TRIPOLI EINDPUNT VLIEGTUIGKAAP Kabinet gaat winsten bedrijven bevriezen Britten staan voor loonstop Ceidóö&omarit Naakte tocht in gekaapte bus Mishandeld in Westduitse gevangenis SOCIAAL CONTRACT REEDS VOOR DEEL VAN KRACHT OOK Wat u moet weten MAANDAG 30 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 OBERI Minister van Justitie van Beieren, Bruno Merk, vertelt tijdens een persconferentie de beweeg redenen om de drie terroristen vrij te laten. De Condor, waarmee de drie vrijgelaten terroris ten zullen worden vervoerd, staat hier gereed voor de vlucht naar Zagreb. V) v> t4 ht. Tj ngs de parkee veJd s6 •engen, s brug verbe ag gem pse 'rij? llati Isinstal Hapoy how" einde s weei die 22.} - 22.) TRIPOLI (Reuter-AFD-UPI-AP) De Boeing van de Westduitse Lufthansa die gisterochtend, op weg van Damascus naar Frankfort, door twee Pales- tijnen gekaapt is, is gisteravond veilig in de Libi sche hoowdstad Tripoli geland met aan boord vijf entwintig inzittenden, namelijk zeven beman ningsleden onder wie de Nederlandse steward Abraham, dertien passagiers, twee kapers en de drie uit Duitse gevangenissen vrijgelaten Pales tijnse commando's die tijdens de Olympische spelen de overval op de Israëlische Olympische ploeg hadden uitgevoerd. De kapers hadden de vrijlating van het drietal geëist in ruil voor de veiligheid van passagiers en bemanning. De Boeing was gisterochtend opgestegen in Damas cus voor een vlucht via Beiroet, Ankara en Mün- chen naar Frankfort. Kort na het vertrek uit Bei roet kaapten twee mannen, later geïdentificeerd als Kassam Saleh uit Zuid-Jemen en Samir el Sjahed uit Oman en Muskate, met handgranaten het toestel en dwongen het via Nicosia (Cyprus) naar Zagreb te vliegen. Daar werd brandstof in genomen voor de vlucht naar München, waar de kapers hun bevrijde medestrijders wilden opha len. Zij veranderden evenwel van gedachten en bleven vijf uur lang tussen München en Zagreb op en neer vliegen, enige tijd zelfs op één motor om brandstof te sparen, terwijl de drie Palestij- nen uit de drie verschillende gevangenissen naar Zagreb werden overgebracht. Nadat dit drietal ingestapt werd de reis, overeenkomstig de eis van de kapers, naar Tripoli voortgezet. Naar mededeling van passagiers en bemanning hadden de kapers zich even correct als onverzettelijk getoond. Door middel van de boordradio werden de passagiers voortdurend van de gang van zat ken op de hoogte gehouden. De inzittenden van de gekaapte Boeing hebben, na hun vrijlating in Tripoli het aanbod van de Libi sche autoriteiten aanvaard en de nacht doorge bracht in een plaatselijk hotel. De Boeing en in zittenden zouden in de loop van de dag in Frank fort aankomen. Eén van de drie vrijgelaten Palestijnen, Samer Mo hammed Abdoeilah verklaarde bij aankomst in Tripoli, dat zij in de Duitse gevangenissen slecht behandeld waren geweest: „Politiemannen stormden 's nachts onze cellen binnen en begon nen ons te slaan en te bespugen. Wij moesten naakt op de grond liggen en het eten was slechtDeze mededeling is in flagrante te genspraak met de bevindingen van de Arabische broederschap van advokaten, die destijds een on derzoek heeft ingesteld. de ho bycluh 19.00 trei itie Gevangene ontsnapt uit ziekenhuis ARNHEM (ANP) Met veertig graden koorts en slechts ge kleed in een pyama is zaterdag een 28-jarige gevangene uit het St. Elisabeth's gasthuis in Arn hem aan zijn bewakers ont snapt. die verdacht wordt van antiekdiefstallen, was woensdag geopereerd aan een fistel. Za terdagavond vroeg hij een ver pleegster naar het toilet te mo gen. Daarna wist hij via het wc-raam, dat aan de straatkant uitkomt, te ontsnappen. De poli tie vermoedt dat de man hulp van buiten heeft gehad. De Noord-Zuid-Jemen één staat CAIRO (UPI) De premiers van Noord- en Zuid-Jemen hebben in de Egyptische hoofdstad Cairo een akkoord getekend waarbij ze hun twee landen tot een staat samensmelten. Dit heeft het persbureau