Architect Greiner zal plannen voor Leidse Schouwburg uitwerken si Amusement trekker voor Vietnamactie Over ruim een jaar is restauratie van Ter Waddin klaar Leidse Baan in het Praethuis Wisselende emoties bij concert van Rott. Philharmonisch Parkbos voor publiek behouden TOBER .VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 IE ar ma. ,i het O ppeli ik LEIDEN We willen het pret tig houden, want het pro gramma van het Rotterdams Philharmonisch orkest was donderdagavond met de twee uitschietters Prokoïjew's derde Pianoconcert en de Muziek voor de strijkers, trompetten en slagwerk van Grazyna Bacéwicz beslist goed. Voor de wat meer con ventioneel ingestelde oren was de Bolero van Ravel een zoethoudertje, maar het werd een kwaadmakertje. En niet alleen voor dirigent Jean Fournet. Vooraf ging het Concert in G „Dans le goüt théatral van Fran- gois (le grand) Couperin, in de bewerking van Fer- nand Oubrandous. En dat werd. althans voor ons, een huilertje. Want Couperin kwam er nau welijks aan te pas. Hij schreef dit werk aanvanke lijk voor clavecin, maar liet het aan het hof van Louis XIV ook uitvoeren als en- semblemuziek voor viool, fluit, hobo, viola da gamba, fagot en continuo, als kamer muziek dus. En nu mag Fer- nand Oubradous onder de in druk zijn gekomen van de mogelijkheden van „toutes sortes d'instruments de mu- sique" of misschien ook Jean Fournet, maar Couperin ver draagt eenvoudig niet de ze vel te grote, massale orkestbezetting, zoals wij die te horen kregen. Maar we zouden het prettig houden, want daartoe was ook alle reden. In de eerste plaats Gina Bachauer, een fenomenale pianiste, die vi taal en puntig het pianocon cert van Prokofjew uit de toetsen veerde. Groot en uit bundig heeft de componist zijn werk opgezet, waarmee men vergelijkingen zou kun nen trekken met Rachmani noff, zij het dan ook dat de hematiek van Prokofjew hoekiger is en ritmisch bril- lanter. Met haar geweldige techniek en haar intense mu zikaliteit gaf de soliste dit werk het „volle pond", waarbij de indruk bestond dat haar vitaliteit die van Jean Fournet hier en daar overtrof. Het orkest heeft zich onder scheiden met de uitvoering van Muziek voor strijkers, trompetten en slagwerk van Grazyna Bacéwicz. Het is nauwelijks denkbaar dat deze Poolse componiste haar opleiding kreeg bij Nadia Boulanger in Parijs. Zij heeft in oorspronkelijkheid haar leermeesteres verre overtroffen. En nu mag men dit werk, nog behorend tot haar eerste periode, „tradi tioneel gebonden" noemen in vergelijking tot haar latere avant-gardistische ontwikke ling, toch is deze richting hier al merkbaar. In de ef- fèctwerking van haar instru mentatie vooral. Het Rotterdams Philharmo nisch orkest was hier in zijn element. En zo werd deze avond dan toch boeiend en interessant. B. RIJNDERS LEIDEN Onno Greiner, archi tect BNA te Amsterdam zal zijn schetsontwerp voor de renovatie van de Leidse Schouwburg tot een definitief ontwerp met kos tenraming uitwerken; B. en W. van Leiden zullen de rijks-ad viescommissie voor de bouw van Schouwburgen het plan om advies voorleggen en bovendien zullen ze met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in on derhandeling treden om de res tauratie-subsidies veilig te stel len. De raadscommissies voor CRM, Financiën en Openbare Werken hebben gisteravond hun Instemming gegeven aan een desbetreffend voorstel van B. e W. Ze deden dat, nadat de heer Greiner hun een uitleg van zijn schetsplan had gegeven. De plannen van architect Greiner zijn sinds vorige week bekend. Enkele hoofdlijnen van de reno vatie: het gehele complex moet voorzien worden van nieuwe fundering; de mooie zaal zal practisch onveranderd blijven, al moet bijna elke centimeter gerestaureerd worden; bezien wordt, of de gietijzeren kolom metjes die in de zichtlijn van de theaterzaal staan. vervallen kunnen door de balcons op te hangen; het pand wordt voor zien van een brandvrij trappen huis waardoor de ijzeren brand