Gesprek paus „prettig en welwillend" Pensioenbij drage ambtenaren te hoog CcidócöouAant IClimax conflict hartchirurgie Veel gemeen tussen Finland en Nederland Kardinaal Alfrinh: Kamer ontevreden IE Gematigde Palestij nen in gevaar Noorwegen overweegt 50 mijlszone (en nog een extra dag op wereldspaardag 30 oktober) <J97Ï|ENSDAG 25 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Kardinaal Alfrink heeft zich gisteravond na zijn terugkeer uit Rome over zijn gesprek met paus Paulus bijzonder terughoudend ge toond. „Het had een te persoonlijk ka rakter". zo zei hij. Hij typeerde het als „bijzonder prettig en welwillend". Op de opmerking, dat toch tienduizend katholieken in de hele wereld nieuws gierig zijn naar de inhoud ervan, ant woordde hij, dat er misschien nog wel meer niet-katholieken nieuwsgierig naar zijn. Hete hangijzers, zoals het komend pas toraal beraad en de OMO-cursus zijn in het contact met de paus niet aan de orde geweest, aldus kardinaal Al frink. Wel in dat met andere kerkelij ke autoriteiten, zoals de kardinalen Se- per (geloofsleer), Wright (geestelijk heid) en Confalonieri (bisschoppen). Hij had gelegenheid gehad inzicht te ge ven in de bedoeling van de OMO-kate- chese en geprobeerd duidelijk te ma ken, dat er geen sprake is van een ka- techismus, maar van een cursus. Op de vraag of Nederland in Rome niet tamelijk alleen staat, zei de kardinaal, dat Nederland eerder een exponent is van allerlei vernieuwing. „Maar ik zou niet willen zeggen, dat men wat hier gebeurt, in principe afschrijft". Nobelprijs economie toegekend STOCKHOLM (AP) De Nobel prijs voor economie is door de Zweedse academie voor weten schappen vandaag toegekend aan twee geleerden, een Brit en een Amerikaan. Het zijn John Hicks der universiteit van Ox ford en Kenneth Arrow van de universiteit van Harvard. Beiden hebben „pionierswerk ge daan inzake de theorie van het algemene economische even wicht en die der welzijnszorg". Tien miljoen blinden HATRAS (RTR) India heeft tien miljoen blinden de helft van het aantal blinden in de we reld. Blindheid veroorzaakt door ondervoeding neemt toe, zo heeft de minister van gezond heid van de staat Uttar Pradesj verklaard. Kardinaal Alfrink, waakzaam luisterend i i vraag, tijdens zijn korte persconferentie op chiphol na zijn terugkeer uit Rome. Isa: Nederlands afschaffen op Antillen RLLEMSTAD (ANP) let Nederlands kan niet als voertaal op de scholen worden gehandhaafd op de Nederlandse Antillen. Dit heeft de voorzitter van de grootste partij in de Antilliaanse regerings coalitie, de democratische partij, Ronchi J. Isa op een verkiezingsdiner ver klaard. )e heer Isa, die met ingang van 15 november het pre mierschap van de huidige minister-president O. Beau jon overneemt, zei dat de Antillen de keuze moeten maken tussen Spaans en Engels als voertaal (het papiamento wordt alleen op de bene denwinden gesproken, ter wijl de bovenwinden en- gelstalig zijn). Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamer is niet tevreden over de manier waarop de regering ten koste van verkregen ambte narenrechten de begroting 1973 sluitend wil maken. Gistermiddag tijdens de debatten over de begroting van Binnenlandse Zaken bleek dat door enkele fracties vooral zwaar wordt getild aan de plannen van het kabinet om de eigen bijdrage van de ambtena ren in de pensioenpremie te verhogen van 10 tot 13,25 procent. Een en ander betekent voor de rijksbegroting een verlichting van ruim 140 miljoen gulden. De regering heeft hierover van te voren geen overleg gepleegd met de ambtenarenorganisaties, die daarop boos uit het overleg zijn weggelopen. De socialist Laban wil van minis- Scheel herkozen FREIBURG (DPA) Een paar weken voor de bondsdagverkie zingen tiebben de Westduitse li- heralen (FDP) vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel met overweldi gende meerderheid herkozen als