fcei£kc6oti^cMti 9 9 9 9 8 8 8 I s LEIDEN MOET ZELF ZIJN PROBLEMEN MAAR OPLOSEN blij- maker 1 november wapens neer in Vietnam Zestienhoven s'nachts zeer beperkt open 29 5 5 „Nee" Van Stuyvenberg (DS '70) door minister Geertsema herhaald Israël vraagt opheldering over hom-diplomaat Adier Mode Fa. H. van Veen Verkeerslichten Leiderdorpbrug juni 1973 gereed Raadslid W. Kuyper (D'66) naar PvdA 59 IAD 59 09 J9 J verdien'n echte ;R 197) 64e JAARGANG NR. 18836 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 99 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruti vertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 per mm. Telefoontjes ƒ2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal 26,20; jaar 101,95. Losse nummers 35 cent. SELECTIE t.V.-PROGRAMMA VANAVOND Ned. I: 21.20 uur Philadelphia; 22.00 uur Het gat van Nederland. Ned. II: 21.10 uur Ad Langebent interviewt Ben Blokzijl; 21.40 uur Dirigentenportret (Zubin Mehta) In de nacht en ochtend veel be wolking wolking met plaatselijk regen en hier en daar mist. Morgen ook af en toe zon. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en oost. Temperaturen van 10 graden in het zuiden tot ongeveer 2 graden in het noordoosten van het land. Maxima omstreeks 15 graden. inice iriver izoekt mnedy- inument nouw Eunice !ver, zuster president nedy bracht i het st familielid president nedy deze RADIO HANOI: GON (RTR) De Noord- ietnamese omroep Radio lanoi heeft vandaag ge- neld dat Noord-Vietnam n de Verenigde Staten een 'ereenkomst hebben be- L%t tot het beëindigen an de oorlog in Vietnam, et akkoord dat negen tinten omvat en op 3"! ok- ber zal worden onderte- end voorziet in een be land dat op 1 november igaat. Op grond van het Rijn- conferentie koehandel 'an een onzer verslaggevers I HAAG De samenwerken- t actiegroepen van de Rijnsta- i, die naast de ministersconfe- itie' over de Rijn in Den ag een alternatieve bijeen- |omst hadden, hebben gisteren i de deelnemende ministers i telegram gezonden, waarin 8 erop wijzen dat de bevolking increte maatregelen van deze Inferentie verwacht, om de kefbaarheid langs de Rijn te fvorderen. verklaring protesteren de liegroepen met klem tegen de ijze van benadering van de ijnproblematiek tijdens de hui- ge ministersconferentie. „Als en blijft streven naar halve lossingen zoals de opslag van chts de halve hoeveelheid ans zout. is het duidelijk dat en het probleem in zijn om- ng niet aan kan." De actie- oepen kwalificeren de minis- rsconferentie als een koehan- - akkoord zullen alle troepen van de Verenigde Staten en van met de VS verbonden landen binnen zestig dagen Zuid-Vietnam verlaten. Volgens de Noordvietnamese ra dio werd het akkoord reeds op 8 oktober bereikt. Deze overeen komst voorzag in een staken van het vuren, uitwisseling van krijgsgevangenen en een einde van de Amerikaanse militaire betrokkenheid in Vietnam. Radio Hanoi beschuldigde echter de VS van trouwbreuk en schen ding van de overeenkomst, om dat Washington op 23 oktober liet weten dat er moeilijkheden waren gerezen met Saigon. De VS verzochten toen om verdere onderhandelingen. In de Zuidvietnamese stad Da Nang zijn documenten van het .communistische opperbevel ge vonden, waarin het Vietcong ka der wordt gelast vanaf zaterdag ochtend vier uur Nederlandse tijd èen wapenstilstand in acht te nemen. Met het vooruitzicht op een wa penstilstand hebben de Noord- vietnamezen en Vietcong hun gevechtsactiviteiten vergroot. In de Mekongdelta wordt zwaar gevochten. