Ook bijslag werkende jongeren Pater Krekelberg niet in cel Verhoging premie van 8,2 tot 8,9 pet. ZIOOO.- PRUS Oplossing voor opslaan van afval Franse kalimijnen WINNAARS /250.- ƒ100.- RAND- KRANT 1972 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT 1 verschil lende fasen over de brief die hij van de officier van justitie ontving met als inhoud dat hij niet in de cel hoeft, maar wel de (Van een onzer redacteuren.) RIJSWIJK Pater Ed. Krekel- berg sj zal géén vijftien dagen hechtenis ondergaan. In op dracht van de officier van justi tie heeft een rechercheur van de Rijswijkse politie hem gister middag een laatste aanmaning overhandigd. Betaalt pater Kre kelberg de boete, die hem is op gelegd in verband met het wer pen van een steen door de ruit van een sexboetiek niet, dan wordt het te vorderen bedrag van 90,- verhaald op de bezit tingen of de inkomsten van de pater. Pater Krekelberg had woensdagavond een briefje in de brievenbus van de commissaris van de Rijswijkse politie geworpen, waarin hij stelde gister middag tussen vier en vijf uur thuis te zijn. De politie was al eerder bij de woning van de pater geweest om het arrestatiebevel uit te voeren, maar toen was de pater niet thuis. Pater Krekelberg had op 2 augustus 1970 een steen geworpen door de ruit van een sexboetiek. Voor deze daad werd hij veroordeeld tot een boete van 75.-. Na een uitspraak in hoger beroep en een reeks aanmaningen werd de boete verhoogd met 15,-. Indien de pater niet zou betalen, dan moest hij in ver vangende hechtenis van 15 dagen. ,,Ik mag niet zitten. Men wil niet te gen mij optreden", aldus pater Kre kelberg. De tekst van het schrijven was reden tot grote uitbundigheid. ,,Ik ben veroordeeld wegens het overtre den van het eigendomsrecht. Zij gaan nu dat zelfde doen. Maar ik kan het tenminste motiveren, zij niet". De mo tivering van pater Krekelberg luidt: ,,Ik heb een wet overtreden die niet in overeenstemming is met de Tien Ge boden. Ik heb een daad gesteld tegen de zedenverwildering, en daar ben ik trots op. Ik heb met die daad gepro testeerd tegen de wetten van een ver keerd geprogrammeerde computer. Want wie eerlijk is, hoeft het daglicht niet te vrezen". Waarschijnlijk om die laatste reden hield pater Krekelberg gistermiddag een open huis voor verslaggevers en fotografen in zijn kamer aan de Rijs wijkse Caen van Necklaan. Hij er- vaarde de op handen zijnde hechtenis die later niet door bleek te gaan als het behalen van een grote eer: „Ik heb niet gebogen". Zijn hospita ken merkte de hele situatie: „Dit is de mooiste dag in zijn leven. Wij gelovi gen kunnen er trots op zijn". Kamer akkoord DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren posi tief opgesteld tegenover het wetsontwerp „kinderbijslag werkende jongeren". Het is de bedoeling dat ouders of verzorgers van werkende jongeren die minder dan drie dagen per week partieel onderwijs ontvangen voortaan voor kinderbijslag in aanmerking komen. J Het gaat om ongeveer 100.000 werkende jongeren. De kinder bijslag zal voor hen variëren van 12,66 tot 23,28 per week, al naar gelang de werkende jonge ren eerste, tweede, derde, vier de of vijfde kind in het gezin is. De nieuwe regeling, die de Eer ste Kamer nog moet passeren, geldt met terugwerkende kracht van 1 juli 1972 af. De heer Hermsen (KVP) vond het onjuist dat voor de eerste en tweede kinderen van zelfstandi gen, welke kinderen eveneens partieel onderwijs volgen, geen tegemoetkoming wordt gegeven. Hij diende