CV*- van het jaar nu met deuren SINT HEEFT OOG VOOR ZELFWERKZAAMHEID Versierders komen aan hun trekken DE brie Duurzaam plezier voor alles j dit soort aankopen kan men beter niet op een dubbeltje kijken. Al spelend scheppend berig zijn Het educatieve speelgoed is sterk in opmars ;n legin november komt hij op ang en half november dient jj op zijn kookpunt te zijn: p Sinterklaasverkoop; de larlijkse aanslag op de na- fcnale portemonnee die even jiontkoombaar is als het be- tstingbiljet. Wat gaat het lorden? Hoe zijn de trends? literaard zal er veel belang- jelling zijn voor de meer jeijkte geschenken: porte- fullle voor pa of een sport- tuurtje voor zijn auto, naai- Bmituurtje voor ma of een joffiezetapparaat, een fietsje joor de zoon, een .fornuisje joor de dochter, platen, boe len, de letter van chocola en et hart van marsepein, iaarnaast echter toch wel en vernieuwing in het ge- fchenkenpatroon die de moei- l van het signaleren waard I, zo heeft informatie bij en- ele grote warenhuizen ge- lerd. Die gaat dan in de ichting van het creatief be- ig zijn. Men'zal dat aller- erst zien bij het kinder- peelgoed. Ze blijven natuur- Ijk, de opdraaibare of elek- ische toestanden die realis- sche herrie veroorzaken en voorkeur door vader wor- ;n gemold. Maar het zoge- lamde educatieve speelgoed sterk in opmars, of de kin- ïren dat nu leuk vinden of De nadruk ligt daarbij de eerlijkheid van het ma riaal. (out is erg in de mode. [nuffeldieren worden spe- iaal ontworpen om de kleu- fer tot spelen te prikkelen en zijn fantasie Sken-, schilder- en boetseer- ïateriaal, bouwdozen en hob- - ysets. Maar ook bij volwas enen zal belangstelling- wor- en gewekt voor scheppend ezig zijn. Er zal reclame 'orden gemaakt voor onder leer macrame, zijnde een „rgpoe- X)rt kantwerk met knopen, «ergpin- oor het maken van wandta- ''iten (hetgeen toch altijd Zon- veei" Iets anders is dan een «ekiaan ;not wegbreien) en voor het 'ervaardigen van poppen. )it soort zelfwerkzaamheden ilijken een enorme trend te •ormen en de neringdoende tand is daar bij zijn Sinter de- daasaanpak niet blind voor. rel- den zoekt het duidelijk in de ifeer van de artikelen die len liet alleen een aardige ver af". 'assing zijn, maar die boven- oor [jen een meer duurzaam ple- i,I(£ Ser garanderen. fen tweede verschijnsel raarop zal worden gemikt, is ,ge- |c heersende nostalgie de snz. |ang naar het verleden, het jeimwee naar de romantiek, i u Dok daar haakt het winkelbe- '[fe'jlpijf driftig op in: antieke foppen, antieke poppenmeu- inijbloe- beitjes, oude tollen, olielam- oude ansichtkaarten, briefpapier met een bloemet- Leuk aardewerk en glas werk met name om de tafel een landelijk aanzien te ge ven. Pannen die niet alleen maar pannen zijn. Men pro beert daarbij zo goed en zo kwaad als het gaat de ge vaarlijke grens waar eerlijk heid ophoudt en kitsch be gint, te ontwijken. Diezelfde nostalgie vindt men bijvoorbeeld ook terug op de parfumerie-afdelingen. Na tuurlijke zepen zullen weer opgang doen. Het aloude ro zenwater zal weer te koop zijn. Pomanders (gedroogde sinaasappels waarin kruidna gels gestoken zijn) zullen weer geuren ten bate van de klerenkast. In navolging wel licht van de wierookrage zul len zelfs kaarsen met een geurtje te koop zijn. Daarnaast is er een trend op het gebied van opbergartike- len of het nu kastjes zijn, dekenkist-achtige gevalletjes of gewone mappen. De wel vaart splitst ons zulke hoe veelheden opbergbaar mate riaal in de maag dat er een grote behoefte is gegroeid aan ruimte om het kwijt te raken. Veel belangstelling is er voorts voor echt zilveren sieraden