erijn snel vrij uit vrees voor represailles Ir. Tromp: „Ik ben niet redelijk behandeld Mimi en Jan Boesman varen Jules Verne achterna Êeidóc6owuvnt Personeel ziekenhuis Eindhoven dreigt met een staking Rode Jeugd: geweld is noodzakelijk Jonge hen legt recordei ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIET HUILEN Nini en Jan Boesman, als twintigste s Jules Veme's op vakantie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wie heeft er als kind niet met rode oortjes de spectaculaire avontu ren van Jules Verne meebeleefd en stil gehoopt dat ze eens werkelijkheid zouden worden. Om dan zelf de hoofdrol te vertol ken van de onverschrokken reiziger, die verre landen en onbekende wereldbewo ners bezoekt. Hagenaar Jan Boesman had ook eens zo'n droom. Met dit verschil met zijn tijdgenoten, dat het voor hem allemaal werkelijkheid is geworden. Rond de jaarwisseling gaat hij met zijn vrouw Nini Verne's boek „Vijf weken in een luchtballon" waarmaken. In het zuidelijk gedeelte van de Sa hara, bij Timboektoe en langs de Senegal-rivier bezoeken ze plaatsen die hun vermaarde voor ganger nauwkeurig beschreef. De Haagse pio niers hebben er in november dan al een paar tochten in het Midden-Oosten opzitten, waar Irak zijn ballon-première beleeft. Ook daar zal het be kende beeld van verbaasde autochtonen niet ont breken en zullen ze door bereidwillige autoritei ten als vorsten worden onthaald. En net als bij andere vluchten in verre werelddelen zullen ook hier weer speciale postzegels gedrukt worden, die op de dag van de vlucht op de postale markt ge bracht worden. Het kan als een aparte manier van een vakantie doorbrengen bestempeld wor den, want als zodanig zijn hun tochten bedoeld omdat ze anders willen doen dan anderen en om dat de ballonvaart hun grote passie is, inclusief de bijbehorende spanning en avontuur. Ia yijfwidertig jaar tijd maakten ze samen rond 300 vaarten in alle werelddelen behalve Austra lië. En overal wachtten nieuwe avonturen en ver rassingen. „De verrassingen beginnen vaak al wanneer we net met het vliegtuig zijn aangeko men", .zegt Boesman. „Na een jaar van voorbereidingen blijken er dan toch weer afspraken verkeerd te zijn begrepen. Een paar jaar geleden zouden we een opstijging maken aan de rand van de Kalahari-woestijn in zuid-west Afrika. Alles was van tevoren geregeld, maar bij onze aankomst in Johannesburg belde ik nog even of het nou werkelijk in orde was. Ja. zeiden ze. En heeft u waterstof voor de ballon bij u? Toen bleek dat in heel zuid-west Afrika geen waterstof te bekennen was. Wel in Johannesburg, tweeduizend kilometer verder. De Zuid-Afrikaan se directeur van de spoorwegen werd ingescha keld en de waterstof werd met een extra trein naar de Kalahari vervoerd. In ruil daar/oor vroeg hij een vaart in de ballon". propaangas, dat In flessen meegedragen wordt in de mand. Door deze procedure blijft de duur van de vlucht met een hete luchtballon beperkt. Propaan Hete lucht De tochten die voor het eind van dit jaar gepland zijn worden na de ervaringen in Afrika niet ge houden met een waterstofballon. De sinds twee jaar in Nederland gebruikte hete luchtballon wordt voor deze keer het vervoermiddel. Met deze ballon moet de piloot in de meest letterlijke betekenis van het woord gasgeven. Het principe berust op een niet geheel dichte luchtzak, die voortdurend door middel van een anderhalve me ter hoge vlam warm gehouden wordt. Wil men hoogte houden, dan zal iedere halve minuut „gas" gegeven moeten worden. Stijgen en dalen worden hier bepaald door de mate van ver hitting. De brandinstallatie wordt gevoed met Boesman: „Ga maar na, het wereldrecord met een waterstofballon is 83 uur, dat van een hete luchtballon acht. Door het gebruik van propaan- flessen zullen zij maar twee uur per vaart in de lucht kunnen blijven. Dat is niet erg want we gaan dit jaar korte vluchten maken en we blij ven doorgaans in de buurt van de bewoonde we reld. De weersgesteldheid is er momenteel ideaal. Tussen tien en twintig graden en een rus tig