Bevestiging van vonnis krijgsraad geëist L E HP O _D <D CD ms.srcia Televisieroddel over H. Jacobs en kritiek op sociaal contract Pres. Kekkonen sneed zich met scheermes Belangstelling voor weer van alledag. Ortoli vrijwel zeker opvolger van Mansholt „Tim van Wezep <D Deense kok op ander vissersschip Demonstraties in Italië ]^7f DOiviDüKDAG 26 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT DEN HAAG „De krijgsraden en het hoog militair ge rechtshof zijn tot nu toe erg terughoudend geweest in za ken als deze, maar wanneer de grondslag van de krijgs macht, de tucht, op ontoelaatbare wijze iedere keer weer wordt aangetast, zullen er strengere maatregelen geno men moeten worden". Deze waarschuwing liet gisteren de waarnemend president mr. G. Fikkert van het hoog mili tair gerechtshof in Den Haag horen tijdens een zitting waarbij tien soldaten terechtstonden. Zij stonden in hoger beroep in verband met een sit-downsta- king in juni van dit jaar op het terrein van de Prinses Mar grietkazerne te Wezep. Deze staking was georganiseerd uit onvrede met het arrest dat een soldaat kreeg opgelegd toen hij weigerde een boekje met afbeel dingen van granaten in te kij ken. De zitting nam gisteren vijf uren in beslag. Herhaalde lijk werden de woorden in de zittingszaal overstemd door handgeklap en spreekkoren van demonstranten die zich voor het kleine dingen de tucht betracht liet de demonstranten hun gang gaan. Mr. Fikkert sprak uitvoe rig over het al of niet functio neel zijn van de krijgsmacht. Hij was van oordeel dat het wel juist kan zijn als beweerd wordt dat bepaalde aspecten in de krijgsmacht niet functioneel zijn, maar dat zeker ook in de kleine dingen de lucht betracht dient te worden omdat het gaat om het grote geheel. De advo- caat-fiscaalmr. baron F. J. G. baron van Voorst tot Voorst die het gebeuren kwalificeerde als een ..samenspanning tot geza menlijke ongehoorzaamheid" stelde in zijn requisitoir: „Het kwalijke van deze staking was dat de orde en rust werden ver stoord die het overgrote deel van de dienstplichtigen wil". De advocaat-fiscaal verweet de V.V.D.M. aanstoker van de hele actie te zijn. ,.In plaats dat deze organisatie de zaak in goe- de banen leidt en overleg pleegt met het ministerie, ruit ze de boel op". Hij eiste bevestiging van de vonnissen, uitgesproken door de krijgsraad (vier tot acht weken). De raadsman van de tien soldaten, mr. K. Lange- raar. hoorde als getuige een 42- jarige majoor die in het leger •'dienst doet als humanistisch verzorger. Hieruit kwam naar voren dat volgens de majoor een enorme communicatiestoor- bestaat tussen leiding en on- •dergeschikten: ..Er heerst onze kerheid en twijfel onder de lei dinggevende figuren. Het aantal fcmensen dat valium joopt te slik ken en zegt voor mij hoeft het fcniet meer. neemt schrikbarend ttoe". Inhakend op de door de hu manistisch verzorger genoemde communicatiestoornissen merk te mr. Langeraar op dat „hoe- I Vel het de kazerneleiding van 'Wezep bekend was, dat de straf van de soldaat, om wie de sta ding begonnen was, op de dag Van de staking werd ingetrok ken. werd hierover niets ge- eegd".Het hoog militair ge rechtshof zal op 22 november Uitspraak doen. Vóór die tijd. op 6 november zullen zeven hoofd bestuursleden van de V.V.D.M. zich voor het H.M.G. moeten verantwoorden in verband met de anti-groetdagactie. Door de krijgsraad kregen zes van deze soldaten een vonnis opgelegd van 2 maanden en een vonnis van drie maanden. De Haagse Post opent met lekke re televisieroddel over „de slo pende teruggang" van Vara's „Achter het Nieuws." Eindre dacteur Hans Jacobs is de Zwarte Piet. „Er zal in verband met zijn overspannen reacties nauwelijks meer zakelijk met hem te praten zijn. Anderen, die Jacobs minder welgezind zijn, zien in hem een gestoorde, histerische man, die het te ver met zich heeft laten komen. Een verbitterde collega: als je tegen hem zegt: mooi weer van daag, denkt hij dat je bedoelt dat je het laatste programma niet goed vond." Wie niet weet wat het Sociaal Contract is, vindt in het blad al les nog eens netjes op een rijtje en de „misselijk makende