partijvoorzitter. ter Geertsema de toezegging dat de regering bereid is leg te voeren, zonder dat bij voorbaat vast moet komen te staan, dat de 140 miljoen v mee de rijksbegroting verlicht zou kunnen worden, uit het overleg moet komen. Volgens de heer Laban zijn er ook andere manieren om aari dat bedrag te komen. Hij deed de minister de suggestie, om de door het rijk in het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te storten premie van 24 pro cent van de totale loonsom te brengen op 23 procent. Dit zou, zonder dat de huidige 10 procent eigen bijdrage van de ambtena ren in de pensioenpremie ver hoogd zou moeten worden, ook 140 miljoen gulden opleveren. In Amsterdam is gisteravond de strijd om het officieuze wereldkampioenschap flip peren begonnen. Er staat voor de wereldkampioen, die vrijdagavond bekend zal worden, heel wat op het spel. Hij of zij krijgt im mers een levensgrote, ech te flipperkast mee naar Kleuren-tv mogelijk 50 gld. duurder (van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Het is aanneme lijk, dat de NOS morgen op de hoorzitting in de Tweede Kamer van de CRM-commissie zal voorstellen om de extra bijdra ge voor kleuren-tv te stellen op 50 gulden. Deze komen dan bo venop de 108 gulden aan luister en kijkgeld, dat per 1 januari gaat gelden. Aangezien ons land 450.000 bezit ters van een kleuren-tv bezit, zou deze extra bijdrage een be drag van 22 miljoen opbrengen. Koningin Elizabeth heeft gisteravond in Windsor Castle een diner aan geboden aan president Heinemann van West-Duitsland die een staats bezoek brengt aan Engeland. Van links naar rechts: prins Philip, Heinemann, koningin Elizabeth en president Heinemann. Kamerleden: Presentiegeld raadsleden diet belasten DEN HAAG (ANP) Presentiegelden van leden van gemeenteraden moeten niet als inkomen, maar als onkostenvergoeding worden be schouwd, zij dienen belastingvrij te zijn. Deze suggestie heeft de KVP-er Fievez gistermiddag gedaan tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. De Kamerleden signaleerden toeneming van het werk van raadsleden, in het bijzonder in de wat grotere en grote gemeenten. Zij wezen op de veelvuldig voorkomende mutaties in gemeenteraden. Verschei dene Kamerleden vroeg om een verhoging van de presentiegelden. Teg en de verdrukking in A L zegt de overheid niet de ondergang va nhet gymnasium te wil- len, in de praktijk is toch het uithollen van het eigen karakter van het gymnasium een praktisch gevolg van de onderwijspraktijk van de „mammoet" en de daarna in actie gekomen kornaks. Diverse goede plannen om de gymnasiale opleiding eigentijds te ver nieuwen, krijgen met name niet de kans welke andere experimen ten wel gegund wordt. Bijna niemand ontkent dat kwalitatief het gymnasium voor wetenschap en cultuur veel betekend heeft, maar bijna iedereen blijft doen alsof het gymnasium de grote oorzaak is van het „standenverschil" in de schoolopleiding en de ongelijkheid Van kansen. Toch zijn er symptomen dat buiten overheid en onderwijsautoriteiten om het gymnasium tegen de verdrukking in kan groeien. Waar het categoraal gymnasium een eerlijke kans krijgt, blijkt de belangstel ling ervoor groot; waar goede voorlichting gegeven wordt, blijkt op scholengemeenschappen het atheneum niet alleen zaligmakend. Een nieuw symptoom! Het blad van de Amsterdamse gemeente-uni versiteit maakt melding van groeiende belangstelling aan 's lands meest progressieve universiteit voor de bijzondere cursussen grieks en latijn en voor de algemene colleges over de klassieke literatuur. De deelnemers zijn geen adspirant-classici, maar jorigemensen van andere talenrichtingen en zelfs van buiten de faculteit der letteren. Als belangrijkste reden van hun belangstelling geven deze deelne mers aan de cursussen of colleges op: „We willen de eenzijdigheid van onze bêta-studies doorbreken". De classici zelf zijn al verschillende