fieidae (Bowumt r Nixon: Amerika zal eervolle vrede in Vietnam winnen m i Conflict binnen NVV Saigon bereid bestand thans te aanvaarden Ambassadeur Algerije op het matje geroepen Nieuwe scholen in Leidse regio kunnen starten Overcapaciteit bedden in Leiden niet ontkend v.d. WATER Irene uit ziekenhuis Adler Mode Fa. H. van Veen Burgemeester van Katwijk verbiedt protestritten jrt Rapenburg 2 Led™. telefoon 22244" Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Herur, pvertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar 101,95. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG NR. 18837 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 OVERDAG OPKLARINGEN Vannacht en morgenochtend tijde lijk regen gevolgd door opkla ringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar zuidwest Min. temp. plm. 8 graden en max. temp. omstreeks 15 graden. Zaterdag zon: 7.28; maan: 22.46; - 13.59; Schev. hoogw.: 6.50 - 19.15; laagw.: 2.42 - 15.02. Ned. 1: 19.05 uur Popzien; 21.10 uur Mannix. Ned. 11: 19.30 uur Usberen in Ca nada; 21.15 uur 3 x 1 1 (show programma); 22.35 uur In Tros- sport flitsen uit de wedstrijd Pa- nathinaikos—Sofia SK. Over sociaal contract DEN HAAG/UTRECHT De N.V.V.-Verbondsraad zou vandaag proberen de tegen stellingen binnen deze vak centrale over de voorwaar den van een sociaal contract op te heffen. Deze tegenstel lingen, ontstaan door verder gaande eisen van de Indus- triebond-N.V.V. (in een ulti matieve brief aan de Ver bondsraad) en de voorwaar den van de drie vakcentra les, schijnen toegespitst te zijn op de verhoudingen NVV-voorzitter Ter Heide en de heer A. Groeneveit van de Industriebond. „De discussies in de Verbonds raad hebben zich", zei gis teravond N.V.V.-vice-voorzit- ter Kok, „wel toegespitst op de positie van de voorzitter (drs. H. ter Heide), omdat hij rechtstreeks bij de zaak betrokken is. De Algemene Bond van Amb tenaren liet zijn leden de- i zer dagen weten, dat „een I scherpe toespitsing van de i verhouding", tussen de heer 1 Groeneveit, voorzitter van de Industriebond-N.V.V. en de voorzitters van de andere N.V.V.-bonden geconstateerd j moet worden. Intussen heeft de regering de j Tweede Kamer bericht, dat zij haar voorstel om de kin- "I derbijslag ook voor het twee de kind te bevriezen terug- -I neemt. Dit is een nieuwe - concessie in de onderhande- lingsprocedure om tot een I sociaal contract te komen. De vakcentrales echter wil- len niet meer over een so ciaal contract spreken, maar i wel over een centrale over eenkomst tussen werknemers en werkgevers. Aan deze overeenkomst zou de rege ring slechts haar toestem ming behoeven te geven. De ministerraad zou zich van daag intern met de nieuwe voorwaarden voor het con tract en met de eventuele concessies aan de werkne mers bezighouden. Morgen wordt het overleg met de werknemers en werkgevers voortgezet. De regering zal de Tweede Kamer in ieder geval inlichtingen over het resultaat van het gesprek. Zij wil over deze resultaten ook een openbare discussie houden met de Tweede Ka mer. Dr. Kissinger deelt op een pers conferentie in het Witte Huis mee dat de vrede in Vietnam binnen handbereik is. Op de beurs in New York is de handel in effecten en aandelen gisteren omhoog gegaan na de mede deling van het Witte Huis dat het einde van de oorlog in Vietnam in zicht is. JG EN HAAG (ANP) Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft tegenover de Algerijnse ambassadeur dr. Messaoud Aït Chaalal zijn afkeuring uitge sproken over ieder misbruik van het diplomatiek paspoort. Algerijnse ambassadeur die in techni- fspraak men. Op het ministerie is de ambassadeur in kennis gesteld van .het gebeurde op Schiphol, waar in de bagage van een Jor- daniër met een Algerijns di plomatiek paspoort twee kof fers met explosieven en vuur wapens werden aangetroffen. Brussel resideert, is woensdag Een woordvoerder van het minis- gevraagd'naar Den Haag te ko- AUTO HEEMSKERK Officieel DATSUN-DEALER Leiden Herengracht 79 Telefoon 01710-33861 -20987 Roelofarendsveen terie van Buitenlandse Zaken zei dat het duidelijk is dat de ambassadeur „niet voor een kopje thee is