trap, die de buitengevel ont siert. kan verdwijnen; om rede nen van practische aard blijft de verhoogde stoep voor de in gang behouden; er komt op een onderbouw, twee meter boven het maaiveld een toneeltoren van zestien meter hoogte en het toneel wordt door een hefpo dium, dat tevens tot orkest-ac commodatie dient, zaal-inwaarts vergroot. Omdat het Provinciaal Bestuur nog geen goedkeuring heeft ge geven voor het betrekken van het aanpalende K O-complex (het voormalige Carmelitessen- klooster) in het renovatieplan, stippelde de heer Greiner de volgende strategie voor de bouw uit: begonnen wordt met de to neeltoren en de bouw aan de Ceciliastraat. Dat kan tijdelijk dienen tot onderdak voor het K O-apparaat in de volgende fase die de renovatie van de schouwburgzaal en het K 0- complex omvat. Op die wijze zal een vertraging in het afko men van de bouwvergunning vor K O van geen enkele in vloed zijn op de vernieuwing van de schouwburg. De heer Greiner zal voor het uit werken van het schetsplan on geveer drie maanden nodig heb ben het bestekklaar-maken van het plan vergt daarna nog ongeveer negen maanden. De eigenlijke bouw neemt vervol gens nog eens 2/2 jaar in beslag zodat de Leidse Schouwburg pas weer over een jaar of vier in gebruik genomen kan worden wanneer de procedure voorspoe dig verloopt. In verband daarmee vroeg me vrouw Kerling (PvdA) de heer Greiner, of hij bij het onderzoek naar de bouwkundige toestand van het gebouw wel „alle tegen vallers was tegengekomen, die je bij zo'n project tegen kunt komen". Die vraag bleek moeilijk te beant woorden want, aldus de heer Greiner, „dan zouden we alles hebben moeten openmaken". Waarop de heer Van Aken (PvdA): „Maar er is ook geen enkele post voor onvoorzien op genomen". De architect: „Dat zou ook de eerste post zijn, die u eruit gooit". Nadat de heer Greiner was ver trokken, vroeg de heer Van Aken zich nog af, of de commis sies het plan nu financieel moesten benaderen dan wel uit een oogpunt van urgentie. Wet houder Harmsen, sprekend na mens B. en W., zei van mening te zijn, dat alleen de toestem ming van de commissies nodig was om de heer Greiner zijn plan te doen uitwerken. Daarna moet de raad besluiten hem de opdracht voor de bouw te verle nen. Binnenlandse Zaken en het De Leidse Schouwburg, het zal nog enige jaren duren voordat ze zo vol zit. provinciaal bestuur zijn van mening, dat Leiden zo spoedig mogelijk weer een schouwburg moet hebben; G.S. hebben er in toegestemd dat Leiden 6,3 mil joen aan de bouw besteedt op basis van een bedrag van 4.5 miljoen uit de reserves. Nie mand kan vandaag nog zeggen, wat de exacte kosten zullen zijn en pas wanneer de raad een voorstel krijgt over de verdeling van de kosten over Schouwburg en K O, kan hij zich over de financiën uitspreken. Dat is de inhoud van het principe besluit dat de raad op 10 janua ri 1971 nam en dat de heer Harmsen onveranderd wil uit- LEIDEN De Brede Vietnam Beweging wil zaterdag de aan dacht van een zo groot mogelijk publiek richten op de wrede en eindeloos lijkende oorlog in Vietnam. Als begin van de actie „Leiden voor Vietnam", die een week duurt en afgesloten wordt met een solidariteitsavond op 2 november in het Kreatlef Sen trum, heeft zij een programma samengesteld dat voor iedereen aantrekkelijk is. Na de politieke manifestatie en demonstratie (zie ook voorpagina) treden 's avor.ds bekende Nederlandse artiesten belangeloos op in de Stadsgehoorzaal. Tevens worden er een dertigtal werken van Leidse beeldende kunstenaars geveild. Deze zijn 's middags reeds te bezichtigen in de koffie kamer beneden. Er wordt daar een voor-veiling gehouden waarop men schriftelijk zijn bod bekend kan maken. Deelne mende kunstenaars zijn onder anderen: Willem Breddels, Kees Buurman, Frans van Nieuwen- berg en Karei Roskam. Tijdens de benefiet-avond treden pantomime-speler Rob van Rijn, cabaretier Jaap van der Merwe en poppenspelers Lucas Gouds waard en Leonore de Jong op. De avond