PvdA steunt begroting defensie BRITTEN HAMSTEREN KAARSEN EN KACHELS Albert Plesman als vredesboodschapper voor bezet Nederland Rudy raast met ambulance door Enschede Rijnconferentie Hoop oplossing van knelpunten Doorlopend geld achter de hand. Daar voel ik wel voor. Algemene Bank Nederland WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 ER 197 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i de (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In tegenstelling tot vorig jaar heeft de P.v.d.A-fractie gisteren op de heer Schaefer na vóór de begroting van defensie gestemd. Dat deed ook D'66 op de heer Imkamp na. „We willen niet de indruk wekken dat we voor defensie geen geld over hebben", zo motiveerde mej. Goudsmit het standpunt van D'66. ermeer historie De tweekoppige oppositiegenoot P.P.R. stemde verdeeld: frac tieleider Aarden stemde voor en zijn toekomstig opvolger De Gaay Fortman tegen de defen sie-begroting. C.P.N, en P.S.P. stemden tegen. Op die wijze verkreeg minister de Koster (defensie) ditmaal een zeer brede steun voor zijn be groting, maar zeker niet op alle punten ook voor zijn beleid. De P.v.d.A. handhaafde namelijk haar drie amendementen inzake een bezuiniging van 104 miljoen gulden bij defensie: 30 miljoen voor niet- vervanging van de Starfighter, 23 miljoen voor het niet- bouwen van een bevoorra dingsschip en bijna 51 miljoen voor niet- aanschaffing van luchtafweergeschut. Die amen dementen kregen alleen de steun van links en werden ver worpen, waarna de oppositie te gen de desbetreffende begro tingsonderdelen stemde. De so cialisten Franssen en Van Oyen stemden bovendien nog tegen de NAVO- posten op de begroting. Hf* ingediende moties werden in Zoe- meente door vereni- is het vanwe- van het er ekiekte Zoals ekende getip- waar- verworpen, behalve die van de K.V.P.-er de heer Van Eisen, j Zijn motie vraagt de regering j om de commissie dienstplichtza ken op korte termijn te laten rapporteren over een zodanig ander legervormingssysteem, dat de dienstplicht tot twaalf a veertien maanden kan worden teruggebracht. Alleen de C.P.N. was hiertegen. De verdergaande motie Wieldraaijer (P.v.d.A.), die vroeg in 1973 al te beginnen met diensttijdverkorting tot twaalf maanden, kreeg alleen de steun van links, en van de K.V.P.-er de heer Mommersteeg en van de heer De Jong. Wachtend op nieuive elektriciteitscrisis De Britten worden straks mogelijk weer geconfronteerd met het on plezierige feit dat de tandarts hen bij kaarslicht moet proberen te behandelen. Van onze correspondent LONDEN De Britten bereiden zich koortsachtig voor op een nieuwe stroomcrisis, de derde sinds 1970. Warenhuizen en winkels worden bestormd door bezorgde mensen, die zich grote voorraden kaarsen, olie en butagaslampen en petroleumka cheltjes aanschaffen. Sinds het weekeinde zijn de meeste zaken uit verkocht. Nieuwe voorraden laten lang op zich wachten, vooral omdat het grootste deel van de kaarsen, butagaslampen en butagaspatronen uit het buitenland moet komen. Over tien dagen zal het vermoedelijk weer zover zijn: een nationale electriciteitscri- sis, gepaard gaande met verspreide totale „black-cuts" en spanningsverminderingen, net zoals in de winters van 1970 en 1971. Vakbondsleiders van 104.000 arbeiders van Groot-Brittannië's electrische centrales ko men vrijdag bijeen om te beslissen welke „industriële acties" zij zullen afkondigen in verband met de looneis van 5 pond 50 voor alle leden van het personeel. De vak bondsleiders zijn vastbesloten geen loons verhoging te aanvaarden, die lager ligt dan 4 pond. Kiezen of delen Om een einde te maken aan de stakingslust van de Britse arbeiders, heeft premier Heath onlangs alle vakbonden van Groot- Brittannië voorgesteld zich tijdelijk neer te leggen bij een loonsverhoging van niet meer dan twee pond. De premier en verte genwoordigers van de centrale van vakver enigingen en de confederatie van de Britse industrie, hebben dit anti-inflatieplan van de conservatieve regering al tweemaal langdurig besproken. De meeste vakbonden vinden 2 pond veel te weinig. Premier Heath zou nu bereid zijn dit maximum op 2 pond 75 te brengen, Volgens de regering is het kiezen of delen. Als de vakbonden weigeren mee te wer ken, komt er een drastische loonstop. Het bestuur van de centrale van