Reconstructie laat op zich wachten KRAAIERBRUG MOET DICHT Onderwij szaken hoofdmoot voor gemeenteraad K O organiseert nieuwe cursus in strafrecht Oudercommissie voor openbare school Alkemade V\tAARZ~ÈKh SHOE POST Uitbreiding Roomburg past niet in bestemmingsplan Johnston: stem met dramatische zeggingskracht ammpisrsonfund' WOENSDAG 23 C.. LEIDSE COURANT Geen halve maatregelen voor Breestraat LEIDEN Het ziet er niet naar Een aantal bewoners van die his- uit, dat er binnen korte tijd ii de Breestraat iets gaat verande ren. De voorlopige maatregelen (semi-wandelgebied op bepaalde dagdelen) die op 25 november aanstaande zouden ingaan, zul len mits de raad ermee in stemt op 20 november niet doorgaan. torische wijk en leden Adviesraad woonden gister avond de enigszins tumultueuze n een uitvoerige nota hebben B. en W. uit de doeken gedaan, dat halve maatregelen bezwaarlijk zijn en beter gewacht kan wor den op een algehele reconstruc tie van de Breestraat. Wanneer die reconstructie ten uitvoer komt, blijft nog een duistere zaak. De dienst gemeentewer ken heeft wel een tekening ge maakt, maar het geld ont breekt. Bovendien moet er ern stig rekening gehouden worden met de gevolgen voor de winke liers in de Breestraat en voor de Pieterswijk, die een nieuwe verkeersgleuf dreigt te worden, als de Breestraat dicht gaat. Zeven maanden voor Leidse barkeeper LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 36-jarige barkeeper uit Leiden veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. De barkeeper was na het uitzitten van een gevangenisstraf in fi nanciële moeilijkheden geraakt door een veel te royale levens wijze en was gaan stelen. In een gestolen auto kreeg hij een ern stig ongeluk, waardoor hij zijn verdere leven invalide zal blijven. De rechter hield bij de uit spraak daar rekening mee. vergadering van stadsontwikkeling bij, waarin een daaraan gekoppeld pré-ad vies ter tafel kwamen. De stem ming over het stuk was ver deeld, maar op een punt waren allen het eens: de afsluiting van de Breestraat moet gekoppeld worden aan de problemen rond de Pieterswijk. Door dit uitdruk kelijk te stellen, werd raadslid Wiebenga (WD) gehonoreerd met een applaus van het pu bliek. Het tweede van die avond, eerder had de volgeling van Wiegel handgeklap weten te verwek ken, door er op te wijzen dat het aanwezige publiek niets van het besprokene kon volgen om dat het de bewuste rota niet voor zich had. Het ruim negen kantjes tellende verhaal was no- tabene gestencild, maar het recht op inzage bleef Voorbehou den aan een select groepje com missieleden en de pers. En dat, terwijl de vergadering openbaar ,lk weet niet meer wat er gebeurd is", was het commentaar van de bestuurder wagen, die gisteren op de Heereweg in Lisse tegen een lichtmast knalde. Bestelwagen le«en lichtmast LISSE Door nog onbekende oorzaak is een bestelwagen be stuurd door de heer F. B. uit Alkemade gisteren nabij de 2e Poellaan op de Heereweg tegen een lichtmast gereden. De wa gen werd totaal vernield. Verkiezingen LEIDEN In enige kiesdistric ten van het Hoogheemraad schap van Rijnland zijn verkie zingen gehouden voor hoofdinge landen (en plaatsvervangers) voor het ongebouwd eigendom. in Rijnland In het vijfde district hoofd plaats Leimuiden zijn de zit tende leden, G. P. van der Meer te Rijnsaterwoude en zijn plaats vervanger, L. Treur te Leimui den, herkozen. Wildtuin niet goedkoper dan cultuurtuin LISSE Het aanleggen van een tuin la het ^rincipe van de be kende tuinm..n Louis le Roy, een zgn. wildtuin, is beslist niet goedkoper dan het aanleggen van een cultuurtuin. lit is de stellige overtuiging van voorzitter Grimme van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde afd. Lisse. Op een vergadering van de afdeling toonde de heer Grimme zich overigens een grote voorstander van het aanleggen van natuur tuinen. Hij zou graag zien dat ook gemeentewerken