DETRY HAAG 68: VEEL KWALITEIT WEINIG EENHEID Die Haghe was zichzelf niet De Kieviten ploeg zonder aspiraties J OUD-ONS EIBERNESTSPELER ROEL EVENBLIJ George Treffers kreeg stijlprijs SPORTBIJLAGE MAANDAG 30 OKTOBER 1972 A 5 ROTTERDAM - Rini Engel- bracht van Zaal Visser uit Am sterdam, is gisteren in Rotter dam Nederlands schermkam- pioen floret (hoofdklasse) ge worden. De uitslag is: 1. en Nederlands kam- plot (zaal Adam Bela/Utrecht) en Geoi ge Treffers (zaal Abrahams/De I Haag) belden 2 gewonnen partijet I 11 ontvangen treffers. 14 gegeven. I 12 geg.: 5. Roe Visser/Amstert partij. Max Dv.ii s kreeg de stijlprijs. DEN HAAG Drie keer serveerde Mien Boumen achteloos in het net. Het waren de momenten, dat rij haar twijfels niet meer kon verbergen. Verontschuldigend keek de speelster, die door haar in- ternationale ervaring anders altijd een centrale plaats in Detry Haag '68 inneemt, naar de anderen. Haar teamgenoten namen daar genoegen mee, zij wisten toch hoe moeilijk Mien Boumen het had. Toen de zege van 3—0 op NDI/Valuas nog onverwacht eenvoudig Populariteit met de activiteiten van sponsors blijft enige belangstelling van toeschouwers uit. Voor 'n „geld schieter" is dat geen aantrek kelijke situatie. „Detry hoopt er alleen maar op, dat zijn drie Eerder blij dat het voorbij was dan over de zege zocht zij ge lukkig de kleedkamers van de comfortabele sporthal aan de Gaslaan op. "Wat een ver schrikkelijke wedstrijd". Met die kreet reageerde Mien Bou men al haar onzekerheid af. Lang had zij tegen het duel met liever op safe. Pas als het nodig is ga je over op het Aziatisch spel, maar dat vraagt zo ontzet tend veel teamwork." Juist dat laatste mist de Haagse kam- pioensploeg. Vooral in de eerste set,, die pas na veel strijd met 1513 werd beslist, kwam dat gebrek tot uiting, de Venlose ploeg, opgezien. Het Bij bijvoorbeeld de actie was voor haar een confrontatie met speelsters waarmee zij vo rig jaar nog eendrachtig had sa mengewerkt. "Nu stond je te genover ze en ik verzeker je: dat is niet pleziering." Met het uitzicht op een betere baan ver trok Mien Boumen dit jaar Den Haag, waar Detry Haag '68 haar met open armen ontving. De 23-jarige speelster uit de nationale selectie verloor het contact met Limburg echter niet. En zaterdag voor het competitie duel ging NDI/Valuas op bezoek bij Mien Boumen. Even later stond zij tegenover hen. "Je staat onder een zekere druk. Ongewild ben je wat voorzichti ger. je slaat een smash minder hard." Met haar gedachten was zij niet genoeg bij de wedstrijd. Een euvel, waar de gehele ploeg onder gebukt leek te gaan. Trainer Henk Blok ge bruikte zijn time-outs dan ook blinkster Giessen van Valuas, die het blok van Detry Haag '68 verraste. An-nelies Visser en An- nemieke van der Horst, twee speelsters uit de nationale selec tie deden toen op hetzelfde mo ment een vertwijfelde poging te redden. Annemieke van der Horst verliet daarna met een pijnlijke arm het veld c weer terug te komen, Haag '68 zoekt nog steeds naar eenheid, dat bleek ook uit de twee overige sets die met 15—9 en 155 werden gewonnen. Fraaie combinaties werden te vaak afgewisseld met slordige fouten. Mien Boumen: "We zijn nog niet genoeg op elkaar inge speeld. Bovendien wordt er nog te individueel gespeeld. Zodra we tegen ploegen, waarin ieder door de eenheid elkaar opvangt, uitkomen, ontstaan onnodig moeilijkheden. Wij kijken naar elkaar, totdat de bal op de grond valt en dat moet eruit." keer per jaar op de televisie verschijnt. Daarvoor is hij onze I sponsor." Maar ook coach Theo j Verrips betreurt de impopulari teit van volleybal in Den Haag. „In onze stad is wat loos. Wat je ook doet, ze komen toch nooit. Dat geldt ook voor Blok- keer, het is een en al malaise. I De sfeer ontbreekt volledig, de meisjes moeten zichzelf oppep pen." Dat laatste kan Mien Boumen onderschrijven. In Ven- lo was zij gewend voor volle tri-1 bunes te spelen. "De mentaliteit I is hier heel