ZWAKTE V AN VERDEDIGING OFK RUIMSCHOOTS GECOMPENSEERD DOOR SCHOTVAARDIGE AANVAL 9 m FC TWENTE GLORIEERDE Heal Madrid ten onder Vier treffers van Jan 150 !49 50 198 ffl "et ItlïllfliP" Vier doelpunten Jpartak Moskou tegen Atletico ONDERDAG 26 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Boris Ma- rovic toonde geen blijd schap noch teleurstelling. Met een strak gezicht zei de trainer van OFK Beo- grad: „Ik heb beloofd aan vallend te zullen spelen en dat heb ik gedaan". Boris ne zege, die een wankel uitgangspunt is voor de re turn-wedstrijd over veer tien dagen, maar doordat OFK Beograd in eigen land ongetwijfeld meer kan dan het driekwart van de wed strijd toonde. Marovic stelt prijs op het Eerst tegen het eind, toe„ Feycn. nakomen van beloften en daarmee mag Feyenoord zich gelukkig prijzen. OFK Beograd had net zo goed de belofte aan de laars kunnen lappen en met man en macht in de verdediging kunnen gaan na de snelle voorsprong van 2—0, het gevolg van het in zoverre mislukte experiment van Ernst Happel, dat het pu bliek wel doelpunten zag - zeven stuks en nog twee af gekeurd - maar de uitslag van het duel in de tweede ronde om de UEFA Cup bedriegelijker is dan op het eerste gezicht wordt vermoed. Niet door de klei- dig bleef. Er moet in Belgrado immers nog enige verrassing overblijven. Met de vroege sen satie veroordeelde OFK de tac tiek van Feyenoord. Ook Happel had beloofd aanvallend te zullen spelen en daartoe had hij een defensie van drie man, zonder ausputzer, geformeerd. „Het pu bliek heeft toch een goede wed strijd gezien?" vroeg Happel zichzelf af met de wenkbrauwen hoog opgetrokken. Niet tevreden i T i.f* T7H T5X-C3I- •mg. "SWpMsstC-.. naai blijft doelman Henrique van Benfica meester van de situatie. Driemaal moest hij zich echter ge- onnen geven in het duel tegen Derby County. oord tevergeefs had geprobeerd de cijfers een rianter aanzien te geven, brak OFK los zoals trai ner Marovic het bedoelde en zoals hij het in Belgrado wenst. „Dan", zo zei „zullen we nog aanvallender spelen". Hoe die wervelende aanval tot treffers komt, heeft Feyenoord onder vonden. Tweemaal werd ge bruik gemaakt van de razende snelheid die Petkovic, Santrac en Turudija kunnen ontwikke len, een keer werd gebruik ge maakt van de snelle combinatie die nog net voorkwam dat Feyenoord toch nog met een enigszins sprekende zege tevoor schijn kon komen. Wat zou er gebeurd zijn als Maro vic zijn belofte niet had gehou den en het doel voor de niet al tijd zekere Borota was dichtge spijkerd? De vraag blijft of OFK in staat is op die manier te verdedigen. Een vraag waar op Marovic het antwoord schul- Santrac wendt zich juichend om. Hij heeft zo juist de eerste treffer op zijn jr de scheidsrechter die echter geen buitenspel had geconstateerd. i gebracht voor OFK Belgrado. Eddie Trey tel kijkt Dat is nog de vraag want de 38.000 waren niet tevreden. Dat gaf Happel zelfs eniger mate toe toen hij zei „Het had na tuurlijk 6 of 7—3 moeten wor den. We hebben wel vijftien kansen gehad". Het oude euvel had Feyenoord nog steeds in de greep. Er moeten te veel kan sen komen om tot doelpunten te geraken. Het risico dat Happel had genomen met zijn opstel ling, wreekte zich hoewel hij er niet treurig onder was. Feyenoord-OFK Beograd was een wedstrijd „uit de oude tijd". Twee ploegen die de aanval met Treytel liep nog wel uit de Jong tegen hem opschoot. Dat bewezen de vele aanvallen die de Joegoslavische verdedi ging moest opvangen. Maar Beograd lag op de loer en bin nen veertien minuten was Feyenoord op een achterstand van 20 gezet. Eerst door een zuiver buitenspeldoelpunt. De handen