een amendement in om de zelfstandigen met derge lijke kinderen aanspraak op kin deraftrek te geven. Staatssecretaris Scholten (finan ciën) ontraadde het amende ment met klem. De heer Herm sen trok later het amendement in, maar kwam meteen met een motie, waarin wordt gezegd dat zelfstandigen met eerste en twee de kinderen die partieel onder wijs volgen ook een financiële tegemoetkoming moeten krij gen. Deze motie werd gesteund door de drie confessionele par- tijen. de WD. DS70 en de PvdA. In de motie wordt van de regering gevraagd maatrege len te treffen om zo'n financiële tegemoetkoming mogelijk te ma ken. Staatssecretaris Rietkerk 'sociale zaken) zegde een on derzoek toe. Dinsdag zal over de motie worden gestemd, die zeker zal worden aangenomen. Advies ziekenfondsraad: „Hygiëne bij militairen is slecht" ASSEN (ANP) „De lichaams- relnheid van de militairen ver toont een dalende tendens. Er worden steeds meer gevallen geconstateerd van onverzorgd haar. slecht gebit, vuile handen, .voeten en nagels, luis, schurft en het dragen van vuil onder goed". Dit zegt luitenant-generaal F. E. Meijnderts, commandant van -het eerste legerkorps, in een brief aan de onder hem dienen de militairen. De toestand is volgens de generaal nog niet verontrustend. Er moet echter aan dit vraagstuk aandacht worden besteed, vooral omdat een slechte persoonlijke hygiëne een bron van ziekte kan vor men. Bisamrat in opmars tlSSINGEN (ANP) - Het ziet ernaar uit dat Nederland mo menteel een invasie van dijk- verwoestende bisamratten door maakt. Dit jaar werden er al leen al ln Zeeuwsch-Vlaanderen 500 gevangen. Ze komen daar vooral uit België, waar de rat- tenvangst nog niet zo systema tisch wordt aangepakt als in Ne derland. Vooral Brabant en Limburg hebben last van Belgi sche en Duitse bisamratten. Het Britse schoolmeisje Ja- net MacKaill is gekozen tot Britse miss Top Teen 1972. Zij zal het Verenigd Koninkrijk vertegenwoor digen op de internationale Top Teen-verkiezingen in Japan in juni 1973. Italië wil sinaasappels opdringen DEN HAAG (ANP) De Neder landse handel in groente en fruit verwacht „enorme prijs stijgingen" als de landbouwminis ters van de EEG volgende week de Italiaanse voorstellen aan vaarden tot wijziging van de marktordeningsregeling voor groenten en fruit. „Het voorstel betekent dat de Ita lianen Nederland willen dwin gen hun sinaasappelen te kopen, die wij hier helemaal niet lus ten. Het voorgestelde stelsel van minimumprijzen zou bete kenen dat ook andere fruitsoor- ten en verder bepaalde groenten duurder worden", zo verklaar den diverse organisaties. Minister Lardinios heeft „enig be grip" voor het standpunt van de handel in groenten en fruit, maar heeft nog niet meegedeeld welke houding hij in de land bouwraad zal aannemen. Vol gens woordvoerders is het voor stel, waartegen zij bezwaar heb ben, een poging van Italië om met name de Italiaanse sinaas appelenteelt en appelteelt, maar ook de produktie van ander fruit en de Italiaanse groenten- teelt afdoende te beschermen te gen de produkten uit derde lan den. AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfondsraad zal de mi nister Boersma adviseren de premie voor de ver plichte verzekering vol gend jaar met 0,7 procent te verhogen tot 8,9 procent. In een tweede advies heeft de raad zich voorts uitge sproken voor een beper king van de premiestijging in 1973 voor alle personen in de bejaardenverzeke ring en voor alle vrijwillig verzekerden die in aanmer king komen voor premiere ductie, tot 15 procent. Bij de voorgestelde beperking van de premiestijging komen de ge reduceerde premies voor de verschillende klassen van de be jaardenverzekering op 27,40, 54,75. 