De zigeuner die bijna koning werd DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD KLEINTJE PAGINA 12 LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER li Juniorhoek Er was eens een koningsdochter die niet wilde trouwen. Daar over maakte haar vader zich grote zorgen, want hij was al oud en had geen andere kin deren. In die tijd mocht zijn rijk niet geregeerd worden door een vrouw. Als de prinses nu maar trouwde, zou haar man de oude koning kunnen opvolgen. Keer op keer zei de koning: „Lieve dochter, waarom trouw je niet? Er zijn aardige prinsen genoeg die graag je man willen wor den. Je weet niet hoe gelukkig jij en ik daar allebei over zou den zijn". Maar de prinses schudde dan telkens haar hoofd zodat de krullen dansten en riep: „Ik heb het nu best naar mijn zin, ik wil geen man!' Om toch eindelijk eens van dat gezeur at te zijn, antwoordde de koningsdochter op een keer: „Nou, goed dan, ik zal trouwen met de man die de enige peer terug te komen, dan zou de peer we! rijp zijn en gemakke lijk loslaten. Er zwierf juist in de bossen bui ten de stad van de koning een zigeuner met zijn vrouw. De man kon potten, pannen en ke tels repareren en zijn vrouw kon waarzeggen. Dat deden zij nu en dan om een beetje geld te verdienen. De zigeuner kocht voor zijn loon een fles wijn en de zigeunerin kocht voor het hare griesmeel. Daar maakte zij pap van want dat was voed zaam en goedkoop en bovendien was zij er dol op. Maar haar man at dag-in dag-uit griesmeel- pap tot zijn verdriet, want hij hield er niet van. Alleen als hij geluk had met zijn oude jacht geweer kon hij een hertje schie- Hela, ten of een konijntje verschal ken. Dan braadde hij 'n lekkere bout boven het houtvuur en at die met zijn vingers op. uit onze pereboom kan schud- Toen de zigeuner op een dag den". De koning was met dit antwoord in de wolken. En hij liet in het land bekend maken dat alle prinsen, hertogen, gra ven en markiezen aan zijn pere- boom mochten komen schudden om de prinses tot vrouw te kun nen krijgen. Maar de koning had niet veel verstand van fruitbomen en daarom wist hij niet dat er in heel het land nog niet één rijpe peer was. Dan is het erg moeilijk de vruchten van de boom te schudden. Maar er kwam nóg iets bij: in de donkere nacht bond de prinses de enige peer die aan de boom hing met sterk borduurgaren stevig aan de tak vast. Zo kon hij zeker niet naar beneden val len. Daar kwamen ze naar het paleis toestromen, de prinsen, herto gen, graven en markiezen. Ze schudden aan de boom tot de stam kraakte maar het peertje viel niet omlaag. Treurig gingen zij weer heen en de slimsten na men zich voor over een maand zat te zuchten boven zijn gries- meelpap, kreeg hij er opeens zó genoeg van, dat hij de kom om schopte en zijn vrouw toesnauw de: „Jij mag je een ongeluk eten aan je pap, maar ik houd er voorgoed mee op". Hij raap te zijn gereedschap bij elkaar en liep nijdig het bos uit. Toen hij voorbij de paleistuin kwam, was zijn drift nog altijd niet be koeld en zo kwam het dat hij zijn hamer woedend weg smeetDe hamer maakte een boog door de lucht en vloog met kracht tegen de peer aan de boom. De borduurdraden knapten en „boem!", de peer viel op de grond. Onmiddellijk schoten vlugge dienaren op de zigeuner af, namen hem mee naar het paleis, stopten hem in bad, knipten zijn haren in mo del en trokken hem fluwelen en zijden kleren aan. Zo brachten ze hem bij de koning, die over gelukkig was met zulk een mar kiesachtige troonopvolger, en naar de prinses die geen man wou hebben. Maar zij moest wel toegeven dat deze man de enige peer uit de boom had geschud. De dienaren boden haar de peer een zilveren blad aan durfden er een eed op zweren Eleren v0„ de krokodi vlieger maken. Dat is leuk. Koop vliegerpapier van laten zeggen 36 bij 24 centimeter. Je hebt ook twee dunne en lichte stokjes nodig van dezelfde grootte, dus één van 36 en één van 24 centimeter. Teken eerst de omtrek van de vlieger op het papier. De tekening zien hoe. De staande stippellijn is precies op de helft van het papier, de liggende op eenderde, dus 12 cm van boven af. Dan de stokjes bevestigen maar wel zo dat er enige insnijdingen in het papier zijn zoals je ook op de tekening kunt zien. In het staande stokje twee gaatjes maken waardoor het touw kan komen en kan worden vast geknoopt dat dient om het vliegertouw aan te bevestigen. Dat is het lastigste karwei want je moet uitzoeken hoe groot dat touwtje aan het stokje moet zijn om de vlieger rechtop in de lucht te houden. Dat kan niet worden aangegeven omdat dat afhangt van vliegerpapier stokjes. De staart moet ongeveer zesmaal zo lang zijn als de vlieger groot, van sterk garen gemaakt en op afstanden van tien centimeter moet je er in elkaar gedraaide repen papier aan hangen. 