iAAR WAPENSTILSTAND IN VIETNAM Stilte voor miljoenen, die in 32 jaar geen vrede kenden... ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 ewonnfl tOt h ;nentwi^ ü6iógraj' •eg nas le mad Zeer u e te kHHHnBHHDHH iraal Cit diezelfd) e prefec opdracb Yan een onzer redacteuren ra trein k uit Mie wapenstilstand die nu op.komst is in Viet- :t perraam betekent in de eerste plaats het inlos- vlaandafcn van de belofte die president Nixon deed >m lO.ben hij deelnam aan de verkiezingscam- aan, iiagne voor het presidentschap in 1969. De t zwanelofte om een politieke en militaire neder- t bolhoelag te ontgaan. President Nixon wilde niet e kwafc eerste Amerikaanse president zijn die jk lact«n oorlog verloor. De kritiek die in de ;enteerdferenigde Staten was losgekomen op de met dorlog in Vietnam trachtte Nixon te tem* t gelievaren door de deelname van Amerikaanse a dat Militairen aan gevechten te land te reduce- voorstebn. Intussen werd het steeds duidelijker de slajrat Nixon onder esn politieke en/of milital- edvergise nederlaag wilde verstaan. Hij zou het ink melteker als een politieke nederlaag zien in* vas niflen het Amerikanse vertrek zou worden ie kunstoorafgegaan of onmiddellijk gevolgd door le. |e installatie in Saigon van een nieuw re- waarin de communisten zouden deel- imen of misschien zelfs domineren. Het ;oord wijst er op dat Nixon niet hele- laal gelijk heeft gekregen. Hij bereikte ter wel dat er een eind kwam aan de irikaanse inmenging in de geschiedenis in Vietnam, een inmenging die begon te- het einde van de Tweede Wereldoorlog, zich langzaam ontwikkelde tot het Viet- lees drama. lit drama, waarvan de voornaamste ken- lerken zijn onderdrukking en strijd, heeft Vietnamese volk grotendeels te danken de Westerse koloniale politiek, mochteflet oorspronkelijke Vietnam bestond uit onigevwfie delen: Tonkin in het Noorden, boven iijn-helïe 20e breedtegraad. Annam, het centrale istgebied tot voorbij de 11e breedtegraad >n Cochin-China in het Zuiden. Samen met Jjos en Cambodja werden deze drie landen GROOtegen het einde van de negentiende eeuw foor Frankrijk onderworpen, in de Indo- Chinese Unie bijeenbracht, en onder kolo niaal bestuur geplaatst, fiet Franse koloniaal bestuur zag als zijn 'oornaamste taak het dienstbaar maken an de plaatselijke economie aan de be- i de leidende financiële kringen *n Frankrijk. De buitenlandse concurrentie 'erd uitgeschakeld, de Franse onderne- ers konden op zeer voordelige voorwaar- geld in Vietnam steken, waarbij ze het ■gt V^jontstaan van een nationale Vietnamese in- fl'dustrie wisten te verhinderen. kolonnc jVerzet ,j Onder invloed van de koloniale verhoudin- 'J gen verscherpten de sociale tegenstellingen in het land zich steeds verder. Tegenover "I een rijke élite van nog geen 10.000 mensen 3 stond een landarbeidersbevolking van bijna yjlien miljoen mensen die gemiddeld nauwe- 'ijks één procent van het jaarinkomen van [hun rijke landgenoten verdienden. De regel- ichte noodtoestand waarin de bevolking economische politiek kwam te verkeren, leidde in de periode tussen de twee wereld oorlogen herhaaldelijk tot opstanden, waar bij de Franse troepen met grote wreedheid optraden. Zo werden in 1930 als straf voor een muiterij van koloniale troepen in Yen Bai, in het hart van Tonkin, enige honder den dorpen in de omgeving gebombardeerd en ongeveer 30.000 Vietnamezen gedood. Ondanks deze terreur ontstonden er ver schillende nationalistische groepen die zich tegen de Franse overheersing verzetten. Onder deze groepen wist ook de communis tische Partij onder leiding van Ho Tsji- Minh zich invloed en steun te verwerven bij de bevolking. In 1940 werd Frankrijk, in de beginfase van de Tweede Wereldoorlog, door de Duit sers onder de voet gelopen. Een deel van het land werd direct bezet, een ander deel werd enkele jaren overgelaten aan een met de Duitsers samenwerkende Franse rege ring, die haar zetel in Vichy had. Onder in vloed van deze Vichy regering werkte het Franse koloniaal bestuur op zijn beurt sa men met de Japanners, die bij hun opmars in 1940 Vietnam hadden bezet. Het nationa listisch verzet in Vietnam kreeg hierdoor een nieuw karakter. In mei 1941 werd in het niet door de Japanners