anders. Er kwamen i bij Valuas zo'n 800 mensen kij ken en dat scheelt wel even. Je wordt opgejut en komt vanzelf in je spel." later In de sportaccommodatie aan de Detry Gaslaan kwam het voor, dat speelsters tegenover elkaar stonden, die zichzelf moesten aanmoedigen. Ook bij Detry Haag. Mien Boumen: "We wil len zo graag kampioen worden en Bekkerveld de loef afsteken. Maar daarvoor zullen we beter moeten spelen." KEES KOOMAN i bracht daarmee wer( in de praktijk het beste langt. "Tevreden ben ik niet, het moet nog beter kunnen. Je moet drie glanzende sets zien, dan zeg je pas: het ritme is Kwaliteit Kwaliteit is er voldoende bij De try Haag '68 de nationale titel, die in het afgelopen seizoen werd behaald spreekt vobr zich. Sinds verleden jaar toen Blok de training overnam is er al veel veranderd. Een van de sterke momenten van Detry Haag '68 in de eerste set. De twee dames van NDI/Valuas springen "Het is een beter team geworden. tevergeefs hoog op om een smash van Ditty Hoogendoorn te blokkeren. Op de foto van links naar rechts Dit is pas het tweede jaar, dat net Herma ^ar*rten (nchtergrond), Ditty Hoogendoorn, Mathilde Brouwer (achtergrond), Anne- ze ongeveer in dezelfde samen- u- i Mien Boumen. stelling spelen. Daarom speel ik op het gebrek aan concentratie. Henk Blok is de theoreticus, die Maar ook zonder het gemis van lies Visser, Annemieke Verrieps e voldoende eenheid, is Detry Haag van aparte klasse. De competitie dat staat nu al vast wordt beslist in de wedstrij den, die Bekkerveld en Detry Haag '68 tegen elkaar spelen. Mien Boumen zou liever een bre de top zien. "Het verschil wordt zo groot, dat je zelfs kan spre ken van een afgrond ten opzich te van de rest. En dat is jam mer." Ondanks de machtspositie Haagse volleybalvereniging bleef het publiek weg bij het ■topduel NDI/Valuas nam op de ranglijst 'n derde plaats in in de nieuwe sporthal. De ten dens bestaat al lang in Den Haag: in schrille ■tegenstelling WASSENAAR HGC verviel niet in de fout die HHIJC al eerder maakte. Geen moment heeft de ploeg van coach Leefers de tegenstander van zaterdag De Kieviten onder schat. Dat deze instelling vrucht afwierp bewees de eind stand van de Wassenaarse derby: 2—0 voor HGC. Waar HHIJC enige weken geleden een punt had moeten prijsge ven greep HGC overtuigend de volle winst. Zaterdagmor gen enkele uren voor de wedstrijd, had coach Leefers zijn spelers op het hart gedrukt: onderschat de Kieviten niet. Zijn ploeg voerde deze opdracht op strikte wijze uit en kwam vrijwel niet in gevaar. Bij de rust had HGC al een rustgevende voorsprong van twee treffers en dat bleek voldoende voor de overwinning. DEN HAAG Gehurkt langs de zijlijn bekeek Roel Evenblij de laatste paar minuten van de wed strijd tussen Ons Eibernest en Die Haghe. Op het mo ment dat scheidsrechter Lou Reen voor de laatste maal blies, stond hij lang zaam op. Met een resoluut gebaar deed Roel Evenblij de capuchon van zijn trai ningspak naar beneden, te- gelijkertijd met rustige stappen het veld inlopend, zijn spelers tegemoet. De trainercoach van Die Ha ghe leek uiterlijk onbewo gen door de zeer forse ne derlaag van 9—3 die zo juist tegen de Eibers was geleden. Rustig een praat je makend met verschil lende mensen liep hij lang zaam maar zeker in de richting van de kleedka mers. Later, staande bij een stapel bak stenen, die het eerste begin vor men van het clubgebouw Ons Eibernest, gaat hij de wedstrijd nog eens voor zichzelf na. „Het klopte vandaag niet bij Die Haghe", zegt hij kalm relative rend. „Als voornaamste oorzaak van deze nederlaag zie ik het feit dat wij vandaag niet in ons spel kenden komen. Maar waar dat nu aan gelegen heeft weet ik niet. Het gladde veld? Geen excuus, daar hadden beide partijen last van. Ik kan ook niet zeggen dat het aan Ons Ei bernest heeft gelegen dat wij onszelf niet waren. Ik geloof dat het voor een groot deel een kwestie van mentaliteit is. Waarschijnlijk laten sommigen