ver koopmethoden van het beste" worden aan de kaak gesteld. Conclusie: „De beste remedie lijkt weggooien van alle druk werk." Voorts het zoveelste ge sprek met McGovern en een analyse van de ineenstorting van Veneco, in 1970 nog een van de grootste textielconcerns in den lande. Vrij Nederland heeft een inter view met Schmelzer, „de (wel licht) nieuwe minister-presi dent." Over de erfenis die hij van de altijd rondreizende Luns overnam: „Mijn conclusie was C CD "D jD dat er een stuk kortsluiting was tussen het beleid en de publieke opinie. In hoeverre kun je dat maatschappelijk-politieke leven meedenken en daar ook dingen uitpakken? In hoeverre kun je verder de geloofwaardigheid van het beleid overbrengen? Dat leidde mij tot de beginsel- aanpak om hier te zijn. Het principe is: als het even kan hier, in Nederland zijn." Daarnaast (toeval of bedrijfsspio- nage?) „de ongemerkte onder gang van Achter het Nieuws." Ook deze reportage is niet lief voor Hans Jacobs. Zijn vaste medewerkers beweren: „Er zijn momenten geweest dat Jacobs per memo geld vroeg voor een buitenlandse reis voor een me dewerker in losse dienst onder het mom dat hij geen redacteu ren beschikbaar had omdat die buitenlands zouden zijn, terwijl ze gewoon op de redactie aan wezig waren." Ook veel aan dacht voor de „intriges en chi canes" rond de hartchirurgische kliniek in Eindhoven. Ook Elsevier gaat in op „het boze en treurige verhaal van de hart- patient." Het citeert druk uit het gisteren verschenen zwart boek. Over Eindhoven: „Een uitzichtloze zaak? Het lijkt erop, want de berg vuile was tot dusver voorlopig nog binnenska mers gehouden is zo hoog ge worden, dat de strijdende partij en elkaar nauwelijks meer wil len of kunnen zien." Michel van der Plas heeft een ronduit schit terend verhaal over Jan de Hartog en drukt integraal het wereldwijd geciteerde interview af van Newsweek met de Noordvietnamese premier Van Dong, waaruit kan worden op gemaakt dat de vrede in Viet nam op handen is. Historicus dr. L. de Jong filosofeert na over zijn vierde aflevering over het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Cri tici van bepaalde zijde laat hij weten: „Wat ik kan zeggen is: ik heb alles naar beste weten beschreven, met de bereidheid om desnoods ingrijpende wijzigingen aan te brengen als bij mij in het licht van nieuwe factoren een andere kijk ont staat." DENIEUWE LINIE Arie Groeneveld, de Johan Nees- kens onder de vakbondsleiders, komt in de Nieuwe Linie aan het woord over al weer het So ciaal Contract. „Wij weten na tuurlijk dat de lonen en prijzen uit de pan gaan vliegen als er geen Sociaal Contract komt. Maar voor ons is het Sociaal Contract niet in de eerste plaats een middel om de inflatie te be strijden. Dat nemen we en pas sant mee. zou je kunnen zeggen. Voor ons is het Sociaal Contract een stap in de richting van de maatschappelijke hervorming, waarbij het onder andere gaat om de herwaardering van ken nis, macht in invloed. Maar om deze hete brij loopt men heen." politieke wonderkind Hans Wie gel aan het woord. „Ik houd er van om de zaken recht voor hun raap te zeggen en ik geloof zeker niet dat dat de samenwer king met anderen verhindert. Integendeel: ondanks het feit dat sommigen mijn verhaal soms te agressief vinden, is het toch zo. dat er tussen de fractieleiders van de regerings partijen een uitstekende relatie bestaat." Wie het fijne van de juridische verwikkelingen rond het koper schip in Rotterdam is ontgaan, krijgt in De Groene les in „tien manieren om Chili de nek om te draaien." Het blad juicht mis lukking van de onderhandeling over het Sociaal Contract toe. „Helpt de vakbeweging de lonen in de hand te houden, dan wordt er meer winst gemaakt die voornamelijk gebruikt wordt om diepte-investeringen te doen. waardoor ook werkloosheid ont staat. Het instemmen met over eenkomsten ter beteugeling van de inflatie zonder dat er tegelij kertijd voor gezorgd wordt dat bij voorbeeld de macht van de ondernemingsleiding wordt be teugeld en de arbeiders mede invloed krijgen op het investe ringsbeleid, dient daarom te worden afgewezen." Schouwburgbezoek