NIEUWE PARTIJ ALS PRESSIEGROEP KVP T(2 J Akkoord Vietnam rept niet over positie Thieu £eidóe(Bomcmt Vergiftiging bij kinderen meest moord VEEL GIFTEN VOOR KVP NA F 25 VAN LUNS Vele vervolgden vragen uitkering 4 Geen verkiezings biljetten op ramen gebouw Tweede Kamer De Voordeel-prijs van Biolon MD*- Korting 35 cent! Egyptische minister van oorlog treedt af 'RIJDAG 27 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Monseigneur Th. G. A. Hendrik- sen, de vroegere hulpbisschop van Utrecht, is oen van de bekende geestelijken, die de nieuwe Rooms Katholieke Partij Nederland adviseert in onderwijsaangelegenheden. Andere geestelijke adviseurs van deze commissie zijn onder meer monseigneur C. G. van Trigt te Haarlem, de vroegere predikant dr. H. B. Visser te Leiden, de theoloog drs. E. IJsseldijk te Helmond, dr. Ch. Dury, jongerenpastoor te Amsterdam, rector J. H. Sandberg te Poeldijk en enkele anderen. Zij moeten de Rooms Katholieke Partij Nederland adviseren, hoe via onderwijshervormingen te ko men tot een mentaliteitsverandering vooral bij de jongeren. Onderwijshervorming staat bij de Rooms Katholie ke Partij Nederland hoog genoteerd, omdat, al dus de voorzitter de heer K. Beuker gisteren in Amsterdam, de jongeren tegenwoordig in en door het onderwijs negatief beïnvloed worden. Dit geldt volgens hem vooral bij de maatschappij leer, die iedere Ieraar op de middelbare school kan doceren zoals hij dat wil. Er is geen enkele taakomschrijving voor. De Rooms Katholieke Partij Nederland rekent bij de komende verkiezingen op minstens vijf Twee de Kamer-zetels. Voorzitter Beuker verwees daarvoor naar het aantal leden dat sinds juni, toen 16.000 leden genoteerd stonden, volgens hem zeker verdubbeld is. Het aantal blijft, zei hij gis teren, iedere dag sterk toenemen. „Volgens ons zijn het bijna allen leden van de KVP, die zich bij ons aansluiten. Wij beschouwen ons daarom vooral als pressiegroep van de KVP. Overigens willen wij samenwerken met alle christelijke par tijen, die het met ons program eens kunnen zijn", aldus de heer Beuker, die er verder op wees dat zijn partij met alle kracht blijft strijden tegen het mechaniseren van de abortus. Wel zul len volgens hem de adoptiemogelijkheden ver ruimd moeten worden, terwijl ook de adoptie-pro cedure versneld dient te worden. „Wij zijn in veel kwesties in Nederland in het ver leden veel te tolerant geweest, en nu zitten we met de erfenis van wat al is aangenomen", stel de de voorzitter gisteren in Amsterdam vast. Voor het lenigen van de verkiezingskosten kan zijn partij pp zeker 300.000 gulden rekenen, bijeenge bracht met soms grote schenkingen van onder meer industriëlen en stichtingen. In Rome worden opnamen gemaakt van de film .Stories of other times". De Britse actrice Anne Heywood speelt hierin een hoofdrol als zuster. Studio's van NOS staan niet leeg DEN HAAG Bij de NOS staan niet regelmatig studio's leeg. Ook worden momenteel geen nieuwe studio's gebouwd. Dit heeft minister Engels van CRM geantwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede Ka merlid Verwoert (DS'70), die zijn vragen grondde op het arti kel „Holle bolle NOS heeft nooit genoeg" in De Telegraaf van 19 augustus. De minister ontkent, dat in 1971 uit de studio's en kantoren van de NOS voor een bedrag van 165.593 aan apparatuur, ameu blement en kantoorbenodigdhe den is verdwenen. De Schrijver van het krante-artikel had het afschrijvingsbedrag in het jaar verslag van meubilair over een periode van 20 jaar verkeerd geïnterpreteerd. !(Van onze correspondent) GENèVE Het zijn meestal kinderen, die de dood vinden door vergif- tigingsgevallen die op een ongeluk moeten lijken, maar die in feite moord zijn. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft een rapport over dit onderwerp uitgegeven, na een studie in negentien landen, waar bij het onderzoek zich uitstrekte van Australië en Japan tot West- Europa en Noord-Amerika. Bij bejaarden komen dodelijke vergiftigingsgevallen het meest voor in de vorm van zelfmoord. Maar moorddadige dood door middel van vergiftiging komt het meest voor onder kinderen tot vijftien jaar. Van de 361 kinderen die in Japan door vergiftiging stierven, zijn er in feite 327 vermoord. Dergelijke cijfers gelden ook voor West-Euro- pa. [Bij vergiftigingen zowel per ongeluk als met opzet veroorzaakt spelen medicijnen en verdovende middelen een grote rol, aldus het rapport. Het aantal doden door vergiftiging maakt 1 pet uit van het totale sterftecijfer. (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke partijen mogen op de buitenramen van de Tweede Kamergebouwen en ook op de ramen daarbinnen geen verkiezingsbiljetten hangen. Het publiek mag namelijk niet de in druk krijgen dat de kamer als zodanig een of meer partijen aanbe veelt. Deze richtlijnen heeft Kamervoorzitter Van Thiel namens het presi dium gisteren uitgevaardigd, nadat hem gebleken was dat zijn ei gen partij (de KVP) enkele verkiezingsbiljetten op de buitenramen van haar fractiekamer aan het Spui had opgehangen. Er mag wel propagandamateriaal worden aangebracht op de muren 1 deuren van de vergader- en werkkamers van de diverse frac- ties, omdat die toch reeds als zodanig voor het publiek naamaandui dingen bevatten. Luchtvaartpionier Igor Si korsky is gisteren op 83-ja- rige leeftijd in zijn woning in Easton (Connecticut VS) overleden. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden aan de Helikopter die hij gestalte gaf onder het motto: „Een hommel kan eigenlijk ook niet vliegen, maar hij doet het toch...". Igor Sikorsky werd 1889 in Kiev Oekrainegebo ren en was, van zijn jeugd af bezeten van het vliegen. Hij emigreerde in 1919 naar de VS waar hij zich met de vliegtuigbouw bezig hield, wat uitmondde tot het ontwerpen van hef- schroefvliegtuigen, waar mee hij in 1938 begon, ge ïnspireerd door ontwerpen van Leonardo da Vinei. Zijn eerste bruikbare heli kopter maakte op 14 sep tember 1939, vlak voor de tweede wereldoorlog, zijn eerste vlucht. WASHINGTON (AP) De Ver enigde Staten zijn begonnen met het polsen van andere landen die eventueel bereid zouden zijn toezicht te houden op een be stand in Vietnam, waarover het Witte Huis gisteren heeft gezegd dat het binnen een paar dagen tot stand zou kunnen komen. Het akkoord zoals door Hanoi ge publiceerd werd en door Wash ington in grote lijnen is beves tigd omvat de volgende negen punten: 1. De Verenigde Staten eerbiedi gen de onafhankelijkheid, soeve reiniteit en onschendbaarheid van Vietnam, zoals in de ak koorden van Genève in 1954 er kend. 2. 24 uur na ondertekening van de bestandsovereenkomst in heel Zuid-Vietnam beëindigen de VS alle militaire activiteit, de bom bardementen en het leggen van mijnen in de Noordvietnamese wateren. De terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en die van hun bondgenoten zal in 60 dagen geschieden. De bei de partijen in Zuid-Vietnam, dwz. het leger van Saigon en het bevrijdingsleger, zullen niet opnieuw met militair materieel worden bevoorraad, met uitzon dering van het vervangen van vernield materiaal, en zullen geen beroep doen op een buiten landse adviseur. 