bezette deel van China, een nieuwe, nationalistisch Vietna mese eenheidsorganisatie, de Vietminh, op gericht onder leiding van Ho Tsji Minh. Deze organisatie, die actief de strijd tegen de Franse en Japanse bezettingsmachten leidde, werkte nauw samen met de Ver enigde Staten en met de nationalistisch Chinese Koumintangregering van generaal Tsang Kai Sjek. Zij wist in korte tijd vrij wel zonder slag of stoot heel Noord-Viet- nam te bevrijden. Kort voor de Japanners capituleerden stel den zij heel Vietnam onder een nationalisti sche regering met aan het hoofd de Bao Dai, de keizer van Annam. Na capitualatie bleek echter dat de feitelijke macht in Vietnam bij de Vietminh berustte. Op 2 september 1945 werd de Democratische Republiek Vietnam uitgeroepen. Keizer Bao Dai deed afstand van zijn troon en Ho Tsji Minh werd president van de nieuwe repu bliek. De nieuwe regering zag zich voor grote moeilijkheden geplaatst. De oorlog had, als overal ter wereld, ook in Vietnam veel ellende veroorzaakt. In 1945 kwamen twee miljoen Vietnamezen van honger om. Dank zij een radicale en voortvarende landbouwpolitiek kon de regering hieraan een eind maken. In 1946 stierven in Vietnam geen mensen meer van.de honger. De Fransen herstelden hun gezag na enige strijd en sloten in 1946 een voorlopig ak koord waarbij de Republiek Vietnam werd erkend als vrije staat binnen de Indochine- se Federatie. Desondanks begonnen de Franse koloniale troepen geleidelijk aan hun oude machtspositie te heroveren en de regeringsinstanties van de Viet Minh uit te schakelen. De pogingen van Ho Tsji Minh om met de Fransen tot een akkoord te ko men mislukten. In 1946 viel de Vietminh bij verrassing de in Hanoi gelegerde Fransen aan. Dit was het sein voor de genadeloze oorlog die acht jaar zou duren en in 1954 eindigde in de grote Franse nederlaag bij Dien Bien Phoe. De Franse regering zag in dat zij op eigen kracht niet in staat zou zijn haar positie te handhaven. De steun van de Verenigde Sta- :n werd ingeroepen. De hulp van de Amerikanen werd vooral gegeven in de vorm van adviseurs en wa pens. In geld uitgedrukt steeg zij van ruim een miljard gulden in 1950 tot ruim 3.5 mil jard gulden in 1953, dat is 80 procent van de totale oorlogskosten. In de loop van 1954 besloten de Verenigde Staten de totale kos ten van de oorlog in Vietnam voor hun re kening te nemen. Geneefse akkoorden Twee dagen na de val van Dien Bien Phoe, op 6 mei 1954, begon de Geneefse conferen tie over Indo-China. Het intitatief hiertoe werd genomen door de drie Grote Mogen- heden (Verenigde Staten, Sovjet-Unie en Groot-Brittannië). Voorts namen deel Frankrijk, de Chinese Volksrepubliek, de Democratische Republiek Vietnam, de door de Fransen gestichte staat Vietnam onder keizer Bao Dai en de met Frankrijk sa menwerkende regeringen van Laos en Cambodja. Tot de belangrijkste besluiten van deze conferentie behoorde de verdeling van Vietnam in Noord- en Zuid-Vietnam met een militaire demarcatielijn bij de ze ventiende breedtegraad, die niet zou mogen worden geïnterpreteerd als politieke of ter ritoriale grens. Voor 1956 zouden vrije verkiezingen worden gehouden met als inzet de hereniging van Vietnam. Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten on derschreven de Geneefse slotverklaring niet. Washington gaf een afzonderlijke ver klaring uit waarin het zei elke hervatting van agressie met de meeste ernst te zullen beschouwen als bedreiging van de vrede en internationale veiligheid. Nog tijdens de conferentie was op aandrang van de Ver enigde Staten de katholiek Ngo Dinh Diem, een autoritaire politicus uit Hué, door de Bao Dai tot premier benoemd. De keizer verdween voorgoed naar Frankrijk. Diem liet eind 1955 een referendum houden. Zuid Vietnam werd een republiek met Diem als president. Op de Geneefse conferentie werd Vietnam in feite in twee zones verdeeld: een noorde lijke zone (Tonkin plus het noordelijk derde deel van Annam) en een zuidelijke zone (Cochin-China plus het zuidelijk tweederde deel van Annam). Ongeveer 130.000 uit het Zuiden afkomstige Vietminh soldaten bega ven zich naar het noorden, terwijl circa 930.000 meest katholieke Vietnamezen naar het Zuiden trokken. Van