windje. Juist de wind maakt het varen in Hol land zo moeilijk. Vaak moeten we hier vluchten afgelasten omdat er door de richting van de wind een te klein gebied ontstaat. Bovendien is de fre quentie van het normale vliegverkeer in West- Europa zo hoog dat ook daardoor beperkingen ontstaan. Ideaal vindt Boesman het varen met een waterstof ballon boven verre streken met een voor zijn doel geschikt klimaat. De stabiele waterstofbal lon geeft hem en zijn vrouw de gelegenheid rus tig en onbekommerd neer te kijken op verblin dend mooie steden of ongerepte landschappen. Op hun reis naar Senegal en Irak worden zij ver gezeld door een tiental begeleiders, onder wie Jan Boesman weet nog goed hoe hij in 1937 begon. We waren nog geen half uur aan de rand van een woestijn geland toen in de verte een enorme stof wolk snel dichterbij kwam. Voor alle zekerheid zijn we maar vast begonnen met de boel in te pakken. Ze vormden met een paar honderd man een dreigende kring om ons heen en begonnen met stof te gooien, waardoor we geen hand voor ogen meer konden zien. Ze hadden ons natuurlijk zien landen en wisten niet wat die vreemde bal lon te betekenen had. We voelden ons doodonge lukkig, hoewel we zagen dat ze ongewapend wa ren. Als door een wonder dook opeens de woes- tijnpolitie op. Zij gaven ons lange knuppels waar we alleen maar mee hoefden te zwaaien om de mannen af te schrikken. We hebben onze spullen snel in de politiejeeps gegooid en het was wegwe zen geblazen. Een tolk had dit misschien kunnen voorkomen door uit te leggen wie we waren en wat we kwamen doen". Op deze manier gaan Jan en Nini Boesman al ja ren achtereen op vakantie. Op zoek naar avon tuur, romantiek en vrijheid. In de loop van een jaar nemen ze dan nog niet zonder succes deel aan internationale wedstrijden. Zij zijn twee van de vier Nederlanders die regelmatig ballonvluch- ten maken. enkele leden van de Haagsche Ballon Club, die het echtpaar Boesman een mondale ambassadeur gevonden heeft. Indien mogelijk hoopt men tevens een gids uit het betrokken land bereid te vinden met hen mee te reizen. Al zou het alleen maar zijn voor de con tacten met de bevolking. Want ze hebben geleerd In zijn studententijd, die hij overigens nooit vol- toonde, raakte hij door een publikatie geïnteres seerd en maakte in België zijn eerste vlucht. Langs de Nederlandse kust maakte hij zijn twee de tocht, die eindigde in een nudistenkamp bij Wassenaar. „Toen raakte ik pas echt in de ban van het ballonvaren", zegt hij schertsend. DEN HAAG De afgetreden coördinator nieuw bouw akademische ziekenhuizen Amsterdam-Lei- den-Utrecht, ir. Th. Tromp, voelt zich door on derwijsminister van Veen „onredelijk en om.een zacht woord te gebruiken onvoorstelbaar" behan deld. Dit blijkt uit de brieven die ir. Tromp aan de minister heeft gestuurd. De brieven zijn giste ren door het Tweede Kamerlid De Gaay Fort man (PPR) gepubliceerd nadat de betrokkenen en de minister hadden laten weten daar geen be zwaar tegen te hebben. Zie hierover ook de be richtgeving van gisteren. Ir. Tromp houdt vol dat de beslissing van minister Van Veen drie identieke ziekenhuizen en gelij ke tranchering leidt tot onnodige hoge investe ringen en hoge exploitatieverliezen voor Leiden en Utrecht. Ir. Tromp had voorgesteld in Leiden en Utrecht van hetzelfde bouwplan uit te gaan, maar de identiciteit met Amsterdam los te laten. „Dat zou", schrijft Tromp, „én in investering, én in exploitatieverliezen, én in aanvaardbaarheid van het plan voor Leiden en Utrecht tot een be ter resultaat leiden. Minister Van Veen besliste echter op 18 september dat het uitgewerkte Amsterdamse bouwplan ook in Leiden en Utrecht zou moeten worden ge volgd. Dat plan behelst een ziekenhuis van 1040 bedden, bouwprijs 375 miljoen gulden (prijzen van voorjaar 1972) en jaarlijks exploitatieverlies van 60 miljoen. Een dogmatisch voorschrijven van volledige unifor miteit leidt volgens Tromp tot de dure ziekenhui zen. Hij diende daarom zijn ontslag als coördina tor in. Ir. Tromp werd in 1969 door minister