'Als je plakplaatjes hebt, kun je die op de voorkant van de vlieger plakken. dat hij r.iet in de boom was ge klommen. De zigeuner kreeg mals gebraad, pittige wijn en zoete taart voor gezet, alles fijner dan hij had kunnen dromen. Maar hij wist niet hoe hij aan tafel moest zit ten en wat hij moest doen met mes en vork. Hij at maar een klein beetje en liep 's middags in het paleispark te zoeken naar bessen en noten. Daar stopte hij 1 zijn zakken mee vol. 's Avonds, vóór het slapen gaan, at hij die op maar de prinses zag het en vroeg: „Wat eet je daar?" Hij antwoordde: „Ik eet jouw peer op". een gans. Een krokodil kan er vijftig tot zeventig tegelijk leggen. Het krokodillenvrouwtje zoekt een rustige plek aan de oever of stroom en maakt met de voorpoten een gat van een meter diep en een halve meter breed. Daarin worden de eieren gelegd en het gat wordt met aarde, zand en planten weer dichtgemaakt. Door de warmte van de aarde worden de eieren uitgebroed. Dat duurt veertig tot negentig dagen. Kort voor ze uit het ei kruipen, maken de jonge krokodilletjes een geluid dat iets op kwaken lijkt. De moeder graaft de eieren dan snel uit. Zodra de jonge krokodillen uit het ei komen, storten ze zich in het water. Ze hoeven niet te leren zwemmen. wilde Iepen en dat leek de ko ning bijzonder verstandig voor een kroonprins. Maar op straat kwam de fijngeklede zigeuner een metselaar tegen. Hij trok hem mee in een steegje en be val: „Ruil je kleren met mij". „Laat mij er eens van proeven?" „Maar Heer", weerde de metse- vroeg zij. laar af, „hoe zou ik in uw kle- Maar hij zei: „Geen hap krijg je ren moeten lopen? Deze zijn ervan". Gelukkig mocht hij de fluwelen en zijden kleren uit trekken om naar bed te kunnen gaan. Maar toen moest hij een nachtgewaad aantrekken dat al even ongemakkelijk leek. Wat toch van een kroonprins!" De zigeuner dreigde: Als je niet ruilen wilt, sla ik je kop af!" Toen trok de metselaar gauw zijn oude plunje uit en de mooie prinsenkleren aan. het toch plezierig geweest Gekleed als een besmeurde met één en hetzelfde hemd te dra- selaar haastte de zigeuner zich gen bij" dag en bij nacht! Hij moest gaan liggen in een hemel- bed met gordijnen en dat vond hij verschrikkelijk benauwd. OPLOSSING Hoe heerlijk had hij in de open Er zijn kinderen geweest die ge vraagd hebben of er niet meer van die aan elkaar te plakken figuren konden komen. Natuur lijk kan dat en daarom vandaag lucht of in een hutje vol kieren f)eze personen en voorwerpen weer een. Welk plaatje moet Ie kunnen ademen tussen de rui- hoorden bij elkaar. A bi) S: B aan de halve brandweerman sende bomen van het bos! links boven plakken om één hele De volgende morgen zei de zigeu- bll 1c- bll 3D bll b bl' 4 te krijgen? ner dat hij eens door de stad en F bij 2. schielijk naar het grote bos gelrecht naar zijn vrouw die juist griesmeelpap kookte. „Zo, ben je daar weer?" vroeg ze. „Ja, hier ben ik weer", zei hij, „maar voortaan zul je me om de andere dag griesmeel koken en om de andere dag pannekoek- ken bakken" en terwijl hij dat zei gaf hij haar een flink pak slaag. Dat kwam hard aan en daarom bakte de vrouw sinds dien ook pannekoeken. Wanneer zij zich soms vergiste en twee dagen achter elkaar griesmeel pap maakte, kreeg zij een flinke klap en dat herinnerde haar aan het pak slaag dat zo hard was aangekomen. Zo leefden zij samen verder heel gelukkig. metselaar kroonprins werd, spreekt vanzelf. De prin ses merkte het verschil niet eens. Zij bemoeide zich zo wei nig mogelijk met haar man en de metselaar vertelde nooit ie mand hoe hij aan dit fijne