het begin af was het duidelijk dat noch premier Diem noch de Amerikaanse rege ring van plan waren de overeenkomst van Genève na te leven. De als tijdelijk bedoel de demarcatielijn tussen het noordelijk en ziudelijk deel van Vietnam beschouwden zij als de Noordgrens van de afzonderlijke staat Zuid-Vietnam. Bovendien vreesden zij dat vrije verkiezin gen een grote overwinning voor de Viet minh zouden opleveren. De door de regering Ngo Dinh Diem ge voerde politiek leidde al spoedig tot een on houdbare situatie in Zuid-Vietnam. Ener zijds herstelde hij de door de Vietminh ver dreven grootgrondbezitters in hun macht en veroordeelde daarmee de Zuidvietname- se boeren tot bittere armoedt, anderzijds weigerde hij elke medewerking aan pogin gen om tot hereniging met Noord-Vietnam te komen, zodat de scheiding tussen de naar het Noorden teruggetrokken Vietminh soldaten en hun gezinnen in het Zuiden een permanent karakter dreigde te krijgen. Het verzet tegen Diem nam vooral toe door de barbaarse wijze waarop hij leger en po litie inzette om zijn tegenstanders te vervol gen. In 1958 was de verontwaardiging over de terreurpolitiek van Diem zo groot ge worden, dat het verzet de vorm kreeg van een gewapende opstand, waarbij grote de len van het platteland aan het gezag van de regering in Saigon werd onttrokken. In 1960 werd een regering voor de Bevrijding van Zuid-Vietnam gevormd, het latere Zuid- vietnamese Bevrijdingsfront FNL (waaruit weer de voorlopige revolutionaire regering voortkwam) met de Vietcong als strijd macht. De invloed van het Bevrijdingsfront werd al spoedig zo groot dat de regering Diem in 1961 overging tot massale deporta tie van de plattelandsbevolking naar ver sterkte en bewaakte kampementen, waarbij de oorspronkelijke dorpen verwoest en de omliggende landerijen met chemische mid delen onbruikbaar werden gemaakt. In maart 1961 hadden de eerste grote ge vechten plaats en begin april laat Washing ton weten Diem te blijven steunen en het aantal adviseurs op te voeren van 300 tot 3000. In juni 1962 komt de Britse regering (als mede-voorzitter van de Geneefse conferen tie) met een eerste openlijke beschuldiging dat Noord-Vietnam wapens en troepen in het zuiden infiltreert voor steun aan de Vietcong. Enkele maanden eerder had Amerika erkend dat de Amerikaanse advi seurs aan de strijd deelnamen, toen nog al leen defensief. Diem, die in het binnenland ook veel verzet had van onder meer boeddhisten die zijn re gering van grote corruptie beschuldigden, werd 1 november 1963 bij een militaire staatsgreep vermoord. In de laatste periode van zijn bewind hadden ook de Amerikanen hem de rug toegekeerd door tijdelijk de hulp te beperken. Na verscheidene militaire regeringen kwam bij een staatsgreep van vice-lucht- maarschalk Nguyen Cao Ky generaal Nguyen Van Thieu eind 1965 aan de macht als staatshoofd. De militaire situatie was voor de Zuidviet- namezen hopeloos. De Vietcong regeerde in grote delen van het land. De eerste Amerikaanse actie tegen Noord- Vietnam had op 5 augustui 1964 plaats toen Amerikanse torpedobootjagers In de Golf van Tonkin zouden zijn aangevallen door Vietnamese torpedoboten. Een later fel omstreden kwestie. Het Congres aanvaardde de Tonkin-resolu tie die president Johnson vrijwel onbeperk te bevoegdheden verleende. Dit was het be gin van de eerste luchtoorlog tegen Noord- Vietnam die met enkele bestanden tot 1968 steeds feller zou worden gevoerd. Bombardementen In maart 1965 kwam een eind aan de advi serende taak van de Amerikanen toen zij hun élite-groepen, de mariniers, in de strijd wierpen. De toestand zag er voor de regering In Sai gon hachelijk uit met een strategische re serve van maar twee bataljons. Steeds meer namen de Amerikanenen de directe oorlogvoering op zich. In januari 1968 was hun sterkte opgevoerd tot meer dan een half miljoen man. Luchtmacht en Zevende Vloot niet inbegrepen. Zuidkoreanen, Aus traliërs, Nieuwzeeianders, Philippino's en Thailanders kwamen de Zuidvietnamezen te hulp. In 1968 omvatte het Zuidvietnamese leger weer 700.000 man. Noord-Vietnam kreeg de morele en mate riële steun van vooral de Sovjet-Unie en China. Vredesvoorstellen na de uitbreiding van de Amerikaanse