gingen bij de Feyenoor- ders protesterend omhoog, een ieder bleef staan, behalve San trac, de koningschutter van OFK, die razendsnel doorging en met een droog schot Treytel kansloos liet. Dick Schneider zette nog een achtervolging in maar hij lag te ver achter om er bij te kunnen komen. Die klap verwerkte Feyenoord zoals de opzet was. De aanval moest en zou gehanteerd blijven. Toen Zee zelf doorging en daardoor het buitenspel ophief trapte Feyenoord voor de tweede maal in de val van Santrac die niet alleen een begenadigd schutter bleek, maar ook over een mes scherpe sprint beschikt. Excelsior zien spelen. Dat was geen maatstaf, maar ik heb ge zegd: aanvallen want er moeten doelpunten komen. En dat is ge- Dezelfde opdracht had Happel verstrekt. De afstand moest zo danig zijn dat met een gerust hart de tweede wedstrijd tege moet kan worden gezien. Aan het concept werd niets gewij zigd. Feijenoord had kunnen te rugvallen op de traditionele op- nadat Schneider uit een vrije trap keihard tegen de lat had geschoten. Toen Ladinsky pal daarop werd gevloerd, kopte Van Hanegem uit de vrije trap in (1—2) en een minuut later ontstond de aanval waartegen geen verweer mogelijk was, een r> ,f van de zeer weinige. Een co- binatie tussen Ressel en de Qp deinde voet zette Feyenoord het spel na de rust voort. Maar allengs ging de toch aanwezige zeer zwakke momenten afwis selde, niet zo goed had gekeken toen Petkovic scoorde, zou het bij de rust nog gelijk zijn ge worden.Hij had echter een over treding geconstateerd. stelling, r - deed dat niet. Ri- Dat voren gesprinte Rijsbergen deed de bal bij De Jong belan den, die raak schoot (2—2). het moment waarop opzet hanteerden. Feyenoord het begin met succes. Dat be wees de enorme vrije trap van Hasil die doelman Borota van zijn borst liet stuiten, waarna wederom kansloos (0—2). Toen al had OFK voor een deel vol daan aan de woorden van trai ner Marovic: „Twee weken ge leden heb ik Feyenoord tegen derhalve niet kleiner ma kend. De achterstand was wel ietwat te hoog opgelopen door dat zuivere buitenspeldoelpunt - Happel: „Natuurlijk buiten spel", Marovic: „Ik heb ook niets te zeggen van de straf schop die we later tegen kre gen" - doch moest toch maar worden weggewerkt. Dat ge beurde. Maar hoeveel kansen waren daarvoor nodig. Landins- ky, de initiatiefloze Ressel die steeds weer hetzelfde aanvals- patroon uitvoerde en zich daar mee doodliep tegen de lijn. de niet in vorm zijnde Kristensen en De Jong die wel probeerde maar weinig doortastend optrad, lieten teveel mogelijkheden lig gen. Twee ervan werden verzil verd nadat Schneider uit 'n vrije OFK opgerold had moeten den. De ploeg was er rijp voor. Daarentegen echter moest Trey tel ijlings het doel verlaten om Petkovic een zeer redelijke sco ringskans te ontnemen. Petko vic, die steeds Rijsbergen te snel af was en met zijn goochel- hoewel er enige overtuiging uit het spel. Het middenveld was en bleef voor de Rotterdammers Marovic: „Ik ben niet tevreden over Zee en Lukic, die beneden hun nor male vorm speelden, waardoor Feyenoord het middenveld kon beheersen". nalen pa- trucs verwarring stichtte. Maar in elk geval kon het publiek toen nog genieten van de sensa tie die onverminderd voortduur de: een afgekeurd maar zuiver doelpunt van Ladinsky wat hij pal daarop herhaalde waardoor Feijenoord op 32 kwam: een kans die hij liet lopen, toen hij alleen maar tegen de bal be hoefde te duwen na een voorzet van Ressel, maar Ladinsky liep er langs, en als scheidsrechter Gow uit Wales, die goede met V HAAG De eerste speeldag van de tweede ronde van het toer-1 de Europese beker voor landskampioenen