Anton Huiskes kwam scihoatsprofs te hulp Gaily maakte tempo en won Goedkoopste plaatsen bij schaatscup vijftien gulden 53 ■s Ifssi ld Merckx haalde bloemen op SPORTBIJLAGE MAANDAG 30 OKTOBER 1972 A 3 [A plaats ;noords it UE- elde in compe- m FC e toer- ihagen, B 1909 DEN HAAG „Je mag het best weten: het is mijn mooiste ver jaardagsgeschenk dat Anton Huiskes onze coach wil wor den", zei zaterdagmorgen in het Scheveningse Bel Airhotel de 30 jaar geworden Kees Verkerk. De kleine Puttershoeker, die zelf Anton Huiskes twee weken gele den telefonisch benaderde, met het verzoek om eens te mogen komen praten kreeg toen ten antwoord: „Kees, jongen daar valt helemaal niet over te pra ten". Er werd echter, terwij! in nten de wildste geruchten ndere trainers de ronde wel gepraat. En uiteinde- sliste Anton Huiskes, de e de Nederlandse schaat sers tot op wereldniveau bracht, maar die na een ruzie met de KNSB naar Zweden vertrok, dat hij het aanbod van ISSL (Inter national Speedscating League) zou accepteren om de vier Ne derlandse schaatsprofs te gaan trainen. IU lijk be dat we geen goede coach kon den vinden. Daarom heeft hij ons geholpen. Het is echt niet het geval geweest, dat hij de aanbieding van de profliga heeft geaccepteerd omdat er nog ran cuneuze gevoelens sluimerden ten opzichte van de KNSB. Dat heeft geen rol gespeeld. De eni ge reden waarom het zolang ge duurd heeft, voordat Anton Huiskes zijn definitieve toestem ming heeft gegeven, is geweest dat hij tijd moest vrijmaken van zijn werk. Anton Huiskes is namelijk directeur van de Stich ting Sport en Spel en zijn ver vanging voor een aantal uren pe>- dag leverde nog extra-pro blemen op omdat deze stichting momenteel fusiebesprekingen voert met het katholiek jeugd werk. Het is dan ook de bedoe ling dat hij ons op part-time ba sis zal trainen". Begeleiding Kees Verkerk vulde aan: „Op de eerste bespreking van de ISSL in mei in Londen is de naam Huiskes direct gevallen, toen we het hadden over de begeleiding. Ooi: de Zweden zeiden onmiddel lijk: dat is de beste. Voor mij ook stond hij nummer één op de verlanglijst." Anton Huiskes zal vandaag voor de eerste maal de vier Neder landse schaatsprofs training ge ven op de Amsterdamse kunst ijsbaan. Huiskes zal worden geassisteerd door Cor Neder- veen als masseur en dr. Lap als begeleidend arts. Kees Verkerk: „Voor Cor Nederveen bestaan er geen problemen, omdat hij hele maal gebroken heeft met de KNSB. Terwijl dr. Lap geen contract heeft met de KNSB ge loof ik. Hij zal in de toekomst ook nog de amateurs blijven be handelen." Eenzelfde gedragsregel verwacht Kees Verkerk ook van de ver zorger Dick de Vroome. De be kendmaking van het begelei dingsteam dat zich overigens zaterdag wegens drukke zaamheden liet excusei het voornaamste profliga. De Amerikaanse verte- genwoorsdiger van de ISSL, de heer Tom Neely deelde nog mee dat men druk doende is voor Nederland een contactman aan te stellen. Verder werd bekend gemaakt dat de profliga twee Amerikaanse sprinters heeft aangetrokken. Niel Blatchford heeft zijn contract al getekend, terwijl Yonland zijn medewer king al heeft toegezegd. „Deze mensen zijn alvast gecontrac teerd vooral met het oog op de wedstrijden die we in Amerika willen organiseren. Eenzelfde stap wil men nog doen met en kele Japanse sprinters, boven dien wil de profgroep nog een of twee reserves voor de klasse mentsrijders aantrekken". \an de boycot van de hooglandba- nen wordt door de schaatsprofs nog niet zo zwaar getild. Ver kerk: „Inzeil heeft subsidie toe gezegd gekregen vanwege de Europese kampioenschappen r, maar ilc stel me ren, was afhuurt, daar toch geen be zwaar tegen kan worden ge maakt." Bovendien is de directie echt wel welwillend voor de schaatsprofs. Keiler traint er altijd onge stoord en ook Eddy Verheijen werd