie. Explo losie vuurwerk TARANTO (AFP) Bij een ont- j ploffing in een clandestiene vuur werkfabriek in Taranto in Italië zijn vijf mensen om het leven gekomen en dertien gewond. MAGERE VARKENSLAPPEN Ös42# 500gram Jfc PAARDE ROOKVLEES 100 gram rMnSnl BERLINER 150 gram lit/ KLEI HOLLANDSE AARDAPPELEN] WITLOF b,nt,es«.7,l^||l§..per ,lft 1 Hf 500 110 5kiloM* gram Jl .oort-houd^ U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7