Veringa als coördinator aangetrokken. Hij merkte echter dat minister De Brauw zijn inzichten niet deelde wilde vasthouden aan één plan voor alle drie de ziekenhuizen. Ir. Tromp bood dan ook al enkele keren aan ontslag te nemen, maar minister De Brauw vroeg hem te blijven totdat het definitieve standpunt was bepaald. In juli, toen minister De Brauw aftrad en minister Van Veen zijn taken overnam, vroeg ir. Tromp meteen een gesprek met minister Van Veen. Dat gesprek kwam echter pas op 18 september, toen minister Van Veen al een definitieve beslis sing afwijkend van Tromps ideeën had genomen, compleet met overleg in de ministerraad en met verschillende instanties. Echter niet met ir. Tromp, die tot 18 september erbuiten was gehou den. Ir. Tromp klaagt dat hij niet de kans kreeg zijn bezwaren tegen de beslissing van minister Van Veen uiteen te zetten. Hij vond het gesprek van 18 september te kort, en vroeg een nieuw ge sprek voor een hele dag of avond. Maar ook dit tweede onderhoud was volgens ir. Tromp te kort. „Wij hadden daarbij dan over de hoofdpunten een diepgaander gesprek kunnen hebben, hetgeen een project van ver over het miljard toch wel noodzakelijk maakt", aldus Tromp. Hij voelt zich nu door minister Van Veen als een overbodige lastpost aan de kant geschoven. tlNDHOVEN (ANP) De perso- neelsraad van het Eindhovense Blnnenziekenhuis heeft van het oestuur van het ziekenhuis geëist dat de open hartchirurgie vrijwel direct dient te worden voortgezet. Komt hierover voor vandaag geen uitsluitsel dan dreigt de raad met een staking van het personeeL bit is meegedeeld door de voorzit ter van de hartpatiëntenvereni ging in Breda, de heer H. S. Fievet, die verklaarde een en ander uit „zeer betrouwbare bron" in Eindhoven te hebben vernomen. Intussen heeft het bestuur van het ziekenhuis aan hartchirurg, dr. Van der Schaar alle ruimte gegeven een hartchi- rurgisch centrum voor te berei den. De medische faculteit van de rijks universiteit in Utrecht heeft be sloten dat binnen het acade misch ziekenhuis in Utrecht (ZAU) de beoefening van de hartchirurgie een plaats zal be houden en dat dit thorax-chirur- gie (combinatie van hart- en longchirurgie) zal zijn. De me dische faculteit acht dit van vi taal belang voor andere discipli nes binnen de faculteit. Dit besluit is niet genomen in overleg met het GCB, het ge meenschappelijk coördinerend bestuur van AZU en het even eens in Utrecht gevestigde An- toniusziekenhuis, maar het GCB is inmiddels wel van dit besluit op de hoogte gesteld, aldus de faculteit in een verklaring. Nepbomalarm: raad Rijswijk Onverstoord RIJSWIJK De Rljswijkse raad heeft gisteravond ongestoord doorvergaderd ondanks een ano niem telefoontje aan het politie bureau dat er vier bommen be neden in het raadhuis zouden liggen. De politie toog wel op het raadhuis af, maar vond op grond van reeds eerdere bom meldingen geen aanleiding om ontruimingen te gelasten. De melding kwam rond half tien, maar de raad heeft rustig door vergaderd tot het middernachte lijk uur. De anonieme lolbroek heeft dus pech gehad. STAATSGREEP COTONOU (RTR) In de Westa- frikaanse staat Dahomey heeft het leger de macht overgeno men. De presidentiële raad en de nationale raadgevende ver gadering zijn ontbonden. Bij het presidentiële paleis zijn schoten gevallen, maar in de hoofdstad Cotonou is alles rustig gebleven. WAANNEER de heren De Zeeuw, Veerman en Van Verschuer maandag zoals het eruit ziet beslissen dat de drie con fessionele partijen zonder een nieuw gezamenlijk program de Ka merverkiezingen ingaan, behoeft niemand daarover te huilen. Want officiële verkiezingsprograms mogen dan niet zonder belang - zijn voor aanstaande Kamerleden die behoren te weten waaraan ze min of meer gebonden zijn, de doorsnee-kiezer trekt zich weinig van zulke stukken aan. Voor politieke duidelijkheid hebben ze slechts een tweederangsbeteke nis; in het na-oorlogse Nederland bleken immers in en buiten het - politieke bedrijf de situatie zich zo veelvuldig en zo snel te wisse len, dat