„Ik vermoe d dat wij ve rliezen met drie of vier doelpunten verschil" Opstelling voor George Curtis groot probleem NEDERLAND VOOR HARRIE HESTAD DÉ FAVORIET Jaloezie over sponsor leidt tot excessen bij Haarlems honkbal Bayern München liep verder uit r r t WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 •V r* j Xt - s Enkel Noren in actie tijdens de gistermiddag laat gehouaen lichte trai ning in het Feyenoord stadion. Van links naar rechts doelman Anton- son, aanvoerder Pettersen en trainer George Curtis. ROTTERDAM Trainer George Curtis zal de opstelling van het nationale Noorse voetbalelftal, dat vanavond in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen Nederland speelt voor het kwalificatietoernooi van het wereldkam pioenschap pas op het laatste moment bekend maken. Gistermiddag verklaarde de Brit na aankomst op de Rot terdamse vlieghaven Zestienhoven: „Ik zal er nog een nachtje over moeten slapen. Van de meeste spelers weet ik het al wel, maar er zijn ook nog enkele vraagtekens. Bovendien weten de betrokkenen het zelf nog niet en ik geef nooit een elftal prijs voordat ik met de spelers heb gesproken". De onverwachte afzegging van de aan de linkerkuit geblesseerde Harald Berg van FC Den Haag vormt onmiskenbaar een extra probleem. Curtis: „Ik kreeg maandag in Noorwegen een te lefoontje van hem, waarin hij mij meedeelde niet geheel fit te zijn. Dat was een erg teleurstel- leni bericht. Ik had hem er grcag bij gehad want hij is één van onze beste spelers". De grijzende Brit beschikt nu nog over èèn professional, namelijk Tor Fuglset van FC Den Haag. Deze voegde zich in de loop van de middag bij zijn ploeggenoten. De andere veertien spelers, die Curtis uit Oslo heeft meegeno men zijn: Antonsen, Alsaker- Noestdahl, Bornoe, Jan Fuglset (een broer van Tor), Haftorsen, Hestad (ex-FC Den Haag), Jo- hansen, Merik, Pettersen, Slin- ning, Spydevold, Birkeland, Bir- kelund en Hammeroe. In verge lijking met de wedstrijd Noor wegen—België (0—2) op 4 okto ber in Oslo gespeeld, ontbreken Meirik, Berg en Aas. Op het programma van de Noorse se lectie stond voor gistermiddag ook een training in het Feyen oordstadion en een eerste ken nismaking met de verlichting. ROTTERDAM Als laatste verlaat Harrie Hestad het vliegtuig. Langzaam slen tert hij naar de aankomst hal. Nog nauwelijks door de deur naar de douanelo ketten heen, verschijnt er een grijns op zijn gezicht. Een hand gaat omhoog ter begroeting van enkele be kenden. Harrie Hestad is weer even terug. Terug in de omgeving waar hij twee jaar vertoefde. Die periode scheidde hem van zijn droom: een eigen sport-' zaak in zijn geboorteplaats Molde. Inmiddels hebben zijn plannen gestalte ge kregen. Een bloeiende win kel heeft zijn idealen ver vuld. Eind mei van dit jaar vertrok Hestad uit Den Haag met de wetenschap dat op zijn bankre kening voldoende geld stond om in Noorwegen een zaak in sport artikelen te openen. Maar de ambitieuze Noor wilde meer dan alleen financiën. In de twee seizoenen dat hij bij FC Den Haag betaald voetbal speelde, bouwde hij in zijn eigen land te vens een naam op die voor ve len een bekende klank kreeg. Die twee factoren stelden hem in staat in Molde, een plaats van zo'n 30.000 inwoners, een goed lopende zaak op poten te zetten. Harrie Hestad is dan ook een zeer tevreden man. Hij heeft in tegenstelling tot vele anderen het volle rendement uit zijn be taalde voetbalcarrière getrok ken. Voetballen heeft hij naar het tweede plan geschoven. Hij stelt zich tevreden met een plaats in de tweede divisiever eniging uit zijn woonplaats. In die club