Arie Groenevelt de anti-kapitalist Uniformiteit bevordert polarisatie Maatregelen tegen priesters van ,open brief Paus ontving mgr. Simonis Kunstenaarsfederatie wil zes miljoen CRM-ofuldens extra Duetten voor viool-gitaar KORTE METTEN brötf de war „7-November- beweging" blijft in de kerk Dertigduizend mensen bij zaligverklaring Michael Rua R 197; "DINSDAG 31 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT T1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Arie Groene velt, voorzitter van de indu striebond NVV, op het ogen blik de meest besproken man van Nederland, heeft twee bij namen: de Nieuw Linkser en de havik onder de vakbondsbe stuurders. Daarmee is deze zeer socialistische, zeer linkse vakbondsleider getekend. Hij is namelijk zeer links, sommi gen noemen hem zelfs een crypto-communist, maar dat is onjuist. Hij is ook zeer strijd vaardig en bikkelhard: een le vensgrote anti-kapitalist die de maatschappij liever vandaag dan morgen naar zijn inzichten wil veranderen, desnoods met een soort revolutie. Hij stoort zich daarbij aan niets en nie mand. Dat is eind vorige week gebleken, toen hij zelfs niet voor zijn eigen NVV-voorzitter Harry ter Heide terugdeinsde en deze zelfs tot aftreden dwong. Zo groot was daarna de verbit tering, dat een van zijn colle ga's van het NVV-bestuur tij dens het weekeinde woedend uitriep, dat Arie nu ook maar tot aftreden gedwongen moet worden. „En het is toch zo'n plezierige vent", zeggen de vrienden van deze Arie Groenevelt, in Lei den gebore/i, via een harde jeugd en het metaalvak opge klommen tot districtsbestuur der van de NW-metaalbond in Utrecht. En daarbij een steeds fellere tegenstander van het kapitalisme. Totdat hij enige jaren geleden de onverwacht overleden Maarten Zondervan opvolgde als landelijk voorzit ter van de metaalbond van het NVV en daarmee landelijke naam ging maken. Toen kort daarop deze metaalbond fu seerde met de textielbond en de bedrijfsgroepen centrale van het NW tot industriebond NVV, werd Arie Groenevelt van deze grote bond met 180.000 leden, de voorzitter. Een dag later bepaalde de in dustriebond van het NVV dat ook communisten lid van de industriebond konden worden. Groenevelt was daarmee zijn Nieuw linkser en havik van vakbeweging eigen vakcentrale een stap voor. Hij moest het namelijk gaan opnemen tegen Fré Meis, nadat deze al eerder de slag in de havens tijdens een grote staking gewonnen had op on der meer het NVV. Daarna kwam Nieuw Linkser en havik Arie Groenevelt eerst goed los. Hij ontketende in het begin van dit jaar de grote metaal staking, naar later bleek om wille van een paar centen meer in de CAO. Een conflict zeer tegen de zin van zijn NKV- en CNV-collega's en ook van een aantal NW-bestuur- ders, dat bijna oorzaak werd van een ernstige breuk tussen de metaalbonden van de drie vakcentrales. Arie Groenevelt ging zich dit jaar steeds feller opstellen ook intern binnen het NVV, waar de tegenstellingen tussen hem en voorzitter Harry ter Heide steeds groter werden. Een deel van het NVV-bestuur was niet erg gelukkig met het metaal conflict dat bleek de laatste maanden opnieuw intern. „Een echte socialist moet zich ook als anti-kapitalist waar maken", aldus de lijfspreuk van Arie Groenevelt. En om dat het fel omstreden sociaal contract en het kabinet-Bies heuvel de laatste maanden geen maatschappelijke struc tuurverandering vastlegden in contracten die eventueel tussen regering en het bedrijfslevén gesloten zouden moeten wor den om de lonen en prijzen in 1973 te matigen, moest volgens Groenevelt het sociaal contract weggevaagd worden en moest het kabinet-Biesheuvel verdwij nen. Keiharde politiek ten kos te van inflatie en van werkge legenheid. Inflatie kan hem geen bliksem schelen, maar evenmin