geen partij in enige parlementsperiode zich aan zijn poli- tiek program heeft weten te houden. Het bleek meestal net als bij de tien geboden; ze zijn belangrijk, maar keer op keer komen de gewillige geest en het zwakke vlees met elkaar in conflict. Begrijpen we het goed, dan komt er in plaats van een all-in politiek program een kort manifest met opsomming van de echte urgentie- punten en de algemene politieke filosofie waardoor de confessionele zich bijvoorbeeld van liberalen en socialisten onderscheiden voelen. Politieke tegenstanders van de christen-democratie zullen ongetwij feld proberen dit als een ondermaatse vis weg te honen. Maar voor - de meeste kiezers zal zo'n sober manifest voldoende zijn. Mits het 1 in zijn beknoptheid ook duidelijk blijft. Verrast QVERIGENS is het afschrijven van een niet officieel gezamenlijk program der christen-democraten mede een gevolg van het feit, dat het tussen de K.V.P. en de andere twee (en dan met name de A.R.P.) nog niet helemaal lekker zit. De anti-revolutionairen zijn destijds erg geschrokken van het stugge tempo waarin De Zeeuw naar een gedeconfessionaliseerde volkspar- tij wilde opstomen; het begon in de zomer erop te lijken dat de j daardoor geschapen tegenstellingen bijgepraat zouden kunnen wor den, maar op dat moment heeft de juli-crisis en het daaruit voort-, vloeiende besluit om de Kamer te ontbinden de partijleidingen ver- rast. J In plaats van snel te grijpen wat nu nog haalbaar en wenselijk was hebben de drie confessionelen hun meningsverschillen laten voort- J sudderen en als gevolg hiervan is buiten de Kamer de sfeer er niet beter op geworden. Optimaal r|ES te belangrijker is het dat de drie partijzltter het wel eens j worden over afspraken om de politieke samenwerking welke komende maanden zeker noodzakelijk is, een optimale kans te ge- ven. J Wat in een later stadium gebeuren moet, kunnen ze dan t.z.t. weer m J overweging nemen Op dit moment kunnen ze wellicht het beste er- van uitgaan dat de planning-op-langere-termljn de kiezers en vele r partijleden minder interesseert dan de partijvoorzitters suggereren. J Sancties tegen nieuw soort illegaliteit F|E reeks bomaanslagen welke ook in Nederland langzamerhand op een kleine epidemie gaat lijken, blijkt in de praktijk een men- gelmoesje te zijn van flauwe grappen en gevaarlijke misdaad. Poli- tie en justitie zijn er vrij zeker van, dat zowel het een als het ander de bedoeling heeft de Nederlandse samenleving te ontredderen en J een sfeer te scheppen die de natie rijp maakt voor revolutionaire acties op grotere schaal. Vanuit duistere hoeken in onze samenleving opereren groepen die J vanuit een uiterst-linkse ideologie en onder de naam van Volksver- - zet willen proberen hier een soort van volksdemocratie te scheppen. 2 Geen middel is hen daarbij te gortig; mensenlevens worden op de koop toegenomen. Duurt hun misdadige actie voort, dan vrezen we dat terreur tegenterreur gaat uitlokken en staat Nederland een si- tuatie te wachten als die welke in Noord-Ierland het leven tot een 4 hel gemaakt heeft. D» Nederlandse autoriteiten hebben al een paar maal verzekerd dat ze deze terreur krachtig zullen aanpakken. Dan wordt het wel tijd. dat onze autoriteiten zich ook duidelijker uitlaten over de acties die, getroffen zullen worden. De sterk-uiteenlopende beoordeling op het Internationale vlak van daden van politieke terreur (Kapen, ontvoe ren, chanteren, guerrilla) heeft ook in ons land op sommigen hun uitwerking niet gemist. De strijd tegen onze samenleving wordt al op één lijn gesteld met het verzet tegen de nazi-terreur. Straks gaan juristen proberen op die grond misdaden goed te praten; dan loopt bijvoorbeeld de politie kans weer in gebreke te worden gesteld als aanleiding tot incidenten. Laten de autoriteiten vóór dit gebeurt, de hele natie duidelijk maken wat ook in een polltick-verdeelde samenleving de rechtszekerheid lm- pliceert en welke activiteiten in Nederland daar niet mee te rijmen vallen. Geen Agnew-mentalitelt maar nog minder El Fattah