van Lisse meer van dergelijke tuinen ging aanleggen. De oudercommissie van de nieuwe openbare school in Oude Wetering. sie. In deze commissie werden gekozen mevrouw Y. Adriaan— Verbeek en de heren W .Ver hoek en J. W. Janszen Namens het gemeentebestuur feli citeerde de gemeentesecretaris, de heer Brama, het college van B. en W. was verhinderd wegens een voorlichtingsavond in de Alkeburcht de nieuw gekozen commissie en wenste deze een succesvolle arbeidspe- riode toe. ,,U kunt bij uw werk op de volledige steun van het gemeentebestuur rekenen en bij uw commissievergaderingen steeds rekenen op de steun van een der ambtenaren van de af deling onderwijs" aldus de heer Brama. ALKEMADE Voor het eerst in de geschiedenis van het onder wijs in Alkemade werd gister avond in de semi-permanente school voor Openbaar Onderwijs in Oudewetering een ouder avond gehouden voor de ouders van de kinderen van deze school. Het hoofd van de school de heer A. Schoonderwoerd sprak een kort welkomstwoord waarbij hij uiting gaf aan zijn vreugde over de grote opkomst voor deze eer ste ouderavond welke hij van historische betekenis noemde voor het onderwijs in Alkema de. Als eerste punt van de agen da kwam aan de orde de ver kiezing van een oudercommis- ZOETERWOUDE Onderwijsza ken bepalen grotendeels de agenda van de gemeenteraad welke morgenavond reeds om 7 uur bijeenkomt. Verder komen de volgende zaken aan de orde: Onderzoek geloofsbrieven van de heer B. P. M. v. Leeuwen: Aanvulling van het raadsbe sluit strekkende tot aankoop van een perceel grond van mevr. A. v. Woerden-Walen kamp en de heer G. Kamer beek; Het verlenen van het recht van opstal aan S.J.Z. tot het oprich ten van een urinoir op Haas broek"; Het verlenen van een uitkering ineens aan het gemeenteperso- neel i.v.m. nacalculatie trend 1972 alsmede het verlenen van een uitkering ineens, vooruitlo pend op de salarisverhoging; Het garanderen van de rente en aflossing i.v.m. een door de Stichting ter bevordering van tandverzorging van schoolgaan de kinderen aan te gane geldle ning voor de aanschaf van een vijfde dentalcar; Krediet t.b.v. een personenauto voor de gemeente; Het verlenen van een uitkering ineens aan de Kath. Woning bouwvereniging St. Willibrord voor de dekking van gemaakte onkosten i.v.m. niet-uitgevoerde bouwplannen; LEIDEN „Horen alle gedragin gen, die nu onder het strafrecht vallen, daar ook werkelijk on der thuis? Of zijn er voor be paalde gevallen misschien ook andere oplossingen te vinden?" Dat was de grote vraag, die bleef na het congres over staf- recht, dat in maart van dit jaar onder auspiciën van de Coornhert-liga in Leiden ge organiseerd werd door het strafrecht-dispuut S.O.S. Het congres droeg tot motto: „Straf recht, terecht?". Hetzelfde mot to is de titel geworden van een cursus over het strafrecht, die de Leidse Volksuniversiteit K O in de eerste helft van novem ber gaat geven. De cursus beslaat drie avonden. Aan de hand van wat de cursisten al over recht weten, zullen de docenten mr. A. M. M. Orie en Huib de Ruijter op de eer ste avond, donderdag 2 novem ber, een „landkaart" van het recht schetsen. Aan de hand van ervaringen en emoties van hun toehoorders, die ze bijv. in een rollenspel willen gebruiken, willen ze daarin de grenzen gaan aanbrengen van de „pro vincie", die strafrecht heet. Op de tweede avond, donderdag 9 november gaan de docenten ver der in op de vraag: „Wat valt onder strafrecht en wat zijn de argumenten om de ene gedra gingen wel en een andere niet onder het strafrecht te bren gen?" Daaruit komen vanzelf de andere mogelijkheden voort, die het recht biedt. Zijn er „grenscorrecties" nodig? Op de derde avond. 