Anne van Egmond quiz-miss van KRO's Interlokaal Vakkundig gemaakt misdaadthrillertje TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog Zendtijd voor pol. partijen O h PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 HILVERSUM Programmaleider Jacques van Kollen burg van de KRO steekt in de regiekamer aan de andere kant van het glas bezwerend zijn arm omhoog. Nog even wat gelach om de een of ander grap, dan valt er een doodse stilte. Het rode lampje flitst aan, het pro gramma Interlokaal gaat de ether in. Anne van Eg- mond, de presentatrice van enkele onderdelen van dit luchtige zowel op actualiteit als amusement gerichte ra dio-werkstuk, pakt haar sigaretten en nestelt zich ont spannen op de stoel achter de weinig romantische mi crofoon. Anne's werk begint: „Goeden- middag dames en heren. U luistert op deze zonnige dins dagmiddag naar Interlokaal dat tweemaal in de week voor u in de huiskamer wordt ge bracht door Cees Schilperoort, Jacques van Kollenburg en mijn persoontje. Ook vandaag weer de vaste rubrieken Adres onbekend, waarin de heer P. Pijper u om antieke sportkro nieken zal vragen die ontbre ken aan zijn verzameling. Ver volgens kunt u luisteren naar Kinderkopjes waarin kinderen uit eigen werk voorlezen. Ge heel nieuw is de quiz De kluis kan gekraakt worden, waar over ik straks meer zal vertel len. Tot slot heeft Jacques van Kollenburg een interview met de Belgische cabaretiér en troubadour Miels Kools". Een zucht. Het rode lampje dooft. Anne staat op. haar taak zit er voor het eerste half uur weer op. De eerder ge noemde heer Pijper, afkomstig uit Venray, schuift wat zenuw achtig aan bij het tafeltje waarachter Cees Schilperoort al in de start blokken staat om met zijn onbekende adres te beginnen. Anne van Egmond steekt een sigaretje op en geniet in een hoekje van de studio van een kopje koffie. „Straks krijg ik vast en zeker ernstige moei lijkheden bij de uitleg van de quiz. Het is iets nieuws weet je", legt ze onomwonden uit. „Hoewel ik quiz-miss ben is de precieze handelwijze me nog niet helemaal duidelijk, laat staan dat ik het anderen kan overbrengen. Ik ga de tekst maar van buiten leren dan breng ik er tenminste nog iets van terecht". Uiteindelijk blijkt als alles achter de rug is dat Anne wat al te pessimisti sche geluiden heeft laten ho ren. Het ging van een leien dakje en waarschijnlijk zal geen luisteraar hebben gemerkt, dat de presentatrice een ware Tantaluskwelling on derging. Mignon Anne van Egmond die naast haar aandeel in Interlokaal het vrij nieuwe programma An der muziek presenteert zit al zeven jaar bij de radio. (Ande re muziek is een stemmig pro gramma op de zondagavond met vreemde muziekjes en grappige geluidjes). Ze heeft een open, levendig gezicht, is middelmatig van lengte en heeft zwart kortgeknipte lokken. Anne, getrouw met Wil Kramer de regisseur van 't programma Van twaalf tot twee, is de trot se moeder van twee schatten van kinderen, Robert 4 en Rianne van 1 y2 jaar oud. Als we vragen naar haar radio verleden stelt ze lachend maar toch enigzins verbaasd vast, dat alles alweer zo'n zeven jaar geleden begon. ,,Ik herinner me mijn eerste voorzichtige treden door om roepland nog als de dag van gisteren". Anne begon destijds bij het jeugd-programma Mig non dat werd samengesteld door Wim Quint. Ze zat toen nog op de toneelschool en deed naarstige pogingen zich te handhaven. Het was een erg moeilijke weg die