ansop akkoord bij bedrij fsleven Weer kansen op ambtenaren-overleg Politie vergoedt schade Haagse taxichauffeur Loonstijging; groter dan voorstel kabinet Nepbont Baam geplaatst door twee jongetjes Bombrief voor Nixon onderschept Ambtenaar verloor strijd tegen minirok £eidóc6cHiActnt STEUNTJE VOOR LINKS DREES REGEERT NOG Ontdek het ookrook zèlfmild VOGUE Kamer wil stimulering woningbezit DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De schade, die maandagmiddag in Den Haag door demonstre rende politiemannen werd aangericht aan de auto van de Haagse taxichauffeur Jaap Bodaan (27) zal vrij wel zeker vergoed worden door de betrokken politie mensen. Dit werd de heer Bodaan gistermiddag me degedeeld door een verte genwoordiger van de Alge mene Politie Bond, die zei ervan overtuigd te zijn dat er een voor de heer Bo daan gunstige regeling ge troffen zou worden. ,,Dat zijn we moreel verplicht, vind ik. Niet als bond, want op het moment van het gebeurde was de eigenlijke demonstratie al afgelopen. Maar wel als poli tiefunctionarissen. Het is een vervelende zaak, want met de demonstratie hebben we ge tracht publiciteit voor onze mo tieven te krijgen. Het is jam mer dat de gang van zaken rond de taxichauffeur een smet heeft geworpen op het succes dat we boekten. Want ook in de Tweede Kamer was er redelijke belangstelling voor onze zaak". Minister Geertsema verklaarde gisteren in de Tweede Kamer, dat mogelijk een betere regeling gevonden kan worden voor jon ge agenten en wachtmeesters. Een motie vanuit de oppositie om naast de 7 miljoen extra nog eens 10 miljoen voor de politie op tafel te leggen vond de mi nister te ver gaan. Zoals bekend raakte Bodaan maandagmiddag in de Java- straat slaags met een aantal po litiemensen, die hadden deelge nomen aan een protestdemon stratie. De taxichauffeur ver klaarde later dat zij plotseling een dreigende houding aanna men en dat zij, nadat hij de wa- Paul Bodaan met zijn zwaar ge. gen van binnen had afgesloten, havende wagen, die het moest op de auto begonnen in te trap pen en slaan. Hierbij sneuvel den onder meer de voorruit en de antenne, terwijl vele deuken ontstonden. Zelf zou Bodaan bij pogingen om weg te rijden en kele politiemensen hebben ge raakt. Hierbij werd overigens niemand gewond. Later werd hij aangehouden en bracht 24 uur door op het bureau. BAARN (ANP) Twee jongens van 13 en 14 jaar uit Baam hebben be kend, in de nacht van maandag op dinsdag de nep-bom te hebben geplaatst bij De Ruyter's muisjesfabriek in Baam, waardoor dit bedrijf en een drukkerij in de om geving een halve dag kwamen stil te liggen en een aan tal omwonenden voor meer dan zes uur hun woningen heeft moeten ver laten. Bij de demontage van de bom vond een girokaartje, dat bleek toe te beho ren aan de ouders van een van de jon gens. Zij verklaar den, door de recen te reeks bomplaat- singen aangespoord te zijn zoiets te gaan doen. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. Aan de Britse econoom prof. John R. Hicks en zijn Amerikaanse collega Kenneth J. Arrow is de Nobelprijs voor economie 1972 toegekend. De Britse geleerde die hoogleraar is in Oxford ver nam de mededeling in de studio van de Japanse televisie in Tokio waar juist een interview met hem werd opgenomen. TEL AVIV (UPI) —De Israëli sche veiligheidsdienst heeft gis teren bombrieven ontdekt, die vanuit een plaats in Israël ver stuurd werden naar president AVxon en de Amerikaanse mi- /nisters van buitenlandse zaken en defensie, Rogers en Laird. 1 De enveloppen bleken dezelfde I soort explosieven te bevatten als de bombrieven die indertijd vanuit Amsterdam verstuurd werden. Utrecht (ANP) Een 51-jarige Bre dase ambtenaar heeft zijn strijd te gen de minirokjes van het vrouwelijk personeel bij de raad van beroep in Breda definitief verloren. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren de uitspraak van het ambtenarenge recht in Den Bosch bevestigd. De amb tenaar verlangde van zijn werkgever een voorschrift, dat vrouwelijk perso- neel zich op zomer se dagen zedig kleedt tijdens de diensturen. De mi ni-rokjes vindt hij zinneprikkelend. De raad van beroep heeft zich bij de beoordeling van het klaagschrift uitslui tend gebaseerd op de ambtenarenwet, die voorschrijft dat geen beroepsrecht mogelijk is inzake algemeen verbin dende voorschriften „hoezeer ook een ambtenaar daar door in zijn belang kan worden getrof fen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het zal van de regering en van het N.V.V. afhangen, of er een soort sociaal contract tot stand komt tussen werknemers en werkgevers tot matiging van Ionen en prijzen. De regering krijgt zaterdag een pakket eisen I van de vakbeweging voorgelegd, waaronder