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN „Als aanhoude- lijk waar is wat minister Geertsema over Leiden in de Tweede Kamer gezegd heeft, dan is dat voor ons een enorme teleurstelling. Vooralsnog geloven we nog niet helemaal de berichten, zoals die tot heden tot ons zijn gekomen". Dat is het commentaar van de ge meente Leiden en directeur fi nancien Visser over de medede lingen, die de minister van Bin nenlandse Zaken gisteren in de Kamer deed bij de behandeling van de begroting. Een aantal kamerleden had vra gen gesteld over de benarde fi nanciële positie van Leiden, op de bekende nota „Leiden voor goed in last" en er zelfs op ge wezen, dat Leiden onbestuur baar dreigt te worden door de financiële onmacht om structu rele problemen aan te pakken. Mr. Geertsema liet weten, dat de regering niet van plan is Leiden extra geld beschikbaar te stel len. Een standpunt, dat eerder dit jaar ook al tegenover het Leidse gemeentebestuur werd vertolkt door DS'70 staatssecre taris Stuyvenberg. Minister Geertsema zei ook geen mogelijkheden te zien Leiden te laten vallen onder de regeling „Historische stadskernen", waardoor een extra-uitkering mogelijk zou zijn geweest. „We moeten eens precies de tekst van het antwoord lezen. Dat kan gewoon niet waar zijn. Het is zelfs onzin. Leiden heeft qua ouderdom en grootte na Am sterdam de grootste binnenstad van Nederland. Over slooppanden aan Witte Singel Verzoek om interpellatie in Leidse raad LEIDEN De PvdA-raadsleden drs. Van Peype en mr. Vaal hebben het gemeentebestuur verzocht in de raadsvergadering van aanstaande maandag een interpellatie te mogen houden over de problematiek rond de ontruiming van panden aan de Witte Singel, die moeten worden gesloopt in verband met de bouw var. een nieuw universi tair complex. Beide socialisten zijn bang dat er geen onderdak zal zijn voor de bewoners van de panden wanneer de huizen voor 1 januari worden gesloopt, blijkt uit een reeks vragen die zij aan het college van B. en W. hebben gesteld. leidócSoWLwnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK emeente wil geen lonopolie-positie horeca-sector pag. 3 elastingen in Alke- ade omhoog pag. 3 eugdraad Katwijk ■tijgt extra subsidie ®or feestjepag. 4 oningen in het tUioie dorp" van an Alphen moeten orden opgeknapt pag. 4 arrevrachten >eterschap" voor ien van Nunen pag. 5 et een been in het aterpag. 5 Ze kregen bij mij i kans niet om ild te worden" pag. 6 e Danaïden is gen Archipel niet insloospag. 6 DEN HAAG ïANP) Israël heeft de Nederlandse regering ge vraagd om een opheldering over het laten gaan van de Palestijn met Algerijns diplomatiek pas poort, die dinsdagavond op Schiphol de bezitter bleek van twee koffers vol explosieven, wapens en bombrieven. De am bassadeur in Den Haag Hanan Bar-On is op het ministerie van Buitenlandse Zaken geweest voor inlichtingen. De ontdekking op Schiphol had volgens Israëliërs, het bewijs kunnen zijn voor het vermoeden dat achter de Palestijnse terro risten Arabische regeringen za ten. De man had vastgehouden moeten worden, volgens Israël, omdat diplomatieke onschend baarheid alleen in het land van vestiging zou gelden. Jongetje aangereden LEIDEN Bij het Zwcilandbad is gisteren de 7-jarige Ruud uit Leiden tussen twee geparkeerde auto's gelopen en aangereden door 'n personenwagen. Hij werd met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Een 9-jarig meisje klom gisteren over het hek van het fietsers tunneltje bij de Haarlemmer weg. Zij viel naar beneden en brak het rechteronderbeen en kreeg een hersenschudding. Ook enkele Kamerleden