Semiprofs wipten zes acht amateurclubs van FADRH0NC KOOS PLOEG Doelpunt van Billy Bond knock down voor de KARELl KARELl Tweede bekerronde R197: MAANDAG 30 OKTOBER 1972 A 1 EN HAAG Eindelijk hebben de amateurkampioenen in de zaterdag- en zondagcompetitie de degens kunnen krui sen met de semi-profs uit de eerste divisie. Er wordt wel beweerd dat de beste amateurteams niet minder zouden zijn dan de „mindere" semi-profs. Het bewijs van het te gendeel is geleverd in de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker. Alleen Elinkwijk en Sparta '25 (na Verlenging) haalden de tweede ronde, de beide zaterdag- $parta ploegen en vier andere zondagtitelhouders werden gewipt, al gaf Ede zich pas gewonnen in de verlenging en verloor Caesar ietwat onfortuinlijk. (inkwijkEindhoven 30 was de in twee doelpunten van Elink- grote verrassing van de eerste wijk, door Van der Ham en Van ronde van het toernooi om de den Bos. Na de rust speelde JtNVB-beker. Eindhoven was Eindhoven feller, zocht ook veruit in de minderheid, wat meer de aanval maar die werd poor de rust al werd uitgedrukt volkomen in bedwang gehouden door de defensie van Elinkwijk, dat door invaller Brouwer (voor Van der Ham) zelfs op 3-0 kwam. Teunissen (Eindhoven) kreeg de gele kaart wegens aanmerkingen maken op de lei ding van de heer De Vos. Toe schouwers: 7.000. '25FC Dordrecht 0-0 bracht de algeheel amateur kampioen na strafschoppen in de tweede ronde. FC Dordrecht kwam nog zo ver omdat de ze ventienjarige Peter Versloot ge weldig sterk debuteerde in het Dordtsedoel, terwijl ookex-Spar- taan Bentzon knap verdedigde. Sensatie bij het nemen van strafschoppen doordat Jacobs (Sparta) i Kosten (Dordrecht) in de eerste serie misten. Toen schoten Vaessen en v. d. Palen voor de amateurs raak, Naakt geboren voor de semiprofs en stopte doelman Krul (Sparta) de inzet van Dorre, waardoor Sparta in de tweede ronde zat. Scheidsrechter Booy; toeschou wers 2500. LeeuwardenHeracles 0 een strijd tussen hard werkende amateurs en een tegenvallend, vooral defensief, Heracles dat het geluk had dat van twee fou ten van de doelman niet werd geprofiteerd. Karreman scoorde tegen de rust voor Heracles en er na voerden Grobben en Roord de stand op tot 3-0. Scheidsrech ter Van Eijk; toeschouwers: 1500. SVV-SC Cambuur 2-0 leverde in de eerste minuut al een doelpunt 'illy Coolen viel in bij Roda JC. Hij scoorde twee van de vier doelpunten waarmee IJsselmeervogels werd verslagen. Het derde doelpunt (en het tweede van Cool en) is hierboven in beeld gebracht. Tussen twee zaterdagverdedigers in haalde Coolen uit en kon doelman Jos de Freyter alleen nog maar achteruit kijken. 2 Theo Pahlplatz: verkozen boven Willy Brokamp. DEN HAAG Het Nederlands elftal, dat woensdag in het stadion Feyenoord zal spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: Van Beveren (PSV); achter: Schneider (Feyen oord), Hulshoff (Ajax), Mansveld (FC Den Haag) Neeskens (Ajax) en Van Hanegem (Feyenoord);v en Krol (Ajax). Midden: De Jong (Feyenoord), Voor: Pahlplatz (FC Twente), Cruyff (Ajax) en Kei zer (Ajax). Wisselspelers: Schrijvers (FC Twente), Suurbier (Ajax), Jansen (Feyenoord), Ger Mühren (Ajax) en Brokamp (MW). ROTTERDAM Hoe epidemisch het missen van kansen op doelpunten tegenwoordig is, heeft Zwart Wit 28 zaterdag duidelijk bewezen in de bekerwedstrijd tegen Volendam. De Rotterdamse gastheren hadden in de eerste helft de wedstrijd in hun voordeel kunnen beslissen, maar verlo ren tenslotte toch met 30, hoewel deze uitslag een verte kend beeld geeft. De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB- beker waarvoor de wedstrijden op 10 december worden ge speeld, had het volgende resultaat: HaarlemFeyenoord: VeendamFC Groningen; SVVRoda JC; AZ'67FC Den Bosch; FC AmsterdamHelmond Sport; NEC—Go Ahead Eagles; Telstar—FC Twente; Sparta—MW; NAC—Ajax; Excelsior—FC Utrecht; Elinkwijk—FC VW; Vo lendamPEC Zwolle; FC Den HaagSparta'25; Heracles Heerenveen; De Volewijckers—Vitesse; SC Tilburg—PSV. Joep Steur, de trainer van Volen dam, was dan ook zeer ver heugd over het behaalde en ze ker niet verwachte resultaat. ,,We zagen tegen dit duel erg op. Ik heb niet voor niets twee maal een spion gestuurd naar wedstrijden van Zwart Wit, want ik weet dat deze ploeg zeer goed kan spelen en, wat vooral belangrijk is en daarvoor verdient het een compliment, zeer sportief'. Dat zeer goed spelen kwam er in de eerste helft wel uit bij de amateurlandskampioen van het zaterdagvoetbal, maar het afma ken bij lange na niet. „Spielma- cher" van Zwart Wit '28 Ferry Ter Mors, kwam als aanvallen de middenvelder steeds mee op en de aanval van de Rotterdam mers penetreerde keer op keer in het strafschopgebied van Vo lendam. Maar ook keer op keer faalden Jan de Boer en Frans Steur als afwerkers. Doelman Jan Hoog land van Volendam en de cen trale verdedigers, de gebroeders Jonk, mochten dan ook van ge luk spreken dat de ruststand nog steeds dubbelblank was. Aan de andere kant knipoogde vrouwe Fortuna een paar maal naar Lolke Lolkema, de ook in Den Haag bekende doelman van Zwart Wit'28. Hij speelde de af gelopen zes seizoenen bij JAC. Bond schoot tegen de paal en Jac. Jonk keihard buiten bereik van Lolkema tegen de lat. Niet temin berustte het beste spel bij de Rotterdammers met een uit blinkende Ter Mors op het mid denveld. Joep Steur: „Ik wist dat Ter Mors uiterst gevaarlijk is. en had daarom Jan Mühren de opdracht gegeven bij hem te blijven. Maar Milhren verdedig de niet vaardig genoeg terug en daarom heb ik hem na de rust vervangen door Kwakman.". In de tweede helft werd in de Vo- lendamgelederen dan ook wat minder nerveus gespeeld, hoe wel het betere spel althans drif tiger, van Zwart Wit kwam. Vo lendam speelde echter zakelij ker maar de kansen kwamen toch voor Zwart Wit'28. De meest unieke na negentien mi nuten spelen, toen De Boer op en sublieme pass van Ter Mors vrij kwam. Doelman Hoogland werd bekwaam omspeeld maar zelfs voor een leeg doel wist De Boer niet te scoren. Zijn inzet was te slap en kon door naam genoot Dick de Boer (Volen dam) op de doellijn worden ge keerd. Frans Steur die weer in schoot, zag zijn schot door Jac. Hoogland met de arm gekeerd. Wat Zwart Wit hoopte, gebeurde niet. De bal werd door de overi gens voortreffelijk leidende scheidsrechter Beukman, niet op de witte stip gelegd. Frans Steur: „Geheid hands, maar als de scheidsrechter het niet ziet, houdt alles op. Maar het scheelt wel even als we een doelpunt maken, dan komt Vo lendam er niet meer aan te pas". Drie minuten later was de wed strijd beslist. Tegen de verhou ding van dat moment In zette Bond Vclendam op winst. Dat was het moment waarop Zwart Wit'28 knock down ging. me heeft ons op de been gehou den. Toen dat doelpunt viel, was het met dat enthousiasme ge beurd. We hebben dan ook op conditie verloren." Daar was Joep Steur het hele maal mee eens. „Zwart Wit heeft voor de rust kansen gehad de wedstrijd te beslissen. In de tweede helft is onze conditie doorslaggevend geweest." Dat Kras en Hoogland daarna de score op 30 brachten was een logische consequentie van het feit dot bij de Rotterdamse ploeg alle fut was verdwenen. De marge was echter niet con form liet vertoonde spel dat weinig krachtsverschil kende. BART HOOGDUIN. man Van Elleswijk met een kopbal geen kans gaf. SW bleef domineren door een ster ker middenveld en steeds opko mende