wordt geopend door het boogie-woogie trio van Rob Agerbeek (piano) met Arnold Dooyeweerd (bas) en Louis de Bij (drums). De avond wordt ook besloten met jazz. en wel van Suite Four (Free Jazz en Avantgardf). De link naar het onderwerp van de dag, Vietnam, wordt op ver schillende punten in het pro gramma gelegd, onder meer door Elsje de Wijn en Jack Horn, die gedichten van Ho Chi Minh en anderen zeggen. Trins Snijders van de Haagse Come- die zingt liederen van Bertold Brecht en Guido Groot en Joop Rietbroek zingen een Noord- vietnamees strijdlied. Tussen de verschillende onderdelen door spreekt voordrachtskunste naar Jan Buzeman teksten over Vietnam, geschreven door Joep Creyghton. Ook artiesten van eigen stad staan op het programma ver meld. Marjolein Briër dans met haar groep Brown Baby", een regeringsopdracht van CRM. Henny Ravenstein (viool) en Henk Briër (piano) spelen werken van HSndel en Bela Bartók. Emile en Natasha en Jan van Rhenen zingen enkele liedjes. Door de actie „Leiden voor Viet nam" vlak voor de verkiezingen hier op 29 november en die in Amerika te houden, hoopt de BVB de mensen duidelijk te maken, dat zij door een bewuste politieke keuze mee kunnen werken aan de vrede in Viet nam. Zij acht het dan ook uiter mate belangrijk niet alleen de avond bij te wonen, maar ook de middag, waarop een grote hoeveelheid belangrijke infor matie gegeven wordt. De film „Vietnam-Vietnam" zal worden gedraaid, ingeleid door Jan Pluvier en Jan Boonstra. die op de hoogte zijn van de meest actuele gebeurtenissen in Vietnam. Veertien panelen met Zweedse foto's en teksten, onder redactie van het Vietnam-Bulle tin, worden tentoongesteld. Deze expositie zal de komende week op verschillende plaatsen in de stad opgesteld worden, te begin nen op zondag in de Hooglandse Kerk. De route van de optocht is als volgt: start om 13 uur vanaf het Schuttersveld - Stationsweg - Sta tionsplein - Steenstraat - Bluuw- poortsbrug - Haarlemmerstraat - Hooigracht - Nieuwe Rijn - Gan getje - Botermarkt - Vrouwen- steeg (ontbinding). LEIDSCHENDAM Het lijstje van wensen die dc ge wone dienst van de gemeen tebegroting extra zou belas ten, is gisteravond in een ge combineerde vergadering van de kieskringen van KVP. AR en CHU besproken. Het ziet er als volgt uit: deelname aan intergem. GGD 350.000), algemene begraafplaats (129.000), sa menwerkende gemeenten volksmuziekschool (75.000), stichting centraal biblio theekgebouw (200.000), logo pediste (45.000), verhoging subs. kruisverenigingen (20.000), invoering paspoort 65 plus (ca. 100.000) extra koster gezinszorg (10.000), kantoor gemeentewerken (100.000). uitbreiding sport park De Heuvel (50 000), de bedrogen zijn jaarlijks terug kerende lasten. ie soldat Ken. IS iportmagi lloprograi 5. ZEVE N'leui CI.02 D(* Hoorrpfc r 10 Nle-- VOORSCHOTEN In het uiterste noordwestelijke puntje van de gemeente Voorschoten, met de oude uitspanning De Grote Vink als gezellige overbuur, kan - fi guurlijk gesproken - de vlag worden uitgestoken. Gemas keerd door oude, herfstkale reu zen van bomen staat daar wat gênant en sjofel het eens zo trotse huis Ter Wadding, anno 1770. Van binnen grondig ontta keld door „onverlaten", in de ongeveer 8 jaar dat het gebouw niet bewoond werd. Echter, de vergane schoonheid van het 18e eeuwse buiten gaat een verjon gend blosje krijgen. Nieuwe glo rie gloort voor Ter Wadding. De restauratie van het oude land goed met opstallen is ter hand genomen. De steigers kunnen worden beklommen om aan de zorgvuldige conceptie van de Leiderdorpse architect Piet van der Sterre, specialist in het red den van oudheden, gestalte te geven En dit alles dank zij Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land, die in mei '70 besloten, de buitenplaats van mevrouw A. E. S. R. Insinger te Soest aan te kopen. Over ruim een jaar hoopt men binnen de opgeknap te muren de nieuwe gebruikers van het huis te kunnen begroe ten: ongeveer 20 man van het kantoor wegendistrict „Rijn streek-zuid" van de provinciale waterstaat, thans nog gehuis vest in het semi-permanente on derkomen aan het Delftse Jaag pad bij het Lammenschansolein, aan de kop van de Voorschoter- weg. Gedeputeerde dr. R. Eijsink zei het gistermiddag, tijdens een persbijeenkomst in de monu mentale kilte, nog eens duide lijk: „Ik ben blij, dat de provin cie dit oude huis heeft kuftnen verwerven. Het gevaar van ver kaveling van het landgoed en het stichten van een bungalow park is hiermee voorkomen. Deze dreigende plannen lagen er destijds en dat zou noch het huis, noch het landgoed ten nut te kunnen zijn geweest van de gemeenschap. Het landgoed is nu behouden in een groene zone, in relatie tot de groene zone aan de overzijde die tot aan Duivenvoorde reikt". Het is niet de eerste keer, dat een pro vincie een dergelijk oud land goed voor de ondergang kan be hoeden. Ook in het buitenland, met name in de Duitse Lënder, wordt op nog groter schaal van Monument voor Prov. Waterstaat overheidswege aan monumen- tenbehoud gedaan door de ver schillende objecten een bestem ming in de overheidssector te geven. In de middeleeuwen reeds was er een „Ter Wadding"; in oude tij den heette de Haagsche Schouw „het veer Ter Wadding" en waar nu het huis staat, heeft toen waarschijnlijk een boeren hofstede gestaan. Nooit is geble ken, zoals wel is beweerd, dat ooit hier een versterkte ridder woning heeft gestaan. Niettemin vroeg gistermiddag Leidens di recteur van Gemeentewerken, ir. Vos, in zijn hoedanigheid van lid van Oud Leiden en lid van de archeologische commis sie van de provincie, of er on derzocht kon worden (tijdens de restauratiewerkzaamheden) of vroeger hier een ander gebouw had gestaan, omdat in dergelij ke situaties elders langs vaar wegen, strategisch gelegen kas telen werden opgetrokken. In 1566 werd ter plaatse voor het eerst een „hagepreek" (propa ganda voor de reformatorische religie) gehouden. Het stuk grond was toen nog van de eige naar van Duivenvoorde, die veel schatting aan de bisschop van Utrecht moest betalen en daarom liever eieren voor zijn geld koos door van geloof te veranderen. Pas later kreeg het landgoed het karakter van een buitenplaats. In 1768 werd Ter Wadding gekocht door Willem van Noort. die het huis in hoofdzaak zijn huidige aanzien moet hebben gegeven. Het to rentje is afkomstig van het huis Adegeest. Ondanks de inwendi ge geruïneerde toestand is het huis nog niet der dagen zat. Ar chitect Van der Sterre verzeker de ons, dat het gebouw als „casco" nog in uitstekende toe stand verkeert. De ramen kriigen de oorspronke lijke kleinere „roeten" terug, in plaats van de grote huidige ven sterglazen. zodat de gevel door de vensters wordt „voortgezet". Ook op deze manier zal de sta tie van het deftige huis volko men worden gerehabiliteerd. Ook uit landschappelijk en re creatief oogpunt is de instand- De restauratie van Ter Wadding is in volle gang houding van het landgoed van groot belang. Het parkbos zal vrij toegankelijk voor het pu bliek worden. In dit bos, waar aan eveneens het nodige onder houd zal moeten worden ver richt, ligt een waterpartij en daarnaast een langgerekte moestuin. Het onderhoud van het groen komt voor rekening van de gemeente Voorschoten. De totale grootte van het in '70 aangekochte landgoed bedroeg ruim 3,21 ha en de prijs be droeg 350.000. In 1965 werd het landgoed getaxeerd of 900.000. Het was toen 3,86 ha groot, ter wijl het in de vorm van een erf dienstbaarheid vrij uitzicht had over de omliggende landerijen. In verband met wegenaanleg heeft de provincie toen ca. 6600 m2 van het land aangekocht, terwijl de erfdienstbaarheid in verband met gewijzigde omstan digheden is afgekocht, e.e.a. tot oen totaal bedrag van 400.000. Van het aankoopbedrag van 350.000 heeft 150.000 betrek king gehad op het parkbos. De restauratie wordt door de fa. Holleman te Santpoort uitge voerd voor een bedrag van 446.300, excl. BTW. C.