voor het Midden- Oosfen bekendgemaakt. SAO PAULO (RTR) De politie van de Braziliaanse stad Sao Paulo is op zoek naar een van de twee jongemannen die vrijdagavond een autobus kaapten, twee personen doodschoten, een meisje verkracht- 1 ten en 12 passagiers dwongen geheel ontkleed een tocht van 14 uur i door de stad te maken. Een van de kapers werd zaterdagmorgen gearresteerd. Hysterische passagiers vertelden de politie hun hachelijke avontuur j dat de twee jongemannen de conducteur van de bus en een passa- gier neerschoten die gezamelijk probeerden hen te ontwapenen. Bei- i de slachtoffers die elk door vier kogels waren getroffen wer- den dood langs de weg aangetroffen. Nadat de kapers zich van de bus hadden meester gemaakt, dwongen ze de chauffeur hem buiten de stad te brengen en gelastten ze de passagiers, na enkele waar schuwingsschoten, zich te ontkleden zodat ze niet konden ontsnap pen. Van de kleren en de documenten van de passagiers maakten ze een „vreugdevuur", lieten de chauffeur naar een afgelegen park rijden, namen een 17-jarig meisje mee voor een „korte wandeling" en verkrachtten haar. De angstwekkende rit eindigde toen de bus bleef steken en de twee jongemannen wegvluchtten. Naakte passagiers hielden voorbijko mende automobilisten aan voor een lift naar het dichtstbijzijnde po litiebureau waar ze dekens en kleren kregen om zich te bedekken. Het meisje werd naar het ziekenhuis gebracht met twee passagiers die gebroken tenen en kaakfracturen hadden opgelopen nadat ze door de kapers geslagen waren. Migratiecommissie Stroom van Rijksgenoten afdammen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse regering dient op korte termijn, zoveel mogelijk na overleg met Suriname en de Nederlandse Antillen, maatregelen te treffen opdat de stroom van Surina- mers en Antillianen naar ons land wordt gereguleerd. Deze maatregelen zouden vooral moe ten gelden voor arbeidskrach ten, studerenden en minderjari gen. Dit zegt de migratiecom missie die tot taak kreeg de migratie van Surinamers en An tillianen te onderzoeken, in haar rapport dat vandaag is uitge- De commissie wijst er op dat Ne derlanders over het algemeen alle niet uit Nederland afkom stige groeperingen, of deze bui tenlandse gastarbeiders zijn of Surinamers en Antillianen, over een kam scheren. Momenteel bedraagt het aantal buitenland se werknemers in Nederland 230.000. De Nederlandse samen leving was niet voorbereid op de komst van zoveel buitenlan ders met als gevolg dat er een mentaliteitsverharding ten op zichte van deze werknemers valt te constateren. Morgen hoogspanning op het Binnenhof Na een voor de Nederlandse vakbeweging dramatische week is van daag een nieuwe week met hoogspanning begonnen. Morgen gaat op het Binnenhof het doek op voor het dekkingsplan van het kabinet-Biesheuvel. Maar anders dan aanvankelijk leek, speelt niet één minister (Nelissen) de hoofdrol, maar met hem ook zijn collega's Boersma en Langman. Want lonen en prijzen komen in de Kamerdiscussies mede centraal te staan. In de worsteling om tot een sociaal contract voor 1973 te komen, ook toen het overleg bedrijfsleven-overheid tendeerde naar iets met een minder pretentievolle naam, heeft het kabinet-Biesheuvel knap en verstandig spel geleverd. De radicale N.V.V.-groep die onder geen beding in het huidige politiek bestel een sociaal contract wenste, heeft geen kans gekregen de „zwarte piet" in handen van Biesheu vel c.s. te spelen. Landsbelang Zonder dat de regering dit overigens wenste, is een breuk in het N.V.V. en in de vakbeweging in haar geheel hieruit voortgevloeid. Maar ook hierna heeft de regering de zetten gedaan welke het meest met het landsbelang strookten. De kans dat de volksvertegenwoordiging haar fiat geeft aan een loon- en prijsbeleid volgens de richtlijnen vun Boersma en Lang man is daardoor mogelijk gebleven. De meerderheid zou zelfs ruim kunnen zijn. wanneer de oppositie