werkloosheid, als zijn mensen er beter van worden, smaalden sommige van zijn ei gen collega's binneh het NVV. Anderen stelden de laatste da gen vast dat Groenevelt des noods over lijken gaat en dat hij straks bij de CAO-onder- handelingen alles en iedereen zal overvragen. „En toch is het een plezierige vent", blijven zijn vrienden zeggen. Over zijn privéleven laat Arie Groenevelt zich perse niet uit. „Daarmee heeft nie mand iets te maken. Als ik de deur van mijn huis dicht maak zijn we niemand meer voor de buitenwereld", zegt hij stee vast. Of hij de laatste dagen even rustig slaapt als hij beweert altijd te doen, zelfs tijdens de grootste conflicten, is voor ve len een grote vraag. Hij weet namelijk dat zelfs sommigen van zijn eigen medebestuur ders van het NVV hem des noods tot aftreden willen dwin gen. Of het lukken zal? De verbondsraad van zijn indu striebond heeft zijn beleid gis teren goedgekeurd. Of de leden dit op 11 november ook zullen doen blijft de vraag, die op dit moment nog zeer moeilijk te beantwoorden is. Arie Groenevelt heeft daarbij ook de Partij van de Arbeid in grote verlegenheid gebracht, zo zelfs dat drs. J. den Uyl niet weet wie hij gelijk moet geven: de afgetreden NVV- voorzitter Harry ter Heide of de voorzitter Arie Groenevelt van de industriebond NVV. Daarom gaf Den Uyl ze alle twee maar gelijk in een nogal nietszeggend commentaar. Maar daarmee is het pleit nog niet beslecht. Arie Groenevelt speelt zeer hoog spel. Dat weet hij. „Maar daar ben ik een uit gesproken socialist voor", zegt hij. Verplaatste ambtenaren verontwaardigd I HEERLEN Ruim 200 ambtena ren van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds in Heerlen hebben de minister van Binnen landse Zaken in een brief hun misnoegen meegedeeld over de verhoging van de vergoeding als gevolg van de spreiding van de rijksdiensten. De ajibtenaren, die in 1968 van Der. Haag naar Heerlen werden overgeplaatst, verzoeken die 1 verhoging (ingaande 1 januari 1 1973) met terugwerkende kracht 1 toe te passen. Studentenactie na benoeming prof. Duynstee NIJMEGEN (ANP) - Studenten van de Katholieke Universiteit van Nijmegen hebben vanmor gen om 4 uur het bureau van de senaat bezet. Dit gebeurde uit protest tegen de benoeming van prof. F. J. F. M. Duynstee tot rector magnificus van de uni versiteit. Volgens de unie van studenten is prof. Duynstee „openlijk anti democratisch gezind en heeft hij ultra-conservatieve opvattingen". Ook stüdenten-dekanen, -artsen, -psychologen en -psychiaters zijn bang dat de benoeming van prof. Duynstee het leefklimaat op de universiteit ernstig zal schaden. Minister Udink Veiligheid treinreizigers voor alles DEN HAAG (ANP) Indien mocht blijken dat de veiligheid van de reizigers op bepaalde trajecten onvoldoende verzekerd zou zijn, zullen op de baanvak- i ken geen „conducteurloze" trei nen worden ingevoerd. Minister Udink (Verkeer) heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Van Thijn. De voorgenomen proef met een conducteurloze trein op het baanvak GoudaAlphen aan den Rijn acht hij een waarde volle bijdrage in de overlegpro cedure en de besluitvorming. Van onze correspondent. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren mgr. A. J. Simo nis van Rotterdam in particulie re audiëntie ontvangen. Na kar dinaal Alfrink en mgr. Möller van Groningen was hij de derde Nederlandse bisschop binnen een week, die door de paus werd ontvangen. Hoewel het Vaticaan zoals gebrui kelijk niets heeft medegedeeld over het besprokene, is men in Rome van mening, dat deze ge sprekken zullen bijdragen tot een verbetering van de verhou dingen tussen het Vaticaan en Nederland. Mgr. Simonis toonde zich na afloop zeer tevreden over het onderhoud. I Karl Guttman op non actief bij Rott. Toneel