Piet Romeijn. Bakkes scoorde een minuut voor de rust 2—0), waarbij het na de rust bleef. Scheidsrechter Gans, toe schouwers: 3.000. EdeSC Tilburg M eindigde in 1-1 na de reglementaire speel tijd. Van Meeteren gaf Tilburg de leiding en na de rust maakte Hogenhout gelijk. De betere conditie van de semiprofs gaf in de verlenging de doorslag. Bre- kelmans. Van Meeteren en Har deman brachten de eindstand 1-4 op het scorebord. Scheids rechter Schuurman; toeschou wers 2.000. IJsselmeervogelsRoda JC 0-4 was de wedstrijd van de late doelpunten. De zaterdagploeg hield de score blank tot een kwartier na de rust. Roda pakte de zaken toen serieuzer aan. verhoogde het tempo en Van Leeuwen, Coolen (2) en Fischer brachten de zaterdagvoetballers op de knieën. Scheidsrechter Draaisma; toeschouwers 3.000. CaesarHelmond Sport 1-2 toonde een goed spelend Caesar dat weliswaar technisch minder be kwaam was, maar zevcnug .ui- nuten stand hield. Cnsrsar kreeg zelfs de beste kansen maar schoot zwak. Lacroix speelde terug en verraste zijn eigen doelman (0-1). Helmond Sport voegde er door Van Melis nog een treffer aan toe en toen de ploeg zich in de verdediging terugtrok, kon Huyds een tegen doelpunt forceren. Scheidsrech ter Schouwenaar; toeschouwers 2.000. FSCPEC Zwolle 2-2 vergde een verlenging. FSC was voor de rust beter en drukte dat uit in een voorsprong van 2-0 door Blotenberg en Aben. PEC her stelde zich in de tweede helft, wat de wedstrijd een aantrekke lijker aanzien gaf. Stoffels en •Heskamp brachten de stand in evenwicht. In de verlenging werd niet gescoord, zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. PEC schoot viermaal raak. FSC twee keer. Scheids rechter Ram; toeschouwers 3.000. FC VVV—Wapeningen 2-0 eindig de in een teleurstelling voor pe riodekampioen Wageningen dat geen kans kreeg tegen de Ven- Ionaars, die twee maanden gele den voor de competitie met 5-0 hadden verloren van Wagenin gen. Voor de rust beperkte WV zich ertoe de aanval van Wage ningen in bedwang te houden. In de tweede helft ging VVV in de aanval en De Klerk en Wee- res stelden de zege vast. Scheidsrechter De Bruin; toe schouwers 3.000. VeendamFortuna VI. 2-0 toonde een experimentele opstelling van Veendam. Trainer Cor v.d. Gijp had de routiniers Nienhuis en Blijham vervangen door jon geren. Toen na de rust Nienhuis ateurkampioen Sparta 25 hield het op 0—0 tegen FC Dordrecht en won na het nemen van strafschoppen. Sparta '25 lijkt de zaken wat wordt genoemd ..professioneel" an te pakken. Verdediger Van Burgt tracht „met handen en voeten'" een op weg naar het doel zijnde Dordte- naar de doortocht te beletten. IADVERTENTIE Ongematteerd Het enige niet kloeke van Karei I export is de prijs. Vraagt u (vandaag nog) aan uw sigarenwinkelier natuurgedroogde, naar die kloeke, ongematteerde senoritas van Karei I. Doen .1 EXPORT cMtuuryedroocjcL> er is maar een moest invallen (voor Bond) en de ploeg nog meer wijzigingen moest ondergaan, kwam er vun het experiment niets meer te recht. Het zwakke Fortuna ver loor toch door treffers van Kui ter en Pascal. Corver (Fortuna) kreeg de gele kaart. Scheids rechter Van Dijken; toeschou wers 1.000. VitesseDe Graafschap 2-1, na verlenging. De Gelderse derby gaf weinig hoogstaand spel to zien, maar wel spanning. Een kwartier voor tijd nam Vitesse door Veenendaal de leiding maar drie minuten later maakte Oosterveld gelijk. Hofs bracht Vitesse in de verlenging ih de volgende ronde. Scheidsrechter Geerdink, die na 25 min. Van Gastel (geblesseerd) verving; toeschouwers: 5.000. HVCDe Volewijckers 0-2 leverde een verdiende zege op voor de betere Amsterdammers. Na de rust vielen de doelpunten van Den Boer en Jongens. Het