.Wal het buurtcomité van BHV doet, is verlakkerij" Leiderdorp investeert volgend jaar f 3 milj. in plan „Voorhof' Solidariteit met Vietnam "t Kreatief in Champagne bij het Trio van Louis van Dijk Wreed maar groots toneel in LAK-theater Patio-woningen in Leiderdorp Voorzitter „De Jubileum en verbetering woningen gescheiden LDM breidt z'n transportnet uit WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN „Naast de huur beta len we ook nog zelf duizenden guldens voor onderhoud. Als we bij het bestuur aankloppen om reparaties, dan is er nooit geld. Waar gaat onze huur dan naar toe? De kosten van de jubileum avonden liggen niet ver van een ton. Moeten we daar soms de ene huurverhoging na de an dere voor betalen?" Dat zijn enkele argumenten, waarmee een negentienleden tellend buurtcomité „De Een dracht" (van de Bond van Huurders en Woningzoekenden) de leden van de woningbouw vereniging „De Eendracht" op wekt, de viering van het 60-jari- ge bestaan van de vereniging te boycotten. „Het geld van de huren moet niet aan feestavonden maar aan onze huizen besteed worden. Als het bestuur de wil van de leden niet wil uitvoeren, dan zullen we het moeten dwingen", gaat het schrijven verder. ,,Eendracht"-voorzitter B. Ouds hoorn vindt dat maar „verlak kerij en ophitsing." Hij betoogt: „Ik heb laatst die negentien mensen van het buurtcomité in cember geven we een feestmid dag in de Stadsgehoorzaal voor de kinderen van zes tot twaalf jaar. Verder wordt er een re ceptie gehouden en krijgen de leden drie feestavonden aange boden. Dat alles voor een be drag van naar ruwe schatting 29.000 gulden. Er is dus geen de i het verenigingsgebouwtje op be zoek gekregen. Onder hen wa ren twee leden van de leden raad, die zelf hebben ingestemd met het voorstel om voor de viering van het zestig-jarig jubi leum een bedrag van ongeveer ƒ25.000 uit het zg. CUMA-fonds te besteden. Dat is een fonds voor cultureel-maatschappelijk werk van de vereniging, waar aan bijna alle leden wekelijks vrijwillig een dubbeltje bijdra gen. Uit dat CUMA-fonds krij gen alle bejaarden o.a. elk jaar een kerstpakket." Dit jaar hebben de bejaarden er, in verband met het feest, een boottocht voor gemaakt. In de ring van het feest. En als we dan de bejaarden ook dit jaar weer een kerstpakket geven, is de pot bijna leeg. Er zijn leden geweest, die zeiden: „Waarom feest? Geef de man ƒ100". Dat zou dan neerkomen op een bedrag van ƒ130.000. Wat koop je d'r voor: Voor de renovatie van deze woningen, die daarvoor in aanmerking ko men, is gemiddeld ƒ18.000 per woning nodig. We werken nu met een negatief saldo onderhoudsfondsen van ƒ185.500. Dat wil zeggen, dat we al bijna twee ton teveel aan onderhoud hebben uitgegeven. Toch hebben we voor volgend jaar voor ruim ƒ200.000 aan schilderwerk moeten aanbeste den. Daarbij komen „kleinighe den" zoals het aanpassen van 1.300 brievenbussen aan de nieu we eisen, die de PTT gesteld heeft, en nieuwe voorzieningen aan het centraal-antennesy- steem." En daaraan wordt dus „de ene huurverhoging na de andere uit gegeven." Ten overvloede ver telt voorzitter Oudshoorn ook nog, dat zijn bestuur de nieu we huurharmonisatie-voorschrif- ten van de minister vooralsnog niet wil uitvoeren. Maar daar over rept het buurtcomité niets. LEIDEN In het kader van de door de Brede Vietnam Be weging georganiseerde actie „Leiden voor Vietnam" zal donderdag in het Kreatief Sentrum een solidariteitsavond gehouden worden, aanvang 20 uur. Naast algemene informatie over Vietnam en de toestand in Parijs zal het accent gelegd worden op één bepaald onder deel van de strijd in Indo-China, namelijk het verband tus sen politiek en milieu. Ook de relatie hiertussen in Neder land en onze buitenlandse politiek zullen aan de orde ko men. Terwijl in de benedenzaal de exclusieve, -Poolse bluesgroep Break Out speelt, zullen in de bovenzaal vier sprekers het onderwerp toelichten. De opbrengst van het concert is voor een Vietnamees dijkenproject. Ton van der Valk, afgevaardigde naar het tribunaal in Kopenhagen zal een inleiding houden op een korte film van de actualiteitenrubriek Kenmerk. Deze film is vorige week donderdagavond vertoond voor Nederland-II. Vervolgens belicht prof. dr. A. Quispel de Zuid-Oost Aziatische verhou ding