3. De twee tegenstanders zullen gelijktijdig met de terugtrek king van de Amerikaanse troe pen hun gevangenen uitwisse len. 4. Het volk van Zuid-Vietnam moet zelf door vrije verkiezin gen onder internationale contro le over zijn toekomst beslissen om te komen tot verzoening en internationale overeenstemming. Er zal een bestuursvorm onder de naam Nationale raad van verzoening en nationale een dracht komen bestaande uit drie gelijke partijen, die de toe passing door de revolutionaire regering en het bewind van de republiek Zuid-Vietnam moet bevorderen van de getekende akkoorden en de algemene ver kiezingen moet organiseren. 5. De hereniging van Vietnam zal Grote aanvoer zoute haring RIJSWIJK (ANP) De Nederlandse haringvloot heeft tot dusver 17 procent meer gezouten haring aangevoerd dan in het vorige jaar. Vanaf het begin van de teelt 1972 tot en met 20 oktober was de aanvoer 208.734 kantjes, in dezelfde periode 1971 bedroeg de aan voer 178.536 kantjes. Dit heeft de waarnemend voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, de heer B. A. de Jonge, meegedeeld. KAMI snuffelt" in atmosfeer met hoge mast CABAUW (ANP) Staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in het plaatsje Cabauw bij Lopik een 218 meter hoge „snuffelpaal" van het KNMI in gebruik gesteld. De paal is voorzien van een groot aantal instrumenten die gebeurtenissen in de atmosfeer moeten meten, zoals windsnelheid, mist, tempe ratuur, vochtigheid. Tevens kun nen concentraties verontreinigde stoffen zoals zwaveldioxide wor den gemeten. De verzamelde gegevens worden in een compu ter opgeslagen om in weten schappelijke studies verwerkt te worden. De gegevens zijn naast de weersvoorspelling ondermeer van belang voor luchtvaart en wegverkeer. Biolon, uw was-verwenner, Biolon, uw fijnwas-kenner, Biolon, uw kleur-ophaler, Biolon, uw witgoed-straler, Biolon, uw veilig-wasser is óók nog een prijs-verrasser! U wordt mateloos verwend: U kunt de poesieversjes nog insturen tot4 november ai Tachtig jaar. Dat is nog tien jaar boven de leeftijd der sterken". Victor van Vriesland, een van de bekendste letterkundigen van ons land bij zijn geliefde boekenkast. Twee titels vallen op: „Zonder mirakels" (liggende) en „Grond slag van verstandhouding" staande uiterst rechts). En dat is Van Vriesland ten voeten uit. geleidelijk met vreedzame mid delen worden verwerkelijkt. 6. Er zullen een militaire verbin dingscommissie van vier partij en en één van twee partijen, alsmede een internationale con trole- en bewakingscommissie worden gevormd. Dertig dagen na de ondertekening van het ak koord zal een internationale conferentie voor waarborgen voor Vietnam worden gehouden. 7. Het vraagstuk van Laos en Cambodja zal worden geregeld op basis van de Geneefse ak koorden van 1954 en 1962. 8. Commissies voor het vestigen van nieuwe betrekkingen tussen Noord-Vietnam en de VS zullen in het leven worden geroepen. Zij zullen bijdragen tot het he len van oorlogswonden en de opbouw na de oorlog van de de mocratische republiek Vietnam (noord) en Indo-China. 9. Dit akkoord zal na de onderte kening door de ministers van buitenlandse zaken van Ameri ka en Noord-Vietnam op 31 ok tober in Parijs van kracht worden. Met dit laatste punt zijn de Ver enigde Staten het zoals gemeld niet eens. In het akkoord wordt geen mel ding van het vertrek van presi dent Van Thieu gemaakt. Vrede als enige kans Y^IETNAM staat op het punt alleen gelaten te worden, bevrijd van buitenlandse inmenging. Er zal gewerkt worden aan een een heid tussen noord en zuid. en vrede voor dit zwaar getroffen gebied is eindelijk in zicht. Vrede is al vele malen eerder in zicht geweest, maar in die gevallen bleef de overtuiging bestaan dat meer aanval len en meer verwoestingen de vredeszaak beter konden dienen dan onderhandelingen. Hanoi en Washington zijn er overigens nog niet. President Thieu van