ROTTERDAM (ANP) Karl Guttmann zal voorlopig voor nog onbepaalde tijd op nonactief gaan als directeur van het Rot terdams Toneel. Hij Is sinds enige tijd opnieuw opgenomen In een Italiaans ziekenhuis waar hij verder zal herstellen van zijn ziekte, die he/n enige maanden geleden overviel. Zijn herstel bleek niet zo ver ge vorderd als indertijd leek, toen J hij begon met de voorbereidin gen voor zijn eerste regie bij het Rotterdams Toneel in dit sei- j zoen. Het Rotterdams toneel zoekt een vervanger voor de regie van j Schnitzlers „Liebelei" die Gutt- mann zou voeren. Het is de bedoeling dat deze voor stelling op 16 december a.s. in i première gaat in de Rotterdam se Schouwburg. Voor de regie zijn onderhandelingen gaande j met Heinrich Schnitzler, zoon van de auteur. Oudste kapel meester van ons land in Arnhem gehuldigd ARNHEM (ANP) De heer A. C. van Leeuwen, oudste kapel meester van ons land, is maan dag in Arnhem ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag gehul digd door het tamboerkorps van de grenadiers. De commandant van het gardere giment der grenadiers, luite nant-kolonel W. M. B. Mogen- boom, kwam de jarige in zijn woning feliciteren. In 1903 begon de heer van Leeu wen zijn muzikale loopbaan bij het achtste regiment infanterie, in 1923 kwam hij bij de staf mu ziek van de grenadiers in Den Haag en werd tweede kapel meester van de Koninklijke Mi litaire Kapel. Hij werd in 1936 overgeplaatst naar het zesde regiment infante rie in Breda. Veel composities en bewerkingen zijn er van hem in omloop, o.a. de NATO-mars. De heer Van Leeuwen heeft ook meegewerkt aan de opera, het Filharmonisch Orkest in Rotter dam. de Witte-sociëteitsconcer- ten in Den Haag en aan concer ten bij het hof. AMSTERDAM (ANP) De Federatie van Kunstenaarsvereni gingen heeft een minimumprogramma voor de kunstbcgroting opgesteld. Daaruit valt te concluderen, dat er 6.000.000 extra nodig is. Deze extra middelen dienen dan nog alleen om ach terstanden in te lopen, aanwijsbare tekorten op te heffen en vernieuwingen in gang te zetten, daar waar een minimum aan structurele voorzieningen aanwezig is, Waar deze voorzieningen, als een subsidie- en bestedingssy steem, niet aanwezig zijn, verlangt de federatie, dat deze op korte termijn tot stand worden gebracht. Noodzakelijk is daartoe, dat de begroting voor CRM ook voor wat de culture le sector betreft voorshands sterker stijgt dan het gemiddelde van de rijksbegroting. Eveneens is het dan noodzakelijk, dat de subsidieregelingen een wettelijke basis krijgen, aldus de federatie. Leden van „Galerie 31" tonen hun werken tijdens vier weekenden in november in de zaal Agrippi- nastraat 55 te Voorburg. Tijdens deze weekenden worden er de monstraties van grafische tech nieken gegeven. Werk van de kunstenaar Harry Balm wordt geëxposeerd in Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen, Houtplein 13 te Haar lem, van 4 tot 30 november. De dichter Lode Bisschop zal de kunst van Balm inleiden. Is Rob Bakker als solo-gitarist bij .Theater in de Steeg" een trou we gast (in november geeft hij er weer twee concerten), maan dag voor de pauze viel er iets te beleven buiten de gewone orde van de dag. Want met Tony Rous, een jong violist van het Residentie-Orkest, gaf Rob Bakker drie kwartier duetten voor viool en gitaar, De combinatie voor deze twee in strumenten klinkt even voortref felijk als het repertoire he laas beperkt is. Het geeft een beetje de indruk van een recital voor viool en klavecimbel waar van de klank in daarvoor ge schikte composities wel zo mooi is als die van viool en piano. Bakker en Rous speelden sonates van Dragnani en Corelli, enkele langzame tempi van Sor en Pa- ganini en tot slot een virtuoze entre'acte van Jacques Ibert. Naar ons