naderhand bleek dood te lopen. Mignon betrok jongeren bij het pro gramma door om bandjes met eigen gemaakte verhaaltjes te vragen. Anne stuurde ook zo'n bandje in. Haar stem beviel en ze werd uitgenodigd iets live te doen. Sindsdien is ze niet meer bij het omroepwezen wegge weest. De toneelschool werd vaarwel gewuifd, de koffer ge pakt en het kampement ver plaatste zich naar de Hilver- sumse dreven. Anne heeft in de kleuterjaren van de tv nog een blauwe maandag de rol van tv-ora- roepster gespeeld. „Ik had, vertelt ze, al erg snel genoeg van deze afschuwelijke gla- mourtoestanden. Het wereldje van haat en nijd onder de car rièrejuffrouwen staat me erg tegen. Je moest godbeter iede re dag naar de kapper. En je kapsel had je aan te passen aan de smaak van de tv-„he- ren". Mijn arme hoofd werd verpakt in een enorme laag TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Anne van Egmond zit ontspan nen achter de weinig roman tische microfoon. Taft-haarlak dat er in die tijd nog niet met een haai van de borstel uitgekamd kon worden. Hele pijnlijke ogenblikken heb ik die tijd gehad. Niet alleen om mijn coiffure weer in de oorspronkelijke staat te krij gen, maar ook door mijn aller liefste collegaatjes. Alleraar digst waren ze, tenminste in je gezicht. Als je even uit zicht was, werd je regelrecht ver laagd tot de eerste de beste pleziertante, die vast wel een oogje op een breed glimlachen de, in een hip costuum gesto ken. lichtgrijzende regisseur had. Zo kan ik ook wat berei ken hoorde je dan om je heen fluisteren door juffrouwen die niets anders te melden hadden. Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten, dacht ik dan maar. Ik moet er eerlijkheids halve aan toevoegen dat ik niet zo'n beste omroepster was. Omdat ik zo verschrikke lijk was opgedoft durfde ik me haast niet te bewegen en zat ik verkrampt naar dat enge oog van de camera te staren. Je moest destijds klakkeloos, vaak vrij slechte teksten voor lezen. Je was net een robot die voor de gelegenheid op glimla chen was geprogrammeerd. Van inspraak had men toen nog niet gehoord. Andere muziek Dan heb ik het nu beter naar mijn zin. Ik doe nu wat in In terlokaal. maar veel belangrij ker vind ik het programma Andere muziek. We brengen daarin namelijk echt heel spe ciale muziek. Jos Timmer, de samensteller, heeft een zeer fijne neus voor heel aparte platen. Een voorbeeld: Hij maakt altijd een serie van een bepaald muziekstuk of een liedje dat op allerlei verschil lende wijzen wordt uitgevoerd. We trachten platen te draaien die je niet iedere dag voor de radio hoort. Lekker ontspan nen, maar toch zo gekozen dat je af en toe de oortjes spitst. Jos zoekt de platen uit, waar na ik ze mee naar huis neem, ze een voor een afdraai en het praatje er omheen verzin. Zo nodig pas ik een selectie toe. Vorige week hebben we de luisteraars gevraagd ons band jes met eigen werk op te stu ren. We willen die dan tijdens de uitzending afdraaien. Vol gens onze bedoeling hebben we heel wat amateur-zangers en IIIIIIIIIUIIIlllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiimiiiiii'.piiiiiit muzikanten wakker geschud. Het grappige van deze opna men is dat er allerlei huiselij ke geluiden opstaan: Het door trekken van de w.c., een dichtslaande deur en ga zo maar door. Het is een vreemd programma afgestemd op een select publiek dat geen zin heeft in Studio sport". Jacques van Kollenburg onder breekt het gesprek. Het