tussen milieu en politiek, terwijl Bram van der Lek en drs. J. Reiding (CPN) de Nederlandse situatie bespreken. Ter afsluiting be licht drs. W. Meulman, sociograaf en dijkendeskundige, met name de bombardementen in de Tonkindelta (tactiek van de verdronken aar de). In de voordrachten zullen vier punten aan de orde komen: De ondertekening door de Nederlandse regering van een aantal verdragen inzake ABC-wapens tegenover de biologische en chemische oorlogvoering van onze Nato-bondgenoot Amerika; De inspanningen voor de leefbaarheid van het Nederlands grondge bied (Rijnsconferentie) tegenover het milieu-verwoestende optreden van Amerika in Vietnam; De inspanningen van Nederland om het wereldvoedseltekort te be strijden tegenover de voedsel-vernietigende activiteiten van de V.S. in Vietnam; De inspanningen van Nederland ter bescherming van burgers tegen watersnoodrampen (Delta-plannen) tegenover de dijkenbombarde- menten door de USA. Aan het eind van de avond zal een oproep aan de burgemeesters, de stedelijke bevolking van Vietnam en de gehele wereldbevolking als resolutie in stemming worden gebraoht en aan het college van b. en w. Leiden gezonden worden. Dit appèl is door de voorzitters van de gemeentebesturen van Hanoi, Haipheng en andere steden, alsook van de provinciehoofdplaatsen van de democratische republiek Vietnam uitgebracht op 3 oktober jl. Het is een aanklacht tegen de Amerikaanse regering die onverminderd dijken, ziekenhuizen, Durgerwijken en historische' monumenten bom bardeert. De fototentoonstelling uit de Zweedse plaats Lund met teksten van de redactie van het Vietnam-bulletin is in de benedenzaal van het KS te bezichtigen. Vrijdagmiddag is deze ook te zien in het Rijnlands Lyceum, waar om streeks 16.15 uur de fijm „Proefmonsters voor Vietnam zal wordenDe Poolse Bluesgroep Break Out dit t vertoond". solidariteitsavond morgenavond. t benefietconcert in het Kreatief Sentrum zal houden tijdens de 'LEIDERDORP Het bouwrijp maken van de gronden in uitbreidingsplan Voorhof (gele gen tussen Engelendaal, Gallas laan, Persant Snoepweg en Dwarswatering) zal voor de ge meente Leiderdorp In 1973 de grootste investering zijn. Vol gens het investeringsschema, dat het college van B. en W. op gesteld heeft voor de jaren tot en met 1977, moet er volgend jaar 4 miljoen voor Voorhof worden uitgetrokken en dat is alleen nog maar voor de eerste fase, het graven van cunetten en het maken van zandpalen. Een post van gewicht (ƒ3 mil joen) is ook de doortrekking van Mauritssingel over de Does naar de Achthovenerweg. In grootte volgt dan de post voor een voetgangersbrug over de En gelendaal. De voetgangersbrug, die urgent wordt door het ge reedkomen van de wijk Binnen hof, gaat naar raming 1 mil joen kosten. Het investeringsschema vermeldt verder voor 1973: verkeerslich teninstallatie Persant Snoepweg bij het Elisabeth Ziekenhuis 125.000,--; uitvoering van de fase van het sport- en recreatie plan De Bloemerd 750.000,—; uitbreiding van de opslagplaats voor de bedrijven 25.000,—; auto met hoogwerker 55.000,—; ontsluiting terrein kleine zand- put 50.000,-; laatste fase van de aanleg van de Houtkamp 750.000,-; restauratie van het gebouwencomplex in De Hout kamp 550.000,-; vervanging van een vrachtauto 55.000,-; asfaltering van de Vronkenlaan 290.000,—; uitbreiding van het raadhuis 400.000,- en een au tostalling voor het bedrijf van gemeentewerken 100.000,--. Voor 1974 en 1975 zijn o.m. ge pland: een sporthal, een bijzon dere school in Binnenhof, een gemeenschapscentrum, recon structie van de Achthovener weg, eep tunnel onder de Enge lendaal, verdere aanleg van De Bloemerd, een tweede bijzonde re school' in Binnenhof, verder bouwrijp maken van Voorhof. Posten voor het bouwrijp ma ken van Voorhof blijven overi gens tot en met 1977 voorkomen op het investeringsprogramma. LISSE Buurtvereniging Wilhelmina houdt donderdag avond in gebouw Salvatori haar jaarvergadering; aan vang 20.00 uur. LEIDERDORP De dorpskerk in Leiderdorp was dinsdag avond te klein, of laten we zeggen: bijna te klein om alle luisteraars te bergen voor het „concert bij kaars licht", deze keer verzorgd door het Trio Louis van Dijk. De voor het merendeel jonge mensen zaten overal, ook op de plaats, die norma liter in een