gevraagd". In Den Haag heeft mén opheldering ge vraagd over de Jordaniër. Of de man in Algerijnse diplomatieke dienst was of niet, kon de woordvoerder van buitenlandse zaken niet meedelen. Israël heeft gisteren de Verenigde Naties cpnieuw gewezen op de „verantwoordelijkheid van Ara bische regeringen voor de ter- reurcampagne van Arabische moordcommando's". CcidocSouAcmt VANDAAG UIT STAD EN STREEK nog Leidse Schouwburg minstens vier jaar dicht pag. 3. Restauratie Ter Wadding schiet al aardig op pag. 3. Kuilboer, nieuwe gemeen tesecretaris van Leimuiden en Rijnsaterwoude pag. 5. Leidse bioscopen pag. 5. Nieuwe school Hazerswou- de gaat naar het openbaar onderwijs pag. 7. Kano's en roeiboten weet in Nieuwkoopse Voorwete ring pag. 7. Zaalhandbal gaat zondar van startpag. 9. Bodegraven treft in beker strijd Docos pag. 9. Minister Geertsema Geruchten over verplaatsing rijksdiensten niet te voorkomen DEN HAAG (ANP) - De rege- ring neemt volgende maand de eerste beslissingen over de te verplaatsen rijksdiensten. De Tweede Kamer zal daarvan on middellijk op de hoogte worden gesteld. Krekelberg gaat niet de eel in SAIGON (AP/RTR) De Zuidvietnamese regering heeft vandaag verklaard bereid te zijn een wapenstilstand te aanvaarden. Zij zal echter nimmer een politieke rege ling aanvaarden die indruist tegen de wil van het volk. De verklaring van het regime in Saigon volgde op onthullingen van Noordvietnamese en Amerikaanse zijde dat een akkoord ter beëindiging van de oorlog in Vietnam vrijwel rond is. Gis teren zei president Nixon op een verkie zingsbijeenkomst in Huntington in de staat West Virginia dat de moeilijkheden die een bestand en een politieke regeling in Vietnam nog in de weg staan, zullen worden opgelost. De Verenigde Staten zul len een eervolle vrede winnen, aldus de Amerikaanse president. De speciale adviseur van Nixon, dr. Henry Kissin ger bevestigde gisteren in Washington dat de ne gen punten van het akkoord, zoals die door radio Hanoi werden gepubliceerd, in grote lijnen juist zijn. Éen uitzondering maakte hij voor wat be treft de datum. De Noordvietnamezen stellen dat de Amerikanen na enkele malen uitstel akkoord waren gegaan met 31 oktober voor onderteke ning van het akkoord en 1 no vember als datum van in gang voor een wapenstilstand. Kissinger zei beloofd te hebben ernaar te streven tegen 31 okto ber tot een wapenstilstand te komen, maar zich niet sterk te hebben gebonden vanwege nog op te lossen detailpunten. Ame rika laat zich niet tot een over eenkomst dwingen als de voor zieningen daarin niet juist zijn, aldus Kissinger. Van de slagvelden in Vietnam ko men nog geen aanwijzingen voor een neerleggen van de wa pens. Zowel Saigon als de Viet- cong hebben hun militaire ac ties opgevoerd om zoveel moge lijk mensen en terrein in hun bezit te hebben als de wapen stilstand begint. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De Haagse officier van Justitie heeft besloten In de zaak tegen pater E. Krekelberg sj, die weigert een hem opgeleg de boete van 90,— te betalen wegens het gooien van een steen door de ruit van een sex- boetiek, niet de subsidiaire straf (15 dagen hechtenis) ten uitvoer te leggen. De pater was bereid te gaan zitten. De officier maakt nu gebruik van artikel 573 van het wetboek van strafrecht, dat het mogelijk maakt bij weigering van beta ling (na een nieuwe aanmaning om binnen acht dagen te beta len) de boete via de deurwaar der te verhalen op de inkomsten of bezittingen van pater Krekel- berg. „Als de deurwaarder er inderdaad aan te pas moet ko men, gaat het pater Krekelberg alleen nog maar meer kosten", aldus het bureau van de officier van Justitie. (Zie ook elders in deze krant). Leden Vietnam- oppositie bezoeken Leiden LEIDEN Mevrouw Bham Thi Minh en de heer Nguyen Mgoc Diep. leden van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam in Parijs, zullen zaterdag een bezoek brengen aan Leiden. Tijdens een door de Brede Vietnam Beweging geor ganiseerde politieke manifesta tie in de Stadsgehoorzaal zullen zij spreken over de recente ont wikkeling in de Vietnamese oor log, het Vietnamese bevrijdings front