<M en ge meente Voorschoten subsidiëren elk 30 pet. en het Rijk 6 pet. van de kosten; de overige 34 pet. wordt door de provincie uit een andere pot betaald. LEIDEN Is Wegenaanleg een zaak van leven of dood? Dat is de vraag, die op donderdag - 2 november a.s. om 20.00 uur aan de orde komt in het Praet- h- aan de Vrouwenkerkkoor- st. at. Wegenaanleg, hoe nuttig ook, gaat in toenemende mate een bedreiging vormen voor onze toekomstige leefomstandig heden. Een voorbeeld daarvan, dat van direct belang is voor Leiden, is de Leidse Baan. Als gevolg van de activiteiten van de Werkgroep Milieubeheer aun de Leidse Universiteit, namen provinciale staten van Zuid-Hol land in januari van dit jaar met kleine meerderheid het besluit, dc aanleg van de Leidse Baan stil te leggen in afwachting van plannen voor verbetering van het openbaar vervoer in het ge bied van Leiden en Den Haag. Wie echter mocht denken, dat dit uitstel ook afstel betekent, vergist zich. Op het nieuwe pro vinciaal-wegenplan is niet alleen de Leidse Baan opgenomen maar ook de weg dwars door de Wassenaarse duinen. Eovendien zijn nog tal van andere wegen geprojecteerd. dwars door het toch al zo schaarse na tuurgebied van West-Nederland. De bezorgdheid over de uitbrei ding van het wegennet wordt niet alleen ingegeven door de aantasting van het totale milieu, waarin wij en onze kinderen zullen moeten leven. Er zijn nog steeds veel mensen, vooral bij de provincie, die menen dat de groei van het autoverkeer nodig, nuttig, prettig of tenmin ste onvermijdelijk is, of dat het hun tijd wel zal uitduren. Waar schijnlijk vergissen zij zich, veronderstellen de gesprekslei ders W. J. ter Keurs en dr. H. A. Udo de Haas, en kan het openbaar vervoer werkelijk uit komst bieden. Gaat Leidse Baan tocli door? LEIDEN Op 2 november ko men W. J. ter Keurs en H. A. Udo de Haas, leden van de werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit In het Praet- huys, Vrouwenkerkstraat 9, praten over het Provinciaal We genplan. Aanvang 20 uur. Als onderthema wordt er van ge dachten gewisseld over de Leid se Baan, waarvan nog steeds niet duidelijk is of hij wel of niet aangelegd zal worden. De werkgroep Milieubeheer is één van de meesi felle tegenstanders van de Leidse Baan. Ondermeer door haar niet-aflatende acties namen provinciale staten in ja nuari jongstleden het besluit dc aanleg van de Leidse Baan te stoppen. Op het nieuwe provin ciale wegenplan prijkt echter niet alleen de Leidse Baan, maar ook een weg dwars door het Wassenaarse duingebied. Bejaardensoos Sassen heim weer van start SASSENHF.IM - Gistermiddag had in het KSA-gebouw de eer ste bileenkomst plaats van de RK Bejaardenbond. Begonnen werd met een eucharistieviering opgedragen door pastoor dr. C. v. Bockxmeer. Medewerking werd verleend door het vorig jaar opgericht bejaardenkoor o.l.v. kapelaan H. M. Kuypers, terwijl mevrouw v. d. Zalm op de piano begeleidde. Hierna werd o.l.v. voorzitter J. v. d. Nouland een korte huishoude lijke vergadering afgewerkt. De aftredende bestuursleden C. W. Mooymans en N. Noordermeer werden herkozen. Organisato risch en financieel kent de bond geen zorgen, zodat de vergade ring een vlot verloop had. Na de pauze werd door de heer W. Chouffour een aantal films ver toond, o.a. over de afgelopen najaarsfeesten, de gecostumeer- de markt te Noordwijkerhout en een leuk filmpje over het optre den van enkele leden die een to neelstukje ten beste gaven op een vroeger gehouden middag. Tot slot was er nog een filmver slag van de in september J.I. gehouden boottocht over de Ka- ger- en Braspmerplassen naar Alphen a. d. Rijn en via Leiden terug. Het behoeft geen betoog dat van één en ander bijzonder werd genoten. RIJPWFTERING Zater dagavond wordt er in ge bouw „In den Vergulden Vorst" een kaartavond ge houden, aanvang 20 uur. Er zijn vele aantrekkelijke prij zen beschikbaar gesteld. De opbrengst is voor de Invali- denbnnd Alkemade en om streken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3