68,45, 95.80 per maand, respectievelijk 6.30, 12,60, 15.75 en 22,05 per week. De inkomensgrens voor vrijwillig verzekerden die in aanmerking komen voor reduc tie zou van f 11.700 op 12.450 moeten worden gebracht en de premie op 43.05 per maand 9,90 per week). De ziekenfondsraad acht bezin ning nodig op de vraag of de beslissing over het voorschrij ven van geneesmiddelen, het verwijzen naar een specialist, het laten uitvoeren van allerlei onderzoeken en het opnemen van een patiënt in een zieken huis wel altijd op medisch en economisch verantwoorde wijze tot stand komen. „De artsen die deze beslissingen nemen, moe ten voortdurend met de conse- auenties daarvan worden gecon fronteerd", aldus de raad. die hierbij aantekent dat de zieken fondsen daartoe statistische ge gevens aan het verzamelen zijn. De ziekenfondsraad zal zich be raden over verdere initiatieven op het gebied van de kostenbe waking. De raad heeft opnieuw aangedron gen op een bespoediging van het onderzoek naar de mogelijk heid, te komen tot meer verant woorde grondslagen voor de ta rieven van de academische zie kenhuizen. Uit een bij het ad vies gevoegde globale raming voor de komende vijf jaar blijkt dat de ziekenfondsraad ver wacht -fat de lasten van de zie kenfondsen in 1975 gestegen zul len zijn tot ruim 7 miljard en het premiepercentage tot 11,1 (via 9.5. 9.9 en 10,5 in de tussen liggende jaren. Kok-piraat.kapitein Jörgen Christiansen wordt hier onder politiegeleide in Esbjerg (Denemarken) ln ver zekerde bewaring weggebracht. Kok-piraat gearresteerd ESBJERG (Reuter—AP) Het avontuur van de scheepskok die zondag ln Schotland een treiler van 122 ton kaapte en daar mee in zijn eentje door storm en stortzee naar Denemarken voer, is gis terenmiddag op het poli tiebureau van Esbjerg in Denemarken geëindigd. De politie arresteerde de 28-jarige kok Joergen Christiansen toen hij voet aan wal had gezeg. Hij zal zich moeten verant woorden voor het kapen van een schip, waarop een gevangenisstraf staat van maximaal zes jaar en het besturen van een schip zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereiste papieren terwijl het bovendien onvoldoen de bemand was. In vis serskringen is Christian sen een populair man ge worden. Een collega zei: „Hij vaart al dertien jaar en is misschien een bete re schipper dan de door snee man. Dat gekke oog onderzoek heeft al jaren verijdeld dat hij kapitein kon worden. Zoiets deugt niet". DEN HAAG (ANP) De minis- 30 pet, evenals Duitsland, ters van de Rijnstaten, die De bijdrage van Zwitserland is 6 woensdag en gisteren hebben pet. De opslag moet voor 1 Ja- deelgenomen aan de Rijnconfe- nuari 1975 beginnen, rentie in Den Haag, zijn tot Terwijl de ministers van de Rijn- overeenstemming gekomen over staten gisteren op de Haagse enkele maatregelen ter beper king van de vervuiling van de Rijn. Het probleem van de op slag van het Franse zout is op gelost. Frankrijk heeft toege zegd de lozing van afvalzouten door de Elzasser kalimijnen tot 60 kg chioor-ion per seconde te beperken. De kosten voor de opslag h 100 miljoen francs, zullen voor 34 pet door Nederland worden ge dragen. Frankrijk betaalt zelf ADVERTENTIE1 Oorlogsmisdadiger MEMMINGEN (AP) - In het Westduitse Memmingen is het proces begonnen tegen de 73-ja- rige Anton Ganz. die tijdens de tweede wereldoorlog de leiding had in het concentratiekamp Ebensee in Oostenrijk. Deze week aankomst in Japan, bij de Daibutsu van Kamakura. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. conferentie hun hoofd bogen over de kwestie van de verzil- ting van het Rijnwater, is het zoutgehalte van de Rijn inmid dels gestegen tot 350 milligram per liter. Dit is onder meer het gevolg van de lage waterstand Deskundigen op het gebied van de drinkwatervoorziening stellen 120 milligram per liter als vaardbare norm. In de ontwerp overeenkomst die de Rijncom missie in mei j.l. opstelde werd een limiet van 200 milligram aangehouden. De huidige metingen van het Rijnwater aan de Duitse grens door het nationaal instituut van volksgezondheid tonen aan, dat de hoevelheid zware metalen die het Water bevat thans anderhalf maal zo groot is als in juni van dit jaar. 4,4 miljoen voor koninklijk huis Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zal op verzoek van de socialist Frans- sen een nieuwe poging doen om er achter te komen wat dc staatshoofden in een aantal Westeuropese landen aan inko men genieten. Uit de tot dusver snaarzaam verkregen vertrou welijke gegevens waren nauwe lijks zinnige conclusies te trek ken. De financiële regeling voor ons koninklijk huis is overi gens alleszins verantwoord en redelijk te noemen. Dit verklaarde premier Biesheu vel gisteren in de Tweede Ka mer bij dc behandeling van het wetsontwerp inzake het finan ciële statuut voor het koninklijk huis. Dc Kamer gaat er in overgrote meerderheid mee akkoord, el maakte mej. Goudsmid (D'66) de opmerking dat het Nederlandse volk bepaald royaal is ten opzichte van zijn staatshoofd (koningin Juliana). „Ik gun het de koningin graag, ik zou het elke Nederlander gunnen, maar zelfs bij de uitke ring aan het staatshoofd past het de wetgever redelijkheid en zakelijkheid in acht te nemen", zei zij. De koningin ontvangt per jaar 2,7 miljoen gulden be lastingvrij. prins Bernhard 540.000 gulden, prinses Beatrix 620.000 gulden en prins Claus 550.000 gulden. De Gregorio geeft zich aan HANNOVER (DPA) De 26-jarl- ge Amerikaanse sergeant Tho mas de Grcgorlo die op 6 okto ber in de Alpenexpres van Ko- penhugen naar Rome op West duits grondgebied twee Ameri kaanse soldaten en een werk vrouw doodschoot, heeft zich ge meld bij de Amerikaanse militai re attache in Libannon. De Gre- gorlo zal naar de Bondsrepubliek worden overgebracht. Hij is de serteur. Stevige handdruk TEL AVIV (Reuter) Recher- cheurs van de politie van Tel Aviv wachtten rustig in de rij hun beurt af om een jong paar geluk te wensen met het huwe lijk. Maar toen de rechercheurs de hand van de bruidegom hadden gegrepen, lieten ze haar niet meer los. De man werd meege nomen op verdenking van me deplichtigheid aan een zwendel waarmee honderdduizend Israë lische pond is gemoeid. (ADVERTENTIE) levensmiddelencheques 2e week Mevr. Ovcrmoijor, Veghel Movr. Van dor Bogoort, Nfuuworkork a/d IJssol Movr. Hogo, Rottordam Movr. Albors, Kampon Movr. Luykx, Amstelveen Mevr. Kottman, Don Haag Movr. Van Tol, Loidschendam Movr. Vnn dor Pool, Boskoop Movr. Woijer, Haorlom en nog vela andere winnaars van ƒ100.-, 25.-, ƒ10.