vakverenigin gen voelt er weinig voor om premier Heath de oorlog te verklaren, maar het staat onder druk van enkele machtige le den, die een nationale industriële crisis willen uitlokken. De vakbonden eisen in ie der geval, dat indien de centrale een over eenkomst afsluit met de regering, dit ak koord onderworpen zal worden aan de goedkeuring van een speciaal bijeengeroe pen vakbondscongres. Als dit inderdaad gebeurt, is het zo goed als zeker, dat de eventuele overeenkomst verworpen wordt. Stakingen De militante vakbondsleiders van de electri- citeitsarbeiders wachten opzettelijk een be slissing te nemen tot ze de uitslag kennen van de doorslaggevende besprekingen van deze week. Aangezien hun eis veel hoger ligt dan wat premier Heath ooit zal willen accepteren, komt er bijna zeker een nieu we electriciteitscrisis. De electrische indu strie zal vermoedelijk vrijdagmiddag of za terdag bericht krijgen, dat haar personeel een week later ofwel in staking gaat ofwel een langzaam-aan-actie begint. ISchmelzer voorzitter lï Atlantische raad 'h BRUSSEL (ANP) - De Neder- landse minister van buitenland- se zaken, drs. Norbert Schmel- 1 zer, heeft van zijn Luxemburgse collega Gaston Thorn het presi- •jj! dentschap van de Noordatlanti- sche raad overgenomen. Hij zal deze functie vervullen tot 17 september van het volgend jaar. DEN HAAG Nederland hoopt dat vandaag en mor gen op de internationale Rijnconferentie in Den Haag een paar knelpunten voor de zuivering van het Rijnwater worden opge lost. Met name geldt dit de opslag van het zout uit de Franse kalimijnen, dat w thans nog in zeer grote Nederland heeft" zich hoeveelheden (120 kilo per seconde) op de Rijn wordt geloosd, en de kwestie van de betaling van die zoutop- slag. Aan de conferentie nemen minis ters en staatssecretarissen uit Nederland, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Luxemburg deel. De Nederland se delegatie staat onder leiding minister Schmelzer. eer- Max Tailleur is gistermiddag in Eindhoven begonnen met een nieuwe actie ..Geef Max de zak". Mensen kunnen bij hem zak ken met oude kleding brengen. De opbrengst daarvan komt ten goede aan bejaarde reumalijders. In ruil voor de gift vertelt Max dan zijn nieuwste moppen. Aan belangstelling geen ge brek. zo op de foto te zien. Van onze correspondent 'NSCHEDE De 13-jarige Enschedesc jongen Rudy B., die enkele weken geleden het gehele land in verbazing bracht, omdat hij met hele dure gestolen auto's door het land kruiste, heeft de afgelopen nacht opnieuw voor een stunt gezorgd. Hij reed geruime tijd met een gestolen ziekenauto waarvan de sirene en het zwaailicht in vol bedrijf stonden, door Noord-Enschede. ientallen verontruste bewoners belden de politie om te vragen welke tampen er toch wel gebeurd waren. De politie wist er om tien over vier op de hoek Deurningestraat—Roomweg een eind aan te maken. Zij trof in de auto een bijzonder opgewekte Rudy aan, die kennelijk nog nagenoot van zijn escapades. Bij onderzoek bleek, dat Rudy in Groningen was ontsnapt uit „Het Poo: :'e", een tehuis voor moeilii- ke jongens. In deze stad nam hij ui en garage een rode Datsun weg en reed daarmee naar Anger o ite). Daar liet hij de auto achter, sloop een andere garage h 'n de Richting Emmen. Of daar verhaal niet, maar Rudy had ker parkeerde de wagen en brak in ec het mooiste speelgoed, dat hij zich had kunnen denken, namelijk een zie den met deze auto bleek voor de kn: r.p 0 0. hel probleem. Hij wendde het stuur in de richting Enschede, bij hij onderweg druk van het zwaailicht en de sirene gebruik maakte. De politie staat verbaasd over de vindingrijkheid van de knaap, die zo klein is, dat hij nauwelijks met zijn voeten bij de pe dalen kan komen, maar elk knopje en elk handeltje van welke auto dan ook kan vinden en gebruiken ook. i Enschede zette hij geruime tijd met de af- en aanrijdende zieken auto de hele buurt op stelten. Bij zijn aanhouding bleek de jongen 118 op zak te hebben plus drie contactsleutels, die hij uit de garage >n Angerlo had gestolen. der stadium al bereid verklaard om ongeveer de helft van de kosten van de zoutopslag uit de Franse kalimijnen te betalen. Dat gaat om circa vijf miljoen j gulden. Nederland wenst ditj zeer uitdrukkelijk als een inci-1 dentele bijdrage te zien. In het algemeen houdt Nederland