een netto loonstijging tussen 0,5 en 1 procent (een loonsomstijging van 11,5 procent, verlenging van de vakantie en arbeidstijd verkorting tot 40 uur per week uiterlijk in 1975. De grootste zorg van het N.V.V. is thans of de Industriebond van deze vakcentrale (met als voor zitter A. Groeneveld) met het pakket eisen van de drie vak centrales akkoord gaat. Drs. H. ter Heide, voorzitter van het N.V.V. heeft gisteravond een dringend beroep ook op de vakcentrales gedaan om zich voor deze overeenstemming construtief op te stellen en vanwege politieke motieven dwars te gaan liggen. Het zal geen sociaal contract wor den, wel een overeenkomst tus sen werknemers en werkgevers, waaraan de regering haar fiat moet geven. De regering zal echter wel akkoord moeten gaan met het niet verhogen van het lage B.T.W.-tarief. De vak centrales omgekeerd hebben zich neergelegd bij de verho ging van de hoge B.T.W.-tarieven van 14 naar 16 procent. Politie heeft geschoten op joyrider (13) in ziekenauto (Van een onzer verslaggevers.) i ENSCHEDE Na eerst gisteren is komen vast te staan, zijn er tijdens de achtervolging van de in een ziekenauto door Ensche de joyrijdende Rudy B. (13) door de politie drie schoten ge lost. Na een waarschuwingsschot heeft een bijrijder in een van de poli tieauto's twee keer geschoten op de banden van de in Emmen gestolen ziekenauto beide schoten kwamen terecht in het plaatwerk, vlak boven de ach terlichten. De betrokken politie man, verantwoordelijk voor de rapportage, zou in de haast ver geten hebben melding te maken van de schoten. De Enschedese politie bestrijdt met klem dat er zou zijn ge schoten op de jongen. Inspec teur De Jong: „Toen er gescho ten werd. wisten wij nog niet wie er achter het stuur zat. Er werden levensgevaarlijke toeren uitgehaald, zodat wapengebruik gerechtvaardigd was". Het zijn niet de schoten geweest, die de doldrieste chauffeur tot staan hebben gebracht, na de twee treffers is de auto met on verminderde snelheid voortge raasd tot de politie erin slaagde hem klem te rijden. Moordwapen meegekomen uit Turkije LEIDEN De 14-jarige Turkse jongen, die eergisteren de min naar van zijn moeder met zes pistoolschoten heeft gedood, zal morgen voor de officier van jus titie geleid worden. Het wapen, een 7.65 mauser, is volgens hem meegebracht uit Turkijë. Tot nu toe is er geen enkele aanwijzlog gevonden dat de moord gebeur de op aandrang van een ander. A NDRé van der Louw heeft de indruk dat hij de P.S.P. bereid zal vinden om steun aan een links minderheidskabinet van het trio Den Uyl te garanderen. Op basis van programvergelijking nog wel. De PvdA-voorzitter schijnt daar bij voorbaat blij mee te zijn; hij hoopt namelijk dat een links minderheidskabinet dan wat minder afhankelijk wordt van steun uit de hoek waar zijn traditionele en nieuwe tegenstanders zitten: liberalen, christendemocraten en niet te vergeten D.S.'70. Niet ten onrechte hebben sommige socialisten opgemerkt dat het voordeel van praten met andere partijen buiten de „linkse drie" het voordeel heeft dat men dan steun kan krijgen van 'n vooruitstrevend program op basis van afspraken, terwijl een minderheidskabinet dat nu het enig haalbare lijkt tot doorlopend praten om eventuele steun van de oppositie gedwongen wordt. Comedie XT/ANNEER Van der Louw nu terzake van de P.S.P. over program- vergelijking praat, is dat op de keper beschouwd comedie. Tenzij hij de P.S.P. de kans zou willen gunnen om een paar afspraken te maken over het achterwege laten van een kiesdrem- pelvoorstel en over een hyper-kritische politiek ten opzichte van E.E.G. en N.A.V.O. Verder is alles wat met programvergelijking te maken zou kunnen hebben, al gezegd of opgeschreven. Nieuwe kiezers zullen de „linkse drie" 'door aan te pappen met de P.S.P. zeker niet winnen. De enige die kan juichen is Marcus Bak ker; het steuntje linke y p.-.i.A. en ae PPR dat André v.d. Louw zoekt, zou in de praktijk wel eens een steuntje voor de C.P.N. kunnen worden. En een klein beetje profijt wellicht ook voor DS '70 waarheen socialis ten die wankelen tussen Drees jr. en Den Uyl dan naar zullen over hellen. Een nieuwe toepassing van de pro(ijttheorie om zo te zeg gen. zullen junior. De Brauw en Berger den- TTITGEBLEVEN is de revolutie op het Binnenhof die we vandaag of gisteren verwacht hadden. Want was niet zwart op wit beves tigd, dat dr. W. Drees, de in juli afgetreden steunpilaar van het ka binet-Biesheuvel, nog steeds in het geheim aan het meeregeren is? Onder de memorie van antwoord op de wijzigingswet voor het Rijks wegenfonds naar de Tweede Kamer gezonden op 24 oktober 1972 stond immers in kapitale leters W. DREES (minister van Ver keer en Waterstaat). En dat