- DOE WEKELIJKS MEE MET Politiedemonstratie fn uw bloedeigen krant stond deze week een bericht over een taxi-chauffeur die in moeilijkheden raakte bij een demonstratie van de politie in Den Haag. Wij drukken een passage uit dat bericht nog eens aj, maar draaien de rollen om. We gaan er even van uit dat mag toch wel dat het om een de monstratie van taxi-chauf feurs gaat. Voor de aardig heid. Wat precies de aanleiding tot de moeilijkheden is geweest is niet duidelijk. Veronder steld wordt, dat de agent voor de stoet weg wilde ko men. Daarbij raakte hij een van de taxi-chauffeurs. De anderen werden daardoor geagiteerd en wilden de agent massaal arresteren. Deze voelde zich op zijn beurt bedreigd en trachtte weg te komen, waarbij weer een taxi-chaufceur werd ge raakt. Een derde taxi-chauf feur kon zich in veiligheid stellen door op de motorkap van de wagen te springen". Einde herhaling bericht. Ge lukkig is het maar een nep- hericht. Een politic-agent in het nauw wil immers nog wel eens zijn revolver trek ken. Een taxi-chauffeur heeft alleen maar zijn vier ver snellingen. Sparen Drukken Nixon tegen McGovern: „Bij de onderhandelingen In Pa ri/s zitten we nu lekker. Nog even doordrukken en alles is gepiept". McGovern: ..Maar Thieu zit er onder". Nixon: ..Juist daarom joh. Nog even doordrukken en alles is gepiept". Bom-melding Als voorschot op een boekje dat eerlang van onze hand zal verschijnen, ..Mo-dern le-zen voor de jeugd", publi ceren we hier de laatste les van het eerste deeltje. .Moe, moe, er ligt een bom- pak ket op het stoep-je". „Niet aan-feo-men Jan, dat is vaar-llfk. Loop maar vlug ir de po-li-tie". Jan loopt zo hard hlf kan Moe belt het sjoer-naal. le-der-een komt vlug hij-hen. .Dat geeft een rot-klap als hij af-gaat". zegt de tuin-man. Daar komt de man van het sjoer-naal. Al-le-maal op-zij", roept hij, „ik maak er een leh-ker sjot-je van". Hoe kwam dat nou?", vraagt hij aan moe. „Zo maar", zegt moe, ,,in-eens lag daar dat pak". „Zo-zo", zegt de man. Hij maakt een film met de ka-me-ra. Daar komt de po-ll-bie. Wég. wég", roept de a-gent. Hi/ gaat naar het pak. Er slaat iets op", zegt hlf, „het is voor Jan, van oom Jaap, Voor Jans ver-jaar dag". O-jee", regt moe. dat is waar ook. Jan is ja-rig. Wat een ver-ras-sing". „Is het geen bom?", vraagt de man van de film. Nee", zegt oom a-gent, „het is een nep-bom". Jam-merzegt de man, „het was nét zo'n mooi al-tem". Nu gaat ie-der-een naar huis. „Een pak van oom Jaap", roept Jan, „hoe-ra". Er zit ec i schel-kun-de-doos ln. ,Nu doe éfe een proaf', zegt Jan. Boem, Knal. Rln-hcl-de-klnk. Alles hangt vol rook. „Ver-rék", zegt moe, „dat heb je hem e-ven mooi ge-flikt". Nu komt Jan toch nog in het sjoer-naal. Mag Ik nou ook ln dc Vuist, moe?", vraagt Jan. Nee", zegt moe, „een keer is ge-noeg". En dat vindt Jan ook.' Interview .Excellentie, u komt juist te rug van de Europese top. Kunt u ons Iets vertellen over het uitzicht?" ,Ja zeker, mijnheer. Kijk eens. de bestijging was iet wat moeilijk, maar eenmaal boven hadden we een prach tig vergezicht. Helemaal aan dc horizon zagen we de Eu ropese Unie schitteren ln het toehomstllcht. Een prachtig panorama". „En de anderen kant excellen tie? Zag u nog iets van de derde wereld?" „Ja kijk. dat zit zo: aan die zijde is een ravijn en we hebben nogal wat last van hoogtevrees. Als fh die kant uitgekeken had. zou ik met open ogen de diepte zijn In- gedonderd". „Als ik u goed begrijp, hebt u daar de ogen voor gesloten, excellentie? „In zekre zin wel .Maar we hebben wel even gezwaaid, om de weg voor de toekomst open te houden, begrijpt u. De volgende keer gaan we er met open ogen naar toe. Eens donderen we er tóch ln, nietwaar?"

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11