zich niet gedrongen gaat voelen om het politieke spel te spelen waarvoor de heer Groenevelt en zijn bond een breuk in het N.V.V. over hebben gehad. Polarisatie Spanning hangt er evenwel ook nog over de beleidsveranderingen wel ke minister Nelissen terzake van zijn dekkingsplan heeft moeten aanbrengen om de concessies, afgelopen week door de regering in haar overleg met het bedrijfsleven gedaan te kunnen verantwoor den. Hoogspanning kan er ontstann, wanneer blijken mocht dat niet alle regeringsfracties achter het nieuwe dekkingsplan staan. Maar naar onze overtuiging biedt de planning van het kabinet-Bies heuvel voor een sociaal-economisch beleid in 1973 minder „voer voor politici" die politiek omwille van de politiek bedrijven, dan het com plex van maatregelen dat anderhalve maand geleden ter tafel kwam. Heen wie de polarisatie bemint, kan daarom treuren. Dus treuren wij niet! Brandweerlieden zoeken naar overlevenden na een gasexplosie in twee flatge bouwen in Barcelona. De explosie veroorzaakte een instorting, die vermoede lijk aan twaalf mensen het leven heeft gekost. Isen. naar De Airbus, produkt van Europese samenwerking, maakt (eerder dan gepland) zijn eerste vlucht vanaf de luchthaven van Toulou. se. De Airbus is het grootste toe-1 stel dat ooit op dit continent werd gebouwd. Proefvlucht Europese luchtbus tin' Idf de ji aten ;ing es tul TOULOUSE (Reuter/DPA) eerste prototype van de Euro pese luchtbus heeft zaterdag een geslaagde proefvlucht van an derhalf uur boven Frankrijk ge maakt, nov d 1 zijn tot dusver tien van deze vliegtuigen besteld: zes door Air France en vier door de wai Spaanse maatschappij Iberia, bek De eerste proefvlucht is een mijl paal in de geschiedenis van sa menwerking tussen de zes Euro- zotk Pese fabrieken, waarbij VFW- Fokker in Duitsland en Fokker- VFW in Nederland samen een aaif produktie-aandeel verzorgen 23 procent. De twee-motorige A 300 B gaat plaats bieden aan 200 tot 350 passagiers. Na oproep vicaris: DUIZENDEN BETUIGEN KARDINAAL ADHESIE DEN HAAG (KNP) De oproep van vicaris Kuipers van het bis dom Haarlem aan de Neder landse katholieken om het ver trouwen uit te spreken in de bisschoppen, heeft de afgelopen weken veel weerklank gevonden. Kardinaal Alfrink ontving dui zenden brieven, terwijl ook mgr. Damen, vertegenwoordiger van de Nederlandse bisschoppen bij de H. Stoel stapels post ont ving. In de KRO-radiorubriek Kruis punt maakte vicaris Kuipers gisteren bekend dat hij zelf ruim vierhonderd brieven had ontvangen, waarvan 84 procent positief is. De teneur van de brieven is volgens de vicaris erg positief, heel bewogen en beslist niet polariserend. „Ik denk dat het voor de bisschop pen erg gunstig is, dit soort brieven te ontvangen. Er spreekt duidelijk een stuk ver bondenheid uit deze brieven en dat is een heel goede zaak", al dus vicaris Kuipers. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath is volgens waarnemers van plan een drastische loonstop af te kondigen als zijn moeizame on derhandelingen met de vakbon den cn de industriëlen, die van daag zijn voortgezet, mislukken door gebrek aan overeenstem ming. Deze besprekingen heb ben slechts een zeer kleine kans van slagen. Het overleg begon in juli en heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Premier Heath tracht de vak bonden, die vertegenwoordigd, worden door een centrale, tijde lijk genoegen te laten nemen met loonsverhogingen, die niet boven de twee pond gaan. De meeste vakverenigingen vinden dit veel te weinig. Een vrijwillige loonstop is volgens hen alleen aanvaardbaar in ruil voor een drastische prijscontro le. zoals dit gebeurde tijdens de tweede wereldoorlog. Anthony Barber, minister van Financiën, die deelneemt aan de onderhan delingen, verklaarde gisteren in een radio-interview, dat dit een krankzinnige eis is. De industriëlen, die op de onder handelingen met de regering vertegenwoordigd worden door het