afgelast DEN HAAG (ANP) De Finse president Kekkonen heeft zich vóór het diner in het Haagse restaurant De Witte Brug met een scheermes gesneden. Tijdens het diner heeft de president met twee servetten moeten proberen de bloeding te stoppen, omdat hij aan een verminderd stol lingsvermogen van het bloed lijdt. Bij zijn wandeling door Delft werd president Kekkonen van Finland getroffen door eer geur: haringIn Finland wordt namelijk de haring net als hier gegeten; met uitjes e snufje mosterd erbij. Na het diner is de Finse president niet naar de Haagse schouw burg gegaan, waar hij een voor stelling van het Nederlands danstheater zou bijwonen. Eer der op de dag had hij een be zoek gebracht aan Delft, waar hij werd begroet door de burge meester, mr. J. M. Ravesloot. In de hal van het stadhuis werden de wethouders van Delft t najaarszonnetje naar de vlakbij gelegen Oude Kerk. Tijdens de ongedwongen wandeling bleef de Finse president enige tijd bij een visstalletje staan, waar hij geïnteresseerd de sortering vis bekeek. Twee jongetjes die in een van de grachten aan het hengelen waren, kregen behalve de aandacht van de president, ook nog een hand. KOPENHAGEN (Reuter) - De ■8-jarige Deense scheepskok •Wrgen Christiansen, die er zon dagavond in Aberdeen alleen «Indoor ging met de treilen Nordkap waarop hij werkte, is vinochtend vroeg op 12 mijl vin de Jutlandse havenplaats kbyboroen aan boord genomen <k>or een ander Deens vissers schip. dat twee man op de Nordkap heeft gezet om het schip thuis te brengen. Chris- hansen, die ruim drie dagen geen bed had gezien, viel spoe- d|g in slaap. Hij zal in Esbjerg aan land worden gezet. \De Brauw trekt ""d". beschuldiging legen VARA in r' P-VERSUM Het marktonder- k n zoekbureau Intomart, dat in op- 'mri,lkbod.rt]2racht van de VARA een ver- °,k9l ngson der zoek heeft gehou- ~3313 Hdgn. heeft de beschuldiging van oehoe* ai»; oud-minister de Brauw van de ta Mcsf,D-.nJh«nd gewezen, dat er gemanipu- i.i c,,..A-t'eerd zou zijn met de cijfers. '1M.nT heer de Brauw had dit gesteld n kastns/i°5a10p een verkiezingsbijeenkomst Van Zijn partij in Delft. Hij voud, dat DS'70 met te lage cij- 7 fer$ uit de bus was gekomen. I Dft heer de Brauw heeft zijn be ll scfculdiging intussen ingetrok- I k<*. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tenminste 7000 keren per dag wil men in Ne derland officieel horen, hoe het weer zich houdt. Dit blijkt uit het feit, dat telefoonnummer 003 zo'n 7000 keer per dag ge draaid wordt, ofwel om en nabij 25 miljoen keer per jaar. En dan te bedenken, dat de bouwnijverheid een eigen telefoon nummer heeft, om in de wintermaanden naar de weersge steldheid te informeren. Dat nummer wordt nog eens 2300 keer per dag in de win- terperiode gedraaid. Intussen heeft de K.N.M.I. er (sinds gisteren) een nieuwe meetmast bij, die liefst 200 meter hoog in de omgeving van Lobith boven de Rijn in ons land uitsteekt. Een meettoren, die volgens staatssecreta ris Kruisinga van Verkeer en Waterstaat nog nauw keuriger het weer ook in de hogere luchtlagen kan bepalen. Waarmee wij al leen maar nog meer ge diend zijn. Overvallers bleken „stropers" VEENHUIZEN (ANP) Rijkspo litie met zes overvalwagens en mannen van de gestichtswacht hebben gisteren drie uur lang een klopjacht gehouden op drie Zuidmolukkers, die met gewe ren onder de arm waren gesig naleerd in het gebied van de strafgevangenis. De politie vreesde dat zij van plan waren de gevangenis te overvallen. Toen de Zuidmoluk kers eindelijk waren gevonden, bleek dat de „geweren" lucht buksen waren. De jongelui wil den „gewoon" wat wild schie ten. Zij kregen een procesver baal en konden toen naar huis gaan. dere gasten aan de president Burgemeester Ravesloot bood de Finse gast het prentenboek van Delft aan. De president ontving voor zijn vrouw een veelkleuri ge keramieke bonbonnière. In Den Haag had president Kekko nen daarna een ontmoeting met leden van het Nederlands parle ment. Moordpoging op stiefkind bekend MIDDELBURG (ANP) De 28- jarige mevrouw G. D. M. W. uit St.