en voor het horloge als iseraad dit laatste met name bij mannen. Sinterklaas is goed, maar niet gek. Hij heeft de belang rijkste trend van het moment gevolgd en de prijzen om hoog gedaan. Toch blijft er een zeer groot aantal interes sante cadeau's over die be wust beneden het tientje zijn gehouden, zodat kinderen die hun spaarpot aanspreken om vader en moeder te verras sen niet in de kou komen te staan. En ook tussen de tien en twintig gulden is er een geweldig assortiment. Daar naast is er uiteraard het veel duurdere werk, met alweer een duidelijke trend op het terrein van de afspeel- en luisterapparatuur, hi-fi zowel als stereo. Waarbij de kantte kening dat men bij dit soort aankopen beter niet op een dubbeltje kan kijken. Wie zich met een onbekend merk een koopje denkt te bezorgen, kan later wel eens tot de ont dekking komen dat er geen onderdelen voor te krijgen zijn of dat de importeur op eens onvindbaar is. Voor dit soort uitgaven doet men er verstandig aan zich te ver voegen bij een gerenomeerd adres. Het moge slecht gaan met onze economie, de nering doende stand heeft niet de in druk dat de mensen alge meen gesproken minder geld hebben dan voorafgaande ja ren, en rekent dan ook op een zeer drukke Sinterklaas verkoop. Mogelijk zelfs een record. PIET SNOEREN Een geschenkje voor het haar van haar voorbeelden van eenvoudig macramé-werk: halsbanden met een zigzag patroon en met een ruit in het midden. Knuffeldieren voor de al lerkleinsten. Om de fanta sie aan het werk te zetten. Grote versierders die wij zijn, maken we ons leven graag tot een plezier, en we maken het bont: huis, kleding, gebruiksvoorwerpen. En we doen 't graag zelf, al speelt 't gebrek aan techniek ons vaak parten. Gelukkig be staat er geen hand-werk of er is een handleiding, en meestal is er zelfs keus te over. Vandaar een greep uit wat de laatste tijd op de markt beschikbaar is geko men, boeken en boekjes die het ons mogelijk maken om nog vóór de dagen dat we flink gaan uitpakken te over wegen of een zelfgemaakt ge schenk niet beter zal aanko men dan een gekocht. Allereerst een aantal simpele gidsjes uit de „Nieuwe vrije tijd reeks", waarin na boek jes over maskers, linoleum, eierdozen e.d. nu duidelijke instructies worden gegeven voor gips gieten in piep schuim, kaarsen maken, het maken van diervormen van hout en achter glas schilde ren. Een simpele opsomming van mogelijk heden en uitge breide illustra tie in tekening en foto. De serie „Hob by hoekjes" gaat wat ver der, vcoral ook omdat de tech nieken wat in gewikkelder zijn: eenvoudig macramé, hleu- r.g borduur werk, siereden van draad en kralen, c miek beschilderen, om da laatst verschenen deeltjes te noemen. Cok hier worden werkwijze, benodigdheden en gereedschappen helder aan gegeven, terwijl foto's en werktekeningen de tekst ver duidelijken. Hoe groot de belangstelling is voor de verwerking van tex tiel, en dan niet alleen voor kleding, mag blijken uit de verscheidenheid aan boeken die op dit terrein verschijnt. Het loslaten van verplichte oude handwerknummers op de meisjesscholen en de ver nieuwing van allerlei werk- experimenten hebben daar zeker hun invloed op uitgeoe fend. Het gevolg is een nog steeds groeiende belangstel ling voor vrijwel alle technie ken: spinnen, weven, knopen, applikeren, allerlei naald werk e.d. Daarbij is opval lend dat veel van deze tech nieken zich spelenderwijs, en daar gaat het om, onderling laten vermengen. De hevig in belangstelling staande knoop- techniek overigens al in de oudheid beoefend luiste rend naar de naam Macra mé, beperkt zich niet tot het leggen van