was een harde wedstrijd. Scheids rechter Elsinga; toeschouwers: 2.500. Drie spelers van Zwart Wit in de verdediging maar Hoogland Volendamkan toch tot een schot komen. V.l.n.r. Wander, Steur, De Boer en Hoogland. Niet genoeg ■JVfR. STHEEMAN, president van de Amsterdamse rechtbank, is niet gevoelig ge bleken van het argument van de toptennissers dat zij voor, de strafmaatregel niet zijn ge hoord door de bond. Met dit punt meenden de spelers sterk te staan, maar Stheeman ont krachtte deze mening door in het op zeer korte termijn ge houden kort geding zijn fiat te geven aan de bondsbeslissing. Uitgerekend oud-topspeler mr. Willem Maris behartigde de belangen van de bond tegen de huidige toptennissers. Sthee man kon in het korte tijdsbe stek geen motivering voor zijn uitspraak geven. waardoor Laudin, Hordijk en Thung al leen weten dat zij ongelijk heb ben gekregen. Over de argu mentatie tasten zij in het duis ter. Ook met deze burgerlijke rechtsinmenging in de sport wereld is opnieuw de indruk ge wekt dat bondsbestuurders zel den in het ongelijk worden ge steld. Dat bleek ook In de kwestie van de te saneren se.ni-profclubs. Voor sportlieden is het verstandig om zich zeer goed te bezinnen over de kracht van hun argumenten voor zij een kort geding aan spannen. Over het algemeen blijken zij niet sterk genoeg te staan. Kwesties ÏN de sportwereld gonst het van de kwesties, In de bad- mintonbond liep het bestuur weg, in de tennisbond heerst onenigheid tussen topspelers en bestuur, in de handbalbond zijn speelsters het niet eens met de selectie voor het natio nale team, in de paardesport- wereld worden korte gedingen ook al een regelmatig terugke rende zaak. Dat zou erop kun nen wijzen dat aan de top van die bonden en in het verle den ook bij andere die in affai res waren gewikkeld toch het een en ander mankeert. Sterk geleide bonden hebben minder last van „opstandelin gen". En als ze er zijn, is zulk een bond in staat een compro mis tot stand te brengen. Oranje JJE keuzeheer van de KNVB, Frantisek Fndrhonc, heeft zijn ploeg tegen Noorwegen ge kozen. Hij selecteerde tien Aja- cieden, van wie hij er vijf op stelde en nog twee als wissel speler aanwees. Suurbier kon het niet „halen" tegen Schnei der die inderdaad sterk speelt. Dat hij De Jong prefereert boven Haan, Mühren of Jansen mag een twijfelachtige keus worden genoemd, evenals die van Pahlplatz boven Brokamp, die het gehele seizoen al in grote vorm is. Het argument dat Brokamp nogal eens naar links wil afdwalen, mag niet doorslaggevend zijn. Cruyff zul zich ook niet steeds als pure spits ontpoppen zodat swit chen, afgezien van het verras sende element, noodzakelijk zal zijn. Er zijn In elk geval wisselmogelijkheden. Drieman schap W/IE nog mocht twijfelen of de International Speed Skating League de zaken se rieus aanpakt, zal die twijfel radicaal moeten laten varen. Als een driemanschap van het formaat Huiskes— Lap—Neder- veen wordt uangetrokken, heeft de ISSL wel zo ongeveer het beste van het beste. Anton Huiskes keert op deze wijze te rug in de schaatssport. Zeker Verkerk en Schenk zullen dat appreciëren. Zij zijn fervente aanhangers van Huiskes, die, behalve zijn kennis van de sport, ook op het psychologi sche vlak een erkend expert is. Het doet wat zielig aan dat de KNSB daartegenover niet meer kan stellen dan dreige menten tegen baandirecties en officials die zich wellicht in dienst van de ISSL willen stel len. Het wordt tijd dat men om de tafel gaat zitten en tot een vergelijk komt. De KNSB zal moeten inzien dat tegen geld niet valt te vechten. En dat geld zit toevallig aan da kant van de ISSL.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13