kerkgebouw om- Louis van Dijk, die zijn pro gramma in het begin toe lichtte, begon te vertellen over zijn „dodelijke vrees voor de galm, die het in een kerk meestal wel fijn doet voor het gesproken woord of voor de zang, maar die voor ons bezwaren heeft", en richtte zich voorts tot het pu bliek met de bevredigende mededeling, dat zij naast de prettige rol als luisteraars, ook een functie hadden als galmdempers. En dit over brugde meteen elke afstand, zo die er geweest mocht zijn, tussen dit trio en zijn ge hoor. Het ongewone van dit concert moet voor pianist Louis van Dijk, bassist Jacques Schols en slagwerker John Engels, zijn geweest dat zij uit de sfeer waren gehaald van lou ter amusement, en hier op een ander niveau beluisterd werden. In muzikale zin is het ongelofelijk wat dit drie tal presteert. Binnen het raam van het (afgesproken) accoorden-schema, heeft hun ritmische improvisatie een champagne-effect. Er zou een boekdeel geschreven kunnen worden alleen al over wat zij met een maat doen. Het is van een sponta niteit, die iemand in lichter laaie zet. De wisselwerking met hun luisteraars was er Louis van Dijk tijdens zijn sprankelend concert. dan ook onmiddellijk, resul terend in een telkenmale op- klaterend applaus. Het werd daar nog wel eens een keer terug komen, zo dachten wij. 3. Rijnders. LEIDEN In de raadzaal nam gistermiddag adjudant A. Kui per, groepscommandant van de rijkspolitie, afscheid wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Velen dankten hem voor het enthousiasme en de in zet waarmee hij gewerkt heeft in Oegstgeest. Vijf jaar geleden kwam de heer Kuiper uit Broek op Langendijk naar deze gemeen te, waar hij voorlopig nog blijft wonen. Vragen van raadslid over Fasson-stank LEIDEN Raadslid A. Leeuwen burg (prot. christelijke fractie) heeft het College van B. en W. gevraagd wat het denkt te doen tegen de stankoverlast die v«r- oorzaakt wordt door Fasson. Vooral de bewoners van de Lam- menschansweg klagen regelma tig over hoofdpijn en benauwd heid als gevolg van de doordrin gende en nare geur van deze lijmverwerkende industrie. Met name op 27 oktober was het niet te harden in de omgeving van het bedrijf. De heer Leeuwenburg vraagt B. en W. eens na te gaan wat er tegen deze overlast door het be drijf reeds werd gedaan, en of het in het voornemen ligt van het college in de eerder verstrek te Hinderwetvergunning bepalin gen cp te nemen op advies van de inspectie van de volksge zondheid ter voorkoming van de stankoverlast. SASSENHEIM De eerste toneeluitvoeringen van het 23ste speelseizoen van de to neelgroep „Elckerlyck" zul len worden gehouden op zon dag 5 en dinsdag 7 november 's avonds om 20,00 uur in het KSA-gebouw. Opgevoerd zal worden de klucht „Blijf zit ten waar je zit" van Ag. v, Zuylen. Een volledig uitverkocht LAK- theater is gisteravond ge tuige geweest van een to- ncel-realisme (men vergeve mij de contradictie), dat tot nu toe in Nederland erg zeld zaam is geweest. Het laat zich echter niet aanzien dat de twee eenakters van Kroetz, hier gespeeld door het Amsterdams Toneel (zie onze krant van zaterdag jl.), in ons land een even sterk verzet zullen oproepen als In dertijd in Duitsland. Het Leidse publiek was in leder geval duidelijk beter op schokkende taferelen voorbe reid dan het Amsterdamse publiek vorige week en heeft de verrichtingen van de spe lers ademloos gevolgd. De grote sterkte van zowel „Thuiswerk" als „Alleen voor mannen" is dat de au teur erin geslaagd is de meest grove effecten (een poging tot moord op een on geboren kind in het eerste stuk en het „voor de grap" elkaar afmaken in het twee de) ondergeschikt te maken aan het hoofdthema: Hoe manifesteert zich heid en gebrek aan warmte en menselijke contacten bij mensen die niet de ontwikke lingsgraad hebben om over- hun problemen te praten. In beide stukken heeft hij dit uitgewerkt in een groot aan tal korte scènes die alle zijn opgebouwd uit de meest pri mitieve dialogen, afgewisseld met (vooral in „Thuiswerk") ondragelijke stiltes bij ge brek aan woorden. De voorstelling was zonder meer de beste die ik tot nog toe in dit seizoen heb gezien. John van de Rest had voor beide stukken gekozen voor beide stukken gekozen voor een sober maar effectief to neelbeeld. Zijn