hebben zich verbaasd getoond over de vrijlating van de Palestijn, die „een vreemde indruk wekt genover het verlangen paal perk te stellen aan het terro Zowel KLM als het Justitie hullen zich in stilzwij gen over de affaire om identi teit en verblijfplaats van de Pa lestijn niet bekend te laten den. Slechts 2 dagen Vanaf vrijdag 27 oktober van 14.00-21 00 uur t/m zaterdag 28 oktober tot 16 00 uur Ca. 600 mantels, broek- pakken, 'U mantels. Cabans, Tailleurs en Japonnen. NOS wil nog hogere omroep bijdrage (Van i onzer verslaggevers) Den Haag De N.O.S. wil de jaarlijkse omroepbijdrage voor 1973 en 1974 verhoogd zien van 75,- tot 112,- per jaar. De N.O.S. meent dat de door de re gering voorgestelde verhoging tot 108,- een tekort over beide jaren zal veroorzaken van 24 miljoen gulden. Op een vanmorgen in het gebouw van de Tweede Kamer gel-ou den hoorzitting drong de N.O.S. aan op deze verdergaande ver hoging „om althans de omroep op behoorlijke wijze zijn taak te kunnen laten vervullen". Is deze verdere verhoging niet mo gelijk, dan zou de N.O.S willen dat er een toeslag op kleuren'e- levisie komt van 50,- per jaar. De voorgestelde verhoging van de omroepbijdrage zou dan kun nen worden teruggebracht tot 105.-. Nixons naaste medewerker bi schandaal? WASHINGTON (Rtr.) - De „Wash ington Post" heeft gisteren voor een nieuwe politieke rel gezorgd met het bericht dat een van president Nixons naaste medewerkers, Harry „Bob" Haldeman, chef-staf van het Witte Huis. betrokken zou zijn bij de zogenoemde „Watergate" affaire, een inbraak met poging tot plaatsing van afluisterappa ratuur in het hoofdkwartier van de democratische partij in Washington. Uit de verklaringen zou eerder al zijn gebleken dat andere mede werkers van Nixon bij de kwes tie zijn betrokken. Het zouden onder meer zijn de voormalige minister van justitie John Mit chell, die in juli ontslag nam als Nixons campagneleider, de voormalige minister van handel Maurice Stans, die hoofd van de afdeling financiën van Nixons campagne is, en Nixons per soonlijke advocaat mr. Herbert Kalmbach. De herfst is dit jaar in nemarken uitzonderlijk mild. De dieren in de Ko- penhaagse dierentuin de Deense vrouwen genie ten dan ook volop van zon die nog royaal warmte schenkt. (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG De verkeerslicht installatie op de aansluiting van rijksweg 211 met rijksweg 4 tussen Zoeterwoude en Leiden kan naar het zich thans laat aanzien omstreeks juni 1973 zijn aangebracht. Dit heeft minister Dr. Veldkamp wil opvolger Mansholt zijn UTRECHT (ANP) „De even tuele opvolging van dr. Sicco Mansholt als lid van de Europe se Commissie is voor mij een reële zaak". Dit zegt dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, in p™ vraaggesprek met Industriere- vu, het blad van de industrie bond NKV. Dr. Veldkamp zegt ook, dat hij geen premierschap van Nederland ambieert, hoewel hij een slag om de arm houdt: „Of ik het onder alle omstandig heden niet zou doen, weet ik niet, maar in ieder geval: bege ren doe ik het niet'. Zie elders in de krant het bericht over de Franse kandidatuur voor de functie van Mansholt. WW BEIROET (AP) President Noe- meiri van Soedan heeft bevel gegeven dat de sinds 1969 in zijn land aanwezige Egyptische troepen, moeten vertrekken. Dit staat in een vraaggesprek met de president ia de Beiroetse krant An Nahar. De bases der Egyptenaren, die aangelegd waren nadat Israël drie jaar geleden luchtaanvallen deden tot ver in Egypte zullen intact blijven. Hoeveel Egypti sche militairen er