rode lampje brandt weer wat bete kent dat Cees met zijn sport kroniekenzoeker klaar is. Er zijn vijf telefoontjes op zijn op roep gekomen, een niet gering resultaat. Het is drie uur. Anne neemt met een knipoog weer plaats achter de micro foon en begint een gezellige babbel met haar denkbeeldige publiek. ROELFIEN SANT iiiiiuiHiiiiiiiiiuiHiiiuiiiiiiisiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiliiliiiuiflouijinuiiL uur Mary en het veulen uur Ti-ta tovenaar uur Journaal uur Van gewest tot gewes uur Stichting Socutera uur Journaal uur Zendtijd N.M.P. uur Te case against Brooklyn uur Feministisch magazim uur Studio sport uur Den Haag vandaag uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal TROS: 19.05 uur Sjoko 19.45 uur De mens en de zee 20.00 uur Journaal 20.21 uur Het g.'heim van Mary Celeste 21.45 uur Tony Bennett in Londen 22.15 uur Kenmerk 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I Na drie veelbelovende afleverin gen van „Achtergronden van de bijbel" die een inleiding boden, ging deze gezamenlijke KRO- NCRV-produktie gisteren met de eigenlijke stof van start. Uit gaande van het joodse paasfeest werd duidelijk verteld hoe het ontstaan van de joodse staat van weleer in zijn werk is ge gaan. Kenmerkend vonden wij dat de filmbeelden uit het Heilige Land daarbij veel meer werden dan een soort van decor tegen de achtergrond waarvan zich een vrome geschiedenis afgespeeld zou hebben. De aflevering van gisteren gaf aan de hand van moderne in zichten een stuk tekstkritiek, po pulair genoeg om voor velen in teressant te blijven, verant woord genoeg om ook ingewij den te boeien. Niet in een triom fante instelling van ,,de Bijbel heeft toch gelijk!", maar daar om des te overtuigender. Als de volgende afleveringen even goed uitvallen wordt deze reeks bepaald een export product. Dat zou een goede zaak zijn, want religieus-georiënteer de programma's van kwaliteit lijken, ook internationaal gezien, (zie wat de EO ons voorzet) niet zo dik gezaaid te zijn. Goeie ouwe koffergrammofoon, het lichte muziek-programma van NCRV's Kitty Knappert, vonden we op het eerste gezicht niet de beste variatie van deze al vele jaren oude reeks. Dit om de presentatie, *:eed- sprakerige Paddy vau riemsdijk die dit toch als amusement be doelde programma een pseudo- wetenschappelijk tintje geeft, compleet met „voorgelezen bronnenstudie". Daarnaast worden de optreden de artiesten genoopt tot imiteren van de stijl van weleer. Dat leidt tot iets grotesks dat nóch die stijl, nóch die artiesten deugd doet. Om van de kijkers maar te zwijgen. Er waren uitzonderingen. Heel speciaal: Thérèse Steinmetz in Parlez moi d'amour. Dat was haast even grandioos als weleer de prestatie van Lucienne-zelf. De nonsens en treurniet-show, VARA-programma, dat officieus Hadimassa opvolgt, kan ons nog niet tot enthousiasme brengen. De kolder was ons niet kolderiek genoeg. Wat Ton van Duinhoven af en toe presteerde was overi gens grandioos. Van Hier en Nu zagen we een „extra" oVer ,,de bommen". Met twee ministers, nog een deskundige en weinig nieuws. Het deed ons overigens deugd dat minister Geertsema geen goed woord over had voor ene Nagel, hoogleraar in de crimino logie!, die per t.v. gekke inzich ten ventileerde over bommen- gooiers. Vg. Lang voor de onthullingen van Joe Valachi, die de Amerikaanse regering enig inzicht gaven in de wijdvertakte organisatie van de Mafia, werden er