regie van het eerste stuk was zelfs volledig statisch gehouden en beant woordde duidelijk en al aan de intenties van de schrijver. Voor het spel van Jules Crolset en Mart Ge vers, die in beide stukken de hoofdrol speelden, past maar één woord: subliem. Een perfecte voorstelling van wreed maar groots toneel. Paul Korenhof LEIDEN In opdracht van de Leidse Duinwaterleiding Maat schappij wordt binnenkort een water-transportleiding aange legd tussen het Haagse Schouw en de Cruchilllaan. De LDM wil daardoor de reeds bestaande transportleiding van Katwijk naar het Haagse Schouw verlen gen en doen aansluiten op de „reinwaterkelders" nabij Cro- nesteijn. Het karwei, dat om streeks 15 november begint, zal naar wordt verwacht be gin februari voltooid zijn. Door de aanleg van het nieuwe segment zal de LDM haar leidingnet voortaan doelmatiger gebruiken omdat ze dan ook 's nachts de voorraadtanks kan vullen. Gunstig gevolg daarvan is voorts, dat de levering van water aan „De Rijnstreek" onlangs door de Leidse raad goedgekeurd vlotter kon plaatsvinden. Ook is de bedoe ling dat de nieuwe transportlei ding wordt aangesloten op het hoofdnet van de Haagse water leiding om in geval van nood het I.eidse net te koppelen aan de Haagse waterleiding. Begonnen wordt met het aanbren gen van een 60 centimeter dikke pijpleiding in de Kennedylaan, die kan worden aangesloten op de bestaande leiding in de Chur- chllllaan. Daarna zal een lei ding met een doorsnede von een meter gelegd worden langs de Korte Vliet, via De Vink naar het Haagse Schouw. Russische ambassadeur bezocht Leidse universiteit LEIDEN De Sowjetrussische Ambassadeur en mevrouw La- vorva hebben gisteren een be zoek aan de Leidse universiteit gebracht. Postzegel expositie bij Estec NOORDWIJK In het Europese ruimtevaartcentrum Estec aan de Domeinweg in Noordwijk wordt zaterdag en zondag een internationale postzegeltentoon stelling gehouden. Op deze ex positie zal ook worden tentoon gesteld een mode! van de we tenschappelijke satelliet Exro IV. De toegang tot de tentoon stelling is gratis. LEIDERDORP De Algemene waarvan er vier voor minderva- Woningbouwvereniging „Leider- liden zijn. Dit werd bekend ge- dorp" gaat binnen niet al te maakt op de algemene leden- lange tijd beginnen met het bou- vergadering van de vereniging, wen van acht patiowoningen, Andere bouwplannen van de ver eniging zijn het nog opleveren van 68 woningwetwoningen. Bo vendien gaat de vereniging een flat bouwen van vier woonlagen. De flat zal 86 v/oningen bevat- een achtertuin, terwijl ieder een berghok krijgt op zijn eigen eta ge. De huren zullen variëien van 200—230. ten. Op de eerste twee woonla- De woningbouwvereniging heeft gen komen bejaardenwoningen, nu een totaal bestand van 1189 waarvan er vier voor rolstoelpa- woningen, een winkel en 171 ga- tiënten zijn. De bejaardenwonin- rages. Dit bleek bij het voorle gen op de begane grond krijgen zen van het jaarverslag. Het aantal ingeschreven leden be- draagt 879. De ingeschreven wo ningzoekenden zijn 141 verloof den, 260 echtparen en gezinnen, 30 bejaarden en 26 alleenstaan den. Van de verloofden zijn er 88 die samen jonger zijn dan 45 en van de echtparen en gezin nen hebben 191 al een woning. een ontvangst in het acade miegebouw door onder anderen de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, en de rector magnificus, prof dr. A. E. Cohen, bezichtigden de gasten onder meer het acade misch historisch museum en de sterrenwacht. Het bezoek werd besloten met een lunch. Onderscheidingen op Oud-Wassenaar WASSENAAR Directeur De Graaf en chef-kok Swldde van het Kasteel Oud Wassenaar heb ben een hoge Finse onderschei ding gekregen ter gelegenheid van het bezoek van de Finse president dr. U. K. Kekkonen. De Finse president, die in Oud- Wassenaar recipieerde, liet de heer De Graaf benoemen tot of ficier in de Orde van dc Witte Roos, terwijl de heer Swidde de gouden medaille in dezelfde orde kreeg. De orde van de Wit te Roos is de hoogste orde waarin men in Finland kan worden onderscheiden. Op de receptie werden naast de bekende kasteel-hapjes ook Fin se heerlijkheden geserveerd zoals rose caviaar, gerookt ren diervlees, Finse paling en gesui kerde rode bessen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3