gevoel ging Rob Bak ker in de frasering niet altijd in de gewenste mate met de violist mee, Jammer, want met name In de langzame tempi produ ceert Tony Rous een mooie, warme toon en hij produceert die voor een voordracht waarin de goede smaak ook daar boven blijft waar de strikken liggen die menig violist in de salonmu- ziekval doen tuimelen. In een sneller tempo sluipen bij Rous' toonvorming nog wel eens slordigheidjes in: een kwestie van concentratie, dachten we. G.v.D. Diana Ross heeft een dochtertje Hollywood (AP) De zangeres Diana Ross heeft het leven ge schonken aan een dochtertfe, zo heeft een woordvoerder van het Ceders van Libanon" zieken huis in Hollywood maandag mee gedeeld. Met ia he1 tweede kind van de zangeres. Jiana Ross en haar man, Robert Silberstein, hebben de baby „Tracey Yoy" ge noemd. KUNST EN KUNSTENAARS Noel Cowards comcdie „Hay fe ver" wordt door The Anglo American Theatre Group op 13, 14 en 15 november ten tonele gebracht in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag. De recettes zijn bestemd voor „Tcrre des Hommes" (hulp aan kinderen in nood). Johfra-tentoonstolllng. De fluitiste Trudi Velthuyzen en de harpiste Emily Heyens zullen optreden op vrijdag 3 november in de Kunstkelder „Lieve Hemel, stoot je hoofd niet". Vijzel gracht 6 te Amsterdam, bij de opening van een expositie waar op de bekende kunstschilder Johfra zijn werken van de laat ste jaren presenteert. tchlldorljcn vnn Olga Wlcse zijn van 4 tot 25 november te zien in Item Gallery, Groenewegje 118 te Den Haag. Deze expositie wordt op zaterdagmiddag de 4de geopend. De kerkelijke autoriteiten van het bisdom Rome hebben disci plinaire maatregelen genomen tegen twee van de dertien priesters, die in maart van dit jaar een „open brief aan de christenen van Rome" publi ceerden, waarin de toestanden in de krottenwijken van Rome aan de kaak werden gesteld. Nadat al direct een van de on dertekenaars, een 47-jarige je zuïet was overgeplaatst naar Livomo, heeft de nieuwe vica ris van het bisdom Rome, mgr. Ugo Poletti, nu pater Rino Bonfanti, die in de Pius X-parochie in Rome werkzaam was, opdracht gegeven zijn werkzaamheden direct te sta ken. Pater Mario Brunelli, ook een van de ondertekenaars, is door zijn oversten uit de con gregatie gezet. Verwacht wordt dat tegen de overige tien van de in totaal dertien ondertekenaars binnen niet al te lange tijd disciplinai re maatregelen zullen worden genomen. Tot nu toe hebben zij hun werk in de parochies normaal mogen uitvoeren. Vertegenwoordigers van twee entwintig progressieve basis groepen, die onlangs in Rome vergaderden, hebben na af loop een verklaring uitgege ven, waarin solidariteit betuigd wordt met de dertien onderte kenaars van de open brief. In de verklaring staat ook dat „de Romeinse curie nu de strijd heeft aangebonden met allen, die vanuit het evangelie, zoeken naar nieuwe vormen voor het katholicisme in Italië". Zij noemen de poging van de nieuwe vicaris van Rome om de vergadering te boycotten door een zustercongregatie te ver bieden ruimte voor de bijeen komst van de basisgroepen be schikbaar te stellen „een scha kel in de keten van repressie ve maatregelen", die door de Romeinse en curie-autoriteiten worden genomen. Kardinaal DelP'Aqua, de vori ge vicaris van Rome, verweet de dertien priesters destijds dat zij lichtvaardig, oppervlakkig en demagogisch hadden gehan deld. In hun open brief hadden de priesters gepleit voor dienstweigering op gewetens- gronden en hadden met het oog op de verkiezingen laten weten geen propaganda te zul len naken voor de christen democratische partij. te zijn, maar dat er ook nog anderen z:;.i, en dat men de groep, die het niet goed meer weet, nieuwe vormen zal moe ten aanreiken. Deze laatste groep moet