en het nog niet geslaagde vredesoverleg in Parijs. Ook Ed van Thijn (PvdA), Aart de Leeuw (CPN), prof. dr. H. Berkhof (Leidse kerken) en A. van der Spek (PSP) zullen aan het politieke forum deelnemen. Er zal een film worden gedraaid en informatie worden gegeven. Oorlogsfoto's van Zweedse kun stenaars worden tentoongesteld. De middag begint om twee uur en is voor ieder vrij toeganke lijk. Vooraf wordt een demon stratieve optocht gehouden, die om 13 uur vertrekt vanaf het Schuttersveld, 's Avonds is er in de Stadsgehoorzaal een geva- rieeerd benefiet-progromma met bekende Nederlandse artiesten. De opbrengst (toegang ƒ3,) is voor een dijkenproject in Viet- (Zie ook pag. 3) DEN HAAG/LEIDEN - Volgens het vandaag verschenen Rijks scholenplan zullen een aantal nieuwe scholen en opleidingen in Leiden of noordelijk Zuid- Holland volgend jaar kunnen starten. De volgende aanvragen konden worden gehonoreerd met toe kenning van subsidie: 1. Avond MEAO in Leiden als onderdeel van de Stichting Leidse Avond- i scholen 200 leerlingen; 2. Afdeling INAS als onderdeel van de Zitavereniging in Leiden 50 leerlingen 3. Atheneum Alpehen aan den Rijn als onder deel van het Ashram-college 300 leerlingen. Het Rijksscholen plan maakt ook melding van een MFAO in Leiden en wel een gespecialiseerde school voor Toeristisch personeel, maar er wordt nog geen zekerheid gege ven over subsidiëring op korte termijn. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Grati9 graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier jlTWr c r Hin De Finse president Kekkonen bezocht gistermiddag de Meerpaal in Dronten, waar hij zich bij een haringstalletfe een stukje zeebanket goed liet smaken. De heer Kekkonen heeft overigens koningin Juliana en prins Bernhard uitgenodigd voor een tegen bezoek aan Finland. Hij deed dat in een korte toespraak tijdens het afscheidsdiner gisteravond in het Amstelhotel in Amster dam. NIJMEGEN (ANP) Prinses Irene zal dinsdag 31 oktober het St. Radboutziekenhuis in Nijme- gen kunnen verlaten. Ook haar echtgenoot, prins Carel Hugo, wordt die dag uit het ziekenhuis ontslagen. Het paar zal enige tijd op palels Soestdijk verblij- j De tweeling van het prinselijk paar, die het volgens het zieken-1 huis uitstekend maakt, zal naar verwachting nog enkele weken in het ziekenhuis blijven. Slechts 2 dagen Vanaf vrijdag 27 oktober van 14.00-21.00 uur t/m zaterdag 28 oktober tot 16 00 uur. Ca. 600 mantels, broek- pakken, mantels, Cabans, Tailleurs en Japonnen. KEUS UIT DE GROOTSTAD. OOK COUTURE-MODELLEN. tic kan geven, dat de verschil lende belangengroepen tegen el kaar beschermd kunnen wor- KATWIJK De Katwijksc vrachtwagenchauffeurs mogen zuterdag géén protestrit door de gemeente houden. Burgemeester den. Vermeulen heeft het verboden, De chauffeurs protesteren tegen omdat bij de twee vorige protest- het voorschrift van de gemeen- ritten de chauffeurs zich niet te, dut de vrachtwagens aan de aanwijzingen sch""'en hebben gehouden en tal! overtredingen hebben be gaan, waardoor het overige ver keer werd ontwricht. De burgemeester heeft de ver gunning om te demonstcren ook geweigerd omdat hij vreest, dat er grote moeilijkheden met an dere bevolkingsgroepen gaan ontstaan en hij met de bezetting van het politiekorps geen garan- MINISTER HOUDT VAST AAN PLAN ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Onderwijsminister Van Veen wenst vast te houden aan zijn besluit dat de drie akn- dcmische ziekenhuizen van Leiden, Amsterdam en Utrecht gebouwd moeten worden volgens één structuurplan, het Amsterdamse o'an. De minister wil nu zo snel mogelijk een goed samen werkingsverband tot stand brengen tussen de drie opdrachtgevers (de drie universiteiten) en de drie architectenbureaus. Dit bleek gistermid dag in de Tweede Kamer, toen dr. De Gaay Fortman (PPR) de minister ondervroeg naar aanleiding van het ontslag van Ir. Tromp als bouwkundig coördinator voor de drie ziekenhui- Het Amsterdamse structuurplan gaat uit van een ziekenhuis van 1040 bedden. Vanuit de Kamer werd gesteld dat dit voor Amsterdam wellicht een goede capaciteit is, maar dat dit voor T.eiden en Utrecht