is een door- aand succes voor de thuisclub geworden. De grootste verrassing as de overwinning van Arges Pitesti op Real Madrid: 2—1. Rui- ler dan werd verwacht viel de overwinning uit die het in de Engel- League laaggeplaatste Derby County behaalde op Benfica: 3—0. als vorig jaar in de kwartfinales ontmoette Celtic Ujpest Dosza it Boedapest. International Ferenc Bene gaf de Hongaren in de eer- e helft een voorsprong. Twee treffers na rust van Kenny Dalglish irgden voor enthousiasme onder de 55.000 toeschouwers. Ma'drid heeft wankelend het kleine stadion van Arges in Pitesti rlaten. Halverwege de eerste helft scoorde de Roemeense interna- >nal Dobrin uit een strafschop. Kort voor rust maakte Anzarda ge- een pass van Amancio. De 15.000 toeschouwers zagen dan rust de meeste gevaarlijke aanvallen door Arges worden op- izet. Twintig minuten voor het slot legde Dobrin de basis voor de reede treffer, die Prepurgel koppend maakte uit zijn haarzuivere irzet. In de laatste twintig minuten liet Arges twee beste kansen jebruikt, Dobrin tilde de bal van slechts enkele meters over de Rosu miste vlak voor tijd voor open doel. va heeft Andérlecht bewust op een gelijkspel gemikt tegen irtak. De ploeg van Georg Kessler bleef ook verdedigen nadat Kabat onmiddellijk na de hervatting Spartak een voorsprong lad gegeven door de bal van tien meter langs doelman Jan Ruiter Je jagen. In het laatste kwartier kwam Anderlecht enigszins uit zijn jerdedigende stelling en een kwartier voor tijd had de Brusselse lloeg de gelijkmaker voor het grijpen. Na een overtreding van Do- _Jias tegen Ejderstedt leugde scheidsrechter Arie van Gemert de bal ~1p de strafschopstip. Pol van Himst schoot de bal een meter langs ie verkeerde kant van de paal. In haag De Russische ver- nen. Spartak Moskou schakelde fcgenwoordiger Spartak Moskou in de eerste ronde de FC Den leeft gisteren voor het verras- Haag uit. tendste resultaat gezorgd in hef De hoogste score kwam op naam •ernooi om de Europa Cup por bekerwinnaars. Spartak Jersloeg in de eerste wedstrijd (»n de tweede ronde op vreem- je bodem Atletico Madrid met rL na bij rust al met 2-0 te lebben voorgestaan. Vijf doel pinten vielen in het laatste ifcartier. len is het de laatste jaren lorgekomen dat in een wed- rijd van op het oog gelijk aardige tegenstanders de uit- •elende ploeg tot vier treffers Dn komen. De Russen presteer- in het. Zij verkeren nu in de erkwaardige positie het twee- f duel met 1-0 te kunnen ver ben om in totaal via de dub- 'I tellende doelpunten van de t jus i de Schotse club Hibernian. Tegen 't onbetekenende FC Besa (Albanië) werd 't 7-1. Gerenom meerde clubs als Leeds United en AC Milan verzekerden zich in hun uitwedstrijden van rede lijke uitgangsposities: gelijke spelen van 0-0 en 1-1 tegen res pectievelijk Carl Zeis Jena en Legia Warschau. Ook Rapid Boekarest en Schalke '04 ston den hun tegenstanders (Rapid Wien en Cork Hibernians) geen voorsprong toe en beginnen thuis met een schone lei. De vertegenwoordiger van Wales, die het traditioneel vrij ver brengt, wees thuis Hajduk Split (Joev) terug (3-1). evenals Fe- rencvaros (Hong), dat op eigen veld Sparta Praag versloeg met KOPENHAGEN De boe- renkapel, die FC Twente naar Kopenhagen had ver gezeld, kon al ver voor het einde feestelijke klanken door het slecht gevulde Idraets-park laten schal men. Ruim een half uur was er nog te spelen in het UEFA-cupduel tussen de Enschedese ploeg en Frem Kopenhagen toen Jan Jeu ring de bal voor de vierde keer achter doelman Val- demar Hansen deponeerde. Toen stond niet alleen vast, dat FC Twente met een royale voorsprong zou kun nen