j t.a.v. vervuilingskwesties vast aan het principe dat de vervui-| Ier zelf moet betalen. Het ont- zouten van de Rijn is voor Ne derland een zeer belangrijke zaak met het oog op de drink watervoorziening. Nederland zal op de conferentie ook aandringen op uitbreiding van de bevoegdheden van de sinds 1963 bestaande ambtelijke internationale Rijncommissie. Op de conferentie zullen ook de problemen van de chemische verontreiniging van de Rijn en van de thermische belasting (lo zing van koelwater) besproken worden. Nederland wil daarmee komen tot een samenhangend program voor de sanering van de Rijn. Met name de kwestie van de thermische belasting ligt erg moeilijk. Daarvoor zijn op de conferentie gee^ concrete re sultaten te ve' V/achten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Albert Plesman, de stichter en grote stimu lator voor de oorlog van de K.L.M., heeft in juli en augus tus 1940 met toestemming van het college van secretaris sen-generaal geprobeerd vrede tot stand te brengen tus sen Duitsland en Engeland, waardoor de toen bezette lan den van Europa vrij zouden komen. Zijn plan werd door Engeland en evenmin door Hitier werkelijk serieus geno men, ondanks alle pogingen van Plesman, die daarvoor allerlei bekende persoonlijkheden, onder meer rijksmaar schalk Goering en enkele politici en gezanten had Inge schakeld. Plesman had voor de oorlog, In geland zonder meer opzij ge- 1937, ook al opzien gebaard met schoven. een plan om Engeland, Frank- Na de bezetting van Nederland ALBERT PLESMAN rijk, Duitsland en Italië het Afrikaanse continent te laten exploiteren. Engeland moest dan wel het Suezkanaal internationa liseren. Dit plan werd door En- E. Krekelberg moet straf uitzitten RIJSWIJK 'ANP) - Pater Kre kelberg uit Rijswijk, die eind vorig jaar in hoger beroep door het gerechtshof in Den Bosch werd veroordeeld tot een geld boete van 75,- of 15 dagen hechtenis omdat hij een steen door de winkelruit van een sex- boetiek in Maastricht had ge gooid, zal de 15 dagen hechtenis moeten uitzitten. Hij heeft ge weigerd de boete te betalen. Pater Krekelberg werd wegens zijn optreden in Maastricht door de plaatselijke rechtbank ver oordeeld tot 75,- boete of 15 dagen hechtenis. Het gerechts hof bekrachtigde deze straf la ter in hoger beroep. verdween met een Fiat "ine op was, vermeldt het °enoeg van deze auto. Hij :re garage en vond daar zijn stoutste dromen maar uto. Het starten en wegrij- zijn ervaring geen -en- Zwarte hondelongen TOKIO (DPA) Meer dan tach tig procent van de in industrie wijken van Tokio rondlopende honden heeft door milieuveront reiniging zwart geworden lon gen. Dit is te wijten aan het feit dat honden voortdurend de sterk verontreinigde lucht op de grond moeten inademen. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, c caravan of dat leuke vis-bootji voor kopen. U kunt het gebruiken voor die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint oor ABN Plan-Krediet pas rente (1 per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kostl —rekening bij de Algemene Bank Nederland. door de Duitsers zat Plesman in grote zorgen voor zijn K.L.M.. die door de bezetting volledig lamgelegd was. De vraag hoe zijn maatschappij weer op gang te krijgen mondde tenslotte uit in een vredesplan. Plesman's plan hield in, dot Duitsland zijn vroegere koloniën terug zou moeten krijgen en dat Engeland de overheersende positie van Duitsland op het vasteland van Europa zou moeten erkennen. Dan zouden de bezette landen tot gevolg, dat hij gearresteerd werd toen twee K.L.M.-vliegers uit bezet gebied naar Engeland hadden weten te ontsnappen. Na zijn vrijlating werd hij naar Oost-Nederland verbannen. „De berg had een muis gebaard" schrijft dr. L. de Jong in het vandaag verschenen vierde deel van zijn omvangrijke „Het ko ninkrijk der Nederlanden in de Twede Wereldoorlog". Dezelfde mislukking boekten de secretarissen-generaal ook met hun pogingen via twee bood schappers bij de gouverneur-ge neraal van Nederlands-Indiö jhr. Tjarda van Starker.bor2h Stachouwe. gedaan te krij gen dat Nederlands-Indië zich aan de zijde van Duitsland zou scharen, los van de geallieerden, los ook van de Nederlandse regering In Engeland. Natuurlijk hadden de Duitsers daarop sterk aange drongen en als pressie gebruik ten de bezetters