jaren geleden wakker geworden, toen zij hun onderwijsprogram en examen-gerichtheid drastisch gin gen veranderen. Het ontwakingsproces is nu ook gaande bij ver schillende jonge menser 1 hun instructie en vorming bestemd Blijft de vraag: „Wanneer worden de onderwijsautoriteiten wakker? En met hen de experts die een verkeerd inzicht betreffende gelijk heid van kansen met een fataal inzicht in „praktisch nut" combine- HA Naar afscheiding toe AARLEM's bisschop ziet zich geconfronteerd met het feit, dat en kele van zijn parochies ruimte verlangen om priesters die hu wen, toch in de Eucharistieviering te kunnen laten voorgaan. Hier bij hoort dan nog de kanttekening, dat het in casu niet meer alleen gaat om typisch categorale zielzorg, zoals bijvoorbeeld een studen tenparochie, maar om „gewone" parochies al dan niet door zichzelf als kritische parochies geregistreerd. Priesters en leken begeren die ruimte op basis van hun interpretatie van kerkelijke discipline en een gebleken meerderheid onder hun kerkgangers. Een gevaarlijk, in elk geval onverstandig uitgangs punt; want dan gaat men dus grote invloed toekennen aan zoge noemde democratische spelregels; spelregels die ook in de niet-ker- kelijke gemeenschap falen, als men de grens van hun reikwijdte voor elke uitbreiding vatbaar verklaart. Een plaatselijk bestuur en de plaatselijke afdeling van een politieke partij kunnen ook niet bij meerderheid van stemmen alles besluiten zonder in conflict te komen met een hogere wet of een algemeen statuut. Op die manier bedoelt men misschien bij het hogere gezag - in casu de bisschop - een gewenste beslissing te forceren. Maar een parochie die voor deze methodiek kiest, is eerder een alternatieve dan een kritische gemeente. Alternatief krijgt dan de gevoelswaarde dat men mentaal bereid is naar een afscheiding toe te glijden. En binnen een minimum van tijd zal men dan niet alleen laten stemmen over zaken welke de kerkdiscipline betreffen, maar ook als het gaat om de interpretatie van theologische hoofdpunten. De oecumene wordt dan bovendien een eenheidsfacade voor huizen waarbinnen de grootst mogelijke verdeeldheid heerst. Fusie-bewe ging aan de top, maar permanente kernsplitsing aan de basis. De Finse president Urho Kekkonen is gisteren zijn staatsbezoek aan Nederland begonnen. Op de Dam legde hij een krans bij het Nationale Monument. Koningin Juliana (Van een onzer verslaggevers) NDHOVEN Dr. P. J. van der Schaar, hartchi rurg van het Binnenziekenhuis te Eindhoven, ft via zijn advocaat een kort geding tegen dr. I. A. M. van Wijk, voorzitter van het medisch tenhuisteam, laten aanspannen, omdat dr. Van Wijk hem beschuldigd zou hebben verschil lende keren met hartpatiënten geëxperimenteerd 'e hebben. Tevens zal hij een klacht bij de medi sche tuchtraad tegen de beschuldigingen van dr. Van Wijk laten indienen. 'Van Wijk zei in een radiouitzending, dat dr. Van der Schaar „dingen deed die niet door de b&ugel konden", „experimentele dingen deed op iënten" en „bij nabehandeling niet wilde in- 1 i ARTY" zien waarom een patiënt gestorven was". „Deze beschuldigingen tasten op infame wijze de eer en goede naam aan en willen de indruk wek ken dat de arbeid van dr. v. d. Schaar 'n gevaar voor de volksgezondheid is", aldus de sommatie van de heer Van Wijk. Het conflict in het Eindhovense Binnenziekenhuis is de laatste dagen naar een climax gegroeid. Dr. Van der Schaar krijgt steeds meer steun van me dici en verplegend personeel van verschillende operatieteams in Nederland. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten heeft zijn leden thans het dringen de advies gegeven zich niet meer in het Binnen ziekenhuis te laten opereren. JAAR tL AVIV (DPA) De Arabi sche terreurorganisatie „Zwarte September" beraamt volgens Is- ra?lische persberichten aansla- Wr op Palestijnse leiders die Tdr gematigd doorgaan. In,.der gematigde Palestijnen de volgens het dagblad Maariv J'oor een aanslag door Zwarte September in aanmerking ko- is sjeik Mohammed Ali- Vhaberi, een Jordaanse oud-mi- nster en huidige burgemeester Van de stad Hebron, in het door Israël bezette West-Jordanië. A. Kloos (VARA) Pers heeft geen recht op gelden uit omroep- reelame Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM VARA-voorzit- ler A. Kloos heeft In een toespraak op de jaarvergade ring van de tijdschriftuitge vers verklaard het onzin te vinden dat de dagbladpers recht zou hebben op de re clame-inkomsten van de om roep. Hij vond het niettemin juist, dat er steun aan de pers ver strekt is vanwege het gevaar dat een groot goed als de pers in gevaar zal komen. In de radio- en tv-wereld heerst ontstemming over de manier waarop de kranten hebben geschreven over de verhoging van de omroepbij dragen. „Bij de opkomst van nieuwe technieken, zoals video-recor ding. moet men zich", aldus de heer Kloos, „als massa communicatiemedia afvra gen of men de investeringen in technische installaties en personeel niet kan voorko men door van het voorhanden zijnde potentiëel gebruik te maken. AMSTERDAM (ANP) „Wij hebben altijd grote sympathie gevoeld voor het Finse volk", zo heeft de koningin Juliana gister avond tijdens het galadi ner in het paleis op de Dam te Amsterdam ter ge legenheid van het staatsbe zoek van de Finse presi dent Urho Kekkonen ge zegd. Zij wees erop dat Nederland en Finland veel gemeen hebben en de ge schiedenis van beide lan den wordt gekenmerkt door strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid". „Wij beschouwen het Finse volk als een toonbeeld van stralende gezondheid", aldus de koningin. Zij herinnerde aan de milde hulp die het land Nederland na de overstromingsramp heeft ge boden in de vorm van Finse huizen en gaf uiting aan haar bewondering voor de Finse ar chitectuur. muziek, kunst en vormgeving. President Kekkonen antwoordde, dat „ondanks een verschillend veiligheidsbeleid de doelstellin gen van Finland en Nederland op identieke waarden zijn geba seerd: vrede, veiligheid en een algemene ontwikkeling van de internationale samenwerking". De president refereerde aan de huidige situatie in Europa, „waar de ontwikkeling van een veiligheidsbeleid op het punt staat te leiden tot de eerste be slissende stappen naar blijvende vredesovereenkomsten". Eerder op de dag was president I Kekkonen ontvangen door bur gemeester Samkalden van Am sterdam. Hij legde een krans bij het nationale momument op de Dam en bracht drie kwartier j door in het Rijksmuseum. OSLO (Rtr) Noorwegen gaat uitbreiding van zijn 12 mijlvis- serijzone overwegen. De drie- partijenregering van premier Lars Korvald heeft dit het par lement meegedeeld. IJsland verlegde onlangs zijn visserij- grens tot 50 mijl uit de kust, een maatregel die door Enge land en West-Duitsland heftig wordt betwist. Ondèr de Noorse vissers zijn stemmen opgegaan het voor beeld van IJsland te volgen, maar volgens politieke waarne mers zal de regering-Korvald behoedzaam te werk gaan. In de Hallen te Haarlem wordt van 4 november t/m 3 decem ber een tentoonstelling gehou den van situaties door David van de Kop,; t/m 10 december zijn er kinetische objecten van Johan van Zutphen te zien. iag a.5. Maandag is het Wereldspaardag. Om u er aan te herinneren hoe belangrijk sparen is, voor uzelf, uw kinderen, uw gezin. Voor nu en later. En daar kunt u nu al een goed begin mee maken. Bij de Raiffeisenbank/Boerenieenbank. Waar u uit 8 verschillende mogelijkheden de spaarvorm kunt kiezen die u het beste past. Er zijn 3000 vestigingen in Nederland, dus is er ook bij u wel een in de buurt. Doe, wat 6 miljoen mensen ook al doen: sparen bij de Raiffeisenbank/Boerenieenbank, de bank voor iedereen. Gemakkelijk dichtbij. sparen doet u bij de 3000 vestigingen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9