luchtaanvallen in 1965 cn la ter, werden over en weer categorisch van de hand gewezen. Bombardementspauzes om Hanoi te bewegen naar de onderhande lingstafel te komen hadden evenmin resul taat. Het was vooral de druk op Amerika die steeds toenam. In de Verenigde Staten kwam het tot heftige betogingen waarbij doden vielen. Regeringen oefenden pressie uit op de regering Johnson. De Amerikaanse president boog het hoofd na het bloedige Tet-offenslef van begin 1968. Op 30 maart van dat jaar maakte hij bekend de luchtaanvallen op 90 procent van Noord-Vietnam te staken en zich niet her kiesbaar te zullen stellen voor de dat jaar te houden presidentverkiezingen. Later in 1968 werden de luchtaanvallen geheel stop gezet en kwam men overeen in Parijs te onderhandelen over vrede. De Amerikanen hebben veel kritiek moeten ondergaan over hun strijdwijze in Vietnam. Napalm en fragmentatiebommen eisten veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Ontbladeringsmiddelen veranderden uitge strekte landbouwgebieden in woestijnen. Vele tienduizenden Vietnamezen werden door de Amerikaanse troepen en hun Zuid vietnamese helpers vermoord omdat ze wel eens met het Bevrijdingsleger zou kunnen sympathiseren. Op 2 december 1969 ver klaarde de Amerikaanse senator Edward Kennedy dat de laatste vier jaar ruim 300.000 Vietnamese burgers zijn omge bracht waarvan het grootste deel door Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen. Op 25 januari 1969 vond in Parijs de eerste vredesvergadering plaats tussen vertegen woordigers van Zuid-Vietnam en Verenigde Staten enerzijds en van de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Vietnam en Noord Vietnum anderzijds. Dit wekelijkse overleg, herhaaldelijk onderbroken doordat een der partijen wegliep, zou nooit uit de impasse komen waarin het begon. Het zou de facade blijven, terwijl achter de scher men later in het geheim zou worden onder handeld. In juni 1969, bijna een half Jaar nadat hij aan de regering kwam, kondigde Nixon het begin aan van de Vietnamisering van de oorlog, de terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten. In 1972 was de Vietnamise ring in zoverre een feit dat geen Ameri kaanse grondstrijdkrachten meer aan da strijd deelnamen. Vietnamees was de oor log echter nog allerminst. Na het jnnuarf offensief van de Noordvietnamezen en da Vietcong, besloot Nixon in maart tot her vatting van de bombardementen op Noord- Vietnam. Op 8 mei gaf hij zelfs bevel da Noordvietnamese havens te blokkeren. Geheim overleg Zes dagen eerder had in Parijs de eerstC geheime ontmoeting plaats tussen Nlxor» adviseur voor veiligheidszaken, dr. Henryi Kissinger en Le Due Tho, geheim onder^ handelaar namens de Noordvietnamezenr Later volgden meer besprekingen die ui£ eindelijk tot een overeenkomst zouden lel* den. Belangrijkste punten bij het geheim» overleg waren de positie van president Van Thieu van Zuid-Vietnam, die volgens de Noordvietnamezen moet verdwijnen, d» Amerikaanse krijgsgevangenen (Washing ton wilde zekerheid over hun vrijlating al vorens met welke regeling dan ook akkoord te gaan) en de vorming van een voorlopige coalitieregering (een eis van de Noordvieü namezen en de Vietcong). Deze langste oorlog uit de moderne ge schiedenis heeft voor miljoenen leed ge bracht. Volgens de statistieken van oktober 1972 waren tot dan meer dan 56000 Ameri kanen gesneuveld. Gewond raakten meer dan 300.000 Amerikanen en vermist waren er ruim 1800. De Zuidvietnamezen hadden tot oktober 1972 meer dan 183.500 man aan doden verloren en de andere geallieerden bijna 5200. Volgens Amerikaanse en Zuid vietnamese ramingen sneuvelden meer dan 900.00 Noordvietnamezen en Vietcongstrij- ders. Het aantal dode of gewonde burgers in In do-China wordt op minstens 2 miljoen ge schat, van wie dc meesten Zuidvietname zen. Er is vrijwel niemand die niet min stens eenmaal is geëvacueerd. Vele duizen den verplaatsen zich voortdurend van het ene gebied naar het andere om an het oor logsgeweld te ontkomen. Nu de wapens zullen zwijgen heerst er een onwennige stil te. Een stilte voor de miljoenen die in 32 Jaar geen vrede hebben gekend. SIG. W. WOLF

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11