men, naar de me ning van mevrouw Hoekendijk, leren om pluriforme vormen te aanvaarden. „De polarisatie, het botsen van de verschillende richtingen in de kerk zal toenemen als het pastoraal beleid erop gericht is om alles te egaliseren". Naar de mening van mevrouw L. Hoekendijk, die dezer dagen sprak op het ccngres van het Thijmgenootschap over de „richtingen in de kerk" zal men er bij het bepalen van het beleid van uit moeten gaan, dat er binnen de institutionele kerk verschillende stromingen bestaan, hetgeen zolang er on derling contact is op zich niet gevaarlijk is. Want, zo zei me vrouw Hoekendijk, we moeten w-el beseffes dat uniformiteit ook gevaarlijk kan zijn". In haar inleiding op de discus sie over het pastoraal beleid schilderde zij drie verschillen de groepen: de zich kritisch en experimenteel noemende groep, de groep die de verwor venheden van het verleden on verkort wil handhaven en ver dedigen en de groep die in fei te niet goed meer weet. wat er binnen de kerk aan de hand is. Zij hield de congresserende le den van het Thijmgenootschap in Nijmegen voor dat men de kritische groep niet moet sus sen. omdat dat juist de polari satie bevordert; dat men de groep die zich verdedigend op gesteld heeft zou moeten zeg gen dat zij er recht op heeft er De faculteit der godgeleerd heid van de universiteit van Nijmegen heeft een folder sa mengesteld, waarin proppagan- da wordt gemaakt voor de theo- gische studie. De folder is be stemd voor middelbare scholle ren en is een reactie op het te ruglopend aantal studenten bij logische studie. De folder Is be- men beginnelingen aan het woord, die vertellen waarom zij theologie studeren. De fol der is verkrijgbaar bij het Theologisch instituut, Heyen- daalsweg 121a In Nijmegen, tel. 080-558711. „Kom over de brug '72", de interkerkelijke actie voor het werk van de kerken overzee heeft een projectenkrant gepu bliceerd. In die krant worden de ruim zevenhonderd projec ten in bijna tachtig landen ver meld, waarvoor in totaal een bedrag van vijftig miljoen gul den nodig is. De projecten krant van „Kom over de brug" is gratis verkrijgbaar. Een briefkaartje aan postbus 7600 Oegstgeest is voldoende voor franco toezending. Het kerkbestuur van de St. Lambertusparochle in Eindho ven heeft mgr. Bluyssen laten weten de kerk desnoods te zul len bezetten om te voorkomen dat het gebouw wordt gesloten. In het kader van de sanering van kerken In het bisdom werd besloten tot sluiting van de St.Lambertuskerk. Het kerkbe stuur dat gevraagd was zich op te heffen en met een andere parochie een nieuw bestuur te vormen Is niet van plan te wij ken en wil met harde acties bewerkstelligen dat de kerk behouden blijft. Het katholieke weekblad van Ghana. The Standard, is van de ondergang gered. Zes maanden geleden begonnen de Ghanese katholieken een groot scheepse actie. Niet alleen werd een half miljoen gulden ingezameld, maar ook het aan tal abonnees nam met veertig procent toe. Overal in het land werden gespreksgroepen geor ganiseerd over de katholieke pers. De Duitse posterijen geven op 13 december van dit jaar een aantal nieuwe zegels uit waaronder een zegel van veer tig Pfennig met een afbeel ding van de Dom van WUrz- burg. De zegel wordt uitgege- ven In verband met de dit jaar begonnen Duitse synode. Een zegel ter waarde van dertig Pfennig wordt dit dag uitge geven in verband met de actie Na meer dan tachtig Jaar zal in de loop van volgend jaar het door kardinaal Manning gestichte katholieke Britse reisbureau „Catholic Associa tion" in verband met financië le moeilijkheden sluiten. Het bureau hield zich vooral bezig met vervoer van kinderen en pelgrims naar Lourdes. 