al politiethril lers gemaakt over perfect georga niseerde misdadigersbenden als „The black hand" (met Gene Kel ly) en de uit lt)58 daterende film van vanavond „The case against magazine Bro"'-.lyn". en wat zij er denken te vinden. Naar aanleiding van de antwoor den zijn filmopnamen gemaakt in een aantal van de betrokken ge bieden zoals Groningen, Friesland en Limburg. Nederland I 19.05 uur. Sjoko Feministisch Paul Beudel gastheer van het programma Sjoko mqandag 6 november in de Ko ninklijke Schouwburg de eerste Haagse voorstelling van „Vis voor vier" van Walter Kohl- haase en Rita Zimmer in de vertaling van Hans Roduin en onder regie van GUnther Tabor. Medewerkenden zijn Jacques Commandeur. Ingeborg Elze vier, Elisabeth Hoytink, Els van Rooden en Ria Vroemen. De voorstelling wordt eveneens ge speeld op dinsdag 7 en woens dag 8 november (50ste opvoe ring). Vrij stelling kijkgeld niet op omroepen afwentelen HILVERSUM NCRV-secretaris G. A. Klieft is van mening, dat de vrijstellingsregeling ten aan zien van de betaling van omroep bijdragen op een andere leest ge schoeid dient te worden dan thans het geval is. In de N< RV-gids schrijft de heer Kieft, dat het verlenen van vrij stellingen een rechtvaardige zaak is, maar hij acht het on juist. dat het bedrag van de vrijstellingen (elf tot vijftien miljoen) op de aan de omroep uit te keren bedragen wordt ge kort. De vrijstelling wordt in wezen om sociale redenen ver leend overigens door instan ties buiten de omroep om. Dan ligt het niet alleen voor de hand. maar is het principieel gezien ook juister om deze be dragen niet ten laste te brengen van de omroep, maar ten laste van de sociale sector. In laatstgenoemde routinethriller zien' we weer eens hoe één man, rechercheur Pete Harris, met suc ces de strijd aanbindt met een machtig gok-syndicaat dat zelfs goede contacten heeft met de Jrooklynse politie. Regisseur van dit vakkundig gemaakte misdaad filmpje v/as Paul Wendkos, die met goedkoop gemaakte oorlogs films een zekere reputatie op bouwde, die hem in staat stelde zo nu en dan eens voor een artis tieke uitschieter als „Angel baby" te zorgen. De rol van rechercheur Harris wordt vertolkt door Darren McGavin, die even daarvoor als voetveeg had gediend voor Jerry Lewis' eerste solo-optreden in ..The delicate delinquent". Ook daar speelde hij een politieman in, maar dan in het komische genre als veelgeplaagde voogd van de onhandelbare Jerry. Nederland I 20.31 uur. Verplaatsing rijksdiensten Het programma Van Gewest tot Gewest, bevat behalve internatio naal agrarisch nieuws een repor tage over de verplaatsing van rijksdiensten naar verschillende regio's. De samenstellers hebben aan ambtenaren in Den Haag, werkzaam bij diensten waarvan zeker is dat zij moeten verhuizen, gevraagd wat zij weten van de streek waar zij komen te wonen Dames gaan voor. is een maande lijks programma voor mannen en vrouwen over de rol van de vrouw in onze samenleving, waar in gezocht zal worden naar de so ciale en psychologische oorsprong van de rolverdeling tussen man en vrouw. In de eerste aflevering wordt een beeld gegeven van de situatie zoals die nu is, buiten Dolle Mina en Man-Vrouw-Maat- schappij. Uit gesprekken met meisjes van 14 tot 17 jaar en met hun moeders blijkt dat er on danks al het gepraat over emanci patie in feite nog niet veel is ver anderd. Meisjes mogen, in tegen stelling tot hun moeder, een be roep kiezen sterk beïnvloed