zich nog teveel door de naam van Ons Eibernest imponeren, terwijl anderen na de successen van de laatste paar weken mis schien het idee hadden gekre gen onverslaanbaar te zijn", froor Roel Evenblij kwam de ne derlaag tegen Ons Eibernest misschien nog wel harder aan dan voor iemand anders. Im mers, nog maar enkele seizoe- Trainer-coach Roel Evenblij van Die Hague: gehurkt langs de kant. nen geleden speelde hij met Ons Eibernest mee, nu is hij sinds enkele maanden trainer-coach bij Die Haghe. „Ik was ruim een jaar helemaal uit de korf- ballerij gestapt. Deze zomer kreeg ik een brief in mijn bus met de vraag of ik er voor voel de trainer en indien mogelijk ook coach van Die Haghe te worden. Daarop heb ik van har te „ja" gezegd. Het feit dat ik oord Ons Eibernest speler ben speeld, zo ook vanmiddag niet. Als je een ploeg gaat trainen, moet je er voor de volle 100% achter gaan staan. Het zou te gek zijn als alleen maar bij je opkwam dat je hoopte dat Die Haghe zou verliezen, omdat je eens voor Eibernest speelde. In het allereerste begin was ik wel eens bang voor moeilijkheden met de spelers om deze reden. Maar gelukkig is alles van een leien dakje gegaan". lopen. Behalve het eerste duel. dat verlies tegen het Amster damse Archipel opleverde, werd wedstrijd na wedstrijd gewon nen. Voor het in het verleden van mijn eerste taken om van deze ploeg een heel hecht team te maken, de mensen meer bij elkaar te brengen. Hoe spijtig 1 het ook klinkt, vanmiddag is er I niet als ploeg gewerkt. Er wer- den teveel fouten gemaakt". Toch was het juist Die Haghe die in eerste instantie voor een ge weldige sensatie leek te gaan zorgen. Hulsman schoot de ka- naries binnen enkele minuten naar een voorsprong van 2—0. Maar vanaf dat moment leek alles mis te gaan. „Zowel het I middenvak als de verdediging I staken vandaag niet in hun bes- te vorm. Er werden teveel fou ten gemaakt, te onzorgvuldig gespeeld. Dit werd goed door Ons Eibernest afgestraft. Als je alleen al nagaat dat we bij rust nog maar met 5—3 achterston- den. De hele tweede helft heb- ben we geen doelpunt kunnen maken, ondanks de zeer vele kansen. Volgens mij heeft de scheidsrechter ook zijn stempel op de wedstrijd gedrukt. Als je met 5—3 achterstaat en de scheidsrechter onthoudt je zeker twee strafworpen dan denk je wel eens. Als, ja als je dan I weet terug te komen tot 51 I krijgt de wedstrijd natuurlijk een heel ander gezicht". Naast het behalen van een goede j prestatie op het veld heeft Roel Evenblij zich nog een ander doel gesteld: Die Haghe terugbren- gen naar de hoofdklasse micro. „Iedereen verwacht dat natuur- lijk wel, maar de opbouw van een ploeg is geen kwestie van I een of twee maanden, zelfs niet van een of twee jaar. Maar er- I gens is het inderdaad te gek. Hoofdklas op het veld en maar overgangsklasse in de zaal". Een fraaie wedstrijd is de con frontatie tussen de debutant-zon der-aspiraties en de potentiële hoofdklasser niet geworden. HGC liet rustig het stormachti ge openingsoffensief van de Kie viten over zich heengaan. De thuisclub eiste de eerste twintig minuten voor zich op, maar het aantal mogelijkheden bleef be perkt tot een drietal strafcor- ners. En daarmee trad al met een het grote manco bij de Kie viten aan het licht. De ploeg, die vrijwel geen uitblinkers telt, kan een strafcorner forceren, maar dan houdt het onmiddel lijk op. De bal wordt nog wel redelijk aangeslagen, maar dan Qm ZeeD begint de misère. In eerste in- stantie werden de strafcorners HGC deed het wat dat betreft be- in drieën genomen: aangeven, ter. Nadat Rob Schreve na een stoppen en schieten. Maar toen fraaie solo de eerste kans om bleek dat de Kieviten op deze zeep had geholpen was het even manier niet tot een redelijk later wel raak. Opnieuw buitte schot op het doel van Jan Wil- Schreve zijn grote snelheid uit lem de Looze kwam besloot door langs Rob Veenstra te men het „in tweeën" te gaan proberen. Pas ver in de tweede