Zuid-Vietnam blijkt een moeilijk te omzeilen klip op de weg naar het einde, en al heeft Washington afkeurend gereageerd op de publi catie van het akkoord door Noord-Vietnam, het lijkt er toch op dat Kissingers optimisme van gisteravond iets van dankbaarheid bevat voor de extra druk waaraan Thieu nu blootstaat. In het akkoord bereikt Hanoi heel wat van waar het voor gevochten heeft, en daaruit is de haast te verklaren die Hanoi nu blijkt te heb ben. Maar ook Washington kan niet wachten want elk uitstel bete kent verder verlies. Thieu moet ervan overtuigd worden dat zijn enige kans binnen dit akkoord ligt. als een- zij het wat minder machtig - politicus in een vredig Vietnam. Kamer wacht beraad af met ambtenaren Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft minister Geertse- ma (Binnenlandse Zaken) het voordeel van de twijfel gegeven. De toezegging van de minister dat hij met de politicbonden en met de or ganisaties van overheidsper soneel overleg wil gaan ple gen over een verbetering van de politiesalarissen en over de eigen bijdrage van de ambtenaren in de pen sioenpremie was voor de ka mer genoeg om twee moties van de socialist Laban te verwerpen. De eerste motie had het doel meer geld beschikbaar te krijgen voor het politieperso neel, de tweede om de rege ring onder druk te zetten in zake het „open overleg" over de eigen bijdrage van de ambtenaren in de pen- De meerderheid van de kamer vond deze moties gezien de toezeggingen van minister Geerlsema overbodig. De moties werden slechts ge steund door de linkse opposi tie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het KVP-partljbu- reau Is plotseling een aantal grote en kleine giften bin nengekomen van mensen die zelden zich geërgerd te hebben aan de hou ding van mr. Luns, die zijn lidmaat schap opzegde en 25 gulden over maakte. Gisteren had de KVP reeds 5500 gulden ontvan gen. De directeur van het KVP-partijbureau drs. Gribneau heeft de 25 gulden weer op de giro van de heer Luns terugge stort. Hierover was binnen de KVP-top de nodige deining ontstaan, omdat het dagelijks bestuur juist zou hebben af gesproken het geld niet te retourneren. Men heeft het te ruggestorte geld toch nog kunnen onderscheppen. Bij het girokantoor heeft men de 25 gulden op kunnen houden. Pyromaan met miljoenenschade: D/2 jaar geëist GRONINGEN (ANP) Voor do rechtbank in Groningen heeft gisteren de 19-jarige lasser Ger- rit K. uit Finsterwolde terecht gestaan voor een lange reeks brandstichtingen waardoor hij voor miljoenen guldens schade aanrichtte. De officier van justi tie eiste 18 maanden gevange nis, voorwaardelijke terbeschik kingstelling en onder toezicht- stelling. Gerrit K. werd gearresteerd na zijn laatste en grootste brand, in de opslagplaats van Lego in Finsterwolde, schade twee mil joen. Hij bekend? 14 branden. Hij had het allemaal gedaan om de sensatie. Het mooiste vond hij de stukken in de krant. Hij verwachtte dat Finsterwolde hem weer met open armen zou ontvangen, waar de president wel aan twijfelde. De officier sloot zich aan bij het psycholo gisch rapport waarin de pyro maan minder toerekeningsvat baar wordt verklaard. CAIRO (UPI) President Anwar Sadat heeft het ontslag aan vaard van generaal Mohammed Achmed Sadek als vice-premier, minister van Oorlog en bevel hebber van de strijdkrachten, zo heeft het Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt. Sadat benoem de in Sadek's plaats generaal Achmed Ismail, die hoofd van de openbare veiligheidsdienst is. j De bekendmaking kwam voor J waarnemers als een volslagen verrassing, aangezien Sadek één van de naaste medewerkers van i president Sadat was, die ge- woonlijk zeer