baan tje was gekomen. Dat Markten (EIDEN. kaasmarkt (27 okt) Aan voer: 3 partijen Goudse en 1 partij Leldse kaas. Prijzen (In guldens per kg): Goudse extra kwal. tot 5.12; Leldse geen noterlnt 40. vette lan 2050: vette koelen per kg gesl. gew. 4,75—6.10; vare koelen 900-1850: grnskalvcren 900-1400: vette kalve ren per kg lev. gew. 4.70—5.10; vet te schapen 100—155; vette lammeren 160— 200: drachtige zeugen 485—550: schrammen 110—125; biggen 85—95; geiten 20-80. Handel: slachtstleren melkkoeien rustig, koeler vlug, «tig. graskalvereu rustig, vlug. vette schapen goed. vette lam meren goed. zeugen redelijk, schrammen redelijk, biggen rede lijk. geiten goed. LEIDEN, groenteveiling (27 okl). Ap pelen 17—53. Peren 48—81. Aardap pelen 23. Andijvie 22—39, Snijbonen 325—365, Stnmbonen 440, Kroten 19. Kroten, gekookt 65, Boerenkool 29— 34. Groene kool 13—25. Postelein 61-67. Spinazie 51—69. Spruiten A 72—86, Spruiten B 64—74, Prei 35— 42. Tomaten B 490-520, Tomaten C 270—290, Tomaten CC 250, Uien i - 19. Witlof 19.5—245 p. 100 ïers D 46—51. Komkommers E 36 -40. SLA A 25—39, Peterselie 12— 7. Radijs 18. LEEUWARDEN Zulvclbeurs: A commissienoteringen (In guldens per kg): Goudse kaas 3.70; Edammer kaas 3.48; broodkaas 3,50. Handel: ALKMAAR Kaasmarkt: 27 okt.) - Geen aanvoer. Commisslennterlngen <ln guldens per kg): Fabrieksedam- HO 01710-222441 De la Bl|e watersport. Mercury o.o. Formule 50 motorolie. Korte Mare 26, Lolden. Tel. 20781. „Do Zon" lakenpakketservlco. Fa. H. J. Dioben. Zoeterwoudsoslngel 23. Tel. 21839. Nu ook Cobetstr. 81. 01 AO—32916. Te koop aang. stalen bureau Prijs prijs 800,- De Lampenkoning. Haar- „De Zon" voor uw stomerij voor 1o klas atwerklng. Fa. H. J. Dieben. Zoe- terwoudsesingel 23. Tel. 21839. Nu (telefoontjes! Diversen Indien Uw tektt geplaatst Mensen In nood. Telefoon Amster dam (020) 226763. Dag on nacht Cobetatr BL"' 7"' °°k Trouwplannen? Reeds va. ƒ30 per auto verzorgt het gespec. trouwauio- Kunstgebittenreparatle». Klaar terwijl U wacht. Dag. van 9—4 uur. behalve zaterdags. Ook iedere maandag- en- Te koop gevraagd SLECHTS 2 BETALEN h 8 pers. Chryslers en chaulteurs In Iraal beige livrei! Ook voor omliggen- do gomoentes uw adresl Let opl Inl. uitsl. Zeemanlaan 12a, Leidon. Tel. 23055. Dir. J. J. do Jong. A. v. Berge Henegouwen. Schelpen- kade 47, Leiden. Tel. 20794. tot 35000 in Legden o. directe om geving. Tel. 01710—25836. SLECHTS 3* BETALEN o.o. visite-Pgeboorto- en verlovlngs- uw zakendrukwerk enz. Prima alwerk- ing. vlotte bedioning Drukworkservi- ce Halpa. Haarlemmerstr. 64. Tel. 24185. Markllntreln gevraagd mot bula|ei goon bezwaar. B. Huoting, Kruisstraat 12, Lelden. Foto van Bemmelen. Korklaan 2. Zoeterwoudo. Tol. 01715—1353 voor een goed verzorgde huweli|ksreporta- Te koop gevraagd door verzamelaar munten van Nederland, Curacao. Su 1945. W v d. Klugt, Duin en dal 34 Noordwijkerhout na 5 uur. Tel 02523-3115. Watersport Johnson 4 PK, de topper van 1972 eUna°?a^pr?i^vaenV8niÓevoor9/e7C50. Zolang de voorraad strekt. Wees de }ri|sverhogingon voor en bostel nu Di| Jacntwerl Poelgeest, Ocgstgcest, >1710—54054 Ingang bi) Kwaakbrug. ook zaterdag geopond. Sensatle. Bezoekt de groots opgezet- lo Fancy Fair. Te Oud-Ade-Dorpshuls. Zaterdag 28 oktober v.a. 14.30 uur. Zondag de gehele dag. 't Is to gok Geef on» kosteloos uw kamers op. huurkantoor C. F. Hansen, Rapen burg 60. Lelden. Tel. 01710—31786. Te koop gevraagd plm. 5 Haland Alle zonweringen, aluminium |aloo- merman1" He^U^ingeM^Teldfn/Tel. 33090. Te koop aangeb. Do Kaslenspeciallsl, Hooglandsche Korkgracht 47—49 Leiden Tel. 01710—33078k PLAATS EEN U VERDIENT ERAAN? ■tailing Inlichtingen ol bezorgen bij: Jachtwerf Poelgeest. Haarlemmortrck- vaart 16a. Te! 01710-54054. Ingang bl) Kwaakbrug. Zaterdag geopend. sluitend eerste kwaliteit worden evt. bezorgd. Tegen scherp concurre rende prijzen. Tuincentrum Elma. Th. A. Hijdra. Langeraar. Tel. 01722—2134. Heugatelttegels. Alle kleuren direct leverbaar. 5 jaar garantie Gemakke lijk te leggen. Tijdelijk Stanieymos gels Smit s Wonii .ginricblmg. Mare Wlnterberging slecht» 50 voor niot te orote boxen. Tel. 01110—24731.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12