krijgt Hestad overigens Harrie Hestad, met recht een tevreden man. niet zo bijster veel kans om een bieden aan het superieur geach- sterrol te spelen. „Ik krijg in te Nederlandse elftal, elke wedstrijd speciale bewa- king", vertelde de 27-jarige Kansl00s Noor. „Dan is het wel een beet je moeilijk om uit te blinken". Desondanks behoorde Harrie Hes tad tot het gezelschap Noren dat gisteren rond twee uur op Zestienhoven landde om van avond te proberen tegenstand te Harrie Hestad, kenner bij uitstek van het vaderlandse voetbal, vertolkt de mening van zijn ploeggenoten als hij zegt zijn land volstrekt kansloos te vin den. „Ik denk dat we met drie of'vier doelpunten verschil verliezen", verklaart Hestad. „Het Neder landse voetbal is zoveel sterker dat we ons geen enkele illusie behoeven te maken. Ik geloof dan ook dat Nederland de grote favoriet is voor de eerste plaats in de poule. We hebben nu een keer tegen België gespeeld. Maar in dat duel heb ik wel ge zien dat Nederland normaal ge sproken veel beter is. Die Bel gen hadden een strafschop no dig om een voorsprong te kun nen nemen. Met veel moeite hebben ze daar toen nog een tweede doelpunt aan toege voegd. Nee, ik geef Nederland verreweg de beste kans. Hier zijn de voetballers individueel aanzienlijk sterker". Harrie Hestad vindt het plezierig weer eens in ons land te spelen. Door de regelmatige toezending van kranten is hij uitstekend op de hoogte van de gang van za ken in de Nederlandse competi tie. Ook onderhoudt hij voortdu rend contact met Harald Berg. zijn landgenoot die vanavond de strijd in de Kuip vanaf de tribu ne moet volgen. Ook van de vorstelijke premie die de spe lers van Oranje staat te wach ten bij het bereiken van de eind ronde is Hestad op de hoogte. „Dat zal het voor ons extra moeilijk maken", oordeelt hij, „Ik vind het leuk weer eens te gen Nederlandse voetballers te moeten spelen. Vooral die volle tribunes zijn voor ons een sti mulans. Dat zijn we in Noorwe gen uiteraard niet gewend. Aan Rotterdam heb ik overigens ple zierige herinneringen. In de Kuip wonnen we vorig jaar voor de beker van Sparta en moesten daarna tegen Ajax in de finale spelen. Dat zijn mooie gebeur tenissen". Herinneringen Al die mooie herinneringen ten spijt heeft Harrie Hestad geen moment behoefte gehad ooit weer eens betaald voetbal te spelen. „Die twee jaar waren genoeg", zegt hij, „Het is wel leuk dat ik vanavond tegen Aad Mansveld moet spelen. Hoewel ik niet zijn rechtstreekse tegenstander ben zal ik hem nog wel een keertje tegenkomen", zegt Hestad met een brede glimlach. Vanavond begint Hestad aan zijn vijftiende interland. Ook hij zegt zijn uitverkiezing voor het ivond verwachten Noorse nationale team nog een hele eer te vinden. Maar in te genstelling tot een aantal Ne derlandse collega's klinkt het üit zijn mond bijzonder geloof waardig. Tenslotte ontvangen de Noorse voetballers voor een in terland hoogstens een waarde- bon van ongeveer 100 gulden, FRANK WERKMAN. FC Utrecht testte Pool UTRECHT FC Utrecht heeft gisteren in een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Wageningen een Poolse spitsspeler getest, Sadek. Reeds na 40 seconden scoorde de nieuweling verras send hard. Van Veen bracht de stand op 2—0, waarna Hazelhek- ke de eindstand bepaalde op 2—1. Zware straf voor Duitse oefenmeester DDSSELDORF Tijdens een j voetbalwedstrijd in de regionale liga tussen TSV Lagerdorf en Tus Krempe kon de trainer van Lëgerdorf, Hans-Dieter Glör zich op een gegeven moment niet goed meer beheersen en stormde het veld in. Hij verhin derde met dit optreden dat