16 november, gaan de docenten verder in op die mogelijkheden waarmee men het strafrecht zo beperkt mogelijk zou kunnen houden. En op vragen als: „Hoe lang werkt de straf nog na op de veroordeelde zelf en, mogelijk, op derden?" De cursus wordt gegeven in het Snouck Hurgronjehuis, Rapen burg 61. Belangstellenden kun nen zich voor deelname aanmel den bij K O Oude Vest 45 Lei den. De cursus wil de toehoor ders doen nadenken over een ontwikkeling in het strafrecht, die lungzaam op gang gekomen is en die onderwerp is van dis cussie in steeds wijder kring. Sportzaal alleen voor Valkenburg VALKENBURG Het ontbreken van een goede sportzaal in Val kenburg is niet bepaald bevor derlijk voor de zaalsporten in dit dorp. Toch gaat het met de plaatselijke algemene sportver eniging De Valken uitstekend. Vrijwel alle afdelingen van de 300 leden tellende vereniging draaien goed. Dat bleek gister avond wel uit de jaarverslagen op de algemene ledenvergade ring. Alleen het bestuur heeft het afgelopen jaar wat in moei lijkheden gezeten door het weg vallen van het bestuurslid mej. Klok. Het penningmeesterschap wordt nu waargenomen door de heer Dick Aalders. Op de begro ting van het aanstaande jaar staat een post van 2300 gulden voor de aanschaf van een brug met ongelijke leggers. Uit de toto ving De Valken afgelopen iaar ruim 1000 gulden. Het af tredende bestuurslid mevr. Miz- ze-Blok werd zonder hoofdelijke stemming herkozen. Voorzitter Boers drong uiteraard aan op de bouw van een sporthal in Valkenbrug. IADVERTENTIE altijd voordeliger Het schoolhoofd was blij met de grote opkomst voor de eerste ouderavond. LEIDEN. 8 De Kraaierbrug tussen Kraaierstraat en Nieuwe Rijn is bouwvalliger dan waarvoor ze werd aangezien. Daarom wordt ze met ingang van maandag, 30 oktober afge sloten voor alle motorrijtuigen en bespannen voertuigen. dien zullen in het wegdek ter weerszijden van de brug beton nen paaltjes geplaatst worden. Gebleken was, dat de brug zich in zo slechte staat bevindt dat bij voortgaande belasting met motorrijtuigen gevaar voor in storting niet denkbeeldig zou zijn. blijven maken van de brug. Er wordt nog bestudeerd, of er door het afsluiten van de Kraaierbrug voor Kraaierstraat, Utrechtse Veer en Rijnstraat een andere dan de gelderde verkeersafwikkeling nodig is. Mocht dit het geval zijn, dan zullen de bewoners van die straten daarvan tijdig op de hoogte gesteld worden. Dertien tennisbanen tekort in Leiden lElDEN De door de Sport stichting voorgestelde uitbrei ding van het tenniscomplex aan de Kanaalweg (Roomburg) is in strijd met het daar geldende be stemmingsplan. Dit hebben B. W. meegedeeld naar aanlei ding van vragen van de raads leden Van Aken en 'In 't Veld. Sportstichting acht de uitbrei ding noodzakelijk gezien het Pote tekort aan tennisbanen in Leiden. Volgens de normen van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond zouden er 13 banen te weinig zijn. Een be slissing over het wel of niet doorgaan van de voorgestelde uitbreiding hangt af van het ad vies van de directeur van Ge meentewerken. Ook het sportcomplex aan de Van Vollenhovenkade zou met name voor de hockeysport meer velden behoren. Hieraan zou voldaan kunnen worden, wanneer de eveneens op het complex spelende handbalver eniging het veld zou ruimen. Het zoeken naar een oplossing voor de handbalvereniging wordt bemoeilijkt door de ver anderende terreineisen (over gang van elfhandbal op grasvel den naar zevenhandbal op ver harde velden). Hearing over verkeers- en vervoersplan voor raadsleden LEIDEN Het diklijvige rapport „Verkeers- en vervoersplan" ciat vorige week door B. en W. in de publiciteit is gebracht zal in een openbare bijeenkomst medio november uitgelegd wor- j den aan de raadsleden, leden j van de adviesraad en andere adviseurs. Jubileumconcert Con Amore LEIDEN Proficiat „Con Amore"! Het werd een jubileumcon cert dat voor velen meer dan een goede herinnering zal blijven. Dit is een van die zeldzame uitvoeringen die men in de superla tieven plaatst. Van het begin af was er die overrompelend ecn- thousiaste inzet van het Gewestelijk orkest Zuid-Holland en later