helft slaagde de Kieviten erin op deze wijze een aanvaardbaar schot te lossen. En dat is voor een eerste klasser te weinig. Coach Anton de Hoogt: „Ik mis te bij de strafcorner mijn vaste man Ellemijt. Die heeft altijd een belangrijk aandeel bij het nemen van de strafcorners. Nu moesten we een beetje experi menteren. Dat ging niet zo goed. Ik had gehoopt dat we in de openingsfase een doelpunt zouden maken, maar de kansen werden niet benut." bijna altijd in de middenmoot ^an staat Roel Evenblij op, weg heeft helemaal geen rol ge- Inderdaad, alles kon niet verkerende of zelfs tegen degrt datie vechtende Die Haghe bete kende dit een ongekende luxe. De mensen die altijd al hadden gepleit voor het aantrekken van een trainer-coach van buitenaf kregen gelijk. Roel Evenblij: „Ik zag en zie het nog als een lopend zegt hij nog: „Die Ha ghe is een ploeg die het voora' van zijn inzet moet hebben en niet van technische capacitei ten. De spelers weten dat ook. Dat is vanmiddag weer bewe- gaan. De voorzet die volgde een bracht Wout Leefers in stelling, C die de bal achter doelman Aad (blei Bol plaatste. u.( Kort voor tijd kreeg HGC een van zijn weinige strafcorners ei ^ï"e. hieruit schoot Peter Elffers in: 2—0. Deze treffer bleek de ge nadeklap voor de Kieviten. Dt .Ij thuisclub die zich na het eersti 1 tegendoelpunt niet had laten - ontmoedigen deed nog wel po gingen de achterstand te kleinen, maar de overtuiging' ontbrak. HGC dicteerde de tweede helft. De ploeg van coach Leefers nam bezit van het middenveld en daarop smoorden alle offen sieve bedoelingen van de Kievi ten. Ook individueel was HGC zijn tegenstander veruit de baas. De sticktechniek Kieviten was veelal onvoldoende en als gevolg daarvan werd; vrijwel elk persoonlijk duel loren. Tekenend voor de on-: macht van de thuisclub was heli feit dat bijna elke vrije slag! balverlies betekende. Coach An ton de Hoogt toonde zich na af-j loop dan ook zeer teleurgesteld. „Na rust zijn mijn opdrachtenj niet uitgevoerd", klaagde de coach van de Kieviten. „Ik heb) mijn spelers in de pauze opge dragen het spel over de vleugels te laten lopen. Welgeteld eenjjARCl keer hebben ze dat gedaan en inac, dat betekende dan ook het enige gevaarlijke moment voor het Harr doel van HGC. Ze bleven doon Urtai het midden spelen, waardoori yag x elke verrassing uit het spel veri dween. Maar dat is het pro- Het bleem van een team van jonge voorj spelers dat maar een keer in de djskv week traint. Ik zou graag een ook z training erbij hebben om eeni^ c0] reldk Robert Schreve zaaide vooral voor rust paniek door zijn snelle rushes. Een van die acties leverde de eerste treffer op, die door Wout Leefers PAUL HOVIUS werd afgerond. tactisch praatje te houden en 1 trainen op strafcorners bijvoor-1 beeld. Maar daar is gewoon geen gelegenheid voor. Vooral; als je een dubbel programma hebt, zoals dit weekeinde, is J geen tijd voor een extra trai-i ning op zaterdag." Consolideren HGC had zich na de rust wel aan I de opdrachten gehouden. Coacb I Leefers had zijn team gezegd I de voorsprong te consolideren. I „Ik heb ze opgedragen", vertelde F Leefers, „met het hoofd te gaan spelen. Geen risico te nemen. Het spel op het middenveld houden. Dat is uitstekend ge- lukt. Mijn spelers waren na afloop niet zo tevreden. Ze voelden dat er r meer in had gezeten. Maar als f ik met 20 voorsta telt voor I mij alleen het resultaat. Of het I dan voor het publiek geen mooie wedstrijd wordt kan me 1 niet schelen. We moeten die plaats in de hoofdklasse bereid I ken. Dat is het doel". Coach Anton de Hoogt heeft dat j doel niet. „Al voor het begin van de competitie", vertelt hij, „heb ik gezegd dat na onze pro motie van vorig seizoen eef plaats in de eerste klasse vol-j 4 doende is. Je moet niet te hoog! willen grijpen". Met deze con statering geeft De Hoogt blijk Jose M' van een sterk gevoel voor reali-i lle'd, teitszin. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16