Tus Krempe de gelijkmaker kon scoren. Deze spelonderbreking is door de strafcommissie bijzonder hoog opgenomen, want Glör mag tot 30 juni 1974 noch een senioren- noch een junioren.cm trainen, zijn vereniging moet drie thuis wedstrijden zonder toeschou wers spelen en kreeg bovendien nog een boete van 1000 mark 1 opgelegd. Het duel tussen L&- j gerdorf en Krempe kreeg als einduitslag 0—0. HAARLEM De concurren tiestrijd van de Haarlemse honkbalclubs ontaardde in vernielingen en bedreigin gen. Tijdens de vakantie van Theo Ederveen, de voorzitter van Raak Ni chols, sloeg een onbekende de ruiten in van zijn woning. Ook de sponningen werden ontwricht. Vorige week werd hij thuis opgebeld. „Blijf met je handen van de Haarlemse honkballers af", klonk het. Na nog een aantal dreigementen werd de verbinding verbroken. Theo Ederveen kent geen twijfels over de oorsprong van de „onaangename" verrassingen. „Ik ben er heilig van overtuigd de da ders te kennen. Alleen heb ik geen bewijzen en moet dus zwijgen". Maar Theo Ederveen praat toch, hij vindt dat de jaloezie te ver is gegaan. „Het komt voort uit de grote afgunst dat wij een sponsor hebben en de anderen niet. Wij kunnen ons veel per mitteren, maar daar hebben we hard voor moeten werken. Trou wens, als de anderen meer wil len, ook sponsor beginnen". Die anderen zijn dan de Haarlem se honkbalverenigingen, die een minder grote rol spelen dan het team van Raak. Met argusogen werden de plannen gevolgd, die de veelvoudige landskampioen sinds de komst van een sponsor kon realiseren. Vooral het jeugdplan zette kwaad bloed bij de Haarlemse besturen. Want Raak Nichols had voor de ambi tieuze opzet acht jeugdspelers van buiten de eigen vereniging nodig. Het is de bedoeling dat Beidschat en Snoeck een groep van zestien talentvolle spelers (tot en met zestien jaar) zo veel mogelijk naar de top begelei den. Daarvoor wordt een trai ning als die van het eerste team gevolgd, en ook een trainings kamp in het buitenland staat op het programma. „De benodigde spelers zijn er al. Het heeft veel jaloezie gewekt dat er ook jon gens van andere verenigingen kwamen. Men vergeet echter dat ze na twee jaar gaan en staan kunnen waar ze maar wil len. Natuurlijk hoop je wel dat ze lid blijven". Grootmacht Theo Ederveen neemt andere be stuurders de afgunst kwalijk. „Op vergaderingen merk je, dat ze ook wat willen betekenen. Ze vinden het enorm vervelend, dat leden naar ons toe lopen. Als het ongekeerde zich voor doet hoor je niets. Wij worden wel eens een grootmacht ge noemd, dat Is niet waar. Het is echt een kwestie van organise ren". Tot die organisatie behoort dan ook het creëren van een zo sterk mogelijk team. „Als we een speler nodig hebben uit wat voor klasse dan ook afkomstig, reis je naar hem toe. En die speler komt, dat is logisch. Dat gebeurt overal, iemand die dat ontkent, huichelt". Juist tegen dat beleid verzetten de plaatselijke rivalen zich. Daarvan is Theo Ederveen zich bewust. „In de komende weken zal ik nog wel de nodige ge sprekken voeren met andere be- 1 stuursleden. Ik zal dan proberen precies de bedoeling van Raak Nichols te verklaren. Wij den ken nationaal. De anderen zien alleen hun eigen clubje. En daar moet iedereen vanaf blij ven". Volgens de voorzitter van Raak Nichols was alleen eigen belang het motief van het vandalisme. „Privé kan ik met de bestuurs leden van andere verenigingen goed opschieten. Maar zij heb ber er natuurlijk enorm de pest in, dat een lid wegloopt. Als je dan maar hard genoeg scheldt, is er altijd wel een halve gare, die tot „daden" overgaat". Theo Ederveen