ook van het koor. Maar de centrale figuur was de dirigent Jan Pasveer die aan dit alles reliëf gaf. Het is niet te definiëren, wat die wonderlijke gave is om iets uit te dragen. Het is niet alleen vakkennis, bekwaamheid of kunstzin nig inzicht. Het heeft het meest te maken met inspiratie. En da' was het meest kenmerkende in zijn leiding, waarmee Jun Pas veer zijn mensen in zijn ban hield. Het heeft daarom geen zin om te zeggen: dit was er wel of daar was het er niet helemaal. Veel belangrijker was dat er muziek werd gemaakt. En hoe! Koor en orkest vonden elkaar in de ro mantiek van Mendelssohn's Symphoaie Lobgesang, maar ook in de verhevenheid, die het werk in hoge mate heeft. De drie solis ten waren Annette de la Bye. Thea Ekker-van der Pus en de En gelse tenor David Johnston. Gaaf gezongen partijen van de twee sopranen, met een extra vermelding van Thea Ekker die zich in de duetten goed wist te handhaven, ondanks haar kleiner stem volume. Maar David Johnston was zowel hier als in „Saint Nico las" van Britten de meest overtuigende. Een prachtige stem met grote dramatische zeggingskracht. Britten gaf hem daartoe alle gelegenheid. Zijn cantate „Saint Ni colas" heeft een geweldige indruk nagelaten. Zoals wij reeds eerder schreven, is zijn muziek eenvoudig, maar van een sugges tieve dramatiek, effectvol in de contrastwerking. „Con Amore" en het jongenskoor van de kathedraal St. Bavo uit Haarlem, het laatste onder leiding van Jan Valkestijn, en niet te vergeten: het orkest, gaven hiervan een beeldende, bewogen uitvoering. Naast organist Simon C. Jansen waren er nog meer medewerken den, die echter niet met name zijn genoemd, ofschoon zij van importantie waren. Zoals de kleine solist de jongenssopraun in het tweede deel en de drie jongenssopranen die als de pickled boys" naar voren kwamen. Voorts de twee pianisten Teyn van Eyk en Jan Haverkamp, die een heel belangrijk aandeel hebben gehad in de instrumentatie. Vermelden wij dan tot slot nog de medewerking van het grootste koor: dat van het publiek, dat zich mede met volle overgave on der leiding stelde van Jan Pasveer. et was een indrukwekkende uitvoering! B. RIJNDERS lADVERTENTIE LEIDEN De heer en mevrouw Spier vieren vandaag een dubbel jubileum. Ze herdenken de dag waarop ze vijftig jaar geleden in het huwelijk traden en morgentevens de dag dat ze aan de Haarlem, merstraat een dames- en herenconfectiemagazijn openden. Mevrouw Spier, geboren en getogen Leidse, haar man is afkomstig uit Den Helder. Ze bouwden vrij voorspoedig hun zaak op. Maar tijdens de Duitse bezetting werd deze hun afgenomen. Na de oorlog moesten ze opnieuw beginnen met minder dan waarmee ze in 1922 begonnen wa ren. Spoedig kregen ze hulp van hun enige dochter. Samen met haar en hun schoonzoon bouwden ze het bedrijf uit tot het gerenommeerde magazijn dat het nu is. ..Ik heb nog alle dagen plezier in m'n werk. Het gaat me gemakkelijk af", zegt mevrouw Spier. ..Mijn man gaat het wat minder; hij doet het administratieve werk. Mede daarom gaat de zaak na het jubileum over aan de jongelui". Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer 'Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring&Piersoa „Speelruimte Binnenstad" betrokken in de adviesraad LEIDEN De leden van de ac tiegroep „Speelruimte Binnen stad" kan binnenkort post ver wachten van wethouder Kret. Daarin zal meegedeeld worden dat deze actiegroep regelmatig op de hoogte gehouden zal wor den van adviezen en nota's be treffende de binnenstad. Dit gebeurt naar aanleiding van een vorige maand aan het ge meentebestuur gezonden brief van de actiegroep. Bovendien zal het college de adviesraad voor de binnenstad erop wijzen, dat zij de mening van de leden van deze en dergelijke actie groepen peilen en hen op de I hoogte houdt van de door de ad- I viesraad ingediende voorstellen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3