bij zijn training daar geen strobreed in de weg gelegd. De persconferentie in Schevenin- gen maakte ook voor de Neder landse „top vier" een eind aan alle onzekerheden rond de prof liga. Med-< ook v het feit dat de profs z ook niet gemakkelijk o| tegenover de ISSL. Ke kerk: „In Londen, waar ste bespreking werd ge heeft Neely wel eens v< Ik dacht dat ik gewoon schaatskampioenen te d> hebben, maar ik merk drie „advocaten" tussen Dat waren Roar Groenvc Schenk en ik dan. We een aantal dingen bedon eerst niet in de contract ren opgenomen. Nu ech len we alles moeten reiden op het komende seizoen. Eerst met e ningskamp van 3 tot 17 ber in Nederland, wa Alkmaar, en van 17 cember zullen zij met re profs gezamenlijk ii ningskamp gaan in di stad Karlstad. BERT VOSKUIL J DEN HAAG De eerste profwedstrijden die op 6 en 7 januari op de nieuwe Haagse kunstijsbaan „De Uithof" worden gehouden, zullen om half twee beginnen. „Dit om het publiek de kans te geven om met licht nog terug te kunnen rijden", aldus een woordvoerder van de Haagse ijsbaan. De goedkoopste plaatsen van het eerste evenement om de zogenaamde World Cup voor profschaat senrijders, zullen variëren tussen de 15 en 20 gul den per dag. Voor de duurste overdekte zitplaat sen zal ongeveer 35 gulden per dag gevraagd worden. Men is op de Uithof al begonnen met de bouw van tribunes en morgen is het eerste ijs te bekijken in de binnenhal. De ISSL heeft een half miljoen dollar gestoken in de accommodatie van de Uit hof. Daarvoor is echter ook een vijfjarig contract gesloten tussen de ISSL en de Uithof. „En het is grootste belang dat juist die eerste aldus een rustige Kees Vf Anton Huiskes zal de dagen in Nederland nog een aantal mensen met het ISU-diploma aantrekken. Het oorspronkelijke plan om de hele complete Zweedse ploeg offi cials, die al bij elkaar is gegaard te laten over komen, werd verworpen om alle schijn van par tijdigheid te voorkomen. Kees Verkerk: „En het is natuurlijk wel zaak dat je hele goede mensen daarvoor aantrekt, want veronderstel dat tijdens de eerste profwedstrijd het pistool van de starter niet afgaat, dan ga je als proforganisatie wel goed af". De wedstrijd in Dén Haag is de eerste krachtme ting in het kader van de World Cup. Ard Schenk daarover: „Een competitie waar wel geen extra geld tegenover staat, maar die voor ons toch wel belangrijk is. Want de stand in de World Cup dus het eindklassement wat na elk seizoen wordt op gemaakt, is bepalend of wij volgend jaar nog een contract krijgen of niet". Eddy Verheijen die momenteel in Den Haag is ge huisvest, wilde op de persconferentie van de ISSL nog eens nadrukkelijk verklaren, dat de on kosten, die hij dit jaar al bij de KNSB had gede clareerd, door de profliga zijn terugbetaald. Eddy Verheyen: „Ik kreeg in juni als laatste Ne derlander een profcontract aangeboden. Voor die tijd had ik er nog geen vermoeden van dat ik prof zou worden. Over die tijd heb ik toen onkos ten gedeclareerd, het is echter logisch dat dat geld is terugbetaald aan de KNSB". Eddy Verheyen legde deze verklaring af naar aan leiding van uitlatingen van KNSB-officials die de houding van Verheijen vanwege deze affaire scherp veroordelen. De Rotterdamse ijsclub heeft van de KNSB een schrijven ontvangen waarin de club bedreigd wordt met schrosing. De KNSB wijst op het feit dat het reglementair verboden is om met profs en amateurs tegelijk te trainen. Cor Nederveen, thans masseur van de profs, gaf namelijk condi tietrainingen waaraan o.a. Kees Verkerk deel nam. Een dame die een van de trainingen in het Kralingse bos zag, nam een foto van het strafba re feit en stuurde haar prentje op naar de KNSB als bewijsmateriaal. Kees Verkerk heeft de Rot terdamse ijsclub het advies gegeven om hem niet meer te laten meetrainen. „Daar komt alleen maar