9 Dominee R. F. Polanen, de pastor van de Evangelische Broedergemeente in de Am sterdamse Bijlmermeer, blijft voorlopig nog in de nieuwe Amsterdamse stads wijk werkzaam. Aanvankelijk was 't plan dat de Surinaam se vicaris eou worden terug geroepen. Het provinciaal be stuur van de Evangelische Broedergemeente heeft na rijp beraad besloten vicaris Polanen voorlopig voor de duur van een jaar ter be schikking te stellen van de „Raad van oudsten" te Am sterdam. Twaalf Kamerleden hadden gevraagd om zijn aanblijven. Bundespost ■3 DEN FREDEN ENTW1CKELN Engelse bisschoppen: geef grond voor huizen De steeds grotere woningnood en de steeds minder betaal bare koop- en huurprijzen van woningen in Engeland, hebben de katholieke bisschoppen van Engeland en Wales aangezet een verklaring uit te geven over „dit ernstige sociale on recht". In die verklaring doen zij een beroep op de diocesane autori teiten en de religieuze congre gaties „om de mogelijkheden te bestuderen grond en even tueel gebouwen, die in hun be zit zijn aan de gemeentelijke autoriteiten over te dragen, om zo meer woonruimte te ver schaffen. De bisschoppen halen de resul taten aan van een onderzoek, waaruit blijkt dat waarschijn lijk een miljoen gezinnen in voor bewoning volstrekt onge schikte woningen wonen en dat er twee miljoen gezinnen in huizen wonen, die in zeer slechte staat verkeren. Voor de eerste keer heeft de Italiaanse „7-novemberbeweging" waarbij zich radicaal progressieve, kritische katholieken hebben aangesloten, haar doelstelling en programma bekend gemaakt. In een verklaring, die tevens het uitgangspunt vormt van het congres dat van 3 tot 5 november in Rome wordt gehouden, bindt de beweging het politieke, economische en militaire Impe rialisme de strijd aan. Vnn haar leden verlangt de beweging een actieve inzet in de ver schillende geledingen van de arbeidersbeweging, uiterste waak zaamheid tegenover een opleving van het fascisme, alsook de af schaffing van het concordaat en het boycotten van het voorgeno men referendum over de opheffing van de cchtschcidingswet. De 7-novemberbeweging, opgericht aan het slot van de vorig jaar gehouden bisschoppensynode, meent dat do Romeinse curie en het Vaticaan het politieke, maatschappelijke en culturele leven In Italië verregaand beïnvloeden. Aan de hand van een reeks voor beelden probeert de 7 novcmberbeweging aan te tonen dat er in veel gevallen tegenspraak bestaat tussen het officiële leerambt van de kerk en de kerkelijke praktijk. In de verklaring verzekert de beweging dat ze in het vervolg in de kerk zal blijven en van binnen uit /.ut proberen een vernieu wing van de Italiaanse kerk „volgens het evangelie" te bewerk stelligen. De beweging werd kort na de oprichting reeds scherp gekritiseerd door de voorzitten van de Italiaanse bisschoppencon ferentie en gekenschetst als „ontsporing". Dertigduizend leden en vrienden van de congregatie van de Salc- slunen waren zondag In Rome aanwezig bij de zaligverklaring van Don Michael Rua, dc eerste opvolger van Don Bosco, de stichter van de Saleslanen. Nederland was vertegenwoordigd door een groep leden en medewerkers van dc congregatie onder leiding van de provinciale overste, pater J. Raaljmukers. In zijn toespraak schetste de paus Don Rua als degene die de plannen van de stichter had uitgevoerd. „De nieuwe zalige leert ons", aldus de paus, „dat echte vooruitgang niet op de eerste plaats te zoeken Is in een breuk met het verleden, maar in dankbare erkenning en voortzetting van de waarden, die wij van onze voorvaderen hebben ontvangen". Don Rua leidde de congregatie van 1888 tot 1910. Bij zijn dood telde de congregatie 314 vestigingen, nu 2500. Van de 38 000 leden zijn er honderdvijftig in Nederland werkzaam. In de missie wer ken nog drieënnegentig Nederlandse Salesianen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13