door hun omgeving maar het grote ideaal blijft toch trouwen en kinderen krijgen. Het beroep is alleen een overbrugging tussen school en kinderen. Nederland I 21.50 uur. Les Galas Karsenty-Herbert treedt op maandag 21 november in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag op met „Folie Araan- i de" van Barillet en Gredy on- j der auspiciën van de Alliance Frangaise, Comité de la Haye. Sandra en Andres verlenen hun medewerking aan Sjoko Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In het kader van de komende Tweede Kamerver kiezingen zullen de politieke par tijen, die in alle kieskringen een lijst uitbrengen, twee maal tien minuten radio- en twee maal tien minuten televisiezendtijd toegewe zen krijgen. Deze verkiezingsuitzendingen, die dagelijks plaatsvinden in de perio de voor de verkiezingen, zijn voor de radio vastgesteld van 19.20 tot 19.30 uur op Hilversum 1 en van i 19.19 tot 19.29 uur op Hilversum 2 en voor de televisie van 18.40 tot 18.50 uur op Nederland I en voor het laatste journaal op Nederland II. De normale uitzendingen voor de politieke partijen komen daarmee te vervallen. Alle partijen, die zendtijd krijgen toegewezen, zul len hun programma eenmaal via Hilversum I en eenmaal via Hil versum II uitzenden, resp. een maal via Nederland I en eenmaal via Nederland II. De regerings commissaris voor de omroep heeft dit aan het NOS-bestuur, dat komende vrijdag voor de eerste maal in het openbaar vergadert, medegedeeld. Sjoko is de titel van een nieuw maandelijks jeugdprogramma van de TROS. Het magazine-achtige geheel wordt iedere keer gepre senteerd vanuit een Lagere School. Deze eerste keer is dat de R.-k. Basisschool „De Lanteerne". Daar ontvangt gastheer Paul Beu del onder meer André van Duin en Sandra Andres. Nederland II 19.05 uur. Mary Celeste Op 5 september 1872 trof kapitein Morehouse van de Dei Gratia de Mary Celeste op de Atlantische Oceaan aan. De zeilen waren ge hesen, maar van de kapitein en bemanning geen spoor. Kapitein Morehouse bracht het schip de haven van Gibraltar binnen en kreeg daarvoor zijn bergloon. Er zijn sindsdien veel gissingen gedaan naar de vraag waar kapi tein Briggs en zijn mannen waren gebleven. Het geheim is echter nooit opgelost. Deze ware geschie denis vormt het onderwerp van de film Het geheim van de Mary Ce- leste die de TROS vanavond op het scherm brengt Nederland II 20.21 uur. Tony Bennett Vanavond het tweede deel van een in de Londense Royal Albert Hall opgenomen show van de Amerikaanse zanger Tony Ben nett. Het eerste deel van deze show werd in januari uitgezonden. Nederland II - 21.45 uur. Fins glas. De ontwikkeling van de Finse glas-nijverheid zal ge toond worden door middel van een tentoonstelling in het Stede lijk Museum te Amsterdam van 28 oktober tot 10 december. Broedelet-tentoonstelling. In de expositiezaal van de Haagsche Schilderacademie, Valerius- straat 24 worden van 30 oktober tot en met 12 november schilde rijen en tekeningen van André Broedelet (1872-1936) en van Hetty Broedelet-Henkes (1877- 1966) tentoongesteld. 10.45 i 18.45 v c 18.55 i Schooltelevisie Ti-Ta Tovenaar r Journaal 20.00 uur 20.45 uur 21.20 uur 21.55 uur VPRO 22.00 uur Journaal Intermezzo ii Philadelphia Ten slotte Het gat van Neder land 23.15 uur Journaal NEDERLAND II uur Daktari uur Journaal uur Geef mij de schuld maar (tv-spel) uur Interview met Ben Blokzijl uur Dirigentenportret uur Den Haag Vandaag uur Journaal 3ADIO HEDEN HILVERSUM 1 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen dag. 18,20 Uitzending van de Nedei landse Middenstands Partij. 