lovend over hem sprak. Hij was ook bij het leger i zeer populair. Een reden voor het heengaan van Sadek is niet genoemd, maar waarnemers in Beiroet vestig den er de aandacht op dat Sa dek bekend staat om zijn anti- Russische gevoelens. Men acht het mogelijk dat Sadek's aftre den verband houdt met het ver langen van Cairo de banden met Moskou weer nauwer aan te halen. Demonstranten houden een betoging voor een van de drie omroepstations die door president Allende van Chili is gesloten. De Chileense president besloot hiertoe daar de stations anti-regeringsgezinde program ma's uitzonden. De demonstranten betoogden voor heropening van de omroepstations. Regeling eindelijk rond STICHTING WEG: Partijen hebben te weinig aandacht voor verkeer Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Stichting Weg heeft een open brief gestuurd naar de besturen van de politie ke partijen. Volgens de stichting houden de verkiezingsprogram ma's van de diverse partijen onvoldoende rekening met het verkeersvraagstuk als politiek gegeven. Met affiches, waarop de tekst voorkomt „Heren Kamerleden, u heeft toch ook uw auto nodig, wat doet u voor de mijne" wil de stichting meer aandacht bij de politieke partijen (de Kamer fracties in het bijzonder) wek ken voor de verkeersproblemen. De Parijse modeontwerper Yves Saint-Laurent tekende voor deze landelijkejurk in witte en zwarte katoen, verlevendigd met rood en groen band. Het is een onderdeel uit de voorjaar/zomer collectie van Saint-Laurent. Eerste Chinese ambassadeur DEN HAAG (ANP) VolRfndï maand zal de eerste ambassa deur van de Chinese volksrepu bliek, Ho Te-Chin, in Den Haag arriveren. Hij is reeds eerder ambassadeur in Noorwegen ge weest. De Nederlandse ambas sadeur in Peking, dr. J. Vixse- boxse. heeft onlangs zijn ge loofsbrieven overhandigd. DEN HAAG (ANP) Slachtof fers van de vervolgingen tussen 1940-1945, die als gevolg daar van (ziekte en gebreken) niet in staat zijn voor hun Inkomsten te zorgen, kunnen In het vervolg een beroep doen op de thans aangenomen „Regeling uitkerin gen oorlogsvervolgden". Deze regeling geldt overigens ook voor weduwen en weduwnaars van de aan de vervolging over leden slachtoffers. Volgens de nieuwe regeling wor den uitkeringen verstrekt om in het levensonderhoud te voor zien. en als vergoeding voor de kosten van geneeskundige be handeling of verpleging. Bij de behandeling gisteren in de Tweede Kamer (die zeer veel waardering had voor het ont werp. dat destijds nog door de inmiddels afgetreden staatsse cretaris mevr. Van Veenendaal werd ingediend) bleek, dat zich velen voor deze uitkeringen ge meld hebben. Het zijn er vol gens dr. Baruch van DS'70 ze ker reeds 10.000; waarvan 4000 via het Joods maatschappelijk werk; 4000 via de stichting Peli- ta voor Indische vervolgden; I 1000 via de süchting 1940-1945 en 1000 via een aantal gemeen ten. Dr. Baruch verwacht, dat vooral uit de kring van de Indi sche vervolgden veel aanvragen zullen binnenkomen. Structurele verhoging van AOW en AWW DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met het regeringsvoorstel om ingaande 1 januari 1973 de AOW/AWW-uit- keringen structureel met vier procent te verhogen. Daarenbo ven zal er, dank zij de automa tische Indexering, nog een extra verhoging plaats vinden. De voor de verhoging benodigde premieverhoging wordt ge raamd op 0,5 procent van het premieplichtig inkomen. Omdat de regering evenwel de voorge schreven verhoging van dc rijksbijdrage aan het AOW- fonds voor 1973 achterwege laat (hetgeen een bedrag van 28,4 miljoen oplevert) zal het pre mieniveau nog met 0,03 procent omhoog gaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13