beginnen aan de twee de ontmoeting, maar ook, dat er voor de Deense amateurs totaal geen eer meer viel te behalen. Uit eindelijk werd de score 50, want in de 85ste mi nuut haalde invaller Eddy Achterberg nog verwoes tend uit nadat Theo Pahl- platz een magistrale solo jan Jeuring w met een strakke voor zet had besloten. Daarmee kreeg FC Twente niets te veel. Zo groot was het klasseverschil, dat Frem- trainer John Kramer na af loop stelde: „We zijn nog goed weggekomen". dicht bij een totaal van vijf doelpunten. Maar doordat deze inzet via de lat weer terug- Dat was inderdaad het geval. FC Twente had immers constant Dat FC Twente zijn tegenstander sprong in het veld werden het er maar vier. niet leken te weten wat een Epl Drost later: „We hadden zon- scherpe dekking is. Jeuring: dag in die competitie-wedstrijd „Wat zou het toch geweldig zijn van Frem al gezien, dat die als je altijd zo kunt voetballen". verdediging niet erg trapvast is. En Theo Pahlplatz die Frems Da; rom waren we op dergelijke rechtsback Fenn Hansen volle- situaties voorbereid", dig zijn wil had opgelegd: „Zo veel vrijheid is het einde. Daar Dat de Deense ^defensie evenmin kun je alleen maar van dro- gedomineerd en zoveel kansen gecreëerd, dat een triomf met dubbele cijfers zeker tot de mo gelijkheden heeft behoord. Jan Jeuring leverde met vier doelpunten verreweg het groot ste aandeel in de score. Twen- te's voorste spits toonde, zoals hij dit seizoen zo vaak deed, be ter dan ooit in vorm te zijn. Hij trof het daarbij, dat de Denen helemaal zoek kon tikken, was voornamelijk te danken aan de flitsende start. Al na 16 secon den lag de bal voor de eerste keer in het Deense doel. Willy van de Kerkhof besloot een doorbraak op rechts met een lage voorzet, welke door centra- de kunst verstond de mandek king toe te passen hadden de Enschedeërs bij het zien van de competitiewedstrijd B 1903- Frem eveneens geconstateerd. En daarom kon Jan Jeuring in de 7e minuut op simpele wijze voor 2—0 zorgen, nadat Rene var. de Kerkhof linksback Flem- ming Ahlberg voorbij was ge sneld. Ie verdediger Jörgen Hansen fi- Twee keer kreeg Jan Jeuring nog naai werd gemist. Jan Jeuring de kans een onvervalste hat- reageerde zeer attent en gaf trick - drie doelpunten op rij in doelman Hansen geen kans: 0 e:n speelhelft - te realiseren. —1 maar na 20 minuten knalde hij van dichtbij -hoog over nadat knap voorbereidend werk van Kees van lerssel en Rene van de Kerkhof in een uitstekende kans had geresulteerd en twee minuten later richtte hij met het hoofd iets te hoog. Aan die kans was een formidabel schot va.i Willy van de Kerkhof tegen de onderkant van de lat vooraf gegaan. Alle opzichten FC Twente heerste in alle opzich ten. Het speelde Frem helemaal weg, ofschoon het na de voor spoedige start in een lagere ver snelling was gaan spelen. De overmacht Irriteerde de Denen die soms naar grove middelen grepen om de Enschedese ac ties te onderbreken. Rene van de Kerkhof werd daar tien mi nuten voor rust bijna het slacht offer van, toen middenvelder Finn Böje erg fors obstructie pleegde. Niet die overtreding, maar een nogal ongelukkige val in de laatste minuut van de eerste helft was er echter de oorzaak van. dat Twente's snelle rechts buiten zich tijdens de rust liet vervangen door Fddy Achter berg. Rene van de Kerkhof: „Ik kwam op mijn rug terecht. Ernstig is het gelukkig niet. maar het leek me beter geen ri sico's te nemen". Dat laatste deed FC Twente na rust wel. Het wenste geen genoegen te nemen met 2—0 en viel daarom ook in de tweede helft massaal aan. De aanvallers van Frem slaagden er echter niet in var de hun