is niet bang voor een vervolg van de excessen. Zelfverzekerd zegt hij: „Ik ben nooit bang. Trouwens, als er wat gebeurt zien we wel weer". Een van de punten die tot grote jaloezie aanleiding is, is het begeleiden door onder meer Herman Beidschat (foto) van een antal getalen- KEES KOOMAN. teerde jeugdspelers. MUNCHEN Bayern Mün chen heeft gisteravond zijn toppositie in de Bundesliga versterkt. De Beiers won nen op eigen veld met 2—0 van MSV Duisburg, con current Stuttgart verloor een punt bij Rot Weiss Oberhausen, FC Köln deel de twee punten en twee doelpunten met Wupperta- ler SV Fortuna Düsseldorf, dankzij winst op Kaisers- lautern, bezet de tweede plaats, op drie punten ach terstand van Bayern. Eintracht Braunschweig was goed op weg zijn slechte positie op de ranglijst te verbeteren. Nadat Eintracht Frankfort in de eerste helft op een achterstand van 0 —3, was gezet, staakte scheids rechter Hilker de strijd wegens mist. Bayern nam na 22 minuten een voorsprong door MUIler, die van de strafschopstip raak schoot. Dc 35.000 toeschouwers zagen Roth onmiddellijk na de hervat ting de voorsprong verdubbelen. Het sterk aanvallende Bayern kwam niet verder, waardoor MUIler (nog) niet toekwam aan zijn derde competitietreffer van dit seizoen. De overwinning van Fortuna Düs seldorf was in de eerste plaats een verdienste van rechtsbuiten Rainer Geye, die voor de verde digers van Kaiserslautcrn niet te houden was en voor rust de twee doelpunten maakte voor Fortuna. Honlvbalfusie in Amsterdam AMSTERDAM De besturen van de honkbalclubs Amster dam en Giants Diemen hebben i besloten tot een fusie. De alge mene ledenvergadering van de HC Amsterdam heeft zich al ak- koord verklaard. De Giants Die- j men zullen zich op 9 november over de fusie moeten uitspre- ken. De nieuwe club zal bij de KNBSB i worden ingeschreven onder de naam Tingers Diemen. De Club j zal na goedkeuring van de bond gaan spelen in de hoofdklasse. Cassius Clav wenst broer te wreken BOSTON Mohnmed AU, alias Cassius Clay, zal on 13 december in Boston een partij in 't zwaar gewicht boksen tegen Jack Ó'halloran. Deze Amerikaan, die op de wereldranglijst als dertiende staat genoteerd, won onlangs door knock out in de derde ïonde van Rahman Ali, een broei van Mohamed. „Ik heb het gevecht geaccepteerd om mijn broer te kunnen wre ken", rldus de oud-wereldkam- Gerd MUIler benutte een strafschop en gaf Bayern München daar mee een voorsprong in het duel tegen MSV Duisburg. De stand in de bundesliga Is: 1. Bayern 10—17, 2. Fortuna Düs seldorf 10—14, 3. Stuttgart 10— 13. 4. FC Köln 10—12, 5. Bo- chum 10—12, 6. Wuppertaler 10—11, 7. Offenbach 10—11, R. Eintracht Frankfort 910, 9. Borussia Mönchengladjmch 9 10, Kaiserslautern 1010, 11. MSV Duisburg 10—9, 12. Schul- ke 9—8, 13. Werder 9—9, 14. Hannover '96 108, 15. Ein tracht Braunschweig 96, 16. Hertha BSC 9—5, 17. Hambur ger SV 10—5 18. Rot Weiss Oberhausen 105. ZEG ROMEIN. GA 7E NOU MEE NAAR C AMRO BMK OF Wil JE DIE DRIE BOEKJES VAN ONS NIET MINIBOEKJES NU BIJ DE AMRQBANK Gelijkspel van FC Den Haan ANTWERPEN - FC Den Haag en Beerschot hebben gister- avond te Antwerpen hun vriend schappelijke wedstrijd afgeslo ten op 1—1. Na 23 minuten scoorde Malan's voor Beer schot, veertien minuten later maakte Advocaat gelijk. In de laatste minuut keerde Thle een strafschop van Malants. De 2500 toeschouwers zagen een uiterst matige wedstrijd. Den Haag speelde zonder Berg (ge blesseerd), Fuglset en Mans veld, die vanavond tegenover el kaar zullen staan bij Neder- land-Noorwegen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13