wel eens een veel te groot ziekenhuis kan opleveren. Voor de regio's die vanuit Leiden en- Utrecht worden verzorgd, zou een overcapaci teit aan ziekenhuisbedden ontstaan. De Gaay Fortman beklemtoonde dat het gaat om een project van zo'n miljard gulden, en dat fou ten die nu worden gemaakt, gedurende 40 jaar nadelige financiële gevolgen zullen hebben. Minister Van Veen ontkende niet dat in Leiden en Utrecht overcapaciteit kan ontstaan. Hij vond wel dat de akademische ziekenhuizen op de eer ste plaats een onderwijsvoorziening zijn, name lijk een opleiding voor medici en specialisten, en pas op de tweede plaats een gezondheidsvoorzie ning. Door overcapaciteit zouden de nieuwe ziekenhuizen in I.eiden en Utrecht permanent met een groot jaarlijks tekort op de exploitatierekening komen ie zitten, stelde De Gaay Fortman. In september besliste Van Veen dat de nieuwe zie kenhuizen alle drie volgens hetzelfde, Amster damse structuurplan gebouwd moesten worden. Dat zou goedkoper zijn. Leiden en Utrecht dien den nog wel onvolledige alternatieve plannen in, maar volgens Van Veen kon niet langer gewacht worden, omdat Amsterdam wilde gaan bouwen en vertraging financiële schade zou veroorzaken. Ir, Tromp was van mening dat bij het vasthouden aan het Amsterdamse structuurplan de akademi sche ziekenhuizen van Leiden en Utrecht elk on geveer 700 man meer zouden moeten aantrekken aan personeel. Het gezamenlijke bouwplan zou 300 miljoen duurder uitvallen. Maar minister Van Veen bleef van mening dat zijn beslissing juist om bezuinigingsredenen is genomen. Overigens betekent zijn beslissing ook weer niet dat in Amsterdam, Leiden en Utrecht drie geheel identieke ziekenhuizen zouden moeten worden ge bouwd. Kleine aanpassingen aan nieuwe inzichten blijven mogelijk, aldus de minister. Dat het Amsterdamse plan is gebaseerd op een grondoppervlakte van 83 hectare, terwijl in Lei den slechts 21 hectare beschikbaar is, levert vol gens Van Veen geen onoverkomelijke moeilijkhe den op. Door aanpassingen zou het Amsterdamse plan ook op de Leidse oppervlakte passen. Uiteindelijk beloofde de minister met de kamer commissies van Onderwijs en Wetenschappen en van Volksgezondheid nog eens te overleggen, voordat verdere beslissingen worden uitgevoerd. langdurig parkeren naar daar toe aungewezen terreinen moe ten. De wagens mogen bijv. dus niet in hel weekend voor de wo ning neergezet worden. Men sen, die naar kantoor of woninR moeten, moeten ook een zekere afstand afleggen," aldus burge meester Vermeulen, gisteravond in de Katwijkse gemeenteraad. De Katwijkse chaufeurs denken daar anders over, hoewel een on derzoek uitgewezen zou hebben, dut de grootste afstand die oen chaufeur moet afleggen 800 me ter is. Weinig soelaas voor Leiden DEN HAAG Minister Geertse ma verwacht weinig soelaas van uitkeringen voor de ge meente Leiden uit de post „his torische stadskernen" van het gemeentefonds. Hij heeft dit bij de behandeling van de begroting binnenlandse zaken in de Tweede Kamer ge zegd. „Wij zoeken naar mogelijkheden om de financiële positie van de gemeente Leiden te verlichten, maar de maatregelen die wij overwegen bieden op zichzelf niet voldoende soelaas," zo merkte minister Geertsema op. Hij doelde daarbij duidelijk op het feit dat Leiden niet hoeft te rekenen op extra financiële te gemoetkomingen van het rijk, behalve mogelijke uitkeringen uit het fonds voor gemeenten met hlstoriHche stadskernen. Het bericht gisteren op onze voor pagina over „Leiden moet zelf zijn problemen maar oplossen" en het daarop door de gemeente gegeven commentaar, berusten op verkeerde berichtgevingen In andere dagbladen. Daarop heeft de gemeente haar commentaar gisteren gebaseerd, (red.) PARIJS Een ongeluk met een téléférique van hel wintersport station Les Deux Alpes, op 1600 m. hoogte bij Grenoble, heeft gisteren het leven gekost aan negen mensen. De kabelhaan stond bekend als de „tram van de sneeuw" en was uniek In de wereld, want de cabines waarin plaats is voor 43 personen, wor den niet omhoog getrokke maar bewegen zich voort op ei* gen kracht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1