of Le nin als normbepalingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrees voor represailles bij het vasthouden van de wapens vervoerende Algerijnse diplomaat is een van de redenen geweest om de man na langdurig verhoor op transport buiten Europa te zetten. Dit kon worden af geleid uit de schaarse mededelingen die premier Biesheu vel gisteravond op zijn wekelljke persconferentie over deze affaire kwijt wilde. Vol levenslust showt Nell Campbell een voor de komende lente en zo mer bestemde creatie van Zandra Rhodes' modehuis in Londen. Een zwart satijnen lange rokdaarboven een doorkijkbloes van veelkleu rig chiffon bekroond met een pillendoosachtig hoedje. Ulster Gemeenteraads verkiezingen uitgesteld BELFAST (Reuter-UPI) De Britse regering is gezwicht voor de zware druk van Noordierse protestantse organisaties en heeft de voor 6 december vast gestelde gemeenteraadsverkie zingen in Ulster verschoven naar bet voorjaar van 1173. Eerst zal nu het referendum wor den gehouden over de vraag of Ulster zich moet aansluiten bij de overwegend katholieke Ierse republiek dan wel Brits blijft. De uitslag van de volksstem ming staat van tevoren vast. In Ulster zijn de protestanten met twee tegen een in de meerder heid ten opzichte van de katho lieken. Aan een andere eis van de protestanten heeft de Britse regering niet toegegeven. De gemeenteraadsverkiezingen zul len volgens een Britse woord voerder worden gehouden vol gens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, wat de minderheidspartijen meer kans biedt. De premier zei dat het bezit van een diplomatiek paspoort niet UTRECHT (ANP) „Evenals de Baader Melnhoffgroep in Duits land vinden ook wij als Rode Jeugd dat geweld een nood-ake- IHk onderdeel is geworden in de klassestrlld, een geoorloofd mid del om het kapitalistisch sy steem te ontregelen". Dit verklaarde gisteren Henk Wubben, een van de leiders van de Rode Jeugd in Utrecht. Wij weten niet of het revolutionair Volksverzet Nederland verant woordelijk is voor de recente bomacties en wij zijn daar ook niet voor verantwoordelijk, maar dergelijke acties hebben onze sympathie wel en het revo lutionair Volksverzet Nederland heeft onze steun", aldus Henk Wubben. de belangrijkste overweging was geweest om de diplomaat te laten vertrekken. De man kon alleen worden vastgehouden bij ernstige verdenking van misdrijf. Dit was echter in deze zaak niet als rechtsgrond aan wezig. Er kon namelijk niet be wezen worden dat de Algerijnse diplomaat van de wapeninhoud van zijn bagage op de hoogte was. De diplomaat was niet In Nederland geaccrediteerd en zou daarom overigens geen aan spraak op onschendbaarheid hebben kunnen maken. Het In Tel Aviv verschijnende dagblad Yediot Aharonot schreef gisteren dat minister Van Agt van Justitie persoonlijk opdracht heeft gegeven tot het vrijlaten van de Algerijn in wiens bagage op Schiphol wa pens en explosieven waren ge vonden, om sabotage tegen Ne derlandse lijnvliegtuigen te voorkomen en omdat er niet ge noeg bewijsmateriaal voorhan den was om de man voor de rechter te brengen. De douane op Schiphol heeft van premier Biesheuvel een compli ment gekregen in verband met haar activiteiten, die leidden tot de ontdekking van koffers met wapens en springstof. Van i correspondent HARLINGEN Een Jonge hen van het pluimveebe- drljf Madi te Harllngen heeft het gepresteerd om een el te leggen van 183 gr. en heeft daarmee het wereldrecord gebroken, dat al eerder op de naam van dezelfde pluimveehou derij stood. In de zomer van 1970 stond het wereldrecord op de naam van een Ameri kaanse kippenfarm. Een van de kippen had een ei gelegd van 168 gram. Een week later werd een kip van Madi wereldkam pioen door het leggen van een ei van 172 gram. En thans door een hen, een van 183 gram. Eigenlijk was het een tweelingel. in het ei zat nog een tweede el van normale grootte. De 60.000 kippen die het pluimveebedrijf heeft leg gen normaal eieren van zo'n 55 gram, en soms wat zwaarder.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7