in Soedan zijn is niet nauwkeurig bekend. SPORTTOTO DEN HAAG Geen van de 642.789 deelnemers aan sportoto 12 van 21 en 22 oktober blijkt de uitslagen juist voorspeld te heb ben. Het bedrag van de eerste prijs Is gevoegd bij dat van de andere prijzen. De bruto-inleg bedroeg 1.493.951,- het prljzen- bedrag 631.941.27,-. De tweede prijs van 236.977,98 wordt verdeeld over 27 win naars, die elk 8.776,90 ontvan gen. De derde prijs eveneens 236.977,98 wordt verdeeld over 375 winnaars 631.90 per ko lom). De premie ten bedrage van bruto 157.985,31 wordt na het verstrijken van de reclame termijn woensdag 15 november 1972 bij loting toegewezen aan één van de tweede prijswin naars. De premie van sportoto 8 is ten deel gevallen aan de houder van formuliernummer T 6237533. Hij ontvangt aan prijs en pre mie totaal bruto 108.606,50. De premie van sporttoto 9 is geval len op nummer A 4235182. De houder ervan ontvangt aan prijs en premie totaal bruto 191.004,30. uim tien dagen worden in de Verenigde Staten presidentsverkiezingen gehouden. De verkiezingsbij eenkomsten nemen dan ook toe. Op de universiteit van Cleveland hield de Democratische senator Mc- Govern een toespraak tot duizenden studenten. Udink (Verkeer) meegedeeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Meester (PvdA). Het onderzoek naar de plaatsing van een verkeerslichteninstalla tie is inmiddels afgesloten, zo bevestigt de minister. De scha keling ten behoeve van de kop peling van de verkeerslichtenin stallatie bij de aansluiting aan de verkeerslichteninstallatie op rijksweg 211 bij de Leiderdorp- brug en de Oranjelaan is niet verder uitgewerkt aangezien omtrent de plaatsing van ver keerslichten op deze punten door de betreffende gemeenten nog geen beslissing is genomen. In de ontworpen installatie is met de mogelijkheid van deze koppeling echter rekening ge houden. LEIDEN Het D'66-raadslid Ir. Wouter Kuyper Is lid geworden van de Partij van de Arbeid. „De overstap heeft niets te ma ken met de politiek in Leiden", zo zei de democraat ons giste ren. Ik ben lid geworden van de PvdA omdat ik het noodzakelijk vind dat zowel D'66 als de Par tij van de Arbeid (met het oog op de komende verkiezingen) zo veel mogelijk steun krijgen. Ik richt mij voornamelijk tot die stroming die op het ogenblik niet wil samenwerken met de KVP. Ik meen dat confessionele par tijvorming in de tegenwoordige tijd uit den boze is. Over zijn houding in de raad; „Mocht zich in de Leidse raad een enke le keer een verschil van mening voordoen tussen D'66 en de PvdA dan gaat D'66 natuurlijk voor". DEN HAAG (ANP) De staats- Dit geldt voor de nachtelijke uren secretaris van Verkeer terstaat, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft het vliegveld Zestienhoven met ingang van 1 januari 1973, 's nachts grotendeels gesloten verklaard voor straalvliegtuigen zonder geluidscertificaat. half één tot vijf uur. Boven dien zal tussen half twaalf 's a- vonds en half één 's nachts en tussen vijf en zes uur 's mor gens slechts een zeer beperkt gebruik van de luchthaven mo gen worden gemaakt. (L HL HU Deze aperte sierthermometer, vervaar digd van donkergrijze kunststof, is ge schikt om zowel binnen als buiten te worden opgehangen. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. A/IM stuur deze bon in open envelop, zonder post- I JÜUifli zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. als nieuw kwartai-labonnee op de LEIDSE COURANT Naam: Adres - I Woonplaats Stuur blijmaker nr. 2 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1