nog wel boven R. J. Nelissen (minister van Financiën). Een moment hebben we rekening gehouden met de mogelijkheid dat W. Drees sr. besloten had Biesheuvel een handje te helpen. Maar de penningmeester van de P.v.d.A. verzekerde ons. dat hij uit Den Haag geen bankje van 25 gulden voor het socialistische verkiezings fonds ontvangen had. Het moet dus echt wel om junior gaan. Waar blijven de interpellaties in de Tweede Kamer? Waar het dank gebed van Tilanus en het vreugdevuur van Wiegel? Waar de sanctie maatregelen van de regering tegen Staatsdrukkerij-directeur Olt- heten, die door onzorgvuldigheid op zijn bedrijf het goed verborgen gehouden staatsgeheim verraden heeft? Vooruitzien doet de terug-van-weg-geweest-zijnde minister Drees wel; hij heeft het al over „problemen die in het kader van de besprekin gen over de ontwerpbegroting 1974 tot een oplossing zullen moeten worden gebracht". Zou Drees bij Den Uyl en van der Louw ook al met succes gesollici teerd hebben naar een plaatsje in het linkse minderheidskabinet? Servische leiders treden af BELGRADO (Reuter AFP) De twee topleiders van de commu nistische partij van Servië zijn afgetreden. Dit Is gisteren offi cieel bekendgemaakt in Belgra- President Tito heeft onlangs scherpe kritiek geleverd op de Servische communisten, die vol gens hem te liberaal zouden zijn en af en toe in strijd met de partijlijn handelden. De voorzit ter van de Servische liga van communisten, Marko Nikezic en de secretaris van het centraal comité mevrouw Latinka Pero- vic, hebben nu hun ontslag inge diend. VVDM mag Ix>ekjes uitdelen DEN HAAG (ANP) De afdelln- gen van de VVDM mogen ge rust, tijdens open dagen in ka zernes en op legerplaatsen, on der de op bezoek zijnde burgers stencils en boekjes verspreiden. De commandanten hebben welis waar de bevoegdheid de ver spreiding aan bepalingen te on derwerpen, maar don alleen uit een oogpunt van de goede dinest- uitoefening en het voorkomen van wanorde, De Inhoud van het geschrift kan geen aanlei ding voor een dergelijke bepa ling zijn. zo heeft minister De Koster van Defensie geantwoord op vragen uit de Tweede Ka mer. De commandant mag versprei ding niet verbieden, indien er geen concreet te beschermen belang in het geding is. Sprinkhaan bedreigt Midden-Oosten ROME (UPI) De woestijn sprinkhaan, één van de oudste vijanden van de mens, bedreigt opnieuw het Midden-Oosten en Afrika, zo heeft de FAO. de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome gemeld. Volgens deskun digen lijkt de situatie „veront rustend veel" op die van 1967. (Van o t parlementaire redactie) DEN HAAG De kansen op heropening van het overleg tussen rege ring en ambtenarenorganisaties zijn flink gestegen. Minister Geert sema (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren tijdens de voortgezette behandeling van de begroting Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer gezegd dat hij: bereid is in een open overleg te praten met de bonden van over heidspersoneel over de regeringsplannen om de eigen bijdrage vqn de ambtenaren in de pensioenpremie te verhogen van 10 tot 13,25 procent, een wijziging en afzwakking van de aan het Georganiseerd Overleg voorgestelde maatregelen voor mogelijk houdt: „Al kan en mag dit kabinet niet het budgettaire aspect veronachtzamen", aldus de slag die de minister om de arm houdt, met de KVP-fractieleider Andriessen van mening is dat het resul taat van dit overleg niet bij voorbaat vast mag staan. Deze toezeggingen waren voor de KVP-woordvoerder Bremen vol doende om de motie van zijn fractieleider Andriessen in te trekken. Hierin werd van de regering geëist om aan te sturen op een derge lijk open overleg. „De minister heeft voldaan aan de intentie van de motie-Andriessen", aldus de heer Bremen. Dit bleek gisteravond tijdens het debat over de invoering van het spaarloon. Deze collectieve spaarvorm biedt de mogelijkheid om jaarlijks maximaal 2 procent van het premieloon voor de sociale werknemersverzekering met een maximum van 613 te laten blok keren. De blokkeringspci iode beloopt zeven jaar. De fracties van KVP, VVD, ARP, CHU, PvdA, D'66 en DS'70 legden een amendement op tafel waarin werd voorgesteld de mogelijkheid te openen om het spaarloon tussentijds aan te wenden voor het ver werven van een eigen woning. Voor de kust von de Griekse hooide,ad Athene ie een groot deel van de Minlster Botrsma van soc,al' 'aken Iich nie' b,|"er enthou- romp van het vliegtuig dat zaterdag daar neerstortte omhoog ge- siast over deze ingreep in het wetsontwerp, aangezien hier sprake haald. Bij de luchtramp kwamen 37 mensen om het leven. is van een ingrijpend andere bestemming.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9