feston- en wei- tasknopen, maar laat zich graag combineren met aller hande materialen, waarbij kralen natuurlijk op de eer ste plaats komen. Een greep uit de recent ver- schenén nieuwe boekjes: Nieuwe Tijd Reefes (uitg. Cantecleer), Hobby Boekjes (Uitg. Cantecleer), Spinnen, door Bob en Kitty Markus (Uitg. Cantecleer), Kralen weven, door Hetty Mooi (Uitg. Cantecleer), Knoop vrcr kno p in Macramé, door Eirian Short, (uitg. Kosmos) èn Textiele werkvormen, door Hetty Mooi (Uitg. Can tecleer). Comfortabel (royale ruimte voor 4 personen),sterk (47 DIN pk), veilig, handig, zuinig, fel (0-100 km/u in 20,5 sec.),snel (140 km/u top), ruim entree, allergemakkelijkst (3e deur), auto van het jaar! DE BLIJDE RIJDERS" Imp. Leonard Lang B.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. Tel. 020 - 730867. alle prijzen Incl. BTW, at Born. „Heerlijk nog avondje" heerlijker Pietepeuterige schoentjes staan straks weer naast schoenmaat 45 bij de schoor steen. want er zijn nu eenmaal mensen, die rond 5 decmcber weer heilig in de goedheilig man gaan geloven. En om het heerlijk avondje" nog heerlij ker te maken geven wij drie smul-recepten. Borstplaat Benodigdheden: 500 gr. kristalsuiker 1 eetlepel custard 1% dl melk 2 eetlepels cacao of 1 eetlepel sterke oploskoffie 4 druppels rum-essence 1 eetlepel boter of margarine Van tevoren de ringen of vormpjes wegzetten in ruim koud water en daarna op vet vrij papier. De suiker, custard en melk samen met de cacao of oploskoffie inkoken, totdat een druppel van een houten le pel afglijdt als een draad. Van het vuur af de boter of marga rine toevoegen en eventueel de essence. Blijven roeren tot dr borstplaat ondoorschijntnd wordt en zogenaamd gaat „krassen". Op dat moment di rect in de vormen schenken. En als het niet meteen goed gaat: niets aan de hand; de borstplaat terug in de pan met opnieuw dl. melk. Vrijer of vrijster Benodigdheden 250 gr. bloem 1 mespuntje dubbelka Izure soda (drogist) 175 gr. boter 150 gr. lichtbruine basterdsui ker 3 theelepels kaneel 1 theelepel gemalen kruidnage len 1 theelepel gemalen foelie geraspte citroenschil 50 gf- fijngesnipperde amande len 1fa tetlcpeI melk mespuntje zout Zeef de bloem met de dubbel- koolzure soda, de kruiden en het zout. Vermeng de gezeefde massa met de basterdsuiker en snijd er met behulp van twee messen de boter door. Kneed dit mengsel waaraan de ge raspte citroenschil en de ge snipperde amandelen worden toegevoegd, met de melk tot een stevig deeg en laat het liefst een nacht op een koele plaats stijf worden. Rol het deeg ter dikte van cm. uit en vorm er een verleidelijke vrijer of vrijster van Bak hem of haar in het midden van een matig warme oven in plm. 3 kwartier gaar en bruin. Zwarte Piet Tijdens het uitpakken van al die cadeaus zou je wel eens dorst kunnen krijgen. Daarom hier een lekker drankje ter be geleiding van het papiergerit- sol Benodigdheden: 1 fles rode Bordeaux wijn 250 gr. zeer fijne tafelsuiker schilletjes van een halve ci troen en een halve sinaasappel 8 kruidnageltjes 3/4 liter sterke hete thee 1/8 flese cognac of rum De wijn plus de suiker samen met de citroen- en sinaasappel- schillet/es en da kruidnagels een half uur laten trekken in een vuurvaste glazen schaal of pan. Daarna de thee en de cognac of rum toevoegen en de schilletjes uit de Zwarte Piet halen. Serveren bijvoorbeeld in eIn theeglas. De Zwarte Piet kan ook geflambeerd geser veerd worden: suikerklontjes in warme rum gedompeld op een lepel ar ir. teken en deze bran- de e'e druppeltjes in de Zwarte Piet laten vallen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9