bestuur van een confedera tie. zijn van oordeel, dat geen enkele vorm van prijscontrole mogelijk is zonder loonstop. Premier Heath en zijn ministers zitten tussen twee vuren, terwijl in het buitenland de druk op het pond sterling toeneemt naarma te de kans op een overeenkomst met de vakbonden kleiner wordt. Heath zou zich morgen verplicht kunnen zien een dras tische loonstop en andere uit zonderingsmaatregelen tegen de inflatie af te kondigen tijdens de eerste zitting van het nieuwe parlementaire jaar. Pyromaan gegrepen AMSTERDAM (ANP) Een vreemd reagerende jongeman van 21 jaar, blijkt de pyromaan te ziin die in de binnenstad van Amsterdam in de afgelooen twee of drie maanden een tien tal branden heeft gesticht. Hii werd gisterochtend ".earres- teerd door de Amsterdamse po litie. die hem o^der het schaar se nubliek aantrof dat naar een beein von hrard in een anti- ouairszaak stonrf te kiiken. T "e- bekende hii daar eerst te hebben ingebroken cn vervol gens in het trapportaal brand te hebben gesticht. De bewoners hebben de brand zelf geblust. De winkelbediende bekende onder andere brand te hebben gesticht bij de luchtvaartmaatschappij AER Lingus, bij Restaurant Dorrius en in een hoedenfabriek die uitbrandde. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Hoewel er zaterdag geen handtekeningen zijn ge plaatst onder een overeenkomst tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, is een deel van dat sociaal con tract reeds van kracht gewor den. Het kabinet doet zijn toe zeggingen, tegen de achtergrond waarvan dat contract zou wor den gesloten, zonder voorwaar den gestand en zoekt thans naar compensaties voor de kosten er van: 325 miljoen gulden. Minis ter Langman van Economische Zaken laat vandaag of morgen een prijsmeldingsbeschikking in gaan, waardoor vanaf nu de prijzen alleen nog maar met kostenverhogende factoren mo gen stijgen. De werkgevers met name de industriële verzetten zich niet tegen deze maatregel, die het hun onmogelijk maakt de win sten op de produkten te verho gen. Het wachten is nu op de vakbeweging, die nog niet goed raad weet met de situatie, die is ontstaan door de crisis bin nen het NW (de Industriebond NVV wijst de overeenkomst af hetgeen het aftreden van NVV- voorzitter Ter Heide tot gevolg had). Daarover wordt vandaag op vele plaatsen druk beraad gepleegd. Zaterdag gingen werkgevers, vak centrales (de vertegenwoordi gers van het NVV slechts als waarnemers) en kabinetsdelega tie ter vergadering na, hoever men zou zijn gekomen als de crisis in het NVV zich niet had voorgedaan. Dat bleek een heel eind te zijn. Er lag een overeen komst, onder meer inhoudende, dat de vakbeweging naast volle dige prijscompensatie de verbe tering der arbeidsvoorwaarden (lonen plus andere arbeidsvoor waarden) zal beperken tot 3,5 pet. in 1973, terwijl de werkge vers zich sterk willen maken de prijzen het volgende jaar ge middeld niet met meer te zullen laten stijgen dan 5,75 pet. Het kabinet op zijn beurt bleek be reid tot concessies. Overheid en werkgevers (de mid denstand aarzelt nog even) heb ben zich nu dus bereid getoond het nog niet ondertekende con tract naar de geest uit te voe ren. In beginsel zouden de vak centrales daartoe ook wel be reid zijn, zo lieten zij zaterdag weten, maar als de Industrie bond NVV straks met verder gaande looneisen zou gaan wer ken, zou dit wel eens van in vloed kunnen zijn op andere bonden, met name op bonden waarmee die Industriebond ge lieerd is tijdens onderhandelin gen. Het grootste belang moet worden gehecht aan de resultaten van de vergadering van de Indus triebond NVV van vandaag. Daar zal worden uitgemaakt of deze bond achter zijn voorzitter Groenevelt staat. Vice-voorzitter De Boon van het NW sluit niet Tweede voorzitter van het NVV Arie de Boom (midden) woonde zaterdag de besprekingen over het sociaal contract voor zijn organisatie als toehoorder bij. Hier heeft hij een gesprek met de ministers Boersma (links) en Nelissen (rechts). uit, dat de Industriebond alsnog zal meegaan met het unanieme standpunt van de vakbeweging. De Industriebond NVV heeft ove rigens van verschillende zijden sympathiebetuigingen gehad: het gewest Amsterdam van de P.v.d.A., de P.S.P. en de sectie radio en televisie van de NVV- bond Mercurlus stellen zich ach ter het beleid van de Industrie bond. Markten KATWIJK A.D. RIJN Groente Wn*- poen p kl*t A extra 6.20— 5.40. AI 4 00—5.40. All 2.60—6.30. B extra 5.10—7.60. III 4.207.30, Bil 2.60— kool 38. Boerenkool 29—38. 