geboden vrijheid - en ruimte - te profiteren, omdat ei genlijk iedereen nodig was om de zaak achter dicht te houden, hetgeen trouwens in het geheel niet lukte. Doelman Hansen wist eerst nog wel een tegen treffer te voorkomen door twee flitsende schoten van Theo Pahlplatz met indrukwekkende reacties te stoppen, maar in de 56ste minuut stond hij machte loos, toen Jan Jeuring een door Eddy Achterberg genomen vrije trap - wegens een overtreding van Flemming Ahlberg tegen Kees van lerssel - met een be heerst tikje in een doelpunt om boog: 30. Vier minuten later verlengde Kick van der Vall - met Rene Notten de onbetwiste heerser op het middenveld - een pass van de ongrijpbare Theo Pahlplatz met een schuiver naar Jan Jeuring, die opnieuw doeltreffend toesloeg: 04. De stand werd 5—0 door toedoen van Eddy Achterberg. Zei Flemming Ahlberg na afloop bewonderend „Wat een ploeg, dat Twente. We werden hele maal weggespeeld. Ik had ver wacht, dat we met een sterke tegenstander te maken zouden krijgen, maar zoveel machts vertoon was toch een verras- S ng TON VAN DALEN nlek ontstond voor het doel van OFK bleef de verwachte treffer uit. Daarvoor waren vooral ver antwoordelijk De Jong en Kris tensen. die zich wel verdienste lijk maakte toen hij inderdaad werd gepakt en bleef liggen. Dat was een truc, die de heer Gow, ook van Van Hanegem weinig doorzag. Met uitgestrek te arm wees hij naar de witte stip en Hasil strafte de overtre ding van Popadic genadeloos af (42). Voor de derde keer, na de 22 eii 32. kreeg Feyen oord de kans de tegenstander weg te spelen, maar de ploeg bezat er nie de kracht toe in de aanval, hoewel voetbalmakelaar Ukrainczyk gelijk had gekregen toen hij tevoren had gezegd, dat OFK in de defensie niet al te sterk was. De licht aan de knie geblesseerde Van Hanegem liet zich vervangen door Van Daele, bij OFK werd Lukic vervangen door Jokic. Het had allemaal niet veel meer om het lijf voor die laatste twaalf minuten, maar daarin liet OFK wel enigszins zien hoe het straks in Belgrado zal spelen. Terwijl Ressel nog tweemaal faalde in kansrijke positie, schiep OFK zich met gedegen snel en ver rassend aanvalsspel - Marovic: „Ik had alle drie aanvallers vol ledige vrijheid gegeven te gaan waar zij wilden en dat verraste Feyenoord" - mogelijkheden waarvan er een door Stoijanovic tot de eindstand 4—3 werd opge zet, vlak na een gruwelijk mis verstand tussen Schneider en Treytel dat nog fortuinlijk af liep. Boris Marovic bleef zwe ren bij aanvallend spel. „Thuis", zo zei hij, „zullen we nog meer aanvallen en nog sneller sprlen. Ik heb gehoord dat Happel heeft gezegd, dut ik blufte toen ik aankondigde al leen op de aanval te zuljen spe len. Hoe de wedstrijd ook zou verlopen. Hij heeft het kunnen zien". Het ziet er meer naar uit, dat OFK Feyenoord heeft afgebluft. Ernst Huppel hield zich, met een geheimzinnige glimlach groot. „Misschien spe len we over veertien dagen net zoals vanavond hier". HIJ keek er bij of hij het zelf nauwelijks geloofde. HERMAN VAN BERGEM Scliaatsstrijd is te duur OSLO De Brandbu SC, die het Europees kampioenschap hard rijden voor dames zou organi seren, heeft de Noorse schauts- bond meegedeeld daartoe niet in staat te zijn. De club heeft voor de wedstrij den, die op 10 en 11 februari in het Rosendalstadion zouden worden gehouden, een kostenbe rekening gemaakt van ongeveer 40.000 Noorse kronen. Aan vaste inkomsten heeft de club niet meer bij elkaar kunnen krijgen dan 15.000 kronen uit subsidies van gemeente en de Noorse schaatsbond. De vereniging meent dat het financiële risico te groot is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13