het gijzelen van een groot aantal Indische Ne derlanders, die in Nederland met verlof waren. Daaronder bevonden zich tal van bekende persoonlijkheden. Europa vrij komen, maar zij De boodschappers .Fongejan van zouden Duitsland niet mogen te genwerken. De beslissing over de toekomst van Polen en Tsje- choslowakije zou in handen van Duitsland moeten liggen, hoewel beide landen zich wel volgens hun eigen volksaard zouden moeten kunnen ontwikkelen. Met andere woorden: Duitsland zou politiek op het vasteland de buitenlandse dienst en Boer stra oud-commandant van het Nederlands-Indische leger kon den met toestemming van de Duitsers wel naar de oost ver trekken, maar zij kwumen niet verder dan Sjanghai. De gou verneur-generaal wilde hen niet in Indië toelaten, noch minder ontvangen. Europa de baas moeten Later werd via Lissabon nog een blijven poging ondernomen tijdens een Albert Pleiman legde ,i|n vrede,. «e,Prek bMd- plan voor aan het college van secretarissen-generaal. Zl| wa- bezet Nederland het hoogste ge- zagscollege was. De voorzitter schappers en minister Weiter, die vanuit Londen overgekomen was. Maar ook deze poging mis lukte. cUw<gA]lcr-aller'cBeSte keuze SCIMNJlNiltKAIUMHVAIH: achterham |(h) 500gram 100 »,am *3 zilt gebraden .1 gehakt (W| 0 150 grain 5/ff M'MOOIJS SPRUITJES een fijne handappel 1 kilo ft ft ^yPt^jkilO er«*»Mie^9Mvow<Mhou<iM U vindt alle andere VIVO-aanbieding en op pagina 2en3 van Uw damesblad gronje gaf de K.L.M.-direkteur toestemming dit plan uit te wer ken en te trachten het voor te leggen aan Hitier en Engeland. Men mag aannemen, dat het plan de instemming had van de secretarissen,generaal. Zij wa ren er al van overtuigd, dat Duitsland de oorlog in Europa gewonnen had en dat had hun houding tegenover de bezettende macht al bepaald. Daarom ook hadden zij meegewerkt aan de Duitse maatregelen om enkele honderden Indische Nederlan ders in gijzeling te nemen. Daarmee wilden de Duitsers Nederlands-Indië onder dwang zetten zich los van Engeland, maar pro-Duits op te stellen. Albert Plesman werd dezelfde maand door Goering in Berlijn ontvangen en deze reageerde positief op de plannen voor de compromis-vrede. Hij zou ook het verzoek van Plesman om al les met de Nederlandse rege ring in Engeland te kunnen be spreken aan Hitier voorleggen. Intussen zocht Plesman telegra fisch contact met de Nederland se gezant in Zweden, die het plan en het bezoek van Plesman met Londen zou moeten bespre ken. Het antwoord duurde de K.L.M.-direkteur te lang en daarom probeerde hij in Stock holm haast achter de zaak te zetten. Eind augustus kreeg hij echter van minister van Kleffens uit Londen te horen, dat Engeland en ook de Nederlandse regering in Londen zijn plan afwezen. Het was met het vredesplan dus afgelopen, niet echter met Ples man. Deze had de onvoorzich tigheid begaan om bij zijn con tacten steeds Goering te noe men als de man, die er positief tegenover stond. Het schijnt Goering nogal moeite gekost te hebben zich „van vreemde smetten vrij" te praten. Maar voor Plesman had een en ander Jong in zijn vierde deel van de Nederlandse oorlogsgeschiede nis, dat het hoogste Nederland se bestuurscollege in bezet ge bied nagenoeg het gehele eerste bezettingsjaar met overtuiging op het standpunt stond, dat men de situatie waarin Duitsland het in Europa voor het zeggen had, goeddeels moest aanvaar den, „Koel staatsmanschap eist zulks". Trein rijdt slingeraap staart af EMMEN (ANP) Een slinger aap uit het Noorderdierenpark te Emmen (DR) is gistermid dag bij een ontmoeting met een rijdende trein zijn staort kwijt geraakt. De machinist heeft nog geprobeerd een aanrijding te voorkomen, maar de losgebro ken aap sprong toch nog op het laatste moment voor de lokomo- tief langs. Personeel van de dierentuin heeft de slingeraap gevangen en ver zorgd. Het ziet er naar uit dat hij, zij het gehandicapt, zijn le ven in het Noorderdicrenpark kan voortzetten. Oeganda vijst ook Westafrikanen uit DAKAR(AFP) Oeganda Is ook overgegaan tot uitwijzing van mensen uit West-Afrika. Op het vliegveld van Dakar, de hoofd stad van Senegal, kwamen dins dag 31 vrouwen uit Mali en één uit Senegal aan met hun kinde ren. Zij vertelden dat ze drie maanden in een kamp opgeslo ten hadden gezeten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7