88. krulpfttvaall* 88. prd 86 BB» *plt»kool 6568, andijvie 28. krulpe- I.Msrllr 29 'm. I.r.rkp.en p.kM: 7.50-7.90. B I 4.306.40. B II 3.30. C I 3.20—4.20. C II 3.00-8.70: Breekpeen 3,60 p. kl*t; Bloemkool I "3-96. II 2645. I 47-71, II 19-31, "1: Kruip» :e. Eiporcnce. Lena Garn. Carol. Marlmbn, Faberge 17—23. Z» n. Jr. Min. Tawny Gold Sonla. Super StJir 45—C4. Be >rla 24-27, Nerlne 32-72. Lellex 35 —60. ceploxen stukx Chry santen Chandy, Regalia. Cremoh, Evelyn Bush. Dlnlomant. Eioorie. Blanca. Alee Betaer 88—86, MUgoll. .Inrob Ma-Is. B'-mholm Torlnp. Ixy vita, Hollldnv Pandlon. Kaufmann 2h—44. Shoaamlth 10-41. Cllngfi* daals Elite. Stanly 35-54. Wlm Lan ge 32—60 p »t.. Tmschrysanten-kna 1.06—2.10. Idem Jaarmnd 1.65-2,25, Eikenblad 60-95. TmxanJers 1 2.30. Freda"# t.00-3.40. Irtuen 1 854.75 per bo* SASSENHEIM Bij een snelheidscontrole op de Rijks straatweg lussen het Klin kenberg-viaduct en de War- monderdam zijn tegen 51 au tomobilisten proces-verban! opgemaakt. Er werden snel heden gemeten van 100 km en meer, terwijl ter plaatse maar 50 km is toegestaan. BODEGRAVEN - Ktf overgrote deel van de ouders van 5e en 6e klassers van de basisscholen zijn voor de op richting van een samenwer kingsschool havo-atheneum. Dat is uit een enquête geble ken. Maar liefst 80 procent gaf zijn stem aan een derge lijke school. Donderdug 23 november zal in hotel Van Hoaften een informatieavond worden gehouden, waarop de bestuurlijke opzet van de nieuwe school besproken wordt. LISSE In Lisse ia in de afgelopen nacht op twee plaatsen ingebroken. Bij de cash carry van Meijndcrs op de Grachtweg werden een aantal horloges ontvreemd. Bij de antiekhandel Damme op de hoek van de Hereweg- I.aan van Rijck^vr rscl ver dwenen enkele beelden. VOORSCHOTEN De bas- ketbalvereniging Blitz heeft in een aantrekkelijke wed strijd verloren van een ster ker TRK. De hele wedstrijd gingen beide teams gelijk te gen elkaar op. maar in de slotminuten nam TRK vier punten afstand (5458). Topscorers van Blitz waren: Koemans (13), Koenen (11). Verbeek (16) en Hasselbach (13). LANGER A AR Morgen start de verkoop van loten fi 1 voor de grote loterij t.b.v de voctbaljeugd van Altior. Trekking waarschijn lijk half januari. De jeugd commissie van Altior ver toont zondagmiddag om 2 uur de film „Warenhuis op stelten" in het parochiehuis te Langeraar. Zondagavond (kworr over 8) is er voor de ouderen een filmavond met als hoofdfilm Duel in de zon (met o.a. Gregory Peck). OUD ADE Dinsdag 31 okt. a.s. wordt in café 't Lage Land een KVP-verga- dering gehouden, waarop de heer N. J. Verhaar uls KVP-fractievoorzitter in de Alkemadcse raad. de heer Uit den Boogaard van de P. C. fractie en de heer J. P. v.d. Huist als raadslid voor Oud Adc van gedachten zul len wisselen met de aanwezi gen. Het onderwerp omvat de problematiek rond het dorp Oud Ade en daarbuiten: aanvang 8 uur. Woubrugge Gistermiddag omstreeks 6 uur botsten twee personenauto's tegn elkaar op het kruispunt Herenweg- Kruisweg. De bestuurder van een auto uit Ter Aar, de 25- Jarige B. J T.. wiens uit zicht werd belemmerd door een op het kruispunt staande vrachtwagen, kreeg bij de aanrijding vrij ernstige hoofdwonden. De andere chauffeur, H. D. uit Lisse, kwam met de schrik vrij. De auto uit Ter Aar werd geheel vernield.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5