-Jansteen (Zeeland) heeft voor de rijkspolitie te Hulst en de officier van justitie in Mid delburg een volledige bekentenis afgelegd over de poging tot moord op haar negen maanden oude stiefzoontje Peter. Op 16 oktober probeerde de vrouw 1 het jongetje te wurgen. Toen dat niet lukte, pakte ze het ven tje bij de voetjes en sloeg het met zijn hoofdje tegen een kast. Het kind overleefde de klap. Zij ondernam nogmaals een wurg- i j poging. Toen ze dacht dat het j jongetje dood was zette ze de gaskachel hoog en ging in bed liggen, wachtend tot haar man thuis zou komen. Deze vond zijn I zoontje een uur later versuft voor de kachel liggen. Hij bracht het jongetje in veiligheid i bij zijn grootouders, die overal j striemen, builen en schrammen I ontdekten. De negen maanden I oude Peter is inmiddels geheel van zijn verwondingen hersteld, al verblijft hij nog in het zie- i Tienduizenden Italiaanse landarbeiders demonstreerden gisteren kenhuis te Hulst. Rome voor betere werkvoorwaarden. Eigen alcohol fataal ODERZO (AP) Na lelfgemaak- te alcoholische drank te hebben gedronken zijn in Oderzo, in het noorden van Italië, drie jonge mannen gestorven en negen ernstig ziek geworden. De Fidji-eilanden in de Stille Zuidzee kregen de tifoon Bebe te ver duren. met het gevolg dat alles onder water kwam te staan. Moeder en kind banen zich een weg door het water. BRUSSEL (ANP) Ortoli, de man die gisteren door de Franse regering officieel kandidaat gesteld is voor het lid maatschap van de nieuwe Europese Commissie, wordt volgens Brusselse diplomatieke kringen, vrijwel zeker de nieuwe commissievoorzitter. Hij volgt onze landgenoot dr. Sicco Mansholt op, die voorzitter werd toen de Ita liaan Malfatti het, eerder dit jaar, als commissievoorzit ter liet afweten om terug te keren naar de Italiaanse bin nenlandse politiek. fADVERTENTIEI e Franse regering heeft al even op zich laten wachten, geruime tijd het presidentschap Met Frankrijk mee hebben drie landen officieel hun kandi daten voor de nieuwe commis-I sie^ aangewezen. Engeland kwam met Soames en Thomson en voor Ierland is het Patrick Hillary. Voor het derde toetre- I dende land, Denemarken, wordt I in Brussel de huidige ambassa- I deur van dat land bij de EEG. 1 Finn Gundelach, nog steeds als beste kanshebber gezien. 1 januari optredende nieuwe commissie opgeëist. Die aanspraken zijn, zowel door de „oude" als wel door de „nieu we" EEG-landen. erkend. Ortoli is 47 jaar oud. Hij is eco noom en behoort tot de gaullis tische UDR. Hij was in Frank rijk verschillende malen minis ter, het laatst in de regering Chaban-Delmas, waar hij tot augustus van dit jaar de porte feuille voor industrieel en we tenschappelijk beleid beheerde. Langzamerhand begint er nu enige tekening te komen in de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie die na 1 januari aan bod komt. De aan- wijzing van de twee Duitse kan didaten en de Nederlandse kan- j didaat zal vrijwel zeker niet plaats hebben vóór beide lan den, in november, de algemene j verkiezingen achter de rug heb- Men moest een kraan inschakelen ben. Ook de aanwijzing van de 1 om de koeien stuk voor stuk op Belgische kandidaat zal nog wel de wal te hijsen. Tijdelijk twee grappige stickera van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie bo- staat uit twaalf vrolijke afbool- dingen. Hot sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom la het nu extra fijn om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - - beter voor uw kind. nutiuci* Koeicnzwenipartij BRUSSEL (ANP) - Een grote vrachtwagen, geladen met koeien, is gisteren in Oostende de haven ingereden. De koeien j slaagden er in zich uit de wa gen te bevrijden en begonnen daarna rond te zwemmen in de haven. Noorwegen wil praten met EEG BRUSSEL (ANP) Noorwegen heeft bi) het comité van perma nente vertegenwoordigers bij de EEG in Brussel officieel laten weten dat het met de EEG zo spoedig mogelijk onderhandelin gen wil. Uit Brusselse diploma tieke kringen wordt vernomen dat de Noren gevraagd hebben om onderhandelingen op een zo danig tijdstip dut voor 1 april van volgend jaar nog tariefre ducties bereikt zouden kunnen worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11