18.31 (S) VARA-Dansorkest met soli! EO: 19.00 Klankbord: actualiteiten Informatie en commentaar. 19.15 (Si WIJ hebben een woord voor reld: gewijde muziek (gr. (S) Kerkorgelspel. 20.00 Jezus Chrl» tus in Leviticus (IV). Bijbelstudlt 20.15 Samenzang van geestelijke deren. 20.25 Toogdag Ned. Hervo de Mannen verenigingen op C 20.50 Woensdagavond-Finale. TR' 21.30 (S) Specialiteiten la ca: verzoekplatcnprogramma. 22.20 maal breel stig met liers de F verki als d w got Cl LISSE tuin l kend< Dit is voorz Ned. Plant verga toond- overij Openbaar Kunstbe/ De contra-revolutie 19.50 Den Haag ziek (S) 19. (22.30-23.00 Zlr, derlandse taalgebied.) MORGEN Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.0) Voor de kleuters. 10,10 Arbeidsvll» zoekplatei berichten. 12.30 Modern plattefand 12.35 (S) Sportrevuc. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Hoorns Kamerkoor: klassieke moderne liederen. 13.45 (S) Hooii en fagot: klassieke muziek. 14.00 De Notedop. gevarieerd programnu 15 00 (S) Voor de zieken. 16.0 Nieuws 1G.03 Radiojournaal (S> Aspecten: kunstprogi ïegli* HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levendf voord. 7 08 (S) Preludium: klassk te muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 1 ïu. 7.55 Aangestipt: progr; jverzicht. 8.00 <S) Te Deum vrouw. 11.05 Voor de Vrouw en maatschappij: prozapro- gramma. 11.55 Mededelingen. Ons volkslied, waan en wa; lezing. 12.20 (S) Kinderkoor n kestbegeleidlng: volksliedjes. Mldda; '12.41 Hier 1 uzedier (Gere (S) Kinderkoor!' volksliederen. 13.20 (S) Licht ease® ble. 13.45 De kinderrechter 50 Jaar klankbeeld. 14.05 Schoolradio. 14.5 (Sl In kleine bezetting: klassieke moderne kamermuziek. 15.15 De Bij bel mankt nieuwsgierig: ge« over schriftwoorden. 15.30 Nlei 15.33 Studio 6: middagmngfu 16.30 Hier cn nu. 16.32 Radio-ree» strecks (I): gevarieerd muzikaal regio- en nationaal allerlei. 17». Nieuws. 17.32 Hi. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo va* Gelderen Show (8.00 Nieuws.) KRO 9.00 Nieuws. 9.03 KRO-op-Drlc: pau zeprogramma 13.03 Raden 13.00 Nleu*' RM.. maar... Hj Nieuws. 14 03 Dlsejnekevshow. 'I'1" Nieuws) NOS: 16.00 Nieuws. De daverende dertig (17.00 Nli 18.00 Nieuws. 18.02 De Jc Draayer Show. TROS: 19.00 Niciu 19.02 U spreekt met Plet. Nieuws. 20.02 Poster. 21.00 Nleuffl 21.02 Apollo XXI (6). vervolfihoor spel. 21.30 Knbaretteketet. ft» Nieuws. 22.02 De Hugo van Gelde -en Show. met o.a. de Nederlander llge Top Tien. 22.55 Mededeling» M 00 Nieuws. 23.02 T...S...T.. Taf Sport-TIJd met sport en mui» 00 Nieuws. 00.02 Aktua. 00.11 Jazz-Slr. 00.55-01.00 Nieuws. 1 Tony Bennett vanuit de Royal Albert Hall te Londen HSKL 324 m. (Nederlands) 10O Nieuws, mededelingen en 50» berichten. 12.08 Lichte muziek, ttf Buitenlands persoverzicht Nieuws, weerbericht, toneelag«j® en mededelingen. 13.20 Lichl<- kcstmuzlek. 14.00 Nieuws. 1*» Schoolradio (15.00-15.03 NleuwV 15.25 Liedjesprogramma Nieuws en beursberichten. 16.10 P«j* menadeconcert. 17.00 Nieuws. Voor oudere luisteraars. 17.55 Ww ZOETE ken agenc welke uur b Verder aan d - Orde de he Aan\ sluit mevr, kamp beek; LEIDEP tussen Rijn waan Daaro van r sloten en be De afsl lElDEb «ichtl ding v de Ka: «rijd «n w. leden Spor ding pote

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2