gedonder van". (Van onze paardesportme- dewerker) WASSENAAR Gaily, naar algemene verwach ting alleen maar gestart in de Prijs der driejari ge renpaarden om de pace te maken voor stal- genoot Pallieter, verras te het afgelopen week einde op op de derde plaats Persian Darling, die favoriet Gerak- ker nog juist van die derde plaats afliep. In de beker der amateurs was de familie Smit één en twee. met voorrang voor mevrouw Smit, die Frances Love op deze 2500 meter tijdig op een lengte zette. Haar man pro beerde met Merlo nog wel alles maar hij sneuvelde met in Hilversum de titel bij de vierjarige dravers nog maar even meegenomen. Jonker Volann begon met een fout en de kracht vereist om te rug te komen miste hij tegen het slot. Joke werd keurig tweede en John Areta pakte nog net de derde plaats mee. Flamingo Six was weer schijnbaar moeiteloos de beste bij de eerste klassers. Filette Six en Dumas 1 Lonely Star <J. van Dooye- zeerd) 1.28.3, 2. Lucy Bloemlust. Lord Enterprise, nn. 13.10 pl. 3.90 2.20 kopp. Karlmoendjawa P. E. Bron 1.26.4. 2. Kurdy Mars. 3. Khoi du Coq d'Or. Wlnn. 1.80 pl. 1.S0 2.60 kopp 6.10. i 1.22.7.. 2. Joke. 1.60 2440 1.22.8. 2'. Jacco Bul Ideal Bu Wlnn.. 3.5( 17.- trio TijKerlolieprljA (2e aid.) over 2000 m.: l. Ivoormeeuw S. <A. v.d. Blonk) 1.25.2. 2. Kenau. 3. I'm Happy. Winn S 80 pl. 2.- 1 40 1.70 kopp Wlnn. 10.80 pl. 2.60 1.60 6.30 kopp Pont ESSEN De 33-jarige Zuidslaviër Nikola Pilic heeft voor de eer ste keer in zijn loopbaan een de WCT-groep Hij versloeg in de de acht Lutz in een meer dan drie uur 4-6, 6-4, 3-6, 6-4 en 7-6. Pilic verdiende met zijn zege het traditionele bedrag van 10.000 dollar, ongeveer I 32.000 gulden. Pilic. die Lutz' landgenoot Richey in de halve finale uitschakelde, had het 4000-koppige publiek be paald niet op zijn hand. De Zuidslaviër was weer in een van zijn narrige buien en vocht voortdurend beslissingen scheids- en lijnrechters aan. I Toch speelde Pilic, die zich te- voren ook al had ontdaan van ex-Wimbledonkampioen John I Newcombe, tennis van wereld klasse. Bob Lutz bood evenwel gelijk- I waardig tegenspel. Hij kreeg op 6-5 in de vijfde set zelfs drie i matchpoints, maar wist ze nietf H te benutten. De humeurige Pilic j vj| «jjj had zich in de slotfase beter in Jfc flj de hand en drukte op het beslis- j Hfe. üoi sende moment krachtig door. In het klassement van de WCT— De Amerikaanse bokser Tommy van Halten, die vanavond in dc groep van Lamar Hunt staat Rotterdamse Rivierahal in de ring zal verschijnen, heeft als waar- John Newcombe nog steeds op j schijnlijk enige bokser ter wereld zijn vrouw als coach. Op de foto de eerste plaats. Tom Okker is i wordt de Amerikaan, gemasseerd door zijn vrouw/coach, terwijl hun nu derde. j dochtertje geamuseerd toekijkt. GENT Een dag na zijn terugkeer uit Mexico is Eddy Merckx. die zich de vori ge winter ver van de sportpaleizen hield, zijn winterseizoen begonnen in het kuipke van Gent. De belangstelling was enorm. dermeer in een omnium tussen een Belgische ploeg en een Nederlandse. De Belgen wonnen. De belangrijkste uitslagen zijn: Sorint: eerste rit: 1. Godefroot laatste ronde in io,3 sec. 2. Balk. Tweede rit: 1. Sercu 10,4. 2. Duyndam. Derde rit: 1. Merckx, 2. Tabak. Puntenkoers: 1. België 49 pnt, 2. Nederland 22 pnt. 1000 Meter vliegende start: I. België 1 min. 0.7 sec, 2. Nederland 1.02,5. Achtervolging over 5000 meter: 1. België, 2. Nederland ingelopen na 3 minuten en 6 sec. Afvalwedstrijd: 1. Duyndam. 2. Merckx, 3. Balk. 4. Sercu, 5. Tabak, 6. Godefroot. Een dolenthousiaste menigte van enkele duizenden personen, die al uren wachtte, heeft Eddy Merckx zaterdagmorgen ingehaald op het vlieg veld van Brussel-Zavelthcm. De nieuwe houder van het werelduurrecord vertrok onmiddellijk na

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15